Ontluisterende afgang Leiden bij Amstelveen Pernix pakt belangrijk punt: 7-7 Concurrentie loopt in na nederlaag Saturnus Slechte generale voor Barcelona V.d. Hulst pakt Leidse crosstitel Sleutels zeker van promotie klAANDAG 26 JANUARI 1981 De Danaïden plotseling weer in kansrijke positie SPORT SPORT SPORT LEIDEN - In de top van de Over gangsklasse A van de microkorf- balcompetitie lijken de zaken schijnbaar nauwelijks veran derd. KVS staat nog steeds num mer 1, terwijl De Danaïden de koploper volgt. Echter het gelij ke spel van KVS tegen Ritola en de overwinning van De Danaï den op ASKO brachten het kam pioenschap voor de Leidse ploeg toch weer binnen handbereik. Pernix behaalde in de Over gangsklasse C een nuttig gelijk spel op Geldrop. De wedstrijd a.s. zaterdag tegen Rust Roest zal de ontknoping wie er gaat de graderen bieden. Zuiderkwar tier kwam in de tweede helft te gen OSCR in moeilijkheden. Een 6-3 voorsprong werd een 7-8 ach terstand. Els Lardée herstelde het evenwicht. ASKO - De Danaïden 10-12 (3-6). Met Hennie Devilee in de ploeg is De Danaïden er in geslaagd de spanning in de top van de Over gangsklasse te bewaren. De Da naïden speelde in Assen een ijzer- sterke wedstrijd en beheerste vanaf de eerste minuut de wed strijd. De terugkeer van Hennie Devilee en het feit dat de dit jaar scheidende Gerard Bos het volste vertrouwen van zijn ploeg heeft gekregen, die een kampioen schap als mooiste geschenk zou ervaren, droegen ertoe bij dat in Assen de planken uit de hal wer den gespeeld. Vloeiende aanvals- combinaties en geconcentreerd verdedigingswerk van de Leidse ploeg brachten de score voor rust al via 1-1 en 2-2 op 2-5. De tweede helft die met een 3-6 voorsprong van start ging was na een kwartier spelen gewijzigd in een meer dan verdiende 4-10 voorsprong. Vooral Hans v.d. Leek speelde in deze periode zeer sterk. Een kleine inzinking bij De Danaïden leek de spanning in Sporthal De Timp weer terug te brengen, maar via 7-11 en 9-12 be haalde De Danaïden zonder een moment in gevaar geweest te zijn een 10-12 overwinning. Doelpun ten: Hennie Devilee 2x, Cees Christiaanse 3x, Hans v.d. Leek 3x, Eric Peters, Bea Schrama, Yvonne Kamerling en Trudy Nap. Pernix - Geldrop 7-7 (4-4). Wat uit eindelijk twee punten had moe ten opbrengen werd ternauwer nood één punt. In de eerste helft bij een 4-2 voorsprong van Pernix waren alle mogelijkheden aanwe zig om Geldrop op een grotere achterstand te zetten. De Leidse ploeg faalde echter in de afwer king, zodat Geldrop vlak voor tijd toch nog op gelijke voet wist te komen. In de tweede helft mocht Pernix van geluk spreken dat de Brabantse ploeg ook niet goed op schot was. Bij 5-7 en met nog 10 minuten te spelen wisselde coach Verschoor Eelco Koolhaas in voor Kees v.d. Kraan. En door zijn aanvallende akties kwam Pernix toch nog net op tijd langs zij: 7-7. Doelpunten Jenny v.d. Laken, Peter Kuipers, Kees v.d. Kraan, Eelco Koolhaas, Kees Brokaar. Zuiderkwartier - OSCR 8-8 (6-3). Zowel Zuiderkwartier, OSCR maar ook Fides Pacta hadden veel belang bij deze wedstrijd. Winst voor Zuiderkwartier zou betekenen dat de geelblauwen het kampioenschap in IA nog steeds in eigen hand zouden heb ben, OSCR zou dan min of meer zijn uitgeschakeld. Het gelijke spel houdt nu echter in dat Fides Pacta wat makkelijker op de eer ste plaats zit. In de eerste helft leek Zuiderkwar tier zonder meer op weg OSCR als kampioenskandidaat geheel weg te spelen. Nadat na 22 minu ten de wedstrijd nog steeds gelijk opging: 3-3 brachten Rens Henze (4-3), Dirk Jan de Kreek (5-3) en Albert de Groot