geldgebrek remt aanpak leegstand Menken verwacht snel akkoord met Enschede Gemeentebestuurbestrijding kost jaarlijks tweeëneenhalve ton Forse buit bij inbraak >81 LEIDEN/OEGSTGEEST Met de pensionering van de heer Van de Akker op 26 sep tember van vorig jaar was het eigenlijk allemaal begonnen. Daar kwamen enkele oud werknemers van C A Lei den elkaar na jaren weer te gen. Ad Braai-Ter Veen en Jacqueline van der Zalm Hilgersom zagen er wel heil in om een reünie van het Leidse C A-personeel te organiseren. Sinds septem ber zijn de voormalige ver koopsters in de weer geweest om zoveel mogelijk namen en adressen van voormalig personeel bijeen te vergaren. Via-via soms door middel van telefonades langs diverse filialen in het land. kwamen zij zo aan een lijst van 180 personen. Op de uitnodiging om zaterdag bijeen te komen in restaurant De Roode Leeuw in Oegslgeest reageer den maar liefst 132 van hen positief. Dat overtrof de stoutste verwachtingen van Ad (ook wel prinses Ada in Noordwijkerhout) en Jacque line. Het restaurant kon de hoge opkomst maar nauwe lijks aan. Van heinde en verre kwam het oud-personeel de collega's toen vooral van de ja ren vijftig en zestig, maar ook van nog vroeger - opzoeken. Onder hen waren er die uit Middelburg of Nijmegen kwamen. En zelfs maakte ie mand de reis uit Duitsland voor deze reünie. Daar was ook de 76-jarige mevrouw Van Gennep-Mulder, een van de eerste verkoopsters van de Leidse vestiging van het textielbedrijf. Zij zei de firma al zo'n halve eeuw gele den vaarwel. En uiteraard de heer Van de Akker, die vanaf 27-jarige leeftijd bij de interne dienst werkte. "Een soort klusjes man," legt hij uit. "Het werk bestond uit het doorstoppen gootsteen tot het op- van een hondedrol". Toen hij op zestigjarige leef tijd het aanbod kreeg om met pensioen te gaan zei hij ja. En dat vormde zoals gezegd indi rect de aanleiding voor de Streng "Meid, wat heb ik jou lang niet gezien". Terwijl de organisatrices even staan te praten met 'die me neer van de krant', kijken ze telkens even op als er iemand de trap van het restaurant op komt. En steevast klinkt een gil "Meid, wat heb ik jou lang niet gezien". Of iets van die strekking. "Neem een blcd- der", waarmee ze in de win kel gewoon waren een moor kop-gebakje aan te duiden. Tussen het geroezemoes door vertellen de ex-verkoopsters dat er een hechte band onder het personeel bestond. "Het was vroeger erg streng bij C A. Met prikklokken en zo. Als je drie keer te laat kwam kostte je dat een halve snipperdag. Maar als je op je kop kreeg omdat je iets ver keerd had gedaan, dan was er altijd wel iemand die je troostte." De verkoopsters waren ook verplicht om ny lonkousen te dragen. Maar dat wisten ze mooi te omzei len door een streep op hun benen te tekenen, zodat het leek of het de naad was. Het weekblad Vrij Nederland heeft onlangs in een serie ver halen de handel en wandel van het textielconcern kri tisch onder de loep genomen. Klusjesman Van de Akker had er wel over gehoord, maar het niet gelezen. "Och", luidt zijn commentaar "C A heeft wel meer stormen doorstaan". De kritiek op de leiding van het bedrijf kon in elk geval de pret niet druk ken. In conflict over erfpacht ijshal LEIDEN - Het conflict tussen de Leidse ijshal-eigenaar Ton Men ken en de gemeente Enschede lijkt zijn langste tijd te hebben gehad. Inzet daarbij is een erf pacht-affaire. Omdat de door Menken in '78 gebouwde hal niet geheel naar wens draaide, kon hij niet aan zijn financiële ver plichtingen ten opzichte van En schede voldoen. Dat was bij de opening van de hal overigens al voorzien. Daarom waren beide partijen een rege ling overeengekomen, waarbij Menken in een aanloopperiode van vier jaar korting kreeg op de erfpachtgeldcn. Probleem is ech ter dat Enschede meent dat Men ken eerst het volle pond betaalt en dan volgens de besproken for mule een gedeelte terugkrijgt. Volgens Menken luidde de af spraak echter anders en zou hij gewoon