Jezek slaagt niet in opzet MVKV nog onzeker over voortbestaan Van Deursen is de judokajeugd al ontgroeid... Lagendijk verlaat Quick Boys Cruijff tekent bij Levante "Feyenoord niet terug aan top" Lugdunum-H.O.V. ZATERDAG 24 JANUARI 1981 hillegom - uitkomen bij de junio ren ervaart hij als kinderwerk. De 18-jarige Jean-Pierre van Deursen schaarde zich vorig jaar dan ook al bij de drie beste Ne derlandse judoka's in zijn ge wichtsklasse (t/m 60 kg) bij de se- Officieel heeft hij nog een junio renjaar voor de boeg. maar Van Deursen schrijft hoofdzakelijk in op seniorentoernooien. „Trainen bij de Jong Oranje-selectie doe ik al lang niet meer. En als ik bij de junioren uitkom dan is het voor namelijk om prijzen weg te sle pen. Dat is goed voor je eerge voel, want het zegt mij toch wel wat als ik voor het Nederlands team uitkom en het volkslied hoor". Zijn aansprekende prestaties leid den vorig jaar onder meer tot uit zending naar Engeland via het Leo v.d. Karfonds. De budobond droeg hem voor een buitenland se trainingsstage voor omdat hij tot de talentvolste judoka's be hoort. Veel profijt trok Van Deursen niet van die trainingen onder leiding van de bondscoach van Engeland, Dave Starbrook. „Ik heb er weinig baat bijgehad, want het was slecht georgani seerd. Geregeld moesten Martin Schonewilg en ik zelf de zaaltjes opzoeken in Londen. Beiden wisten we de weg niet in Lon den. Alleen de laatste dagen wa ren goed verzorgd toen we in Crystal Palace trainden". Heel wat offers heeft Van Deursen moeten opbrengen om op het ni veau („Ik zit tegen de Europese juniorentop aan") te komen, waarop hij op het moment ac teert. Dagelijks ziet hij af in de duinen, waar hij ruim een uur in- tervaltraining doet. Vandaar ver trekt Van Deursen, die op het moment zonder werk zit, dan naar zijn sportschool om met hal ters te werken. Ten slotte staat op praktisch alle avonden een ju dotraining geprogrammeerd. Die intensieve trainingsarbeid heeft zijn vruchten inmiddels wel af geworpen, alhoewel Van Deur sen ruim een jaar geleden een zu re appel at. Hij werd toen (tijde lijk) uit de kernploeg van Jong Oranje gezet. „Dat gebeurde tijdens een trai- ningsweekeinde op Papendal", herinnert hij zich nog als de dag als gisteren. „Vanuit het hotel raam gooide ik samen met nog een paar jongens water naar voorbijgangers op de straat". Het bleef bij enige van die slachtof fers niet bij verontwaardigde ge zichten. Sommigen konden de kwajongensstreek niet respecte ren en wilden verhaal halen. Uit eindelijk werd het hotel veilig heidshalve afgesloten en werd de zaak gesust door enige recher cheurs. De budobond nam daarop maatre gelen en zette Van Deursen uit de selectie. Alleen als hij als eer ste of tweede zou eindigen tij dens een sterk bezet nationaal toernooi in Hoogvliet dan zou hij mogen terugkeren in de Oranje selectie. „Ik knalde toen ieder een eraf en werd eerste", grin nikt hij nog na. In die periode ondervond Van Deursen praktisch geen tegen stand meer tijdens de trainingen van de Jong Oranje-kernploeg. De toenmalige bondscoach, Pe ter Snijders, vond het voor hem daarom raadzamer om met de se nioren te gaan trainen. Voorts bèeindigde Van Deursen toen zijn jarenlange lidmaatschap bij sportschool Dobbelsteen in zijn woonplaats. „Dobbelsteen is erg goed voor de jeugd, maar ik groeide eruit. Ik zocht zwaardere Mast blijft gemoederen bezighouden Jean-Pierre van Deursen: "Ik kom alleen i nog bij de junioren" r de prijzen af en toe en betere tegenstanders" Van Deursen hoefde niet lang te zoe ken, omdat in het nabijgelegen Haarlem sportschool Kenamju