Loyalisten houden bezwaren WD wil brede aanpak Ontevreden binnenschippers dreigen met acties Grote politiemacht zender het zwijgen legt °P CDA: laagst betaalden verder achteruit SI li Standpunt CDA-bestuur over kruisraketten wordt niet geslikt Haarlem in paniek door ramppamflet ÉÉMBMËÏ -dffiw Vijf-guldenmunt erbij Wiegel opnieuw lijsttrekker MAANDAG 26 JANUARI 1981 ZWOLLE (GPD)-Particuliere bin- gedaan", zegt Jan de Vries, be- Ppn al nn nanier staan voor een in het voorstel van de beide be- beurt is, moet het eerst tegen een als 'de oneerlijke ZWOLLE (GPD) - Particuliere bin nenschippers bereiden zich voor op acties die moeten leiden tot inwilliging van een reeks van ei sen. Nog eenmaal zal een eisen pakket worden voorgelegd aan staatssecretaris Smit-Kroes van verkeer, maar als dat niets ople vert, zou er nog vóór de verkiezin gen (in mei) best eens een ver- voersstaking van de schippers in kunnen zitten of blokkades van vaarwegen. „Het lijkt mij niet juist dat Smit- Kroes met de verkiezingen ver dwijnt en de indruk achterlaat alsof zij het allemaal zo goed heeft zegt Jan de Vries, be- stuursafgevaardigde van de onaf hankelijke schippersvakbond (ONS) en de algemene schippers vereniging (ASV). Nadat hun collega's in Maasbracht vrijdag positief hadden beslist, stemden zaterdag in Zwolle zo'n zestig schippers in met het voor nemen van beide besturen om een actiecomité te vormen dat het eisenpakket zal moeten samen stellen. In dat eisenpakket zullen niet zoveel nieuwe dingen staan. Wat de schippers willen, is de staatssecretaris bekend. Sterker nog, zij heeft de ontwerpregelin gen al op papier staan, voor deel zelfs op het papier van de Staatscourant. „Vijf jaar lang zijn we naar Den Haag gereisd om voor regelingen te knokken die het ons mogelijk maken om in slechte tijden nor maal ons brood te verdienen. In Den Haag liggen de regelingen klaar, maar Smit-Kroes doet niks anders dan pappen en nathou den. Tot mei van dit jaar. We zul len haar snel een lijst onder de neus moeten drukken waarop staat wat wij willen", zo staat het het voorstel van de beide be sturen aan de leden. Jan de Vries verklaart de rancune tegen de staatssecretaris van ver keer als volgt: „Wij hadden grote verwachtingen van haar toen ze kwam. Als je hoorde hoe ze tegen haar voorganger Van Huiten van leer trok, zij zou knopen doorhak ken. Straks, na de verkiezingen, stapt ze op en wij blijven met een kater achter". De belangrijkste wens van de schippers is dat er regelingen ko men waardoor de ene schipper niet langer tegen de andere wordt uitgespeeld. „Wie het eerst aan de beurt is, moet het eerst tegen e redelijke vrachtprijs een redelij ke lading krijgen", licht De Vries toe. Het heetste hangijzer vormen de transportproblemen in de sector zand en grint. De schippers vin den dat ook deze branche moet handelen overeenkomstig de Evenredige Vrachtverdelings re gelingen via de Schippersbeurs. De beide schippersorganisaties pleiten voor een invoering van een tariefstelsel dat gebaseerd is op basis van kostprijs. Ze vragen ook om beëindiging van wat in schipperskringen wordt gezien ONS en ASV eisen bovendien wet telijke regelingen voor het inter nationale Noord-Zuidverkeer. „Het gaat er", volgens De Vries „om dat we eindelijk eens een eerlijke marktordening krijgen. Nu is het nog maar al te vaak een rotzooitje in de Nederlandse bin nenvaart. Wij vragen niet om geld of subsidie, we willen alleen maar dat de zaken eerlijk en goed gere geld worden, zodat wij ons brood kunnen verdienen. Niets mee- Zigeuners van cel naar camping in Almere DEN HAAG (GPD) Het CDA- bestuur heeft het ontwerp- verkiezingsprogramma van het CDA aangepast aan de