Yan der Duim: ongeluksvogel Sjoebrend: "Ik ben schaatsen minder serieus gaan nemen 'Hij weg, of ik weg' in bestuur van LFC EK Deventer in cijfers Yal schakelt Nederlander uit voor Europese titel Wijnands moet RBB verlaten MAANDAG 26 JANUARI 1981 LEIDEN - De leden van LFC zullen donderdagavond partij moeten kiezen in de controverse die is ont staan tussen voorzitter Henk van der Leek en wedstrijdcommissa ris Flip Massaar. Dat moet gebeu ren tijdens een buitengewone al gemene ledenvergadering die speciaal daarvoor is belegd. Volgens Massaar gaat het daarbij om het "hij eruit, of ik eruil"- principe, "waarbij voor mij geen enkel compromis meer mogelijk is". Volgens een ander bestuurslid van LFC (die anoniem wil blij ven. nu Van der Leek zelf niet be reikbaar was. gisteravond) staat alleen de positie van Massaar ter discussie. "Het is geen bestuurs crisis. maar de leden mogen wel beslissen of Massaar zijn biezen al dan niet moet pakken". De bekende druppel in de nu hoog opgelopen twist, vormde de gang van zaken rond een oefenduel dat LFC vorige week dinsdag zou spe len. Volgens een afspraak met Massaar keurde consul Rijsdam overdag het terrein aan de Bos- huizerkade en keurde het goed, hetgeen hij later aan Massaar meedeelde. Rijsdam bevestigt dat verhaal. Probleem echter was, in de lezing van het andere bestuurs lid, dat voorzitter Van der Leek van die keuring niets afwist. Aangezien de praeses niemand bereiken kon, keurde ook hij het SPORT veld, samen met iemand van de terreincommissie. Samen kwa men ze tot de conclusie dat het be ter zou zijn als er die avond niet gevoetbald zou worden. Dat werd aan alle betrokkenen (en aan de Sportstichting) meegedeeld en te genstander ADO werd afgebeld. Massaar echter werd later bena derd door RCL met de vraag of een oefenduel LFC-RCL mogelijk was. Afgaande op de conclusie van Rijsdam ("Ik vond dat er ge voetbald kon worden en het is al leen aan mij om dat te beslissen meende hij het verzoek te kunnen honoreren. Dus werd er dezelfde avond alsnog gevoetbald. "Ik handelde daarbij volkomen te goeder trouw", aldus Massaar, "ik was me van geen kwaad be wust, omdat ik wist dat Rijsdam het veld had goedgekeurd". Twee dagen later echter bleek hem tijdens een bestuursvergadering dat zijn eigengereid genoemde besluit voorzitter Van der Leek in het verkeerde keelgat was gescho ten. Massaar: "Daar stelde hij: jij eruit, of ik eruit. Ik heb geant woord dat ik niet ging en dat de leden dat maar moesten uitma ken. Dat gebeurt dus donderdag en voor mij is daarbij geen com promis mogelijk. Een van ons tweeën moet weg en ik denk dat ik wel aan het kortste eind zal trek ken" DEVENTER (GPD) - Precies een jaar geleden zat Amund Sjoebrend in zak en as. Hij had zich verwoed geprepareerd op de olympische winter, maar toen de Noren hun selectie wedstrijden hielden, was Sjoebrend niet vooruit te branden. Overtraind, luidde de diag nose. De Europese titelstrijd in Trondheim ging aan zijn neus voorbij en voor Lake Placid kwam hij evenmin in aanmerking. De schaatscarrière voor Amund Sjoebrend leek daarmee ten einde, maar in Deventer keerde de blonde Noor sterker dan ooit tevoren terug op het hoogste niveau. Amund Sjoebrend bezig aan zijn ereronde. De Noor brak eindelijk door De nu 28-jarige Sjoebrend, die werkzaam is in een geneeskundig laboratorium, deed trouwens in het voorseizoen ook diverse ke ren van zich spreken. Hij was de beste in de landenwedstrijd te gen Nederland, half december in Kongsberg, maar een evenwich tige grote vierkamp kon hij in het verleden maar zelden rijden. Het bleef meestal bij een paar uit schieters. zoals zijn winst op de tien kilometer bij het WK van 1977 