Zuiderkwartier in een uitstekende uitgangsstel ling: 6-3. Maar in de tweede helft bleek het vak van Joep van Dam c.s. niet in staat aanvallend voor voldoende gevaar te kunnen zor gen. OSCR kwam daardoor terug tot 6-5 en wist nadat Els Lardée voor 7-5 had gezorgd in de laatste tien minuten voorbij de geelblau wen te stevenen. Met nog drie mi nuten te spelen ging OSCR toen over op het bekende patroon van "bal in de ploeg houden", maar deed dat zo ongelukkig, dat de Leidse ploeg tot tweemaal toe nog in een aanvallende aktie kon komen. Els Lardeé had aan de tweede aanval genoeg om Zuiderkwartier op gelijke hoogte te krijgen: Overige doelpunten: Toos van Dam 2x, Albert de Groot, Rens Henze 2x, Dirk Jan de Kreek. Kwiek - Fides Pacta 6-18 (4-9). Met nog maar vier competitiewed strijden voor de boeg heeft Fides Pacta na het behalen van weer een monsterzege uiteindelijk van de drie titelkanshebbers de beste papieren op zak. In de wedstrijd tegen Kwiek, waar de spanning na 13 minuten al helemaal uit de wedstrijd was: 2-6, toonden de discipelen van Jan Hensen aan dat zij eigenlijk als enige ook recht hebben op deze positie. Zestig minuten lang werd er weer ouderwets, geconcentreerd ge schoten en ging de bal weer snel het vak rond. Een spelpatroon waar Fides zich wel bij voelt. Op vallend in deze wedstrijd was dat Robin Sommeling in de basis stond voor Nico Pikaar. Voor de produktie van Fides Pacta had deze veranderde opstelling een voelbaar resultaat. Sommeling «o gucu voor d goals. De overige treffers werden gescoord door: Dick Onderwater 5x, Hennie Pi ket 2x, Wim Piket, Jacqueline Velthuyzen 2x, Diet Rijsbergen, Patricia Gottmer en Yvonne Neu teboom. De koplopers in de Tweede klasse, resp. TOP en Ons Eiland kunnen de slingers alvast aan het plafond van de kantines gaan hangen. Beide ploegen wonnen van hun direkte belagers. Ons Eiland fi nishte op 8-6, alhoewel DKC te gen de uitslag protest heeft aan getekend. Het venijn zat in de staart. Via een 5-3 RUSTSTAND ruststand rol de Eiland probleemloos naar de laatste 10 minuten toe met een 8-5 voorsprong. Het incident dat daarna volgde en Jan van Kalke ren op een DKC-tegenstandster op de strafbank deed belanden, veroorzaakte een opstelling in één der vakken, die reglementair niet is toegestaan. TOP had in de eerste helft problemen met een uitstekend verdedigend Rozen burg. In de 2e helft konden de Sassenheimers via 5-3 even ademhalen. Bij 7-5 liep TOP plot seling weg: 9-5. De algemene had hoegenaamd geen problemen met het spel van Merwede. Alleen de soms te har de charges van de Dordtse dames waren een probleem, die zich Pernix-speler Kees Brokaar onderneemt een schotpoging op de korf van Geldrop. echter in de score niet liet uit drukken: 5-10. Daar Crescendo geen kans zag Blauw Wit uit Dordrecht te ver slaan en met 8-7 verloor, moet koploper De Algemene noe steeds alle zeilen bijzetten c m de eerste plaats te verdedigen. In de derde klasse gaat Fiks uit Oegst- geest nog steeds fier aan kop Met 8-5 werd er gewonnen van Oranje Nassau. AMSTELVEEN - Het moest er een keer van komen, het kon gewoon niet uitblijven. Eigenlijk al té lang was het goed gegaan, waren er óf ontsnappingen óf kon een neder laag toegeschreven worden aan het feit dat de ziekenboeg zo vol zat. Maar zaterdag was er voor Parker Leiden in Amstelveen geen vluchtroute (zoals in Israel) voor handen, noch een excuus (zoals in Varese). Ditmaal werd de ploeg door de BV van Theo Kinsbergen genadeloos onderuit gehaald, tweemaal ge kielhaald en als een verfrom- fraaid vot vervolgens in de bus naar