Bliksembezoek Carter aan ex-ge gij zelden in: veeg uit de pan van Joods wereldcongres Geen akkoord vrije zaterdag Protest pers Z-Afrika "Iran moet ook op conferentie komen "Vijf maanden in kelder zonder ramen DONDERDAG 22 JANUARI 1981 BUITENLAND PAGINA 9 TEL AVIV (UPI, Reuter)- Het joodse wereldcongres heeft de regering-Begin een veeg uit de 1 pan gegeven voor haar binnen lands, buitenlands en religieus beleid en alle joden in de wereld opgeroepen Israel "niet te sparen voor kritiek". De scherpe aanval staat in een gis teren gepubliceerd rapport dat is opgesteld door Poolse regering houdt been stijf CETRARO (Italië) - Bij een treinongeluk, gisteren tussen Napels Reggio Calabria, zijn drie personen om het leven gekomen. De ravage wi WARSCHAU (AFP, UPI, AP) - On afhankelijke vakbondsleiders en leden van de Poolse regering zijn er vannacht niet in geslaagd over eenstemming te bereiken over de vijfdaagse werkweek en zendtijd voor de vakbonden op radio en tv. "Wij hebben niets bereikt," ver klaarde Lech Walesa, de leider van de onafhankelijke vakcentra le "Solidariteit", voor hij zonder verder commentaar in een wach tende bus stapte. Andere -leiders van "Solidariteit" bevestigden dat een akkoord is uitgebleven. Zij verklaarden dat vandaag in de omgeving van Gdansk, en in Bydhoszoz in Zuid-Polen waarschuwingssta kingen zullen worden gehouden. "Wij staan in contact met de rege ring over een mogelijke hervat ting van de onderhandelingen", aldus Jan Rolewski, vakbondsaf gevaardigde uit Bvdeos/cz Het uitblijven van een akkoord be tekent dat afdelingen van "Soli dariteit" in heel Polen hun leden kunnen oproepen aanstaande za terdag (door de regering aange duid als een 'normale werkdag") van hun werk weg te blijven. Een vakbondsleider zei te verwach ten dat zeker de helft van de werknemers aan een oproep daartoe gehoor zal geven. Na het mislukte beraad kondigde de vakbondsleider van War schau, Mazowsze, aan dat het per soneel van het openbaar 1 in de Poolse hoofdstad vrydag een nieuwe staking van vier uur zal houden. Tevens zullen in 30 tot 40 bedrijven in en rond War schau werkonderbrekingen plaatsvinden. Volgens vakbondskringen is de po sitie van Lech Wales als vak bondsvoorzitter door het uitblij ven van een compromis verder verzwakt. Samen met andere ge matigde afgevaardigden werd hij dinsdag weggestemd tijdens een vergadering in Gdansk van de landelijke coördinatiecommis sie, die zich in meerderheid uit sprak voor vrijaf op alle zaterda gen. De en. regering in Warschau heeft tot nu toe steeds benadrukt dat dé uiterst moeilijke situatie van de Poolse economie niet een plotse linge overgang naar een 40-urige werkweek toelaat. In plaats daar van heeft ze aangeboden twee vrije zaterdagen in de maand, of een vijfdaagse werkweek waarbij de werkdag met 30 minuten wordt uitgebreid tot 8,5 uur. Kort nadat de besprekingen waren be gonnen werd via de Poolse televi- sie de waarschuwing herhaald dat de arbeiders die zaterdag thuisblijven geen loon zullen ont vangen. In Warschau had gisteravond, voor dat de onderhandelingen begon nen, een gevoel van optimisme geheerst dat dit keer een compro mis mogelijk was om nieuwe sta kingsacties te voorkomen. met als leden vooraanstaande jo den uit Israel en de Verenigde Staten. De commissie heeft over het rapport, „de gevolgen van de Arabisch-Israelische vrede voor het wereldjodendom", twee jaar gedaan. De commissie beschuldigt de rege ring-Begin van „buitengewoon bekrompen stomzinnigheid" in haar benadering van de bespre kingen over Palestijnse autono mie en in haar beleid ten aanzien van de nederzettingen op de westelijke Jordaanoever. Israel