in Larvik. Als topschaatser blijkt Amund Aanvaller Sjoebrend nu eindelijk volwas sen te zijn geworden. Hij schrijft dat toe aan een ontspannen voor bereiding waaraan hij, door scha de en schande wijs geworden, de afgelopen zomer de voorkeur gaf. „Ik ben het schaatsen minder se rieus gaan benaderen en zag wel waar ik zou uitkomen", luidde zijn opvatting. Over die tien kilometer: ,,Ik wilde de aanvaller zijn en daarom ben ik niet op een schema vertrok ken. Het enige wat ik moest doen, was Van der Duim verslaan. Het 'blok' van de beste zestien rij ders van de strijd om de Europese titel in Deventer ziet er als volgt uit (tussen haakjes de plaatsingen op de 500 meter, 1500 meter, 5000 meter en 10.000 meter en puntentotaal): 1. Sjöbrend (Noo) 39,63 (5), 2.00,16 (2/3), 7.08,88 (1), 15.12,70 (3). 168.206 2. Van der Duim (Ned) 39,11 (1). 2.01,06 (5), 7.10,45 (2). 15.28,53 (8), 168.934 3. Stensjemmet (Noo) 39,21 (3), 2.00.12 (1), 7.14,95 (7), 15.41.71 (12). 7.17,88 (9), 15.22,40 (6) 169.871 6. Dietel (Odl) 39,12 (2) 2.02,82 (9), 7.14.05 (6), 15.34,31 (10) 170.180 7. Tveter (Noo) 40,47 (14), 2.03,46 (11), 7.10,91 (3), 15.17,20 (4) 170.574 8. Kleine (Ned) 41,02(18), 2.02,96(10), 7 11.18 (4), 15.12,32 (2). 170.740 9 Berezin (Sow) 40,92 (15), 2.03,53 (12). 7.20,66 (10). 15.05,45 (1), 171.434 10. Ehrig (Odl) 40.34 (12). 2.02,79 (7/8), 7.17,17 (8). 15.44,71 (14), 172.222 11. Kramer (Ned) 40,26 (11). 2.02,79 (7/8), 7.22,85 (12), 15.36,47 (11), 172.298 12. Junell (Zwe) 41,24 (22), 2.03,81 (14), 7.25,58 (14), 15.20,94 (5). 173.115 13. Warnicke (Odl) 41,33 (23), 2.06,99 (26), 7.26,64 (16), 15.27,71 (7). 174.709 14 Jaeger(Oos) 41,20(21). 2 04,25<15/ 17), 7.26,59 (15). 16.05.16(16». 175.533 15. Ekstrand (Zwe) 50,62 (29), 2.04,25 (15/17), 7.24,60 (13). 15.41.80 (13). 183.586 16 Mademann (Odl) 67,95 (30). 2.03.57 (13), 7.22,74 (11). 16.02.91 (15). 201.559. Klachten Verder bleef hij ook eens vrij van lichamelijke klachten. In het be gin van zijn loopbaan kampte hij met ademhalingsproblemen, een nasleep van astma op jeugdige leeftijd. Twee jaar geleden onder ging Sjoebrend een knieoperatie, die hem noopte zijn stijl te her zien. De korte trckslag, die zijn trainer Johs Tcnmann hem aan leerde, bleek na de medische in greep niet meer geschikt. Al kwam er door de buiteling van Van der Duim een smetje op zijn eerste internationale titel te lig gen, Sjoebrend maakte zich wel terdege waar als een uitstekend kampioen. Lieten Stenshjemmet en Storholt het op de lange af standen wat afweten, Sjoebrend won met een indrukwekkende score de vijfduizend meter en fi nishte eveneens zeer sterk op de slotafstand. Daarom sloeg ik meteen na die eerste snelle ronde van hem te rug. Aan de reacties van het pu bliek hoorde ik dat er iets met Van der Duim was gebeurd. Daarna heb ik op safe gereden. Ik hoefde niet meer tot het uiterste te gaan. Als Van der Duim niet was gevallen, had ik nog best iets harder kunnen rijden. Maar op het moment dat hij viel, was de strijd nog niet beslist. Dat is waar- Met een bijna traditionele eindklas sering kwamen de Noren weder om als sterkste schaatsnatie uit de bus. al zijn de Nederlanders wel veel dichterbij gekomen. Toch voelden de Noren zich be nadeeld door de behandeling van het ijs en bondscoah Arne Lier wees daarbij in de richting van scheidsrechter Sol. „Voor de rit van Stenshjemmet is er te veel water op de baan gegooid, waar door het opvriezen langer duurde dan anders. Hierdoor werd Van der Duim. die daarna moest rij den, in de kaart gespeeld. Ik vond dat stijlloos", klaagde de Noor DEVENTER (GPD) - Was het echt een meeuw, die Hilbert van der Duim van de Europe se titel afhield? Of moest de