Nederland wordt een (tweede) vakantieland Beursweek Bied ZATERDAG 24 JANUARI 1981 3elgïe, Luxemburg, West-Duits- land, Finland, IJsland, Noorwe gen. Zweden. Turkije. Canada. Verenigde Staten. Nieuw Zee land, en Japan. Allemaal landen met een negatieve reisbalans. Lotgenoten van Nederland, want ook wij besteden in het buiten land meer vakantiegeld, dan de thuisblijvers en de buitenlanders hier. Oud-minister van financiën And- riessen dacht daar twee jaar gele den iets aan te kunnen doen met zijn hartekreet "Nederland ga in eigen land op vakantie" Hilari teit en cynisme vielen hem ten deel. Wie gaat er nou op vakantie in een land, dat per jaar hooguit vijftien dagen strandweer biedt, waar voor een week in een een voudig vakantiehuisje in het hoogseizoen al gauw duizend gulden moet worden neergeteld en waar de plichten van de kam peerder het al snel moeten afleg gen tegen de rechten? Boven dien: waar zouden in het geval van een massale bekering die miljoenen extra vakantiegangers moeten blijven? Nederland vakantieland? Vergeet het maar, zo wezen de cijfers ook nadien uit. In 1978 bedroeg het tekort op de reisbalans 4,65 mil jard, in 1979 ging het om 5,2 mil jard en het afgelopen jaar zette de stijging door tot zes miljard. Tegen de achtergrond van die cijfers moet dan nog het gegeven worden geplaatst dat het aantal Nederlandse vakantiegangers niet is toegenomen (zowel in'79 als in 80 bedroeg dit aantal 8,3 miljoen), maar het aantal vakan ties wel (van 10,8 miljoen in'79 tot 11. 4 miljoen in'80). Conclusie: Nederlanders geven meer geld uit aan meer vakanties in het buitenland. De anderhalf jaar geleden uitgebrachte nota "toeristisch beleid" van staatsse cretaris Hazekamp heeft daar weinig aan kunnen veranderen. Ook de instelling van een advies commissie met deskundigen als prof. Van Gent (Nijerodc), Albert Heijn (Ahold) en Peter Löhr (Schouwburg Haarlem) heeft nog geen concreet reusltaat op geleverd. Suggestie Opvallend Het is januari en het gebruik wil dat Nederlanders in die periode de zomervakantie gaan boeken. Bij de reisbureau's is het echter rustiger dan gewoonlijk in deze tijd van het jaar. Hoe komt dat? Heeft het spook van de matiging toegeslagen of zijn er ande re oorzaken. Hoe staat het trouwens met de vakan tie in eigen land en dus met de werkgelegenheid van de 200.000 mannen en vrouwen die in het toe risme hun brood verdienen. Wat brengt de toe komst hen meer dan vakantiespreiding? De overheid blaast dan nu ook wat minder hard van de toren. Het dictaat om in eigen land op vakantie te gaan is vervangen door een vriendelijker suggestie van de Rijksvoorlichtingsdienst. Een paar vakantiedagen over? Ver ken het eigen land eens. Huisje op de hei, buiten het seizoen te gen gereduceerd tarief. Of met de spoorwegen kris-kras door het land. Bij de bekendste post bus van Nederland, nummer 51, weten ze ér alles van en maken ze er tegenwoordig ook druk recla me voor op de televisie. Het idee van het stimuleren van een kleine vakantie in eigen land komt niet uit de lucht vallen. De overheid en het Nationaal Bu reau voor Toerisme spelen met die campagne in op recent con sumentengedrag. Nederlanders blijken er zelf de voorkeur aan te geven om korte vakanties niet meer in het buitenland door te brengen, maar te benutten voor een verkenning van het eigen land. De gedwongen loonmati- ging en de gestegen kosten van autorijden en vliegen zijn be langrijke oorzaken van die ten dens. ■'W% De verloren zomer is een bekend begrip i warmte voor zonnebaden op het strand. Directeur Engelen van het bureau toerisme van de ANWB kan daarover meepraten: "Het vakantiepatroon heeft zich het afgelopen jaar nogal opvallend gewijzigd", zo zegt hij. "Mensen zoeken het inderdaad dichter bij huis. Spanje levert in. Frankrijk en Duitsland groeien en er blijkt een niet onbelangrijk aantal mensen geneigd