kan het zich niet veroorloven zich in zijn streven naar vrede en veiligheid te laten weerhouden of manipuleren - zoals in het ge val van enkele nederzettingen op de bezette Jordaanoever door de politieke invloed van kleine, ideologisch extremistische groe pen". De commissie vindt verder dat de regering-Begin weinig oog heeft voor de groeiende kritiek onder de publieke opinie in de Verenig de Staten en andere westerse landen. Zij uit ook kritiek op de politieke wereld in Israel die, „verdeeld, partijdig, op de per soon gericht, twistziek, instabiel en over het algemeen onbetame lijk" is. Zij heeft weinig goede woorden voor over het kiesstel sel in Israel dat een politiek sys teem met meer partijen heeft op geleverd en achtereenvolgens, coalitieregeringen die er niet in slaagden fundamentele kwesties die het land bedreigden op te los- De Israëlische regering heeft goed keuring gehecht aan de vestiging van drie nieuwe joodse nederzet tingen op de bezette westelijke Jordaan-oever. Regeringsfunc tionarissen deelden dit gisteren Intussen heeft de joodse nederzet ting Kiryat Arba, in de buurt van Hebron, op de westelijke Jor daanoever, 33 hectare land erbij gekregen. De kolonisten, die voornamelijk behoren tot de ul tra-nationalistische organisatie Goesj Emoniem (blok der ge trouwen), zijn inmiddels met be planting begonnen. Noodtoestand in Zimbabwe verlengd met zes maanden SALISBURY (UPI) - Het parle ment van Zimbabwe (het voor malige Rhodesië) heeft gisteren met 56 tegen veertien stemmen een regeringsmotie aangenomen vóór verlenging van de noodtoe stand in het land met zes maan den. In het kader van de staat van beleg heeft de politie bijzondere volmachten om mensen zonder meer op te pakken, huiszoekin gen te doen en censuur toe te pas- FRANKFURT - Grimmig en met verbittering in de stem heeft Jimmy Carter gisteravond de Iraanse studenten, die veertien maanden geleden 52 Amerikaanse mensen hadden gegijzeld, misdadigers tegen de mensheid genoemd. Carter legde rond half twaalf gister avond een korte verklaring af op het platform van de Amerikaanse luchtmachtbasis Rhein main en Frankfurt, vlak voor zijn vertrek naar zijn woonplaats Plains in de Amerikaanse staat Georgia. Het was Carters laatste officiële daad als bijzondere vertegenwoordi ger van de regering-Reagan. Bondskanselier Helmut Schmidt ontving de pas één dag ambtloze burger bij de vliegtuigtrap. "De mensen in Iran die verant woordelijk zijn geweest voor de gijzeling van onze staatsburgers, moeten door de wereld worden veroordeeld", aldus Carter in zijn De noodtoestand in Zimbabwe is al zestien jaar van kracht. Onder de regering van premier Ian Smith werd hij ingesteld in verband met de strijd tegen de zwarte vrij heidsstrijders. De huidige pre mier, Robert Mugabe, wil de noodtoestand handhaven gezien de voortdurende gewelddadighe den, de aanwezigheid van gewa pende oud-vrijheidsstrijders, de mogelijke onrust doordat er vrij heidsstrijders zijn die zich nog niet in het officiële leger hebben laten inlijven en de mogelijkheid van gevechten tussen opstande lingen en eenheden van Mozam- bikaanse leger op grondgebied van Zimbabwe. Bij een bezoekje aan een Brits bedrijf dat beschermende kleding produceert, liet de Brit se premier Margareth Thatcher zich even in zo'n pak op de foto zetten. laatste korte toespraak in Frank furt. Volgens de ex-president moeten de 52 ex-gegijzelden als "ware helden worden be schouwd die veertien maanden lang onder absurde mogelijkhe den hebben geleefd, die wij nooit zullen vergeten". In een uitzinnige vreugde verwel komden meer dan duizend Ame rikanen uit alle delen van West- Duitsland