Het frisdrankje heeft weinig of niets geholpen KERKDIENSTEN De Bruin uit kerkvoogdij GS5BH3S3BSS Brief gereformeerd "Jeugd- en jongerenpastoraatToestand serieus onder ogen zien99 ZATERDAG 24 JANUARI 1( De werkgroep "Jeugd- en jon gerenpastoraat" in de regio (classis) Leiden van de Gere formeerde Kerken probeert in een lange brief aan de jeugdouderlingen, kerkera den en predikanten de zaken niet rooskleuriger voor te stellen dan ze zijn. Het is een eerlijk en openhartig stuk, dat zonder verdoezelingen registreert wat de werk groep op haar tournee door stad en land heeft gehoord en gezien, maar dat ook een nieuwe koers aangeeft. "We hoeven waarachtig niet vast te lopen". Die hoop versluiert echter ner gens in de brief het harde feit dat de band tussen de kerk - in dit geval dus de ge reformeerde - en zeer vele jongeren slecht is. Twee jaar geleden heeft de classis Leiden (regionaal verband van plaatselijke ge reformeerde kerken) een werkgroep ingesteld voor jeugd- en jongerenpastoraat. Ie Wassenaarse predikant G. C. van de Kamp is er voorzitter van. De groep or ganiseert regelmatig bijeen komsten voor jeugdouder lingen en begeleiders van kindernevendiensten, maar ging ook in alle gemeenten van de classis "rustig en diepgaand" praten met men sen die voor het jeugd- en jongerenwerk verantwoor delijk zijn. Uit al die gesprekken en het overleg in de vijf "man" sterke werkgroep zelf is een uitvoerige brief voortgeko men, aan de hand waarvan de groep verder wil praten met ieder die hierbij betrok ken is. "De brief is nog maar een begin", zegt voorzitter Gerrit van de Kamp. "Hoe meer mensen met ons willen meedenken, hoe beter het "In veel gemeenten gaan meer jongeren niét dan wèl naar de kerk. En als er contact is, dan weten kerk en jongeren daar soms maar slecht inhoud aan te geven. Het is waarschijnlijk niet te veel gezegd, dat het jeugd- pastoraat zich diep ongelukkig voelt, uitzonderingen daargelaten". De bezoeken die de werkgroep in de regio aflegde waren boeiend. Ook wel bemoedigend, omdat men allerwegen met jeugdpas- toraat bezig is. Maar veel zaken werden toch "in mineur" be sproken. "De vragen, twijfels, verschillen van inzicht, ontnuchterende er varingen en ontmoedigende re sultaten overtroffen in aantal en sterkte de zekerheden, het vaste geloof, de eensgezindheid en het besef deel uit te maken van een hechte en bloeiende ge loofsgemeenschap". De problemen doen zich trouwens over de hele linie voor. "Onder kerkleden van alle leeftijden zijn er die de kerk vaarwel zeg gen. Er zijn veel randkerkeiij- ken. En onder degenen die zich nauw bij de kerk betrokken voelen leeft veel twijfel, kritiek en verschil van inzicht". Inhoud Als je in zo'n moeilijke situatie naar oplossingen zoekt, ligt het voor de hand dat je de methode van werken eens kritisch gaat be kijken. Zo van: als dit niet helpt, doet dat het misschien wel. De aanpak van het werk krijgt dan ook meer aandacht dan de in houd, terwijl, zo schrijft de werk groep in haar brief, de eigenlijke problemen juist op het inhoude lijke vlak liggen. "Ze betreffen de geloofsbelevitig, de religieuze overtuiging, de spanning tussen "Gods koninkrijk" en het dage lijkse leven". „Eéns is alles duidelijk geweest. We wisten precies wat we geloof den en wat we moesten doorge ven aan de nieuwe generaties. Dat is veranderd. De vanzelf sprekendheid in de overdracht is verdwenen. We ontwikkelden andere methodes om onze waren aan de man te brengen. Lokalen werden gezellige