Spanning in Polen groeit Moordenaars Israëlisch parlementslid opgepakt SU PJ m\', Perzische Golf: een explosief vat met olie Zuidafrikaanse atleten Nederlandse paspoorten? jarino rekre< ZATERDAG 24 JANUARI 1981 BUITENLAND PAGINA 9 JERUZALEM - Op verdenking van moord op het bedoeienen- knessetlid Aboe Rabia zijn de drie zoons van Druzensjeik Jaber Muadi door de Israëlische politie gearresteerd. De oudste zoon, in dienst van het Israëlische leger en plaatsvervangend hoofd van de gevangenis in Nabloes op de bezette Westoever, heeft inmid dels bekend. De tien dagen gele den in Jeruzalem vermoorde Ra bia is inmiddels in de Knesset op gevolgd door zijn rivaal Jaber Muadi. De vermoorde sjeik Aboe Rabia en Jaber Muadi hadden een over eenkomst waarbij beiden om beurten een knessetzetel bezet ten. Beiden maakten deel uit van een met de Israëlische Arbeiders partij verbonden Arabische kies- lijst. Sjeik Aboe Rabia weigerde de overeenkomst na te komen. Een toegezegde schadevergoe ding betaalde hij niet. Leiders van de Arbeiderspartij heb ben al het mogelijke gedaan om te verhinderen dat sjeik Muadi zijn vermoorde rivaal zou opvol gen nu zijn drie zoons zijn gear resteerd. Maar zij stonden wette lijk machteloos. Betrekkingen tussen de Bedoeienen en Druzen - een aparte islamitische sekte - zijn altijd goed geweest. Ge vreesd wordt nu dat de Bedoeie nen niet zullen rusten voordat zij het bloed van hun vermoorde lei der gewroken hebben met het bloed van zijn opvolger Mua di. Teneinde de Muadi-familie te be schermen had de politie aanvan kelijk de namen van de arrestan ten geheim gehouden. Nu deze namen zijn vrijgegeven en de po litie bovendien van mening is vol doende bewijs tegen de drie broers te hebben, is sjeik Moadi de dood voor zijn veiligheid. Hij heeft de Israëlische autoriteiten om bescherming van tenminste 5000 soldaten gevraagd. Sjeik Muadi zelf is tot dusver niet door de politie verhoord. Gezien de traditionele familieverhoudin gen ligt zijn betrokkenheid voor de hand, maar door het zwijgen van zijn zoons is dat niet te bewij- In de Knesset werd deze week voor het leven van Muadi geen cent meer gegeven. Algemeen bestaat de overtuiging bij de knessetle- den dat de zaak pas als afgedaan beschouwd kan worden als Mua di volgens de traditionele gebrui ken om zeep is geholpen door de familieleden van zijn vermogrde collega-rivaal. (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - De Poolse arbeiders hebben gisteren opnieuw massaal gevolg gegeven aan de oproep van de vrije Poolse vakcentrale „Solidariteit" om te demonstreren tegen de weigering van de Poolse regering de beloofde vijfdaagse werkweek in te voeren. Eerder deze week waren de on derhandelingen over de vrije zaterdag tussen regering en een delegatie van Solidariteit mislukt. De Poolse regering ontkende gisteren voorts een bericht van het gezagheb bende Russische militaire tijdschrift „Rode Ster", dat ge- - zamenlijke militaire oefeningen van Poolse en Russische troepen op Pools grondgebied zouden plaatsvinden, in samenhang met de nieuwe stakingsgolf in Polen. In Warschau arbeiders van 53 be- drijven het werk voor korte tijd neer. Prikacties bij het lokale Warschause dagblad Zycie Wars- zawy, dat ten opzichte van het partijgetrouwe communistische dagblad Trybuna Ludu een be trekkelijk onafhankelijke koers volgt, was oorzaak dat het blad niet kon verschijnen. In de och tenduren legden gisteren de transportarbeiders volgens plan het openbaar vervoer lam, waar bij zich het personeel van de Poolse luchtvaartmaatschappij LOT aansloot, waardoor ook het vliegverkeer tot