Wilde rozen niet alleen voor 'openbaar groen' @®EÊ3 5*» 7» 53» Vele vormen en groentinten in schaduwtuin DAT TV^S -PLAN IS TOCH MAAR TOF HOOR, MENSEN. 071-131141 Elke zaterdag de personeelsrubriek ÜRSIagerij Theo Onderwater DRIEKAMER APPARTEMENTEN DINSDAG en WOENSDAG lveW«« WANTALS IK THUIS BEN MOET M'N TV WERKEN. sluit 2 dagen vóór verschijnen op donderdag 15.30 uur. Telefoon 071-144941 toestel 128 toestel 129 Ans de Bruin Cock Jufferman^ ■JÏlF* Kempenaerstraat 69 Oegstgeest 071-154416 MAANDAG 26 JANUARI 1 VARKENSVLEES NU EXTRA VOORDELIG WEEKEND Stukje varkensfricandeau 500 gr. nu 5,95 Blanke varkensschnitzel 1,50 100 gr. nu DINSDAG 5 kg speklappen normaal 5 x 6,90 34,50 nu 25,- Uw voordeel 9,50 WOENSDAG GEHAKTDAG GEHAKT H.O.H. 1000 gr. nu b,9o met gratis kruiden Wilde of botanische rozen groeien in tegenstelling tot de meeste bekende tuinrozen op hun eigen onderstam. Alle tuinhybriden hebben deze wilde soorten als voorouders. Vreemd genoeg zijn deze ro zen door de tuinliefhebbers in een vergeethoekje geduwd en worden ze nu hoofdzakelijk toegepast in parken en in middenbermen tussen ver keerswegen. Toch hebben de ze rozen een aantal belangrij ke voordelen boven de hybri den en trosrozen en zouden ze in vele tuinen, in bepaalde ge vallen zelfs in een klein tuin tje, beter tot hun recht komen dan de gekweekte soorte- In de eerste plaats omdat ze veel sterker zijn; zelfs op slechte grond en ongunstige stand plaatsen groeien wilde rozen vaak uitstekend Bovendien hebben ze niet veel onder houd nodig, snoeien is eigen lijk niet nodig als u regelma tig wat oud en dood hout weg haalt is het al goed. Verder kunnen botanische rozen een mooie, bloeiende en prak tisch ondoordringbare haag vormen om de tuin tegen hon den, katten en andere „bin- nenlopers" te beschermen. De hoge soorten vormen een hoge, dichte haag waarin graag vogels nestelen en de la ge, bodembedekkende soor ten vormen een afscheiding van uw tuin die het uitzicht niet belemmert. In een flinke tuin zijn de wilde rozen prachtig toe te passen in een heestergroep of als ach tergrond van de border. In een kleine tuin (en natuurlijk ook in een grote) kunnen bo tanische rozen erg mooi staan als solitairplant in het gazon bijvoorbeeld. De struiken bloeien meestal in mei-juni met enkele bloemen, sommi ge soorten bloeien echter de hele zomer door. In het najaar wordt de bloei gevolgd door een overvloed van rozebot- tels, terwijl het blad soms ook erg mooi verkleurt. Een plaatsje in de volle zon zorgt ervoor dat u wordt be loond met een overvloed aan bloemen. Verder is het ver standig jaarlijks wat te mes ten met organische mest of compost. Omdat de struiken nogal oppervlakkig wortelen is schoffelen tussen de rozen niet aan te bevelen omdat u dan gemakkelijk de wortels beschadigt. Om onkruid te voorkomen kunt u het beste „mulchen", het bedekken van de grond met bijvoor-* Tussen al deze bodembedek kers komen mooie bladplan ten en hogere planten die ook in de schaduw bloeien. Enke le mooie soorten zijn: - Thalictrum. een tot 150 cm hoog wordende plant met mooie bloemen in trossen, veelal wit of lila. - Rodgersia aesculifolia, hoge plant met bruin behaard blad in vingervorm tot zo'n 150 cm hoogte. De bloemtrossen ver schijnen in juli en zijn wit. - Hosta, mooie bladplanten, waaiwan de bloei echter ook vaak de moeite waard is. Vooral hosta sieboldiana is erg mooi met zijn grote blauwgroene bladeren en in juni-juli licht-lila bloeme- - Bergenia eordifolia of schoen- lappersplant, een mooie blad- 1 plant met grote, wintergroene leerachtige bladeren en in het vroege voorjaar rozerode i bloemtrossen. - Digitalis purpurea of vinger- hoedskruid is een bekende tweejarige plant met in de zo- tj mer roze rode bloemtrossen S tot zo'n 2 meter hoogte. Zaait zichzelf gemakkelijk uit. - Heracleum of bereklauw, J mooie solitairplant voor de schaduwtuin met zeer grote bladeren en enorme bloem- J schermen in juli-augustus. Kan tot 3 meter hoog