Buraemeestersam bt nog altijd in trek 'Burgemeesters moeten niet zeuren over salaris1 f-, - 0 En dat verdient de eerste burger per maand 1TERDAG 24 JANUARI 1981 LEIDEN Jaarlijks ontstaan er onge veer 60 vacatures voor burgemees tersposten. Posten waar nog altijd veel belangstelling voor is. Dat blijkt wel uit het aantal sollicita tie—brieven dat bij de Commissarissen van de Koningin in de diverse provin cies binnen stroomt. Een vaca ture—melding (in de Staatscourant) levert niet zelden zo'n 70 reacties op. VVD'er Vonhof - samen met Wiegel in één frac tie kon niet, dan maar burge meester van Utrecht - Jaarlijks solliciteren veel Nederlanders naar de functie van burgemeester, een ambt dat kennelijk nog altijd zeer in trek is ondanks verminderde privileges en gewijzigde opvattingen over de rol van 'burgervader'. Wie zin heeft in zo'n 'baantje' doet er goed aan het onderzoek van dr. Wim Derk- sen uit Leiden eens onder de loep te nemen. Zijn bevindingen rond de benoemingsprocedure van burgemeesters geven aan dat je maar beter ge huwd kunt zijn, gevoel voor politiek moet hebben en vooral ook niet teveel moet opvallen. Hoewel uiteindelijk de koningin benoemt op voordracht van de minister van binnenlandse zaken, is vooral de mening van de Commissaris van de Koningin van doorslaggevens belang. Een goede indruk maken op zo'n commissaris is dus een eerste vereiste. Het ambt van burgemeester is kennelijk nog altijd zeer in trek, ondanks de gewijzigde opvattingen die er in de loop der jaren over deze functie zijn ontstaan. Want de burgemeester als wijze, vroede vader naar wiens woorden met ontzag wordt geluisterd, die figuur komt nog maar sporadisch voor. Alleen in dorpjes waar de ontwikkelingen niet zo snel gaan wil een dergelijk type gezagsdrager nog wel gedijen. Maar een burgemeester in een beetje gemeente moet tegenwoordig toch wel over managers- en coördinerende capaciteiten beschikken. Capaciteiten die bij het benoemingsbeleid terdege in de gaten worden gehouden al spelen ook andere factoren een rol van betekenis. De in Leiden wonende dr. Wim Derksen, die in de jaren 1977 tot 1979 een onderzoek deed naar het burgemeesters ambt, heeft weinig moeite om enkele van die factoren op te noemen. Zo is het volgens hem nog altijd een duidelijk voordeel om gehuwd te zijn. Samenwonenden, alleenstaanden en homo fielen komen niet of nauwelijks aan bod. Derksen:"Ik ben het daar in principe mee oneens maar ik kan wel begrijpen dat in som mige plaatsen een ongehuw de burgemeester niet kan. Een burgemeester moet wel kunnen functioneren. Dat lukt alleen als hij wordt geac cepteerd, als hij de mensen niet van zich vervreemd. In sommige nog erg traditionele dorpen is de gehuwde status een voorwaarde om te wor den aanvaard. In die gemeenten speelt ook de burgemeestersvrouw een be langrijke rol. Dat is ook zo iets merkwaardigs en ik vind het eigenlijk volstrekte on zin. De man is burgemeester, de vrouw heeft haar eigen be zigheden. Er wordt toch ook maar één salaris uitgekeerd. Toch speelt dit ook in grotere plaatsen. Kijk naar Leiden. Het wordt burgemeester Goekoop door sommigen kwalijk genomen dat zijn vrouw weinig trek heeft in al lerlei plichtplegingen en dat hij ook zelf niet zo veel doet op het representatieve vlak als zijn voorganger Vis. Waar om was Vis vrij populair bij veel Leidenaars? Ze zagen hem elke dag in de krant staan, op de foto met één of ander jubilerend echtpaar. Zoiets draagt bij tot een ge voel van saamhorigheid. Goekoop doet er verstandig aan om snel in Leiden te ko men wonen anders gaat hij gevoelens bij de Leidenaars oproepen in de trant van 'Hij moet ons zeker niet'. Nog maals, een burgemeester kan alleen goed werken als hij geaccepteerd wordt. Vis lag goed bij de mensen ook al was zijn functioneren in de gemeenteraad slecht". Politiek Met die laatste opmerking be landt Derksen bij een tweede factor waar tegenwoordig