lUjMll Uitschakeling "een ramp" voor Feyenoord Twente willige prooi voor Ajax Beekenbauer terug? Arbiter Van Swieten slaat "geel" uit... Excelsior wil Bouwens K X K x 1 x K, K mm SPORT SPORT MAANDAG 26 JANUARI 1981 ROTTERDAM - Zo blij als Haarlem was over het berei ken van de kwart finales van de strijd om de KNVB-beker, zo kwaad waren de spelers van die ploeg naderhand op scheidsrechter Van Swieten. Die arbiter had dan ook danig huisgehouden en had zich in de tweede helft van het duel bij Feyenoord de woede van alle Haarlemmers op de hals gehaald door zeer inconse quent te handelen. Terwijl hij gelijksoortige acties van ver schillende Rotterdammers (Vermeulen, Troost) voordien niet had bestraft en later zelfs een veel zwaarder vergrijp van Wijnstekers tolereerde (hij schopte het standbeen van Hendriks weg) hield de spelleider wèl Martin Haar het geel voor toen de libero de bal weggooide. Dat ging trainer Hans van Doorneveld te ver. Hij betrad het speelveld en schold Van Swieten uit. Het resultaat was dat de oefenmeester naar de tribune werd verwezen. De zaak leek vervolgens geheel uit de hand te lopen toen het sarcastisch bedoelde applaus van Terry Hendriks eveneens werd gehonoreerd met geel. De spits wilde woedend van het veld aflopen, maar werd door zijn medespelers overge haald te blijven. Nauwelijks één minuut later werd Gerry Kleton het slacht offer van de uitdeeldrift van Van Swieten. Ook hij werd bekeurd, na een overtreding tegen Van Deinsen, die sa men met zijn collega Stafleu, zelf overigens ook al het geel had mogen aanschouwen. De laatste drie arbitrale straffen waren terecht, de rest van de beslissingen moest op zijn minst discutabel heten. Het was voor alle bestrafte spelers wel de derde gele kaart. Voor Van Doorneveld was het de eerste keer dat hij "wegge stuurd" werd. Van Swieten: "Hij had niet met me in dis cussie moeten gaan, want juist op dat moment was het zaak de deksel op de pot te houden. Maar hij betrad het speelveld en leverde com mentaar. Daarom moest ik hem wel naar de tribune ver- Van Doorneveld: "Zijn goed recht, maar de man voelde de sfeer niet aan. Als je als eerste divisieclub kansen ruikt, bij Feyenoord, kunnen de emo ties hoog oplaaien. Zeker als je ziet dat de één wel en de ander niet gestraft wordt voor hetzelfde feit. Zoiets moet je aanvoelen, maar deze man toonde geen enkel begrip voor die situatie" ROTTERDAM (GPD) - De bij Feyenoord in ongenade ge vallen Karei Bouwens staat het hoogst genoteerd op het lijstje potentiële spitsspelers, dat Excelsior de begeerde prolongatie van het eredivi- sicschap moet brengen, en waarvan inmiddels de naam van de SVV'er Cor Peitsman is geschrapt. Zaterdag be vond zich een delegatie van de Kralingers op de tribune in Numansdorp, waar het C- elftal van Feyenoord met Bouwens oefende tegen de amateurclub NSW. De kans dat de Rotterdammers, die gisteren uit de strijd om de KNVB-beker door Haarlem werden gewipt, en daardoor volgens Stephan een half mil joen gulden verloren, wat te rugverdienen, is vrij reëel. NAC.dat Peter Jager aantrok, wil namelijk vandaag de on derhandelingen met een tweede keeper, Henri van Leeuwen, afronden. De Fin Vesa Tyrvainen, een 21- jarige voetballer van Reipas Lahti, zal de komende twee maanden stage lopen bij Feyenoord. Tyrvainen, die linker middenvelder of lin kerspits kan spelen, is ver scheidene malen gekozen in het nationale elftal van zijn land voor spelers onder