Scheepsbouw zoekt personeel Jwin de betere Minister bespreekt kerncontracten Huishoudens besparen gas Duizenden vacatures bij kleinere bedrijven Uit in de randstad ui m Makelaar stuurt knokploeg af op verslaggever jaren de echte halfzware DONDERDAG 22 JANUARI 1981 PAGINA II Dringend beroep om inzage voor leden Tweede Kamer DEN HAAG (GPD) - Minis ter Van Aardenne van eco nomische zaken zal vol gende week in Londen en Parijs een dringend be roep op z'n Britse en Fran se collega's doen om de omstreden, geheime kern contracten aan de Tweede Kamer ter inzage te geven. Hij reist dinsdag naar Lon den en donderdag naar Pa rijs om de buitenlandse contractpartners van de kerncentrales van Borsse- le en Dodewaard voor de laatste maal om medewer king te vragen. worden gevoerd over de contrac ten die opwerking van in de cen trales van Borssele en Dode waard gebruikte splijtstofstaven regelen. Van Aardenne maakt z'n reis als voorzitter van het comité van ministers van de Europese Gemeenschap. Nederland ver vult dit halfjaar het voorzitter schap. De bewindsman zal alle EG-landen aandoen. De contracten die de PZEM voor Borssele met Cogema in Frank rijk en de GKN voor Dodewaard met BNFL in Engeland hebben gesloten, hebben nogal wat dei ning, óók in het parlement ver oorzaakt. Niet in de eerste plaats vanwege hun inhoud, maar van wege het feit dat kamerleden de overeenkomsten niet op de ge bruikelijke manier, eventueel vertrouwelijk, mogen inzien. Zij mogen de contracten slechts le zen wanneer zij via het zetten van een handtekening Cogema belo- De Fransen zijn tot nu toe niet ver der gegaan dan die toezegging aan alleen de leden van de kerne nergiecommissie uit de Tweede Kamer. De behandeling van de contracten in de Kamer is opge schort toen het CDA plotseling eiste dat de geheime overeen komst alsnog voor alle kamerle den ter inzage zou komen. DEN HAAG (GPD/ANP) - De middelgrote en kleine scheepswerven in Nederland hebben op het ogenblik eni ge duizenden vacatures te vervullen. Dat blijkt uit een inventarisatie die is gemaakt door de Cebosine, de Cen trale Bond van Scheepsbouwmeesters in Nederland. Tientallen kleinere werven hebben zich, terwijl de grote scheeps bouw door een diep dal ging, sterk kunnen ontwikkelen. Het waren voornamelijk deze middel grote en kleine werven die vorig jaar voor bij elkaar om en nabij vier miljard gulden aan opdrach ten binnenhaalden. Het herstel van de activiteiten op vooral deze middelgrote en klei ne werven blijkt zich daarmee in 1980 te hebben voortgezet. De or derportefeuilles garanderen de Ford: verlies 100 miljoen AMSTERDAM (ANP) - Ford Ne derland NV verwacht dat het ver lies over 1980 zal uitkomen op 67 min tegen 8,1 min in 1979, terwijl 1981 waarschijnlijk een verlies zal opleveren van tussen de 40 en 50 min, zo heeft de woordvoerder J.L. Hoberg van Ford bevestigd. Deze verliescij fers staan ook in het geheime rap port dat onlangs aan de onderne mingsraad is uitgereikt en dat in "gekuisde" versie morgen aan de vakbonden en de gemeente Am sterdam ter beschikking zal wor den gesteld. In Amsterdam zullen zo'n 1750 ar beidsplaatsen bij Ford wegval len. werkgelegenheid in deze tak van de industrie voor ruim een jaar volledig. Er kwamen in 1980 vooral opdrach ten binnen voor de bouw van bin nenvaartschepen (64, tegen 46 in 1979), vissersvaartuigen (49, te gen 32 een jaar eerder), en sleep en duwboten (70, tegen 39 in 1979). Voor de bouw van vracht en passagiersschepen voor de zee- en kustvaart bleef het aantal opdrachten vrijwel gelijk (44 in 1980 tegen 45 in 1979), maar de tonnage van de bestelde schepen ligt veel hoger (256.100 brt tegen 167.700 brt). De Rotterdamse havenwethouder drs. J. Riezenkamp heeft de hou ding van de werkgevers in de ha ven tegenover de problemen in de stukgoed-sektor te passief te vinden. Zij zouden meer de han den ineen moeten slaan om de toenemende problemen over la ding en werkgelegenheid het hoofd te bieden. 'Het water staat hen tot aan de lippen', aldus Rie zenkamp. De wethouder zei een en ander op een hoorzitting over de vorig jaar gepubliceerde stukgoed-nota. Daarin stelt de gemeente een aan tal maatregelen voor om de nood lijdende stukgoed-sektor impul sen te geven. Infrastructure maatregelen en zogenaamde voorfinanciering voor een totaal bedrag van ruim 300 miljoen gul den vormen de belangrijkste be standdelen van de nota. Speelruimte Kerkban voor rk politici in Nederland Statuten. De rooms-katholieke studentengemeenten in West- Duitsland tekenen bezwaar aan tegen bepaald0 richtlijnen die kardinaal Höffner (Keulen), voor j zitter van de Duitse bisschoppen conferentie, heeft gegeven voor de statuten van deze gemeenten. Höffner gaat ervanuit, dat alleen de studentenpastor onder het ge zag van de bisschop de studen tengemeente leidt. "Deze taak kan niet door de gemeente wor den overgenomen", zei hij ter toe lichting. De studentengemeenten voelen zich in hun mogelijkheden be perkt, nu de parochieraad voor taan alleen een ondersteunende en adviserende functie heeft, naast de priesterlijke leiding, die dus bij de pastor zou berusten. Tot nu toe werden deze gemeen ten door priesters én leken geleid. De werkgemeenschap van rooms- katholieke studenten- en hoge schoolgemeenten heeft nu een schets gemaakt over functies en opgaven van een studentenge meente. De studentengemeenten moeten, om hun experimentele karakter te handhaven, een bin nenkerkelijke speelruimte heb ben, zegt de werkgemeenschap. Afgevaardigden van deze ge meenten zullen volgende maand over de schets confereren. Record Mensenrechten. In een rapport van de raad voor Latijns- amerikaanse aangelegenheden te Washington - een samenwer kingsverband van religieuzen en burgergroeperingen - staat, dat in El Salvador en Guatemala de mensenrechten het meest wor den geschonden. Daarna volgt Bolivia op deze trieste lijst.Met cijfers over slachtoffers van poli tiek geweld toont de raad aan, dat deze landen vorig jaar het "re cord" van Argentinië (1979) heb ben verbroken. De raad is positief over ex- president Carter. Hij was uit op het redden van mensenlevens en de totstandkoming van democra tische regeringen, althans in som mige landen. Van Reagan is de raad niet zeker. Hij zou wel eens aansluiting kunnen zoeken bij dictatoriale systemen in Latijns- Amerika. I WASHINGTON - Maar liefst veertien van zijn - directe of indirecte -familieleden liet de nieuwe president van de Verenigde StatenRonald Reagan, gisteren aanrukken voor een statiefoto, samen met zijn vrouw Nancy. Het gezelschap poseerde in de "Rode Kamer" van het Witte Huis, voordat Reagan zijn eerste vergadering met zijn regeringsploeg leidde. Uitsluiting. De Rooms- Katholieke