'Tegenstander in waarde laten dwingt respect af' LLe/cfee agenda Stichting Eigen Kamer blijft het volhouden Werk voor werklozen in polders Strijkers evenwichtig Mekaniek boeit niet Wolumei:pure volks kunst van Ghanezen Clubhuis in Meerburg na brand weer open Experiment aan Rijnsburgerweg vertraagd; nu poging met pand aan Boerhaavelaan ZATERDAG 24 JANUARI 198 LEIDEN - Dick van Leenen, geestelijk vader van de Stichting Eigen Kamer, weet van geen op houden. Dc organisator van on der meer skireizen, die dacht de Leidse kamernood in een paar klappen op te lossen, biedt weer kamers aan. Ditmaal "22 royale kamers achter het station en aan de Boerhaavelaan". S.E.K. zou een belangrijke bijdra ge gaan leveren aan het oplossen van dc kamernood onder studen ten. Van Leenen was daarvan vo rig jaar toen hij zijn plannen pre senteerde heilig overtuigd. Want was zijn idee eigenlijk niet even simpel als briljant? De leegstaande huizen die in aan merking kwamen zouden voor hem worden 'opgezocht' door een specialist. Vervolgens zou er worden onderhandeld over de prijs, daarna zou S.E.K. voor kor te tijd een claim leggen op het pand en de mensen zoeken die bereid waren om zo'n 30.000 gul den of meer op tafel te leggen voor'éen kamer. Hoe anders pakte het uit. Van Leenen verkeek zich op de wet telijke regels die in acht moeten worden genomen wil men een huis verbouwen. Zomaar even een muurtje wegbreken is er te genwoordig niet meer bij. Het re sultaat: toen Bouw en Woning toezicht eens een kijkje kwam nemen in een pand waar de S.E.K. mee bezig was rnoest de verbouw worden stilgelegd. Onzinnig Van Leenen toog naar het stad huis. "We moesten nodig eens wat recht zetten". Afgesproken werd daar dat hij zou mogen ex perimenteren met een pand aan de Rijnsburgerweg. Nog steeds verkeert S.E.K. wat dit pand be treft in een experimentele fase, want mensen wonen er nog niet. Van Leenen: "Hoe dat komt? Door de gemeente natuurlijk. Ze stel len namelijk onzinnige eisen. Neem nou het feit dat ik per eta ge drie douches en drie toiletten moet bouwen. En waarom? Heel simpel, omdat bij dc gemeente de vierkante meters naar de w.c. gaan en niet de mensen". Wethouder Tesselaar denkt hier over vanzelfsprekend heel an ders. "Er zijn regels waar je je aan hebt te houden", zei hij tij dens een vergadering van de raadscommissie voor volkshuis vesting. "De Stichting Studen tenhuisvesting en de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren houden zich er aan. Waarom Van Leenen dan niet? Wij zijn zo ver gegaan om nem te laten experi menteren met een woning. Laat hij dat dan ook doen" Rooskleurig Somber is Van Leenen naar eigen zeggen nog steeds niet gestemd. Moe wordt hij er ook niet van om de sceptici te wijzen op het lan delijke belang van zijn idee. "Dat werd geboren na lange discus sies en moet zorgen voor een ei gentijdse oplossing van het pro bleem". De toekomst blijft rooskleurig, want heeft Van Leenen niet zelf gezegd dat de S.E.K. in de toe komst naar verwachting enkele honderden panden zal beheren? De victorie kan wat hem betreft beginnen aan de Boerhaavelaan. "Daar worden binnenkort elf ka mers kant en klaar afgeleverd. kunnen er zo in, om dat iemand anders het pand fraai opknapt". Die iemand anders, die het pand zo "fraai opknapt" is de bekende Leidse aannemer De Bolster". Werkt Van Leenen soms met hem samen? "Ik met die man samen werken? Geen sprake van. Het is toevallig zo dat de S.E.K. op dat pand stuitte. Wat moet het kos ten, vroegen we. En we kregen een bedrag te horen. Bovendien zei De Bolster: ik knap het wel op" "Nee, natuurlijk doet De Bolster niet aan liefdadigheid, maar het is ook beslist niet zo dat wij het op een akkoordje met hem heb ben gegooid zodat hij bepaalde panden kwijt kan raken. Ik werk wel met meer aannemers samen. Met Fakkel bijvoorbeeld. Die mensen zijn gewoon leveranciers voor ons. En ik moet zeggen: be slist geen moeilijke". "Wij maken wel anders mee. Er zijn genoeg mensen die ons bel len in de waan dat ze hun huis makkelijk kunnen kwijt raken en daarvoor ook nog veel geld kunnen vangen. Maar daar trap pen wij niet in". Ten slotte. De