Noordwijk kan publiek niet boeien: 0-0 Rijnshurg beklimt troon Geluk laat RCL in de steek: 1-1 Quick Boys niet verder dan deling Belangrijke winst Ter Leede bij koploper Scheidsrechter helpt opponent Lisser Boys SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT MAANDAG 26 JANUARI 1981 RIJNSSBURG Zaterdag 24 ja nuari 1981 zal in de annalen bij Rijnsburgse Boys worden bijge schreven als de dag waarop de club voor het eerst in de historie ongedeeld koploper werd bij de zaterdagamateurs. Het is echter niet onwaarschijnlijk dat de fer vente aanhang na de 2-0 overwin ning op Spijkenisse en bij het ter ore komen van het puntverlies der concurrentie tegen beter we ten in juichte. Immers, zo traai was het allemaal niet wat de Rijnsburgers opvoer den. En, hoe zwaar zal nog de druk worden die op de schou ders van de geelzwarten komt te rusten. Tegen een danig gehandi capt Spijkenisse bleek het al enorm veel moeite te kosten om, toen een doelpunt in de ope ningsfase uitbleef, met een door dacht aanvalspatroon tevoor schijn te komen. In een volge pakt doelgebied, iets dat RBB ongetwijfeld nog vaker tegen zal komen, vonden Martin Toet en de zijnen nauwelijks de juiste weg en gokte men steeds vaker op de hoge bal voor de pot. Niet fraai dus, aanvankelijk wel spec taculair. Het was evenwel al snel duidelijk dat het Rijnsburgse Boys déar niet zozeer om te doen was. Veel liever had de ploeg twee niet te missen kansen omgezet in tref fers om zodoende al na tien mi nuten de bezoekers tot overgave te dwingen en om relaxed op een grote overwinning af te kunnen stevenen. Spijkenisse zelf bood met een chaotisch defensief be leid daartoe Piet Haasnoot en Henk van der Zwan de kansen. Bij het uitverdedigen liet Cor van der Meer zich op zijn rechter flank wel erg makkelijk de bal ontfutselen door Van der Zwan, die met een afgemeten breedte- passje collega Haasnoot alleen voor Spijkenisse-goalie Hans Leyen manoeuvreerde. Hij schoot ruim naast. Net als Haas noot kon vijf minuten later ook Van der Zwan verdwaasd naar het hoofd grijpen. Alles en ieder een dat de groen-witte kleuren van Spijkenisse verdedigde liep elkaar bij een hoge inzet van Ruud van der Voort in de weg, en met het welbekende flipper- kasteffect sprong de bal twee tel len later voor de voeten van Van der Zwan. Op enkele meters af stand het door doelman Leyen verlaten doel, een verdediger die zijn taak tracht waar te nemen én de knal van Haasnoot: via de lat in de ballenvanger Met aanvallende impulsen vanuit de achterste linies werd Spijke nisse, dat in de defensie beter georganiseerd raakte, stevig in de tang genomen. Doelrijpe kan sen leverde die pressie nauwe lijks op. Wel keiharde gevechten om elke meter ruimte. Martin Toet bracht het nog tot een (mis lukte) halve omhaal, een kopbal van Piet Haasnoot na voorberei dend werk van Jan Hogewoning verdween langs de verkeerde kant van de paal. Totdat dan toch nog onverwacht de 1-0 tot stand kwam. Johan de Kroon zag vanaf de rand van het strafschopgebied het gat, doel man Leyen zag helemaal niets. De droge knal lokte bij hem geen enkele reactie uit en verdween ongehinderd in het net (1-0). Rijnsburgse Boys kreeg wat meer lucht maar voelde zich niet werkelijk bevrijd. De vrees, on danks het overwicht toch punt verlies incasseren, bleek, toen de tweede helft met een ongewijzig de stand aanbrak en de score naarmate de tijd vorderde niet kon worden uitgebouwd, niet he lemaal ongegrond. Spijkenisse, dat drie basisspelers miste (schorsing en blessures), stootte regelmatig gevaarlijk door. Te recht claimde Hans Remmers- waal zelfs nog een strafschop na nogal rigoreus tegen de vlakte te zijn gelopen. Doordat Rijnsburg se Boys door dat offensiefje wel ruimte kreeg forceerde het vijf minuten voor het eindsignaal de beslissing. Wim Driebergen, 'koud' in de ploeg voor de leeg- gespeelde Ruud van der Voort, brak door op de rechtervleugel en vond kort voor het doel Piet Haasnoot. 