Mitterand tegen machtsmisbruik Sprinters snel op Zwitsers ijs Clerc pakt damtitel Indoorrecords voor Gijsbers en Dorlas Blessureplaag bij Leiden Lions Franse presidentskandidaat marktberichten MAANDAG 26 JANUARI 1981 ZWOLLE - Een tweede kandi date voor de Europese kam pioenschappen die in maart in Grenoble worden gehou den en een zevental nieuwe nationale records. Dat is de al leszins bevredigende oogst van de eerste van de twee in- door-ateletiekwedstrijden - beide in Zwolle - die het kore Nederlandse indoorseizoen dit jaar rijk is. Nadat al eerder hoogspringster Mariètta Overwater uit Ou derkerk aan de IJssel zich via 1.85 m had verzekerd van de EK-limiet, haalde gisteren ook de Amsterdamse ver- springster Edine van Heezik die kwalificatie-eis met een nieuw nationaal record van 6.35 m. Naast individuele jeugdrecords van de jonge Hagenaar Chris Leeuwenburg (4.55 m pols- hoog en 8.14 sec op de hor- Van Heezik 'springt' naar limiet den), van de jonge kogelstoter Erik de Bruin met de kogel (17.81 m) en van de Twentse jeugdsprintster Sandra Wes tera (7,64 sec), was in Zwolle vooral de opgaande lijn bij de meerkampen opvallend. De vorig jaar al zo sterk draaien de Brabantse junior Robert de Wit verpulverde het junio ren-zevenkamprecord met een totaal van 4502 punten voor de ook de 5000- puntenbarrière doorbreken de Groninger Ben Vroom. Maar ook bij de s hoop voor de toekomst. De jonge Amsterdammer Paul Wijnbergen kwam op het laat ste onderdeel, de 1000 m, maar enkele seconden te kort om nationaal recordhouder te worden. Zijn eindtotaal, dat hem de titel opleverde, was 5270 punten, terwijl Ron Schenk ook nog 92 punten boven die 5000-puntengrens bleef. Bij de dames was er door afwe zigheid van Sylvia Barlag geen echte tegenstand voor Tineke Hidding, die een goe de vijfkamp draaide en met haar puntentotaal van 4300 pnt 50 punten boven de door de KNAU gestelde limiet bleef en zich dus ook het na tionale record toeeigende. Marian Goedhart (AAV'36, Alphen) werd tweede met 3787 punten. SPORT LEIDEN - Sandra Dorlas en Koen Gijsbers, beiden lid van de Leid- se atletiekvereniging De Bata ven, hebben gisteren op de fraaie indoorpiste in Dortmund natio nale indoorrecords gevestigd op de 400 meter. Sandra Dorlas deed dat bij de meisjes met een tijd van 56.1 seconden waarmee zij tweetiende seconde sneller was dan de oude recordtijd van de Friezin Janneke Bosma. Koen Gijsbers noteerde bij de heren een tijd van 47.8 en overtrof daar mee de vorige record—prestatie van Raymond Heerenveen (48.1). Het is voor de derde maal dit win terseizoen dat een Bataven-lid een Nederlands indoorrecord vestigt. Enkele weken geleden kwam Wybo Lelieveld op de 1000 meter ook al tot een record verrichting. Dat deed hij even eens in Dortmund waar een pri ma en snelle indoorbaan ligt. Helaas beschikt Nederland niet over zo'n baan- De indoor-ac- commodatie in de Zwolse lJssel- hal. waar gisteren ook wedstrij den werden gehouden, takelt jaarlijks zienderogen af. De gam mele rondbaan, gecombineerd met de benauwde atmosfeer, maakte topprestaties bij voor baat onmogelijk. Op de 800 me ter heren bijvoorbeeld kwam winnaar Arno Körmeling, toch goed voor tijden rond de 1 mi nuut 50 seconden, nu niet verder dan 1.55.8. In Zwolle kwamen diverse leden van het Leidde /iv nouanu en De Spartaan