THTTO RAI werpt zijn schaduw vooruit Subaru 1300: eindelijk goede start samengesteld door Koos Post Av/egaar :ATERDAG 24 JANUARI 1981 rgv* t,S^S3 ~Jt 4 A. De personenauto-RAI begint binnenkort. Op 5 fe bruari om precies te zijn. Er komen meer dan 120 exposanten met alle merken die er in ons land te koop zijn. Veel meer zijn er niet.... Vroeger waren zulke tentoonstellingen vaak festivals van primeurs. De fabrikanten bewaarden hun nieuwtjes voor de show. Maar dat is verleden tijd. Ze hebben ontdekt dat het niet zo gunstig is te verdrinken in de vloedgolf van publiciteit waarmee deze exposities worden omge ven. Men organiseert liever tevoren bijeenkomsten om nieuwe modellen te introduceren.... Suzuki Zo riep Nimag (Suzuki) ons naar Heinenoord waar men in de pol der auto's importeert sinds het inwonen bij "moeder" Louwman Parqui in Leidschendam achter de rug is. Suzuki heeft vooral naam gemaakt met motorfietsen. Maar men vergisse zich niet: met terreinwagentjes, kleine bestelwagentjes en niet te vergeten een erg eigenwijs mini-coupeetje werd vorig jaar toch een omzet van 3700 stuks gehaald. Maar ik ben er zeker van dat dit aantal snel zal oplopen nu Suzuki een serie andere kleine karretjes op de Nederlandse markt heeft gebracht. Want voor 9.999 gulden kan men al een Suzuki Alto kopen. Klein, licht, wendbaar en zuinig. Met een driecilinder 800 cc motor. Met een topsnelheid van 130 kilometer (al móet men dan geen sterke wind tegen hebben). Met voorwielaandrijving. Met redelijk zittende stoelen (al is de zitting erg kort). Met aanvaardbaar kabaal. En met zeer aan vaardbaar benzineverbruik. Het succes van het kleine coupeetje CX - waarmee men twee jaar geleden begon - is een beetje tegengevallen. Met de Alto die als primeur op de RAI komt verwacht men verder door te stoten. Men kan natuurlijk geen wonderen van ruimte is zo n klein brikje verwachten. Maar men kan er met zijn vieren in en de achter bank kan ook voor de helft naar beneden worden geklapt. Er zit geen radio in, maar voor de rest is het echt Japans dus opvallend compleet (inclusief bijvoorbeeld een achterruitver warming). Er is ook een Alto-bestelwagentje en een vierdeürs sedan. Maar die laatste kost elf mille. British Leyland Toyota Toyota Cressida: veel soberder dashboard. Zuinigheid of aanpassing aan Europese smaak. De Britse auto-industrie (samengebundeld onder de naam British Leyland en in ons land vertegenwoordigd door BL Nederland) heeft haar hele ziel en zaligheid opgehangen aan de Mini Metro. Dat is de conclusie die men uit alle publicaties zou kunnen trek ken, zoveel nadruk wordt er op dit nieuwe wagentje gelegd. Er werd een hele nieuwe fabriek voor gebouwd, nagenoeg vol automatisch. Er werden als het ware nieuwe normen aangelegd. In Engeland met succes. Daar haalde de Metro in de eerste ze ven maanden van de verkoop al zeven procent van de markt. Maar nu komt de krachttoer, de export komt op gang. Op de RAI kan het Nederlandse publiek er kennis mee maken, daarna be gint de verkoop. Maar British Leyland heeft meer gedaan dan de Metro introduce ren. Er is een fikse bezem door het aanwezige assortiment ge haald. Het aanbod is gesaneerd. Er zijn andere verbeterde uitvoeringen voor in de plaats gekomen. Nieuw is bijvoorbeeld de Innocenti Mille. De Morris Marina is wat naam betreft helemaal van het tapijt verdwenen. Er is aan het model wat gedokterd en er is een Morris Ital voor in de plaats gekomen. Leverbaar met een 1,3 of een 1,7 liter motor. Er is nu ook een Rover 2300 gekomen. Men zal zich wellicht herin neren dat destijds een lichtere motor in de Rover-carrosserie werd gestopt om beneden de grens van dertigduizend gulden te kunnen blijven. De prijsstijgingen hebben dit nobele streven inmiddels grandioos overwoekerd. Dus hebben de Britten voor de tweede keer een dergelijke operatie uitgevoerd en is er een Rover 2300 op de markt gekomen. Aan de andere kant van de Rover-lijn heeft men het meest luxueu ze model (de Rover 3500) nog wat meer luxe meegegeven en meteen een andere naam: de Rover Vandenplas. De tijd ligt alweer ver achter ons dat British Leyland in ons land hard op weg leek naar een marktaandeel van vijf procent. Slechts de helft