Raad wil eerst nadere studie stadsverwarming Ophaalbrug doet emoties in PvdA-fractie oplaaien Provincie: geen subsidie voor restauratie orgel "j V* Huigbrug verbinding Noord-binnenstad DONDERDAG 22 JANUARI 19* - LEIDEN De gemeenteraadsleden willen het voorstel van B enW om de nieuwbouw in de Stevenshofpolder, de Leeuwenhoek en op het Schuttersveld van stadsverwarming te voorzien niet aanstaande maandag maar twee weken later behandelen. Aanvraag Hartebrugkerk te laat In de tussentijd denken zij tot een beter oordeel te kunnen komen, met name over de keuze lussen een grote centrale aan de Lange- gracht of enkele kleinere in de Stevenshof. In een gezamenlijke vergadering van vier raadscommissies gister avond werd de onduidelijkheid in de problematiek van de stads verwarming niet weggenomen. Over de vraag over de keuze tus sen één centrale met een vermo gen van 100 Megawatt aan de Langegracht of daar een kleinere (50 Megawatt) en enkele kleine centrales in de Stevenshof hebben twee instanties advies uitge bracht. De KEMA adviseert de eerste mogelijkheid, het Centrum voor Energiebesparing de laat ste. Beide varianten leveren een grote besparing op, maar over de kos tenberekening zijn de deskundi gen het niet eens kunnen worden. Ook niet nadat de adviseurs di verse malen met elkaar om de ta fel gingen zitten en eikaars re kenmethoden hebben besproken. Het heeft er alle schijn van dat er zich nog een langdurige strijd kan afspelen over de vraag in hoeverre de opwekking van elek triciteit en warmte gedecentrali seerd moet worden. Veel raadsleden lieten zich kritisch uit over het voorstel van B en W om op voorwaarden akkoord te gaan met renovatie van de cen trale aan de Langegracht. Glau- bitz D'66ging daarin het verst. Volgens hem is er in Nederland al een teveel aan opwekcapaciteit voor elektriciteit. Een nieuwe centrale is dan pure verspilling. Hij zag meer in andere mogelijk heden om energie te besparen dan een dergelijke 'grootschalige Van Oosten (PPR) en Ponsen (PSP) gaven blijk van een voorkeur voor de gedecentraliseerde va riant. CDA-raadslid Bleijie wil de dat Leiden de exploitatie zelf ter hand zou nemen en niet zou overlaten aan het streekenergie- bedrijf Rijnland (EBR). "Alleen Leiden heeft belang bij de stads verwarming, laat de winst dan ook aan Leiden ten goede komen. Dan kunnen we er zelf leuke din gen mee doen, aldus Bleijie. Zijn partijgenoot Ham voegde er aan toe dat eerst de verdeling van de winst van Rijnland gere geld moest worden voordat het bedrijf groen licht voorde aanleg van stadsverwarming gegeven kon worden. Wethouder Bordewijk wees erop dat Leiden erg gebonden was aan het Elektriciteitsbedrijf Zuid-Holland. Leiden heeft al toestemming voor renovatie van de centrale gegeven en mag niet zelf elektriciteit opwekken Het bestaande productievermogen moet bovendien aan het EBR worden overgedragen. De keuze mogelijkheid is daarom volgens de wethouder beperkt, al kan Lei den stadsverwarming wel tegen houden door het stellen van te ho ge eisen. De eis van een gedecen traliseerde opstelling maakt de kans groot dat het project daar op afknapt, aldus Bordewijk. De SEP (landelijke organisatie van samenwerkende elektriciteits producenten), die een belangrij ke rol bij de financiering van het project speelt, zou afwijzend staan tegenover de variant van het Centrum voor Energiebespa ring. De zekerheid in de plan ning van centrales zou hierbij een belangrijk argument zijn. Koken op gas Het voorstel van B en W hield onder meer in om naast de collectieve levering van warmte, elektrici teit en warm water toch ook gas te distribueren uitsluitend be stemd voor het koken. PvdA-- woordvoerder Eikerbout, CDA- raadslid Ham en VVD-fractie- voorzitter Kuijers zetten vraag tekens bij dit kookgasnet. Kuijers betwijfelde of de exploitatieopzet op deze manier realistisch was. Glaubitz(D'66): nieuwe centrale De raadsleden werden in hun me ning gesterkt door ingenieur H. van Gooi van de Nederlandse Energie Ontwikkelings Maat schappij (NEOM). Het NEOM is een onafhankelijk adviesorgaan van de minister van economische zaken, dal tot doel heeft rendabe le energiebesparing te bevorde ren. Van Gooi wees erop dat in vijftien gemeenten stadsverwar ming wordt toegepast. Nergens is of wordt een apart kookgasnet