Nog dit jaar bouw nieuw dagverblijf gehandicapten Jottem (Oegstgeest) wellicht naar Leiden Sportclubs vragen om verlaging van huren Brandje in vlikobak ILe/cfee agenda Pieter Maritzstraat wordt na renovatie een woonerf Judit Jaimes klasse h\ Auto's slippen door I gladheid li MAANDAG 26 JANUARI 1981 oegstgeest/leiden - als alles volgens plan verloopt dan wordt in de zomer van dit jaar begonnen met de bouw van een nieuw dagverblijf voor gehandicapten in Leiden Zuid-West. De nieuwbouw is gepland op het braaklig gende terrein bij de Apolloschool. Het is nog niet hele maal zeker of het dagverblijf voor gehandicapten het "Jottem" uit Oegstgeest naar de nieuwbouw verhuist, of dat het nieuwe onderkomen gewoon dienst gaat doen als uitbreiding bij de bestaande dagverblijven. Het "Jottem" zou namelijk best graag in de voormalige Montessorischool in Oegstgeest. waar men voor drie jaar onderdak heeft gevonden, wil len blijven. Over dit laatste zal echter nog moeten worden onderhan deld. Duidelijk is in elk geval wel dat de nieuwbouwplannen concrete vormen hebben aangenomen. De tekeningen liggen momenteel bij het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Uitbreiding van het bestaande aantal dagverblijven is overigens voor de medewerkers en deelnemers van deze instellingen erg welkom. "De wachtlijst voor de dagverblijven is dan wel niet erg groot, maar we kunnen wel stellen dat voor iedereen die vanaf nu wordt aangemeld voor de dagverblijven voorlopig geen plaats is. Als er nu niet wordt gebouwd dan dreigt de hele opvang van gehandicapten spaak te lo pen", vertelt Wim Martens, hoofd van het "Jottem" in Oegstgeest. Vaag Erger dan de dagverblijven zijn de gezinsvervangende tehuizen er op het ogenblik aan toe. Voor de vier gezinsvervangende tehuizen die tot de zelfde stichting als het "Jottem" behoren, wordt gewerkt met een wachtlijst waarop zo'n 115 gehandicapten staan. Met voor de deur staande inkrimpingen bij Endegeest/Voorgeest dreigt de vraag naar dergelijke tehuizen nog veel groter te worden. "Er bestaan ook nieuwbouwplannen voor twee gezinsvervangende tehui zen en één kinderdagverblijf, maar die zijn nog erg vaag en het hele gebeuren daaromheen loopt nog erg traag", deelt Martens mee. Hij geeft aan dat met het teruglo pen van de capaciteit van Ende geest/Voorgeest ook de druk op de dagverblijven veel groter kan worden. Een reden te meer voor de overkoepelende stichting om het aantal onderkomens uit te breiden. "Het is dan ook van het grootste belang dat er heel hard met de huidige plannen wordt doorgegaan." "Eerst gingen wij uit van nieuw bouw, waarin het "Jottem" zou kunnen worden ondergebracht. Maar we hebben de voormalige Montessorischool en de nieuw bouw eigenlijk allebei wel hard nodig. Wij zullen nu dan ook pro beren van de vroegere school een defintief dagverblijf te maken. Of het zal lukken is nu nog niet zeker, maar wij zullen ons er sterk voor inzetten, want wij zit ten hier ideaal. Wij hoeven dus eigenlijk niet naar een nieuw on derkomen toe", aldus Wim Mar tens. Splitsing k- Medewerksters en deelnemers in het dagverblijf Jottem bezig met spelletjes in hun onderkomen in de voormalige Montessorischool in Oegstgeest. Mogelijk blijven zij ook in de toekomst gebruik maken van dit gebouw. (foto Holvast ouderen, een kinderdagverblijf, twee gezinsvervangende tehui zen en'éen activiteitencentrum voor lichamelijk gehandicapten overkoepeld door de stichting Sociale Voorzieningen Gehandi capten (SVG). Het "Jottem" zelf bestaat bijna anderhalf jaar en is voortgekomen uit het dagverblijf "De Schakel", die gevestigd is in WASSENAAR - Verschillende Wassenaarse sprotclubs willen drastische verlaging van de huur van sportcomplexen of zelfs het helemaal laten vervallen van die huur. Zij hebben dit verzoek bij burgemeester en wethouders in gediend. RKSV Blauw Zwart, de Kievieten, Olympia *72 en SV Wassenaar willen daarmee de fi nanciële last van de onroerend- goedbelasting compenseren. Volgens de sportverenigingen is deze belastingvorm een grote las tenverzwaring, omdat zij vroeger niet vielen onder straatbelasting, OEGSTGEEST Op