ontmoetings ruimten, sfeerverlichting ver ving het kille tl-licht, frisdrank vulde de koffie aan en dia's, film en video deden hun intrede" "De moeilijkheid is nu, dat het niet of weinig heeft geholpen. Mis schien hebben we het allerbe langrijkste niet geraakt. De werkelijke vragen hadden veel meer te maken met de inhoud van het pastoraat dan met de ma nier waarop" Jasje Wat de "evangelische boodschap" betreft meent de gereformeerde werkgroep "Jeugd- en jongeren pastoraat", dat deze altijd is ge stoken in een jasje dat de kleur heeft van de cultuur en de tijd waarin de mensen leven die het verhaal horen. "Telkens en overval in de geschie denis zien we, dat er met hetzelf de evangelie steeds anders is ge werkt. We zien het nooit ten voe ten uit. Het verhaal is altijd gro ter dan wijzelf zijn en wijder dan de tijd en de ruimte die wij be slaan. Daarom is het niet arro gant, als je het evangelie op een andere manier ter sprake wilt brengen. Je zult vandaag in staat moeten zijn, aan iedereen duide lijk te maken waar het in het evangelie over gaat. Dat is ook de enige mogelijkheid om te laten zien, hoezeer het evangelie vraagt om een keuze. Die moet in herkenbare woorden vertaald worden naar onze situatie toe. Het wordt dan weer zichtbaar, dat het evangelie een appèl op ons doet". "Je kunt niet doen alsof één tijd dat evangelie voor alle eeuwen heeft vastgelegd. De uitingen van een bepaalde tijd moeten we niet voor altijd bincund verkla ren. Sommigen doen zo met de belijdenisgeschriften uit de da gen van de Reformatie. We hoe ven geen belijdenis te maken waarmee onze achterkleinkinde ren het ook nog kunnen doen. Dat kan niet, want het leven ver andert, en nogal snel. De vraag is, wat het evangelie vandaag aan boodschap inhoudt voor ons en onze wereld. Dat mag met zich brengen, dat we gaan werken met een beperkt model. Beperkt door de horizon waarbinnen wij leven, beperkt door de mensen die ermee werken" Gesprek Joop van der Horst, Gerrit van de {Camp, Tom bodewijk. Susan .1 eerburg en José Spiering - zij vormen de werkgroep - willen de traditie van de kerk zeker met verwaarlozen - "je bent niet de eerste die zo aan het werk gaat" -, maar zij vragen minstens zoveel openheid voor de eigen tijd. "Je kunt ook niet doen alsof je al léén voor die gigantische taak staat. Het vraagt een gesprek met tijdgenoten in kerk en wereld. Denkers en dichters, kunste naars en geleerden dragen bouw stenen aan die ons helpen om de ze tijd te verstaan. Het evangelie laat zich niet binden aan onze voorstellingen. Het is juist altijd weer in staat, die kritisch te door lichten en te zuiveren".. "De vijf' geloven, dat een intense aandacht voor de Schriften de kerk verder kan helpen. "De be vrijdende daad van God in Chris tus is door de Geest van God pre sente werkelijkheid. Die Geest is de bruggebouwer van het verle den naar heden en toekomst" Vol De drukte van ons volle bestaan ziet de werkgroep als een van de oorzaken die de band tussen in dividu en kerk aantasten. "Het honderdvoudige appèl op onze aandacht is overrompelend. Bij jongeren komt dat nog harder aan. Hun hoofd loopt om". Jongeren verwachten ook, dat de kerk in concrete zaken partij kiest en tegemoet komt aan de honger naar vastheid, inspiratie, warmte en bevestiging. "Zelfs waar de kerk daarop naar vermo gen inspeelt, blijft er vaak een grote kloof tussen verwachting en werkelijkheid". "Niet alleen grijze koppen" Een plaatje uit de oude doos: de gereformeerde