"Alternatief genezen verschuivend begrip' Nederland blijft meedoen aan Arabische boycot Deeltijdarbeid nog geen succes Bestek-ministers bereiden nieuwe ombuiging voor STAAT DER NEDERLANDEN iOi LEN6IMG 1SB1 PER 1387/1931 "Passende maatregelen" regering ontberen wetgeving SATERDAG 24 JANUARI 1981 •EN HAAG (GPD) - Het experi ment deeltijdarbeid van het mi nisterie van sociale zaken is nog geen succes. Vooral mannelijke werknemers blijken weinig be reid om vrijwillig korter te gaan werken in ruil voor meer vrije tijd. Ook blijkt het ministerie, dat vooral bij de lagere inkomens die bereidheid niet bestaat. Een werkgever is ook niet zomaar be reid banen te splitsen als bij voor baat niet vaststaat dat er geschikt aanbod van personeel is. 'orig jaar heeft het ministerie aan 255 werkgevers subsidies toege zegd voor het splitsen van banen in deeltijd en aan 166 werkne mers voor overbrugging van een inkomensdaling door het vrijwil lig aanvaarden van een deeltijd plaats. Het experiment werd uit gevoerd bij de arbeidsbureaus van Almelo, Breda, Gouda, Gro ningen, Maastricht en Nijmegen. Jjit de voorlopige conclusies valt op, dat vooral mannelijke werk- kommissie: kwakzalverij strenger aanpakken nemers niet bereid zijn een deel van het inkomen in te leveren voor meer vrije tijd. In het be perkte aantal gevallen dat die be reidheid er wel was, ging het vooral om jongeren met een werkkring in de maatschappelij ke of de sociaal-culturele sector. Het denken over veranderde op vattingen t.a.v. het begrip arbeid en de taakverdeling tussen man nen en vrouwen ontwikkelt zich onder mannelijke werkgevers en werknemers in de industriële sector nog maar schoorvoetend, aldus het ministerie. Met name bij de oudere werknemers spelen hier ook praktische en financiële belemmeringen - bijvoorbeeld de pensioenopbouw - veelal een rol. De werkgevers zijn schoorvoetend, omdat zij eerst verzekerd willen zijn van een goed personeelsaan- bod. Het zijn vooral de functies, die ook in volle tijd moeilijk te vervullen zijn, die problemen op leveren. Volgens het ministerie lijkt invoering van deeltijdarbeid in functies, beroepen en sectoren waar dat nu nog niet voorkomt moeilijk, vooral waar het gaat om in verhouding lagere inkomens. Stimulering in functies op hoger en middelbaar niveau lijkt op den duur meer kans van slagen te hebben. Volgens Sociale Zaken werkt de slechte economische si tuatie de bevordering van deel tijdarbeid tegen. De door het experiment opgesplit ste banen worden hoofdzakelijk door vrouwen bezet. Uit de aan werknemers toegezegde subsi dies blijkt een oververtegen woordiging in de maatschappelij- k-culturele sector. Een algemene ervaring is volgens het ministe rie, dat het experiment tijd nodig heeft om goed tot zijn recht te ko men. „Werkgevers hebben nogal eens de neiging om zich passief op te stellen tot het moment waarop ze binnen het eigen be drijf met de ontwikkeling van deeltijdarbeid worden gecon fronteerd" De reacties op het experiment zijn unaniem positief. Minister Albe- da ziet deeltijdarbeid, zeker op de korte termijn, als de belangrijk ste vorm van herverdeling van ar beid, waaraan, in vergelijking met andere vormen van arbeids duurverkorting, de minste be zwaren zijn verbonden. Voorts kan volgens hem deeltijdarbeid een bijdrage leveren aan een evenwichtiger verdeling van ta ken tussen mannen en vrouwen thuis en buitenshuis. De werkgevers krijgen tijdens de duur van het experiment een sti muleringspremie van 2500,- voor iedere arbeidsplaats die in deeltijd tot stand komt. Werkloze werknemers die er door het aan vaarden van een deeltijdarbeids plaats vrijwillig in inkomen op achteruitgaan, krijgen een over bruggingssubsidie (60 procent van het gederfde loon gedurende het eerste half jaar en 30 procent in het tweede half jaar). DEN HAAG (GPD) - Het begrip „alternatieve ge neeswijze" is betrekkelijk in die zin dat het voortdu rend verschuift; wat van daag alternatief