"Bond begeleidt baansport slecht Lace Strong komt te laat voor vlucht naar Italië Gedrag Karei Bouwens wekt ergernis op bij Feyenoord-spelers Peter Post tevreden over zesdaagse maar: Pijnen en Raas rijden in 1 leiderstricot Cruijff niet naar Spanje DENSDAG 21 JANUARI 1981 SPORT ROTTERDAM (GPD) - De Ma rokkaanse oefentrip en het trainingskamp op Tenerife hebben Feyenoord achteraf een overlast aan blessures bezorgd. De Rotterdamse ploeg keerde zondag terug met een gehavende selectie en overzag bij thuiskomst de schade. Voor Notten en Van Deinsen zijn dat onwillige spieren, waarvan het herstel enkele dagen zal vergen. Bo vendien heeft Stafleu zich ziek gemeld en is Bouwens gestraft voor zijn wangedrag tijdens de zuidelijke trip. Maar ernstig is vooral de knieblessure van Balke- stein, die minstens drie we ken niet mag spelen. Trainer Vaclav Jezek spreekt deson danks van „een geslaagde trip" en ziet de hervatting van het seizoen niet al te somber in. De Tsjechische coach ver wacht zelfs dat de selectie volgende week bijna voltal lig zal zijn. Zondag werkt Feyenoord het bekerduel te gen Haarlem af en die aan loop komt Jezek wel goed uit. Voor langere tijd zijn im mers alleen Petursson en Balkestein niet beschikbaar. „Maar Petursson herstelt vlot en is misschien over een drietal weken ook weer speelklaar", voorziet Jeze- k. Feyenoord heeft vooral in Ma rokko een uitstekende vorm getoond. De Rotterdammers domineerden voor een uit verkocht stadion (70.000 toe schouwers) de confrontatie met de nationale ploeg van dat land. Het Marokkaanse optreden was voor de Koreaan Sang- In Park een laatste test. Feyenoord heeft deze week geen pogingen meer gedaan om de vleugelspeler te con tracteren. Manager Stephan: „De Koreaan was zeker niet slecht, maar is in het collec tief moeilijk in te passen. Feyenoord heeft bovendien al twee buitenlanders in de ploeg en Park was niet de aanwinst die wij zoeke- Feyenoord buigt zich deze week ook over het incident rond Bouwens. De Hagenaar werd uit Tenerife naar huis gestuurd na een conflict met Stephan. De Rotterdamse manager was overtuigd dat Bouwens een verkoudheid veinsde om een training te Aanvankelijk zei Stephan: „Als Karei Bou wens werkelijk ziek is, kan hij beter thuis genezen". Maar Jezek sprak duidelijke taal: „Bouwens heeft dat met zijn gedrag zelf uitgelokt. Toen wij naar de training gingen, bleef hij zonder uit leg op de kamer. Bouwens had zich de dag daarvoor ziek gemeld, maar zat wel de hele avond in de hotelbar. Stephan vond dat hij dan ook kon trainen en dat heeft Bouwens geweigerd". De uitdagende houding daarna wordt Bouwens zeer kwalijk genomen. Jezek: „Toen wij naar de training vertrokken, lag Bouwens op zijn balkon te zonnen. Stephan heeft hem daarom meteen naar huis gestuurd. Voorlopig heeft Jezek de Hagenaar naar de tweede selectie ver wezen. „We hebben deze week een gesprek met de he le groep en daarin wordt be slist wat er verder gebeurt. Want Bouwens heeft met zijn gedrag ook bij de andere spe lers ergernis opgewekt", heeft Jezek de reacties ge peild. In afwachting van die uitspraak wordt Bouwens uit de selectie geweerd. Lace Strong: te laat Penningmeester Van Eek woedend VARESE - Een bus net in de verte zien verdwijnen of een trein missen, dat zijn de dingen van alledag. Kan de beste overkomen, zeg maar. Te laat komen voor een vlieg tuig hoort evenwel niet in dat rijtje thuis, tenzij er natuurlijk een dringende reden is. Die