na de grote schoonmaak Lekkerkerk "Kinderen spelen nu gifwijkie TERDAG 24 JANUARI 1981 EXTRA PAGINA 21 LEKKERKERK - „De analyses van de grond die we tot nu toe heb ben weggegraven, wij zen uit dat er primair to lueen en xyleen in zit. Produkten uit de verfindustrie dus. Er zijn ook andere stoffen gevonden, maar niet in concentraties die on vermijdelijk gevaar op leveren voor de gezond heid van de mensen". Burgemeester Hans Ouwer- kerk van Lekkerkerk is ui terst stellig in zijn uitspraken. Hij voegt er meteen aan toe, dat in de laatste af te graven delen van de wijk, daar waar de koophuizen staan, nog ern stiger zaken aan het licht kun nen komen, maar tot nu toe is er geen reden voor ongerust heid. Toch zegt hij:.Niemand mag eraan twijfelen dat de he le operatie noodzakelijk was. De stank in de huizen, de mensen met hoofdpijn en an dere klachten, het vervuilde water; alles bij elkaar maakte de situatie onhoudbaar voor de bewoners, het gif moest weg". Garantie Vanuit de bevolking is ge vraagd om een garantie dat men op ieder moment dat men dat wil, opnieuw onder zocht kan worden. Die garan tie is er: via de huisarts kan ieder die klachten heeft bij het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid een onder zoek aanvragen. Na afloop van de ontgravingen, als alle gegevens op een rijtje staan, zal minister Ginjaar (volksge zondheid en milieuhygiëne) opnieuw beslissen of alle be woners alsnog een uitgebreid onderzoek moeten krijgen. Ouwerkerk: „Ik vind dat je dit individueel moet regelen. Het gaat om sterk persoonlijke ge voelens en spanningen, waar een individueel antwoord op gegeven moet worden. Dan kom je niet uit met een glo baal onderzoek onder dui zend mensen. Er wordt overi gens maar weinig gebruik van de mogelijkheid gemaakt, maar daar gaat het niet om: de garantie moet er zijn". De kosten die als gevolg van de gifaffaire in Lekkerkerk zijn gemaakt (de schoonmaakoperatie, tijdelij ke huisvesting, voorlichting, onderzoek, e.d.), liggen tus sen de 175 en 200 miljoen gul den - een bedrag dat in zijn geheel wordt betaald door het ministerie van binnenlandse zaken. De kennelijke veroorzaker van alle ellende, het bedrijf Wijn stekers, is niet vervolgd. Krachtens de Hinderwet kon het bedrijf niet meer worden aangesproken voor de illegale stortingen, omdat de saak len tussen Lekker kerk, Volgermeer en de andere locaties, iets te leren van de er varingen daar, nu die operatie vrijwel is af gesloten? Cors van den Brink stak er zijn licht op en schreef on derstaande reporta ge. Een voorbeeld: „Eind maart hoor ik van die benzeen. Later bleek dat mee te vallen en je zou nu kunnen zeggen: had gewacht met dat bericht de wijk in te sturen tot er nader onderzoek was gedaan. Maar als het intussen uitlekt, ben je wel verkocht. Ik zal mijn le ven niet vergeten dat ik het de gezinnen bij wie het in het drinkwater was aangetroffen, moest vertellen. Al die gezin nen gingen naar huis met het idee: we hebben kanker. Alle maal. Dat is de schaduw kant". - Kunnen mensen dit hebben? "Ja, dat denk ik wel. Als men sen eisen dat er snel wordt op getreden, moeten ze ook ver velend nieuws trachten te verwerken. Een voordeel was, dat het opleidingsniveau van de wijk hoog is. Als je al leen mensen hebt met een la gere schoolopleiding, vormen die een andere partij dan deze mensen. En wat ook positief werkte, was dat de slachtof fers zich organiseerden. We wisten niet met wie we kon den praten. Je kunt dit niet doen met 270 individuele ge zinnen. En hoe gespannen het ook werd, we konden altijd in gesprek blijven". - Hoe was de relatie met de hoge re overheden? "Je moet als lokale overheid de zeggenschap in eigen hand houden, omdat je het meest aanspreekbaar bent voor de mensen. Rijk en provincie zijn er natuurlijk bij betrok ken, maar ze moeten de zaak niet overnemen. Voorwaarde is dan dat je als gemeentebe stuur in de frontlinie durft te gaan staan, en dat je finan cieel de ruimte krijgt om te opereren. Dat is bij ons het ge val geweest". 