heet, is morgen geheel aanvaard. Aldus prof. dr. P.Munten- dam toen hij gisteren het rapport presenteerde van de commissie „Alternatie ve Geneeswijzen", dat on der zijn voorzitterschap binnen vier jaar werd op gesteld en nu bij staatsse cretaris Veder-Smit (volksgezondheid) in stu die is. Er werden zes „hoofdstro mingen" onderzocht: acu punctuur, homeopathie, natuurgeneeswijze, para normale geneeswijze, anthroposofische genees wijze en manuele genees wijze (waaronder manuele therapie en chiropractie). Wat de effecten van deze geneeswijzen betreft, is geen onderzoek gedaan. Dat is volgens de commis sie een taak voor de toe komst. Evenmin heeft men de ,nkwaliteit" geme ten, zoals dat bij de zoge naamde reguliere genees kunde gebeurt. Grenzen vager De commissie heeft geconstateerd dat de grenzen tussen reguliere en alternatieve geneeswijzen steeds vager worden. Het gaat niet om een statisch begrip, aldus Muntendam, die eraan herinner de dat vroeger de fysiotherapie door artsen geheel werd afgewe zen. Men kan zich nu zelfs afvra gen of acupunctuur, nu die in zo ruime mate wordt toegepast, nog wel als alternatief kan worden be schouwd. Om het gebied van de alternatieve geneeswijzen beter te ordenen, zouden de opleidings- en erken- ningseisen en andere bepalingen voor beoefenaars in de komende wet Beroepsuitoefening Indivi duele Gezondheidszorg moeten worden omschreven. Daarin kan dus duidelijk staan wat wel en wat niet mag, zodat deze hulpver leners dan onder het staatstoe zicht op de volksgezondheid val len. Als dit geregeld is, zo meent de commissie, is het onderscheid tussen bevoegde genezers en kwakzalvers duidelijker gewor den. Tevens zouden op kwakzal verij strengere straffen moeten staan. Het rapport spreekt in dit opzicht van „schadelijke hande ling door niet-gekwalificeerden" en stelt dat de juridische beteke nis van het begrip dat kwakzalve rij gelijk staat aan het onbevoegd uitoefenen der geneeskunst, zal moeten verdwijnen. Vergoed Ordenen in de zin van erkenning is ook nodig om te bevorderen dat in de toekomst kosten van alter natieve behandelingen kunnen worden vergoed. Dat zou al eer der kunnen gebeuren, meent de commissie, als het gaat om artsen die acupunctuur, homeopathie, anthroposofische en manuele ge neeswijzen toepassen, mits zij aan bepaalde opleidingseisen voldoen. De regering zou, te be ginnen met de begroting 1982, om de nodige maatregelen tè kunnen uitvoeren, een speciale post voor alternatieve geneeswijzen moe ten opvoeren. Ook zou zij een na tionaal informatie- en documen tatiecentrum op dit gebied moe ten oprichten, waardoor ook de voorlichting beter kan worden. De belichting van de maatschap pelijke betekenis der geneeswij zen in dit rapport zou moeten worden gevolgd door (meer) we tenschappelijk onferzoek. Aanbevolen wordt te bevorderen dat, hangende de besluitvorming over deze kwestie, geen straf rechtelijke vervolging tegen al ternatieve genezers wordt inge steld anders dan in gevallen „waarin doorhun behandelingen aan de gezondheid van de hulp behoevende merkelijke schade is toegebracht, dan wel kennelijk bedrog heeft plaatsgehad". Dit betekent in grote lijnen handha ving van de huidige situatie. MEDEMBLIK - Met maar liefst 225 tractoren hebben boze bloembollenkwekers gisteren het verkeer in het Noordhol landse Medemblik lamgelegd. De actie was bedoeld als pro test tegen het besluit van Ge deputeerde Staten van Noord- Holland om deze voertuigen niet toe te laten op de Marker vaarweg, de nieuwe verbin ding tussen Medemblik en het dorp Zwaagdijk. bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 27 januari 1981 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 maart aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 1 maart 1987 af Inschrijving 27 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 2 maart 1981 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs DEN HAAG - De groep van „beste k-minister" is deze