Geen geld voor verhuishulp in renovatiewiiken Gastkolom Cijferstrijd en energiebeleid Het wachten op kooplusti PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 23 JANUARI 19^ Vrouw leest eigen rouw advertentie LEIDEN - Slachtoffer van een mis plaatste "Krap". Dat is mevrouw P. Weeda-Van Polanen, die giste ren in tweevoud haar eigen over lijdensbericht in deze krant kon lezen. Vanmorgen meldde mevrouw Weeda zich. Springlevend. En niet gecremeerd, zoals in de ad vertentie stond. Voor alle zeker heid: de afdeling bevolking van de gemeente heeft geen aanmel ding van haar overlijden gehad. Wie deze "grap" heeft bedacht? Die ligt natuurlijk op het kerk hof. Uit de krant van gisteren Door conflict met Nationale Woningraad LEIDEN - Bejaarden en invalide mensen in de zogenaamde stadsvernieuwingsgebieden kunnen het geld voor de extra verhuis- en schoonmaakhulp hoogstwaarschijnlijk wel op hun buik schrijven. "Het geld is er eenvoudig niet", zei Streefland van de Federatie van woningbouwcorporaties gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor volkshuisvesting. Het was niet de eerste keer dat er gepraat werd over het speciale fonds. Al in januari '79 begon de stich ting Welzijn met het opstellen van de regeling, die is bestemd voor mensen die bij verhuizing in verband met renovatie extra moeten worden geholpen. Ongeveer een half jaartje later kon het resultaat naar het gemeentebestuur. In orde, zei de wethouder. De Federatie dacht daar anders over en oordeelde in november van dat jaar negatief. De stichting Welzijn was met dat antwoord vanzelf sprekend niet tevreden en besloten werd het over leg te heropenen. Het mocht niet baten: de Federa tie bleef bij haar eerder ingenomen standpunt. Het "nee" kwam ditmaal in juli '80. Er was dus anderhalf jaar voor niets gepraat. Hiermee was de kous niet af. Het probleem kwam op de agenda van de raadscommissie voor volkshuis vesting. Helaas, de stichting Welzijn stuurde afge zanten. maar de Federatie liet het afweten. Een com- municatiestoonis. Vier maanden duurde het nog voordat er dan uiteindelijk - gisteravond - over de extra hulp werd gepraat. Een dichte mist hangt over de prijs die uenik moeten gaan) betalen voor de stroom die on ze ijskast en ons 60 watt peer tje zo hard nodig hebben. Tot voor kort was die mist vooral dicht op die plaatsen waar kerncentrales staan. Voor standers van kernenergie be rekenden onlangs nog dat de Dodewaardstroom nog geen 10 cent per kilowattuur kost. Tegenstanders vinden dat verlakkerij en berekenden een minstens tweemaal zo hoge kostprijs. Deze cijferstrijd is onderdeel van de Dodewaard "Open óf Dicht" discussie. In Leiden is ook zo'n cijferstrijd gaande en de mist rond de centrale aan de Langegracht is evengroot als die rond Do dewaard. Ook hier blijken de energiepro ducenten een machtige groep. Om die mist wat te laten op trekken diende Annelies Pon sen - raadslid voor de PSP - bij de begrotingsbehandeling eind 1980 een motie in waarin werd aangedrongen op snelle openbaarmaking van de no ta's over de Leidse energie voorziening en op discussie in openbaarheid. Het direkte ge volg van deze motie was dat de nota 's vrijwel onmiddellijk openbaar werden gemaakt en in de discussie wat meer klaarheid kwam. Twee varianten Aan de Langegracht in Leiden is het Energiebedrijf Rijnland (EBR) gevestigd. De bestaan de elektriciteitscentrale is ver ouderd en moet worden ver nieuwd. Er zijn op dit moment nog 2 varianten in discussie nl: variant 1: het opstellen van één stadscentrale annex stadsverwarming van 100 Mega Watt energie (dat wil het EBR); variant 2: het op stellen van een kleine stads centrale annex stadsverwar ming van 50 Mega Watt ener- gip en daarnaast een decen traal opstellen van kleine een heden in de Stevenshof Room burg etc. advies van het Cen trum voor Energie Bespa ring). In beide varianten is een combi natie gemaakt van