de 21 jaar. imtf Li ROTTERDAM - De verrassende uitschakeling door Haarlem was niet alleen sportief, maar ook financieel gezien 'een ramp' voor Feyenoord. Directeur Peter Stephan kwam het na de 3-3 en de desastreus verlopen penalty-serie voorrekenen. „Dit is een enorm groot verlies, dit scheelt maximaal twee keer een vol huis" Vertaald naar harde cijfers bete kent het dat de Rotterdamse club door de stunt van de eerste- divisieclub vele tonnen misloopt. En dat dan alleen al in het be kertoernooi, want welk effect de miskleun zal hebben op de toe schouwersaantallen bij volgende competitiewedstrijden, moet nog maar worden afgewacht. Dat er bepaald geen wervende wer king van het negatieve resultaat zal uitgaan, mag duidelijk zijn, hoe sensationeel de bekerpot gis teren ook verliep met zes goals, vijf gele kaarten en een trainer (Van Doorneveld) die naar de tri bune werd verwezen. Het gestun tel van Feyenoord werkte alleen maar sarcasme in de hand. Na de uitschakeling van de beker houder deed dan ook een cynisch grapje de ronde en heette hei in de Rotterdamse Kuip dat waar schijnlijk alle spelers op Tenerife hadden liggen zonnen op het bal kon, in plaats van daar te trainen. Karei Bouwens werd vorige week om die reden voorgoed" ver bannen naar de C-selectie en kreeg te horen dat hij bij de eerste de beste gelegenheid kan ver trekken, omdat hij weigerde ex cuses te maken voor zijn gedrag waarmee hij de naam van de club in diskrediet zou hebben ge bracht. Schade De rest van de spelers richtte giste ren nog meer schade aan. Het laatste restje goodwill dat nog be stond, werd in één klap wegge vaagd; 9000 kijkers moesten ver bijsterd toezien hoe de club met de grote reputatie zichzelf in de nesten werkte tegen de leider van de eerste divisie. Uitvluchten waren er ditmaal uiter aard voldoende. Jan Peters, die een paar fraaie kansen had ver kwanseld, wees beschuldigend naar de verdedigers, die de bal in de slotfase twee keer 'gewoon het stadion hadden moeten uit ja gen'. Dan had Haarlem in de laat ste minuut van de normale speel tijd en in de laatste minuut van de tweede verlenging 'nooit meer gelijk kunnen komen'. De verdedigers wezen met even veel recht op zijn gemiste kansen en betoogden bovendien dat een paar middenvelders hun bewa- kingswerk gewoon waren verge ten in het pressievoetbal. Daar door was "de tactiek de mist inge gaan." Allemaal waar, maar met het af schuiven van de schuld kon de hoofdoorzaak niet worden ver bloemd en die is dat Feyenoord gewoon kwaliteiten mist. Het mes moet in de ploeg die veel te veel zwakke punten telt om tot de toppers te behoren. Als Feye noord in die categorie wil plaats nemen, wat het toch aan de stand verplicht is, dan zal het minimaal één vedette, een voetballer van het kaliber Wim Jansen, moeten kopen. Taak Zijn opvolger Notten kan de rege lende taak niet aan, zoals gisteren weer eens bleek. Notten deed maar weinig goed met de bal, al moet daar onmiddellijk aan wor den toegevoegd dat hij ook wei nig goed kon doen, omdat zijn collega's veel te weinig bewoge- Op de spaarzame momenten dat ze dat wel deden, werd de bewe gingsvrijheid bovendien beperkt door Haarlem, dat binnen de zo veel geringer geachte mogelijk heden veel verstandiger voetbal- Moeilijk Pierre Vermeulen heeft uitgehaald. Via de hak Feyenoord fortuinlijk op 1-0 komt. de. Onder Hans van Doorneveld heeft de eerste-divisieclub het ni veau bereikt van een goede eredi