zal Lace Strong niet hebben gehad, want erg veel meer dan basketbal heeft deze speler van Parker Leiden niet aan zijn hoofd. Gisteren echter presteer de Strong het toch om te laat te komen voor de vlucht naar Mi laan. En dat zal hem op een fikse uitbrander komen te staan. Hem "echt" missen doet Han Wal- laart natuurlijk niet, omdat de tot Nederlander genaturaliseerde Amerikaan voor de wedstrijden in Europees verband nu eenmaal niet speelgerechtigd is. Van avond tegen Varese zou hij dus toch niet in het veld zijn geko men, hoewel men hem best zou kunnen gebruiken nu Mitchell Plaat en Steve Puidokas door een blessure en ziekte langs de kant blijven. Desalniettemin toonde Koos van Eek, de pen- IOTTERDAM - De verleden tijd heeft grotendeels bezit genomen van de elfde Rotter damse zesdaagse. De finish doemt op - met enige schroom laat wedstrijdleider Peter Post de beelden van de voorafgaande dagen aan zich voorbij gaan. en mixture van tevredenheid en spijt heeft zijn gedachten over vallen. Het publiek, constateert hij met genoegen, heeft hem op nieuw niet in de steek gelaten. Al zal de vooraf geplande aanval op het uit 1975 daterende bezoe kersrecord (54.769) naar alle waarschijnlijkheid mislukken. Post: „Het slechte weer van de eerste avond werkte funest; de sneeuw hield toen zeker 1000 mensen van Ahoy" weg. Maar we passeren de 50.000, dat staat vast, dus mag ik niet klagen", iet steekt hem echter, dat het koersverloop op de eerste avond al te zeer werd achtervolgd door pech. Het koppel Oosterbosch- Van Vliet kon hij na een valpartij gedag zeggen, terwijl ook de West-Duitser Gunther Schuma cher na een onzachte kennisma king met de latten van het Rot terdamse sportpaleis de pijp aan Maarten moest geven. „Ooster bosch en Van Vliet hadden hier spektakel kunnen zorgen", weet Post. „Bovendien werkte Henk Lubberding aan de zijde Schumacher aan een goed zesdaagse-debuut. Maar na die val van Schumacher moest ik ROTTERDAM - De finale van de Rotterdamse zesdaagse zal worden betwist door drie koppels. Nadat het Neder landse duo Renè Pijnen en Jan Raas in de eerste jacht van gisteravond de „tou rachterstand" op de Austra lische leiders Danny Clark- Don Allan had goedgemaakt, dienden in de laatste klasse- mentskoers ook Patrick Ser- cu en Albert Fritz zich aan als kandidaten voor de eind zege. Doordat Pijnen en Raas de meeste punten (590) heb ben verzameld, rijden zij vandaag in de leiderstricots. Op twee ronden afstand lijken de Denen Gerd Frank en Hans Henrik Oersted nauwe lijks nog een wig te kunnen drijven in het spel van de grote drie. De rol van de Westduits- Liechtensteinse tandem Schutz-Hermann is al uitge speeld. Dit tweetal, dat op deze „Six" goed voor de dag is gekomen, is uitgeschakeld door een valpartij. Onveranderd nemen de Denen Sörensen en Refshammer na de voorlaatste klassements- koers de leidende positie in, maar het Nederlandse kop pel Van Asten-De Jong volgt in dezelfde ronde in hun kiel zog. De stand na de vijfde dag is: 1. Pijnen/Raas (Ned) 590 punten; 2. Sercu/Fritz (Bel/Wdl) 492; 3. Clark/ Allan (Aus) 380 op 2 ronden. Lubberding aan Hietveld koppe len. En dat ging mij aan het hart". De in eerste instantie aan de zieke Herman Ponsteen vastgeklon ken Rotterdamse postbode Mar tin Rietveld verlegt zijn aandacht naar de zesdaagse van 1982. En dat, terwijl hij vanmiddag nog een laatste bespreking moet voe ren met Hans Aalberts, directeur sport en recreatie van de ge meente