stilstand kwam. Het personeel van Polens grootste en meest gerenommeerde hotel Victoria Intercontinental in War schau droegen rood-witte insig nes ter grootte van een briefkaart op hun revers, uit sympathie met de actievoerende arbeiders. Vele anderen die werkten droegen rood-witte armbanden. Zowel in Warschau als in andere Poolse steden waar protestde monstraties werden gehouden, of werd gestaakt, verliepen de ac ties evenals alle vorige tot nu toe zeer gedisciplineerd. Solidariteit heeft haar leden verder geadvi seerd zaterdag, een officiële werkdag, thuis te blijven. Niettemin blijft er hoop dat er voor het einde van de maand toch nog een compromis wordt gevonden nu de Poolse bouwvakarbeiders, vertegenwoordigd door af gevaardigden van Solidariteit na een langdurig nachtelijk debat in de nacht van donderdag op vrij dag met de regering een overeen komst hebben gesloten, waarin de regering garandeert dat voor de bouwvakkers binnen zes maanden de vijfdaagse werk week wordt in gevoerd met een werkdag van niet meer dan acht en een halfuur. In de loop van gisteren ontkende een woordvoerder van de Poolse regering dat Poolse en Russische troepen bezig zijn een gezamen lijke militaire oefening te hou den. Het bericht over een geza menlijke Pools-Russische mili taire manouvre verscheen giste ren in het militair tijdschrift „Ro de'Ster" en werd in samenhang gebracht met de recente sta kingsgolf in Polen. Volgens „Rode Ster" zouden de bedoeld zijn om de loyaliteit van de Poolse strijd krachten tegenover de Poolse communistische regering te on derstrepen. „Ons is daarvan niets bekend", aldus verklaarde een woordvoerder van de regering in Warschau. „Als er een dergelijke gezamenlijke militaire oefening op Pools grondgebied wordt ge houden zou de Poolse regering daarvan zeker op de hoogte zijn Foto's tonen aan Géén schennis van Palestijnse lijken NAZARETH - De verklaring van Nederlandse Unifil-soldaten, dat Israëlische soldaten vorige maand de lijken van vijf Pale stijnse guerillastrijders met gra naten in stukken zouden hebben gescheurd, is onjuist gebleken. Dit is gisteren van welingelichte zij de in Israël bekend geworden, na dat Unifil-commandant Emanuel Erskine een onderhoud had ge had met de leider van Israëlische opperbevel-noord, generaal- majoor Avigdor Ben-Gal, in diens hoofdkwartier in Nazareth. Tijdens dit onderhoud waren door Nederlandse soldaten gemaakte foto's van de gesneuvelde Pale- stijnen met moderne middelen sterk vergroot. Daarbij zou zijn gebleken, dat de lijken niet uit eengereten waren. Unifil heeft Ben-Gal verontschuldigingen aangeboden Burgemeester Berlijn Berlijn (AP) - De Westberlijnse ge meenteraad heeft gisteren de vroegere Westduitse minister van justitie Hans-Jochen Vogel als nieuwe burgemeester gekozen. Guido Brunner, vroeger commissa ris bij de Europese gemeenschap, werd als loco-burgemeester ge kozen. Vogel volgt Dietrich Stob be op, die aftrad nadat aan het licht was gekomen dat twee van zijn medewerkers betrokken wa ren geweest bij een financieel schandaal. Staal Bankiers geeft een hogere rente tot 1 februari* van KS75o/o op spaarbrieven aan toonder en spaar- deposito's met een looptijd van 2 t/m 5 jaar. Ook te verkrijgen door overmaking op bankrek.nr. 26.64.57.282 of girorek.nr. 473501 onder vermelding van gewenste coupures en looptijd waarna de Spaarbrieven aangetekend worden thuisgestuurd. Voor meer informatie: de heer J. van Osch, tst. 139. onder voorbehoud van tussentijdse wijzigingen Bankiers Vandaag bankieren als vanouds Lange Houtstraat 8, 2511 CW Den Haag. Tel. 070 - 46 94 80 JOHANNESBURG (AP) - De Ne derlandse ambassades in Zuid- Afrika en Nieuw Zeeland stellen een onderzoek in naar de be schuldiging dat tien Zuidafri kaanse atleten Nederlandse pas poorten hebben gebruikt om deel te kunnen nemen aan internatio nale sportwedstrijden voor vete ranen in Nieuw Zeeland. Zuid afrikaanse kranten hebben dit gisteren gepubliceerd. Deze sportwedstrijden vonden eer der deze maand in Christchurch plaats. Volgens de Rand Daily Mail was er een storm van protest opgesto ken in de Nederlandse pers en het parlement, nadat anti- apartheidgrocperingen in Nieuw Zeeland deze beschuldiging had den geuit. Een woordvoerder van de Neder landse ambassade in Kaapstad bevestigde dat een onderzoek naar de beweringen gaande is. Nieuw Zeeland staat op het stand punt dat Zuidafrikaanse sportlie den niet aan wedstrijden in Nieuw zeeland mogen deelne- Onder-minister WASHINGTON-William Clark, rechter aan het hooggerechtshof in California is benoemd tot on derminister van buitenlandse za ken van de Verenigde Staten. Dit heeft minister van buitenlandse zaken Alexander Haig gisteren bekendgemaakt. Clark volgt hiermee Warren Christopher op. men, vanwege de apartheidspoli tiek van hun regering. Het blad Citizen schreef dat slechts een van de tien atleten, Alette Tentusser, een Nederlands pas poort had. Zij is daartoe gerech tigd omdat zij de echtgenote van een Nederlander is. Een reisbureau had meegedeeld dat de andere negen "verschillen de,' paspoorten hadden, aldus de Citizen. Amerika zet hulp Nicaragua stop NEW YORK (AP) - De Verenigde Staten hebben de economische hulp aan Nicaragua stopgezet omdat dit land wapens heeft gele verd aan de linkse rebellen in het buurland El Salvador. Dit heeft de New York Times gisteren be kendgemaakt. De Amerikaanse ambassadeur in Nicaragua, Lawrence Pezzullo, heeft de Sandinistische regering vorige week op de hoogte gesteld dat de hulp uit een steunfonds van 75 miljoen dollar wordt opge schort, totdat vast is gesteld dat Nicaragua de Salvadoraanse op standelingen niet helpt, aldus de New York Times. Nicaraguaanse leiders hebben de VS al beschuldigd van "concrete dreigementen" tegen hun land. De nieuwe Amerikaanse president Ronald Reagan heeftin het verle den verklaard het besluit van de regering Carter te betreuren om aan Nicaragua hulp te geven, na dat in juli 1979 het regime- Somoza na een heftige burger oorlog werd omvergeworpen. IJa Jarino, Naam I Postcode Plaats I Zenden aan Jarino Rekreatie, Antwoordn 9300 XA Roden (geen postzegeii Jarino Rekreatie Antwoordnummer 3. 9300 XA Roden (geen postzegel) Tel. 05908-16866. Na kantoortijd 05908-19598 Wat doen Oost en West Nu de grootste opwinding en blijdschap rond de oplossing van de gijzelingskwestie wat luwen, komt de praktijk van alledag weer om de hoek kij ken. Een netelig probleem is welis waar opgelost. Want zo'n gij zelingskwestie lokt maar al te snel ondoordachte stappen uit. Al was het alleen maar om te tonen dat de VS zich niet laten kleineren door re volutionaire en vooral wraak zuchtige Iraniers. Maar een ander gevaarlijk pro bleem is nog steeds niet op gelost. En dat is de kwestie van de Oost-West-verhou- ding in het Midden-Oosten. Allereerst is daar de oörlog tus sen Iran en Irak. Enigszins op de achtergrond gedrongen door het gejuich om de vrij gelaten gegijzelden, maar niettemin beangstigend aan wezig. Reagan: prestige voorop. Door het geld dat loskomt voor Iran, als Rcagan daar tenminste niet een stokje voor steekt, kan dit land zich enerzijds gaan wij den aan de wederopbouw van de economie. Anderzijds is het in staat zijn wapenmaterieel te vernieuwen. Want