uit Lisse in actie. Vooral de junioren boekten suc ces, Van Holland behaalde Yvon ne van Dorp bij de meisjes B een tweede plaats op de 60 meter in 8.1 na een halve finale—tijd van 8.0; Jan Jansen kwam in een veld van twintig B-jongens op de 800 meter tot een derde plaats in 2.03.9; Regina van Duyn viel op de 800 meter meisjes B maar ter nauwernood buiten de prijzen (4de in 2.27.1); C-junior Menno Swier liep bij de B-jongens op de 60 meter naar 7.4; A-junior Ar jan de Haan leverde een verdien stelijke hoogtesprong van 1.80 meter af en Michel Moll, even eens A-junior, kwam op de 800 meter bij de heren ondanks een voorzichtige start dankzij een sterke eindsprint tot een serie-- zege in 2.00.6. Van De Spartaan was B-junior Pe ter Blokker snel op de 60 meter (7.3) en draaide Kees Toussaint goed mee op de zevenkamp, on der meer dankzij een kogelstoot van 13.11 meter, een 60m in 7.3 en een 60m horden in 8 9. Bij de senioren brachten Marian van der Niet (Spartaan) en Joske Boom (Holland) het op de 60 me ter tot de halve finale. Hun snel ste tijden waren resp. 7.9 en 8.0 John van Loon (Spartaan) liep bij de heren een snelle sprint in 7.1 en sprong bovendien nog 6.56 meter ver. Peter Wezel (Bataven) eindigde op de 1500 meter juist boven de vier minuten: 4.02.0. Toptijden in Davos TDAVOS (ANP) - De kernsprint- ploeg van coach Jorritsma heeft het afgelopen weekeinde op het natuurijs van Davos onder ideale omstandigheden een handjevol 'n nationale records op de klokken gebracht. Lieuwe de Boer verbe terde gisteren op de 500 meter zijn eigen record met 1/10e secon de en bracht het op 37,70 secon- r-rt den. Sies Uilkema reed een dag eerder op de 1000 meter 1.15.7 en •jt, bleef daarmee ruim onder de ou- t de toptijd van Bert de Jong, die ,^'een jaar eerder eveneens in Da vos tot 1.16.18 kwam. Uilkema vr verwezenlijkte 24 uur later de zelfde tijd op dezelfde afstand. Die evenaring droeg in hoge mate bij tot het vierde seniorenrecord: het puntentotaal. Uilkema sloot de vierkamp af met 151.800 pun ten. De Fries dook met dat resul- „^taat ruim onder het totaal van Lieuwe de Boer, die een jaar gele den op het Zwitserse ijs tot een totaal van 153.130 kwam. Overi- gens werd Uilkema geen winnaar van de sprintersvierkamp. De ze ge ging naar de Oostduitser Stef- fen Döring, die 151.700 punten achter zijn naam schreef. Opval lend waren verder de matige prestaties van Lieuwe de Boer in dit gezelschap op de 1000 meter. Beide dagen reed de nationale kampioen niet onder de 1.18.0 en moest hij zijn concurrenten ruim baan geven. Het leidde tot de zes de plaats voor De Boer in de eind rangschikking, die gebaseerd was op zijn voortreffelijke sprint- werk. Een prestatie van betekenis leverde junior Jan Ykema af. Zijn 38,0 op de tweede dag is de beste junio- rentijd ter wereld op de 500 meter Hetzelfde gold voor zijn punten totaal van 153.450, dat nimmer door een junior verwezenlijkt werd. Beide juniorenwereldre cords komen overigens niet in aanmerking voor erkenning, om dat de wedstrijden in Davos niet op de officiële kalender van de ISU voorkwamen. Bij de dames sprinters realiseerde Christa Rothenburger op de 500 meter een tijd van internationale allure. Op de tweede dag gleed de Oostduitse naar 40,7 seconden, handgeklokt. Met deze zeer scherpe tijd bleef zij een fractie