'Er zijn steeds weer onver wachte dingen; omstandighe den die je van tevoren niet kunt bedenken, noch bereke nen. En als je aan een operatie als in Lekkerkerk begint, dan kun je niets meer laten zitten. Dan moet je alles aanpakken wat er te voorschijn komt". - Is Amsterdam hier wel eens ko men vragen hoe ze het met de bewoners van Broek in Water land moeten aanpakken? Ouwerkerk lacht spottend: "Neen, Amsterdam is zelf zo ontzettend knap. Dat weet ik, want ik heb er zelf nog ge werkt". mmmmoKummaaBm i - mum was verjaard. Lekkerkerk laat het er niet bij zitten. Bij de rechtbank is een voorlopig getuigenverhoor aange vraagd. Ieder die zich iets over stortingen weet te herin neren, wordt door de recht bank gehoord en na afloop zal bekeken worden of Wijnste kers alsnog aansprakelijk ge steld kan worden, in een ci viele procedure. Ouwerkerk twijfelt: „We moe ten goed bedenken wat het gevolg is van het verliezen van zo'n proces, voor andere gemeenten in vergelijkbare situaties. Bovendien: een pro ces zal jaren duren, omdat Wijnstekers zeker in beroep zal gaan tegen een vonnis, waarbij het bedrijf schuldig wordt bevonden". Een gewonnen proces zou Wijn stekers daarentegen kunnen ruïneren, en Ouwerkerk vraagt zich af wat hij daarmee op zou schieten. Veel geld is er - in verhouding tot de kos ten - niet te halen en je maakt werknemers tot werklozen. Het is duidelijk dat er man co's zitten in de wetgeving. Lessen - Zijn er door anderen lessen te leren van Lekkerkerk? Ouwerkerk, zeer resoluut: „Als je vraagt hoe een overheid moet optreden in dit soort za ken, dan zeg ik: zoals Lekker kerk dat gedaan heeft. Dat wordt door vriend en vijand erkend". - Wie zijn die vijanden? „Nou, er zijn natuurlijk mensen die de overheid als boosdoe ners zien. Als ik denk aan die vergaderingen met de bewo ners hier, in april, daar stond ik niet bepaald als de gevierde jongen. Maar de overheid heeft het hier goed gedaan, hoe eigenwijs dat misschien ook klinkt. En ook al zijn er fouten gemaakt". Die fouten komen niet zo ge makkelijk boven tafel. Na enig aanhouden en nadenken zegt Ouwerkerk: "Misschien hadden we wat meer tijd moe ten nemen voor de verhui zing. De problemen die dat opleverde, zijn wat te weinig onderkend. Wat ik heb ge leerd, is dat er door de angst een absolute onmogelijkheid is tot relativeren. Dingen die je normaal kunt beredeneren en waarvan je zegt: zo gaat dat, gaan dan niet zo. Je moet constant improviseren. Ge woonlijk moetje als bestuur der steeds proberen de vra gen voor te zijn, en in een nor maal proces lukt dat ook rede lijk goed, maar toen lukte dat niet". „Als ik op televisie zo'n bewo- dioxine in de Volger- meerpolder, en die van xyleen en tolueen in Lekkerkerk gingen eraan vooraf. Maar dat is niet alles. Een rondvraag van minis ter Ginjaar (volksge zondheid en milieu hygiëne) onder de provinciale besturen leverde een lijst op van driehonderd plaatsen, waar zeer waarschijnlijk, of ze ker, chemisch afval ligt. In Lekkerkerk werd de eerste grote schoon maak van Nederland gehouden. Is er, on danks alle verschil- nersvergadering in Broek in Waterland zie, dan geldt daar voor precies hetzelfde. En zo zal het overal in het land gaan. De angst regeert. En terecht. Dat zul je je als overheid heel goed moeten realiseren. En als je die angst wilt wegne men dan is er maar één moge lijkheid: absolute openheid. Dat is hier zo gedaan. Ik wil ook best zeggen dat ik daar soms verdomd veel last van heb gehad, maar het kan niet anders". ,Kijk, er staat een cijfertje ach ter dat woord benzeen om de concentratie aan te geven. Niemand, tenzij hij scheikun dige is, kan dat interpreteren en bepalen hoe gevaarlijk dat het is. Je geeft dus voedsel aan de angst. Maar ik heb er geen moment spijt van gehad dat we het zo gedaan hebben, omdat het in wezen de ver trouwensrelatie tussen bur gerij en gemeentebestuur in stand houdt. In diepste wezen hadden de mensen vertrou wen in ons optreden" Verwijten Toch heeft men de gemeente verweten, dat er niet ade quaat is gereageerd op berich ten uit de wijk dat er iets aan de hand was; dat de leidingen waren aangetast bijvoor beeld. Ouwerkerk wijst die verwijten nog altijd falikant van de hand. Zegt dat al vanaf april 1979 het water is gecon troleerd en dat een dag na het ontdekken van het gif