worde- j Tot slot nog enkele vaste plan- ten voor de schaduwtuin: J brunnera macrophylla, cimi- cifuga of zilverkaars, aquile- gia of akelei, ligularia, primu- la of sleutelbloem, alchemilla mollis of vrouwenmantel, di- j centra formosa of tranend hartje, astilbe chinensis, gera- nium of ooievaarsbek, con- vallaria of lelietje-van-dalcn en diverse varensoorten. j Welke planten? Enkele klimplanten, zoals de klimmende hortensia, de kli mop, de wingerd cn de kam perfoelie zullen ook in de schaduwtuin niet teleurstel len. Daarnaast kunnen we kiezen uit een behoorlijk aan tal heesters die in de scha duw, of liefst half-schaduw ook prima gedijen. Hoe meer schaduw, des te minder u van de bloei hebt te verwachten, maar daarom kunnen de heesters evenwel nog zeer de moeite waard zijn. Geschikt zijn onder meer het peper boompje, de kornoelje, hor tensia, kamperfoelie-struik, krentenboompje, rododen dron, kardinaalsmuts en de ranonkelstruik. En dan natuurlijk de vaste plan ten: eigenlijk de belangrijkste groep in de schaduwtuin. In de eerste plaats gebruiken we in de schaduwtuin veel lage en bodembedekkende plan ten, met daarnaast enkele ho- AAN DE HAVEN TE LEIDEN In het havengebied van Leiden is een begin gemaakt met de bouw van een bedrijfspand met vier driekamer appartementen. De appartemen ten zijn gelegen in een - deels al gereed gekomen - recreatiegebied met "naast de deur" een geplande jachthaven. U leeft temidden van royale groenvoorzieningen, omringd door veel water, met het comfort van deze tijd; een appartement dat wellicht geheel aan uw woonwensen tegemoet komt. De aDoartementen worden eventueel naar uw wensen afgewerkt. Het is mogelijk de appartementen in ruwstaat aan te kopen. De prijzen zijn van f 138.000,- tot 148.000,- v.o.n. Voor nadere informatie omtrent aankoop en financiering kunt u te recht bij Europese Onroerendgoed Belangen bv Oude Singel 8 - 2312 RA Leiden tel. 071-123.984/133.331 27 en 28 jan. Uln^VHy BOnRHMWORSl KARBONADE tko ,H9 uveRMRST vaak gebruikt voor het maken van rozenolie. Rosa gallica, Franse roos, een struik die 150 cm hoog wordt, in juni-juli met rose bloemen bloeit en daarna oranje bot tels draagt. Rosa glauca, wordt ongeveer 200 cm hoog, heeft roodachtige twijgen en rose bloemen in juni-juli, het blad is bruinrood. Rosa moye- sii, een grote struik met rode bloemen in juni die bijzonder geschikt is voor de tuin; voor al de cultivar „Nevada" is erg mooi met grote, witte bloe men en sterk afstekende goudgele meeldraden. Rosa rubinginosa, Eglantier, grote struik met haakvormige ste kels en rose bloemen in juni- juli, is erg geschikt voor een haag en geurt altijd sterk naar appels. Corrie van Gorp; "We zochten een nieuwe TV. Het werd huren bij Skala Haarlemmerstraat 168 Leiden Wanneer je maar wilt Of naar 't toneel cabaret, filmhuis, ballet museum't Cultureeljongeren Paspoort. Iedereen onder de 26 jaar kan ervan profiteren. Een hêêljaar lang voor maar 6 gulden 50! In elke stad van Nederland. Informatie?: Vraag maar op je gemeentehuis. Of biel 033 - 51908 beeld afgemaaid gras, blad of een ander organisch mate riaal. De meeste botanische rozen kunnen we zelf heel eenvou dig vermeerderen door afleg gen of door zaaien. Voor het zaaien gebruiken we rijpe za den uit de bottels die gewas sen worden en in een bloem pot met een mengsel van zand en aarde gelegd worden. Bui ten op een licht beschaduwde plaats neerzetten en rustig wachten tot de jonge plantjes komen. Langsblijvend Rosa nitida, een struikje met glimmende blaadjes en (in ju ni-juli) alleenstaande rose bloemen, geschikt voor haag jes, erg stekelig. Rosa pimpi- nellifolia, duinroosje, een zeer dichte struik met veel onder aardse uitlopers, zeer steke lig, bloemen wit, rose of geel en mooie zwarte bottels. Rosa rugosa, Japanse bottelroos, een brede struik met rode of witte alleenstaande bloemen, soms enkele bijeen, de rode bottels zijn appelvormig cn geschikt voor jam e.d., de bloemen zitten