jongelingsvereniging "Dient den Heere met blijdschap" te Assen, geschaard rond het vaandel. We haalden deze foto uit het "familie-album van driekwart eeuw protestants leven in Nederland", dat Ben van Kaam en Anne van der Meiden enige jaren geleden samenstelden onder de titel "De dominee gaat voorbij" Niet vergeten mag wordendat jon geren nu in veel opzichten eerder tot een eigen oordeel en handel wijze komen dan vroeger. Als ze bij de kerk horen, dan wèl op grond van eigen keuze. "In de kaartenbak van de jeugdouder lingen zit je omdat je ouders ge reformeerd. zijn". Dat kan knel lend zijn. Het aantrekkelijke van organisaties als "Youth for Christ" is, dat men daar lid is krachtens eigen beslissing. Anderen "Gereformeerd-zijn is niet erfelijk", schrijft de werkgroep in de brief. Bij jeugdpastoraat gaat het in de eerste plaats om de jongeren zelf, niet om hel voort bestaan van de kerk. "Wie niet wil, hoeft niet. Je mag aandrin gen, maar daar is een eind aan. Liever dan je uitputten in toe gankelijkheid en aantrekkelijk heid moet je je dan op anderen gaan richten". De vijf van de werkgroep hebben er geen behoefte aan, iets of ie mand aansprakelijk te stellen voor de moeilijkheden. "Het komt niet allemaal door de fouten van de betrokkenen. Het zit 'm ook in de toestand waarin wij leven. En dié kunnen we niet genoeg onder ogen zien" S. J. DE GROOT LEIDEN Als de heer J. de Bruin (68) volgende week afscheid neemt als secretaris van de her vormde kerkvoogdij in Leiden, doet hij dat niet met twijfel aan de toekomst van de hervormde gemeente. Er zijn ten tijde van zijn secreta riaat zeker ogenblikken geweest waarop het afbrokkelende ge bouw van hervormd Leiden eens duidelijk dominerend in de ze stad op zijn grondvesten schudde. Maar De Bruin kan zonder mooipraterij zeggen, nooit door pessimisme te zijn overmand. En dat is toch wel op merkelijk, want geen kerkvoogd laat het afstoten van gebouwen - in Leiden maar liefst drie kerken en nog een paar wijkgebouwen - onberoerd. Als je echter bij verlopend getij het schip drijvende kunt houden, dan blijk je met zulke op zichzelf "kromme" maatregelen toch een rechte slag te slaan, en dat geeft de kerkvoogd dan weer moed. De Bruin, die ook deel uitmaakt van de financiële commissie van de kerkvoogdij, heeft nooit ge dacht, dat de hervormden in Lei den het financieel zouden laten afweten. Natuurlijk waren er die dat wèl deden - en ze zijn er nóg -, maar het appèl op de meeleven- den om de zaak naar behoren draaiende te houden is vooral de laatste jaren steeds op verrassen de wijze beantwoord. Actief-passief "In mijn beginperiode hadden we aanhoudend te maken met nade lige saldi, die soms opliepen tot wel f90.000, maar toen we in 1979 de alarmklok luidden, heeft de gemeente daarop uitstekend gereageerd. Het drong toen tot de mensen door, dat het vol strekt de verkeerde kant op zou gaan als de vrijwillige bijdragen op dat peil zouden blijven. Ten minste twee predikantsplaatsen zouden moeten worden opgehe- 'Het is allemaal anders uitgepakt. Al in 1979 steeg dit deel van onze inkomsten tot f 865.000, een ver hoging van 20 procent vergele ken met 1978. Als de voorteke nen niet bedriegen, geeft ook 1980 een sluitende rekening - op 31 december was er precies f875.000 ontvangen - en Kerk balans '81 verloopt, naar het zich nu laat aandien, ook gunstig. Er is alweer méér toegezegd dan vo rig jaar" Het mag wel eens gezegd, dat maar een vrij bescheiden deel van de Leidse hervormden dat bedrag opbrengt. Ongeveer de helft van het ledenbestand staat te boek als "passief'. Van het actieve deel 50 procent dus - geeft on geveer 40 procent een "symboli sche" bijdrage. Zestig procent van de actieve helft draagt naar vermogen bij. Klap De Bruin springt voorwaar niet op van vreugde als hij nog denkt aan de sluiting van de Pieters kerk, eens een bolwerk van ker kelijk leven. Dat verlies zit. som migen nog steeds heel hoog. 