Leiden gedumped. Dit alles als gevolg van een complete off day van het hele team Dat zich, na de slachtpartij in de Bankras- hal, mag gaan bezinnen hoe het in de naaste toekomst nu verder moet. Een paar directe conclusies zijn er aan het echec vart zaterdagavond alvast te verbinden. Allereerst heeft Amstelveen zich nu defini tief opgeworpen tot één van de serieuze kandidaten voor de na tionale titel. Hoe slecht Leiden ook acteerde: de manier waarop Amstelveen de formatie van Wal- laart de zaal uit speelde sprak zeer tot de verbeelding, veel meer nog dan de uiteindelijke cijfers (93-74) dat deden. Ten tweede raakte Leiden zijn kop positie in de eredivisie basketbal kwijt aan Den Bosch en dat kan, als dat zo blijft, verregaande con sequenties hebben voor de play offs alsook voor de Europa Cup van volgend jaar. En ten derde is gebleken dal het Leiden zonder Mitchell Plaat een uiterst wissel vallig ploegje is. In staat om hoog te klimmen, maar ook om diep te vallen. Heel diep zelfs. Indirect werpt zich natuurlijk on middellijk de vraag op in hoever re dit pak slaag zal doorwerken in de belangrijke Europa Cup wedstrijd van morgen tegen Bar celona. Leiden moet met grote cijfers winnen om althans een kans op kwalificatie voor de hal ve finale te behouden (daarnaast is men afhankelijk van het duel tussen datzelfde Barcelona en Varese). Gezien de kracht van de Spaanse lijstaanvoerder dient men, om dat positieve resultaat te bewerkstelligen, in topvorm te verkeren. En daarvan lijkt men verder verwijderd dan ooit tevo ren. Hoewel, je kan er weinig van zeggen in dit turbulente wereldje van het basketbal waar de enige zekerheid is dat er niets zeker is. Dat bleek zaterdag dus eens te meer tegen Amstelveen dat zich overigens steeds sterker gaat ma nifesteren. Gezien de slopende duels in Spanje, Turkije en Italië lag het een beetje voor de hand dat Leiden wel eens kon uitglij den. Het werd, in de praktijk, al lemaal veel erger. Amstelveen had zaterdag maling aan reputa ties en ook beslist geen mededo gen toen bleek dat de tegenstan ders zonder uitzondering zo vast zaten als een huis. Punch en Haarlem schopten al eerder deu ken in de Leidse carrosserie toen de machine minder draaide, Am stelveen ramde de boel meteen maar total-loss. De ballen vlogen de eerst hopeloos en later nauwe lijks meer tegenstribbelende Lei- denaars om de oren. Vooral na rust (41-32) vierden Wiel, Was hington en Virgil feest. Het waren vooral deze drie spelers die naar hoog niveau stegen. Lei den had alles geprobeerd (man- to-man, zónes, wissels) om het furieuze tempo van Amstelveen te breken, maar niets lukte er za terdag bij de aan alle kanten ram melende ploeg. Die vervolgens in de tweede helft finaal werd af gedroogd. Zelfs werd vernederd, want de gigantische dunks van Virgil en uitblinker Washington kwamen hard aan bij het team dat zelf gewend is om de lakens uit te delen. Op 35 punten be paalde de excellerende Randy Wiel op gegeven moment het verschil en dat was Leiden, sinds de komst van sponsor Bockweg, nog nimmer overkomen. In de slotfase, toen Amstelveen het verder wel geloofde, mochten Strong en Chris Plaat nog even snel 16 punten terugpakken. Zo dat de slotcijfers de totale afgang nog enigszins verbloemden. Maar Leiden, wat nu AD VAN KAAM leiden - teleurstelling en tevre denheid na het eerste open Leid se cyclo-cross kampioenschap. Tevredenheid vanwege het par koers aan de Gooimeerlaan, dat zich uitstekend voor het crossen bleek te lenen. Modder, pittige klimmetjes, een lastige afda ling, een stuk asfaltweg, alle elementen