om een tweede of derde vakantie in eigen land door te brengen. Ik denk dat die tendens zich zal voortzetten. Ik heb nooit zo sterk de indruk ge had dat het weer een grote ro) speelde. Er zijn genoeg voorbeel den te noemen van landen waai het klimaat onaantrekkelijk is, maar die het toch als vakantie land redelijk tot goed doen. Bui ten het hoogseizoen zijn de prij zen lager, is de service beter, om dat minder met onwetende inval krachten gewerkt hoeft te wor den. Volgens mij zijn dat wel overwegingen die tellen". Een man die dat allemaal al enige tijd geleden heeft zien aankomen is drs. P. van Houten, directeur van Wagons Lits. Hij zei vorig jaar mei, toen de toestand aan zienlijk minder rooskleurig leek, bij de opening van het uitgebrei de Euromotel in Groningen, dat er in de sector toerisme in Neder land zeker 23.000 arbeidsplaat sen bij zouden kunnen komen, als een wat realistischer beleid zou worden gevoerd. "Ons land wordt nu vooral gepresenteerd als bestemming voor de hoofd vakantie. Dat moeten we niet doen. Nederland moet juist naar voren worden gebracht als hèt land voor de tweede of de derde vakantie". Volgens Van Houten zijn die "bij-vakanties" niet al leen in Nederland, maar ook ip het buitenland sterk in opkomst. Slecht weer, aldus Van Houten speelt voor een paar dagen geen rol. Van Houten zou het land graag op gedeeld zien in wat hij noemt speerpuntregio's. "Een speer puntregio krijgt ook z'n eigen marktgebied in de ons omrin gende landen, zo zegt hij. "Gro ningen zou kunnen mikken op Sleeswijk Holstein en de regio Bremen- Hamburg. Andere re gio's kunnen zich richten op Zuid— en Midden—Duitsland, België en Noord-Frankrijk en Zuidoost-Engeland. Onze erva ring is dat met scherp gerichte promotie-acties ten minste één procent van de vakantiegangers in zo'n gebied kan worden over gehaald om te komen" vruchten gaat afwerpen.Blijft de geldontwaarding in Nederland, zoals nu, aan de lage kant, dan is er ook een verhoogde belangstel ling van het buitenland te ver wachten, aldus Cornelissen in zijn rede. Verandering Bij van Houten speelt toch ook weer de gedachte, dat een deel van de buitenlanders die hier een korte vakantie heeft doorge bracht, onder de indruk raakt van het land en zal besluiten nog eens een keer wat langer terug te komen. Gebeurt dat. dan zet dat natuurlijk extra zoden aan de dijk voor het saldo op de reisba lans. Voorlopig zit een echte verbetering van dat saldo er nog niet in. Mr. Cornelissen, directeur van het Nationaal Bureau voor Toerisme wees er vorige week in zijn ope ningsrede bij de Vakantiebeurs '81 op dat de komende twee jaar nog een verslechtering aan de or de zal zijn. Pas na '83 zal het ge leidelijk beter gaan, als het be leid dat nu gevoerd wordt zijn Cornelissen verwacht grote veran deringen in de reiswereld. Varië teit en kwaliteit zullen naar zijn gevoel in de toekomst verkozen worden boven een "confectie- vakantie". Dat maakt de zaak er voor de reiswereld niet eenvou diger op. Cornelissen verwijst daarbij naar landen als de Ver enigde Staten waar soortgelijke veranderingen zijn opgetreden en grote concentratties in de reis wereld tot gevolg hebben gehad. In de VS, aldus Cornelissen is het aantal reisagenten de laatste vijf jaar van 18.000 tot 12.000 te ruggelopen. Ook de vakntiespreiding, die dit jaar op bescheiden schaal van de grond gaat komen door het ver vallen van een verplichte bouw vakvakantie. zorgt voor verande ringen. Die spreiding heeft een streep ge trokken door het Nederlandse gebruik om in de maanden de cember en januari de bestem ming van de zomerse vakantie vast te leggen. Touroperators, hoewel zeer optimisch over het seizoen dat komen gaat, signale ren wat aarzelingen bij het boe ken. Reisgidsen worden wel op gehaald, maar op de korte ter mijn levert dat dit jaar minder boekingen op. Consumenten ne men