'Het was nodig. Er stond wee restauratie voor de deur, terwj de functie van de kerk steedj minder werd. De restauratie va de Hooglandse kerk heeft o les bij elkaar, een miljoen gekos Een klap in ons vermogen. En m is de Marekerk weer aan d< beurt. In afwachting van de com plete restauratie - Monumenten zorg rekent over vier a vijfjaar - zullen wij nu toch al de nodig< conserverende maatregeler moeten nemen" Kerkvoogd De Bruin heeft vertrouj wen in de toekomst. "Maar toil zullen de vinger voortdurend, aan de pols moeten houden. AU de hervormde gemeente bereid de financiële lijn van de laatste jaren door te trekken, is er een goede kans dat onheilen, zoali het verminderen van predikants] plaatsen, worden afgewend. Wé kunnen langzamerhand wel zeg gen, dat het aantal kerken en ge- H bouwen tot een minimum is te-i ruggebracht". Het samengebruik van gebouwer} door hervormden en gerefor-l meerden, zoals dat de laatste ja-, ren is gegroeid, kan De Bruin al-, leen maar toejuichen. De ge-) meenschappelijke regeling voor het gebruik van de Maranatha-' kerk in de Mors en de Bevrij dingskerk in Zuid-west scheelt de kerkvoogdij jaarlijks onge veer f 100.000. Sfeer De heer De Bruin verlaat met zijn1 vertrek uit de kerkvoogdij niet alleen een zakelijk college, maar ook een "uitstekend team van vrinden". Dié sfeer en de span kracht van de hervormde ge meente hebben hem, ook bij te leurstellingen, overeind gehou den. Hij vindt overigens wel, dat de kerk méér dan tot nu toe kan H proberen, ook jongeren bij het bestuurlijke werk te betrekken.: "Wat er in de besturen zit, hoe-j ven echt niet alleen maar grijze koppen te zijn". LEIDEN - Hervormde Gemeente: Hooglandse kerk 10 mevr. ds. De Mey, 11.45 oecumenische dienst; Marekerk 10 dr. Meijers. 5 ds. De Jong; Maranatha- kerk (L. Morsweg) 10 bevestiging en in trede ds. Kramer; 5 ds. Koolstra; De Re genboog (Merenwijk) 9.30 ds. v. Leeu wen, 11.15. ds. v. Leeuwen en pastor Van Well; Bethlehemkerk (Driftstr.) 10 ds. Broekma; Bevrijdingskerk (Montgome- rystr., Zuid-West) 9 dr Vlijm. 10.30 dr. Jongeneel; Vredeskerk (Bruggraven- laan) 10 mevr. ds. Van Everdingen; Waal se kerk (Breestraat) 10.30 ds. Ribs; Acad. Ziekenhuis 10.15 ds. Bovenberg; Diaco- nessenhuis 10.15 ds. Boer, Katwijk; Ka pel Endegeest (Oegstgeest) 9.30 ds. Fne- derich; Petrakerk (Surinamestr.): 10.30 dienst voor doven, hr. Terpstra, Geref. Kerk: Zuiderkerk (Lammenschansweg) 10 ds. Sijtsma; Petrakerk (Suriname- stra.) 10 hr. Brouwer, Katwijk; Oude Vest 10 ds. Veenstra, 5 ds. Sijtsma; Mara- nathakerk (L. Morsweg) 10 bevestiging en intrede ds. Kramer, 5 ds. Koolstra; Bevrijdingskerk (Montgomerystr.) 9 dr. Vlijm, 10.30 dr. Jongeneel, 5 oecumeni sche gebedsdienst. Groenhoven (Witte Rozenstr.) 10 ds. Rietveld; Petrakerk (Sur. straat) 10.30 dienst voor doven, hr. Terpstra. Geref. Kerk (dolerend) "Groot- Leiden" (Lokhorstkerk): 9 hr. Visser, 5 hr. De Waard. Geref. Kerk Vrijg. (He- rengr. 70): 10 dienst, 3 ds. Van Dooren. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur9): 10 en 5 ds. Den Hartog. Geref. Gemeente (Nieu we Rijn): 10 leesdienst, 7 hr. Burggraaf, Rotterdam. Geref. Gemeente in Ned. (Bethl. kerk Driftstraat): 11.30 en 5.30. Evang.-Lutherse Gemeente (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 ds. De Boeft, Voor schoten. Remonstr.-Doopsgezinde Ge meente (Lokhorstkerk, Pieterskerk- straat 1); 10.30 ds. Kuipers. Baptistenge meente (Oude Rijn 3): 10 ds. Bosveld. Evang.-Christen-Gemeenschap (Mid delstegracht 3): 10 hr. Dikkes. Zendings werk Middernachtsroep (Zoeterw. sin gel 21): 5 nam. Evangehecentrum Zijl singel 2: 10 br. Richard, di. 8 hr Zijlstra. Pinkstergemeente (Oude Vest 13): 10 hr. v.d. Bergh. Leger des Heils (Hooi gracht): 10 en 7.30. Nieuw-Apostolische Kerk (Hoge Rijndijk 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten Lokhorst kerk): elke zaterdag 9.45 bijbelstudie. 10.45 predikdienst Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste Da gen (Mormonen). 9.30, 10.30 en 11.20. Soefiebeweging: 11 mej. Mayer (onder werp: "De Koningsweg"), in zaal Pie terskerk. Oud-Katholieke kerk (Zoe terw. singel-hoek Cronesteinkade): 10. Rooms-Katholieke kerken: Haagweg zat. 7, zond. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zond. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden Voor schoten) zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Steen- schuur zat. 10 en 7, zond. 8.30,10,11.30,6 en 7; Lammenschansweg zat. 7, zond. 9, 10.30 en 12; Haarlemmerstraat zat. 7, zond. 9.30, 10.45 en 12.15; Meerburgkerk Zoeterwoude-Rijndijk: zat. 7, zond. 10 en 11.30. ABBENES - Herv. Gemeente: 9.30 ds. AARLANDERVFEN - Herv. Gemeen te: 10 ds. Westera, avondmaal, 7 zang- dienst. Geref. Kerk: 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Verheul. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 3.30 ds. v.d. Weerd. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Ge meente: Adventskerk 10 ds. De Jonge, 5 ds. Bogers; Opst. kerk lOds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Droogers, Werkendam; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 dr. v. San ten. 6.30 ds. Moll; De Bron 9 ds. Verheul, 6.30 ds. Hoogendijk, zangdienst (mmv Leger des Heils): Ashram 9.30 ds. Mul der; Albanianae 10 ds. Moll; Onderweg (Lijsterlaan) 10 ds. Roos. Leiden; Sions- kerk 9.30 kand. Borsje, 6.30 ds. Ouwen- dijk, Geref. Kerk; Mar. kerk 10 ds. v.d. Berg, Bodegraven, 6.30 ds. Vree; Salv. kerk 10 ds. Vree, 6.30 ds. Stolk. Zie ver der herv. gemeente. Geref. Kerk Vrijg. (Rijnstroom): 8.45 ds. Lameris, 6.30 dienst. Ned. Geref. Kerk (chr. nijv. school Willemstr.): 9.30 ds. Rietkerk, Utrecht, 4.30 BR. Woensdrecht. Chr. Ge ref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud- Geref. Gemeente: 9.30 en 4. Baptistenge meente (Molenwerfstr. 1): 10 ds. Koek koek, 6.30 ds. Bosveld. Baptistenge meente Alphen-Noord (Sportlaan): 10 hr Keijzer. Volle-Evangeliegemeente (school Westpreludeweg): 10 hr. v.d. Hoorn. Volle-Evangeliegemeente (school Westpreludeweg): 10 hr. v.d. Hoorn. Leger des Heils (Co^n. de Vla- mingstr.): 10 en 6.30. Pinkstergemeente Bethel (Rode-Kruisgebouw): 4 nam. Pinkstergemeente Alphen (Rode- Kruisgebouw): lOvoorm. Remonstrant se Kring (Van Mandersloostraat 36): 10 dr. Cramer. Rooms-Kath. parochies: Bo- nifaciuskerk zat. 7, zond. 9.45 en 11.30; Piuskerk zat. 7, zond. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zond. 9.30 en 11.30. BENTHUIZEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Voets, Waarder, 6 ds. Exalto. Geref. Gemeente: 9.30 en 6. BODEGRAVEN - Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 hr. De Groot. 