om een wielerveldrit leuk te maken waren aanwezig. Echter ook teleurstelling. De publieke belangstelling was op de mistige zaterdagmorgen ge ring, terwijl een flink aantal deelnemers het op het laatste moment liet afweten. De gehele delegatie uit de Rotterdams- Dordtse regio kwam niet opda gen, terwijl favoriet John Kuy- venhoven ook moest afzeggen. Kuyvenhoven kreeg van bonds coach Stofberg onverwacht de verplichting opgelegd om in Limburg selectiewedstrijden te rijden, iets waar hij niet onder uit kon. De koers werd nu een prooi voor nationaal veteranen kampioen Cock van der Hulst. De Zoeter- woudenaar stelde duidelijk zijn kandidatuur voor de titelstrijd van komende zondag, want hij bleef zijn grote rivaal Herman Zuiderduin royaal voor. Alleen Gerard Looyenstein kon Van der Hulst goea volgen, maar de Bollenstreekcoureur werd door pech teruggeworpen. Martin Overdevest was bij de voorwed strijd van de nieuwelingen op permachtig. De eindstand in de A-catergorie was: 1 Cock van der Hulst; 2 Herman Zuiderduin; 3 Nico Slingerland; 4 Michel Meere (Alphen). Gerard Looyenstein won zondags de laatste interclubwedstrijd op het Meerburg parkoers te Lisse. Zijn voorsprong op club genoot Herman Zuiderduin be droeg 30 secondes. Nico Slinger land zat lange tijd in de buurt van Looyenstein, maar hij werd door materiaalpech uitgescha keld. De talentvolle Martin Schalkers uit Noordwijk ein digde als derde. Het eindklasse ment van deze door de Bollen streek georganiseerde weds'trij- denreeks gaf Herman Zuiderduin met 5 overwinnin gen en 104 punten als winnaar te zien. Schalkers eindigde met 91 punten als tweede, Jan van Dijk klasseerde zich met een to taal van 89 als derde. Bij de nieuwelingen won Leidenaar Martin Paddist het klassement. Cock van der Hulst won gisteren een koers in Oostvoorne. In de eredivisie dames verloor Parker Leiden onnodig van Voorburg met 64-57. De oor zaak van de nederlaag moet in de verdediging gezocht worden. Met name in de eer ste helft. De Voorburgse meisjes konden toen 44 pun ten maken tegen maar 20 in de tweede helft. Het kon dus wel, maar toen was het al te laat. Verdedigen is een kwes tie van karakter en motivatie en als die twee ontbreken wordt het erg moeilijk. Zeker als er dan ook nog aanvallend slecht gespeeld wordt is een zege naganoeg uitgesloten. Marijke Klos, tot nu toe elke partij goed voor zón 25 pun ten kwam nu tot 4 schamele puntjes. Ook de rest van de ploeg geloofde het wel en maakte het op deze manier voor de Voorburgse meisjes wel erg gemakkelijk. Een de butant in de eredivisie als P Leiden hoort elke tegenstan der serieus te nemen; doen ze dat niet, dan blijken ze er nog niet rijp voor te zijn. Trotters kon in de beginfase te gen DSS bepaald niet de ho ge positie waarmaken. De Haarlemmers stond zelfs voor, waarna Eric Paul van Weeren beide teams op gelij ke hoogte schoot: 18-18. Bij 28-28 ging de Leidse eerstedi- visionist zich serieuzer met de zaken bemoeien. Bij de rust had Trotters de strijd dan ook al beslist: 45-32. Na de pauze gingen de Vijf Mei- halbewoners stug door en dat betekende min of meer een walk over. Benjamin Ruyse- naars (22), die zijn rentree vierde na een blessure be hoorde samen met Peter Kop (27) en Eric-Jan Berendsen (21) tot de productiefste spe lers. Red Stars-Leiderdorp 66-91. De thuisploeg bleek niet tot aanvaardbaar basketball in staat daarbij ook nog vele persoonlijke fouten werden gemaakt. Toen de 8 fouten- grens bereikt was schakelde de coach zelfs over op de meer fouten op leverende man-to-man verdediging en werd het voor Leiderdorp