datum waarop de eerste echte resultaten zullen worden geboekt verschuift wel steeds, maar desondanks denkt Van Leenen "dat het binnenkort eindelijk zover is". "Vijftig mensen zullen over een week komen kijken naar de elf kamers aan de Boerhaavelaan", besluit hij. "En in totaal zijn er 300 mensen die warm lopen voor onze plannen. Nee, de gemeente kan ons niet afschrikken". WIM BRANDS Nieuw CDA-raadslid Hoogeweegen: WASSENAAR - Per 16 maart zal L(eo) Hoogeweegen de vrijkomende CDA-raadszetel bezetten van H. J. Otte. Ze zijn beiden van de KVP-bloedgroep, met dit verschil dat Otte een echte vertegenwoordiger is van Wassenaar- Noord, terwijl Hoogeweegen woonachtig is in Zuid. De in Arnhem geboren CDA-er toont zich vanaf het eerste mo ment een voorzichtig man. "Ik heb nog weinig ervaring in de po litiek als zodanig, en voel geen be hoefte om de fraktie op te zadelen met persoonlijk getinte uitspra ken". De Arnhemmer verhuisde op jonge leeftijd naar Den Haag, en volgde lessen aan het toen be faamde Aloysius-college. Zonder een uitgesproken levens ontwerp koos hij voor een rech tenstudie in het roomse Nijme gen, die echter in Leiden werd voltooid. Zijn specialisatie was het Publiekrecht (staatsrecht en administratief recht). Zijn toen nog vage hoop op een overheids baan is in vervulling gegaan. Na werkzaam te zijn geweest in de advocatenpraktijk en bij een bank, schakelde hij via de Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten over op de Rijks Planologi sche Dienst. Dat zal naar hij zelf zegt ook wel het eindstation zijn. "Mijn werk daar is nogal ab- strakt, en ik verwacht door het raadswerk veel dichter bij de pro blemen van de mensen te staan. Niet dat ik weer uitsluitend zou kiezen voor Technische Dien sten". Het komende raadslid is aktief ge weest op velerlei gebied, met een sterke voorkeur voor het welzijn van mensen. Vermelding ver dient een afdelingsvoorzitter schap van de KVP in Den Haag, na zijn verhuizing in 1972 omge zet in een Wassenaarse funktie van dezelfde aard. Al ver voor de aanzet tot een landelijk CDA maakte ik mij sterk voor de Com binatie van Christelijke Partijen in deze gemeente. Voor hokjes geest heb ik nooit iets gevoeld. Zeker in deze tijd dienen christe nen zich gezamenlijk te manifes teren, zegt Hoogeweegen. Onafhankelijk wille van de onafhankelijkheid opgeven, want die is met 1100 le den een geduchte gesprekspart ner van het gemeentebestuur. Omdat Otte al maanden geleden zijn vertrek kenbaar maakte, heeft zijn opvolger voldoende tijd gehad om zich te oriënteren. "Ik weet niet of het raadswerk op lan gere termijn te combineren is met mijn werk. Daarom kan ik nog niet zeggen of ik zonder meer een volgende hele termijn zou willen aangaan". Hoogeweegen zegt te hopen dat in 1982 een paar CDA-vrouwen tot de Raad zullen doordringen en betreurt het vertrek van Otte. "Zijn politieke optreden vind ik kenmerkend voor de goede CDA- bestuurder, want hij laat zijn te genstander steeds in zijn waarde. Op korte termijn is het misschien een handicap, omdat je minder "punten scoort" op je politieke tegenstander. Maar op de lange duur dwing je daarmee bij veel kiezers respect af, daarvan ben ik overtuigd" Vandalisme Wat het beleid op gemeentelijk ni veau aangaat, houdt Hoogewee gen zich liever op de vlakte. "Me tot een enkel punt beperkend zou ik veel aandacht willen schenken aan de jeugd. Het toe genomen vandalisme vind ik zor gelijk, maar aan de andere kant is het verheugend dat Wassenaar nu royaal geld aan jeugdvoorzie ningen gaat uitgeven. Ik hoop vu rig, dat de jeugd daar naar ver wachting gebruik van zal maken. Tevens zou ik graag zien, dat de be sturen van bijzondere scholen hun gebouw buiten lestijd voor algemene doeleinden beschik baar stellen. Juist op het vlak van het leefmilieu kun je binnen een gemeente zo erg veel tot stand brengen". De belangen van het midden- en kleinbedrijf zullen zijn volle aandacht krijgen, even als de bejaarden. LEIDEN - In de serie "Vrijdag- avond-kamermuziek" trad gister avond het Danicl-strijkkwartet op. dat in 1972 in Israël werd op gericht. Dit kwartet, waarvan de leden sinds 1976 deel