elektrici teitsopwekking én warmtele- vering om een maximaal ge bruik van opwekkingsenergie te krijgen. De eerste variant is de uitkomst van het werk van een Stuurgroep, die moest ad viseren over het hoe en wat van de nieuwe centrale aan de Langegracht. In die Stuur groep zitten vertegenwoordi gers van belangenorganisa- door Sybren de Hoo lid van de PSP ties in de elektricteitsproduk- tiebranche en één vertegen woordiger van de gemeente Leiden. De tweede variant is het uiteindelijk resultaat van een studie van het Centrum van Energie Besparing (CEB) uitgevoerd in opdracht van de gemeente Leiden. Ondanks het feit dat de gemeen te Leiden 49% van de aande len van het EBR bezit, heeft zij formeel weinig invloed op de besluitvorming. Zoals gezegd zit er één vertegenwoordiger van de gemeente in de Stuur groep. Daarnaast bestaat er een leveringscontract tussen de gemeente en het EBR. De gemeente is daarin met han den en voeten gebonden; zij kan tot handelen worden ver plicht wanneer het EBR dat noodzakelijk of wenselijk vindt én ongewensts hande lingen kunnen dat het EBR worden verboden. Het EBR heeft in feite volledige autono mie in het opstellen, inrichten en gebruik van de centrale aan de Langegracht. Dat de gemeente Leiden toch in de be sluitvorming over de nieuwe centrale is betrokken komt omdat de levering van warm water niet in het leveringscon tract is opgenomen. Naast gas en elektriciteit moet dus ook stadsverwarming als nuts voorziening worden erkend. Dat moet gebeuren door de ge meenteraad en die doet dat al leen als de plannen voor de nieuwe centrale hem aan staan. Belangen De gemeente Leiden is door haar aandeel in het EBR ge baat bij de opstelling van een klein elektrisch vermogen an nex stadsverwarming op de Langegracht dat op korte ter mijn warmte levert aan de grootverbruikers. Daardoor vermindert het financiële risi co en het aanloopverkies en blijft ook de werkgelegenheid op de centrale bestaan. Te vens kan de gemeente in toe komstige nieuw-bouwwijken kiezen voor een op dat mo ment optimaal verwarmings systeem en zit niet automa tisch vast aan stadsverwar ming. Dit feit pleit voor de centrale opstelling van kleine eenheden in of nabij nieuw bouwwijken, maar daarvoor is wel de toestemming van het EBR nodig. Het EBR wil snel zekerheid over Waar is het geld? Die vraag moest natuurlijk in de eerste plaats worden beantwoord. Terug naar 1977, zo legden zowel Walle (stichting Welzijn) als Streefland uit. Omstreeks die tijd stelde het ministerie voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening namelijk geld beschikbaar .om mensen in dienst te nemen voor sociale be geleiding in renovatiegebieden. Per woning werd er voor dat doel 500 gulden beschikbaar gesteld. De Nationale Woningraad zou de begeleiders - contactpersonen genoemd - leveren aan de wo ningbouwcorporaties Een soort uitlening van deskundigheid. In Leiden ontstond volgens Streef land al vrij snel een conflict tus sen de stichting Welzijn en de contactpersonen. "Logisch, want de stichting voerde ook werk uit voor de corporaties". Door een duidelijke afbakening en goede afspraken te maken konden deze moeilijkheden de wereld worden uitgeholpen. De vraag rees nu hoe de begelei ders van de Nationale Woning raad zo functioneel mogelijk konden worden ingezet. "We hebben mensen nodig die met de handen kunnen wapperen", wa ren de historische woorden die Verboom, toen nog wethouder volkshuisvesting, sprak. Materiaal weg uit bouwkeet LEIDEN - Uit een bouwkeet van een schildersbedrijf in de Val- kensteeg (bij het Noordeinde) is in de nacht van woensdag op donderdag een grote hoeveel heid materiaal gestolen. Volgens het bedrijf is er in totaal voor zo'n 3000 gulden gestolen. Men is de bouwkeet binnengc drongen door het forceren van een hangslot. Uit de keet ver dween onder meer een compres sor en een grote hoeveelheid af plakband. Ongeluk op