is gehuisvest. „In Haarlem trainen verscheidene nationaal kampioe nen zoals Robert van der Geest, Joop Koning, Bert Indeberger, Ton Kordelaar en Jan Bosman. Bovendien zit een aantal jongens net tegen de top aan en kan ik daar meer trainen" Bij Kenamju drong Jean-Pierre van Deursen zich tussen de ge vestigde namen in de lichtste ge wichtsklasse. Het volgende doel is doorstoten naar de Europese top. „Maar dat is een kwestie van nog veel ervaring opdoen", meent hij. „Daarom word ik door de bond geregeld naar interna tionale toernooien uitgezonden. Japan? Dat lijkt mij wel leuk, want al die Jappies gaan als beesten tekeer. Maar voorlopig hoeft dat niet, want in Nederland kan ik nog genoeg leren" Op dit moment snuift Van Deursen wat ervaring op in Rome, waar hij deelneemt aan een drielan- dentoernooi. Hoge verwachtin gen stelt Koos Henneveld, die zich sindskort directeur sportief en interim-bondscoach mag noe men, niet aan dat uitstapje. Al leen vorig jaar november dacht de bond tijdens het EK junioren in Portugal een 'zekere' medail lewinnaar te hebben in Van Deursen. „Ik had het niveau er wel voor, maar door een schou derblessure moest ik mijn arm ontzien. De finale haalde ik daar door niet. Wel eindigde ik bij de laatste acht«. Dit jaar krijgt Van Deursen een kans zich te revancheren. „Want ik mag dit seizoen voor de laatste keer meedoen aan het Europees kampioenschap in Italië". Dan kan Van Deursen bewijzen dat hij in alle opzichten de junioren is ontgroeid. HERMAN POOS katwijk - de Katwijkse voetbalver eniging MVKV verkeert nog steeds in de onzekere weten schap of er ook het volgende sei zoen tegen een bal kan worden geschopt. Na een stroom van alarmerende berichten leek de veelbesproken zendmast in de doofpot beland terwijl vorig jaar november nog onzeker was. of MVKV de lopende competitie wel af zou kunnen maken. Door een reeks misverstanden werd de 'mast' steeds op de lange baan geschoven maar na een bezoek aan het ministerie van defensie weet de Katwijkse club nu waar het aan toe is. Het seizoen mag worden afgemaakt maar de mast komt er. Hoe dan ook. De zaken even op een rijtje. Zo'n drie maanden geleden werd het bestuur van de vereniging met de mededeling geconfronteerd dat er binnen veertien dagen op het hoofdveld met het neer zetten van de mast zou worden begonnen (voor de duidelijk heid: MVKV is een burgersport club, die gebruik maakt van ac commodatie van de marine). Het bericht deed uiteraard een wa gonlading stof opwaaien en met het schuim op de lippen klopte het bestuur dan ook bij de ge meente Katwijk aan. Déar kreeg men de verzekering dat binnen afzienbare tijd niet met de bouw begonnen zou kunnen worden, omdat de vereiste papieren en te keningen waren afgekeurd en naar het ministerie waren terug gezonden. MVKV greep die adempauze aan om een serie bezwaarschriften de deur uit te sturen onder het motto: "redden wat er te redden valt". Daarbij werden ook vragen als "moet die mast per ée op een ROTTERDAM - Hoewel Vaclav Jezek de nodige wijfels heeft over een voortzetting van zijn dienstverband bij Feyenoord staat één ding voor de Tsjechoslowaakse voetbaltrai ner onherroepelijk vast: in '83 zet hij definitief een punt achter zijn langdurige loopbaan als oefenmeester. Hetgeen overigens niet betekent dat de 57-jarige coach van de Rotter damse eredivisieclub zich dan volledig uit de voetbalsport zal terugtrekken. „Het ligt in mijn bedoeling om dan met de jeugd uit m'n eigen land te gaan werken", zo licht Jezek toe. „Daarnaast ben ik van plan een of misschien zelfs wel twee boeken te gaan