Trijfel ALARM IN DE RODE BAAI Circus 'Elleboog' is nog steeds de beste Vinnikov virtuoos Gogol kan niet stuk ir^ MAANDAG 26 JANUARI 1981 VARIA Hij is weduwnaar, werkt als pa- pit naker bij de Staatsdruk kerij en heeft een dochtertje van zes jaar uit zijn eerste hu welijk. Zij is naaister, werkt op bestelling, verdient rede lijk, is 20 jaar. Ze zijn uit lief de getrouwd, de weduwnaar en de modinette, maar hij is puriteins en veeleisend. Hij maakte volgens haar zeggen steeds ruzie met haar, stond niet toe dat ze haar familie be zocht en wilde haar familie evenmin thuis ontvangen en hij stelde haar voortdurend zijn overleden vrouw ten voorbeeld. Feestje Op een dag gaat zij met toestem ming van haar man naar een feestje, waar het heel gezellig was. Hoewel vier maanden zwanger dat had ik geloof ik nog niet verteld) vermaakte ze zich uitstekend, onder andere met dansen, zodat zij de tijd vergeet. Zij laat zich overre den te blijven slapen. Haar man, kwaad, laat de volgende ochtend zijn werk schieten, gaat haar afnalen en geeft haar ter plaatse, waar ieder- een bij is, een afstraffing. Ze keren zwijgend naar huis te rug en de volgende twee da gen en nachten wisselen zij geen woord meer met elkaar en eten ook niet samen. „Ik weet niet meer wat ik in die twee dagen allemaal dacht maar er kwam van alles bij me op. Haar (het kind) keek ik toen zelfs niet aan. Ik herinner me nog precies hoe het ge beurd is, maar hoe ik het ge daan heb kan ik niet zeggen", verklaarde de vrouw late- Ik ontleen een en andermaar dit tussen haakjes, aan het uitvoerige verhaal van een collega-columnist, die mij te lefonisch toestemming gaf het een en ander te citeren: „Op de ochtend van de derde dag is de man vroeg naar zijn werk gegaan, het kind slaapt nog. De stiefmoeder is met de kachel bezig. Het meisje wordt eindelijk wakker: de stiefmoe der wast haar werktuiglijk en volgens gewoontn frekt hoar Door Nico Scheepmaker u haar schoentjes aan, kleedt haar aan en geeft haar kof fie... - „en ik denk daarbij he lemaal niet aan haar". Het kind zit aan tr fel, drinkt haar koffie, eet, - en toen ineens keek ik haar in...". „Zij liet het meisje op de venster bank staan en naar buiten kijken en toen het meisje uit het raam keek, greep ze haar bij de beentjes en wierp haar van een hoogte van tien meter omlaag. Daarop sloot ze het raam, kleedde zich aan en be gaf zich naar het politiebu reau om zichzelf aan te geve- Misdaad. Mijn collega heeft verschillende keren over deze misdaad ge schreven, de eerste keer ver strekte hij een paar details „Ze heeft toen op het politiebu reau meteen verteld dat ze de dag tevoren al van plan was geweest haar stiefdochter, die ze uit boosheid op haar man was gaan haten, om het leven te brengen, maar dat de aan wezigheid van haar man haar dit de vorige avond ver hinderd had. Maar de volgen de dag, toen hij naar zijn werk was gegaan, had ze het raam geopend, de potten met bloemen naar één kant van de vensterbank geschoven en te gen het meisje gezegd dat ze op de vensterbank moest klim men en uit het raam naar be neden kijken". „Het meisje klom er natuurlijk op, misschien zelfs met veel plezier omdat ze daar bene den god weet wat dacht te zien; maar nauwelijks was ze er op geklommen en met haar handen tegen het raam ge' steund op haar knieën gaan zitten om te kijken, of haar stiefmoeder had haar van achteren bij haar beentjes ge grepen en naar buiten gewor pen. De misdadigster had het vallende kind eerst nageke ken (dat vertelt ze zelf), ver volgens het raam gesloten, zich aangekleed, de kamer af gesloten en zich naar het poli tiebureau bleven om aangif te te doen van het gebeur de". Jekaterina Ik zie dat ik helaas weinig ruimte meer over heb om te vertellen hoe het verder ging met het meisje dat van vier hoog uit het raam werd ge worpen. Dat vertel ik morgen dan wel, opnieuw aan de