de mensen zijn ingelicht. Het storten van het gif zelf - meer dan tien jaar terug - is hem niet aan te rekenen. En bo vendien: wie wist, voor de af- faire-Lekkerkerk, dat het überhaupt mogelijk is dat dit soort buizen poreus worden, zoals nu ook in het Westland is gebleken. Het jaar was nog maar een paar dagen oud, of Nederland werd geconfronteerd met de derde grote gif vondst in amper ne gen maanden: me thylbromide in het drinkwater van Westlandse tuinders. De ontdekking van door Cors v.d. Brink Foto links: Burgemeester Hans Ouwerkerk. Foto rechts: Nadat de vaten en het vergiftigde zand onder de woningen zijn weggehaald, wordt schoon zand tussen de funderingen gespoten. LEKKERKERK - Voor de mees te bewoners van Lekkerkerk,c gifwijk is alles wel zo'n beetj voorbij. Het gros van de bewc ners van koopwoningen heej elders onderdak gezocht, uit vrees met onverkoopbare wo ningen te blijven zitten. Het merendeel van de huurders is gebleven. Hun woningen zijn weer te gebruiken. Op de voor malige ijsbaan worden steeds meer caravans weggehaald. De laatste bewoners van het tijdelijk dorpje zijn opgescho ven naar de wat gerieflijker wisselwoningen, waarvan er een dertigtal zijn neergezet. Ai jan de Lege zit in de c te studeren. Zijn gitaar ligt binnen handbereik, uit de grote speakerboxen klinkt progressieve pop. Eerstejaars medicijnen in Rotterdam. Hij klaagt over de kou -vanmor gen vroor het hier, en na een uur stoken was het nog maar een graad of zeven" - en over het vocht. Voor de rest is het allemaal wel goed gegaan, meent hij. Aanvankelijk woonde Arjan bij zijn ouders in een caravan, maar toen hij moest gaan studeren, liep het verkeerd. Doordat de eerste mensen inmiddels naar elders waren vertrokken, kon hij een eigen caravan huren. Zijn ou ders hebben nu een nieuw huis in Lekkerkerk gekocht. Bin nenkort zit hij weer in het ou derlijk huis. „Wel jammer na tuurlijk, maar'ja. dit is ook niet uit te houden". Hoe kijkt Arjan terug op de ge beurtenissen? Is hij bang voor mogelijke gevolgen? „Eigenlijk niet. Ik redeneer zo, dat als het mis is met me, er toch niets meer aan te doen is. Je zult ook nooit meer kunnen bewijzen dat het een gevolg is zvan het gif, als je eenmaal ziek wordt. Het interesseert me ook niet zoveel meer. De reacties nemen in het algemeen af. Me destudenten vragen er nog wel eens naar, maar hier in Lekkerkerk wordt er nauwe lijks meer over gepraat". Jan en Hannie Verhoog 'terug in hu n huis. In mei zullen de laatste wonin gen worden opgeleverd, maar eind januari zullen de laatste huurders al terugkeren naar hun woningen. De koopwo ningen, die Lekkerkerk in middels van het rijk heeft te ruggekocht, zullen aan nieu we bewoners gesleten moeten worden. Lekkerkerk is er niet al te pessimistisch over. "N ieuw bouwwij k" De gifwijk ligt er bij als een zo juist gereedgekomen nieuw bouwwijk. Een wonderlijke ervaring: dat deze kale zand en moddertroep schoon en ge vaarloos is, terwijl het in mei. van het vorig jaar onvoorstel baar was dat onder gras, bo men en planten uiterst ge vaarlijk chemisch afval lag. In twee compartimenten wordt nog hard gewerkt. De grond wordt tot drie meter afgegra ven en vervolgens wordt met een zandspuit schone aarde aangebracht. Naar verwach ting zullen er een 1600 vaten - al dan niet doorgeroest - naar boven zijn gehaald als de laa tste kubieke meter aarde is afgegraven. De aarde wordt vervoerd naar de Afvalverwerking Rijn mond en daar - gemengd met huisvuil - verbrand. Een kar wei dat twee jaar in beslag zal nemen. Water dat in Rijn mond door het gif wordt ver vuild, wordt keurig terugbe zorgd in Lekkerkerk en moet ter plaatse worden gereinigd voor het de Lek in gaat. Vlak voor hun verhuizing, vorig jaar, maakten Jan en Hannie Verhoog een wat gelaten in druk: die caravan kon eigen lijk niet, maar een alternatief ontbrak. Bovendien teerden ze op de onderlinge solidari teit in het buurtje waar ze woonden. Jan was voorzitter van de werkgroep van huur ders binnen de bewonersver eniging. De spanning was van hun gezicht te lezen. Voortdurend waren ze de we ken ervoor overvallen door be richten dat het nog weer erger was dan ze hadden