aangelegd, omdat de kosten niet opwegen tegen de verhoudings gewijs geringe besparing (zo'n tachtig kubieke meter aardgas per gebruiker per jaar op een to taal verbruik van enkele duizen den kubieke meters). "Er zijn wel goedkopere manieren van ener giebesparing te bedenkenaldus Van Gooi. "Naar Spanje verhui zen bijvoorbeeld", merkte raads lid Van Duyn (VVD) droogjes op. Groenoord Bij de vergadering waren een aan tal omwonenden van de centrale aan de Langegracht en de olieop- slagtanks in Groenoord aanwe zig. Zij vroegen de garantie dat de eis voor een gasgestookte cen trale betekent dat de olieopslag in Groenoord definitief van de baan zou zijn. Nu en in de toe komst. Bij het opstellen van het bestemmingsplan voor die wijk zou men daarmee dan rekening kunnen houden. Wethouder Bor dewijk gaf de gevraagde garan- DEN HAAG - "We zullen in de kerk weer met de zak moeten rondgaan om het geld voor het orgel bij elkaar te krijgen. Of we moeten acties gaan voeren". Dat visioen heeft het kerkbestuur van de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat voor ogen als de provincie Zuid-Holland geen subsidie geeft van ruim achttien duizend gulden voor de restaura tie van het orgel. De provincie wil die subsidie voor de restauratie van het orgel, die in totaal ruim twee ton kost, niet geven omdat de aanvraag daar voor te laat werd ingediend. Dat had voor 17 februari van het vori ge jaar moeten gebeuren. Het werd echter pas half augustus. "Ja, maar dat is op papier", zei het kerkbestuur gisteren na afloop van een zitting van een provin ciale commissie in het Haagse provinciehuis. "Mondeling was de zaak al rond". Voor de com missie hield het kerkbestuur daarom een pleidooi om het be sluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland om geen sub sidie te verlenen, te doen veran deren. GS had laten weten dat het kerkbestuur geen gebruik had gemaakt van een overgangs regeling. "Het grote aantal aanvragen", zo licht GS de weigering toe, "om provinciaal subsidie heeft ernsti ge financiële gevolgen gehad". Met andere woorden de centen zijn op. Op grond hiervan heeft de provincie besloten de "Rege ling voor het toekennen van pro vinciale subsidies in de kosten van restauratie van monumenten van geschiedenis en kunst" met ingang van februari vorig jaar in te trekken. Er werd echter bijgezegd dat bij wijze van overgangsregeling aan vragen van voor 17 februari die bij de provincie en die welke bij CRM waren binnengekomen nog zouden worden behandeld. Het bestuur van de Hartebrugkerk voldeed volgens de provincie aan geen van beide eisen en kon daardoor niet in aanmerking ko men voor een subsidie. "Alles was voor die tijd al in orde". meent het kerkbestuur. "Het mi nisterie van CRM had goedkeu ring voor de restauratie gegeven en er moest alleen nog een advies van de orgelbouwer komen. Die werd echter ziek, zodat een tijd op het advies moest worden ge wacht. Dat advies kwam alsnog, alleen veel later dan half februa ri. Mondeling had de provincie toen echter al laten weten dat di restauratie oké was". J« De beroepencommissie stelde ziel a; gisteren echter formeel op. maa' tl wilde het kerkbestuur wel tege „1 moetkomen met de vraag of ei echt nergens in een brief of eei) Q plan over de restauratie van he' n orgel zou zijn gesproken. Da r, bleek niet het geval. j Cursussen De volksuniversiteit K&O houdt met ingang van 4 fe bruari op tien woensdag avonden een training in dis cussie- en vergadermethode- n. Inzicht in jezelf en anderen: dat is de doelstelling van twee andere cursussen die binnenkort bij K&O begin nen. Vanaf 27 januari wordt op twaalf dinsdagmiddagen de cursus "Omgaan met an deren" gegeven. De cursus "Zeggen wat je wilt" begint op 6 februari en duurt tien vrijdagochtenden. Inlichtin gen en opgeven bij K&O. tel. 141141. Oude Vest 45. Oud papier Gemeenteleden van de Petrus- kerk, de Vredeskerk en de Zuiderkerk hebben het initia tief genomen om eens per maand een container die 5000 kilo aan oud papier kan bevatten in hun wijk te plaat sen. Bewoners wordt verzocht hun oud papier daarin te de poneren, voorzover ze in dit opzicht al niet scholen oj sportverenigingen ten dienste staan. De opbrengst komt ten goede aan de Katholieke Bij belstichting en het Neder lands Bijbelgenootschap. Het is