in die eerste jaren min der erfpacht hoeven te betalen. In een gesprek met Enschede is de ijshallen-magnaat overeengeko men dat accountants van beide partijen zich over de zaak gaan buigen. Menken verwacht dat dat wel tot een akkoord zal lei den. Hij denkt dat er allereerst een garantie uitrolt, waarin Men ken toezegt aan zijn financiële verplichtingen te voldoen. Mocht uit het accountantsonder zoek verder blijken dat "de zaak goed zit" (aldus Menken giste ren) dan worden de toegezegde tekorten in mindering gebracht. In het gesprek met Enschede heeft Menken ook opheldering ver schaft over de firma Sporeco. Die firma, waarin behalve Men ken ook medewerkers van hem zitten, neemt de exploitatie van de ijshallen in Enschede en Lei den over. Enschede meende dat Menken op die manier aan zijn Ton Menken: "Sporeco geen foefje om van mijn verplichtingen af te komen". schulden (het gaat om een be drag van rond een ton) aan de ge meente wilde ontkomen. Men ken ontkent dat: "Ik blijf juri disch eigenaar". Bovendien moet hij nog van zowel Leiden als Enschede toestemming krij gen. Reiden Om de leegstand van woningen in de toekomst krachtiger te bestrijden is niet wo alleen een nieuwe leegstandswet nodig, maar ook meer mensen om die wet uit te ieli voeren. Als het rijk niet met de financiën hiervoor over de brug komt, zal Leiden door zijn krappe financiële situatie de wet maar beperkt kunnen uitvoeren. Bij het toenemen van het aantal gevorderde woningen zal ook dit verplichten tot het uitvoeren van dringende reparaties vaker voor komen. Hoewel de kosten hier van in principe voor de eigenaar zijn, komt het weieens voor dat de gemeente hierbij verlies lijdt. Voor dit risico moet een bedrag van een halve ton gereserveerd worden, zo stelt de nota voor. De selectie van woningzoekenden die voor een te vorderen woning in aanmerking komen moet ook soepeler worden. Het komt her haaldelijk voor - aldus de nota - dat er aan het eind van de proce dure niemand meer bereid is de woning te accepteren. Ook de re gels voor de woonruimteverde ling (passende indicatie, gezins grootte) zouden soepel gehan teerd moeten worden. Het vorderen moet vooral bij goe de, niet te dure woningen gebeu ren. Daarbij moeten de typische speculanten worden aangepakt, zodat ook de preventieve wer king het hoogste is. Een pro bleem is nog het bepalen van de huur. Het puntenstelsel dat de huurcommissie hanteert levert altijd hogere dan de bestaande huren op. "Woningen met huur boven de 700 gulden zijn voor de Leidse woningzoekenden niet interessant. Vorderen heeft dan geen zin" aldus Tesselaar. "Al leen voor woongroepen is er mis- Achtergrond voor de overdracht aan Sporeco is de Recreon- groep. Daarin werken een aantal bedrijven nauw samen, die ook om een ijsbaanspecialist verle gen zaten. Menken werd ge vraagd en hij stapte er met zijn twee andere ijsbanen Dordrecht en Rotterdam in. Leiden en En schede werden er buiten gehou den omdat Menken de zaak "even wilde aanzien". "Maak je eerst maar eens waar" had hij tegen zijn nieuwe part ners gezegd. Dat lukte niet, zegt Menken nu. "En omdat ik bang was dat de twee ijsbanen in En schede en Leiden mee zouden vallen, besloot ik tot een nieuwe formule, waarin een paar topme- dewerkers met mij de verant woording delen. Maar dat is be slist geen juridisch foefje om van mijn verplichtingen af to ko men", verzekert Menken. 