6.30 ds. Schipper, Dordrecht; Salvatorkerk 10 ds. 6.30 &.ij* hr. Kortenoeven, Schoon hoven; Bethlehemkerk 10 ds. De Vreugd, 6.30 ds. Sirag, Leusden. Geref. Kerk: 10 ds. Elderman, 6.30 ds. De Raadt, Valkenburg. Geref. Kerk Vrijg.: 9.30 ds. Mostert, 2.30 ds. v.d. Leest. BOSKOOP - Hervormde Gemeente: Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. Stelwagen; De Stek 9.30 ds. Stelwagen. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. Bolwijn, Den Haag. Chr. Geref. Kerk: 9.30 leesdienst, 5 ds. v. Langevelde. Rooms-Kath. paro chie: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. De Jonge, beiden Alphen. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Wijk, Vledder. Rooms-Kath. paro chies: Dorp zat. 7, zond. 9.30 en 11.30; Rijndijk (Bernardus) zond. 10; Het An ker zat. 7, zond. 8.45 en 11.15. HILLEGOM - Herv. Gemeente: 10.30 ds. Rothfusz, 5 oecumenische dienst. Geref. Kerk: in herv. kerk 9 ds. Ferwer- da; zie ook herv. gem. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Biesma. Rooms-Kath. paro chies: Martinuskerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.30. Jozefkerk zat. 7, zond. 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gemeente: 10 hr. Bakker, Katwijk. Rooms-Kath. paro chie: zat. 7, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gemeente: 10 ds. Kolkman. Rooms-Kath. parochie: zat. 7. zond. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Hanemaayer, Alphen, 6 ds. Gebraad; Ontmoetings- kerk 10 ds. Gebraad. 6.30 dr Meijers, Leiden. Geref. Kerk: 10 ds. v.d Linde. Den Haag. 5 ds. v.d. Horst Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gemeente: Nieuwe Kerk 10 ds. Van Roon, 6 ds. Vis ser; Oude Kerk 10 ds. De Jong, 6 ds. Schuurman; Ichthuskerk 10 ds. Arke- raats, 5 ds. Vink; Pniëlkerk 9.30 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong; Groen van Pr. school 10 ds. Vroegindewey; Zieken huis Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vredeskerk 10 ds. Vrolijk, 5 ds. Kersten; Triumfatorkerk 10 ds. v.d. Horst. Geref. Kerk Vryg.: 10.15 kand. Heida, 3.30 kand. Havinga. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Waagmeester. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Ge meente (Uni-zaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gemeente (Remisestr): 10 en 4 stud. Burggraaf. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv Gemeente: 10 dr. v. Vliet, Alphen, 5 ds. Jonkers, Utrecht, opendeurdienst in ge ref. Kerk. Geref. Kerk: 10 dr. Bade, 5 ds. Jonkers, Utrecht. LEIDERDORP - Hervormde Gemeente en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 en 6.30 ds. Geursen; Kerk Hoofdstraat 10 ds. Does burg; Scheppingskerk 9 en 10.30 ds. Knorth; Verpleeghuis Leythenrode: 10 ds. Lutmers; St. Elis. ziekenhuis: 9.30 rector Vijftigschild. Baptistengemeente (Wijkgeb. Zijlkwartier): 10 br. De Vries. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9. 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gemeente: 9 30 ds. Schalk, avondmaal, 5 zie geref. kerk. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. Los, 5 ds. Los, gez. jeugddienst. Rooms-Kath. parochie: zat. 7. zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE- Herv. Gemeente: Dorpskerk 10 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gel der, 7 oecumenische dienst. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. De Wit. Geref. Kerk Vrijg. 