achter bij het wereldrecord van Sheila Young, dat op 40,68 secon den staat. Winnaar van herkamp met Van der Wal -*- tiaanp Sies Uilkema: twee records. DORDRECHT (PPD) Grootmees ter Rob Clerc is damkampioen van Nederland geworden. Hij won een in het afgelopen week einde gehouden herkamp met Jannes van der Wal (4-2) en kon daarmee voor het eerst in zijn car rière de landstitel voor zich opei- Deze wedstrijd heeft heel wat voe ten in de aarde gehad. In een vo rig jaar gehouden toernooi om de landstitel eindigden Clerc en Van der Wal samen op de eerste plaats, zodat een barrage moest worden uitgeschreven. Deze werd in november gehouden, maar bracht ook geen beslissing: het tweetal speelde driemaal achtereen een remise. Dus werd een nieuwe herkamp gehouden, wederom van drie partijen. De twee eerste duels eindigden op nieuw in remise, maar gisteren kwam Clerc tot winst, waarmee hij de titel voor zich opeiste. In de halve finales van de strijd om het damkampioenschap van dit seizoen doet de Wassenaarder Vermin het nog steeds goed. Dankzij een remise met Beere- poot blijft Vermin aan de (gedeel de) leiding van groep B, waarin ook Bronstring uitkomt. De Lei- denaar kwam gisteren tegen Stokkel niet verder dan remise. De stand is nu: 1. Vermin, Be rends en Boom allen 9 punten uit 7 partijen. 4. Bronstring Stokkel en Beerepoot 7 punten uit 7 par tijen. In groep A leidt Hans Jan sen met 12 punten. Van der Kooy volgt met 11 punten terwijl Bas- tiaanet en Scholma met 10 pun ten de derde plaats bezetten. Tijdens de Leidse titelstrijd ver sloeg Casper van der Tak bij de senioren zijn clubgenoot Fred Noordoven. Ook Fase leek afge lopen zaterdag een nederlaag te moeten incasseren tegen Van der Tak maar op een wonderbaarlijke manier kwam er een geheel ande re uitslag uit de bus rollen. Van der Tak gaf uiteindelijk op. Zijl stra moest in de partij tegen Al- phenaar Noordoven remise toe staan. Bij de junioren hielden Paul van Hal en Cees van Gelder de nek aan nek race om de titel goed vol. Bieden wonnen hun partij. Erwin Hamers werd kam pioen bij de aspiranten. LEIDEN - Een blessureplaag teis tert De Bisschop-Lions/Leiden. De Leidse ijshockeyploeg trad zaterdagavond al met een geha vende ploeg in Eindhoven aan (12-6), terwijl gisteravond in het duel met DISC Phantoms (7-7) weer twee spelers uitvielen. Dick Ament (aan z'n knie geopereerd) en Fred Scheps (gebroken pols) stonden al op het ziekenlijstje. Gisteravond kwamen daarbij: Marco Varenhorst (gekneusde arm) en Pete Bakker (verzwikte enkel). Bovendien ontbrak ster speler Bob Sunderland wegens een schorsing. De ruim honderd Lcidenaars za gen gisteravond hun favorieten tot driemaal toe een achterstand ongedaan maken. Nadat Lions via Theo Dietz en Rudy Bakker met 2-1 (Eddie Declerck had de 0-1 gevonden) op voorsprong was gekomen, zetten de Belgen deze nadelige marge om in een 2-3 voorsprong. Rudy Bakker maakte wederom gelijk, waarna Declerk de vierde en vijfde te gentreffer verzorgde. In de derde periode tikte Pete Bak ker de 4-5 binnen, waarna DISC opnieuw uitliep. Moris (twee maal) bracht de stand op 4-7. Ru dy Bakker zette vervolgens de achtervolgingsrace met succes in: 5-7. Theo Dietz en weer Rudy Bakker bepaalden de eindstand op 7-7. BEVERWIJK (ANP) Genna So- sonko, een Nederlandse groot meester, op kop in het