verslechterde economische omstandigheden. Dat heeft in de CDA-visie een forsere in- komensmatig ing voor ieder een tot gevolg. Ook is het CDA nu veel minder optimis tisch over de te verwachten economische groei (1,75 pro cent). De loonmatiging uit de eerste versie van het ontwerp programma is verscherpt. Het CDA gaat er nu van uit dat de minimum-inkomens in de ko mende kabinetsperiode één procent per jaar erop achter uit zullen gaan (was een half a één De modale inkomens 33.000) moeten er anderhalf procent op achteruit gaan, twee maal modaal twee pro cent en vier maal modaal vier procent (was 3 a 3,5). Daar bovenop komt dat de koopkracht van de inkomens trekkers met een huurwoning er nog eens extra een half pro cent per jaar op achteruit kan gaan, door'de extra huurver hogingen die het CDA in de komende jaren wil doorvoe- Ter verbetering van de positie van de „echte minima" wil het CDA gaan werken met het begrip „gezinsinkomen". Men wil een onderscheid ma ken tussen de minimum- inkomenstrekkers die alleen voor zichzelf moeten zorgen en die welke een gezin moe ten onderhouden. Op die ma nier wil het CDA bereiken dat de koopkracht van die „echte minima" toch gehandhaafd kan blijven. Het CDA-bestuur is afgestapt van het oorspronkelijke voor stel om een algehele extra jaarlijkse huurverhoging van vijf procent door te voeren om de woningbouw te kunnen bekostigen. In plaats daaryan wordt nu een versnelde ge lijktrekking van (te) lage hu ren van oude woningen met die van nieuwbouw bepleit. Wanneer dat niet de benodig de miljarden oplevert, is een aanvullende extra huurver hoging over de hele linie no dig, zegt de partij. Het program sluit uit, dat tij-' dens de komende kabinets formatie al een ondubbelzin nig ja of neen tegen de plaat sing van de raketten wordt uitgesproken, zei Lubbers. Hij noemde een „inkleuring" van de criteria die bij de be slissing moeten gelden wel mogelijk tijdens de formatie- besprekingen. Zoals bekend, wil de PvdA nu al een neen uitspreken, terwijl de WD juist positief wil beslisse- WEERRAPPORTEN tB S3 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Twente Vlissingen geheel bew. Zuid Limburg regen Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga München Oslo Split Stockholm Wenen Casa Blanca mist Istanbul regen Las Palmas geheel bew. Tunis zwaar bew. licht bew. onbewolkt half bew. motregen onbewolkt onbewolkt licht bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt geheel bew. licht bew. DEN HAAG (GPD) - De tien zogenaamde „loyalisten" in de (CDA- Tweede Kamerfraktie erfractie zijn niet van plan hun ernstige bezwaren tegen de plaatsing in Nederland van kruisraketten in te slikken, nu het CDA-partijbestuur vindt dat zij op dit punt geen voorbehoud tegen het ont- werp-verkiezingsprogramma mogen maken. De tien gaan zich binnenkort bera den over een gezamenlijk in te ne men standpunt. Dat beraad zou kunnen uitmonden in een ge meenschappelijke verklaring, waarin zij zich voor de verkiezin gen al tegen de plaatsing uitspre ken. CDA-voorzitter Piet Bukman zei af gelopen vrijdag dat het partijbe stuur alleen voorbehouden zal aanvaarden van de echte „atoom- pacifisten" in het CDA. Binnen de huidige Tweede-Kamerfractie slaat dat alleen op oud-AR- voorzitter Hans de Boer. Worden voorbehouden aanvaard, dan betekent dat dat de betrok ken kamerleden later dit jaar bij de beslissing over de plaatsing van de kruisraketten een „vrije re" opstelling kunnen kiezen, eventueel los van de rest van de CDA-fractie. Het CDA-bestuur heeft het de loya listen op dit punt echter moeilijk gemaakt door in het programma geen duidelijke uitspraak te doen over de modernisering. Omdat er geen „ja" of „nee" wordt gezegd, vindt het bestuur dat ook voorbe houden niet goed mogelijk zij- Het wel accepteren van voorbehou den van de loyalisten zou lijst trekker Van Agt tijdens de kabi netsformatie in een moeilijk par ket kunnen brengen, omdat hij er Buitenlandse vrouwen tegen abortuswet AMSTERDAM (GPD) - Het abor- tuscomitè 'Wij vrouwen eisen' zal morgen tijdens een eerste hoor zitting in de Eerste Kamer over het abortuswetsontwerp- Ginjaar-De Ruiter namens een grote groep buitenlandse vrou wen een beroep doen op de Eer- ste-Kamerleden om tegen het wetsontwerp te stemmen. Het gaat om afgevaardigden van abortuscomités uit Frankrijk, West-Duitsland, België, Spanje, Italië, Groot-Brittannië, Ierland en Columbia. De buitenlandse vrouwen zeggen vooral getroffen te zijn door de vijf dagen bedenktijd die het wetsontwerp aan vrouwen wil opleggen. „In het slechte geval dwingt deze wet tot een terug gang naar illegale, levensgevaar lijke praktijken", aldus de vrou wen in de afgelopen zaterdag aan vaarde resolutie. Ze menen dat veel in nood verkerende vrouwen de financiën voor vijf nachten ho tel, naast de kosten voor de reis en de behandeling, net zullen kunnen opbrengen. De delega ties vergaderden in Amsterdam in ICASC-verband, een werelwij- de koepel van comités die strij den voor vrijheid van abortus, voorbehoedmiddelen en sterili satie. Buitenlandse vrouwen die naar Ne derlandse abortusklinieken ko men, zijn vooral afkomstig uit West-Duitsland en België. In 1979 werden ongveer 32.000 Westduit- se en 7500 Belgische vrouwen in Nederlandse klinieken geholpen. Deze aantallen worden jaarlijks kleiner. dan nooit zeker van kan zijn, dat hij door een eensgezinde fractie wordt gesteund in zijn onderhan delingen met bijvoorbeeld PvdA- leider Den Uyl. "Geen speeltuin" Aanstaande zaterdag stelt de CDA- partijraad het verkiezingspro gramma vast. Bukman liet vorige week duidelijk Weten dat kandi daat-kamerleden die zich daar mee niet kunnen verenigen, hun bezwaren moeten inslikken of anders moeten opstappen. „Het is geen speeltuin", zei CDA-lëider Lubbers toen ook. Het CDA-bestuur vindt dat de defi nitieve beslissing over de moder nisering pas in december 1981 mag worden genomen zoals twee jaar geleden binnen de NAVO is overeengekomen. De loyalisten vinden echter dat deze kwestie tijdens de kabinetsformatie al moet worden geregeld. Het afwijzen van voorbehouden zou echter kunnen betekenen dat de tien tot december over deze zaak hun mond zouden moeten houden. Dat zijn zij, zo bleek dit weekeinde, niet van plan. Een van de tien, drs. Jan van Hou- welingen, zei dit weekeinde des gevraagd het standpunt van het CDA-bestuur over de voorbehou den „voorbarig, uiterst negatief en eigenlijk niet aanvaardbaar" te vinden. „Zowel de partij als de kiezer heb ben er recht op te weten hoe de kamerkandidaten over dit punt denken,', aldus Van Houwelin- gen. „De politieke intentie moet duidelijk zijn. En ten aanzien van de modernisering is die voor mij: nee! Daar mag geen enkele on duidelijkheid over bestaan". Ook Hans de Boer, de enige atoom pacifist in de CDA-fractie, is het niet eens met het standpunt van het partijbestuur. „Ik ben niet van plan mijn bezwaren in te slik ken", zei hij zaterdag. Iglo-producten uit de handel MAASTRCHT - HULSBERG - ROTTERDAM (GPD) - Het twee de geval van nitrietvergiftiging heeft in Zuid-Limburg hevige be roering teweeg gebracht. Vorige week werden drie Maastrichtena ren onwel na het eten van soep, waarin een pakje soepgroenten van het merk Iglo was verwerkt. Mogelijk is dit produkt afkomstig van dezelfde partij diepvries- produkten, die eind vorig jaar aan twee inwoners van Limburg het leven heeft