hand van wat mijn collega, die eigenlijk romancier is, maar door Karei van het Reve vorige week in NRC-Handels- blad nog 'een verwoed colum nist' met 'onmiskenbaar co lumnistentalent' werd ge noemd, ook in verschillende afleveringen heeft beschre- Dat komt trouwens wel aar dig uit, want morgen is het precies 100 jaar geleden dat deze collega (Fjodor Michaj- lovitsj Dostojevski) kwam te overlijden. Hij schreef over Jekaterina Komilowa, die haar stiefdochtertje uit het raam wierp, in mei 1876, in oktober 1876, in december 1876, in april 1877, en in de cember 1877 in zijn 'Dagboek van een schrijver', dat hij in januari 1873 begon als redac teur van het conservatieve weekblad 'Grazjdanin' ('De Burger'), eind 1873 beëindig de na onenigheid met de uit gever, en in 1876 weer opvatte als een maandelijkse zelf standige uitgave in losse afle veringen. De vertaling, voor De Russi sche Bibliotheek van uitgeve rij Van Oorschot, is van Paid Rodenko. Morgen dus verder over de vrijspraak van Jeka terina, en de rol die Dosto jevski daarin speelde. Vertederend, maar traag spel in 'De kleine prins LEIDEN - Het is natuurlijk wel vertederend: de grote Belgische acteur Julien Schoenaerts op het toneel, met als enige tegenspeel ster Sofïe Guiot, een klein meisje. Maar vertedering alleen is niet ge noeg om een voorstelling inhoud te geven. 9et stuk "De kleine prins", dat za terdagavond in het LAK-theater werd gespeeld, is een door Julien Schoenaerts zelf geregisseerde bewerking van het gelijknamige verhaal van Antoine de Saint- Exupery. Dit sprookje voor grote - mensen is het meest bekende werk van deze Franse schrijver en vliegenier en is door de gerin ge omvang ervan, erg geliefd bij middelbare scholieren als num mer op de boekenlijst. "De kleine prins" is al vele malen eerder voor het toneel bewerkt, maar nog maar zelden met een kind in de rol van kleine prins. Hoewel SoFietje zich uitstekend door de soms wat gezwollen tekst heenslaat, komt het samenspel tussen haar en Julien Schoe naerts toch nogal geforceerd Pp kleine prins is een onbevangen jongetje van een andere planeet. Zijn aandacht voor de kleine din gen en onbevooroordeelde hou ding ten opzichte van de mensen en dingen om hem heen wordt gebruikt om aan te tonen hoe kortzichtig en op eigenbelang ge richt "de grote mensen" vaak zijn. Julien Schoenaerts heeft gemeend dat de open blik op de wereld van de kleine prins het best door een echt kind kan worden vertolkt. Misschien komt het doordat ik zelf teveel een verdorven "groot mens" ben, zijn interpretatie van "De kleine prins" speelt wat mij betreft teveel op het sentiment. Hoewel Sofie haar rol keurig vol brengt, blijft het een meisje dat onbevangenheid en openheid speelt. Het feit dat het prinsje door een meisje van misschien tien jaar wordt gespeeld, maakt die gespeelde houding er- niet noodzakelijk geloofwaardiger door. Daar komt bij dat de voorstelling als geheel een beetje vaart mist. Het verhaal verloopt wat traag, met Julien Schoenaerts in de rol van een nogal bezadigde vertel ler. Vooral in het deel voor de pauze is er weinig ruimte voor de spontane, impulsieve jeugdig heid, die eigenlijk uit dit sprookje zou moeten spreken. ARIEJAN KORTEWEG ^EIDEN - Ondanks het feit, dat er inmiddels 29 andere kindercircussen in ^.Nederland bestaan, blijft Kindercircus Elleboog, in 1949 opgericht door de inmiddels 85-jarige mevrouw Iet Last, toch het bekendste. En naar de voorstelling van gistermiddag in een overvol LAK-theater liet aanzien ook het beste kindercircus. Er deden 35 kinderen in de leeftijd tussen 6 en 16 jaar mee. Een voorstel- ling van het circus Elleboog zou in twee gedeelten kunnen worden onderverdeeld. Vrolijke ongevaarlijke nummers en niet van gevaar ont blote nummers. Het Arabisch nummer met de glazen en de rollende stam zorgde er zelfs voor, dat één van de oudere kinderen