Hoogo vensschaaktoernooi met nog vijf van de dertien ronden te spelen. Het is een luxe die het Neder landse schaken in geen jaren heeft gekend. Sosonko heeft 51h uit 8 en is nog ongeslagen, maar de concurren tie is vlak bij. Het duo Taimanov/ Svesjnikov uit de Sowjet-unie heeft 4*/2 uit 7. Timman ligt ver der achter en hij zal poot-aan moeten spelen om zich te men gen in de strijd tussen de drie in Sowjet-Unie geboren schakers. Eén en ander is het gevolg van de uitslag Sosonko - Timman 1-0 na een zenuwvretend duel van vijf uur met schaak van het hoogste Sosonko in rol van Jan Timman weg. Ree raakte het afgelopen weekeinde zijn ongeslagen re cord kwijt tegen Taimanov, maar hij doet nog steeds volledig mee in de strijd om één van de zeven prijzen. Sosonko 5pnt, 2. Svesjnikov en Taimanov 4 Va pnt (uit 7)., 4. Browne en Andersson 4 pnt (uit 7)., 6. Gheorghiu en Ree 4 pnt., 8. Miles 3'/2 pnt 1 afg. partij (uit 7)., 9. Timman 3'/2 pnt (uit 7)., 10. Sax 3 pnt 1 afg. partij., 11Unzic- ker 3 pnt., 12. Torre 2 pnt (uit 7)., 13. Langeweg l'/« pnt (uit 7). /PARIJS (Reuter) - De leider van de Franse Socialistische Partij, Francois Mitterrand, die zaterdag werd gekozen als kandidaat van zijn partij bij de komende presi- dentsverkiezingen, zal van het .^verdedigen van de Franse demo- 0 icratie tegen machtsmisbruik door het staatshoofd een belang- rijk punt maken in zijn verkie- zingscampagne. Mitterrand, die voor de derde maal een gooi naar het presidentschap gaat doen, verklaarde zaterdag- r avond op een partijbijeenkomst: jUj "De republiek moet worden ge- red. De democratie is in gevaar. Wij leven nu in een vermomde monarchie". De socialisten betichten de huidige president, Valéry Giscard d'Es- taing, ervan dat hij gedurende -Vzijn nu aflopende zevenjarige ambtsperiode veel te veel macht heeft geconcentreerd in het presi dentiële Elysee paleis, tot schade van de democratische instellin gen en met name de nationale as semblee, het Franse parlement. Stijging Volgens opniniepeilingen stijgt de populariteit van Mitterrand. Bij zo'n in november gehouden on derzoek kon de socialistische ve teraan nog maar op veertig pro cent in de beslissende ronde van de verkiezingen rekenen, maar op het ogenblik is dat percentage al gestegen tot 49, tegenover 51 voor president Giscard. Volgens het Franse systeem moet een kandidaat een absolute meer derheid krijgen om in de eerste ronde te worden gekozen. Gebeurt dat niet dan volgt een tweede ronde tussen de twee met de meeste stemmen. Degene met een gewone meerderheid is dan gekozen. Uit opiniepeilingen wordt opge maakt dat de leider van de com munisten, Georges Marchais, waarschijnlijk onvoldoende stemmen in de eerste ronde zal krijgen om in de race te blijven. Wat de gaullisten betreft, die wor den ernstig verzwakt door per soonlijke rivaliteit. Michel Debré, eens een van De Gaulles pre miers, houdt vast aan zijn kandi datuur, ondanks pogingen hem te overreden zich terug te trekken ten gunste van Jacques Chirac, de leider van de Gaullistische partij. Chirac heeft zich nog niet over een eventuele kandidatuur uitgelaten. Van der Schaar zwart schaap NIJMEGEN (ANP) - De Nijmeegse carnavalsvereniging '"t Swcrte Schaop"heeft zaterdagavond dr.P.J. van der Schaar (52) uitge roepen tot het grootste zwarte schaap van Nederland