visie-middenmoter. Haarlem heeft de angst die onder Barry Hughes te vaak heerste, van zich afgezet, voetbalt spontaan, met branie en weigert tegenwoordig zich aan de tegenstander aan te passen. Het hoeft ook niet meer, nu het evenwicht binnen de ploeg is ge vonden. De omscholing van Mar tin Haar tot libero lijkt daarbij van doorslaggevende aard te zijn geweest. Haar organiseert de de fensie voor de uitstekende doel man Edward Metgod zeer gerou tineerd en heeft bovendien een prima pass in de benen. Haarlem kan dus veel vrijer voet ballen en doet dat ook. Feye noord werd in elk geval zeer on bevangen tegemoet getreden en werd al in de eerste helft herhaal delijk zwaar bedreigd. De steeds verrassend opkomende Gullit miste echter twee uitstekende mogelijkheden, waardoor de Rot terdamse ploeg de kans op her- i Jan Peters zal het slappe schot doel treffen, waardoor kante misser van de zwakke Bud ding kreeg Haarlem toch loon naar werken. Weggestuurd door Haar kon spits Hendriks beheerst Die pauzestand was meer dan ver diend voor het team van Van Doorneveld, dat het in de tweede helft echter zeer moeilijk kreeg. Enerzijds was dat een gevolg van de eigen brutaliteit, die bijna tot succes leidde. Alleen omdat Gul lit niet achter de bal bleef bij een bliksemaanval via voorstopper Huyg, bleef de voorsprong uit (het doelpunt van Gullit werd af gekeurd wegens buitenspel) en omdat Huyg nog niet terug was, kon Peters in de tegenaanval vol komen vrij 2-1 scoren. Anderzijds waren de problemen een gevolg van de zeer inconse quente leiding van scheidsrech ter Van Swieten, die Haarlem vol ledig uit het ritme haalde door aan een gele-kaartenfestival te beginnen. stel werd geboden. Na de fortuin- Logisch dan ook dat Haarlem boos mogelijke moeite" had met bui tenspelsituaties. De Haarlemse wraak was echter sportief en ho ningzoet. In de laatste minuut van de normale speeltijd kon in valler Bóckling, eerder gekomen voor Balm, de gelijkmaker bin- nentikken. Het staaltje werd in de laatste minuut van de tweede ver lenging herhaald. Met doelman Metgod als hoofdrol speler (hij had Van Til en Wijnste kers in de extra tijd al van scoren afgehouden en had alleen moeten buigen voor Nilesen: 3-2) egali seerde Haarlem toen opnieuw. Via het hoofd van de naar voren gestormde Metgod belandde de bal bij Leysner, die voor uitzinni ge vreugde zorgde. Haarlem werkte de penalty-serie daarna gretig en onberispelijk af. Van de fullprofs van Feyenoord wilde 'eigenlijk niemand' de 11- metertrappen nemen. De misser van de tegen zijn zin aangewezen Stafleu („ik wilde helemaal niet") werd de Rotterdammers ten slot te fataal. ,Een regelrecht drama', erkende ook trainer Jezek: "sportief en fi nancieel." PAUL DE TOMBE Beker: PSV-Roda JC 4-0 (2-0). 1. Poortvliet 1-0,39. Postuma 2-0,62. Postuma 3-0, 67. Postuma 4-0. Scheidsrechter: Ram. Toeschouwers: 10.000. Go Ahead Eagles-MW 3-1 (2-0), 9 Körver 1-0, 31 De Goey 2-0, 74 Kris- tiansen 3-0, 90. Van Marwijk 3-1. Scheidsrechter: Keizer. Toeschou wers: 2000. AZ'67-FC Vlaardingen 5-2 (1-0). 21. Tol 1-0, 60. Metgod 2-0. 64. Van der Meer 2-1 (eigen doel), 64. Kist 3-1,71. Kist (strafschop) 4-1, 75. Mijnhard van Schoor 4-2, 89. Nygaard 5-2. Scheidsrechter: Bakker. Toeschou wers: 4.000. Willem II-FC Utrecht 2-1 (0-0). 69. Broeks (eigen doel) 0-1, 83. Hoyer 1- 1, 85. Broeken 2-1. Scheidsrechter Van Ettekoven. Toeschouwers: 5.000. Feyenoord-Haarlem 3-3 na verlen ging (2-2, ruststand 1-1). 