Partij Nederland heeft de paus gevraagd, alle rooms-katholieke politici in ons land die hun medewerking heb ben verleend en zullen verlenen aan het abortus-ontwerp van de regering openlijk te excommuni ceren (uit te sluiten van de sacra menten). Volgens de partij legali seert dit wetsontwerp iets dat, naar de leer van de Rooms- Katholieke Kerk. moord is. De partij heeft dit verzoek aan de paus gedaan op initiatief van haar sympathisant A.F.C. Brosens te Haarlem, die een maand geleden de Nederlandse bisschoppen al vroeg, tot uitsluiting van deze po litici over te gaan. Hij kreeg op dat verzoek geen antwoord van kardinaal Willebrands, voorzitter van de Nederlandse bisschop penconferentie. Dat deed de Rooms-Katholieke Partij Neder land, die ook al haar medewer king aan de heer Brosens had ver leend bij diens verzoek aan de Nederlandse bisschoppen, be sluiten, zich tot het hoogste ker kelijke gezag te wenden. Eeuwfeest De Nederlandse baptisten her denken dit jaar het 100-jarig be staan van de "Unie van Baptis tengemeenten in Nederland". Die ontstond in januari 1881 door samenwerking van zes gemeen ten in het noorden van het land. Nu telt de Unie ruim 80 gemeen ten met meer dan 12.000 belijden de leden. Het totale zielental is ongeveer 30.000. Het jubileum wordt later dit jaar gevierd met een landelijke ontmoetingsdag in Zuidlaren en een algemene ver gadering van een paar dagen in Sneek. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Oude en Nieu we Wetering H. van de Berg Eindhoven (legerpredikant), te Hoorn A.W. Vlieger Amsterdam, te Roordhuizum (Fr.) kandidaat A. Kobus Leeuwarden. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Alphen aan den Rijn, Blokzijl en Vlissingen kandidaat G. Gunnink Kampen. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Leerdam A. Moerker ken Oud-Beijerland. GRONINGEN (ANP) - De daling van de gasverkoop in 1980 is mede veroorzaakt doordat huishoudelijke verbruikers zuiniger op energie worden. Dit concludeert de Gasunie in een analyse van de verkoopcijfers over het vorig jaar. De gasverkoop daalde vergeleken met 1979 met in totaal zes procent tot 87,5 miljard kubieke meter, waarvan ruim de helft (54,2 procent) naar het buitenland ging. De binnenlandse gasverkoop daalde zelfs met tien procent, die grotendeels door de weersomstandigheden werd veroorzaakt, maar ook het huishoudelijk verbruik liep dus terug. Van de bijna 40 miljard kubieke meter die in Nederland werd verkocht, ging 23,6 miljard naar de gasdistributiebedrijven, 11,1 miljard werd rechtstreeks aan industrieën geleverd, terwijl de centrales samen 5,1 miljard nodig hadden. Opvallend, maar niet onverwacht was de sterke daling van het gasverbruik door de electriciteitscentrales. Dit liep met 27 pro cent terug De oorzaak hiervan is dat de centrales in 1980 volgens plan overschakelden op andere energiegrondstoffen. De afzet aan de gasdistributiebedrijven (vooral huishoudelijk gebruik) daalde met zeven procent, de directe omgeving aan industrieën met vijf procent. Bovag breidt garantie uit RIJSWIJK (GPD) - Kopers van ge bruikte auto's met een Bovag- garantie hoeven vanaf 1 februari niet langer een deel van de her- stelkosten te betalen wanneer binnen drie maanden na de koop een defect ontstaat als gevolg van normaal gebruik. Wel wordt de aankoopgrens opgetrokken tot 5000,- duizend gulden meer dan nu. Tot deze maatregelen heeft de Bovag besloten. ROTTERDAM De Doelen - do 22, 20.15 uur, kl. zaal, Beethovencyclus, Peter Dauelsberg, cello en Ingrid Haebler, piano; vr 23. 