schrijven, waarbij ik me zeker niet zal beperken tot het voetbal alleen. Ik heb erg veel meegemaakt, ben in ongeveer 65 landen geweest, waaronder een aantal ontwikke lingsla nden, en de problemen van de mensen in dié gebieden wil ik eens belichten. Ik voel het min of meer als m'n verplichting iets zwart op wit achter te laten. Ik heb al die jaren een klein dag- Dat boek bijgehouden, zodat het niet al te moeilijk zal zijn mijn ervarin gen op papier te zetten". Zover is het echter nog niet. De ko mende twee jaar wil Jezek nog in het profvoetbal actief blijven, hetzij bij Feyenoord, hetzij bij een andere Westeuropese club. Een en ander is mogelijk omdat de Feyenoord-trainer tijdens zijn ziekteverlof in Praag, vorig jaar november, min of meer de toe zegging heeft gekregen van de Tsjechoslowaakse voetbalbond dat hij in het buitenland mag blij ven. Of Jezek, wiens driejarige contract dit seizoen afloopt, zijn werkzaamheden bij de Rotter damse club zal voortzetten, is nog maar de vraag. Zelf heeft hij al gesuggereerd, dat men er goed aan zou doen naar een geschikte opvolger uit te zien. Het Feyenoord-bestuur wil Jezek echter graag behouden, maar zo als onlangs tijdens zijn afwezig heid bleek, wordt die mening niet door de gehele spelersgroep ge deeld. Jezek daarover: „Over een paar maanden is er pas een beslis sing te verwachten. Ik ben alleen bereid door te gaan wanneer ie dereen daar bij Feyenoord achter staat. In alle andere gevallen is het beter dat mijn werk door een andere collega wordt overgeno- bij Feyenoord zeer positief over Jezek wordt geoordeeld, is niet zo opmerkelijk, want sinds zijn komst naar de Kuip is het af braakproces dat zich als gevolg van het kwaliteitsverlies binnen het spelerspotentieel zo nadruk kelijk had aangediend, stopgezet en hebben de Rotterdammers in tussen iets van hun in de beginja ren '70 verworven aanzien terug gewonnen. De club mag zich weer rekenen tot de (sub)top van Nederland - tweede plaats op de ranglijst - en is bovendien na een korte onderbreking weer in Euro pees verband (toernooi voor be kerwinnaars) actief. Desondanks stelt Jezek vast: „De belangrijkste doelstelling, die ik altijd voor ogen heb gehad, heb ik niet kunnen realiseren. Ik ben er niet in geslaagd Feyenoord terug te brengen aan de top. In de va derlandse competitie is dat wel gelukt, in Europa daarentegen niet. Ik verwacht trouwens niet (ADVERTENTIE) dat een dergelijke doorbraak er de eerstkomende jaren zal ko men. Verder had ik gehoopt dat ik ten minste één absolute top- speler bij Feyenoord zou kunnen brengen, maar ook daar heb ik geen kans voor gezien". De enige speler op wie die kwalifi catie van toepassing was, was Wim Jansen, maar hij vertrok in maart vorig jaar naar Amerika, om vervolgens vlak voor de win terstop vorig jaar te worden ge contracteerd door Ajax. „Wij ont beren een speler van het niveau van Wim Jansen. Ik ben dan ook van mening dat Feyenoord zich dient te versterken en moet trach ten een volwaardig vervanger voor Wim Jansen aan te trekken. Deze club is verplicht dat risico één keer te nemen", aldus de Tsjech, die het in hoge mate be treurt dat de ex-Feyenoorder nu de status van Ajacied heeft aan genomen. „Jansen was een verlengstuk van mij in het veld en een ideale lei der, vooral voor de jongeren. Ik had er rekening mee gehouden, dat hij bij zijn terugkeer uit Ame rika weer voor Feyenoord zou willen spelen. In Praag hoorde ik echter dat hij anders had beslist. Wanneer ik in Nederland was ge weest, had ik zeker pogingen on dernomen hem terug te hale- Op de jeugdige Rotterdamse for matie zou