van mei tot au gustus aan de struik, heeft zeer veel hybriden. Rosa canina, hondsroos, bloeit in juni-juli met rose bloemen, kan 250 cm hoog worden. Ro sa centifilia, honderdbladige roos, heeft groene twijgen en gevulde, grote, rose bloemen in juni-juli. Bekende hybride hiervan is de mosroos, die vroeger erg veel gebruikt werd en mooie struik vormt met geurende bloemen. Rosa damascena, Damascener roos, grote struik met in juni- juli grote bloemen in rood of blauwachtig. De hybride „Trigintipetala" heeft sterk geurende bloemen en wordt Jammer genoeg is niet iedereen bevoorrecht met een zonnig tuintje, waar zonder veel moeite allerlei vrolijk ge kleurde bloemen ieder jaar weer trouw staan te bloeien. Sommigen moeten na ver loop van enige tijd tot hun spijt constateren dat er in hun tuin helaas „niets" groeien wil. omdat er te weinig zon in komt. Vooral in de binnenste den komen deze tuintjes nog al eens voor, vanwege de om ringende bebouwing. Maar ook in de nieuwbouw kunnen niet alle tuinen even gunstig ten opzichte van de zon liggen cn moet men wel eens genoe gen nemen met een tuintje op het Noorden. Toch kan juist zo'n schaduw tuin erg mooi zijn, voor de liefhebber vaak zelfs mooier dan een zontuin met de vele. felle kleuren, mits men de juiste beplanting kiest. In zo'n tuin kan vooral in het voorjaar, als de bomen en struiken nog niet vol in het blad zitten, allerlei kleurigs bloeien. Later in het seizoen zullen vooral de bladvormen en de vele tinten groen de sfeer in zo'n tuin bepalen. Kleurige eenjarigen, rozen, riddersporen, enz. kunt u be ter achterwege laten; zorg voor variaties door middel van hoogteverschillen en mooie combinaties van plan tengroepen met verschillen de bladvormen en -kleure- De ligularia is een prachtige plant voor de schaduwtuin. die wel zo'n 150 cm hoog kan worden en in juli-augustus bloeit met prachtige oranje-gele bloemen in grote trossen bij elkaar. altijd keus uit de nieuwste modellen, u kunt ruilen wanneer u maar wilt u bent af van alle onverwachte kosten. Skala berekent u nóóit meer dan de van tevoren afgesproken maandelijkse huurprijs geen hoge investeringen voor aanschaf gratis TV-tafel of standaard geen koopverplichting: nóg vrijblijvender kan het niet u bepaalt zelf tuurt, met Skala'sTV Plus Plan kunt u alle kanten op. Hoe langer lager de prijs Skala IVHSI video te huur voor bijv. 6,12,24 maanden en langer: huurprijsverschil tussen 6 en 24 maanden maar liefst zo'n 20* o65 dagen per jaar gratis service. Vóór 2 uur 's middags gebeld, gegarandeerd dezelfde dag geholpen. Natuurlijk ook op zon- en feestdagen kortst mogelijke huurperiode slechts zes maanden aantrekkelijke reductie bij vooruitbetaling een Skala televisie gratis op proef als u dat wilt voor nog geen tientje per week kunt u al onbezorgd van het Skala-TV-Plus-Plan genieten Wilde rozen veel sterker dan gewone tuinrozen. gere plantengroepen of hoge solitairplanten. Geschikt voor bodembedek king in de schaduwtuin zijn bijvoorbeeld: - Zcnegroen of ajuga repens, waarvan we vooral „rubra" met ^roodbruin blad en don kerblauwe bloemaartjes in mei-juni, veel zien. - Lieve-vrouw-bedstro of aspc- rula odorata, met mooi fris groen blad en witte stervor mige bloemetjes in het voor jaar. - Gele dovenetel of lamiastrum galeobdolon, een groenblij- vende bodembedekker die nogal sterk woekert; meestal zien we de soort met het bonte blad, die ook in de schaduw tuin erg mooi uitkomt. - Klimop of hedera helix, een alom bekende plant die zelfs in diepe schaduw kan staan, geschikt als bodembedekker en als klimplant. - Pachysandra is een halfstruik- je dat uitstekend in de scha duw op droge grond gedijt. In april-mei witte bloempjes in trosjes bijeen. Het lichtgroe ne blad blijft ook 's winters aan de plant. - Tiarella is een leuk bodcmbc- dekkend plantje dat in juni mooie witte bloemaartjes draagt en in het najaar bronskleurig blad krijgt.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 20