bij benoemingen op wordt gelet: een burgemeester moet ge voel voor politiek hebben, hij moet kunnen inspelen op de politieke verhoudingen en gevoeligheden. Een duidelij ke politieke overtuiging (met daaraan gekoppeld het lid maatschap van een politieke partij) wordt daarbij als een voordeel gezien. Derksen:"Vroeger werd nog wel eens gedacht dat partijlo ze burgemeesters het meest onafhankelijk waren. Nu worden er geen partijlozen meer tot burgemeester be noemd. Die partijloosheid heeft ook iets elitairs, zoiets van 'Ik sta boven de partijen'. In de praktijk blijkt dat niet te werken. Mensen gaan toch gissen naar sympathieën of antipathieën. Men wil zo'n burgemeester ergens plaat sen. Bij een burgemeester met een duidelijke politieke overtuiging weet men waar men aan toe is. Dat werkt prettiger". Wat volgens Derksen van bur gemeesterskandidaten ook op prijs wordt gesteld is een zekere onopvallendheid. Derksen:"Ik heb destijds met alle Cpmmissarissen van de Koningin gesproken. Ze be nadrukten dat de kandidaten in staat moesten zijn te relati veren. Polarisatie werd niet op prijs gesteld. Oud-com missaris Gaarlandt van Dren te zei dat kandidaten aardig moesten zijn. Als hij je niet aardig vond dan was je kans loos. Verscheidene commis sarissen zeiden spontaan dat ze bijvoorbeeld Max van den Berg, nu PvdA—voorzitter maar destijds wethouder in Groningen, volstrekt onge schikt vonden voor het bur gemeestersambt. Ze noem den hem te extreem, te opval lend" Vrouwen In tegenstelling tot wat wel eens wordt gedacht is het vrouw-zijn bepaald geen hinderpaal om burgemeester te worden. Cijfers lijken ove rigens andere taal te spreken. Op het moment dat Derksen zijn onderzoek uitvoerde tel de hij niet meer dan elf vrou welijke burgemeesters op een totaal aantal posten van circa 750. Derksen: "Er zijn ontzettend weinig vrouwen die sollicite ren. Ze voelen zich kennelijk niet erg aangetrokken tot die baan. Van discriminatie zou ik zeker niet willen spreken. Er wordt soms juist positief gediscrimineerd. Zo ontdek te ik dat een bepaalde Com missaris van de Koningin in Brabant dolgraag een vrouw als burgemeester in zijn pro vincie wilde maar er kwamen geert vrouwelijke sollicitan ten. Hij is toen zelf op zoek gegaan naar een kandidate en toen een vrouwelijke wet houder 'ja' zei op zijn verzoek was de benoeming binnen drie dagen rond". Overigens spelen alle bovenge noemde factoren een gerin gere rol wanneer het gaat om benoemirtgen in grotere ge meenten. De politieke kleur van de kandidaat is dan over heersend. Steden als Amster dam, Rotterdam, Groningen en Zaanstad bijvoorbeeld staan bekend als PvdA-ge- meenten; Den Haag, Den Bosch en Maastricht zijn ge heide KVP(CDA)-bolwer- ken en plaatsen als Arnhem, Leiden en Zwolle worden min of meer automatisch aan de VVD toebedacht. Derksen: "Bij benoemingen in grote plaatsen spelen soms hele rare overwegingen mee. In het kabinet-Den Uyl werd destijds afgesproken dat Utrecnt aan de VVD zou toevallen om voor Vonhoff een passende baan te creë ren. Vonhoff en Wiegel, twee van die overheersende figu ren in één fractie, dat kon niet Binnen de politieke we reld bestaat trouwens een on geschreven regel dat oud- bewindslieden, zo zij daar voor interesse hebben, aan een burgemeesterspost wor den geholpen". In het spel rond de meeste burgemees tersbenoemingen echter geeft volgens Derksen de me ning van de Commissaris van de Koningin de doorslag. Rijtje Zetten we de gang van zaken bij een sollicitatie-procedure eens op een rijtje: 1. in principe kan iedere Ne derlander die voldoet aan de wettelijk gestelde eisen ('niet krachtens onherroepe lijke rechterlijke uitspraak wegens krankzinnigheid of zwakheid van vermogens, de beschikking of beheer over zijne goederen verloren heb bende, noch van de verkies baarheid zijnde ontzet en den ouderdom van vijf en twintig jaar hebbende vervuld') bij een vacature solliciteren. De sollicitatie moet worden ge richt aan H.M. de Koningin maar worden verzonden naar de Commissaris van de Ko ningin in de desbetreffende provincie. 