20.15 uur. gr. zaal, Rotterdams Philharmonisch Orkest dir: Roelof van Dries ten, sol: Roswitha Trexler sopraan; za 24, 20.15 uur, gr. zaal. Promenadeconcert Omroeporkest dir: Bohumil Gregor; zo 25, 14.15 uur, gr. zaal, Omroeporkest; 20.15 uur, gr. zaal, Serie Mu ziek en Dans uit Alle Windstreken, Le ballet du Sénégal; Eduard Flipse Zaal, Serie Zondagavondmuziek Delta Ensemble; ma 26, 20.15 uur, Serie Klassiek met 'n Knipoog The New Swingle Sin gers; di 27, woe 28, 20 uur, gr. zaal, Groots Rabobank Muziek feest, Europromenadeconcert m.m.v. de Kon. Marinierskapel o.l.v. Kapt. J.J. Koops, het Rozenburg's Mannenkoor o.l.v. Aad van der Hoeven, koorbegeleidiji'g Frans Gort, orgelsoli Aad van der Hoeven e.v. Lee Towers, «The Dutch Swing College Band, Caroline van Hemert, Marianne Langenberg, gastheer Herman Emmink; woe 28, 12.45 uur, gr. zaal. Koffieconcert Rotterdams Philharmonisch Orkest dir: Walter Weller; Eduard Flipse Zaal. 14.30 uur, Serie Poppentheater Belle Psss van Lucia Sies met 'Spiegelscherven' leeftijd 6-10 jaar. AMSTERDAM Concertgebouworkest - do 2£j gr. zaal, 20.15 uur, Nederlands Stu denten Orkest o.l.v. Louis Stotiyn/Charlotte Sprenkels harp en Wendela Bronsgëest sopttfcitf; vr 23 en za 24, gr. zaal, 20.15, Am sterdams Philharmonisclv Qrkest o.l.v. Kcn-Ichero Kobayashi/ Josef Suk viool; za 24, kl. zaal, J5 uur, Matinee op de vrije zater dag Ana Maria Miranda sopraan, Clara Wirtz alt, Jean-Claude Orilac tenpr, Udo Rcinemann bariton, Noel Lee en Christian Ivaldi piano; za 24, kl. zaal, 20.15 uur, Arthur Ensemble en Chaim Levano 'Rondom Vladimir Georgivitsj Tintenfasch'; zo 25, gr. zaal, 14.15 uur, Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Roelof van Driesten; zo 25. kl. zaal. 20.15 uur, Amsterdams Gi taartrio bestaande uit Olga Franssen jKelenus de Rijke en Johan Dorrestein; ma 26, kl. zaal, 20.15 uur. New London Consort o.l.v. Philip Pickett; di 27, gr. zaal, 20.15 uur, Emil Gilels piano: woe 28, gr. zaal, 20.15 uur, Toonkunstkoor en Amsterdams Philhar monisch Orkest o.l.v. Jan.Eelkema. De Meervaart - vr 23, 21 uur, Werkteater met Mar en Sien; zo 25, Meervaart Multiplex: 12 uur Toneelgroep Tie-3 'Kapai kapai' 15.30 uur jazz De vier winden en L.N.H. Quintet en Johnny Grif fin Quintet; di 27, 20.15 uur, première Toneelgroep Vitrage 'Ha ren overeind'. Stadsschouwburg - do 22, 20.15 uur, Het Nationale Ballet 'The four temperaments'; vr 23 en za 24. 20.15 uur, Publiekstheater 'Mijn heer Puntila en zijn knecht Matti' van Bertolt Brecht; zo 25, 14 uur, Het Nationale Ballet 'Pianovariaties 1'; ma 26, 20.15 uur, Nederlands Dans Theater 'Ariadne'; di 27, 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Globe 'Het Atelier' van Jean Claude Grumbcrg; woe 28, 20.15 uur, Het Nationale Ballet 'Etudes' Centrum Bcllevue - zo 25, Marionettentheater Ella Snoep, 'Vlieg eens vlug' 7-11 jaar, 14 uur. Cleynteater - woq 28, Poppentheater Parcival 'De dag van Wonin- ginne' vanaf 5 jaar, 14.30 uur. DEN HAAG Circustheater - do 22, vr 23, za 24, 20.15 uur, Dikke Vrienden, klucht van Stanley Price m.m.v. De Mounties e.v.a.; ma 26, di 27, woe 28, 20.15 uur. Paul van Vliet. Koninklijke