het terrein van Boele en Van Eesteren aan de Rijnzichtweg in Oegstgeest heeft zaterdagavond een brandje gewoed in een vlikobak. Op on geveer een meter afstand van de ze vlikobak lagen dertig gasfles sen. De door een omwonende ge waarschuwde politie ging het vuur te lijf met grote poederspui- ters. De brandweer van Leiden kwam heeft het kwarweitje ver der afgemaakt. de grondbelasting en de persoon lijke belasting. Burgemeester en wethouders vin den het echter om verschillende redenen niet juist de belasting te compenseren door kwijtschel ding of verlaging van de huur van de velden. Zij zeggen dat de huur van de velden als onderdeel van het subsidiebeleid wordt beke ken. Aangetekend wordt hierbij dat de onroerend-goedbelasting verschillend drukt op de diverse verenigingen. Afhankelijk van de manier waarop men de beschik king heeft over de velden en de gebouwen kan het voorkomen dat de ene vereniging zowel als gebruiker en als eigenaar wordt aangeslagen en een andere ver eniging uitsluitend als gebruiker. Voor het verlenen van vrijstelling van de onroerend-goedbelasting voelen B en W evenmin veel, me de omdat van die maatregel ook de Haagse sportverenigingen die op Wassenaars grondgebied ter reinen hebben, zouden profite ren. "Een bevredigende oplossing zou worden bereikt indien de ge meenteraad zou besluiten aan al le in Wassenaar gevestigde sport en culturele verenigingen waar van meer dan de helft van de le den in Wassenaar woonachtig is, een subsidie te verlenen, gelijk aan de gemeente verschuldigde onroerend-goedbelasting", zo een villa aan de Prins Hendrik laan in Oegstgeest. Dit huis werd onlangs opgeknapt en tegelijker tijd met de renovatie ging men naar een opsplitsing van de veel te grote groep toewerken. Voor heen zat men met 58 gehandicap ten in de villa, terwijl men zich als doel gesteld had een ideale werksituatie te creeëren met 32 na de opknapbeurt van het huis. Uiteindelijk ontstond het "Jot tem", dat na onderhandelingen met de gemeente Oegstgeest de voormalige Montessorischool tij delijk kon huren. In november 1979 kon dit nieuwe dagverblijf gebruik maken van de vroegere school. Men ging toen uit van een begincapaciteit van 26 deel nemers (het uit de villa overge bleven aantal), maar de vraag is toch zo groot dat wordt gestreefd om nog deze maand tot een aan tal van 36 te komen. "De volle ca paciteit", volgens Martens. "De nieuwbouw bij de Apollo school zal gericht zijn op zo'n 40 deelnemers. Het lijkt erop dat dit wordt geaccepteerd door het mi nisterie. Kijk, wij zitten steeds met een spanningsveld tussen wat wij wenselijk vinden en het ministerie nodig acht. Wij den ken aan het verkleinen van de groepen per gebouw, omdat men dan meer aandacht kan besleden aan de deelnemers." Flexibel Wanneer het "Jottem" uiteindelijk toch niet in de Montessorischool zou kunnen blijven en naar de nieuwbouw zou moeten verhui zen dan moet de capaciteit van 36 nog met 4 worden uitgebreid. Momenteel wordt gewerkt met 10 full-time krachten, 1 parttimer en een aantal deskundigen die voor bepaalde uren aan het dag verblijf zijn verbonden. Wanneer de vorengenoemde uitbreiding moet plaatsvinden kan nog 1 full-timer worden aangetrokken. "Een dergelijke uitbreiding zal niet zo'n enorme taakverzwaring zijn. Maar dat neemt niet weg dat we op een aanpassing zitten te wachten van sinds 1973 geldende normen die de verhouding leid- (st)ers - gehandicapte deelne mers strikt binden. Wij hopen op het flexibeler maken van die nor- len geen rol. De minimumleeftijd is 15 jaar een maximumleeftijd is er niet. Zolang ouderen het zinvol vinden om naar een dag verblijf te gaan krijgen ze alle kansen." Zelfstandig geen flexibiliteit toe." Het Montessorigcbouw zelf is trou wens niet geschikt voor lichame lijk gehandicapten. Deze mensen kunnen nu terecht in het dagver blijf "Hoge Rijndijk", omdat dit gebouw is aangepast voor dub- bel-gehandicapten. In de nieuw bouw in Leiden Zuid-West ko men ook dergelijke aanpassin gen. In het "Jottem" zijn de deelnemers onder verdeeld in vier gemengde groepen. "Leeftijd en niveau spe- werkt vanuit een lccfgruepidce. De