en daarbuiten gister ochtend om kwart voor zeven in Frankfurt aangekomen landge noten. De voormalige minister van buitenlandse zaken onder Carter, Cyrus Vance, die enkele uren daarvoor op Rhein-Main was aangekomen, begroette op het platform namens de regerin g-Reagan de doodvermoeide maar zichtbaar dolgelukkige ex- gegijzelden. Vance, generaals van de Ameri kaanse krijgsmacht in Europa en andere hoge functionarissen om helsden en kusten hen hartelijk. Eén van de Amerikaanse ex-ge gijzelden van de Iraanse revolu tionaire regering slaagde erin bij de dranghekken te komen waar achter het publiek hossend en zingend feestvierde. Deze al wat oudere gegijzelde zei met bewo gen stem: "Onze meer dan 14 maanden gevangenschap was een hel. We kunnen niet onder woorden brengen hoe gelukkig we zijn. Wij danken Amerika. Als nog nimmer daarvoor ben ik trots Amerikaans staatsburger te zijn" Na een vluchtig medisch onder zoek door een team van artsen en psychiaters bestormen de ex-ge gijzelden de telefoons op hun ka mers om voor het eerst in vrijheid met hun familieleden in Amerika te bellen. Daarna gingen de mees ten van hen naar bed. Meer dan 48 uur hadden de 52 mannen en vrouwen geen slaap meer gekre gen. In het ongewisse over hun vrijlating in Iran hadden de ex- gegijzelden de afgelopen dagen geen oog in Iran kunnen dicht Volgens Jack Cannon, woordvoer der van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken, is uit de talrijke medische onder zoeken bij de teruggekeerde Amerikanen gebleken dat de ex- gegijzelden in goede gezondheid verkeren. Hij wilde niet zeggen hoe lang de groep in Wiesbaden moet blijven voordat zij definitief naar hun vaderland mogen terug keren. Eerdere berichten dat de ex-gevangenen van de Iraanse is lamitische revolutie niet met journalisten mpgen praten, sprak Cannon met klem tegen. "Het zijn vrije burgers. We zullen aan al hun wensen zoveel mogelijk te gemoet komen. Wie met de pers wil praten zullen we niet tegen houden". Carter was naar West-Duitsland ge vlogen voor een persoonlijke ont moeting met elke eeeaizelde. Of- IWÉKI WIESBADEN AP- Als speciale afgevaardigde van de regering Reagan was de voormalige president Carter gisteren in Wiesbaden om de vrijgelaten gegijzelden te verwelkomen. ficieel zou hij slechts veertig mi nuten in het militair hospitaal in Wiesbaden blijven. Maar het be zoek liep ruim anderhalf uur uit. In Wiesbaden was het treffen van Carter en de 52 mannen en vrou wen emotioneel geladen. De man die uiteindelijk verantwoordelijk was voor de lange slepende on derhandelingen met de Iraanse regering over de vrijlating van de gegijzelden, had tranen in de ogen toen hij zichtbaar met hart en ziel de ex-gevangenen van de Iraónse revolutie omarmde en te gen zich aandrukte. Rond middernacht steeg het presi dentiële vliegtuig weer op in Frankfurt richting Verenigde Staten. De komende dagen zullen de 52 Amerikanen door het uitgebreide medische en verzorgende perso neel worden vertroeteld. Er is in het ziekenhuis een bioscoop, ie dereen heeft een televisie en een videorecorder op de kamer en donderdag mogen de ex-gegij- zelden gratis inkopen doen in de daartoe speciaal ingerichte win keltjes in het ziekenhuis. JOHANNESBURG (Reuter/UPI) - De Zuidafrikaanse persunie (NPU) heeft gisteren scherp ge protesteerd tegen het verschij ningsverbod dat de regering heeft opgelegd aan twee toonaan gevende zwarte dagbladen, en ge pleit voor een herziening van de macht die de overheid kan uitoe fenen over de pers. Het internationale persinstituut (IPI), een organisatie die toeziet op de persvrijheid land", aldus een telegram van de IPI. De Zuidafrikaanse