33. Ver meulen 1-0, 42. Hendriks 1-1, 47. Pe ters 2-1, 90. Böckling 2-2, 101. Niel sen 3-2, 120. Leysner 3-3. Haarlem wint na strafschoppen. Scheidsrech ter: Van Swieten. Toeschouwers: 9.019. FC Groningen-FC VW 3-2 (1-2). 15. Houtman 1-0,18. Verlijsdonk 1-1,34. Ressel 1-2, 72. Waalderbos 2-2. 76. Houtman 3-2. Scheidsrechter: Ma nuel. Toeschouwers: 4000. Ajax-FC Twente 5-1 (2-0). 26. Kieft 1-0, 32. Arnesen (strafschop) 2-0, 62. Kieft 3-0, 68. Arnesen 4-0, 79. Kieft 5-0, 80. Thoresen (strafschop) 5-1. Scheidsrechter: Corver. Toeschou- 6500. EERSTE DIVISIE FC Amsterdam-DS'79 1-4, Heracles-De Graafschap 1-1, Heerenvcen-FC Den Bosch 1-2, Telstar-Eindhoven 1-2 en Vo- lendam-Vitesse 2-0. Haarlem 18 13 3 2 29 46-14 FortunaS 17 10 4 3 24 35-21 Den Bosch 18 10 2 6 22 23-17 Volendam 18 7' 7 4 21 28-20 Eindhoven 19 8 5 6 21 30-24 Heerenveen 18 7 6 5 20 30-22 DS '79 17 8 3 6 19 28-27 Graafschap 18 5 9 4 19 27-25 Vitesse 18 6 7 5 19 29-28 SW 18 6 7 5 19 14-16 Cambuur 16 6 5 5 17 21-17 Veendam 18 6 4 8 16 30-34 Helmond Sp. 19 4 7 8 15 19-28 Amsterdam 17 4 6 7 14 20-25 Telstar 17 3 8 6 14 19-27 VW 18 6 2 10 14 28-41 Vl'dingen 19 4 6 9 14 15-25 Heracles 18 4 4 10 12 19-30 Amersfoort 17 2 5 10 9 11-31 Haarlem en Den Bosch periodekam pioenen. De eindstand in de tweede periode aan 1. Haarlem 7 6 0 1 12 20-7 2. FC Den Bosch 8 5 2 1 12 12-6 3. SW 8 5 2 1 12 8- ROTTERDAM - De loting voor de kwart finales, die na afloop van Feyenoord-Haarlem in het sta dion Feyenoord werd verricht, had tot resultaat: Haarlem- AZ'67, Ajax-FC Groningen, Go Ahead Eagles-winnaar FC Wage- ningen-PEC Zwolle, Willem 2- PSV. De kwart finales worden in twee wedstrijden beslist. De wedstrij den worden woensdag 25 februa ri en woensdag 11 maart ge speeld. De afgelaste wedstrijd voor de acht ste fineles FC Wageningen-PEC Zwolle is nader vastgesteld op 4 februari. Arnesen in glansrol SPORTTOTO 1 2_ 3 Willem II-FC Utrecht Wagen.-PEC/Zwolle afg. PSV-Roda JC Go Ahead-MW X Groningen-VW x Feyenoord-Haarlem Ajax-FC Twente AZ'67-Vlaard. Amsterd.-DS'79 Telstar-Eindhoven Heracles-Graafschap Stuttg.-Kaisersl. Twente-verdediger Gritter keert Ajacied Schoenaker. AMSTERDAM (GPD) - Heeft Ajax de winterperiode inderdaad zó goed benut, dat het zowel kwalitatief als qua inzet voldoende in huis heeft gehaald om het vervolg van de competitie boordevol vertrouwen tegemoet te kunnen zien? Afgaande op wat de Amster damse formatie tijdens het bekertreffen tegen FC Twente etaleerde, hoeft daar nauwe- Toto-gelijk lijks twijfel over te bestaan. Toto nr. 4: De juist ingevulde kolom is: 1-3-1-1-1-3-1-1-2-2-3-1. Eerste prijs: f66.126,48; Tweede prijs: f44.084,32; Derde prys: f 110.210,81. DUSSELDORF (ANP) - De meer derheid van de Westduitse voet balinternationals, die in Montevi deo hebben gespeeld, zouden Franz Beekenbauer (35) graag te rug zien in de ploeg. Het bied Welt am Sonntag hield een en quête onder de spelers om aan de weet te komen, hoe zij stonden tegenover een eventuele terug keer van Franz Beekenbauer en Paul Breitner. Beekenbauer lag beter in de markt, zeven stem men voor, twee blanco, twee te gen. Breitner kreeg zes stemmen voor bij vier onthoudingen en een tegen. Karl-Heinz Rummenigge, de Euro pese voetballer van het jaar en bij Bayern ploeggenoot van de om streden Breitner, die zelf een aan taljaren geleden terugtrad, is een warm voorstander van diens te rugkeer. "Wanneer Breitner in de ploeg zou staan", stelde Rum