is overgebleven. Maar met het gezondmaken van de modellenreeks verwacht men in het Goudse hoofdkwar tier toch weer drie procent te kunnen halen. *Op andere autoshows was hij al te zien, nu is hij ook in ons land: de sedan van de Mazda 323. Een vier-persoonswa- gen met ruime bagagebak die door het neerklappen van de achterbank nog eens flink kan worden vergroot. Verkrijgbaar vanaf f16.295. Technisch is er geen verschil met de drie-of vijfdeurs. AUtO Banden houden van warmte "De eerste kilometers kunnen wel eens de laatste zijn Deze waarschuwing van de Gummiwerke Fulda (een Duitse ban denfabriek) klinkt niet vriendelijk maar is wel reeel. Banden worden door koude hard. En als ze hard zijn hebben ze veel min der greep op de weg. Het duurt enkele kilometers voor de batiden door de wrijving met de weg (of wat erop ligt) op temperatuur zijn gekomen. Daarom kan een auto de eerste kilometers wel eens gekke bokkesprongen maken. Bovendien kunnen ijs en sneeuw in de profielen vastgevroren zit ten. Met ijs en sneeuw op de weg zijn alle factoren aanwezig voor een levensgevaarlijke slippartij. Daarom: de eerste kilometers kunnen de laatste zijn. Ford Escort meermalen onderscheiden De Ford Escort is met alleen "Auto van het jaar 1981" geworden, de nieuwe voorwielaandrijver van Ford heeft nog meer prijzen in de wacht gesleept. Zo heeft het Franse autoblad "L'Automobile" Ford een trofee toege kend "voor het getoonde initiatief met het aanvaarden van de belangrijke uitdaging aan de auto-industrie voor de jaren '80 met de introductie van zijn nieuwe Escort". Ook het Duitse zondagsblad "Bild am Sonntag" heeft de wagen een onderscheiding toegekend: "Het gouden stuurwiel" Althans in de prijsklasse tot 15.000 mark. een van de drie prijsklassen waarin prijzen worden uitgedeeld. Er wordt gelet op punten als prijs, waarde, vormgeving, techniek, zuinigheid, veiligheid, nj- eigenschappen, prestatie, comfort en dergelijke. Nieuw open dakje bij Hollandia Vermeulen Hollandia in Haar lem brengt een nieuwe va riant op een bestaand glazen dakje Het is een kantel- schuifdak. Het is met een knop mogelijk het dakje in el ke stand open te zetten. Het bestaat uit een aluminium frame met daarin een vijf millimeter dik brons getint warmte werend veiligheids glas met een afmeting van 42 bij 81 cm Binnen de twee uur wordt het door Vermeulen Hollandia in Haarlem, Ou denbosch. Kampen of Ant werpen voor 625 gulden inge bouwd. Nog een auto-stofzuiger Een stofzuigertje voor de auto is niet nieuw. Dat zo n stofzuigcrtje kan worden aangesloten op de sigarettenaansteker ook al niet. Dat ben ik al meermalen tegengekomen. Men kan hoogstens volhouden dat het nieuw is dat Bosch er nu ook één in zijn collectie heeft opgenomen. Uitgerust met vier accessoi res: zuigmondstuk, zuigborstel, nadenmondstuk en een blaas- mondstuk om bijvoorbeeld luchtbedden op te blazen. De capaci teit van de stofzuiger bedraagt 0,4 liter. Het apparaat wordt geleverd in een draagkoffer. Maar wat het kost werd er niet bij vermeld. Nieuwe Franse mistlampen De Franse autolampenfabrikant Cibié heeft drie nieuw ontworpen mistlampen op de markt gebracht: voor zicht tussen 50 en 20 meter. De lampen geven een lichtbeeld dicht voor de wagen en voornamelijk in de breedte, dus op de bermen van de weg Dit soort lichtstraling wordt bereikt door "ribbeling" in het glas van de mistlamp. Bij het testen heeft Cibié gebruikt gemaakt van gordijnen Een aantal achter elkaar gehangen vitrages geeft bij verlichting pre cies hetzelfde effect als mist De gordijnen staan op anderhalve meter achter elkaar. Met acht gordijnen kan men zo een mist met 50 meter zicht imiteren. Het zal niet zo lang meer duren of de verhuizing van Louwman Parqui uit Leidschendam naar Raamsdonksveer is een feit. In Brabant wordt het nieuwe complex snel voltooid. Binnenkort gaat het restant van het personeel over. Het oude complex in Leidschendam is inmiddels verkocht, er komen luxueuze wo ningen te staan. Maar verhuizing of niet, Toyota blijft de Japanse lijst in ons land aanvoeren. Op de RAI staan weer vier nieuwe Toyota's, althans gewijzigde modellen. De Tercel heeft wat wijziging ondergaan, de Corona heeft een bijna nieuw