kennelijk rustig de tijd om te bepalen welke periode het meest geschikt is voor vakantie. Aarzeling Nederland. Hoogstens vijftien dagen per jaar biedt de zon voldoende Engelen van de ANWB heeft daar nog een andere verklaring voor: "Die aarzeling is ook heel goed verklaarbaar tegen de achter grond van de loonmatiging. Er is wel gesuggereerd dat mensen sterk op vakanties zouden bezui nigen. Ik geloof dat dat niet over schat moet worden. Maar vergeet niet dat veel mensen in onzeker heid zijn over het inkomen dat ze dit jaar verdienen. Pas eind van deze maand krijgt iedereen voor het eerst het nieuwe loonstrook- je onder ogen en zal duidelijk worden wat er te besteden valt. Dat is belangrijk, omdat in ieder geval vaststaat dat op vakantie geld gekort wordt. Mensen zul len wat meer moeten gaan reke nen, voordat het budget duide lijk wordt en er ook geboekt kan worden. Dat die touroperators optimistisch zijn, verbaast mij niet, dat zijn ze in deze tijd van het jaar altijd" Engelen lijkt met zijn uitlatingen te verwijzen naar een bekende grap in de reiswereld: als de door reisorganisatoren verstrekte cij fers over het aantal verrichte boekingen bij elkaar worden op geteld en werkelijk zoudgn klop pen, dan zou zo'n beetje iedere Nederlander per jaar twee keer voor een vakantie het vliegtuig pakken. Dat nu is zeker niet zo, zo blijkt uit de cijfers van het Centraal Bu reau voor Statistiek.Van de Ne derlanders gaat 61,1 op vakan tie. Alleen in de zomer gaat 47,6 alleen in de winter 2,6%. Zo wel zomers als 's winters gaat 10.8 op stap. Engelen is er van overtuigd dat de vakantiespreiding een goede zaak is voor het eigen land: "De pieken vallen weg, de prijzen gaan omlaag, dat maakt het al leen maar aantrekkelijker", zo redeneert hij. Tenslotte: de suggestie dat de ma tiging die niet alleen in Neder land, maar in de hele Westerse wereld moet worden betracht, de doodsklap zou betekenen voor de groei van de toeristische in dustrie, lijkt voorlopig niet te worden bewaarheid. Verschui vingen in de aard van de vakan ties zijn wel aan de orde. Minder ver weg. minder met het vlieg tuig en vaker met de auto of met de touringcar bijvoorbeeld Maar het totaal van de bestedingen loopt nog niet terug. De magi sche grens van honderd miljard gulden, die in de Westerse lan den in totaal aan vakanties zijn uitgegeven, werd twee jaar gele den al doorbroken en zo blijkt uit berekeningen van de OESO, van stagnatie is nog geen sprake. So'n twintig jaar gele- jes. of zoals ze in Bel den werd er nog gelét gie zo aardig zeggen: op het zedelijk gedrag op de moraliteit van van jongens en meis- de jeugd. Dat maakte vakanties voor jonge mensen die met elkaar verkeer den (wat een woord!) ook zo ontzettend duur Ik zal u dit uit de doeken doen aan de hand van een persoonlijke blessure die nooit helemaal genezen is. In die ver vervlogen tijd "liep" ik met een meisje, met wie ik me later in de echt zou storten, maar zo ver was het nog lang niet Wij begeerden samen op vakantie naar Bied te gaan. omdat het Maar ja. kón dat nou wel. Libelle en Margriet werden elk voorjaar weer bestormd met deze vraag door moeders met opgroeiende dochters. Want enerzijds werd wel beseft dat men niet meer in 1910 leefde, anderzijds de wereld zat vol laaghartige kerels en "zo licht viel de kroon van het meisje heur hoofd". Enfin, na een paar ongemakkelijke dagen zei mijn latere schoon moeder: vooruit dan maar. Wij opgewekt naar een reisbureau (nee, ik zeg niet welk, er is al genoeg gedonder in de wereld) om een hotel te bespreken. Er was toen nog niet zo'n verscheidenheid aan vakantiemogelijk heden. De man die ons te woord stond, zei streng: "Is u getróuwd''" Nee. zeiden we schuchter. De zonde moet ons van het gezicht af te lezen zijn geweest. Veel te luid zei de man vervolgens: Dat worden dan twee één persoons kamers". En dat maakte het