menigge, die zijn best doet zijn ploeggenoot weer over te halen, "zou voor mij alles veel gemakke lijker in het elftal worden". Bondstrainer Jupp Derwall heeft met "Kaiser Franz" de Westduit se recordinternational al twee ge sprekken gevoerd over een nieu we selectie voor het nationale elf tal. Bundesliga Bayern München raakte in de com petitie weer een punt verder achterop bij lijstaanvoerder Hamburger SV. De landskam pioenen uit Beieren kwamen in Dortmund niet verder dan 2-2 bij Borussia en Hamburger SV be haalde, zij het uiterst moeilijk, een overwinning met 1-0 in de thuiswedstrijd tegen FC Nürn- berg. De strijd om de derde plaats, tussen Stuttgart en Kai- serslautern leverde de Stuttgar- ters winst op: 1-0. België Engeland De grootste winnaars van de vierde ronde van het toernooi om de F.A.-cup waren zonder twijfel Everton en Nottingham Forest. Beide ploegen schakelden de me de-eerste divisieclubs Liverpool en Manchester United uit. Peter borough deelde op deze bekerza terdag in de glorie. De vierde divi sieclub, die in het verleden grote faam opbouwde als Cupfightcr, zorgde voor de grootste verras sing door in een uitwedstrijd Notts Countv. dat uitkomt in de tweede divisie, met 1-0 te ver slaan. Voorts kwamen Exeter. Shrewsbu ry, Enfield en Watford tot gelijke Op de negentiende speeldag van de Belgische eerste divisie heeft koploper Anderlecht verder af stand genomen van zijn naaste concurrenten. De Brusselse for matie van trainer Ivic versloeg op eigen veld AA Gent met 2-0, ter wijl Beveren in en tegen Club Brugge me 3-0 ten onder ging. De kloof tussen Anderlecht en Beve ren bedraagt nu vier punten. Standard Luik, zaterdag winnaar bij Waterschei (1-2) volgt op een punt van Beveren als derde. In een boeiende wedstrijd bleef An derlecht met 2-0 de baas over AA Gent, dat met 8000 supporters de reis naar de hoofdstad had aan vaard. Lozano, die begin januari uit de Verenigde Staten over kwam naar Anderlecht, opende de score in de eerste helft. De Groote bepaalde in de 65e minuut de stand op 2-0. Standard Luik kwam bij Water schei pas in de slotfase aan de overwinning. Verantwoordelijk daarvoor was Simon Tahamata, die twee minuten voor het laatste fluitsignaal de herstelde Edström in staat stelde Standard op 1-2 te brengen. Zelfs oefenmeester Hennie Hollink erkende later volmondig dat ver liezen tegen een Ajax in déze vorm geen enkele ruimte liet om zijn eigen ploeg te kapittelen. Vandaar dat hij de uitslag (5-1) ge laten accepteerde. Het was, toen deze score eenmaal was bereikt, helemaal niet be langrijk meer, dat na een halfuur spelen in de eerste helft de beslis sing viel op een wijze die gerust een grensrechterlij ke dwaling mag worden genoemd. Op advies van de persoon-in-kwestie, de heer Van Os, promoveerde arbi ter Charles Corver een onopzette lijke hands van Dilling in het strafschopgebied tot een laakba re handeling. Vanaf de stip knal de Arnesen raak, waarmee voor Ajax de score op 2-0 was geko men, dank zij een eerder gemaakt doelpunt van Kieft. nadat de Twentse defensie vakkundig uit positie was gespeeld. Daarmee was voor FC Twente on ontkoombaar het moment aange broken om met alle beschikbare middelen te trachten het verloren terrein te herwinnen. Zonder di rect tot unfaire acties over te gaan, werd de tegenstand van de Twentenaren toch wat grimmi ger, wat er onder meer toe leidde dat Gritter de gele kaart kreeg voorgehouden en Hollinks boos heid langs