Miljoenen Polen bleven afgelopen zaterdag thuis Jang Qing: hoog gestegen, maar diep gevallen Peres: "Israël wil geen Palestijns volk regeren Kabinet Israël wil bevolking nederzettingen verdubbelen Ex-gegijzelden thuis Islamitische top in Mekka geopend Vrachtvaarder gezonken BUITENLAND PAGINA 9 JERUZALEM (Reuter) - De Is raëlische regering is van plan het aantal inwoners van Jood se nederzettingen op de be zette westelijks oever van de Jordaan bijna te verdubbel len vóór de vervroegde ver kiezingen over vijf maanden worden gehouden. Dit heb ben regeringskringen giste ren meegedeeld. Het plan om vat de bouw van tien nieuwe nederzettingen en het toevoe gen van 3.000 huizen aan de bestaande nederzettingen. Daarmee zou het aantal Jood se inwoners kunnen toene men van thans 17.000 tot on geveer 30.000. Verwacht wordt dat premier Menachejn Begin de verkie zingen van juli zal verliezen aan de Arbeiderspartij fie zich verzet tegen grootscheepse nederzettingen in bevolkte Arabische gebieden. Voor standers van het huidige ne derzettingenprogramma on der leiding van de minister van landbouw, Ariel Sjaron, hebben gezegd dat zij het de arbeiderspartij zo moeilijk mogelijk willen maken terug te trekken van de westelijke Jordaan-oever. De woordvoerder van de Arbei derspartij voor nederzettin gen, Raana Weitz zei dat Be gin een "vreselijke nalaten schap" aan de volgende rege ring laat. "Sjaron deelde mij mee dat hij het de Arbeiders partij onmogelijk zou maken ooit haar program uit te voe ren van het bereiken van vre de met Jordanië in ruil voor een territoriaal compromis". Gevangenis opstand in New York NEW YORK (Reuter) - In een ge vangenis in New York is gisteren een opstand uitgebroken. De ge vangenen hebben zich meester gemaakt van een verdieping van het gebouw. De revolte brak uit nadat een ge kaapte helikopter op het dak van de gevangenis was geland. De in zittenden, een man en een vrouw, waren vermoedelijk van plan een of meer gedetineerden te bevrij den. Zij zijn daar echter niet in geslaagd. Het toestel keerde te rug naar een plaatselijk vliegveld en de kapers wisten te ontkomen. De gevangenis is door de politie omsingeld en er zijn onderhande lingen met de opstandige bewo ners gaande, die zich op de elfde verdieping hebben verschanst. Hoeveel gevangenen aan de actie meedoen was niet bekend. Men is er ook niet zeker van of zij over wapens beschikken. De politie gelooft dat de helikopter een kist op het dak heeft achtergelaten, waarin mogelijk wapens en mu nitie zitten. Een gegijzelde bewaker wist na twintig minuten te ontsnappen. MOORD - Een britse militair die zaterdagavond door zijn hoofd werd geschoten terwijl hij op wacht stond in een winkelcen trum van Belfast is gisteren in een ziekenhuis overleden. Het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft laten weten voor de moord verantwoordelijk te zijn. Leider Arbeiderspartij wil binnen vijf a tien jaar vrede 99 Shimon Peres. (Van één onzer verslaggevers) AMSTERDAM - "Wij willen geen Arabisch of Palestijns volk rege ren. Dat is een moreel standpunt. Zelfs al hadden we er de kracht voor, dan zouden wij het nog niet willen". Dit zei Shimon Peres, leider van de Arbeiderspartij in Israel, zater dag in Amsterdam op de algeme ne vergadering van de Neder landse Zionistenbond. Peres maakt een goede kans om de hui dige premier Begin op te volgen. Zijn partij staat in opiniepeilin gen al meer dan een jaar op forse winst. De (vervroegde) verkiezin gen in Israël zijn in juli. Een nieuwe Israëlische regering onder leiding van Peres zal zich verzetten tegen een Palestijnse staat op de Westelijke Jordaan- oever. Wel