lelijk kwam te vallen. Ook de acrobaten verrichten zeer moeilijke en ingewikkelde toeren. De meisjes op de lage fietsen zijn gewoon zeer behendig, maar op de hoge fietsen wordt het nummer toch al veel gevaarlijker. Ook het lopen op het 'slappe koord' en het nummer met de houten stelten maak ten gistermiddag op de ongeveer 200 kinderen veel indruk. Gelukkig werd deze spanning afgewisseld met quasi-dierennummers, een goo- thelaar en verschillende clowns. Circus Elleboog heeft zijn reputatie in elk geval weer waar weten te ma ken. BERT KOEKEBAKKER Bij Van Ulsen Het is intrigerend je af te vra gen, wat een acteur bezielt, wanneer hij ertoe besluit voor de derde maal "Notities van een Krankzinnige" te gaan spelen. Beslist niet het ver moeden, dat hij zoveel zou doen denken aan de rolbele- ving van David Bowie als 'The Elephantman' John Mer rick in het stuk van die naam op Broadway. Opvallend was wel, dat hij identieke pauzes nam; eveneens soms met een wat verwrongen stem sprak en daarmee ook de persoon van een diep ongelukkige uit- beelde. John Merrick was li chamelijk misvormd, maar vond later erkenning bij de gegoede kringen in het Victo riaanse tijdperk. De Russi sche ambtenaar, de krankzin nige vah Gogol, kende die compensatie niet, maar wist zich integendeel steeds ver der vervreemd van zijn mede ambtenaren. 'Voor de tweede maal op herhaling' zegt Van Ulsen er zelf van. Naast de stijlgebonden, naturalisti sche, op 'Journal d'n fou' geènte eerste interpretatie en de tweede toneelversie tegen een abstract décor, beiden on der regie van Kees van Iersel, zou de voorstelling van zater dagavond in een vrijwel uit verkochte Leidse Schouw burg 'een neutraler terrein van denken en handelen' re presenteren. Er zouden vol gens Van Ulsen veel meer no n-verbale tekst-indicaties ge geven zijn dan bij de vorige twee 'Dagboeken van een Gek'. Verstandig lijkt het in middels te concluderen, dat dit dramatisch gegeven van Gogol uit 1835 niet kapot kan. En zeker niet, wanneer Van Ulsen zich ermee bemoeit. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN Tot één van de vele ta ken van een concertmeester be hoort het innemen van de plaats van een plotseling ziek geworden solist; en zo kon het Residentie- Orkest zaterdagavond een be roep doen op zijn concertmeester Zino Vinnikov om de door ziekte verhinderde Salvatore Accardo in het aangekondigde Vioolcon cert van Brahms te vervangen. Van deze niet eenvoudige taak heeft Vinnikov zich op bewonde renswaardige wijze gekweten. Dat niet alles zo tot zijn recht kon komen als in de eerste plaats Vin nikov zelf gewenst zal hebben, was onder deze omstandigheden onvermijdelijk. Met een warme brede toon heeft hij het concert van Brahms, dat hij begrijpelij kerwijze van het blad speelde, al le recht doen wedervaren. Aan vankelijk nog wat behoedzaam spelend, steeg hij allengs boven de situatie uit, zodat het laatste deel los en virtuoos gestalte kreeg. De situatie in aanmerking genomen, paste het orkest, dat onder leiding stond van de Tsje chische dirigent Zdenek Kosler. zich met souplesse aan. Voor zijn prestatie werd Zinnikov terecht met een oprecht applaus be loond. In de uitvoering van Beet- hovens 6e Symfonie waarmee het concert geopend werd, wist Zde nek Kosler een waarlijk pastora le, naïeve stemming op te roepen, met een soms tè nadrukkelijk ge voel voor détail. Dat het tempo in sommige delen wat aan de trage kant was. bleek toch wel te pas- n in deze ongehaaste landelijke sfeer. MIES ALBARDA Van Ulsen te geparfumeerd SLUIS (GPD) - Henk van Ulsen, die in het afgelopen weekeinde met zijn Reve-programma 'Van het een komt het ander' in het stad huis in Sluis stond, heeft vlak voor de voorstelling maar amper kunnen eten. De oorzaak hiervan was dat Van Ulsen samen met drie technici niet welkom was in een restaurant in Sluis. De pat- choeli-geur, die