nog simpeler. MSV-Binnenland 65-60. Een krappe zege voor MSV dat met de rust nog met 9 punten achter stond(22-31). De reder voor dit matige spel is het vertrek van Peter Goozen naar Amerika en de blessure van Van der Plas. Coach Hen driks is daardoor in de twee de helft zelf maar gaan spelen en mede door zijn 17 punten kon MSV net winnen. DAS-Luba 120-105. In dezelfde eerste klasse rayon een mon sterscore voor DAS en Luba. De Leidenaars, zonder de ge blesseerden Geert van Zand wijk en Jaap de Waard kwam duidelijk lengte tekort. Ook het gebrek aan spelers brak hen op en L/Leiden eidigde met nog maar 4 mensen in het veld. Lichtpuntje was ju nior Boudewijn de Ru met 24 punten. Sea-Devils-Lisse 61-57. Voor de zoveelste keer verloor Lis- se in de slotfase een wed strijd. Bij de rust was er nog alle kans(30-29). Aan het eind ging alles echter iets te gefor ceerd, waardoor de thuis ploeg de zege kon pakken. De Sleutels-Marathon 47-26. De negende overwinning op rij betekende voor de Leidse rolstoelbasketballers het kampioenschap. De promo tie naar de tweede divisie is met nog 3 duels te gaan al ze ker. Topscorer was Jaap van Beelen met 16 punten. Wilson Washington reikt wéér hoger Scores Amstelveen Wiel 35, Washington 25, Virgil 16, Fopma 15 Leiden Puidokas 12, Plaat, Parker en Bruinsma 10, Woudstra, Strong en Kruidhof 8, Van Solm 6 en Kip 2 LEIDEN - De heren van Olga/Saturnus hebben zich gisteren in de 5 Meihal niet kunnen ontdoen van de grote concurrent voor het kampioenschap van de derde divisie F, het Schiedamse DWS. De gasten wonnen in een door de twijfelachtige arbitrage ontsierde wedstrijd, verdiend met 12-8, rust 9-4. Wel gaat Saturnus nog steeds aan de leiding, maar van de riante voorsprong is nu nog maar een puntje overgebleven. Voordeel voor de Leidenaars is dat zij de naaste belagers, DWS, Hollandiaan en Ancora 2 al tweemaal hebben ontmoet. Of dat voordeel zo groot zal blijken is overigens de vraag, want in de derde divisie F roeren de staartploegen zich in de afgelopen weken geducht. i der Hulst neemt de laatste hinder- In de eerste divisie dames A pakte HVS na een serie nederlagen op rij tegen DSVD een punt, 7-7. En bijna had de ploeg van Karei te Lindert de zege binnengehaald, maar bij de achtste treffer van HVS constateerde de arbitrage een cirkelfout. Plantenhoek - Fo- reholte speelde gelijk tegen Vole- wijekers en ofschoon dat in Am sterdam een resultaat is dat er mag zijn, was het toch tegen de hooggespannen Voorhoutse ver wachtingen in. In de tweede divisie C handhaafde Oase zich op de tweede plaats achter het tot dusver onaantast baar lijkende Hercules uit Rijs wijk. In Den Haag namen Helma Stigter c.s. revanche op Athene voor de in Roelofarendsveen ge leden nederlaag. Nu werd na 4-5 roet de rust een alleszins verdien de 10-7 zege. De pupillen van Ca- rel Caron, de dames van MMO, hadden in Roelofarendsveen de no 3 van de ranglijst in de derde divisie C, Hollandiaan op bezoek. Zonder de vertrouwde bezetting van de plaats in het doel. Riekie Brunt was geveld door een keel ontsteking, maar met Els Hogen- boom als laatste hindernis voor de aanvalsters van Hollandiaan, zag MMO toch wel tegen deze confrontatie op. Behalve Riekie Brunt ontbrak ook Conny Els- geest op het appel. De absentie prikkelde MMO echter en resul teerde in een van begin tot eind met grote inzet gespeelde wed strijd. Hollandiaan was na rust kansloos, 16-12. Foreholte speelde tegen Volewijc- kers aanvallend te statisch om de goed gesloten Amsterdamse de fensie te ontrafelen. De bal ging behoedzaam rond, risico's