wil de Arbeiderspartij snel autonomie geven aan de in woners van de Gaza-strook (nu nog bezet Egyptisch gebied). Kwamen de Egyptische president Sadat, zijn Amerikaanse ambtge noot Carter en Begin tijdens de onderhandelingen in het Ameri kaanse Camp David nog overeen om ook de Westelijke Jordaanoe- ver zelfstandigheid te geven, Pe res ziet daarin grote gevaren. "Jordanië en de Palestijnse staat zullen vijandig tegenover elkaar staan, wat grote spanningen zal geven", aldus Peres. "Zonder voorwaarden vooraf' wil Peres wel onderhandelingen met Jordanië openen. "Wij zijn klaar om veel terug te geven", aldus Peres, doelend op de sinds 1967 bezette Jordaanoever. "maar de beslissing is aan koning Hoes sein van Jordanië". De slepende en nog steeds toene mende conflicten in het Midden- Oosten geven Israël en de Ara bieren nog 5 tot 10 jaar om tot vrede te komen, aldus Peres. Om aan te geven dat Israël wel dege lijk op vrede uit is, somde Peres een reeks conflicten op, die bui-1 ten zijn land pm gaan. Peres: "Li bië vecht in Tsjaad, Irak en Iran zijn in oorlog, en Syrië heeft een conflict met Libanon. Er lijkt weinig reden tot optimisme, maar ik ben er van overtuigd dat nu het moment is om tot vrede te komen". Peres verweet de Europese Ge meenschap dat zij - door de Pa lestijnse bevrijdingsorganisatie PLO te omhelzen - het gat tus sen de Arabieren en Israël alleen maar vergroot heeft. Peres sloot met zijn verwijt aan op een felle aanval die de bonds voorzitter van de Zionistenbond deed op minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken). Van der Klaauw zou, aldus voor zitter Boers, toegezegd hebben dat er geen contacten zouden zijn tussen PLO-vertegenwoor- digers en Nederlandse bewinds lieden. "Nauwelijks heeft hij de voorzittershamer in Brussel ter hand genomen, of hij verklaart dat hij graag zo spoedig mogelijk de heer Arafat wil ontmoeten" Volgens Boers zal de Nederland se Zionistenbond niet ophouden zich te verzetten tegen elke toe nadering tussen de Nederlandse regering en een organisatie "die de liquidiatie nastreeft van een lidstaat van de Verenigde Na ties". (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - „Bij dit soort gevechten zijn er maar twee verliezers". Dit was het officiële commentaar van de Poolse staatstelevisie, nadat miljoenen Poolse arbeiders zaterdag opnieuw gehoor hadden gegeven aan de oproep van de vrije onafhankelijke vakcentrale 'Solidariteit' afgelopen zaterdag, een officiële werkdag, thuis te blijven. De regering had volgens de televi siecommentator verloren omdat het de Polen niet had kunnen overhalen zaterdag te werken. De vakcentrale had, aldus de com mentator eveneens verloren om dat het niet in staat was geweest alle Poolse arbeiders over te ha len thuis te blijven. De Poolse regering, die zaterdag woedend op de staking reageerde met de mededeling dat zij niet on der druk wenst te onderhande len, verklaarde in de loop van gis teren dat zij met 'Solidariteit' een nieuwe datum is overeengeko men om te onderhandelen over de invoering van de vijfdaagse werkweek. Op papier Het bestaande conflict tussen de vakcentrale en de regering con centreert zich op het feit dat de regering bij het einde van de sta king, eind september vorig jaar op papier heeft beloofd een vijf daagse 40-urige werkweek te zul len invoeren, maar dat de rege ring, anders dan de vakcentrale beweert, niet heeft beloofd de werkweek al op 1 januari van dit jaar te zullen invoeren en dat het land zich een niet nog groter pro- duktieverlies kan veroorlove- De nieuwe onderhandelingen zul len volgens het officiële Poolse persagentschap PAP