regering liet in een verklaring weten dat zij de "Post" met een oplage van ruim 100.000 de grootste zwarte krant in Johannesburg, en de "Sunday Post" een verschijningsverbod zal opleggen, indien de bladen weer verschijnen na de staking die er de oorzaak van was dat de registratie verliep. geveer 3000 hoofdredacteuren uit de hele wereld zijn verenigd, heeft de Zuidafrikaanse premier, Pieter Botha, laten weten ge schokt te zijn door het regerings besluit. "Overal in de vrije wereld wekken de acties van uw regering met be trekking tot de pers ernstige be zorgdheid bij allen die zich be schouwen als vriend van uw 166 progressieve conservatieve Zuidafrikaanse bladen zijn verenigd, heeft een verklaring afgegeven aan een of ficiële commissie die de media onderzoekt. De Zuidafrikaanse Dagbladunie uit daarin haar diepe bezorgdheid over het sys teem dat heeft geleid tot de ge dwongen sluiting van de twee kranten. "De Unie is gekant te gen de macht die autoriteiten in staat stelt kranten te sluiten zon der officiële beschuldigingen of een proces". Scheiding Kennedy WASHINGTON (UPI/AFP) - De Amerikaanse senator Edward Kennedy en zijn vrouw Joan heb ben woensdag bekendgemaakt dat zij na 22 jaar huwelijk gaan scheiden. Zij hebben drie kinde ren, Kara (20), Edward (19) en Pa trick (13). Mevrouw Kennedy zal in Boston blijven wonen. Edward Kennedy zal in Mclean, Virginia, wonen. De democratische senator uit Massachusetts zal streven naar herverkiezing in 1982. Islamitische ministers naar Teheran: 99 TEHERAN/BAGDAD (AFP/UPI/ AP) - Een afvaardiging van isla mitische ministers van buiten landse zaken is gisteren naar Te heran vertrokken om de Iraanse leiders te bewegen toch deel te nemen aan de conferentie van is lamitische staatshoofden over de oorlog tussen Irak en Iran en de Palestijnse kwestie. De delegatie staat onder leiding van de secretaris-generaal van de isla- ^mitische conferentie. Iran had la ten weten niet naar de conferen tie (in Saoedi-Arabië) te zullen komen omdat ook Irak daar aan wezig is. Op de conferentie van ministers van buitenlandse zaken zou een document opgesteld zijn waarin de islamitische leiders toezeggen hun door olieverkoop verworven rijkdom en alle politieke en eco nomische middelen te gebruiken voor de "herovering van Jeruza lem" en dc stichting van een onaf hankelijke Palestijnse staat. Het document is volgens de zegsman nog geheim. Het is bestemd voor de derde islamitische "top" die op 25 januari in Mekka begint. De speciale afgezant van de ver enigde naties, Olof Palme, die moet bemiddelen in de strijd tus sen Irak en Iran, heeft aan het eind van zijn tweede missie naar Bagdad en Teheran gezegd "met enig optimisme" te geloven, dat nu een stadium is aangebroken, waarin serieuze onderhandelin gen tussen de strijdende partijen enerzijds en de VN-afgezant an derzijds mogelijk zijn. "Er is nu tijd voor rustige diplomatie," al dus Palme. De vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden en het vrijgeven van de bevroren Iraanse tegoeden stellen de Iraanse regering in staat al hun energie te richten op beëindiging van de oorlog. Palme ontkende niet dat de vrijgeko men Iraanse tegoeden voor her nieuwde oorlogsactivitciten kun nen worden gebruikt, "maar dat betekent nog niet dat Iran nu minder geïnteresseerd zou zijn in een vreedzame regeling". Beide partijen bleven echter op hun eigen standpunten staan. Met name het Iraanse standpunt, dat er niet onderhandeld wordt zolang zich Iraakse troepen op Iraans grondgebied bevinden, schijnt door alle partijen in Iran eensgezind gedeeld te worden. Hij had tijdens zijn besprekingen met beide partijen