bouwplaats Een nieuwe regeling werd be dacht. Van die 500 gulden zou 125 gulden in een speciaal fonds gaan. Die pot was bestemd om de financiële lasten van bejaar den en invaliden bij verhuizin gen wat te verzachten. Sjouwers konden uit het fonds worden be taald. Ondertussen liepen de contactper sonen natuurlijk ook nog rond in Leiden. En helaas niet tot tevre denheid van alle woningbouw corporaties. "In het Morskwar- tier hebben we tot drie keer toe dc scherven moeten opruimen", vertelde Streefland gisteravond. "Die contactpersoon was zowat rijp voor een zenuwinrichting" Ruzie tussen de Nationale Woning raad en enkele corporaties kon natuurlijk niet uiblijven. Een aantal contactpersonen hield het voor gezien. Gevolg: de subsidie van 500 gulden per woning ver viel en daarmee kwam automa tisch een einde aan het fonds waarin 125 gulden van die 500 gulden zou komen. Lamlendig LEIDEN - Een 51-jarige construe teur uit Naarden is gisterochtend rond half twaalf gewond geraakt toen hij op het nieuwbouwcom- plex van de universiteit aan de Witte Singel van een hoogte van drie meter op een betonnen vloer viel. De man was constructicwerkzaam- heden aan het controleren op de eerste verdieping toen hij door Wethouder Tessclaar merkte ten Voor de rol van de Federatie in het geheel hadden verschillende raadsleden gisteravond geen goed woord over "Jullie hadden al veel eerder opening van zaken moeten geven", zei D'66-er Hoe- kema. "Dan was er misschien nog wat te redden geweest. Ik heb nu eerlijk gezegd weinig goede hoop meer. Nee, dit is een bot en lamlendig optreden". PvdA-er Van der Pluijm was van oordeel dat de corporaties die de contactpersonen naar huis had den gestuurd aan hun doel voor bij waren geschoten. "Ze wisten dat daardoor het speciale fonds in gevaar kwam; dat de subsidie zou uitblijven. Ze hebben ge woon teveel aan zichzelf gedacht en niet aan de mensen waar het om gaat". "Als je het tempo ziet waarin de Federatie in deze zaak handelt, schiet mij maar één woord te bin nen", zei PPR-raadslid.Van Oos ten. "Bureaucratisch". Daarmee kaatste hij de bal terug, want de Federatie had in een brief het op treden van de stichting Welzijn van dat stempel voorzien. Walle van die stichting verweet de Federatie dat ze geen pogingen hadden ondernomen om na het conflict weer eens met de Natio nale Woningraad rond de tafel te gaan zitten. "Daar hebben wij wel voortdurend om gevraagd. Ik vind het ronduit droevig dat tientallen mensen de dupe zijn geworden van een ruzie tussen heren", besloot hij. Streefland wees "deze beschuldi ging" van de hand. "Ik vind het nogal onzinnig om te beweren dat tientallen mensen hiervan dc dupe zijn geworden", zei hij. "Hier worden overigens te mak kelijk uitspraken gedaan, die niet op feiten zijn gestoeld", be sloot hij zijn verhaal. het op te stellen elektrisch ver-)£ mogen en wenst een maxima le beheersbaarheid. BeideVj wensen leiden tot de opstel-Ijl ling van één stadscentrale an nex stadsverwarming op de f Langegracht. Daarnaast willc het EBR meteen zekerheid over de aan te sluiten 711*1x10-0/ bouwwijken op stadsverwar-pr ming. De centrale kan niet al-wt leen warmte leveren, Tnaaroi» moet die warmte ook leverenKt om rendabel te kunnen zijn.m De belangen van de gemeentewt Leiden wijzen direkt naar detaij invoering van variant 2 en devo belangen van het EBR naarör de uitvoering van variant 1. ilg Deze week is in de verschillendeh\ commissies over het voorstel van Burgemeester en Wethou-ón ders aan de raad gediskus-ve sieerd. Maandag aanstaandeivc had een besluit moeten wor-"D( den genomen in de gemeente-mi raad. Bij de gevolgde proce->. o dure door B en W kunnen ooorlijl de zoveelste keer vraag tekerukx worden gezet. Wéér was eijcl voor de raadsleden geen tijdvri geweest zich op grond van dd91 geboden informatie bij der-fel den te informeren. Gelukkig zal de raad - gezien de be-»— raadslagingen in