val van de favoriet gewoon worden toegeschreven aan een krampachtige poging de aanvalslustige Noor Amund Sjoebrend bij te benen. De hart stocht waarmee de duizenden in het volgepakte Deventer IJsselstadion de Nederlander naar de titel wilden schreeuwen, sloeg om in ontzetting toen Van der Duim na 6900 van de 10.000 meter het linkerbeen onder zijn lichaam voelde wegglijden. Tegen het schuimrubber van de bochtbeveiliging bleef de Fries een fractie van tijd versuft liggen, krabbelde plotseling overeind, maar zag in de verte Amund Sjöbrend in de volgende bocht verdwijnen, regelrecht op het Europees kampioenschap af. Gebroken stapte Hilbert van der Duim, voor wie de tweede plaats slechts een troostprijsje was, van het ijs. Vooral lichamelijk, want de eerste woorden die hij uit bracht waren: „Vreselijk, wat ben ik kapot. In die laatste rond jes heb ik nog enorm afgezien. Ik kon niet meer in mijn ritme ko men, maar die tweede plek móest en zóu ik vasthouden". Geestelijk had hij de val opmerke lijk snel verwerkt. Er verscheen zowaar een glimlachje op zijn af getrainde gelaat. „Je zult het haast niet kunnen geloven, maar het moet vogelpoep geweest zijn waardoor ik weggleed. Er zaten verscheidene bruine plekken op het ijs. Van al die meeuwen hier bij de IJssel". Eeuwig Voor eeuwig zal echter onopgehel derd blijven of Hilbert van der Duim het wel had gered als hij op de been was gebleven. „Ja, het blijft altijd een punt wie er dan gewonnen had", beaamde de ongeluksvogel, eraan toevoe gend: „Ik wil niet opschepperig doen, maar ik was wel weer heel dicht bij Sjöbrend gekomen. Toen ik viel, had ik net de aanval ingezet. Eerder was ik in de fout gegaan door te ontspannen te rij den. Daardoor ontstond er een gat tussen ons. Maar verloren was ik zeker nog niet". Deze bewering van Van der Duim werd ondersteund door de door komsttijden. Vlak voor het fatale moment bleek hij zijn achter stand op de ijzersterke Sjöbrend te hebben teruggebracht van 2,76 naar 2,59 sec., weliswaar nog al tijd iets meer dan de 1,25 die Van der Duim mocht verspelen, maar het terugkrabbelen was begon- DEN BOSCH (ANP) - FC Den Bosch plaatste zich gisteren dankzij de 2-1 winst bij Heeren veen voor de nacompetitic. Welis waar eindigde Haarlem als eerste in de tweede periode, maar deze club beschikt al over een periode- titel. De Brabanders wonnen ove rigens pas vlak voor tijd in Fries land. Aichorn scoorde de win nende treffer. Dat kon ook worden afgeleid uit de grafieken, waarin adviseur Harm Kuipers de rondetijden pleegt bij te houden en met lijntjes het ver loop van de races vastlegt. Van Sjöbrend werden de tussentij den iets langzamer, terwijl Van der Duim aan snellere rondjes bezig was. Duidelijk was ook Eg- bert van 't Oever in zijn oordeel: „Voor mij is het geen vraag wie er kampioen was geworden. Ik ken Hilbert, weet hoe hij de 10 km rijdt, hoe sterk hij is en wat hij wil. Voor mij zat het gebak ken. Over die achterstand op Sjö brend maakte ik me helemaal niet ongerust. Bij het WK in Hce- renveen moest Hilbert op de 10 km Oxholm ook een tijdje voor laten gaan, maar in het laatste ge deelte is hij altijd het sterkst". Buitelingen „De val van Deventer" kan nu wor den toegevoegd aan het rijtje buitelingen waarmee Hilbert van der Duim zichzelf in de loop der jaren al meermalen heeft gedu peerd. Zijn schaatsloopbaan leek er tot twee seizoenen geleden zelfs helemaal door te worden verpest, want toen ging hij in' éen winter vijf maal onderuit. Een gewijzigde bochtentechniek luidde er vorig jaar een rigoureu ze verbetering in, want toen bleef hij in elke wedstrijd overeind. De hardnekkige ellende scheen overwonnen. Dat hij aan het be