nou zo verrekte duur. Maar er zat niets anders op. Na een lange, lange treinreis (vliegen was veel te duur; auto s wa ren nog voor de Welgestelden) kwamen we met enkele tientallen Nederlanders in het hotel in Bied aan. Als laatsten kregen we de sleutels van onze kamers. Uit de nummers bleek dat we op de zelfde etage zaten. Dat viel mee. Ja, waratje, we hadden kamers naast elkaar. Op enkele meters van elkaar staken wij de sleutel in het slot om even later te ontdekkendat we in éen en dezelfde kamer stonden: een kamer met twee deuren en twee één-per- soons bedden, zo ver mogelijk van elkaar verwijderd, dat wel. Lóchen, léchen. Hadden ze in Nederland élles gedaan om de kuisheid te dienen, komt me daar zo'n Joegoslavische flip die zich nergens wat van aantrekt en je mooi in één ruimte parkeert. Als daar de hand van de duivel niet in zichtbaar was, dan weet ik Het niet meer. We waren niet ongelukkig met de situatie, om het eens in diploma tieke termen te zeggen, maar het was tussen de bedrijven door wel een dure kamer geworden. Een jaar of wat terug schreef Margriet een vakantie-verhalenwed- stnjd uit met aardige geldprijzen. Op een druilerige zondagmid dag zette ik het Bled-verhaal, veel uitvoeriger dan hier, op pa pier. Zou die lajelichterij van jóren terug op een markante ma nier dan toch nog wat opleveren? Nee, ik viel niet in de prijzen. Een jaar daarna werd ik door een redactrice van het damesblad gebeld. Dat verhaal was toch wel erg leuk geweest, als ze het nou zouden inkorten, mocht het dan worden gepubliceerd in de ru briek "Goud voor uw brief'? Nou, dat was best. De ingekorte versie werd mij voor publikatie toegezonden, lk naa alleen bezwaar tegen de ondertekening. "Hr. R.P., Leiden" stond er onder. Zet u mijn volledige naam er maar bij. zei ik tegen de redactrice, dan hebben mijn vrienden en kennissen er ook nog wat aan. Maar nee, dat mocht voor geen prijs. "U bent beroepsjournalist, een aantal mensen Kent u, enne, ja, net zou door de lezeressen als oneerlijke concurrentie worden be schouwd" "Maar er staat toch nergens dat journalisten niet mogen mee doen?" riep ik verbaasd uit. "Nee, nee, maar toch...." En heel even golfde er iets door me heen wat ik jaren daarvoor ook bij dat reisbureau had gevoeld. Ik had kennelijk wéér wat ge daan dat niet helemaal door de beugel kon. Bied -- ik moet er toch weer eens gaan kijken. RUUD PAAUW Kiekje van het Park Hotel in het Bled i Het hotel is inmiddels afgebroken. AMSTERDAM - In deze voor de Verenigde Staten zeer emotionele weelc stelde Wall Street de buitenwacht hevig te leur. De beurs maakte een flinke val en sleepte daarbij ook andere beurzen mee, zoals die van Am sterdam. De belangstelling om zaken te doen, was overal vrij ge ring en ook in Wall Street bleven de dagomzetten op een laag ni veau hangen. In deze week, waarin de gijzelaars vrijkwamen en de nieuwe Ameri kaanse president Reagan'werd ingezworen, gold voor de de Newyorkse effectenbeurs het ou de gezegde „het bezit van de zaak is het eind van het vermaak". Twee maanden geleden ontwik kelde Wall Street een forse haus se met snel oplopende koersen tot over de Dow Jones-stand dui zend uit vreugde dat er een repu blikeinse regering zou komen. Nu deze regering haar intrede heeft gedaan, zakte dezelfde beurs op de dag van de inzwering van de nieuwe president twintig punten. Ook de daarop volgende paar dagen liet de index nog ne gen punten vallen. Het meest op vallende daarbij was dat gezien de geringe dagomzet zo weinig beleggers zich tot beurszaken lie ten verleiden en er de voorkeur aan gaven rustig thuis te blijven. Het teleurstellende gedrag van Wall Street werd toegeschreven aan het uitblijven van opzienbarende besluiten in de inauguratierede van de nieuwe president. De be kende republikeinse verkie zingsslogans kwamen daarin wel om de hoek kijken, maar werden