dat volgens Jezek een positieve uitwerking hebben ge had, „want", zo meent hij, „er schort duidelijk iets aan de men taliteit van deze generatie. Overi gens is dat niet alleen hier het ge val. Dat geldt ook voor Tsjecho- slowakije. Tien jaar geleden werd alles vrijwillig geaccepteerd, nu wil iedereen overal over meepra ten. Wij, als trainers, zullen daar nog veel meer op moeten inspe len en moeten proberen de jeugd nog professioneler te begeleide- Aan die ontwikkeling heeft de op het oog beminnelijke Feyenoord- coach de afgelopen drie jaar een behoorlijke bijdrage geleverd, zij het dat dat niet altijd zonder moeilijkheden is gegaan, zoals anderhalve week geleden tijdens het trainingskamp in Tencrife, waar Karei Bouwens in conflict raakte met manager Peter Ste- phan en vervolgens naar huis werd gestuurd. Bij terugkomst van de spelersgroep in Nederland kreeg Bouwens van Jezek te ho ren dat hij was teruggezet naar de tweede selectie. Met die harde aanpak heeft de Tsje choslowaakse oefenmeester bij vele clubs succes gehad. Niet al leen bij Feyenoord en FC Den Haag, bij welke club hij drie jaar in dienst was, maar ook bij Spar- tak Praag en in het bijzonder bij de nationale ploeg, die hij in '76 naar de Europese titel leidde. Jezek: „Het heeft mij bijzonder veel moeite gekost veranderingen door te voeren bij het nationale team. Aanvankelijk was men niet bereid te accepteren wat ik wilde. Ook de voetbalbond niet, maar uiteindelijk is dat toch gelukt, al moet ik toegeven dat de succes sen van het Nederlands elftal in '74 mij daarbij erg hebben gehol pen. Het is dan ook mijn vaste overtuiging, dat de functie van bondscoach de moeilijkste is in de trainerswereld". Ook zijn Nederlandse vakbroeder Jan Zwartkruis heeft dat aan den lijve ondervonden. De legeroffi cier in KNVB-dienst bleek tegen de druk en de spanning niet opge wassen en diende onlangs zijn ontslag in. „k kon het niet gelo ven en begrijpen, toen ik zijn be sluit vernam", aldus Jezek. Een paar weken vóór het vertrek naar Uruguay was hij nog zo enthou siast. Ik vind het jammer dat Zwartkruis niet èèrst met oos over zijn problemen heeft gespro ken. Misschien hadden wij hem kunnen helpen". Vooralsnog dint de Tsjechoslo waakse voetbaldocent zijn aan dacht te verplaatsen naar het Zondag a.s. 14.30 uur Sportpark aan de Oegstgeesterweg. Van der Duim loot Dietel DEVENTER - Hilbert van der Duim heeft in de strijd om de Eu ropese schaatstitel op de 5000 me ter als tegenstander de Oostduit- se kanshebber Andreas Dietel ge loot. Een volledig overzicht van de loting voor de 5000 meter: 1. Ehrig - Ekstrand, 2. Storholt - Ju- nell, 3. Stensjhemmet - Gustafs- son, 4. Sjöbrend - Schalij. 5. Tve- ter - Kleine, 6. Dietel - Van der Duim, 7. Marchetto - Warnicke, 8. Kramer - Magnusson. 9. Gawenus - Niitylae, 10. Ala-Louko - Was, 11. Luke - Schumacher, 12. Scharf- Jager, 13. Paganin - Vernier, 14. Krysiak - Berezin, 15. Mademann - Lemcke. VALENCIA (GPD) Johan Cruijff tekent maandag contract met de Spaanse voetbalclub Levante uit de eerste divisie. Zijn schoonvader Cor Coster zal hem vergezellen bij de ondertekening van het contract. De voorzitter van Levante heeft dat gisteravond in Valencia bekendgemaakt. De bedoeling is dat Johan Cruijff de resterende wed strijden van de competitie van dit jaar meespeelt. Het is niet bekend voor welk bedrag het contract wordt getekend. Johan Cruijff ontving eerder een aanbod van de Catalaanse voetbalclub Real Club Deportivo Espanol uit Barcelona. Deze voetbalvereniging, de grote concurrent van FC Barcelona waarvoor Johan Cruijff enkele