gin van het seizoen, in een Friese selectiewedstrijd voor de IJssel- cup, weer eens een valpartij be leefde, werd als een toevallig- heidje beschouwd. Van der Duim wilde er ook gisteren niets van weten dat de oude kwaal weer de kop heeft opgestoken. „Die valpartijen van vroeger kwamen door een technische fout, dit was gewoon domme pech", benadrukte hij. Nooit waren de gevolgen echter zo desastreus als gisteren, want in een Europees titeltoernooi had hij nimmer zo'n vooraanstaande rol gespeeld. Zijn winnende sprinttijd, die hem zelfs een per soonlijk record opleverde onder verre van ideale omstandighe den, was een gevoelige tik voor de Noorse en Oostduitse concur rentie. Met de gevreesde Oost duitser Andreas Dietel rekende Van der Duim persoonlijk af op de 5000 en 1500 meter. Toch bleek de „mijl" andermaal zijn enige kwetsbare onderdeel. De Noren, met Sjöbrend in het eerste gelid en pal daarachter ti telverdediger Stenshjemmet, na men hem op dat traject te pak ken. Het was weliswaar niet veel, maar wel voldoende om de 10 km met praktisch gelijke kansen in te gaan. Over zijn 1500 m oor deelde Van der Duim: „Ik heb me op Dietel verkeken. Toen ik hem achter me hield, dacht ik dat het met de tijd wel goed zat, want het is immers Dietels spe cialiteit. Maar hij was veel min der snel dan ik had verwacht". Pover Stenshjemmet viel af, toen hij een zeer povere 10 km-tijd realiseer de, wat er na een zwak tweede gedeelte van zijn 5000 m, zater dag, al inzat. Het draaide daarom uiteindelijk allemaal om die ene rit tussen de nimmer zo goed schaatsende Sjoebrend en Van der Duim, maar na zeventien ronden kwam aan het slopende gevecht een even abrupt als triest einde. Ondanks de dubbele kater - van wege de geconsumeerde alcohol en de mislukte machtsgreep van Van der Duim waarmee het massaal toegestroomde klom- penlegioen de ijsbaan verliet, was er veel te vieren geweest. Men moet tot de triomfrijke Schenk-periode teruggaan om soortgelijke prestaties van Ne derlanders in de boeken te kun nen aantreffen. Frits Schalij nestelde zich op de vijfde plaats en mag nu echt van een internationale doorbraak spreken. De man, die volgens Van 't Oever geen pijn durft te lijden, zorgde bijna voor een sen satie door op een haar na het brons te missen. Zegge en schrij ve 0,84 sec kwam hij te kort op de 10 km, maar wederom boekte hij op deze afstand een opmerkelij ke vooruitgang. De hoogste plaats (vierde) bereikte Schalij op zijn favoriete afstand, de 1500 m. en het staat vast dat zijn mo gelijkheden in het allroundwerk groter zijn dan gedurende enkele kwakkeljaren kon worden voor- Schade Yep Kramer begon als enige van het Nederlandse kwartet met la ge verwachtingen aan het EK- toernooi. Zijn 500 en 1500 m wa ren van goed gehalte, maar de lange trajecten waren daarente gen nog lang niet van het oude niveau. Pas gisteren onthulde coach Tjaard Kloosterboer dat Kramer al sinds december door een spierblessure in de heup wordt geplaagd. „Op de 5 en 10 km voelt hij veel pijn, op de kor te afstanden is het nog wel uit te houden. Kramer krijgt straks in Davos een aangepast trainings programma en bij het WK hopen we dat hij helemaal in orde is", legde Kloosterboer uit. Door de plotseling ontketende Rus Berezin, die overigens samen met Schalij in het laatste paar profiteerde van de iets verbeter de omstandigheden (er stond minder wind), ontging Piet Klei ne de winst op de 10 km. Niette min hield hij zijn reputatie als ras-stayer hoog cn dat is in talrij ke voorgaande EK's wel eens an ders geweest. ..De echte vorm is er nog niet", meldde de Drent na zijn laatste Europese titeltoer nooi. „Tussen de Nederlandse kampioenschappen en deze