'De Flap' bedacht zich geen moment en plaatste de bal bekeken in de uiterste hoek: 2-0. GERARD HAVERKAMP Martin Toet (links) van Rijnsburgse Boys en de chaos in de verdediging van Spijkenisse in beeld. Ruud de Haan en doelman Hans Leyen keren desondanks het onheil. VLAARDINGEN - RCL- trainer Theo de Waard sloot zijn terug keer bij Zwaluwen Vlaardingen ten dele succesvol af. Met het 1-1 resultaat dat zijn nieuwe club tegen zijn oude discipelen be haalde kon hij op zich tevreden zijn. Echter de zwart-witten ble ken dusdanig aan kwaliteit ingeboet te hebben dat er voor de Leiderdorpers best meer dan een gelijkspel ingezeten had. Een ongelukkig tegendoelpunt en een matte tweede helft stonden een betere score in de weg. De mogelijkheden voor RCL lagen vooral in de eerste helft. Zwa luwen begon met een voorzichtig concept van twee spitsen en poogde vanuit het middenveld gevaar te stichten. Veel dreiging ging hier niet vanuit, want De Waard had zoiets al verwacht en liet Lijs van Egmond daarom naar het middenveld opschuiven, waarmee het evenwicht automatisch hersteld was. De Vlaardin- gers trokken futloos naar voren, daarbij de creativiteit van hun geblesseerde spelmaker Leen Pijpers node missend. Het werkelijke onheil viel dan ook aan de andere kant te bespeuren. De twee RCL-spitsen Van Gemerden en Schalkers werden van uit het middenrif veel beter aan het werk gezet dan hun Zwalu wen collega's Stoevelaar en Juistenga. Herhaaldelijk kwamen de dieptepasses op maat aan. In de achtste minuut kwam Van Gemerden na een combinatie met Van der Bijl alleen voor doelman Nijgh. De in de achtervolging liggende libero Keizerwaard haalde de rechtsbuiten neer, maar speelde tegelijkertijd ook de bal. Voor de gedecideerd, maar af en toe ook dubieus fluitende arbiter Mellenbergh was dit reden om alle èppels voor een penalty weg te wuiven. Twee minuten later brak Van Gemerden opnieuw door, ditmaal snoepte Van der Kooy hem het leder echter bijtijds af. Met de eerste goede actie van Zwaluwen-zijde was het wel meteen raak. Aanvoerder Gerrie de Goede toog in de 12de minuut mee naar voren, zag zijn schot in eerste instantie geblokkeerd, maar kreeg vervolgens nogmaals de kans om uit te halen. Het leder beland de in een kluwen van spelers, waarna de door Stoevelaar be dreigde Rob Sterk zijn voet tegen de bal zette. In plaats van naast het doel belandde het kleinood echter in de bovenhoek van het RCL-doel: 1-0. De bezoekers lieten zich niet ontmoedigen. Nadat Schalkers een goede kans gemist had was het uitblinker Hans Braat die in de 29ste minuut de gelijkmaker scoorde. De Zwaluwen-defensie verdedigde paniekerig uit, waardoor Braat het leder met de borst mee kon nemen. De RCL-er omspeelde Keizerwaard en knalde het leder vervolgens hoog in de hoek van het Zwaluwen doel: 1-1. De rood-witten konden hierna hun stempel op de wed strijd gaan drukken, evenwel zonder veel rendement, want de defensie van de thuisclub kwam hechter in elkaar te zitten. In het tweede part zette deze tendens zich verder door. Zwaluwen leek tevreden met het ene punt te zijn en trok zich verder terug. RCL, met Erik van Doeselaar voor Schalkers, ontbeerde de in ventiviteit om hiervan te profiteren. Het gemis aan een echte dirigent op het middenveld begon zich ook bij de rood-witten te wreken. Dick van der Bijl is meer aanvaller, Bruna werkt hard maar valt verder niet op, Hans Braat heeft een verdedigende rol, terwijl Rob Sterk zich nog verder moet ontplooien. Voor de spit sen viel er daarom weinig eer meer te behalen. Van Doeselaar werd weinig in het spel betrokken, terwijl de sterke De Goede zich over Van Gemerden ontfermde. Uit wanhoop week de Lei derdorper herhaaldelijk naar de andere vleugel uit, maar ook dat leverde niets op. Aan Zwaluwen zijde konden alleen Juistenga en Bezemer sporadisch voor enige actie zorgen. Gevolg van dit al was dat het duel als een nachtkaars uitging, en de 1-1 uitslag buiten