wer den vermeden, waarschijnlijk omdat men de Amsterdamse breakout vreesde. Die breaks wa ren gevaarlijk. Dat bleek wel uit het wedstrijd- en doel punten ver loop. Van de zes treffers, die Fore holte moest incasseren kwamen er drie uit een break. Tegen de georganiseerde Voorhoutse de fensie kwam echter ook Vole- wijekers vrijwel niet tot impone rende daden. Na een in de tweede helft gelijkopgaande strijd kwam Volewijckers even voor tijd op winst, 8-7. Elly Hoek zette Fore holte op gelijke hoogte. Oase begon tegen Athene niet best. De defensie gaf de cirkelspcelster teveel ruimte en op de afstand- schutters van de Haagse ploeg werd niet voldoende uitgestapt. Maar coach Wil van der Geest di rigeerde haar mensen snel naar de goede posities. Athene kwam in de openingsoffensief tot 5-2 en zag toen zienderogen Oase het iniatief nemen. Nog voor de rust was de achterstand op één treffer na overbrugd: 5-4. Na de hervat ting dicteerde Oase met een nu sluitende defensie en met een be wegelijke aanval de strijd. Athe ne kon de slijtageslag met name in de defensie niet volhouden en Oase vond de gaten om te scoren, Lydia van der Poel, Helma Stig ter, Riet Broesterhuizen en Ger- rie Hogenboom, velden Athene, 10-7. MMO schotelde Hollandiaan in de tweede helft een 5-1 defensie voor waar de Vlaardingse gasten geen antwoord op wisten. Voor rust ac teerde de nummer drie op de ranglijst van de derde divisie G al weinig overtuigend, maar na de hervatting ging het helemaal slecht. Dat inspireerde MMO tot een serie wervelende acties, die tenslotte het laatste beetje ver trouwen van Hollandiaan weg spoelde. Elly van Leeuwen was bij MMO ditmaal niet alleen top scorer, maar ook wat spel betreft de beste. De heren van Saturnus kregen al na circa een minuut spelen een straf- worp te incasseren van het duo van Wetering/De Groot. Een te genslag al acteerden de Leide naars met uitzondering van doel man Robbie Spiekerman en schutter Anton Klok, beneden hun normale niveau. Toch zou een nederlaag wellicht zijn afge wend als de defensie voortdu rend op scherp zou hebben ge staan. Dat gebeurde eigenlijk pas in de tweede helft, maar toen had DWS de slag al geslagen, rust 9-4. In de tweede helft kreeg de Schie damse opponent en concurrent niet zo bar veel mogelijkheden meer, maar de arbitrage stond "lange" aanvallen zonder werkelijke dreiging, toe. In de afdelingsklassen boekten de dames van Northa in de eerste klasse een even kostbare als ver diende zege op een zwak Schip luiden, dat tegen een 5-1 defensie niets wist uit te richten, rust 3-1, eindstand 12-3 voor Northa. De dames van Saturnus stonden in de derde klasse tegen SOS met 4-1 voor na de eerste helft om daarna toch nog tenonder te gaan, 4-5. In de derde klasse B had HW'70 geen enkele moeite met Animo 4, rust 1-0, eindstand 6-0. MSV verloor in de derde klasse D regelmatig van een sterker Fore holte 3, rust 1-4, eindstand 1-7 Bij de heren speelden HW"0 er Rijnsoever in de tweede kltsse gelijk in een veel te harde wed strijd, met name van de zijde van Rijnsoever, rust 9-9, eindstand 18-18. MSV klopte in dezelfde klasse Hel las met 19-18 door een treffer van Jaap van der Linden in de laatste minuut. Doelverdedigers Chris Haasnoot en Mario Heemskerk keepten een voortreffelijke wed strijd. In de derde klasse sloeg Foreholte tegen DIOS pas toe toen de ploeg in de tweede helft met een numerieke meerderheid werd geconfronteerd na een twee minuten straf. Van 8-8 werd het 10-8 en dat was de beslissing. 19- 12 voor Foreholte. FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17