gekost. Aan de sterke verdunning van de soep, is het te danken, dat het onheil zeer be perkt is gebleven. Het onderzoek dat in het weekeinde is ingesteld door de Keuringsdienst van Wa ren wordt vandaag voortgezet. Van ruim 700 winkels in Limburg zijn de Iglo-produkten onder zocht. Alle resultaten waren ne gatief: geen aanwezigheid van ni- triet. Totdat het onderzoek van de Keuringsdienst van Waren is af gerond zijn alle Iglo-produkten, behalve ijs uit de handel geno- HAARLEM (ANP) - Onbeken den hebben gistermiddag tientallen Haarlemmers in een huis-aan-huis pamflet op geroepen in hun wijk te oefe nen met plastic kleding om voorbereid te zijn op een eventuele ramp met de kern centrale in Dodewaard. De pamfletten zijn valselijk on dertekend met 'bureau voor lichting provincie Noord- Holland', aldus een provincie- woordvoerder. Omdat de pamfletten er erg offi cieel uitzien, is het bureau voorlichting gistermiddag door tientallen inwoners van Haarlem gebeld over de zoge naamde instructies. Zo zou den de inwoners vandaag naar de BB-bunker in Haar lem moeten gaan om daar in structies te krijgen voor het handelen bij rampen terwijl ook een rondleiding door de bunker op het programma zou staan. Volgens de woordvoerder houdt de 'grap' mogelijk ver band met de vergadering van de raad van toezicht op pro vinciale bedrijven vanniddag, waar onder meer het stand punt van Gedeputeerde Sta ten over de Noord-Hollandse deelname in het kernenergie- projekt Dodewaard ter spra ke komt. Vele Haarlemmers belden gis teren bezorgd op in de veron derstelling dat er al een ramp met de centrale had plaatsge had. Politiemannen omsingelden de boerderij i 'Sr-?- "Milano" tot gisteren opereerde. ZELHEM (GPD) - Een grote poli tiemacht heeft gistermiddag de illegale zender Milano, opererend vanuit een boerderij in Zelhem, het zwijgen opgelegd. Mogelijk maar voor tijdelijk, want hoewel een grote hoeveelheid studioma teriaal in beslag is genomen, werd de zender niet gevonden. Toch duurde de groots opgezette en goed voorbereide actie meer' dan vier uur. Er werden totaal zes personen aangehouden. Operatie Milano trok binnen een half uur een enorme publieke be langstelling. De politie schat het aantal kijkers op meer dan 1500. Om deze menigte op een afstand te houden, was het nodig een pe loton van de Mobiele Eenheid in te zetten. Om twee uur gistermiddag dron gen de eerste agenten van de Rijkspolitie en leden van de op sporingsdienst van de PTT de boerderij binnen. Vrijwel onmid dellijk had men de studio gevon den, waar discjockey Bennie nog achter de knoppen zat. Twee me dewerkers trachtten nog snel ma teriaal in veiligheid te brengen. Waarschijnlijk heeft een van hen de zender nog weten weg te werken op een voor de politie on vindbare plaats. door de politie ingezette techni sche mensen begonnen met het slopen van de meer dan twintig meter hoge stalen zendmast. Intussen drong het publiek steeds verder op. Toen duidelijk werd dat de zaak uit de hand ging lo pen, werd een peloton van de Mo biele Eenheid, dat achter de hand was gehouden, ingezet. Kort daarna werden de eerste charges uitgevoerd. Wegens openlijke ge weldpleging werden twee man nen aangehouden en afgevoerd. Vanuit de lucht werden de bewe gingen in de gaten gehouden door de Dienst Luchtvaart van de Rijkspolitie. In maart 1979 heeft de Rijkspolitie ook een inval gedaan in dezelfde boerderij. Toen stootte men op heftig verzet van een grote me nigte. De politie werd hard aange vallen en moest terugtrekken. Er vielen toen gewonden en een aan tal politie-auto's was beschadig- d. De noodzaak om Milano uit de lucht te halen, was vooral ingege ven door de storingen die de zeer