wed strijd is de voorbereiding nogal rommelig verlopen met die inter land tegen Zweden. In Davos kan ik rustig naar het WK in Oslo toewerken". Dat geldt zeker ook voor Hilbert van der Duim, die daar een warm onthaal wacht van de Noren, want voor hen was Deventer een tussenstation. Wereldkampioen worden op Bislet spreekt nu een maal meer tot de verbeelding dan een Europese titel, want die is voor de Noren iets gewoons geworden. Hoge nood Van der Duim had het Noorse abonnement hierop, de zes titels in zeven jaar, in Deventer kun nen doorbreken. Een buiteling, waarvan een in hoge nood verke rende meeuw de schuld kreeg, belette dat, maar de Fries, die zich hoe dan ook als internatio nale topper manifesteerde, ver keert als dramatische verliezer op het Deventer ijs in het ach tenswaardige gezelschap van de vroegere coryfecen Ard Schenk en Kees Verkerk. Schenk ver speelde er in 1969 de wereldtitel door een val op de 1500 m. Ver kerk had drie jaar daarvoor het Europees kampioenschap ver knald. Ook hij ging onderuit op de 10 km en werd tweede. Als coach van de Zweden zag Ver kerk gisteren van dichtbij het laatste Nederlandse schaatsdra- ma in Deventer. De drie sterksten van het Europees kampioenschap: Hilbert van der Duim, Amund Sjoebrend en Kaj Arne Stenshjemmet poseren lachend voor de fotografen. RIJNSBURG Rijnsburgse Boys, de kersverse koploper in de eer ste klasse A, zal het volgend sei zoen zonder de huidige oefen- meester Herman Wijnands ver der gaan. Donderdagavond al is hem door het Rgnsburgse be stuur te verstaan gegeven dat zgn contract, dat dit jaar afloopt, niet zal worden verlengd. Wij nands maakt thans zijn derde seizoen vol. In de driejaar dat hij de scepter over de geelzwarten zwaaide ontwikkelde RBB zich van tweedeklasser tot. nu dan, koploper bij de zaterdagama teurs. Het hoeft dan ook geen betoog dat de prestaties de grondslag voor Wijnands' aangekondigde ver trek zouden vormen. Uit de mon den van secretaris Van Zuylen cn penningmeester Driebergen klinkt dan ook eensluidend: "Nee, de resultaten zijn goed. Maar het bestuur van Rijnsburg se Boys meent dat drie jaar lang genoeg is voor een Iramer bij één vereniging". Wijnands zelf zegt nog niet naar de reden van het bestuur te hebben geïnformeerd "Ik denk dat het een persoonlijke kwestie is. Er zijn enkele bestuursleden waar bij ik in niet zo'n goed blMCUe sta. Die zijn al langere tijd bezig mij eruit te werken Ik denk dat ik te kritisch ben. Ik heb altijd mijn zaken in eigen hand gehou den. En dan zijn er wel eens men sen die je minder belangrijk maakt, die zich gepasseerd voe len". Van Zuylen: "Te kritisch9 Dat wil ik zo niet zeggen. Wijnands had bepaalde ideeen die hij wilde overbrengen. Over die inbreng zijn wc altijd tevreden geweest" Dat er een hetze tegen Wgnands zou zijn gevoerd ontkent de RBB—secretaris. Geruchten, als zou Quick Boys-trainer Arie La gendijk het nieuwe seizoen naar Rijnsburgse Boys overstappen (ook zgn vertrek is bg de Kat- wgkse zaterdag eerste klasser aangekondigd), worden zowel door de RBB-bestuurdercn als door Lagendijk zelf ("De eerste veertien dagen laat ik de gebeur tenissen bezinken om alles eerst eens op een rijtje te zetten") met kracht tegengesproken. Stompwijkse Boys, uitkomend in de Leidse afdeling, neemt aan het einde van het seizoen af scheid van trainer Mat Keerc- weer. Na vier jaar Stompwijk 'verhuist' de Lcidenaar naar de Hoogmadese vierde kil MMO. Het is louter toeval dat de huidige ocfenmrester van MMO, Henk Siera, de opengevallen plaats van Keereweer bij Stomp- wgkse Boys in gaat nemen De Leidse trainer tekende voorlopig voor één s

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11