aangezicht gekregen en ook de Landcruiser heeft het moeten ontgelden. Deze laatste - een 4x4 semi-terreinwagen met een viercihnder die selmotor - is verrassend comfortabel uitgevoerd. Maar de grootste ingreep heeft toch de Cressida moeten onder gaan. In dit geval kan men haast spreken van een nieuwe wagen, korter dan het vorige model maar van binnen toch ruimer. De nieuwe tweeliter benzinemotor biedt duidelijk meer vermogen: tot achttien procent toe. Dan kan een top van om en nabij de 175 km per uur worden bereikt. De Cressida kan ook worden geleverd met een 2,2 diesel. De wa gen heeft een vijf-versnellingsbak waarvan de hoogste versnel ling een overdrive is. Vermoedelijk zal de prijs van de Cressida onder de 22.000 gulden kunnen blijven. Bij de introductie ontspon zich een discussie of dat nu oorzaak of gevolg was van de aanzienlijke soberder uitvoering van binnen. Het is namelijk opvallend. In het verleden waren de Japanners veelal voorzien van een uiterst imponerend dashboard. Ik heb meermalen een vergelijking gemaakt met een cockpit. Talloze toeters en bellen maakten het dashboard tot een soort druk be klede kerstboom. Is de het sobere, strak gestyleerde en in mijn ogen uiterst aantrek kelijke dashboard van de Cressida een nieuwe Japanse aanpas sing aan de Europese smaak of is het een kwestie van kosten? Directeur Evert Louwman hield bij hoog en bij laag vol dat die soberderheid op verzoek van de Europese importeurs werd be tracht. Niet om de kosten te drukken, maar gewoon omdat het mooier werd gevonden. Lad a Gremi auto-import in Groningen zond mij de gegevens toe van de Lada 2105 sedan, die volgens de brief als "wereldprimeur" op de RAI zal komen te staan. Het gaat om een aanpassing van het oude Fiat-model dat al jaren door Lada wordt uitgebracht. Men heeft nu de vormgeving een wat meer internationaal aanzien gegeven, zegt men zelf. Verder heeft men interieur en dashboard functioneler en moder ner gemaakt. De bumpers werden van rubberstrips voorzien. De motor (1300 cc - 48 DIN-pk) werd voorzien van aluminium klep- pedeksel. De carburateur werd aangepast om tot een lager ben zineverbruik te kómen. De lampen werden verbeterd en de wa gen werd voorzien van een veiligheidsstuurinrichting met drie delige stuuras. Dat alles voor een prijs van nog net geen twaalf mille. In de schaduw van de grote Ja panse automerken opereren in ons land enkele kleintjes. Een van die kleintjes is Subaru. Al jarenlang op de Neder landse markt. Maar door ver scheidene oorzaken eigenlijk nooit verder dan enkele valse starts gekomen. Kortgeleden heb ik kunnen melden dat Subaru het op nieuw ging proberen. Onder een nieuwe leiding. Jaren lang was de scepter van het Nederlandse importbedrijf Misuca Europe in Hoofddorp in handen geweest van de heer Van Gaaien. Hij stapte over naar de Elam in Leiden. Zijn plaats werd ingenomen door de heer J.E.J. Coert. Ik weet niet of het zijn verdien ste is maar zijn komst viel wel samen met een leuke uit breiding van het tot dan toe wel uiterst bescheiden pro gramma dat Subaru had te Toch werpt zoiets vragen op. Subaru mag dan in ons land een notedopje zijn, het merk heeft een uiterst imposante achtergrond. Aan zijn wieg immers stonden twee Japan se wereldconcerns. Voor het commerciële deel Mitsui Co, een van de grootste han delsondernemingen ter we reld en voor het industriële deel Fuji Heavy Industries, die aan auto's, bussen, trei nen, vliegtuigen en nog meer meer dan drie miljard per jaar omzet. Het verbaast je dan dat twee van zulke giganten hun "kind" Subaru jarenlang zo slecht uitgerust laten sparte len in de internationale vis kom die de Nederlandse au tomarkt is. Met een zo eenzij dig assortiment kan men op een zo veelzijdige markt nau welijks succes verwachten. Eind vorig jaar kwam in dat op zicht de kentering. Eindelijk werd het aanbod verruimd met een 1300 driedeurs. In middels heeft men voor de RAI ook een 1300 vijfdeurs sedan aangekondigd. Men ziet het. Subaru wil in het kielzog van andere Japanse successen meegroeien. Erg graag zelfs. Volgens directeur Coert heeft het merk daar zelfs recht op. "Na het succes van een aantal Japanse mer ken is er eigenlijk nog maar 'éen dat trappelend