Van Ulsen door gebruik van dit oosterse parfum bij zich droeg, was voor eigenaar van het restaurant reden Van Ul sen en de zijnen te vragen op te stappen. Volgens hem was de wierrookach tige geur zo sterk dat hij en zijn personeel er misselijk van werde- n. i2aak,aus n/E ZO'N Ctonnb «EBT KUN 0E NET" ?o C^OBO fiBTB.EN ho "Sope 1 WAT" CAJILbE \ie 7 (k wicne upa^en of Ik NIET NÊT ÏOCtOEP NErTEfEAJ KCN Cf AA,N De belevenissen van Jommeke Agenda Leidse bioscopen CAMERA: "Monty Python's Life of Brain", da. 19.00 en 21.30 uur, 12 jr. Kindermatinee: "Zorro, de gemaskerde wreker", za. zo. en woe.: 13.30 uur. al. Nachtvourstelling: "Satyricon", vr. en za.: 23.30 uur, 16 jr LUXOR: "The Hunter", da.: 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo.: 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. 12 jr Nachtvoorstelling: "Excorsist II The Heretik", vr. en za.: 23.30 uur, 16 jaar. LIDO 1: "Dressed to kill", da.: 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo.: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. LIDO 2: "Smokey and the Bandit", da 14.30,19.00 en 21.15 uur, zo.: 14.30. 16.45, 19.00 en 21.15 uur. al LIDO 3: The Blues Brothers", da.: 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo.: 14.30, 16.45, 19.00 en 21.15 uur, al. STUDIO: "Jazz-singer", da.: 19.00 en 21.15 uur, do., vrij., ma. en di. ook: 14.30 uur, al. Kindermatince: "Aristocats", woe. en za.:14.30 uur, zo.: 14.30 en 16.45 uur, al. TRIANON: "Het broedsel", da.: 14.30. 19.00 en 21.15 uur, zo.: 14.15, 16.30. 19.00 en 21.15 uur. 16 ir. REX: "Bloedheet", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo.: 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Grijpgrage meis- 23.30 uur, 16 jr. Bioscopen Alphen EURO 1: "The empire strikes back", da.. 14.00,19.00 en 21.30, zo.. 14.00,16.30, 19.00 en 21.30 uur, al. Nachtvoorstelling: "The enforcer", za.: 00.15, 16 jr. EURO 2: "Flash Gordon", za., zo. en woe.: 13.30 uur. 12 jr. "Being there", da.: 18.30 en 21.15 uur. do., vrij., ma. en di. ook: 13.30 uur, zo.: 15.45. 18.30 en 21.15 uur, a l Nachtvoorstelling: "Voel jij wat ik voel". 18 ir. EURO 3: "The seawolves", da.: 13.30, 18.30 en 21.15, zo.: 13.30, 16.00, 18.30 en EURO 4: "Shame of the jungle", da 18.45 en 21.00 uur, do., vrij., ma. en di. ook: 13.45 uur, zo.: 16.00. 1845 en 21.00 uur, 16 jr. Kindermatinee: "De lieverdjes uit Am sterdam", zo., zo. en woe.: 13.45 uur. Nachtvoorstelling: "Coma", za00.15 uur, 16 jr. Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Being there", do.: 20.30 uur, vrij. en za.: 21.15 uur, ma. en woe. 20.30 uur, al. "Hot stuff', vrij.: 19.00 uur, za: 16.00 uur en 19.00 uur, zo.: 16 00 en 18 15 uur. al Kindermatinee: "Alice in Wonderland", za. en zo.: 14.00 uur, woe.: 14.15 uur ZUURKOOL MET GE HAKT Spoel 750 g zuurkool slierten fjn °Vermcng de zuurkool met een blaadje laurier, 12 ge kneusde jeneverbessen. 1 theelepel kummel- zaadjes. voeg een kwart zuurkool zo een half uur lepel ragfijn gesnipper de ui, weinig zout. veel peper en 3 theelepels paprikapoeder. Leg in een vuurvaste schaal een bodempje van plak jes ontbutspek en daar- kool en gehakt Als bo venste laag weer plakjes ontbijtspek. Zetdeafge- WINA BORN Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 "uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Xraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage- lijks van 14 00-19 00 uur. (Niet meer dan 2 bezoekers per patiènt). Sportmedisch Advies Centrum; blessu- respreekuur Elisabethziekenhuis. Lei derdorp, 's maandags van 19.30-20.30 Galerie Denise Stephan - Peter Schra- ven schilderijen, tekeningen en etsen, vanaf 11 jan t/m 22 febr, Bakkersteeg 18, geopend za cn zo van 14 tot 18 uur. Kunst te leen in Leiden, tentoonstelling in de Waag van 16 jan tot 14 febr. Aal markt 21. Wassenaar - Auberge de Kieviet, Stoep- laan 27, expositie van Mathieu Simmer, aquarellen en olieverfschilderijen van 11 LEIDEN - Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, Hooglandse Kerkgracht 17. t/m april '81, "planten van vroeger en ru" i.s.m. de Hortus Botanicus der Rijksuniversiteit, ma t/m vr. van 10-12. 