op 31 janua ri en 1 februari via de televisie worden uitgezonden, maar het is niet duidelijk of er een directe uit zending wordt gegeven. Het uit zenden via de televisie is waar- MEKKA (UPI) - Koning Chaled van Saoedi-Arabië heeft gisteren de derde Islamitische topconferen tie geopend met een emotionele oproep tot eenheid en actie tegen over de uitdagingen waar de acht honderd miljoen Islamieten in de wereld volgens hem mee worden geconfronteerd. ,'Een gedeelte van de Islamitische wereld - in Palestina en Afghanis tan - staat bloot aan agressie. On ze heilige plaatsen in Jeruzalem worden ontheiligd door de bezet ter. Ik doe een beroep op u uw rijen te sluiten en onze hulpbron nen samen te voegen om onze broeders te redden en onze rech ten te herstellen", zei koning Cha led in een toespraak die namens hem werd voorgelezen door kroonprins Fahd. De openingszitting, die werd bijge woond door acht koningen, ne gentien staatshoofden en elk an dere regeringsleiders van de Isla mitische landen, vond plaats in de heilige moskee van Mekka. Op de topconferentie, die drie da gen gaat duren, zal worden ge sproken over Jeruyalem, de si tuatie rond Afghanistan en de oorlog tussen Iran en Irak. Ook de Islamitische eenheid en sa menwerking op culturele, econo mische en andere gebieden staat op het programma. Iran neemt niet aan de conferentie deel, ondanks krachtige druk van een aantal Islamitische landen de Iraanse regering tot andere ge dachten te brengen. Iran bleef bij zijn besluit de bijeenkomst te boycotten omdat het niet aan én tafel wil zitten met Irak, dat wordt vertegenwoordigd door president Saddam Hoessein. Volgens conferentiekringen heeft de president van Algerije, Chadli ben Jedid, zich in principe bereid verklaard in het Iraans-Iraakse geschil te bemiddelen. schijnlijk een van de den van 'Solidariteit' voor nieu we onderhandelingen vanwege een andere controversiële kwes tie, namelijk het feit dat de vak centrale stelt dat de regering haar bewust de toegang tot de media onthoudt. Intussen liggen er niettemin plan nen klaar voor nieuwe stakingen en werkonderbrekingen. Deze week zullen er incidentele prikacties worden gehouden over heel Polen om te protesteren tegen de weigering van de rege ring de boeren toe te staan een eigen vrije vakcentrale 'Boeren Solidariteit' op te richten. Op 3 februari wil 'Solidariteit' een al gemene staking van een uur hou den om de regering onder druk te zetten tegemoet te komen aan de eisen van de Poolse boeren. Kritiek Het opnieuw opgelaaide conflict tussen vakcentrale en regering heeft geleid tot scherpe kritiek van de Poolse buurlanden. Ter wijl in Tsjechoslowakije en Oost- Duitsland pers, radio en televisie de acties van 'Solidariteit' veroor delen beginnen de Russen alweer met de sabels te kletteren. Het artikel in het Moskouse militai re blad 'Rode Ster' van vorige week vrijdag over gezamenlijke militaire oefeningen van Poolse eenheden en de in Polen gestatio neerde twee Russische divisies schijnen nu betrekking te heb ben op gezamenlijke oefeningen, die hebben plaatsgevonden toen de commandant van de War schau Pact-strijdkrachten, maar schalk Kolikov, op 14 januari een bezoek aan Polen bracht. Het meest zorgwekkend is de op roep van het Krcmlim aan de ver eniging van Poolse oudstrijders om de Poolse regering in de crisis te hulp te komen. De nieuwe voorzitter van de vereniging van oudstrijders is generaal Moczar. de man die door het Krcmlim wordt beschouwd als een van de vele kandidaten voor het Poolse leiderschap. Pers en belangstellenden zorgvuldig geweerd NEW YORK (Reuter/AFP) - De 52 Amerikanen die 444 dagen