week bespre kingen begonnen die over ruim een maand moeten leiden tot nieuwe bezuinigingen op de rijksbegroting. De betrokken mi nisters zijn allereerst begonnen met een onderzoek naar de oor zaak van de tegenvallende belas tingopbrengsten over 1980 en de doorwerking hiervan in 1981. Premier Van Agt deelde dit gister middag na afloop van het kabi netsberaad mee. Hij weigerde commentaar te leveren op de nieuwste cijfers van het Centraal Planbureau, waaruit een daling van het nationaal inkomen met 1 procent over 1981 blijkt. Met de term „bestek-ministers" worden de vier bewindslieden van binnenlandse zaken (Wiegel), sociale zaken (Albeda), Van Aar- denne (economische zaken) en fi nanciën (Van der Stee) bedoeld. De ministerraad heeft indertijd deze bewindslieden aangewezen om de sociaal-economische maatregelen van het kabinet voor te bereiden. Later moet de voltal-_ lige ministerraad de voorstellen nog goedkeuren. Naast het onderzoek naar de oor zaak van de tegenvallende belas tingen beraden de vier ministers zich ook over de reactie van het kabinet op de brief die dr. Zijl stra, de president van De Neder- landsche Bank, aan het kabinet stuurde. Premier Van Agt verwacht dat de Tweede Kamer begin februari de nota zal ontvangen waarin het ka binet de oorzaken van de lagere opbrengsten analyseert. Later die maand willen de ministers be sluiten nemen over het aanvul lende bezuinigingspakke t. De verwachting is dat er opnieuw zo'n drie totivier miljard moet worden omgebogen. De ministerraad is verder akkoord gegaan met een wetsvoorstel van de ministers Albeda en Van Aar- denne ter regeling van de inko mens van de vrije beroepen. De nieuwe wet beoogt een tijdelijke regeling in het leven te roepen om een aanvaardbaar inkomensni veau te kunnen vaststellen. Het noodwetje is een reactie op de Eegje Schoo voorzitter j 1 van raad emancipatie DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Kraaijeveld-Wouers (CRM) heeft met instemming van de mi nisterraad mevrouw Eegje Schoo (38) uit Amsterdam voorgedra gen als voorzitter van de binnen kort in te stellen Emancipatie- raad. Het ministerie van CRM heeft dit gisteren meegedeeld. Mevrouw Schoo, die lid is van de WD, is momenteel vice- voorzitter van de emancipatie commissie. Zij is getrouwd met minister Pais van onderwijs, en is lid van de voorlopige begelei dingsgroep emancipatieonder zoek en van de harrnonisatieraad welzijnsbeleid. Zij is voorts lid van de gemeenteraad van Am sterdam. Het wetsontwerp op de instelling van de emancipatieraad wordt dinsdag in de Eerste Kamer be handeld. Binnen de nu nog werk zame emancipatiecommissie heeft de 'onwerkbare situatie' met name het afgelopen jaar tot moeilijkheden geleid. Voorzitter Paula Wassen diende in septem ber haar ontslag in. Een van haar overwegingen was, dat veel rege ringsplannen die ingrijpende ge volgen hebben voor vrouwen en emancipatie-ontwikkeling, nau welijks binnen de commissie aan behandeling toekwamen. Einde impasse ambtsopleiding ROME - Kardinaal Willebrands en de Bossche bisschop Bluyssen zijn ervan overtuigd, dat zy op de aanstaande vergadering van de Nederlandse bisschoppenconfe rentie in Oosterhout een voorstel kunnen doen dat de synodecom missie voor de ambtsopleidingen uit haar impasse zal halen. De werkzaamheden van deze com missie werden enige tijd geleden gestaakt na onenigheid met de Roermondse bisschop Gijssen. Willebrands en Bluyssen zijn deze week in Rome geweest om de re sultaten van de Nederlandse bis schoppensynode van vorig jaar te bespreken. Mgr. Gijsen woonde een deel van de besprekingen bij omdat hij is betrokken bij de commissie voor de ambtsoplei dingen die uit de bijzondere sy node is voortgevloeid. lr. A. Stikker liet vorige maand niets aan duidelijkheid te wensen over toen hij het afgeven van niet- joodverklaringen door zijn concern Rijn-Schelde- Verolme trachtte te rechtvaardigen. De president directeur van RS V zei in een brief aan