uitmaken Gedeputeerde Borgman bij opening bureau Natuur- en Landschap GOUDA - Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland wil werklozen in de pol ders van die provincie aan het werk zetten. Ze kun nen o.a. wilgen knotten en geriefbosjes onderhou den. Dit maakte gedepu teerde J. Borgman vrijdag middag bekend bij de offi ciële opening door de com missaris van de koningin, mr. M. Vrolijk, van het kantoor van de stichting Natuur- en Landschapsbe heer Zuid-Holland in Gou da. „Dc stichting zal voor meer werklo zen een stukje werkgelegenheid in het landschapsonderhoud die nen te bevorderen. Er ligt een be hoorlijke portie werk voor werk lozen om het achterstallige on derhoud in het landschap weg te werken". Vorig jaar heeft de provincie een kwart miljoen aan subsidie gege ven voor het onderhoud van na tuurgebieden in Zuid-Holland. Met dat geld zullen de vrijwilli gers onderhouden: 112 ha groen en beplanting. 90 km nj- beplanting, 490 km erfbeplan- ting, 7 km haag en houtkade, 22 ha riet en biezen en 65.000 knot wilgen. Volgens gedeputeerde Borgman zal er in de komende jaren nog heel veel voorlichting moeten worden gegeven ten aanzien van een goed natuuronderhoud en onderhouden van het landschap. Ook via de scholen. „Naast het onderhoud zullen ook het herstel van landschapsele ment en en de aanplant meer aan dacht moeten krijgen", aldus Borgman. „Door ons landschap en de natuur te behouden en te verbeteren zullen velen ook weer graag hun vrije tijd doorbrengen in de eigen omgeving". Borgman: „Wellicht dat daardoor weer wat meer mensen korte vakanties in eigen land gaan be steden. Juist nu door de stijgende energieprijzen vakantie ver weg duur gaat worden". van het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest, maakte vooral in druk door de muzikale overtui gingskracht waarmee het pro gramma gebracht werd. Het "Strijkkwartet in B gr. t., opus 18 nr. 6" van L. van Beethoven (1770-1828) werd met hartstochte lijke allure ingezet, maar on danks dit romantische spel bleef de balans behouden. De eerste violist, Benzion Shamir, heeft een sterke, lyrische toon, waar door hij, mede door zijn solisti sche spel, de tweede violist, Mis- ha Furman wel vaak in de scha duw zette. De cellist, Zvi Maschkowski, liet aanvankelijk een wat stugge toon horen die slecht kombineerde met de ijlere toonvorming van altviolist Itamar Shimon. Ondanks deze onderlinge tegen stellingen was met name het "Strijkkwartet in c kl. t., opus 51, nr. 1", van J. Brahms (1833-1897) toch heel sprankelend. Met grote gedrevenheid wist het kwartet de sferen van dit zo gecompliceerde werk goed op te roepen. Passie en tederheid wisselen elkaar op rustgevende wijze af. Wanneer het kwartet kans zou zien intern meer evenwicht te krijgen zal de muzikale conceptie zeker nog aan overredingskracht win- ELLEN LOOYESTIJN LEIDEN - Tijdens het kijken naar het mimetheater Mekaniek, dat gisteravond 'Prisma' bracht in een redelijk bezet LAK-theater, dringt zich onwillekeurig een vergelijking op met de theater- werkgroep van Bart Stuyff. Die vergelijking valt dan onont koombaar uit in het nadeel van Mekaniek. Hoewel Ron Groen in 't Woud, tot oktober van dit jaar theatertech nicus van het LAK, sinds die maand als groepstechnicus deel uitmaakt van Mekaniek, kon ook hij er niet voor zorgen, dat "Prisma" gaat boeien. Natuurlijk weten we niet in hoeverre vori ge produkties van Mekaniek als CoCon (1978), Het Reservaat (1979) en Vierkanter (1980) „Prisma" naar de kroon staken. Wel werd gisteravond duidelijk, dat de drie meest in het oog sprin gende componenten (prisma-kleurenschakering; inéénvoegen van de twee zachtplastic objecten en het door objecten, spelers en poppen samengebrachte 'eindbeeld') de totale voorstelling niet konden redden. Het programma stelt, dat 'mime vanuit zijn geschiedenis vandaag de dag meer dan ooit op zoek is naar zijn eigen kracht, herken ning en wetmatigheden binnen het theater'. Samenwerkingsvor men met toneel, beeldende kunst, film en architectuur worden door het mimetheater Mekaniek gesignaleerd. Nu ga je van zo'n constatering niet onmiddellijk plat. Wel van de