20 ircDat schrijven B en W in de van- ei daag verschenen leegstandsnota. Het college zal een brief met deze strekking sturen naar de minis ter van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en aan de vaste kamercommissie voor volkshuisvesting. "Met deze nota kunnen we staatssecretaris Brokx vrij expliciet van repliek dienen. Zonder extraJ geld wordt een artikel 12 gemeente als Lei den wel geslacht. Er bestaat bij ons de ernstige vrees dat je zon der financiële middelen niet uit de voeten kan, met welke leeg standswet dan ook", aldus wet houder Tesselaar vanochtend. Het ontbreken van rijkssteun zou betekenen dat controle op de na leving van de verplichte melding van leegstaande woningen niet mogelijk is. Ook het (binnen de wet genoemde termijn) vorderen van lege woningen zou slechts voor een klein aantal daarvan uitgevoerd kunnen worden. De kosten van een actieve bestrij ding van leegstand worden door g de gemeente becijferd op jaar- lijks tweëenhalve ton. Boven- en dien zou het een eenmalige uit- gti gave van zo'n twee ton voor het opzetten van een geautomati- au seerd leegstandsregister met ktj zich meebrengen. In de nota wordt aangegeven dat uitbrei ding van de mankracht nodig is kti bij bureau huisvesting en bij bouw— en woningtoezicht. Auto matisering van de administratie is eveneens een vereiste. Gemiddeld staan driehonderd par ticuliere woningen langer dan zes maanden leeg, zonder dat er een woonvergunning voor afge geven is. Slechts een klein ge deelte hiervan wordt nu door de vorderingscommissie behan deld. Na invoering van de leeg standswet moet de commissie zich over al deze 300 gevallen buigen. Daar komt nog een aan tal bij omdat de commissie voor taan in een vroeger stadium wordt ingeschakeld en boven dien ook andere gebouwen dan woningen in de toekomst te vor deren zijn. De commissie zal daarom vaker moeten vergade ren. Hiermee zijn ook extra kos ten gemoeid. Vooruitlopen Vooruitlopend op de nieuwe leeg standswet, die naar verwacht nog dit jaar wordt ingevoerd, kan de gemeente volgens de nota weinig doen door gebrek aan ambtenaren. Wel wordt voortaan de vorderingscommissie eerder ingeschakeld. Bouw- en wo ningtoezicht krijgen de opdracht om alleen dringende reparaties aan gevorderde woningen aan te (laten) brengen. Deze kosten zijn op de eigenaar te verhalen. schien een mogelijkheid. Een voorstel hierover is in voorberei ding". Over de hoogte van de hu ren gaat de -gemeente overleg met de huurcommissie. heeft burgemeester Goekoop een definitieve versie van zijn kraaknota geschreven. Daarin wordt een termijn van leegstand van negen maanden gehanteerd. Kraken Tegelijk met de leegstandsnota Die termijn komt overeen met de tijd die vordering in de toekomst toch nog in beslag zal nemen. De raadscommissie had eerder een voorkeur voor een termijn van zes maanden uitgesproken. er" jg Mannenkafee lij) In het Mannenkafee. Caecilia- ïte straat 18 is vanavond het the- erl ma "Mannenbeweging en au Flikkerij". Van half negen tot inl elf uur worden daarover be spiegelingen gegeven. ee Rozekruizers k" et Rozekruizers Genootschap houdt morgenavond een openbare lezing met als on- derwerp "Opheffing van de innerlijke disharmonie". De lezing wordt in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn gehou- I den en begint om acht uur. Vrouwengeschiede nis De Werkgroep Vrouwengeschie denis Leiden die zich bezig houdt met een onderzoek naar de positie van de vrouw in het verleden houdt met in gang van deze week elke woensdag spreekuur, tussen drie en vijf uur. Dat gebeurt in kamer 410 van het pand Middelstegracht 4. Bellen kan ook: 148333 toestel 6322. Hengelsport Hengelsporlvereniging Zuid— West hield gisteren de derde wedstrijd in een serie van vijf. De uitslag: 1 C. Schouten 418 cm-16 stuks, 2 D. Schou ten 418-14, 3 H. Moenen 249—11, 4 J. Helverstein 239-8, 5 F. Veltman 208-9. 6 G. v.d. Laan 163-6, 7 W. Moe nen 143-6. 8 T. Hoppenbrou wer 120-5, 9 J. de Os 118-5, 10 W. van Berkel 103-5. C Schouten heeft na drie wed strijden de leiding, gevolgd door T. Hoppenbrouwer. Cursussen Met ingang van 2 februari be gint het Leids Vrijetijdscen trum het nieuwe cursussei- zcen. Het programma beval de volgende cursussen: huis- ,—tuin— en keukenelektra, elektronica-knutselclub, mi me en clowning, yoga, gitaar, gitaarworkshop, improvisa tie-muziekworkshop, saxo foon, krea—werkplaats, jazz- ballet, dansworkshop, alge mene muziekleer. Inschrijven kan op werkdagen van twaalf tot vijf uur in het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, tel. 