in Iraanse gijzeling hebben doorge bracht, hebben gisteravond om 14.54 uur Amerikaanse tijd (20.54 uur onze tijd) voet op Amerikaan se bodem gezet. Het speciale vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht, gedoopt "Vrijheid 1", landde op het vliegveld Ste wart bij het plaatsje Highland Falls in de staat New York, voor een emotioneel weerzien met 190 familieleden. Zij zullen daar twee dagen verblijven in een hotel van het zorgvuldig bewaakte com plex van de militaire academie Westpoint. Een ovatie steeg op van de duizen den die zich in de buurt van het vliegveld verzameld hadden. Het weerzien met de familieleden op het vliegveld voltrok zich in stilte en buiten de "schijnwerpers" van de media. De 52 Amerikanen wa ren eerder op de dag uit Wiesba den vertrokken waar zij na hun vrijlating enkele dagen in het Amerikaanse militaire zieken huis werden verzorgd. De zorg vuldig geselecteerde familiele den waren gisteren op het Witte Huis ontvangen waar president Reagan een uur met hen door bracht. Hij zei dat Amerika zeer trots op hen mocht zijn. "Wij allen erkennen natuurlijk de moed van degenen die u na ruim 14 maan den zult weerzien". Morgen zullen de teruggekeerden en hun familieleden van West point naar Washington gaan voor een grootse ontvangst. Ex- president Jimmy Carter, die de ex-gegijzelden enkele dagen ge leden in Wiesbaden begroette, zal niet aanwezig zijn. Hij vertrok met zijn vrouw Rosalynn naar de Maagden-eilanden voor twee we ken vakantie. Carter meende dat zijn aanwezigheid bij de ont vangst niet nodig is. "Zij weten dat ik mij om hen bekommer. Het is nu beter dat anderen hen ont moeten". Toeschouwers en journalisten wer den op anderhalve kilometer af stand gehouden van de plaats waar de teruggekeerden hun fa milieleden in de armen vielen. Langs de route van het vliegveld naar de militaire academie over een afstand van ca. 20 km ston den duizenden belangstellenden om het gezelschap dat in auto bussen naar het hotel reed, te be groeten. Overal zag men gele lin ten, het symbool van de thuis komst. De Washington Post schreef giste ren dat de Amerikaanse militai ren een tweede poging tot red ding van de gegijzelden hadden ondernomen na de mislukte van het voorjaar. Maar het plan werd opgegeven omdat het te veel risi co met zich zou brengen. Men vreesde dat bij de poging moge lijk een aanzienlijk aantal gegij zelden de dood zou vinden. Het plan werd in augustus geschrapt. Het Pentagon wilde geen commen taar geven. Het Iraanse blad "Islamitische Re volutie" heeft gisteren scherpe kritiek geleverd op de voorwaar den voor de vrijlating van de ge gijzelden. "Geen enkele van dc vier door het parlement gestelde voorwaarden is vervuld. Oud- president Jimmy Carter heeft geen enkele voorwaarde aan vaard en dientengevolge kan het imperialisme glimlachen als het de koppen in onze kranten ziet die spreken van overwinning". BODOE (Reuter) Helikopters heb ben gisteren 28 overlevenden uit zee opgepikt van de 29.689 ton metende Griekse vrachtvaarder Deifovos, die op ongeveer 280 ki lometer zuidwestelijk van dc Noorse kustplaats Bodoe wordt vermist. De overige tien bemanningsleden zijn in twee rubberboten gesigna leerd en de Noorse reddingsauto riteiten hebben goede hoop dat zij gered kunnen worden, als ten minste hun bootjes niet in de stormachtige zee zijn gekapseisd. De reddingsoperatie ondervindt ernstige hinder van het bijzonder slechte weer in fit gebied. De bemanning van het met ijzererts geladen schip bestond uit Grie ken. Pakistanen, Egyptenaren en Inieërs. De Griek, die een reis maakte van Narvik naar Duinker ken, had eerder geseind dat hij