10.30 ds. De Putter, 2.30 ds. Kamphuis Ned. Geref Kerk (Salvatori): 9 ds. Schuurman, 5 dienst. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gemeente: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rooms-Kath. parochies: Agathakerk zat. 7, zond. 10 en 11 30; Poelpolder zat. 7, zond. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zond. 8.30,10 en 11.15, Engelbewaarders zat. 7, zond. 8, 9.30 en 5.45. NIEUWKOOP - Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 ds. Bronsgeest, avondmaal. Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Nooteboom, avondmaal. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. v.d. Weerd. Remonstr. Gemeen te: 10 ds. Bosman, Oegstgeest. Rooms- Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 ds. Molenaar, avondmaal. Geref. Kerk: 9.30 ds. Schouten, Kockengen, 7 hr. v. Leeuwen. Rk. parochie: zat. 7, zond. 9 en 11. NIEUW-VENNEP - Herv. Gemeente: 9.30 dr. Snijders, Haarlem, 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden, 6.30 hr. Valenkamp. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 3 ds. Visser. Rooms-Kath. parochie: zat. 7. zond. 9.30 en 11 NOORDEN - Herv. Gemeente: 9.30 ds. Zoutendijk. 7 ds. Schrijvers, Woerden. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 10 hr. Schreurder. Tienhoven, 7 hr. Christ, Lei den. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.30. NOORDWIJK - Herv. Gemeente: kerk Voorstraat 10 ds. Keuning, 5 ds. Bult man. Schoonhoven, 7 ds. Bakker,. Am sterdam; Kerk Hoofdstraat 10 kand. v.d. Boon, Sole Mio 9 ds. Keuning; Geref. Buurtkerk 5 ds. Elgersma; De Rank (Golfbaan) 10 hr. De Man. Geref Kerk: kerk Hoofdstraat (Buurtkerk) 10 ds. Warnink. 5 ds. Elgersma; Vinkenlaan- kerk 9.30 ds. Elgersma. 5 ds. Warnink; Stichtingskerk 11 ds. Bouma. Rooms- Kath. parochies: Zee zat. 7, zond. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zond. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv Ge meente: Dorpskerk 10 ds. Van 't Hoff Rooms-Kath. parochies: Victorkerk zat. 7, zond. 9.30en 11; Jozefkerk zat. 7, zond. 10 en 11.30. OEGSTGEEST Herv Gemeente Groene of Wil).kerk 11 ds Ter Linden, Pauluskerk 9.30 ds. Ter Linden; Ge meentecentrum 10.30 ds. Stenfert Kroe- se, Bilthoven, 7 ds. Heemskerk. Gerei. Kerk (Mauritslaan): 10 ds. Vegter. Ned. Geref Kerk (Gemeentecentrum): 8.45 br. Vonk, 4 ds. De Lange, Avondmaal. Van Wyckerslooth: 4.15 ds. Vegter Ka pel Endegeest: 9.30 ds. Friederich. Volle- Evangeliegemeente (Gemeentecen- trum): 4 nam. Rooms-Kath. parochies: Will, kerk zat. 7, zond. 9 en 11; Bonaven- turakapel zat. 6.45, zond. 9 en 11. OUD-ADE - Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 8.30 en 10. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gemeente: 9.30 dienst, avond maal, 7 ds. Hanemaayer, Alphen. Geref. Kerk: 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 ds. Bol. Vijfhuizen. Remonstr. Gemeente: 10 ds. Knoppers. Rooms-Kath. parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN - Rooms- Kath. parochies: Maria Presentatie zat. 7, zond- 9 en 11; Petrus-Banden zat. 7, zond. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE - Herv. Gemeen te: 9.30 en 7 ds. De Kruijf. Chr. Geref Kerk: 9.30 dienst. 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG - Herv.Gemeente: Voor hof 10 ds. v. Niel, avondmaal; Bethel- kerk 8.45 en 10 ds. Romein. 