Schouwburg - do 22, 20.15 uur. Mijnheer Puntilla en zijn knecht Matti, Publiekstheater; vr 23, 20.15 uur, Amadeus, Haagse Comedie; za 24, zo 25, 20.15 uur, Midzomer, Haagse Co- medie; ma 26. di 27, 20.15 uur, Mensch Mayer, Die Stadtische Bühne Nürnberg.' Nederlands Congresgebouw - do 22, vr 23, 20.15 uur, Residentie Orkest en Salvatore Accardo viool. Beethoven, Brahms; za 24, 20.15 uur, Gilbert Bécaud; zo 25, 13 uur, The-dansant. HOT - do 22, 20.30 uur, Bacchanten. Haagse Comedie; vr 23, za 24, 20.30 uur. Theaterunie; zo 25, 20.30 uur, Jazz programma; ma 26, di 27, 20.30 uur, Mickery Circuit; woe 28, 14 uur, De Ultiemanie- man, Theater Pssstt. LEIDEN Stadsgehoorzaal - za 24, 20.15 uur, Residentie-Orkest, dir: Zdenek Kosler, viool: Salvatore Accardo, Beethoven: Symfonie 6 'Pasto rale', Brahms: Vioolconcert. Schouwburg - do 22, 20.15 uur, Delia Bosiers begeleid door Ben van der Linden; vr 23, 20.15 uur, Wulomei, rituele zang en dans van Ghana; za 24, 20.15 uur, Dagboek van een gek, Henk van Ulsens derde versie van Gogol's beroemde monoloog, di 27, woe 28, 20.15 uur De Tagiek, Freek de Jonge. LAK-theater - do 22, 21 uur, mimetheater Le Corbeau: Le ventre de Paris; vr 23, 20.30 uur, mimetheater Mckaniek: Prisma; za 24, 20.30 uur, Arca-theater Julien Schoenaerts: De kleine prins; zo 25, 15 uur, kindervoorstelling: Circus Elleboog. (ADVERTENTIE) UTRECHT (GPD) - De Utrechtse politie heeft de 41-jarige make laar R. J. P. aangehouden, die er van wordt verdacht dat hij ande ren geld heeft geboden om jour nalist Louis Engelman van het Utrechts Nieuwsblad een stevig pak slaag te geven. P. wordt uit lokking tot zware mishandeling ten laste gelegd. Er is nog een verdachte gearres teerd: de 40-jarige mevrouw T. V. uit Utrecht, die was ingeschakeld om de 'knokploeg', die P. op de verslaggever had afgestuurd, uit te betalen. Aan de knokploeg was 5000 gulden beloofd. Engelman is aan een pak slaag ont komen, omdat de man die het geld aangeboden heeft gekregen, zijn 'opdracht' weigerde uit te voeren. Hij vroeg advies aan een kennis, waarop deze beide man nen naar Engelman toegingen en hem van de bedreiging in kennis stelden. Deze heeft toen de re cherche gewaarschuwd en een aanklacht ingediend. Daarop is eerst de arrestatie van mevrouw V. gevolgd en later die van make laar P. Aangenomen mag worden dat de uitlokking tot mishandeling er mee te maken heeft dat Louis En gelman voor het UN werkt aan een artikel over de praktijken van het makelaarskantoor waarvan P. directeur is. De verslaggever had onder andere ontdekt dat het makelaarskantoor in onroerend goed handelt, wat wettelijk is ver boden. Voor vorige week donderdag was een onderhoud tussen P. en En gelman afgesproken. Dat werd door de secretaresse van P. zon der opgaaf van redenen uitge steld. Die avond kreeg Engelman bezoek van de twee heren, die hem vertelden dat ze 5000 gulden konden verdienen, als ze hem het ziekenhuis in zouden slaan. En gelman moest, naar hun zeggen, 'tot bloedens toe' worden ver wond. Vanochtend werd P. voorgeleid aan de officier van justitie Hem wordt overtreding van artikel 134 bis ten laste gelegd. Mevrouw T. V. wordt van medeplichtigheid verdacht. Een prima shag, lang van draad, gemaakt van geurige Kentucky en door de zon gerijpte Virginia tabakken

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11