gevreesd: er zat toch gif in de grond; het was toch in het drinkwater ge komen; ze moesten uiteinde lijk toch hun huis uit.j Ze maakten zich vooral zorgen over hun kinderen in de ver onderstelling dat het jaren zal duren voor het gif invloed krijgt op hun gezondheid. Dan zullen ze zelf hun leven achter de rug hebben, maar hun kinderen staan dan nog midden in het leven. Een paar weken na de terugkeer in hun huis, bezoek ik hen weer. Verhoog is inmiddels voorzitter van de bewoners vereniging, waar de huurders de open gevallen plaatsen van de koopwoningbezitters over nemen, nu die laatsten zijn vertrokken. „Een zeer beroerde tijd", noe men ze hun caravan ervaring. Vooral Jan heeft het er herhaaldelijk te kwaad- mee gehad, na de zomer en de vakantie. Hannie Verhoog: „Bij alles wat je wilde doen. bleek dat het te klein was, dat het te veel rommel zou geven. Op laatst kwam je nergens meer toe". Ze zijn ijverig op zoek geweest naar een ander huis, maar konden toch niet loskomen van hun wijk. Al het andere viel tegen. Nu zijn ze blij dal ze alles tot het laatste toe heb ben meegemaakt en door staan. „Dit huis is een tijd lang ons huis niet meer ge weest. We gingen niet meer kijken, het interesseerde ons niet meer. Maar toen we weer mochten gaan schoonmaken, merkten we hoe graag we weer terug wilden. Het lijkt soms of die tijd in de caravan er helemaal niet geweest is", zegt Hannie Verhoog. Jan Verhoog: „Je hoort ook wel van mensen, die wel zijn ver trokken, maar nu heimwee hebben en eigenlijk terug wil len". Toch is de saamhorigheid ver dwenen, vinden de Verhoogs. Veel mensen willen liever niets meer over het gif horen1 en vinden dat nu alles verge- ven en vergeten moet worden. Er zijn er zelfs die vinden dat er maar eens hartelijk gela chen moet worden om alle op winding en zorgen van de af gelopen tijd. „Ik zal hier nooit om kunnen lachen", zegt Han nie fel. „Ik maak me er nog steeds geweldig druk over dat gewetenlozen die troep in de grond stopten en ons bedreig den. Maar je merkt dat als de angst weg is, en de schade ge regeld, bij velen de bereidheid tot actie verdwijnt". De Verhoogs zijn redelijk tevre den over het optreden van de gemeente. Er is gedaan wat redelijkerwijze verwacht kon worden. Fouten zijn in zo'n si tuatie onvermijdelijk. Maar dat de door Ouwerkerk zo ge prezen openheid er altijd was, wordt betwijfeld. Er waren al zo lang geruchten dat er iets mis was, voordat de gemeente werkelijk in actie kwam. Over de gevolgen van de affaire voor de kinderen zegt Ver hoog: „Gert-Jan is zeven jaar en wat die jongen nu al alle maal heeft meegemaakt Gif in het water, gif in de grond. Hij zit „gifwijkie" te spelen met zijn speelgoedauto's. Wat voor ervaringen bied ik die jongen in zijn eerste levensja ren al allemaal. Mijn haren staan soms overeind als ik hem erover hoor praten: zo normaal dat allemaal al voor hem is". Hun dochter van vier zag vlak na de verhuizing vol schrik dat moeder weer water uit de kraan dronk: onbegrijpelijk. Dat was toch giftig? Hannie: „Ik heb het zelf nog vaak: dat ik een slok neem en dat het door me heen flitst: wat zal er allemaal inzitten". Of ze veranderd zijn? Jan Verhoog zegt kritischer ge worden te zijn. Hij lijkt ook cynischer geworden. Vertelt hoe het bestuur van de vereni ging op een middag voor een receptie naar Den Haag werd genodigd, juist op een mo ment dat vorst en sneeuw het leven in de caravans schier ondraaglijk maakten. Aange komen op het ministerie van binnenlandse zaken bleek pas de reden van de uitnodiging: een hoge ambtenaar zou een onderscheiding krijgen en daar was wat decor bij nodig. De man had zich nogal inge spannen voor de Lckkerker- kers, dus zodoende. „Dat die man een lintje krijgt is mij best", zegt Verhoog. „Maar dat uitgerekend wij daar moesten toekijken". Hannie Verhoog: „Ik heb wel ge leerd dat je van je af moet bij ten om wat te bereiken. Want door alle gezeur hebben we tenminste gekregen tuat toe wilden Je moet er gewoon middenin springen, alles wat de overheid zegt controleren, blijven doorvragen, want de doofpot staat steeds wijd open".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21