niet in concrete maatregelen ver taald. Men had onmiddellijke stappen verwacht inzake de af schaffing van de prijsbeheersing voor energieverbruik en een for se verhoging van de defensie-uit gaven. President Reagan had zelfs voor het herstel van de con junctuur en het wegwerken van de inflatie alleen maar het voor uitzicht van een lange, moeizame weg. In Europa is altijd al de draak gesto ken met de dwaze verwachtingen van het Amerikaanse publiek dat met de komst van de nieuwe re gering alle problemen meteen zouden zijn opgelost. Nu steekt echter precies als onder Carter de vrees weer de kop op dat juist door het versneld wegwerken van de recessie de inflatie weer gestimuleerd kan worden. Financieel veranderde er deze week ook weinig. Achteraf blijkt nu dat het vrijkomen van de gijze laars maar een klein deel van de door Amerika bevroren Iraanse tegoeden heeft losgeweekt. De rest is gestort bij de Bank of Eng- door C. Wagenaar land en zal gebruikt worden om de schulden van Iran aan buiten landse instellingen te delgen. Van veel invloed op het in het buitenland roulerende Ameri kaanse dollarbestand zullen deze financiële transacties niet zijn. En de dollar liet deze week dan ook een licht dalende tendens zien. Maar doordat de bankrente in de Verenigde Staten nog steeds op 20 procent ligt, bleef een forse reactie uit. Ook hierte gen werd door de nieuwe presi dent geen duidelijke stelling ge nomen, hetgeen Wall Street even eens teleurstelde. Geen financiële ontspanning dus en in Zweden werd het disconto zelfs nog flink verhoogd. Ook geen financiële ontspanning in ons land. De brandbrief van Ne- derlandsche-Bankpresident Zijl stra met als dreigement dat in dien de regering niet op korte ter mijn tot een nieuwe bezuiniging van enige miljarden komt de ren te weieens aanzienlijk kon gaan stijgen, maakte zo'n indruk dat de obligatiemarkt vrijwel dage lijks terugliep. De hypotheek banken, die vorige week de afgif- teprijs voor de 11 procent pandbrieven al hadden terugge bracht van 101 op 100,5 procent, waren nu genoodzaakt verder tot 100 procent terug te gaan. De 10,5 procent-pandbrieven verdwenen geheel van het toneel. Minister Van der Stee bracht per soonlijk middels een werkbezoek het nieuws van een nieuwe 10.75 procent-staatslening naar de beurs, waarop volgende week dinsdag de inschrijving volgens het tendersysteem zal worden beëindigd. Dit wordt de eerste staatslening van dit jaar die kor ter loopt dan de vorig jaar ge plaatste 10,75 procent staatsleningen, welke thans rond 101 procent noteren. Zoals reeds opgemerkt, trokken de dalingen van Wall Street Amster dam mee naar beneden. Er be stond aanvankelijk nog enige nei ging tot herstel, maar onder lei ding van Koninklijke Petroleum liet men al spoedig het hoofd han gen. Later in de week boekte Ko ninklijke echter een herstel, maar per saldo ging er toch terrein ver loren van f214 tot f210. Unilever kon flink aantrekken en van f 124 tot f129. Het binnenkomende bedrijfs nieuws was gemengd van aard. Reesink boekte als handelson derneming vorig jaar een iets ho gere winst, hetgeen ook leidde tot een hoger dividend Dit deed de koers oplopen van f203 tot f210 Daarentegen zakte Houthandel Pont diep in het rood door de slecht lopende bouwmarkt. Het aandeel waarin de moeilijke gang van zaken al behoorlijk was ver disconteerd, kon toch de koers van f 60 niet behouden. Verder was er deze weck sprake van een verdeelde stemming zon der richting. Audet sprong tussen 1' 82 en f 88 heen en weer. Giessen- de Noord herstelde zich met een koersverbetering van f 145 op f 165, maar Kiene moest van f 275 op f255 terug. De prijsslag van Ahold kostte het aandeel een ver der verlies van f 4 en ook Smit Internationale was f 4 in reactie KBB en Ceteco daarentegen boekten een herstel van f 4

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23