2. de Commissaris van de Ko ningin doet een voordracht aan de minister van binnen landse zaken van tenminste twee maar meestal van drie personen. Uiteraard wint hij inlichtingen in over de kandi daten en neemt hij ook nota van de door de desbetreffen de gemeenteraad opgestelde profielschets. 3. de aanbevolen kandidaten worden uitgenodigd voor een gesprek met de minister van binnenlandse zaken en met enkele topambtenaren. Na Dr. Wim Derksen - ongehuwden komen na lijks aan bod - die gesprekken doet de mi nister een voordracht aan de koningin. Gaat het om een benoeming in een gemeente met meer dan 50.000 inwo ners dan brengt de minister de voordracht eerst nog in de ministerraad. - 4. de koningin gaat (wel of niet) akkoord met de voor dracht. Hoewel de koningin soms nog wat nader informa tie vraagt omtrent een be paalde voordracht is het niet gebruikelijk dat zij afwijkt van de ministeriële aanbeve ling. Een burgemeester wordt benoemd voor een periode van zes jaar. Fase twee in de sollicitatie-pro cedure is duidelijk de belang rijkste. Uit het onderzoek van dr. Derksen bleek dat de mi nister in 80 procent van de gevallen de aanbeveling van de Commissaris van de Ko ningin volgt, terwijl de minis ter in 15 procent van de ge vallen de nummer twee op de voordracht van de commissa ris tot zijn favoriet maakt. Commissaris Als men invloed wil uitoefenen op de benoeming van een burgemeester moet men dus bij de commissaris zijn. Derksen:"De invloed van de Aantal dienstjaren Deneden 1.001 3 1 3442 1 .001. 2.000 3 3654 2.001 3.000 2 3879 3.001 4.000 3 4112 4.001 5.000 3 4420 5.001 6.000 6 4729 6.001 8.000 9 4 5042 8.001 10.000 5 7 5355 10.001 12.000 5 5 0 566 12.001 14.000 6 0 609 14.001 18.000 6 5 9 668 10.001 24.000 7 7 728 6 24.001 30.000 7 8 3 794 2 30.001 40.000 0583 871 2 - 40.001 60.000 9353 948 60.001 80.000 10122 1025 0 80.001 t/m 100.000 10789 1092 2 100.001 t/ro 125.000 11590 1172 4 125.001 t/m 150.000 12396 12530 150.001 t/m 250.000 13077 13210 250.001 t/m 375.000 13743 13875 wordt in de Tweede Kamer nog af eens onderschat. Elke grotere fractie heeft tegenwoordig een speciaal mannetje belast met de taak om benoemingen in een voor hun partij gunsti ge zin te beïnvloeden. Die fractielobbyisten richten ech ter vooral hun aandacht op de minister. En hoewel de minister regelmatig praat met die lobbyisten over be noemingen is hun invloed toch niet al te groot. In tegen stelling tot wat zij zelf bewe ren heeft mijn onderzoek aangetoond dat de inbreng van die lobbyisten gering is. Dat komt omdat ze weinig contact hebben of zoeken met de commissarissen en de commissarissen trouwens meestal niet veel waarde aan hun oordeel hechten". Meer gewicht in de schaal kan de mening van een gemeen teraad leggen mits die raad althans tot een eensluidende en realistische aanbeveling komt. Derksen:"Een raad die eensgezind een niet te over trokken profielschets samen stelt kan de commissaris in hoge mate aan zijn advies binden. Maar vaak zie je dat er een schaap met vijf poten wordt gevraagd. In een klein dorpje wil men dan bijvoor beeld een jonge, energieke manager die de zaken voor de poorten van de hel in Den Haag kan wegslepen. Op zo'n manier maak je je eigen in spraak tot een farce". In zo'n geval zal de commissa ris voornamelijk op z'n eigen kompas varen. Persoonlijke voorkeuren spelen daarbij mede een rol. Sommige com missarissen houden er terde ge rekening mee dat zij in de toekomst nauw met een bur gemeester zullen moeten sa menwerken ("Zijn capacitei ten lijken voldoende maar ik vraag me af of ik met hem zal kunnen opschieten") terwijl soms ook het representatief vermogen van de echtgenote terdege in ogenschouw wordt genomen. Stijl Gesprekken tussen commissa rissen en