de commis sie - die tijd nu zelf nemen. De beslissing wordt uitgesteld. Bakzeil K De voorgestelde variant in het B W -advies is de EBR variant no. 1 en dus heeft wethoudeim Bordewijk bakzeil moeten ha len voor een overmacht aan druk van het het EBR. Het lijkt erop dat het EBR heeft ge zegd: "Nu een keuze voor onze variant anders gaan wij bui ten Leiden zoeken naar een^ plaats voor een nieuwe cen trale en zit Leiden definitiejj zonder stadsverwarming" er^ zonder de vijftig nu bestaan de arbeidsplaatsen. In dit ge val besluit de raad voor va riant no.l en zit daarmee in de hele kleine marges van de democratie. De toekomstige bewoners van Stevenshof Roomburg e.d. kunnen huim borst vast nat maken voor acT ties tegen te hoge verwar-Jk mingskosten, zoals die in an-mi dere steden met stadsverwar ming al zijn gevoerd. Met suc ces en ten koste van de finan ciële positie van die gemeen-ri ten. Blijft de vraag wat her1-, energie beleid van een ge-.1 J meente bepaald. Is dat de in-in vloed van de energieproduI centen of een keuze voor de be-0\ langen van de gemeente en, haar inwoners?. Over enigea 1 tijd zullen wij het weten. er ag eg Nieuwe woningen Galgewater; iel Een WUPO-functionaris overhandigt de sleutels aan het echtpaar Verbiest. LEIDEN - Wonen in nieuwbouw in het hartje van de stad: een aan trekkelijke zaak? Echtpaar Ver biest vindt van wel. Gistermor gen hebben zij als eerste bewo ners de sleutel overhandigd ge kregen van hun huis aan het Neeltje van Zuytbrouckhof, deel uitmakend van het project Galge water. Na hen zullen er nog 75 moeten vol gen. Of dit allemaal lukt binnen korte tijd is nog de vraag. Niet omdat de woningen niet op tijd klaar zijn, want daar ligt het niet aan. Als alles volgens plan ver loopt kunnen de bouwvakkers half april hun gereedschap naar een volgende opdracht versle pen. Het wachten is echter op ko pers. In 1978 is men met de bouw begon nen. Toen had architectenbureau Groosman Partners in san' werking met Westland/Utrr^ Projectontwikkeling de plarFT voor het terrein waar vroeger Rotogravure-complex stonq klaar. Op een gebied van 4555ft omsloten door Galgewater, y~jj desteeg, Noordeinde en Val( 1 steeg zouden op een 'speelse;, nier' diverse typen wonir. 1 moeten worden gebouwd. Er is aardig gelukt. Op dit kle stukje binnenstadsgrond s[l 'eengezinshuizen, maisone splitlevelwoningen en appf.' menten. De meeste woniif A hebben tuinen of nog onbekende oorzaak kwam te vallen. De man is met verwon dingen aan benen, heup en bek ken naar het AZL gebracht. slotte op dat hij nog eens zou proberen om met de Federatie te overleggen. "Misschien is hier nog muziek in te krijgen". Bingo In het gebouw Staalwijk aan de Herestraat wordt morgen een bingo-avond gehouden voor de bewoners van de wijk Tuinstad/Staalwijk. De avond, georganiseerd door het buurtcomité, begint om 20.00 uur. Popmuziek Jongerenvereniging Augusti- nus. Rapenburg 24, organi seert morgen "Pop aan de bak" met medewerking van de groepen De Kroonluchters en The Happening. Aanvang 21.30. Bijbelweek nuari en 1 februari is de ten toonstelling te bezoeken na afloop van en tussen de kerk diensten. Daarnaast ook op maandag tot en met vrijdag vanaf 19.30 uur. LVC Het nieuwe seizoen van het Leids Vrijetijds Centrum be gint vanavond met een optre den van The Rousers in de grote zaal. en Armand in het theehuis. De deuren van het LVC, Breestraat 66. gaan om 21.00 uur open. Lustrum Het komende weekeinde staat voor de R.K. Jongerengroep Leiden geheel in het teken van het eerste lustrum, ter viering daarvan is er morgen om 15.00 uur een Eucharistie- voering in de St. Lodewijks- kerk, om 16.00 uur een lezing van Mgr. Simonis over "De plaats van de vrouw in maat schappij en kerk", om 19.30 uur een diner-dansant in "De Nachtegaal" in Lisse. Zondag om 14.00 uur sport in de zaal "Klim Op" in Warmond en om 20.00 uur een feestavond in het Antonius Clubhuis