krachtige zender in het lucht- en water-radioverkeer veroorzaakt. De zondagmiddaguitzendingen van Milano waren tot achter Rot terdam te ontvangen. ZWOLLE (GPD) - Het huis van be waring in Zwolle staat weer leeg. Tien dagen lang bevolkten zigeu nergezinnen het pand, maar za terdag werd het merendeel van hen naar de camping het Muider- zand in Almere getransporteerd en een klein deel naar de Bijlmer bajes in Amsterdam. Zaterdag morgen besliste de Zwolse recht bank dat de camping in Almere „een redelijk alternatief' is voor het huis van bewaring én dat er geen redenen meer zijn om de zi geuners nog langer in het voor ge zinnen ongeschikte gebouw op gesloten te houden. Vooral de be lofte van de zigeuners dat zij zich niet zullen onttrekken aan een eventueel op te leggen meldings plicht en dat zij in Almere zullen blijven tot over hun uitzetting on herroepelijk is beslist, heeft bij de beslissing van de Zwolse rechter een belangrijke rol gespeeld. Even na drie uur zaterdagmiddag vertrokken twee justiüebussen met 54 zigeuners uit Zwolle, toe gejuicht door enkele tientallen sympathisanten die dagenlang bij de gevangenis hadden gepost. De zigeuners beantwoordden dat met een gescandeerd „Liberta" (Vrijheid). De demonstranten, die anti-Haars- leuzen (de staatssecretaris van justitie) riepen, probeerden de zi geuners bossen bloemen toe te stoppen, maar de politie hield het publiek angstvallig op een af stand, zoals de hele week justitie functionarissen opvielen door een krampachtige starre houding Wanneer het over zigeuners ging. Negen zigeuners bleven in Zwol le achter, omdat justitie voor hen al een andere bestemming heeft; twee gezinnen behoren volgens het ministerie in België, èèn zi geuner moet naar Joegoslavië en was daar bijna geweest. In Amsterdam keerden zich giste ren ruim 3000 mensen fel tegen de behandeling van de rondzwer vende zigeuners, die na de grens overschrijding bij België in hui zen van bewaring van Middel burg en Zwolle werden opgeslo ten. Tijdens een met muziek en toneel omlijste manifestatie in de Am sterdamse Mozes en Aaronkerk pleitten de verschillende spre kers voor vrijlating van de zigeu ners die nog gevangen zitten en drongen aan op een vrij verblijf voor zigeuners in Nederland. Het parlement werd opgeroepen zich uit te spreken over het beleid van staatssecretaris Haars van justi tie. Politie vindt gestolen goed De drie mannen, van wie één Ben nie R., zich heftig verzette, wer den afgevoerd. Direct daarna be gon de zoekactie. Een moeilijke opgave voor de politie en de op sporingsambtenaren door de gro te uitgestrektheid van de boerde rij. Met een metaaldetector werd ook in de tuin en op het land ge zocht, maar zonder succes. De DEN HAAG (GPD) - De cent gaat verdwijnen, er komt geen munt stuk van 2 of 3 cent maar wel een vijf-gulden-munt. Dat staat in de Muntnota die staatssecretaVis Van Amelsvoort (financiën) bin nenkort bij de Tweede Kamer zal indienen. Het verdwijnen van de cent is nood zakelijk geworden omdat het overgrote deel van de 1,7 miljard centen die in ons land in omloop zijn „volstrekt onvindbaar" zijn, zei Van Amelsvoort zaterdag voor de VARA-radio. Per hoofd van de bevolking zijn er 120 centen in omloop, maar wie ze nodig heeft, kan ze nergens krijgen. „Het is ons een onbegrij pelijk raadsel waar die dingen zich bevinden", zei de staatsse cretaris. „Zeker als je weet dat we VELDHOVEN (ANP) - Tydens de gerichte actie op het woonwagen kamp van Veldhoven in de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de politie een hoeveelheid gestolen goederen en wapens gevonden. Op het kamp werden twee man nen aangehouden. Zaterdagmid dag werd in een Eindhovens café nog