jaren is uitgekomen, heeft hem 13.500 gulden per gespeelde wedstrijd geboden. Spaanse voetbalexperts ver moeden dat Levante, die op de vierde plaats in de competitie staat, Cruijff een hoger bedrag per wed strijd heeft geboden dan de club uit Barcelona. Johan Cruijff liet enige tijd geleden aan de Spaanse pers doorschemeren dat hij een voorkeur had om dit seizoen in Spanje te voetballen. Hierbij gaf Cruijff toe dat hij tevens van de gelegenheid gebruik wilde maken om orde op zaken te stellen in zijn financiéle verwikkelingen - een belastingschuld van 1 miljoen gulden en schulden aan derden voor 4 miljoen gul den - stammend uit de tijd waarin hij speelde bij FC Barcelona. voetbalveld staan" en "is het mo gelijk om zomaar 200 voetballers op straat te zetten" aan het pa pier toevertrouwd. Met nóg een handvol problemen onder de arm toog een bestuurs- delegatie van de club onlangs naar het ministerie in Den Haag om uitleg van zaken de krijgen. Van de Katwijkse wethouder van sportzaken. Van Oosten, had men de positieve kreet "er is daar nog wat te regelen" meege kregen. Van Oosten had immers contact gehad met het ministerie over het al dan niet verlenen van een bouwvergunning. Koude kermis MVKV kwam in Den Haag echter van een koude kermis thuis. Er viel niets meer te regelen. De mast zou komen waar hij was ge pland: op de middenstip van het hoofdveld. Wel was geprobeerd om nog een andere plek voor het defensiemiddel te zoeken. Na wat omzwervingen kwam het ministerie toch weer bij de mid denstip terecht. Een plek waar de mast twee jaar geleden al had moeten staan. Door allerlei om standigheden is de plaatsing ech ter steeds uitgesteld. Omdat de zendapparatuur ook voer NA- VO-doeleinden gebruikt moet worden, kon niet langer worden gewacht. Rond juni zal met de bouw worden begonnen. Vaclav Jezek: "Wij ontberen een speler van het niveau van Wim Jansen" tweede deel van de competitie, die volgende week wordt hervat maar eerst wordt voorafgegaan door de bekerconfrontatie tegen Haarlem. Een nuttige testcase voor de Rotterdammers teneinde te weten te komen hoe het na de gedwongen werkonderbreking van anderhalve maand met de conditie en het wedstrijdritme gesteld is. „Want", zo voorspelt Jezek, „ik ver wacht dat we het de tweede helft van de competitie nog moeilijker zullen krijgen. Alle ploegen gaan er ongetwijfeld harder tegenaan en ik ben ervan overtuigd dat clubs als PSV en Ajax sterk zul len terugkomen. Wij zullen ons dan ook in eerste instantie vooral bezig moeten houden met het handhaven van die tweede plaat- „Er wordt hier nog steeds gespro ken over kampioen worden, maar dat is domweg niet reéel. Er moet immers een ramp gebeuren, wil AZ die eerste positie nog kwijtra ken. Het is overigens zonder meer terecht dat die ploeg boven aan staat. Ze spelen beter voetbal dan ooit tevoren, terwijl alle an dere teams, ook Feyenoord, op hetzelfde niveau zijn gebleven of zelfs ver zijn teruggevallen". (ADVERTENTIE) ZONDAG A.S. AANVANG 14.30 UUR LDWS S.C. LISSE LDWS terrein Sportpark De Vliet. Bestaan Met het uitwerken van de bouw plannen is in Den Haag echter nimmer rekening gehouden met MVKV. De afdeling materieel van het defensiedepartement wist van het bestaan van de ver-* eniging officieel niet eens af... "Een aantal fouten ligt daaraan ten grondslag", zegt bestuurslid Wouters. "Op advies van het mi nisterie hebben wij de club statu tair helemaal veranderd. MVKV is van een personeelsvereniging van de marine omgezwaaid naar een gewone burgersportvereni ging. die dus voor iedereen toe gankelijk is. Maar het is frappant dat de