de bedoeling om de contai ner de eerste maandag van de maand te plaatsen bij W.J. Zirkzee bv Interieur verzor ging, Zeemanlaan 22, van half vier 's middags tot de volgende middag twaalf uur. Van acht uur 's avonds tot half negen 's ochtends zal de container gesloten zijn. Voor meer informatie: W.J. Zirkzee sr. Zeemanlaan 43, tel. 134383 en H.J. Bots, tel. 125353. Nederlands Voor degenen die hun kennis van de Nederlandse gramma tica willen opfrissen houdt K&O een cursus die tien maandagavonden zal duren èh op 26 januari begint. De docente zal donderdagavond in het K&O-gebouw aan de Oude Vest aanwezig zijn om meer informatie hierover te geven. Inlichtingen zijn ook te krijgen bij K&O. Oude Vest 45, tel. 141141. Voordracht Ton van Ek uit Amersfoort houdt morgenavond voor "Selfskip Fryslan" een voor dracht in het Fries. Literaire kleinkunst, vrolijk en ernstig. Aanvang acht uur in 't Parle ment aan de Nieuwe Rijn. Zo komt de ophaalbrug over de Maresingel er uit te -i De werkzaamheden beginnen maandag. LEIDEN - De Huigbrug vormt voor fietsers en voetgangers een belangrij ke schakel in de route van Leiden—Noord en de bin nenstad. De houten schip brug over de Maresingel die enige jaren geleden als noodvoorziening werd aangebracht, wordt ver vangen door een houten ophaalbrug. Als alles mee zit wordt maandag met dat karwei begonnen. In 1925 werd op diezelfde plaats ook een ophaalbrug gebouwd Deze heeft tot 1964 dienst ge daan. In dat jaar werd de brug vanwege de slechte staat waarin deze verkeerde afgebroken. Eni ge jaren geleden werd zoals ge zegd een houten schipbrug als een noodvoorziening voor het langzaam verkeer op de plaats van de oude brug gelegd. Die schipbrug deed daarvoor al dienst bij de Zijlsingel. In totaal heeft de noodbrug er zo'n tien jaar trouwe dienst op zitten. In augustus 1978 kwam de ge meente met een plan voor de de finitieve brug. De verwachting was toen dat de brug er binnen een jaar zou zijn. Het duurde ech ter tot april 1979 voordat de dienst gemeentewerken een drietal varianten van de brug aan de raadscommissie voor ruimte lijke ordening voorlegde. De commissie had de keuze uit een tweetal vaste bruggen en een op haalbrug. De voorkeur van de dienst ge meentewerken ging uit naar dat laatste. Gewezen werd op de his torie van de Huigbrug en op de mening dat een ophaalbrug beter zou passen in het stadsgezicht. De raadscommissie maakte ech ter bezwaar tegen de hoge kosten van zo'n ophaalbrug, die toen werden becijferd op vier ton. Een vaste brug zou twee ton kos ten. Raadslid Glaubitz (D'66) noemde de kosten onverant woordelijk. Zijn mening, die door de meerderheid van de commissie werd gedeeld, was vooral gebaseerd op het feit dat de brug nooit open hoeft voor de scheepvaart. Rekenen Nadat wethouder Waal zijn voor stel terugnam sloegen de ambte naren nogmaals aan het rekenen en het tekenen. Enige tijd later boog dezelfde commissie zich over het ondertussen aangepaste plan. Het prijsverschil tussen vaste of 'open' oeververbinding bleek toen aanmerkelijk kleiner. De kosten van de ophaalbrug werden toen berekend op onge veer drie ton. In september 1979 besloot de ge meenteraad dat er tussen het Huigpark en de Maresingel een houten ophaalbrug moest ko men. De noodbrug zou dan tijde lijk verlegd worden en ter hoogte van de Koningstraat zijn dien sten blijven verrichten totdat de definitieve Huigbrug gereed zou zijn. De raad stelde voor de hou ten ophaalbrug 335.000 gulden beschikbaar Voor de verplaat sing van de oude schipbrug nog eens 50.000 gulden. Het duurde vervolgens een half jaar voordat de provincie het be sluit van de gemeenteraad goed keurde. Het werk werd daarop aanbesteed en gegund aan het Algemeen Handelskantoor Ab- bencs voor een bedrag van 342.200 gulden. Maar doordat de kostenberekening gold voor het prijspeil van januari 1979 en ook de voorbereidingskosten nu zijn opgelopen, vragen B en W een aanvullend krediet van 85.000 gulden voor de bouw. Deze kos tenstijging zou voor tachtig pro cent te wijten zijn aan loon- en prijsstijgingen. De rest komt voor rekening van de hogere voorbereidingskosten. De totale kosten van de ophaal brug, de verplaatsing van de schipbrug en de noodzakelijke aanpassingen van het wegdek van de Maresingel bedragen nu 470.000 gulden. Dus