niet alleen heeft het nu wat meer geld tot zijn beschikking, maar ook wordt dc handels- en wapenboycot van verscheidene westerse landen op geheven. En dat maakt de weg vrij voor Iran zich een sterke tegenpartij van Irak te tonen. Toch i ge- Waren de VS de laatste veertien maanden wat terughoudend met betrekking tot Iran - de gegijzelden waren immers nog niet vrij - nu kan er weer een vuist worden gemaakt. De nieuwe president van de Verenigde Staten is een man van prestige. En het geknakte aanzien van zijn land wil hij maar al te graag opvijzelen. Dat Iran het voor het zeggen zou krijgen in dit gebied, moet de man een doorn in het oog zijn. Het is vooralsnog onduidelijk hoe hij dit probleem zal aanpakken, maar dat hij de belangrijkste olie-aanvoerroute voor het Westen wil behouden, staat vast. Maar ok de Sowjet-Unie ziet wel brood in die aanvoerroute En in dit licht bezien is het niet zo'n gek idee. dat het Kremlin het wat Iran betreft op een akkoordje zou willen gooien met Washing- Volgens de invloedrijke Amerikaanse commentator Jack Ander son zouden de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten langs onoffi ciële weg hebben overwogen Iran in twee invloedssferen te ver delen. De belangen van beide landen zouden dan zijn behartigd in het Golfgebied en Iran zou de een noch de ander kunnen bevoorde len dan wel benadelen. Een soort gelijke-monniken-gelijke-kap- pen-politiek. Als het waar is wat Anderson beweert, dan wordt daarbij uit het oog verloren dat er één probleem is, dat dit mooie idee in de weg staat. Dat is Iran zelf. Dat de islamitische regering van dit land vooralsnog niets van de Verenigde Staten moet hebben, is zo langzamerhand wel duidelijk. i Moskou staan i Teheran niet te Daarbij staat Irak in de weg. Dit land gesteund met Russische wapens, maar overigens toch vrij zelfstandig, probeert door te dringen tot Iran. Dit door te trachten zijn invloedssfeer uit tc breiden en zo ook langzamerhand de Straat van Hormoez in zijn macht te krijgen. De rol van Irak zou daarom wel eens die van vazal van de Sowjet-Unie kunnen worden. Net zo goed als Iran, wanneer de ergste haat tegen de VS is bekoeld, bij die satan" om wapens kan bedelen. Wes i Irak i de 3 gev Dit bkijkt al uit beschuldigingen van de Sowjet Unie bij monde van het persbureau Tass deze week. Daarin werden dc VS ervan beticht een invasie in Iran voor tc bereiden Een feit is dat de Amerikaanse vloot in de Indische Oceaan al lang paraat wordt gehouden om op te stomen naar het Golfgebied. Zoals ook zeker is dat er al een complete Amerikaanse vloot klaar ligt vlak in de buurt van de Perzische Golf om op alle eventualiteiten in dit gebied voorbereid te zijn. et die beschuldiging Want enerzijds knoopt het zeer vriendschappelijke betrekkingen aan met Syrië - het westelijke buurland van Irak anderzijds heeft het Afghanistan in zijn macht, de oosterbuur v an Iran. Daarmee is de Sowjet-Unie zeer wel in staat de twee vechtende honden, Iran en Irak, hun been (de Straat van Hormoez) af te pakken. Het gaat dus niet zo Iran en Irak. Maar dit gebied durven zeer om dc vraag hoe het zal aflopen tusse veeleer om het feit hoever de VS en dc SU i gaan. Daarom is de nasleep van de revolutie in Iran en de gijzelingszaak van veel grimmiger en gevaarlijker aard dan men zo op het eer ste gezicht zou vermoeden. Want nu er olie - en dus geld - op hét spel Staat, lukt VOOI de Sowjet-Unie, noch voorde Verenigde Staten geen z< tc hoog te gaan. Zelfs dat explosieve gebied van de P« i. i che Golf niet ANNEMIEK RUIJGKOK.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9