5 ds. v. Niel; Avondzon 3 ds. v. Niel. avondmaal. Ge- ref.kerk; Petrakerk 9.30 dr. van Oeveren, 5 ds. Baayen; Immanuelkerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Damsma; Maranatha- kerk 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Vrolijk, Avondzon 3 ds. van Niel. avondmaal. Geref. kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Zomer Chr.Geref Kerk: 9.30 en 5 ds de Joode. Evang. Christengemeente (aula mavo): 10 ds. Visser. Rooms-Kath.parochie: zat. 7, zond. 10.30. RIJPWETERING 8 Rooms- Kath.parochie: zat. 7, zond. 7, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv Gemeente 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 7 ds. Ferwerda. Ge- ref.Kerk: 10 ds. Baas. 7 zie herv. gemeen te. Chr.GerefèKerk 10 en 5 ds. Slofstra. Ned.Prot.Bond (Jul.laan 17): 10.30 hr. Klijnsma. Rooms-Kath.parochie: zat. 7, zond. 9.30 en 11. TER AAR - Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 ds. Klein Kranenburg, avondmaal. Ge- ref.Kerk: 10 en 6.30 ds. v.d. Ree. Rooms- Kath.parochies: Aardam zond. 9 en 12 Langeraar zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30 VALKENBURG - Herv gemeente 10 ds. Veldkamp, Den Haag, 6.30 ds. Vei meulen. jeugddienst. Geref.Kerk: 9 30 ds. de Raadt. 6.30 ds. Jaspers Focks Ge ref Kerk Vrijg.: 9.30 kand. Heida, 5 kand Havinga. VOORHOUT - Herv.Gemeente: 10 ds. Brokerhof. Rooms-Kath. parochie: zat, 7, zond 9. 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv.Gemeente: Dorpskerk 10 ds. Lentz, 7 ds. van Leus den, Leidschendam, jeugddienst; aula Noord-Hofland 9.30 ds. de Zwart. Kapel Rijndijk 10ds. v.d. Schoot, Kerk Hulpen Heil 10 ds. Meijering. Geref.Kerk 10 ds. de Zeeuw, 7 zie herv.gemeente. Geref .Kerk Vrijg.: 10.15 en 4.30 ds. Boxman. Rooms-Kath.kerken: Laurentiuskerk zat 7, zond. 10 en 11.30. Aula Noord- Hofland zond.ll. Moeder-Godskerk zat. 7, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv.gemeente: Brugkerk 9.30 en 5 ds. Maasland. De Hoeksteen 9.30 en 6.30 ds. Roetman, Be- thelkerk 9.30 en 5 ds. Verboom, Imma nuelkerk 10 en 5 ds. Hulst. Geref.Kerk: Kruiskerk 9 ds. v.d. Berg. 5 ds. Ver doorn. Ontmoetingskerk 10.15 ds. v.d. Berg. Remonstr.Gemeente: 10 ds. Hooy- kaas. Rooms-Kath.parochie: Victorkerk zond. 10. Ontmoetingskerk zond. 8.30 en 11.45 WARMOND - Herv.Gemeente: 10 ds. den Tonkelaar, jeugddienst, 5 ds. den Tonkelaar. Rooms-Kath.parochie: zat. 7, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR - Herv.Gemeente; Dorpskerk 10 ds. v.Heerden. 4.30 ds. Wolters, 7 zie Zijllaankerk. Kievietkerk 10 ds. v. Bruggen. Messiaskerk 10 ds. v. Twist, Oegstgeest. Dorpscentrum 9.30 ds. Van Eijk. Gouda. Geref.Kerk: Zijl laan oecumenische dienst: 10 en 5 ds. v.d. Meulen, avondmaal 7 nam. Wasse naar-zuid 10 dr. Wiersinga, Leiden. Ned .Prot.Bond (L.Kerkdam): 10.30 ds. Wer- WOUBRUGGE - Herv.Gemeente: 9.30 en 6.30 ds. Köelewijn, avondmaal, (peref- .Kerk 9 30 en 6.30 dr. v.d. Zwaan. Ned .Prot.Bond (gebouw De Wijk): 7 nam. ds. Knoppers. Rooms-Kath.parochie: zat. 7, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv.Gemeente: 9.30 ds. Kielder, 7 zie geref.kerk. Geref.Kerk: 9.30 hr. v. Leeuwen, 7 ds. Kielder. Room s-Kath.parochie: zat. 7, zond. 9 en 10.15. ZOETERWOUDE - Herv.Gemeente; 10 ds Wolthaus Rooms-Kath.parochies: St.Jan zond. 9.30 en 11. Chr Dienaar-! kerk: zat. 7, zond. 10. Meerburgkerk (Ho-I ge Rijndijk) zat. 7, zond. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM - Herv. gemeente: lOi ds. Pettinga, Utrecht. 6.30 ds. Oosterom J Tienhoven. Geref.Kerk: 10 en 6.30 hr. v.d Kraan. R'dam. Remonstr.Gemeen-l te: 10 dr. Meijering. Leiden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4