beduidend meer dan het oorspronkelijke plan waarvan D'66-fractieleider Glaubitz de kosten onverant woord noemde. Maandag verga dert de gemeenteraad. Als maan dagmorgen het eerste heiwerk begonnen is mag de raad er 's avonds nog het geld voor be schikbaar stellen. Gebeurt dat niet dan zijn de wethouders zelf aansprakelijk. Formeel Toen PvdA-raadslid Koning deze week in de fractie aankondigde dat zij tegen het raadsvoorstel zou stemmen stuitte dit dan ook op verzet van wethouder Borde wijk. Hij zei in het vervolg dan geen uitgaven meer te doen voor dat alle besluiten formeel waren genomen. Nu -aldus Bordewijk - wordt veel vertraging en daar mee gepaard gaande kostenstij ging voorkomen door af te gaan op het oordeel van de raadscom missies en eerdere besluiten van de gemeenteraad. In de onlangs gehouden vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening maakte niemand be zwaar tegen het voorstel. (D'66 was daarbij niet aanwezig, de vergadering muntte uit door be knoptheid en er bestond een kennelijke belangstelling van de wel aanwezige raadsleden voor de opnamen van de TROS-radio in de naast de vergaderzaal gele gen burgerzaal van het stadhuis). Kamelenneus De kwestie van de kostenstijging was tijdens de vergadering van de PvdA-fractie aan de orde ge steld door raadslid Maat. Hij sprak van een kamelenneusef- fect. "De neus van een kameel is heel klein, maar het beest heeft een heel groot lijf. Als een ka meel de hoek om komt zie eerst alleen de neus en dan lijkt er niets aan de hand," aldus ver klaarde Maat zijn beeldspraak en bezorgdheid over de kostenont wikkeling. Later bleek dat zijn opmerking nog een staartje had en de aap pas goed uit de mouw kwam. Marie- Anne Koning verzette zich na melijk tegen het voorstel omdat zij beslist wilde voorkomen dat de oude schipbrug tegenover de Koningstraat langer zou blijven liggen dan strikt noodzakelijk. Zij vreesde voor een ontwikke ling naar een brug voor het au toverkeer op die plaats en dat - aldus Koning - heeft de PvdA al tijd fel bestreden. Zij wilde daar om een wijziging op het voorstel indienen, waarin stond dat de oude brug afgebroken zou wor den als de definitieve Huigbrug gereed zou zijn. Wethouder Waal beweerde echter, dat dat weer extra geld zou kos ten en zei dat de schipbrug maar beter - een jaar of zo - kon blijven liggen Dan zou bekeken kunnen worden of er misschien behoefte aan was. Toen Koning daarop aankondigde dan tegen het hele voorstel te stemmen, liet wet houder Bordewijk. die inmiddels blijkbaar nattigheid voelde, we ten dat de schipbrug helemaal niet verplaatst zou worden. De brug zou worden afgebroken en ter hoogte van de Koningstraat zou een nieuwe noodbrug wor den gebouwd. De opwinding in de fractie was groot. Fractieleider Peters, toch een keurig opgevoede jurist, zei dat ze wel werden verneukt. Maat beschuldigde de wethou ders 'tenminste van het stichten van verwarring'. Elkcrbout grap jaste over 'het schip in gaan' en 'schipbreuk lijden'. Wethouder Waal zei dan maar het hele voor stel terug te zullen nemen, wat een jaar vertraging zou inhou den. En het werk zou dan ook wel besmet worden verklaard, zo reageerde Waal. "Ik heb al zoveel gedonder met die brug gehad" Toen fractieleider Peters opmerkte dat Waal niet de beledigde ma jesteit moest spelen, beweerde de wethouder dat hij had begre pen dat schipbrug gehandhaafd zou blijven, zij het met enige aan passingen. Hij zou het met zijn ambtenaren bespreken, voegde hij er iets minder geloofwaardig aan toe. van de schipbrug de wethouders bekend moest zijn. De beslissing ,is door het college zelf genomen. Er komt bij de Koningstraat net zo'n bruggetje als er naast de brug over de Herengracht, nabij het Arbeidsbureau ligt. Volgens de ene ambtenaar is vervanging nodig omdat de houten brug to taal vermold is, volgens de ander zou het schip te lang zijn. De bfug zou dan öf scheef komen te liggen öf er zou in gezaagd moe ten worden. En dut zou duurder zijn dan een nieuwe noodbrug. En die kostprijs was nou juist de neus van de kameel. LEO MAAT Van 1925 tot 1964 vormde deze brug een verbinding tussen Leiden-Noord en de binnenstad De houten schipbrug, die tien jaar dienst heeft gedaan als verbinding naar het Huigpark.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 4