de lijn kon worden ver klaard uit het verschijnsel dat Charles Corver overtredingen van Ajacieden kennelijk minder zwaar aanrekende dan sommige aan Twentse zijde. Gevoel Maar toch ebde het gevoel van dis criminatie steeds meer weg, voor al toen Ajax eenmaal de tweede helft was begonnen met een de monstratie voetbal om vinger en duim bij af te likken. De plaats wisseling tussen Jansen en Rij kaard - al in het eerste kwartier van de wedstrijd noodzakelijk ge worden, nadat de ex- Feyenoorder een trap met zeer pijnlijke gevolgen tegen de rech- terenkel had opgelopen - was het gewenningsstadium voorbij. En door het groeiend zelfvertrouwen van de hele ploeg steeg Ajax on der goedkeurende blikken van Rinus Michels, die weigerde te zeggen waarom hij in Nederland is, naar een vorm die formidabel mag worden genoemd. Vanuit een gesloten defensie werd met overrompelende tempowisseling en, gevoel voor positie-kiezen en puntgave distributie van effectie ve passes, het tegenspartelende FC Twente tot een willige prooi gedegradeerd. Hennie Hollink: „Natuurlijk is het zuur om zó te verliezen, maar ik weiger te beweren dat dit door eigen zwakte is gebeurd. Er moet respect zijn voor zo'n tegenstan der als dit Ajax, met een Arnesen in een glansrol. Ik durf hem ge rust met Cruijff in zijn goede da gen te vergelijken". Hierop aan sluitend moet het voor de Ajax- leiding een „must" zijn de Deen, die gisteren door Alan Clarke van Leeds United werd geobser veerd, te behouden; een opvat ting waarmee o.a. Johan Cruijff - „Ik neem deze en anders uiterlijk volgende week een beslissing voor welke Europese club ik uit veel aanbiedingen zal kiezen" - het roerend eens is. Bevestiging Voor trainer Leo Beenhakker bete kende het verloop van deze ont moeting een bevestiging van zijn visie dat jongeren als Weggelaar, Rijkaard en vooral Kieft (die ook Ajax' derde en vijfde treffer voor zijn rekening nam; de vierde was van Arnesen) zich duidelijk tot vaste basisspelers hebben ont wikkeld. Zelfs voor de grillige Tsjeu La-Ling - af en toe tóch nog te zelfzuchtig - was waardering voor de manier waarop hij zo nu en dan bereid bleek „vuil werk op te knappen". En FC Twente? Dat kreeg in de slot fase een presentje van Corver, die ten onrechte meende dat Ophof opzettelijk hands had gemaakt. Maar tegenover de benutte penal ty van Thoresen stonden wel gele kaarten voor de eerder genoemde Gritter en Overweg (hun tweede dit seizoen) en Kila. Nr. 4: De juiste wedstrijden zijn: 1 - 2 - 4 - 23 - 27. Toegevoegd: 19. Eerste prijs: f8870,05, Tweede prijs: f 1478,34; Derde prijs: f7.391,71; Vierde prijs: f 11.826.74. Lotto Nummer 4: De winnende getallen zijn: 14 - 27 - 29 - 35 - 36 - 41. Reserve: 20 - 40 De uitslag van midlotto 3a is: Eerste prijs: een winnaar bruto f431.097,40; Tweede prijs: 12 winnaars, bruto f8121,30; Derde prijs: 152 win naars, f961,70; Vierde prijs: 6807 win naars, f28,60; Vijfde prijs: 13.710 win naars, f 14,90. Eerste prijs (incl. jackpot) f667.434,63; Tweede prijs: f 153.286,47; Derde prijs: f229.929,70; Vierde en vijfde prijs: f306.572,93. West-Duitsland Westduitse lotto: 1 - 10 - 21 - 37 - 39 - 45. Reserve: 22. Spel'77: 0 6 6 7 5 6 9. België Supertrio Het supertrio werd gelopen in de vierde koers te Hilversum, de Vincennes-prijs (2900 m). 1. no. 6. Sasja van Willy (L.A. van Dooyeweerd); 2 no 4 Right Star La (M.L. v.d. Togt), 3. no. 3: Sita

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12