van onge duld gereed staat om zijn lo gisch marktaandeel in Ne derland e i n d e 1 i j k op te eisen", zei hij onlangs. Overigens lijkt hij zijn zin te krijgen. Toen ik hem tegen kwam hij het terugbrengen van mijn testwagen (een 1300 driedeurs) hief hij zijn han den in vreugdevolle wan hoop ten hemel. Hij ziet het daar in het buurtschap Cru- quius aan de Ringvaart niet meer zitten. Het bedrijf zoekt allang in het westen van Ne derland naar een nieuwe stek. Want het barst in Hoofddorp aan alle kanten uit ziin voegen. "En nu helemaal", zei Coert. "Want je kunt het geloven ot niet maar in de eerste twee weken van januari hebben we van de dealers net zoveel orders gekregen als de helft van onze hele omzet vorig jaar". Nu was die niet imponerend: nog geen duizend auto's. "Maar ik blijf toch met beide benen op de grond als ik na zo'n start erop reken dat we pakweg in maart al de dui zend hebben gehaald. Zeker nu we op de komende RAI wat meer modellen kunnen tonen. Dus vind ik dat we echt op de goede weg zijn". En zo gek is Coerts optimisme niet gezien de handzame 1300 waarmee Subaru nu op de proppen is gekomen en waar mee ik een tijdje hebben kun nen rondrijden.Het was een driedeurs. Prijs 14.000 gul den. De inmiddels aangekon digde vijfdeurs sedan komt anderhalf duizend gulden duurder uit. De Subaru 1300 DL is een klei ne voorwielaandrijver die zich uiterlijk maar weinig on derscheidt van de vele con- currentjes. Een kwestie van smaak natuur lijk maar ik vind het een best aardig ogend karretje dat door zijn derde deur erg func tioneel is te gebruiken. De op zichzelf niet zo grote bagage- bak kan door het terugklap pen van de achterbank tot royale afmetingen worden vergroot. Zoals bij zovele au tootjes. Bij steeds meer Japanners komt men het tegen: stan daard geen radio meer. Maar voor het overige zal men wei nig vat auto als noodzakelijk wordt ervaren. Inclusief krcukelzo- nes voor grotere veiligheid, progressief vervormende ge rimpelde profielen in de car rossene en een motor die bij een frontale botsing naar be neden wordt gedrukt De bediening en besturing van dit van een licht metalen vier cilinder boxermotor a ne wagentje is probleemloos. De goed geplaatste pook di rigeert de vicr-versnellings- bak heel direct en de daar mee gegeven bevelen worden onder de motorkap prompt uitgevoerd. Deze 1300 DL is geen felle sprinter. Men moet fiks aan spraak doen op het aanwezi ge vermogen van 61 paarde- krachten om het snel uit de veren te krijgen en men moet er heel wat plank-gas-werk tegenaan gooien voor men de in de papieren beloofde top van 140 kilometer ook op de teller geregistreerd ziet. Een en ander gebeurt bepaald niet geruisloos. Integendeel, op sommige toerentallen is de krachtbron zelfs vrij ru moerig te noemen. Maar een maal op een constante snel heid als bijvoorbeeld 120 ki lometer per uur draait het zaakje best prettig. Maar dan moet men wel op gladde wegen blijven... Alle vooruitstrevende techniek (zowel voor als achter onaf hankelijk geveerd) kan het feit niet wegwissen dat het erg onrustig toeven is in deze Subaru 1300 als het wegdek niet lekker glad is. Gelukkig is dat op een groot deel van ons wegennet het geval. Maar even met zo'n Subaru buiten die gepolijste paden en alle oneffenheden van beneden lijken in drie voud naar boven te komen. Het stuur dan maar goed vasthouden! Die eigenschap maakt deze Subaru onder bepaalde om standigheden nogal onrustig. Wellicht zouden andere (be tere) schokde'mpcrs en wat minder stugge banden kun nen helpen Maar ja, het is de vraag of de kopers van zulke redelijke laag geprijsde wa gens met dergelijke kosten willen experimenteren. Blijft dus de wat te levendige Subaru. Maar daar staat een goede handelbaarheid tegen over. Niet al te vinnig cn geen jager, maar wel prettig com pleet uitgerust (alleen geen radio) en ook niet gek dor- Bij normaal gebruik i een op twaalf zeker haalbaar Rustig r .dend op de snelweg zelfs meer dan'Óen op der tien. Maar de ruime een op zeventien bij constante snel heid van 90 km per uur uur - zoals de fabriek opgeeft - is erg fraai, maar helaas louter theorie. Een papieren cijfer.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 29