146449. Clubmatch ynologenvereniging Rijnland houdt zondag 15 maart weer haar jaarlijkse clubmatch in de Gr oenoor dhallen. Er wor den ongeveer driehonderd honden van diverse rassen aan inschrijvingen verwacht. De inschrijving sluit op 3 fe bruari. Het secretariaat van de vereniging: mevrouw A.M.C. Schoenmaker-De Zoe te. Dreefkant 76 2203 NW Noordwijk, telefoon 01719—1667. Deelnemers die nen lid van Rijnland te zijn of te worden. Apartheid De Industriebond FNV en de Boycot Outspan Aktie hou den morgen de vijfde ge- spreks- en informatieavond in een serie van tien over Zuid-Afrika en de apartheid. Morgenavond wordt de rol van de multinationals be licht. Dat gebeurt om acht uur in het Antonius Clubhuis aan de Mare. Ds. Kramer in de Mors Ds. Kramer - opvolger van dominee Achterberg in de Mors. LEIDEN - Dc hervormde wijkge- meente "Morskwartier" heeft weer een predikant: ds. A.Th. Kramer. Hij is de opvolger van ds. H.J. van Achterberg, die hem gis termorgen in de Maranathakerk in zijn nieuwe functie bevestigde. Ds. Kramer, die volgende maand aan de Vondellaan gaat wonen, werd in 1946 in het Drentse Nieu- w-Buinen geboren, waar zijn va der predikant was. Na theologie in Groningen te hebben gestu deerd. volgde hij aan het Hendrik Kraemer-instituut te Oegstgeest een cursus om in zendingsdienst naar Indonesië te worden uitge zonden. Hij was daarvan 1973 tot 1980 docent aan de theologische school van de Timor- en Soemba- kerk (hervormd en gerefor meerd voor de opleiding van pre dikanten. Aan de kerkdienst van gistermor gen. waarin zowel de bevestiging als de intrede van ds. Kramer plaats had. werkten mee het Maranathakoor, Jong Musica en een hoboensemble. Na de dienst waren er nog een paar sprekers, onder wie ds. Koolstra. die als ge reformeerd predikant nauw met ds. Kramer zal samenwerken. LEIDEN - Bij een inbraak in een flat aan de Milanenhorst in de Leidse Merenwijk is gisteravond voor een bedrag van ongeveer 60.000 buitgemaakt. De inbraak werd gepleegd bij af wezigheid van de bewoners. Men is de flat, die op de derde verdie ping is gelegen, binnengedron gen door het vernielen van een ruit. Buitgemaakt zijn onder meer een hoeveelheid gouden en zilveren munten en een flink aantal sieraden. LEZERS SCHRIJVEN:. Endegeest (2) De commissie MAV heeft het ad vies van de NCBO, afd. Ende geest niet overgenomen. Dat is bijzonder jammer. Men is voorbij gegaan aan de vier ethische as pecten, namelijk orde, rust, saamhorigheid en onderling ver trouwen. Kennelijk heeft men zich ook blind gestaard op de zinsnede "met de pest in je lijf'. Het is te betreucren dat deze zin is gebruikt. Was het niet vresjijk dat tijdens het beleg van Leiden in 1574 zovelen door deze ziekte werden getroffen? Ik ben formeel genoeg om nietsuit de dienst commissievergadering uit te dra gen omdat de notulen nog niet zijn goedgekeurd. Wel wil ik aan tekenen dat dc aanwezigheid niet volledig was. Hoe het verder zal gaan, de tijd zal het leren. Men danst nu om het gouden kalf van de sectorrisering. Maar goed, men heeft gekozen. Het zal me ook niets verbazen dat de C van het CDA een andere betekenis heeft dan die van NCBO. Wethouder Schoutc zal in deze be sluitvorming wel behalen. Ik heb mijn werk gedaan, ik heb geen eisen gesteld, maar adviezen aan gedragen. We hebben er rekening mee gehouden dat de meerder heid doorholt en dat men niet meer in staat is om signalen te verstaan Daarom ben ik niet ver bitterd. Ik zal de wethouder, als het proefschrift van Dr. Hofman over de collaborateur verschijnt, hem dit aanbieden. Dr. Hofman schrijft daar zo heel duidelijk in dat de meest nette en opgevoede mensen, als ze in be- korinv raken door een bepaald systeem, in staat zijn om alle nor men en waarden over boord te zetten. Dit is niet vervelend be doeld, maar wel leerzaam. J.G. Boudewijn Brcderostraat 28,Leiden Dienstcommissielid namens de NCBO.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3