slagzij maakte en dat het schip onbestuurbaar was geworden. Men heeft later een grote olievlek waargenomewn en concludeerde daaruit dat de deifovos inmiddels in gezonken. PEKING (DPA/ANP) - Jiang Qing, de weduwe van Mao, en de vroe gere vice-premier, Zhang Chun- qiao, zijn gisteren door het spe ciale hof in het proces tegen de bende van vier en zes andere be klaagden tot de doodstraf veroor deeld. De voltrekking van de straf werd twee jaar uitgesteld. De vroegere vice-partijleider Wang Hongwen, die evenals Jiang Qing tot de bende van vier behoort, kreeg levenslange gevangenis straf. Zijn politieke rechten wer den hem voor het leven ontno men. De andere zeven beklaag den kregen gevangenisstraffen van tussen de 16 en 20 jaar. "Je kunt de top bereiken. Maar als het je niet lukt stort je in een bo demloze afgrond", zo waar schuwde Mao even voor zijn dood zijn vrouw Jiang Qing. Reeds een maand na zijn dood in september 1976 begon de vervul ling van deze profetie zich af te tekenen, toen Jiang met haar me destanders werd gearresteerd. Een jaar later werd de inmiddels als "bende van vier" aangeduide groep uit de communistische par tij gezet. Speculaties over een proces volgden. Nu vijf en een halfjaar na de dood van de grote roerganger lijkt aart de val van zijn weduwe nog geen eind geko men. Haar wacht nog twee jaar opvoedingskamp, alvorens defi nitief over haar lot wordt beslist. Jiang Qing werd naar eigen zeggen geboren in maart 1914 als dochter van een kleine zelfstandige op het schiereiland Shangtung. Haar moeder verliet haar vader en zorgde dat haar dochter een op leiding kreeg op een toneelschool in de provinciestad Tsinan. Na dat ze zich had aangesloten bij een toneelgezelschap dat optrad voor boeren en arbeiders werd ze in 1933 waarschijnlijk door een vriend overgehaald lid te worden van de communistische partij. Halverwege de jaren dertig was ze in Shanghai werkzaam bij een linksgerichte filmmaatschappij. Onder de naam Lan Ping pro beerde ze carrière te maken als filmster. Toen de Japanners in 1937 Shang hai bezetten ging ze naar Chung king, een grote stad in China's dichtstbevolkte provincie Si chuan. Daar regeerde de Kwo Min Tang, de nationalistische be weging onder generaal Tsjiang Kai-Tsjek. Zelf verklaarde Jiang aan haar Amerikaanse biografe Roxanne Witke dat ze in Shang hai werd gearresteerd door de Kwo Min Tang omdat ze werd verdacht van communistische agitatie. Ze slaagde erin net op tijd haar lidmaatschapsbewijs door te slikken en na acht maan den kwam ze vrij. Ze zou nog eni ge tijd in Peking hebben doorge bracht voor ze in Shanghai op nieuw films ging maken. Ook in Chungking was ze enige tijd werkzaam als filmactrice, maar ze besloot al snel naar de provin cie Jenan te gaan, waar Mao zich na de lange mars had terugge trokken. Eind 1937 zou ze daar zijn aangekomen. Ze probeerde in die tijd al carrière te maken in de communistische partij, maar er bestond veel wantrouwen te gen haar. Men vreesde dat ze een agente was van de Kwo Min Tang. Bezweken Na een ontmoeting met Mao zou de ze zijn bezweken voor haar char mes, maar omdat hij nog was ge trouwd met de tijdens zijn lange mars gewonde derde vrouw, Ho Tzi Tsjen, verzetten zijn kamera den zich tegen een huwelijk. Jiang zelf vertelde Roxanne Wi the dat Mao toen al gescheiden was. In elk geval volgde in 1939 een huwelijk en van toen af aan ging ze door het leven onder dc naam Jiang Qing (azuurblauwe rivier). In de beginjaren van haar huwelijk wijdde Jiang zich aan het huishouden en aan de opvoe ding van de twee dochters die ze met Mao kreeg. Nadat Mao's communisten in 1949 de burgeroorlog