een slotoffensiefje van de thuisclub niet meer in gevaar kwam. RUUD DOBBELAAR harderwijk - uiterst koelbloedig reageerde Ter Leede-spelcr Pie- ter van der Plas zaterdag bij een misverstand in de verdediging van tegenstander VVOG. Met nog tien minuten spelen profi teerde de Sassenheimer gretig van een verkeerde terugspeelbal. In alle rust bezorgde Van der Plas zijn ploeg een belangrijke 0- 1 overwinning op de Harderwijk- se koploper. Door deze zege staat Ter Leede nu nog drie punten achter op WOG maar de forma tie van trainer Spaan heeft twee wedstrijden minder gespeeld. Kampioenskansen zijn dus weer volledig aanwezig voor de Sas- senheimers. Er was sprake van een bikkelhard gevecht. Zowel de thuisclub als Ter Leede knokte met volle inzet op het scherpst van de snede. In de eerste helft wogen beide ploe gen goed tegen elkaar op. De ont stane kansen werden echter op prima wijze onschadelijk ge maakt door de twee doelverdedi- gers. Hans Jansen van VVOG en Ter Leede-doelman Willem van Harskamp keepten allebei fout loos. Vlak voor de pauze was de Harderwijkse elf dichtbij de ope ningstreffer. Heimen Jansen knalde keihard op de binnen kant van de paal maar de bal be landde, tot vreugde van alles wat Ter Leede heette, recht in de handen van Willem van Hars kamp Na de rust ontketende VVOG een geweldig offensief. Ter Leede moest terug maar verdedigde zich kranig. Echt uitgespeelde kansen ontstonden er daarom voor de lijstaanvoerder nauwe lijks. Ter Leede bepaalde zich noodgedwongen tot counter voetbal. Na een half uur spelen kwam men met die speelwijze bijna tot scoren. Nico van der Fange bediende Frits Hoekstra die op de buitenkant van de paal schoot. Noordwijk-speler tracht Spijkenisse-verdediger Wim v.d. Heuvel te passeren. Ben Rüter (r) kijkt toe. NOORDWIJK - De Noordwijk- aanhang slaakte zaterdag na het laatste fluitsignaal van scheids rechter Baas een zucht van ver lichting. Anderhalf uur lang had het publiek de landskampioen in het duel met Barendrecht (uit slag 0-0) moeten zien schutteren en de laatste schrille fluittoon be tekende dan ook een pure op luchting. Enkele uitzonderingen daargelaten hadden de meeste Noord wij k-spelers zich immers gepresenteerd als voetballers, die plichtmatig hun 'partijtje' uitspeelden. En dat terwijl de landskampioen in het bezit is van spelers met uitzonderlijke kwaliteiten. Timo Gerlof bijvoorbeeld heet een talent te zijn. De rechterflank speler bewees in het verleden over een uitgebreide collectie schijnbewegingen te beschik ken. Hij beheerst als geen ander de kunst: 'hoe zet ik een tegen stander op het verkeerde been'. In het duel met de nummer vier van de ranglijst deed Gerlof evenwel geen enkele keer een greep uit die voorraad en dat mag betreurd worden, omdat de mensen gewoon graag zien dat de Noordwijker een verdediger uitspeelt. Een persoonlijk duel verliezen is niet erg, maar je moet wel de durf tonen zo'n duel aan te gaan. Nu beperkte Gerlof zich grotendeels tot het geven van breedtepassjes, maar daar valt voor de voetballiefhebber weinig van te genieten. Dat Noordwijk aan de rechterkant derhalve weinig gevaar stichtte mag verklaard zijn. Aanvoerder Jan Willem Bogers slaagde er aan de linkerkant wat vaker in voor verwarring te zorgen, maar bij hem ontbrak de echte over tuiging. Evenals bij puntspeler Ruud Broring, die meer de in druk wekte tegen zich zelf, dan tegen Barendrecht te voetballen. Het middenveld, de linie waar vo rig seizoen juist de kracht van Noordwijk lag, is nu juist het meest kwetsbare deel van de ploeg. Frans van der Veen, John Manuputty en John van Dijk vormden toen een uitstekend op elkaar ingespeeld trio. Van der Veen evenwel kwam dit jaar door een langdurige blessure praktisch nog niet aan de 'bak', terwijl ook John van Dijk door een blessure (lies) niet regelma tig in actie kwam. Ed Strijk en Jos Smits speelden op het mid denveld zeker geen slechte par tij, maar het automatisme dat vo