14-17 uur, zo 14-17 uur. ./Iuseum Boerhaave, Steenstraat la, "Dr. Auzoux" tentoonstelling van anato mische modellen uit 1900, gemaakt i papier-maché. ma en zo van 13 - 16 i Rijksmuseum va burg 28, t/m 31 jan '81, "Zicht op schrift" over de historische ontwikkeling van schriftvormen van Mesopotamia tot he den, aan de hand van een zeefdrukpro ject van de grafisch vormgever Paul Bo mers uit Eibergen. ma t/m za van 10-17 uur zo van 13-17 uur. Stedelijk Museum De Lakenhal, Oude Singel 28, t/m 24 jan. "Geleend goed: te gelcollectie de Goederen" particuliere verzameling tegels uit de 16e tot de 19e -17 uur. Ook in de Lakenhal: "Moderne" bodemvondsten van Jan Menses. Kra&mafdeling: dag van 11.15-12.00uur (alleen voor echtgenoot) en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwar tier van avondbezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18 30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders) Maandag tlm vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14:45-15.00 uur. zoek wordt toegestaan kan de hoofdvi pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderklintek: Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdeling: Elke dag: Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30; 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18.30-19.30 uur Kraamaf- deling 13.30-14.45 alleen voor echtgeno- Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip- Jol (020-175000). 110- 16 uur t/m 11 mei '81. Oudheden, Rapen- c@.udcYlieuius 26 januari 1981 Honderd jaar geleden stond in de krant: - Tal van schepen hebben bij den sneeuwstorm van verleden Dinsdag op de Engelsche kust schipbreuk geleden en van vele zijden komen berichten omtrent het omkomen der opvarenden. Uit Yarmouth wordt b.v. ge meld, dat daar zeven schepen gestrand en ongeveer 50 perso nen omgekomen zijn. Tot deze laatslen behooren zes man van een reddingboot, die in de woe dende golven is omgeslagen. De schade, die alleen reeds te Dover door den storm is aangericht, wordt op 10,000 pond sterling geschat. - Uit Athene uordt bericht, dat verscheidene rijke Grieken van plan zijn een keurbende uit te rusten van 10,000 man. die een aanval op Smyrna (thans Izmir op de Turkse westkust. Red.zul len doen en daar de dynast ie der Osmanen vervallen verklaren van den troon en een nieuwe dynastie vestigen onder Midha- t-pacha. Voorts verzekert de "Slova", dal de Turksche vloot volgens den nieuwen minister van marine buiten staat is in den oorlog te dienen zoo zij niet ernstige herstellingen onder gaat, waarvoor echter het geld ontbreekt. Geldgebrek verlamt de Turken in alle opzichten. Vijftig jaar geleden: - Te Idstein (Taunus) heeft de onderwijzer Schumani\ op moe dige wijze zes knapen hel leven gered, toen zij zich op het ijs van een vijver hadden gewaagd.dat echter, te zwak. plotseling brak. Het zestal belandde in het wa ter. De onderwijzer, die toeval lig iII de buurt was. snelde on middellijk te hulp. Daar het ijs onder zijn gewicht brak. baan de hij zich een weg door het wa ter naar de plaats, waar de jon gens zich bevonden. Met buiten gewone krachtsinspanning kon de moedige redder vijf jongens op hel droge brengen De zesde had zich aan een ijsschol vastge klampt en was weggedreven. Een poging om den knaap te redden leek hopeloos. Trots alle waarschuwingen sprong de on derwijzer opnieuw in het ijs koude water en slaagde er, te gen alle verwachting in. den knaap te bereiken en aan land te brengen. Toen begaven den dapperen man zijn krachten en zonk hij bewusteloos neer.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21