in hun voordeel beslisten kreeg Jiang een baantje op het ministerie van cultuur, maar volgens haar schonk dat weinig bevrediging. In 1962 verscheen ze aan de zijde van Mao in het openbaar om zoals later bleek snel aan politieke in vloed te winnen. Al in '64 leverde zij felle kritiek op de opera in Pe king. maar haar grote tijd brak aan met het begin van de culture le revolutie, omstreeks 1966. Zij werd cultureel adviseur van het leger en plaatsvervangend leid ster van de commissie die door het centraal comité was ingesteld om de culturele revolutie te lei den. Met hartstochtelijke toe spraken bracht Jiang Qing de Ro de Gardisten op de barricades. In 1969 werd Jiang opgenomen in het Politburo, het machtigste po litieke orgaan van de Chinese volksrepubliek. Het tiende partij congres bevestigde dit in 1973. Excessen De culturele revolutie dreigde in middels uit de hand te lopen. Ve le functionarissen in de commu nistische partij verloren niet al leen hun post. maar werden ge marteld en geexecuteerd. De open gevallen plaatsen werden vaak opgevuld door het leger dat onder leiding stond van Lin Biao, Mao's gedoodverfde opvolger. De leiders van het huidige China brachten in de aanklacht tegen Jiang en haar mede beschuldigden naar voren dat Lin Biao had geprobeerd een staatsgreep te plegen en Mao uit te weg te ruimen. In elk geval kon Mao na de dood van Lin Biao de excessen van de culturele revolu tie op Lins rekening schuiven. Voorts verordonneerde hij mil joenen Rode Gardisten naar het platteland om ze te wennen aan het boerenleven. Onder de dui zenden kunstenaars en partijle den die in ongenade waren geval len bevond zich China's huidige man Deng Xiaoping. Deng werd na de dood van Lin Biao gerehabiliteerd en zette zich on der leiding van de populaire pre mier Zhou Enlai aan het opbou wen van de door de culturele re volutie in het slop geraakte eco nomie. In Peking gaan geruchten datde pragmatische Zhou tijdens de culturele revolutie zijn positie kon behouden dankzij een goede verhouding met Jiang Qing. Na dc val van Lin Biao zocht Jiang Qing aansluiting bij de hnksradi- cale leiders van uit Shanghai, die toen werden aangeduid als de Shanghai-maffia en later als de Bende van Vier. De groep verzet te zich tegen dc gematigde trek ken van Mao's beleid. Op het eind van zijn leven was Mao te zwak om het grote land te regeren en Jiang zou in deze tijd in zgn naam hebben geregeerd. Maar de dood van Mao was voor zijn vrouw het begin van het ein de. Nauwelijks een maand na het overlijden van de grondlegger van het Chinese communisme in september 1976, werd Jiang gear resteerd samen met de Shanghai- maffia (Wang Hongwen. van wie werd beweerd dat hij Jiangs min naar was. Zhang Chiao en Yao Wenyuan.) Van toen af aan wer den zy de Bende van Vier ge noemd en in een nimmer aflaten de haat-campagne werden zij ver antwoordelijk gesteld voor bijna alle daden en gebeurtenissen die in de ogen van de huidige Chine se leiders fouten waren Tijdens haar proces aarzelde Jiang niet de huidige machthebbers als contra-revolutinairen te betitelen en voor al haar daden beriep ze zich op Mao. Ze werd herhaalde lijk uit de rechtszaal verwijderd, zelfs tijdens de uitspraak gister morgen. Het valt te betwijfelen of zij zich de komende twee jaar haar leven zal "beteren", om voor omzetting van de doodstraf in le venslang in aanmerking te ko men, want zoals ze zelf zei. het enige wat haar werkelijk interes seert is macht. Uitbundige vreugde bij de ex-gegijzelden als zij de vliegtuigtrap verlaten zetten. voet op vaderlandse bodem te

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9