het PvdA-kamerlid Harry van den Bergh letterlijk: "Ons concern ziet dit niet als een ongeoorloofde zaak, mede vanwege de eerste zorg die het heeft voor de werkgelegenheid". Discriminatie bij de gratie van be houd van werk. Want RSV is sterk afhankelijk van Arabische orders en zal dus - kennelijk ge dreven door het werkgelegen- j heidsmotief - niet aarzelen de j Arabische boycot van Israël des- I noods te ondersteunen. In het onderhavige geval ging het om het afgeven van een niet- joodverklaring voor een werkne- mer van RSV, die naar één van de j Arabische landen zou worden uitgezonden. In een aantal staten van de Arabische Liga wordt een dergelijke verklaring nog steeds van binnenkomers verlangd, om- i dat zij een effectief middel zou I zijn om Israël (en de joden) te boycotten. De Nederlandse overheid be schouwt de niet-joodverklaring evenwel als discriminerend en ongewenst. Minister De Ruiter (justitie) liet dat ook daags na de uitlatingen van RSV-directeur Stikker blijken. Hij deed een klemmend beroep op het con cern om voortaan af te zien van het afgeven van dergelijke ver klaringen. Bovendien kondigde hij aan dat de niet-joodverklaring binnenkort als een strafbaar feit zal worden aangemerkt via het wetboek van strafrecht. Ontevreden Het is één van de maatregelen die het kabinet in het vooruitzicht heeft gesteld om de discriminatie naar ras en overtuiging in het in ternationale handelsverkeer te beteugelen. Maar niet iedereen is daarover tevreden. De oppositie in de Tweede Kamer en een aan tal organisaties (waaronder de Raad van Kerken) vindt dat het kabinet niet ver genoeg gaat. Zij vrezen dat de zg. negatieve goe derenverklaring en de niet- Israëlverklaring ongemoeid zul len blijven en dat er dus nog te veel ruimte zal blijven om discri minerende boycotclausules van Arabische zijde door het Neder landse bedrijfsleven te laten be krachtigen. De KLM bijvoorbeeld geeft nog steeds niet-Israëlverklaringen af voor functionarissen die naar de Arabische wereld afreizen. Maar de luchtvaartmaatschappij ver telt er nadrukkelijk niet bij, dat een dergelijke verklaring louter en alleen betrekking heeft op po litieke en economische banden die (niet) met Israël worden on derhouden. Er blijft dus alle ruimte om zo'n verklaring uit te leggen als een raciaal document. Van Dijk (CDA): niet verboden. En dat gebeurt dan ook. De niet-Israëlverklaring zal dan ook ongetwijfeld ter discussie ko men te staan als de Tweede Ka mer - zeer binnenkort - over de Arabische boycot gaat debatte ren. Bij die gelegenheid zal de op positie wettelijke maatregelen gaan bepleiten. Maar zij zal daar bij de steun van de regeringspar tijen (VVD en CDA) waarschijn lijk moeten ontberen. Marktmechanisme De VVD heeft in elk geval sterk de neiging het kabinet te volgen in zijn opvatting dat wettelijke sancties ten opzichte van het be drijfsleven zoveel mogelijk moe ten worden vermeden. Het vrije marktmechanisme heeft bij de li beralen als vanouds een leidende functie. En bovendien zijn er nog genoeg vette buitenlandse orders binnen te slepen. Wettelijke maatregelen (die de VVD overi gens wel wil tegen de niet- joodverklaring) zouden een en ander kunnen doorkruisen. Ook de CD A-fractie lijkt die koers te willen volgen als het gaat om de negatieve goederenverklaring en de niet-Israëlverklaring. Of schoon de traditionele verdeeld heid bij de christen-democraten ook op dit gebied wel eens voor een verrassende ontknoping zou kunnen zorgen. Volgens CDA-woordvoerder Van Dijk moet er in eerste instantie worden geprobeerd - zoals ook het kabinet wil - in overleg met het bedrijfsleven de negatieve goederenverklaring om te zetten in een positieve goederenverkla ring. Op zo'n verklaring zou dan komen te staan uit welk land de te leveren goederen (aan een Ara bisch land) afkomstig zijn en dat zou tactisch gezien beter zijn dan de vermelding dat ze in elk geval niet uit Israël komen, zoals bij een negatieve goederenverkla