kandidaten verlo pen volgens Derksen niet via een vaste formule. De onge veer een half uur durende ge sprekken hebben meestal een nogal vrij verloop. Waar de commissarissen wel op letten en waarschijnlijk ook naar zullen vragen is bestuur lijke ervaring. Het voorzitter schap van maatschappelijke organisaties is bijvoorbeeld een pré. Zoals eerder ver meld wordt tegenwoordig ook gekeken naar managers- en coördinerende kwali teiten. Is de kandidaat initia tief-rijk, heeft hij fantasie, kan hij een centrale, binden de figuur zijn, is hij even wichtig? Ook wordt gekeken naar de stijl van de kandidaat. Is hij welbespraakt, hoe formuleert hij en - niet te vergeten - hoe gaat hij gekleed? Eén van de commissarissen be kende aan Derksen:"Ik kijk ook hoe ze eruit zien. Hoe ze zich kleden. Het hoeft niet in jacquet, ook niet in een tenue alsof hij na het gesprek met een doorgaat naar de vakan tiebestemming. Ik heb wel eens knapen gehad dat je dacht, tjonge, tjonge, ik zou je graag een paar honderd gulden meegeven om je beter in de kleren te steken". LEIDEN - De achtergrond van sollicitanten naar de functie van burgemeester is de laat ste jaren duidelijk gewijzigd. Vroeger waren het vooral ge meenteambtenaren die na het doorlopeii van diverse ambte lijke rangen een gooi deden naar het burgemeesterschap.. Nu zijn het vooral vertegen woordigers uit de welzijns- hoek en mensen met een dui delijke politieke achtergrond die op het baantje van burge meester afkomen. Volgens dr. Derksen maakt de opleiding van de kandidaten voor hun kansen niet veel uit. Academici zijn echt niet bij voorbaat in het voordeel. Dat gemeenteambtenaren niet meer zo veelvuldig sollicite ren kan onder meer worden toegeschreven aan een ten dens die tijdens het minister schap van professor De Gaay Fortman is ingezet, namelijk: het sterk de voorkeur geven aan kandidaten met politie ke. bestuurlijke Wethouders en gemeente raadsleden waren in. Derk sen: "Sommige burgemeesters klaagden tegen mij hun nood. Ze zeiden: het is rampzalig, al m'n wethouders zijn aan het solliciteren". Overigens is de genoemde tendens onder het ministerschap van Wiegel weer wat afgezwakt. Een reden dat gemeenteambte naren tegenwoordig minder solliciteren kan ook zijn gele gen in de veranderde status van de huidige burgemeester. Derksen "Ambtenaren zien van dichtbij dat een burge meester steeds meer speelbal wordt van de politiek. Dat weerhoudt ook sommige bur gemeesters ervan naar een grotere gemeente te sollicite- Voor de buitenwacht mag de burgemeester dan vaak nog 'de baas van de gemeente' lij ken, in de praktijk is zijn functie door de gemeenteraad dikwijls danig uitgekleed en zijn zijn taken teruggebracht tot het wettelijke minimum (hoofd van politie en brand weer, toezichthouder over gang van zaken rond openba re gelegenheden en vertegen woordiger gemeente in rechtsgedingen). Ook aan privileges van burge meesters wordt meer en meer geknaagd. Het instituut 'ambtswoning' wordt lang zaam maar zeker afgeschaft en daar waar dat (nog) niet is gebeurd zullen burgemees ters in de toekomst niet meer voor een prikkie kunnen wo nen. Ambtswoningen zullen namelijk ook volgens hetzelf de puntensysteem worden beoordeeld als andere huur woningen. Die maatregel zal burgemees ters overigens niet direct tot de bedelstaf doen vervallen Zoals uit bijgaande tabel blijkt kan het burgemeesters- salaris (bedragen per 1 juli 1980wel een stootje velen. Een 'eerste burger' in een dorpje met ruim 3000 inwo ners bijvoorbeeld begint al met een maandsalaris van ruim 4000 gulden plus een maandelijkse zogenaamde ambtstoelage van 450 gulden. Derksen:"Vroeger moest in een kleine gemeente de status van burgemeester het lage salaris compenseren. Tegenwoordig is de salarisregeling uitste kend te noemen. Burgemees ters moeten dan ook met zeu ren over hun salaris".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 19