de indruk ge kregen, dat het inzicht in de noodzaak van een vreedzame op lossing was gegrtjeid. Vrijgelaten gegijzelde: NEW YORK (AP) - Bijna vijf maanden van hun gevangenschap in Iran hebben Richard Queen en enkele andere Amerikaanse gegij zelden opgesloten gezeten in een kelderruimte zonder ramen Zij mochten niet praten en kregen slechts 20 minuten per week frisse lucht. In een vraaggesprek voor de televisiemaatschappij CBS deed Queen voor het eerst sinds zijn vrijlating in juli relaas van zijn 250 dagen durende gevangenschap Queen werd de vorige zomer vrijgelaten nadat bij hem multiple sclerosis was ontdekt, een ziekte die het zenuwstelsel aantast. Ondermeer vertelde hij van een bizarre nacht in dc keldergevange nis, die de gegijzelden later als "de nacht van de gestapo-inval" aanduidden. Dc inval deed zich begin februari voor rond een uur of een in de morgen. "Eerst sloten zij de metalen deur al die dc ene gróep van de andere scheidde en zij wisten niet, wat er gebeurde. Vervolgens openden zij de deur en kwamen zij met witte maskers op binnen. Zij droegen gevechtskleding en wapens, automatische geweren". Bevelen schreeuwend, duwden de bewakers de gegijzelden in een grote ruimte, waar zij tegen enkele muren werden opgesteld. "Toen zij de eerste groep naar binnen duwden, moest iedereen op de grond liggen, maar een van ons (Donald) Sharer riep: "mij zal je staande moeten neerschieten, niet liggend". En hij vertikte het om te gaan liggen. Ook Queen dacht dat zijn laatste uur had geslagen. "Het was dood stil en toen hoorde ik het metalige geluid van het ontgrendelen van de geweren... ik begon een schietgebed." De gegijzelden werden een voor een naar een kleine kamer ge bracht, waar zij tot op hun ondergoed werden uitgekleed en gefouilleerd, terwijl "een andere groep naar onze kamers ging en daar alles vernielde. Vervolgens werden wij een voor een naar onze kamers teruggebracht." De eerste vijf dagen werd Queen in dc ambtswoning van de ambas sadeur vastgehouden. "ErWaren toiletten, je moest toestemming vragen om naar het toilet te gaan. Maar toen waren wij aan stoelen vastgebonden, met het gezicht naar de muur. Op een nacht werd hij met enkele anderen opgehaald en naar het consulaat terugge bracht". Daar werd hij.met 25 tot 30 anderen in een grote ruimte opgesloten. "Er waren geeiVStoelcn en de eerste paar dagen had den wij geen bed. We sliepoh gewoon op de vloer Later werden matrassen gebracht." De handen van de gegijzelden waren ge boeid en er mocht niet gepraat wprden. "Wij kregen een paar boeken en dat was onze - althans mijn redding." Queen verbleef tot half maart 1980 in een kelder. "Er waren geen ramen. Het was alsof je in e^n tombe zbt. Je wist volstrekt niet wat er gebeurde. Ofschoon praten verboden was, zei Queen op fluis tertoon gesprekken te hebben gevoerd met zijn kamergenoot Joe Hall. Om de drie dagen mochten de gevangenen een douche "Wij werden ongeveer eens per week gelucht. Wij werden naar zeer klein erf naast de ambassadeurswoning gebracht en mochten daar ongeveer 20 minuten per week oefeningen doen en de zon zien en het verkeer horen en de vogels". Alhoewel hij aanvankelijk vol vertrouwen was dat zijn gevangen schap slechts korte tijd zou duren, zei Queen dat zijn moreel na een maand inzakte en "zeer diep" zonk. Kerstmis bracht echter nieuwe hoop Toen hij van bezoekende geestelijken hoorde dat het Amerikaanse volk bij duizenden kaarten naar de gegijzelden stuurde. "Ofschoon ik er nooit een heb ontvangen, betekende de wetenschap dat al deze kerstkaarten werden gezonden heel veel, "zei Queen".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9