in Leiden. In "De Regenboog" in de Meren- wijk wordt volgende week, de Nationale Bijbelweek, een uitvoerige tentoonstelling in gericht van bijbels voor jong en oud. Op de zondagen 25 ia- Bingo (2) De jubileum commissie van de Leidse Postduivenvereniging "De Vriendenclub", houdt vanavond een bingo-avond in het clublokaal aan de An na Poulownastraat. Aan vang 20.15 uur. LVC (2) In het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat is morgen avond een optreden van de Engelse muziektheatergroep Sheer Madness. In de show zitten elementen verwerkt als muziek, vuurspuwen, dans, acrobatiek, slapstick en jongleren. Aanvang 21.00 Pjama Het Leidse trio Pjama treedt zondagmiddag, in het kader van de literaire en muzikale zondagmiddagen, op in cafe De Uyl van Hoogland. Aan vang 15.30 uur. I nbraakpreventie In Hotel Toot in Alphen ad Rijn is dinsdag een bijeenkomst van de Nederlandse Inge nieursvereniging, afdeling Leiden en omstreken. De avond begint om 20.15 uur en heeft als onderwerp Inbraak preventie. Ing. L.P.H. Huges van het technisch Bureau te bevordering van schadepre ventie in Baarn, houdt een in- leding over dit onderwerp. Film De werkgroep TV-issue van de Leidse Studenten Ekklesia vertoont maandag de speel film "....en we nomen je Jo- nah". De groep "ouders van dove kinderen'f zal aanwe zig zijn op deze avonddie open staat voor iedere be langstellende. Aanvang 20.00 uur aan het Rapenburg 100/ 102. Vrouwenbond De informatiegroep van CLAT- Nederland (een solidariteits beweging met de democrati sche arbeiders en boeren be weging CLAT in Latijns- Amerika) komt maandag om 20.00 naar Rapenburg 24. Uitgenodigd door de Vrou wenbond NVV houdt zij daar een lezing, kort toegelicht met een diaserie. Siberut ijdens een bijeenkomst in het Museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat spreekt antropoloog Gerard Persoon maandag om 20.00 uur over de verschillende aspecten van het ontwikkelingsproject dat nu wordt uitgevoerd op het eiland Siberut. vlak voor de kust van Sumatra. Poppentheater De poppenspeler Rien Baart- mans treedt zondagmiddag vanaf 14.15 uur op in het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat. Hij geeft twee wayang-voor- stellingen. terwijl de flats van balkons voorzien. In het binnengebit een hofje ontstaan. PooC steegjes trapjes en het nog a^, brengen groen moeten st. voor een gezellige binnenpr zorgen. Auto's zullen in en r dit gebied niet worden ge; Een parkeerkelder, onder de ningen gelegen, zorgt ervoof deze voertuigen daar kur •'a; worden gestald. af, nu t al\ neili rf>k Premie-koop cit« Hoe staat het met de verkoop? tien kopers hebben inmiddek sloten. "Met name de ach premiekoopwoningen in de f klasse van anderhale ton zijr in trek", vertelt Wt,ucj, woordvoerder Boogerd. "H^ logisch dat die het eerst wegi In die klasse heb je niet zc keus. Bij de wat duurdere wc gen gaan de mensen aarzeler wat je nu ziet is ook nog ni^ aantrekkelijk. Ik denk dat a"*" een paar weken verder zijn e geheel een beetje is aangek' de mensen het goede ervan gaan zien. Tjade prijzen^ slist niet goedkoop, maar daPEi de grond voor ons ook niet.^w' Voor een maisonette van 28!"® gulden moet door de kopei0^ leen al voor de grond een bdsi® van ruim een halve ton woarc neergeteld. Stedebouwkur* 8 Van de Waard van de gemc°r Leiden denkt dat je inder* voor binnenstad-wooncor"^ wat over moet hebben. OWen gevraagde prijzen wil hij zicF' uitlaten. Wel vindt hij het2'®1' plan er architectonisch leul1^"® zien. En de gemeente wil da/°er ker een duit in het zakje lul1 doen. "Een RembrandtpMS® voor het terrein van de zeef1 sl' school, een brug over het G^ m water voor voetgangers en®,^av sers en groenvoorzieningen f'J® dit water moeten het gehee^11 fraaier maken", vertelt hij. neer precies met al deze zaamheden wordt begonn(®n® nog niet duidelijk. 1 ®f

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4