rig jaar wel aanwezig was, ont brak nu gewoon. Zeker nadat in de 20ste minuut ook spelbepaler Jan v.d. Plas schiet Katwijk naar 1-0 zege KATWIJK Ondanks het gemis van tien selectiespelers kon Kat wijk tegen Die Haghe de volle winst behalen: 1-0. Die overwin ning kwam tot stand door een benutte strafschop van Jan van der Plas, die na maandenlang met een blessure aan zijn achil lespees zijn come-back maakte. De twijfels over de strafschop wa ren aan beide kanten levens groot. Wim Guyt 2 werd op de rand van het strafschopgebied door een Die Haghc-speler aan gevallen en viel net in het straf schopgebied. De scheidsrechter legde de bal echter zonder aarze len op de stip en Jan van der Plas scoorde zo het enige doelpunt. Door het grote aantal geblesseerde spelers wordt het spel van Kat wijk niet beter. De foutieve pas ses in de wedstrijd tegen het op de laatste plaats geklasseerde Die Haghe waren bijna niet te tellen. John Manuputty gekwetst moest uitvallen. Na een persoonlijk duel met Bas Hokke moest de voetballer met nop-afdrukken in het been de kant opzoeken en zal daar waarschijnlijk de komende weken ook blijven. De allerminst fitte John van Dijk was zijn ver vanger. Ook Van Dijk was goed willend, maar miste duidelijk rit- Tegen het viermans-middenveld van Barendrecht kwamen de halfspelers in elk geval te kort. Noordwijk moest het initiatief gedurende een groot deel van de wedstrijd dan ook aan aan de pu pillen van Jan Rab laten. Vooral dankzij de impulsen van de goed spelende Hokke en Rüter, werd dc ploeg van Piet Buter vaak ver teruggedrongen. Dat was in de openingsfase zo en dat beeld was ook in een groot deel van het tweede part te zien. De lands kampioen drukte alleen de laat ste twintig minuten van de eerste rondgang zijn stempel op het treffen. Omdat de Barendrechters met twee voorwaartsen speelden (Kees v.d. Meer en topscorer Paul v.d. Mijn) had Hans West geest een vrije rol, maar daar werd niet van geprofiteerd. De bebaarde verdediger zocht wel iswaar zonder schroom de aan val, maar leed te vaak balverlies. Het aanvalsspel van de Buter- equipe deed dan ook chaotisch aan cn leverde weinig echte kan sen op. In het eerste part was ex- Roodenburger Ed Strijk met een goede kopbal (na een corner van Gerlof) dichtbij een treffer, maar keeper Pierre Scheffers redde. Barendrechters Bas Hokke en V.d. Meer zorgden via goede af standsschoten voor enige opwin ding. In de tweede rondgang wa ren de hoogtepunten minimaal. Het publiek slaakte bij het laat ste fluitsignaal dan ook een zucht van verlichting. FRED SEGAAR RIDDERKERK Hoewel de overrompelingstactiek van RWH in de eerste helft niet het gewenste resultaat opleverde, werd wél Quick Boys-doelman Theo Guyt halverwege de tweede rondgang overrompeld. De Katwijkse sluitpost verkeek zich toen volledig op een schuivertje van Piet de Jonge. Guyt dook te laat naar de zeker 'houdbare' bal, waardoor zijn club kostbaar puntverlies (1-1) leed in Ridderkerk. Van het beginsignaal af was duidelijk dat RWH de gasten wilde overbluffen. Trainer De Hoop had weliswaar voor twee spitsen gekozen (Piet de Jonge en Erik den Hartog), maar zodra zijn pupillen in balbezit waren dan stoven één of meer middenvel ders door het centrum naar voren. Voorts jaagden de Ridderker kers voortdurend op balherovering, wanneer Quick Boys in bal bezit was. Doelpunten kwamen dan wel niet uit 'De Hoop-strate- gie' voort, de ploeg bereikte er wel mee, dat Quick Boys tot aan de rust het spel niet kon dicteren. Opgejaagd door de opponent konden de kustbewoners de bal moeilijk in de ploeg houden. Bovendien hadden de jonkie's Kees Zuiderduyn, Huug Aande- wiel en Martin van der Plas moeite met het 'zware' veld. Lichtgewicht Zuiderduyn die dit seizoen samen met Aandewiel naar de senioren is overgekomen slaagde er geen enkele keer in zijn directe tegenstander Hennie Rutgers in de luren te leggen. Verder kon Aandewiel het spel niet naar zijn hand