tegenstelling, dat de 'mimografen', zoals ze zichzelf graag noemen, signaleren, dat er wetmatigheden binnen het theater bestaan zonder zich daar onmiddellijk zelf aan te conformeren. De totale voorstelling door wordt de illusie hooggehouden als zou de mime een volstrekte autonome kufistuiting binnen het rijk geschakeerde cultuurgebeuren betekenen. Dat is het allerminst. Wellicht zal ook de wetenschap, dat men 1 februari a.s. zal gaan repeteren voor 'Anton Webern Leven en Dood' (een Webern- projekt) onwillekeurig en onbewust de concentratie hebben ver stoord. Het resultaat was in ieder geval een aaneenschakeling van een aantal goed bedoelde bewegingen, die zo zonder enige samen hang tot ons kwamen, dat je je als toeschouwer nauwelijks met deze kunstuiting kunt verenigen. De spelers strijden tijdens 'Prisma' hardnekkig voor erkenning, maar slagen er vrijwel geen moment in dat doel ook werkelijk te bereiken. Wellicht daarom was het maar goed, dat het Mimetheater al na een uur (zonder pauze) te kennen gaf, dat men het publiek de donkere avond in wilde jagen. BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - Onbekend maakt kennelijk nog steeds onbemind. Was de Leidse Schouwburg vorige week vrijwel geheel volgestroomd voor het Ballet National de Sénégal, het Ghanese gezelschap Wolumei trok er gisteravond aanzienlijk minder publiek. Wel jammer, want het vrij uitgebreide programma van rituele zang en dans hield wat authenticiteit betreft een prettige verrassing in. Het klonk en oogde in elk geval nogal puur op het podium. Duidelijk bleek, dat de zuiverheid van deze zwarte folklore bij het Ghanese ensemble beter wordt bewaard dan bij vele andere groe pen, die het grote geld geroken hebben en van volkskunst in toenemende mate theaterkunst maken. De dansers en danseres sen uit Ghana gingen in hun beweeglijkheid, die voor een groot deel door magie wordt beheerst, niet te ver, hoewel de komische noot in het geheel bepaald niet ontbrak. Ook in muzikaal opzicht liep het bepaald niet uit de hand. Integen- teel, met de trommen werd weliswaar uiterst behendig maar toch ook heel beheerst omgegaan. Welluidende zangstemmen voorts en zeer harmonieus op elkaar ingestelde fluitspelers. De melodie vorming verraadde soms duidelijk mediterrane (Portugese) in vloeden. Kortom, het was bijzonder boeiend en interessant om van deze vreemde riten kennis te nemen, ook al duurden sommige onder delen van het programma, althans voor een theatervoorstelling, wat erg lang. De dansers werden voor hun ongesmukte bewe gingsdrift en de muzikanten voor hun ongekunstelde virtuositeit met een dankbaar applaus beloond. PIETER C. ROSIER LEIDEN Alle activiteiten van clubhuis Klein Matilo zullen maandag weer beginnen. Alleen het zuigelingenbureau blijft nog tot februari in Leiderdorp geves tigd. Na de brand op oudejaars nacht moesten de activiteiten van Klein Matilo noodgedwon gen worden stilgelegd. Inmid dels is het clubhuis weer provi sorisch opgeknapt. i bingo-avond voor de bewoners de wijk Tuinstad/Staalwijk, 20 ui Augustinus - Rapenburg 24, 'Pop aa bak' met De Kroonluchters en Happening, 21.30 uur. Leids Vnjetijds Centrum - Breestraa optreden van de Engelse muziekthei tergroep Sheer Madness, 21 uur. Café De Uyl van Hoogland - optrede] 1 Leidse trio Pjama, zo 15.30 uur. Rijksmuseum Volkenkunde - Steen straat, twee wayang-voorstellinge] van de poppenspeler Rien Baart J mans, zo, 14.15 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaaii straat, antiekmarkt, 9.30-17 uur. NVSH praatcafé - Rapenburg 48, vanal 22 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, disco, vanaf 22 uur, ZONDAG Leiden - Middelweg 19c, kindervoori stelling Leids Poppentheater, 14.31 uur, tel. 125802. Werklozen Advies Centrum - Breestraai 19. tel. 122000, ma t/m vr van 10-lj MAANDAG Leiden - Rapenburg 100/102 - de werki groep TV-issue van de Leidse Stu) denten Ekklesia vertoont de speel film '...en we noemen je Jonah'. Dd groep 'ouders van dove kinderen'fl zal aanwezig zijn op deze avond, die I open staat voor iedere belangstellen] de, 20 uur. Rapenburg 24 - de Vrouwenbond NVw heeft de informatiegroep van CLAT- Nederland uitgenodigd voor een le zing met diaserie, 20 uur. Museum van Volkenkunde - Steen-j straat, spreekt antropoloog Gerardi Persoon over het ontwikkelingspro] ject dat nu wordt uitgevoerd op het eiland Siberut, vlak voor de kust van Sumatra, 20 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshuizer- laan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad-: Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: zaj J.E.C. Crul-Kelderhuis, Noordeinds- plein 8a, tel. 142888; zo. J. Stolk, Burg- gravenlaan 16, tel. 125820. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk. Professorenwijk, de Waard: za, E.K. Fo- gelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877; zo, H.C. Jasperse, Witte Singel 72, tel. 124961. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west; za, F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11, tel. 120347; zo, Ph. A.P. Cossee, Van Bemmelenstraat 20, tel. 121396. Voor de praktijk van de doktoren Groenveld, Van Leeuwen, Meijer, Rein- ders, Tan, Van Tol. Zwijneburg e Gezondheidscentrum Meren wijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - za, J. van Beek, zo, J. v d. Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539, spreekuur za en zo van 12.30-13 uur. Oegstgeest - H.A. Reterink, Terweeweg 152, tel. 150394. Voorschoten - vr 23 tot zat 23 uur: B. v. Beusekom, Beresteynstraat 2, tel. 2520; j za 23 tot zo 23 uur: A. Meiman, Leidse-1 weg 128a, tel. 2493. Warmond - J. Hoornweg, Prof. Aalber- selaan 1, Voorhout, tel. 02522-11393. APOTHEKEN Leiden - De avond, nacht, en zondags dienst der apotheken in de regio Lei ven 18, tel. 120085; apotheek Linnaeus, de Kempenaerstraat lb, tel. 153274. Voorschoten - apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525; za v.a. 13 uur: Haven apotheek, Haven 18, Leiden, tel. 071-120085. DIERENARTSEN Leiden - Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijn vlinder 36, tel. 146686. Oegstgeest - IJ Krol, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071-768616- WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604; tel t zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - gezon heidscentrum. Berkenkade, Leidi dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m wan 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, dtel. 4641. Warmond - L. Alders, Lindenhofstraat 20, Noordwijk, tel. 01719-17143. Katwijker verongelukt AMSTERDAM - De 20-jarige L. Rijn uit Katwijk is vrijdagavond laat in Amsterdam om het leven gekomen nadat hij met zijn auto uit een bocht was gevlogen en te gen een boom tot stilstand i gekomen. De peuterspeelzaal kon vorige week al weer van start gaan. Noorlander, die bezig is met de bouw van een nieuw clubhuis voor de wijk Meerburg, stelde de bouwkeet daartoe ter beschik king. De peuterspeelzaal zal, tot het nieuwe clubhuis over een half jaar klaar is, in deze bouw keet gevestigd blijven. Brand in Noordwijk NOORDWIJK - Een felle uitslaan de brand heeft vanmorgen bovenverdieping van een woning aan de Binnenweg in Noordwijk volledig in as gelegd. Door nog onbekende oorzaak ontstond brand op de bovenverdieping. Dc schade is nog niet vastgesteld. Brandweer en politie waren van- morgen nog bezig met een onder zoek. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel t2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon 071 -144941 Na bezorging ven 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement 149.55 perp post f 71,90 Jaarabonnement 186,70 per post f 276,10 Losse n Abonnementsgelden bn vooruitbetaling te voldoer Bij automatische overschrijving geen incassokosten Adjunct-hoofdredacteur. R.D Paauw Alp. redactiechaf: A. van Leeuwen Ptv Alp redactiechef' J. M. J Post J P M van der Meer (regio) W Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel, Londen Panjs, Washington, Cairo, Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219 Ch Lennartz. Maredi|k 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordi|k Tel 071-121481 Oegstgeest H. Sonders. 071-155854 Voorschoten: J Peters 071-769935 Leiderdorp: F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2