figuur, die ons destijds ad viseerde. nog steeds op datzelfde ministerie werkt. Dat men niet van ons bestaan afwist, lijkt me dus onwaarschijnlijk. De marine wil gewoon af van alle verenigin gen die gebruik maken van ac commodatie van defensie. Dat is niet alleen op het vliegkamp Val kenburg (dat ligt op Katwijk's grondgebied) het geval, maar in het hele land. Een trieste zaak" Regeling Zoals het ministerie "niets" van het bestaan van MVKV afwist, was de Katwijkse vereniging niet op de hoogte van de regeling, dat alle aanvragen voor het gebruik- willen-maken van marine-ac commodatie via de afdeling ma terieel van het ministerie diende te verlopen. "Vijf jaar geleden is die wet in werking getreden", zegt Wouters. "Een hoop corres pondentie is daardoor in ver keerde handen gekomen. Wan neer we nó een gebruiksvergun ning in bezit hadden gehad, was er niets aan de hand geweest. Maar wij wisten niets van die re geling af. Zoals we van meer za ken niets afwisten. Nu hebben we in feite geen poot om op de staan. We staan machteloos. Vol gens de wet heeft het ministerie gelijk. Hoewel het natuurlijk niet zo fijntjes is, om aan de belangen van 200 voetballers voorbij te gaan. En sportieve jongens die op het vliegkamp werken, zijn ook de dupe van de beslissing. Ook zij kunnen niet meer spor ten straks" Hoop MVKV heeft de zaak echter nog niet opgegeven. De club ziet met haar 12 elftallen nog ("piepklei ne") overlevingskansen. Naast de huidige accommodatie ligt een stuk weiland, dat in handen is van een particulier. Via de ge meente Katwijk onderneemt de club een poging om de mast dóar geplaatst te krijgen. De gemeen te heeft zich inmiddels bereid verklaard om als tussenpersoon op te treden. Andere oplossin gen, die tot continuerering van het bestaan van de voetbalclub moeten leiden, zijn vrijwel niet voorhanden. Quick Boys, Kat wijk en KRV kampen zelf met problemen en kunnen nooit 200 voetballers tegelijk onderbren gen. De velden die w Katwijk straks achterlaat (die club ver huist naar een nieuw complex in Rijnsoever) hebben al een ande re bestemming gekregen. Alle hoop heeft MVKV daarom op de gemeente Katwijk gevestigd. Wouters tot slot: "Ons ledenbe stand bestaat voor 83 procent uit inwoners van Katwijk. MVKV is een burgersportvereniging, die wel degelijk aan een behoefte voldoet. Ik vind dat daar best iets tegenover mag staan. Tenslotte heeft MVKV in de 15 jaar dat ze nu bestaat, de gemeente nog geen cent gekost. We eisen geen splinternieuwe accommodatie maar willen gewoon op dezelfde voet verder. Dat is toch niet te veel gevraagd". KATWIJK - Arie Lagendi k zal Quick Boys aan het einde van dit seizoen verlaten. Lagendijk, die de Katwijkse zaterdag eer steklasser al vier jaar onder zijn hoede heeft, bracht de spelers groep gisteravond van het be sluit op de hoogte. Een niet opti male relatie met het bestuur ligt aan het vertrek van de Leidse oe fenmeester ten grondslag. "Ik mis een consequent bestuursbe leid", verklaarde Lagendijk des gevraagd. Secretaris Ouwehand zei daarentegen dat het vertrek niets met moeilijkheden heeft te maken. We werken bij Quick Boys met jaarcontracten en moe ten gewoon vroegtijdig weten of we met een trainer verder gaan of niet". VOETBAL - De Ballast Nedam groep n.v. wil een nieuw stadion voor FC Twente bouwen in En schede. Het moet in de plaats komen van het Dickmanstadion, dat volgens de gemeente En schede niet meet aan de huidige eisen van het voetbalpubliek voldoet Als het nieuwe stadion er komt, krijgt het een commer ciële opzet

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11