zetten. Het leek wel of de wedstrijd in eerste vijfenveertig minuten een beetje aan hem voorbij ging. Ten slotte kwam Martin van der Plas op de linksbuitenplaats niet uit de verf. De Quick Boys topscorer miste de snelheid om op die flank gevaarlijk te kun nen zijn. In de tweede helft toen Jaap Heerikhuizen Gert Ouwer- sloot kwam vervangen, verhuisde Van der Plas weer naar zijn vertrouwde plaats in de punt van de aanval. Kees van Rooyen liet zich toen terugzakken naar de middenlinie. Quick Boys-topscorer Mart van der ders van zijn club om met in te Plas ziet voorlopig af van een gaan op een mogelijke aanbie- profavontuur bij FC Den Haag. ding van de eredivisieclub. De De Katwijker besloot na een ge- reden daarvan ligt in de prive- sprek met een tweetal begelei- sfeer. Van der Plas had zijn schuttersfaam overigens ook als linkerspits kunnen waarmaken. In de twaalfde minuut tikte hij de bal in kansrijke positie via het lichaam van Van Rooyen naast, terwijl vijf minuten voor rust doelman Cees van Vliet hem een dot van een scoringsmogelijkheid aanreikte. Van Vliet liet de bal uit zijn handen vallen en schoot het leder in tweede instantie voor de voeten van Van der Plas. De Katwijker verzuimde evenwel die fout af te straffen door de bal voorlangs het RWH-doel te schie ten. Na de doelwisseling revancheerde de formatie van Lagendijk zich op waarlijk knappe wijze voor het matige optreden in de eerste helft. RVVH werd in de verdediging gedrukt en in de 55ste mi nuut moest doelman Van Vliet capituleren. Een effectvolle vrije trap van Huug Aandewiel draaide uit zijn 'werkterrein' vandaan naar Kees Zuiderduyn, die koppend de 0-1 verzorgde. Nadat Piet de Jonge even later Theo Guyt op de proef had gesteld, fabriceerde diezelfde speler in de 79ste minuut de 1-1. Voorstop per Freek Rienks kopte bij het uitverdedigen de bal voor de voeten van De Jonge, die met een schuivertje Guyt verschalkte. Quick Boys speelde in de slotfase alles of niets, waardoor beide ploegen nog een prima kans kregen om de zege binnen te halen. De Jonge prikte echter de bal in goede positie in het zijnet. Aan de andere kant was Van Vliet een kwartier voor tijd geslagen, maar Martin van der Plas schoot van nauwelijks twee meter van het RWH-doel over. HERMAN POOS ROTTERDAM Net op het mo ment dat Lisser Boys de gelijk maker leek te forceren tegen koploper Xerxes besliste een scheidsrechterlijke dwaling an ders. Via een duidelijk buiten- speldoelpunt namen de Rotter dammers een 2-0 voorsprong. Ondanks felle Lissese-protestcn keurde arbiter Cameron het doelpunt goed Deze treffer bete kende de beslissing. Xerxes won uiteindelijk met 3-1. Door deze nederlaag blijven de Lissenaren in de onderste regionen van de ranglijst bivakkeren. De thuisclub probeerde Lisser Boys in de beginfase te intimide ren via hard spel. Dit kwam Xer- xes-speler Cees-Jan Snoeck op een boeking te staan. De Land zaat-equipe raakte niet zo onder de indruk van dit geweld en le verde redelijk tegenspel. In de 20ste minuut kwam de Lissese ploeg op achterstand. Lisser Boys was niet uit het veld gesla gen door deze tegenvaller en een schot van Kees Karstens vloog maar net naast het doel van Xer- xes-goalie Boers. Tot aan de rust kregen beide ploegen wat kleine kansen maar de 1-0 stand bleef onaangeroerd. Na de pauze zette Lisser Boys de lijstaanvoerder van de tweede klasse onder zware druk. De ge lijkmaker leek dan ook een kwestie van tijd. Na 20 minuten sloeg het noodlot voor de Lisse naren toe. Een counter van Xer xes werd de bezoekers fataal. Weliswaar scoorde een Rotter dammer volgens vriend en vij and in buitenspelpositie, niette min werd het doelpunt geldig be vonden. 2-0. Deze treffer bete kende de ommekeer in de wed strijd. Lisser Boys geloofde er niet meer in. Nadat een goed ge nomen Rotterdamse vrije trap 3- 0 had opgeleverd, redde Ed Grif fioen de eer voor zijn ploeg: 3-1.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15