een derde verdachte aange houden in verband met deze af faire. Een vierde man is nog voortvluchtig. drie-cents munt wordt niet over- De politie beschikte over informa- er elk jaar nog eens vijf miljoen bijmaken". Het zal volgens de bewindsman „onvermijdelijk" zijn om de cent uit de roulatie te nemen. Het in- twee- of wogen, omdat die waarschijnlijk dezelfde problemen zal opleve ren als de cent. Met de stuiver zijn vooralsnog geen grote problemen te verwachten. „Hoe kleiner de munt, hoe mak kelijker ze kennelijk verdwij nen", aldus Van Amelsvoort. Het zal nog wel een jaar kunnen du ren alvorens de Nederlandse munten een afbeelding van ko ningin Beatrix als beeldenaar krijgen. Negen kunstenaars zijn inmiddels uitgenodigd een ont werp te maken. Koningin Beatrix heeft, daarvoor ook al geposeer- tie dat er in de nacht van vrijdag op zaterdag ergens een kraak zou worden gezet en dat de buit zou worden overgebracht naar het woonwagenkamp in Veldhoven. Omdat de politie niet wist waar de inbraak zou plaatsvinden, be sloot men te posten bij het kamp. Op een gegeven opgenblik zagen zij een personenauto met grote snelheid het kamp oprijden. In die wagen zaten vier mannen. Toen deze goederen uit de auto begonnen over te laden in een be stelauto, besloot de politie in te grijpen. BREDA (GPD) - De VVD zal in de komende verkie zingsstrijd de nadruk leg gen op de noodzaak van een nationale aanpak van de huidige problemen. De werkgelegenheid en de toekomst van het bedrijfs leven kunnen alleen dan worden verzekerd indien alle democratische partij en samenwerken. Het landsbelang is belangrij ker dan de onderlinge ver schillen tussen de politie ke partijen. Dit zei vice-premier Wiegel zater dagochtend in Breda, nadat hij door de algemene ledenvergade ring van de WD voor de derde maal in zijn carrière tot lijsttrek ker was gekozen „Samen moeten we aan het werk gaan. Daar heeft ons volk recht op," zei hij. „Wij beloven geen schone schijn, we geloven in een goede toekom st." Wiegel wees erop dat naast de werkloosheid en de rode cijfers van een groot deel van het be drijfsleven, ook het misbruik van de sociale uitkeringen aandacht moet krijgen. Zonder in te gaan op mogelijke oplossingen van de ze problemen, zei hij dat er weer „gewerkt" moet worden. Ook moet de veiligheid van het land verzekerd blijven. Hij nam duidelijk afstand van wat hij noemde het „gekissebis" in de andere grote partijen over zaken als de kernbewapening. Vooral de PvdA en D'66 verweet hij meer aandacht voor deze interne pro blemen te hebben, dan te helpen zoeken naar oplossingen. Het CDA noemde hij overigens niet in negatieve zin. Eerder had WD-voorzitter Kort hals Altes bekendgemaakt dat ook de liberalen er waarschijnlijk niet aan zullen kunnen ontkomen om hun verkiezingsprogramma aan te passen aan de verslechte rende economische situatie. Het hoofdbestuur zal hierover binnen twee weken beslissen. Het ver kiezingsprogramma wordt eind maart definitief vastgesteld. Op de benoeming - bij acclamatie - van Wiegel tot lijsttrekker volgde de vaststelling van de rest van de lijst. Daarin werden geen wtyzi gingen aangebracht, nadat vorig jaar de verkiezingsraad een voor stel had opgesteld. Pogingen om de zittende Tweede-Kamerleden mevrouw Krijnen en de heren Porthcine en Van de Ven alsnog op verkiesbare plaatsen ie krij gen, mislukten. Dat betekent dat na Wiegel in alle kiesdistricten minister Van Aar- denne. staatssecretaris mevrouw Smit-Kroes, fractieleider Riet kerk, de kamerleden Nijpels, me vrouw Kappeync van de Coppel- lo, De Korte en Ploeg zullen vol gen. De volgorde kan per district verschillen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7