ring gebeurt. Bovendien, aldus Van Dijk, is zo'n verklaring in het internationale handelsverkeer ook niet ongebruikelijk. Dat daarbij de oorspronkelijke be doeling van de verklaring - na melijk Israël boycotten - over eind blijft, vindt het kamerlid geen bezwaar. "Discriminatie", zegt hij, "zal er in het handelsver keer altijd wel blijven. Maar het gaat in dit geval niet om persoon lijke maar om zakelijke discrimi natie en dat is in het licht van de internationale wetgeving niet verboden". De niet-Israëlverklaring, die vol gens kabinet en KLM uitsluitend betrekking heeft op eventuele politieke en economische ban den met Israël, vindt Van Dijk "op het randje". Toch vindt hij wettelijke maatregelen tegen zo'n verklaring niet nodig. Ook hierbij, zegt hij, zal overleg met het bedrijfsleven uitkomst moe ten bieden. En Van Dijk is in dit opzicht hoopvol gestemd. "Passief' Anderhalfjaar geleden vielen VVD en CDA met de rest van de Twee de Kamer nog over het kabinet heen. Het kabinet werd een "pas sieve, lauwe, laffe" houding ver weten in zijn "strijd" tegen de Arabische boycot. Het optreden van de vérantwoordelijke be windslieden blonk toen trou wens over het algemeen niet uit door daadkracht. Toen het Nederlandse Centrum voor Informatie en Documenta tie Israël (CIDI) driejaar geleden een zwartboek over de Neder landse betrokkenheid bij de Ara bische boycot van Israël publi ceerde, kwamen er prompt ka mervragen en lieten de bewinds lieden vrijwel onmiddellijk van hun zorg blijken. Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) verklaarde "diep geschokt" te zijn. En ook staatssecretaris Beyen (exportbevordering) vatte de onderhavige problematiek "zeer ernstig" op. Maar niets duidde erop dat het kabinet zou ingrijpen. Van der Klaauw had daarvoor ook wel z'n redenen. Het kabinet, ver klaarde hij in maart 1978, zou Van den Bergh (PvdA): wettelij ke maatregelen geen onderzoek instellen naar de door het CIDI vermelde (onthut sende) feiten, omdat zo'n onder zoek zou neerkomen op een er kenning van de Arabische boy cot, die de regering overigens wel onaanvaardbaar vond. Met een dergelijke redenering zou zelfs het niet instellen van een on derzoek naar een misdrijf ge rechtvaardigd kunnen worden. De kamer nam dan ook geen ge noegen met de verklaring van de bewindsman en stelde op initia tief van het kamerlid Van den Bergh een bijzondere commissie samen, die een voorbereidend onderzoek instelde naar "De Ara bische boycot en Nederland". Dat resulteerde uiteindelijk in een drietal moties die - op één stem na (van de PSP) - unaniem door de kamer werden aangenomen. Eén motie had betrekking op de negatieve goederenverklaring, een tweede op de polisvoorwaar den van de Nederlandse Crediet- verzekering Maatschappij en de derde op het legaliseren van handtekeningen onder negatieve goederenverklaringen door de kamers van koophandel. De NCM, die o.m. exportkredieten verzekert, zou geen polisvoor waarden meer mogen hebben die strijdig zijn met de anti- boycotwetgeving. Bedrijven zou den anders via de NCM alsnog de Arabische boycot een steuntje in de rug kunnen geven. Met "passende maatregelen" zou het kabinet een en ander dus moeten bestrijden, vond de ka mer. En het kabinet deed dat ook. Het kwam met plannen om de niet-joodverklaring via het wet boek van strafrecht tegen te gaan, en verder zouden de drie moties worden uitgevoerd door middel van overleg met de betrokken in stanties. De oppositie is daarover, zoals ge zegd, niet tevreden. "Passende maatregelen", dat zijn wettelijke maatregelen, meent Van den Bergh. Het CDA en de WD den ken daar echter anders over. "Passende maatregelen", dat zijn maatregelen zoals het kabinet die nu heeft voorgesteld, zegt Van Dijk. En zo ziet het er nu al naar uit dat het kabinet ook in deze kwestie zonder noemenswaardige kleer scheuren uit de strijd te voor schijn zal komen. WIM WIRTZ

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7