groepen doen een aantal acti viteiten gezamenlijk en daar naast zijn er de nodige individue le bezigheden. Belangrijk in de hele opzet is het zelfstandig laten functioneren van de deelnemer. Men gaat samen (of zelfs alleen) het dorp in om boodschappen te doen. Men kan deelnemen aan gespreksgroepen en er wordt bij voorbeeld gediscussieerd over het vakantiedoel. Voor verschil lende deelnemers wordt een ex- MAANDAG Leiden - Rapenburg 100/102 - de groep TV-issue van de Leidse St denten Ekklesia vertoont de spe< film '...en we noemen je Jonah' groep 'ouders van dove kinderen zal aanwezig zijn op deze avond, d open staat voor iedere belangstelle de. 20 uur. Rapenburg 24 - de Vrouwenbond NV heeft de informatiegroep van CLA' Nederland uitgenodigd voor zing met diaserie, 20 uur. Museum van Volkenkunde - Stee straat, spreekt antropoloog Gera Persoon over het ontwikkelingspr ject dat nu wordt uitgevoerd op eiland Sibcrut, vlak voor de kust v Sumatra, 20 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizi laan, bejaardensoos Zuid-West, 14. 't Bruggehoofd - Steenschuur 11, teurfotografie, 20 uur. Stadhuis - gemeenteraad, 19.30 uc Mannenkafee, Caeciliastraat 18, them avond, 20.30 uur. APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht, en zondaf dienst der apotheken in de regio Li den, wordt waargenomen van v tot vr 30 jan door: Haven apotheek, H ven 18, tel. 120085; apotheek Linnae de Kempenaerstraat lb, tel. 153274. Voorschoten - apotheek Voorschote Leidseweg 06, tel. 2525; za v.a. 13 i Haven apotheek, Haven 18, Leiden, 071-120085. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, ten noorden van de Rijn: 134604; tel zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. gezon heidscentrum. Berkenkade. Leide dorp, tel. 410131, spreekuur ma wan 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, ti 154500. Voorschoten - gezondheidscentrui v.d. Waalslaan, dtel. 4641. Warmond - L. Alders, Lindenhofstra 20, Noordwijk, tel. 01719-17143. de nabije toekomst zal worden bebouwd. Er komt een gebouw dat dienst gaat doen als dagverblijf voor gehandicapten, (foto Holvast). men. Als je in een dagverblijf dubbel-gehandicapten hebt, dan betekent dit dat veel meer hulp nodig is. Toch beschik je in de praktijk maar over eenzelfde aantal medewerkers als in een dagverblijf waar alleen maar licht gehandicapten zitten. Op H dit gebied laat het ministerie nog Wim Martens vertelt dat wordt ge- OEGSTGEEST - Uit het pro gramma dat de Venezolaanse pianiste Judit Jaimes gister middag onder auspiciën van K O in het Groene Kerkje in Oegstgeest ten gehore bracht, zou licht zijn af te leiden dat zij zich bijzonder aangetrok ken voelt tot de romantische piano-literatuur. De Fanta- siestücke van Schumann, vier Scherzi van Chopin, maar evenzeer de Sonate op. 1 van Alban Berg behoren tot die stijlperiode. Inderdaad bleek zij te beschikken over die pianistische kwaliteiten die deze muziek vereist: een moeiteloze techniek, die niet op de voorgrond staat maar die zij volledig dienstbaar maakt aan het werk dat zij on der handen heeft een zeer ge nuanceerde toonvorming, waarbij zij de naar mijn smaak gauw hard klinkende Estonia-vleugel een werkelijk zingende toon en een blijvend klankrijk fortissimo weet te ontlokken; dit alles gepaard gaand met een zuiver muzi kaal instinct dat haar handen feilloos bestuurt. De eendelige complexe piano sonate in 6 kl.t. van Alban Berg deed deze kwaliteiten al vermoeden, de wijze waarop zij de Fantasiestücke van Schumann verklankte beves tigde dit. Met een toucher dat gevoelig en krachtig kon zijn tekende zij Schumann's wis selende beelden met opval lende aandacht voor het ver loop van de melodische lijnen en tegenstemmen. In de vier Scherzi van Chopin, in tegenstelling tot wat hun ti tel doet vermoeden bepaald geen lichtgewicht stukken, spreidde zij dezelfde uiteenlo pende kwaliteiten ten toon. Met name in in het dromerig gespeelde middendeel van het Scherzo in b kl.t. op. 20 en het bekende Scherzo in bes kl.t. op. 31 bereikte zij mo menten van hoog niveau. Het pleit voor haar concentratie vermogen dat een op een paar