in 1980. Van der Schaar vertrok vorig jaar zoals bekend na jarenlange con flicten bij het hartcentrum "De Klokkenberg" in Breda. Vlieden duurder GENÈVE (ANP) - De vliegta- rieven in Europa gaan op 1 april met ongeveer drie pro cent omhoog. De organisatie van lijndienstmaatschappij en wist overeenstemming te bereiken over de tarieven voor vrijwel alle trajecten in Europa. Alleen voor de route tussen sommige hoofdsteden op het vasteland en Londen kon men niet tot definitieve prijsafspraken komen. De Amerikaanse show-vedette Bettle Midler is op het ogenblik in Nederland voor de promotie van haar film 'Divine Madness'. Op een zaterdagochtend in Amsterdam ge houden persconferentie had ze niet te klagen over gebrek aan belang stelling. ATLETIEK - Micl Puttemans (Bel) heeft gisteren in Breda een inter nationale veldloop over 9000 me ter gewonnen. De Belg liep de af stand in 26 minuten en 16.7 se conden. Tenniszege HEEMSKERK - Het Nederlands tennisteam heeft in de strijd om de King's Cup met 3-0 gewonnen van Noorwegen. Door dit resul taat mag Oranje via promotie wedstrijden proberen de eerste divisie te bereiken. Zwitserland en de winnaar van de strijd Span- je-Ierland zullen de tegenstan ders zyn. GROENTEVEILING 26/1/1981 Boerenkool 1.- 1,48. Prei 48-1,20. Sprui ten A 1.01-1.09. Spruiten B 1.11-1,15, Spruiten D 42-82, Uien 50-90, Witlof 1.80- ?,-, Sla 75-1,30, Peterselie 42-81, Seldery 1,10-1,21. VEEMARKT LEIDEN: 26/1/1981 Aanvoer op de markt van maandag wer den totaal aangevoerd. 1637. Slachtrun- deren: 1312, Stieren le kwaliteit van 7,45 tot Stieren 2e kwaliteit van 6,35- 7,40, Vaarzen le kwaliteit van 6,80 tot 8,00, Vaarzen 2e kwaliteit van 6,50 tot 6.70, Koeien 1 kwaliteit van 6.70 tot 7,80, Koeien 2e kwaliteit van 6,00 tot 6.60. Koeien 3e kwaliteit van 5.60 tot 5,90, Worstkoeien van 4,80 tot 5.90. Extra kw. plus dikbillen van 8,50 tot 13,75, Scha pen van 1,90 tot 2,50, Lammeren van 2,00 tot 2,40, Lammeren le kwal. van 2,10 tot 3,25. MAANDAG 26 JANUARI 1981 ACTIEVE AANDELEN 33,70 210,50' BINNENLANDSE AANDELEN 146,50 140.50 55,00 207,50 140.00e 272,80 272.8i 45,00e 70,50 29,90 BELEGGINGS INSTITUTEN GOUD EN ZILVEK Zilver onbewerkt: 980-1083 (1002-1105). Goud onbewerkt: 39.300-40.000 (39.700- 40.400) BLlTENLANDS GELD 33.50 36.50 AMSTERDAM (GPD) - Het Dam- t rak is de nieuwe beursweek erg rustig begonnen. De meeste koersen bleven dicht bij huis. Er waren twee duidelijke uitzonde ringen. Gist-Brocades bleef in trek en zette de opmars voort met 1,60 op 56,40. terwijl Nedl- toyd tegen het middaguur 2,20 had moeten prijsgeven op 102,10. Van de internationale waarden was Kon. Olie al snel 1,50 duurder geworden op 210,50. Unilever moest een aan het begin van de handel behaald winstje al snel weer prijsgeven. Akzo en Hoogo vens begonnen iets lager, maar Philips wisselde zestig cent beter op 16,80 van eigenaar KLM was een dubbeltje beter cp 61,30. De financiële waarden bewogen zich in de ochtenduren meestal iets beneden het slotniveau van vrijdag, met als grootste verschil NMB.die/ 1 lager was op 194 VNU was 1 beter op 79, maar Elsevier-NDU zakte 2 naar 140. De bouwfondsen hielden zich goed. met nu f 1 winst voor Volker Stevin op 26,50 en iets hogere noteringen voor de andc re fondsen in deze sector.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19