meter afstand opererende fo tograaf haar niet van de wijs bracht. Zoals uit haar spel al viel te ver moeden voelt Judit Jaimes zich echter ook in andere stij len thuis. Haar tweede toegift, de sonate in E gr.t. van Dome- nico Scarlatti, die zij helder en ragfijn neerzette, bewees haar k'aS MIES ALBARDA WASSENAAR - De Pieter Maritz straat in Wassenaar zal na de re novatie van de 57 woningen die momenteel plaats heeft, worden omgebouwd tot een woonerf. Al eerder besloot de plaatselijke ge meenteraad om de straat een der gelijke inrichting mee te geven. In september 1979 werd daarvoor 136.000 gulden beschikbaar ge steld. De woningbouwvereniging St. Wil- librordus, die de woningen in de straat beheert, was echter van mening dat met de inrichting tot woonerf moest worden gewacht tot het opknappen van de huizen zou zijn afgerond. In september van het vorig jaar is met de reno vatie begonnen en verwacht wordt dat deze in juni 1981 kan worden afgerond. De inrichtingsplannen tot die daarna kunnen worden uitge voerd zijn gelijk gebleven aan de in '79 goedgekeurde en met de be woners doorgenomen plannen. Wel is het woonerf project inmid dels 35.900 gulden duurder ge worden en gaat in totaal 171.900 gulden kosten. Tien mille bui bij inbraak in Wassenaar aal a I SM terne arbeidsplek gezocht. Zo werken onder andere twee deel nemers nu voor halve dagen in een supermarkt. "Er wordt veel gewerkt aan het op komen voor het eigen "ik". Ikzelf heb het idee dat de gehandicapte in een dergelijke dagverblijfom geving eerder veel zelfstandiger wordt", vindt Wim Martens. Naast dit alles wordt ook nog toe gewerkt naar een beter begrip voor de gehandicapten onder an dere door het samenwerken met een lagere school in Oegstgeest, die regelmatig voor gezamenlij ke activiteiten naar het "Jottem" toekomt. Samen met de integra tie in de wijk een "duidelijke stap in de goede richting", vol gens Martens. CHARLES LENNARTZ WASSENAAR - Bij een inbraal^ in een woning aan de Anemd nenstraat in Wassenaar is tussej zaterdagavond half acht en 2 dagochtend half drie een geldbed drag van 10.000 gulden buitge maakt. Door het vernielen van een ruit va) de achterdeur is men er vrij voudig in geslaagd om de ning binnen te dringen. Het heli huis werd compleet overhooi z gehaald. Behalve het geldbedrai van 10.000 gulden werden 20 Duitse marken, een aantal gir<Da kaarten met bijbehorende pas ei d een aantal eurocheques buitgë l maakt. s t Hc i oegstgeest - als gevolg van de gladheid zijn er vanochtent op rijksweg A-44 (Den Haag een trum-Amsterdam) ter hoogt! I van Oegstgeest nogal wat slip partijen geweest. Een aantal au to's botste op elkaar. Er raakt! niemand gewond maar de mate riële schade was groot. Rond half acht vanochtend raakt! een 34-jarige inwoner van Wasse naar met zijn auto in de slip eK kwam midden op de weg tot stil stand. Een achter hem rijdend' automobilist trapte onmiddellijl op de rem maar werd van achte ren aangereden door een ander automobilist. Nog een vierde au tomobilist raakte bij deze klein' kettingbotsing betrokken. Een half uur later deden zich of ongeveer dezelfde plaats wee enkele slippartijen waarbij even eens een aantal auto's werd be schadigd. Een woordvoerder vai de rijkspolitie Oegstgeest klaag de vanochtend over de gbrekki ge medewerking van Rijkswater staat. Volgens de woordvoerde was Rijkswaterstaat vanochtent om zeven uur al gevraagd om of de rijksweg te komen strooier Aan dit verzoek werd pas rom half negen voldaan. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witle Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28684 Kwartaalabonnement f 49.55 perp post f 71,90 incassokosten Adjunct-hoofdredacteur. R.D. Paauw AJq redactiechef: A. van Leeuwen Plv AIq. redactiechef: J. M J. Post Rubriekchefs J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J. de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie Randgemeenten Telefoon 071-14494) Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel 071-121481 Oegstgeest: H Sonders. 071-155854 Voorschoten: J. Peters 071-789935 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2