Rotterdam, over een ver lenging van zijn contract. „Riet veld", stelt hij bitter vast, „daar kan ik niet mee doorgaan. Hij heeft het nu twee keer mogen proberen en steeds werd hij op ontelbare ronden gereden". Tekort Als amateur fietste Rietveld op de baan reeksen goede uitslagen bijeen; in de rijen van de profs komt hij als pistier duidelijk te kort. Peter Post constateert het hoofdschuddend en berijdt ver volgens een van zijn stokpaard jes. „De baansport wordt hier in zijn totaliteit slecht begeleid" pakt hij gramstorig uit. „De ama teurrenners worden niet goed opgevangen. De KNWU heeft de verkeerde mensen in dienst. Het mes moet in die bond gezet wor den. Want er lopen binnen de KNWU figuren rond, die geen snars verstand van wielrennen hebben". „Er zal nu wel weer gezegd wor den, daar heb je die Post weer met zijn grote mond, maar als er in negen jaar tijd geen fatsoenlij ke baanrenner vanuit de ama teurs is doorgekomen, dan moet er toch iets aan de hand zijn. Ik durf te beweren dat er baantalent zat is, hier in Nederland. Maar dat moet wel opgespoord wor den. Neem Ad Wijnands. Die heb ik in de zesdaagse van Maas tricht laten rijden. Deed-ie pri ma. Maar niemand bij de KNWU is ooit op het idee gekomen hem in de ploeg achtervolging in te zetten". joen gulden stapt Peter Post als ploegleider van TI-Raleigh-Cre- da het nieuwe wegseizocn in. Een fiks bedrag, geeft hij toe, ze ker als bedacht wordt dat de fir ma in Engeland als zovele bedrij ven wordt omklemd door de eco nomische crisis. De VVBW (ver eniging van Beroepswielrenners) attendeerde de leden gistermid dag in het jaarverslag op de onze kerheid over het voortbestaan van de Raleigh-equipe. Fabeltjes Nieuwtjes De wielersport slokt hem volledig op. Post voelt zich er wel bij, „want als ik iets doe, probeer ik het goed te doen". Het vak, laat hij weten, heeft hem altijd mate loos geboeid en vanuit zijn erva ring als actief wielrenner pleegt Post te handelen. Als steeds is hij op zoek naar nieuwtjes, want de verveling slaat ook in zijn „steel" genadeloos toe. Post heeft er rit sen voorbeelden van. „Er zijn zesdaagsen, die tien jaar geleden nog floreerden. Bomvol zaten die sportpaleizen, nu hebben ze de grootste moeite mensen te trek ken. Maar wat wil je ook, als het programma vandaag de dag nog precies hetzelfde is. Gebrek variatie is dodelijk voor een eve- ncmcnirBij mij moeten de ren ners werken, daar tegenover bied ik ze veel geld. Als hier een jongen goed rijdt en ik vind dat hij meer waard is, nou dan krijgt hij meer geld. Zo werkt dat bij mij. Betalen naar prestatie, dat is mijn opvatting. Als renners niet willen fietsen, dan krijgen ze van mij een waarschuwing, luisteren ze niet, dan gooi ik ze eruit en komen ze er ook nooit meer in". Met een budget van ruim twee mil- Peter Post: „De WBW verspreidt fabeltjes. Die bond weet niet, waarover die praat. Ik geef toe, dat het in Engeland slecht gaat, daar zit de fabriek met duizen den onverkochte fietsen in hun maag. Maar in Nederland en Bel gië gaat het goed. De realiteit is, dat er reeksen banen op de tocht komen te staan in het dagelijks leven. Als de VVBW zo goed is voor hun renners, moeten zij maar voor werkgelegenheid zor gen. Bij die bond willen ze socia le zekerheid voor de renners. Nou, de bedrijfsverenigingen moeten maar richtlijnen gaan ge ven over de afdracht van belas tingen en sociale premies. Dan weten de sponsors tenminste waar ze aan toe zijn. Maar ik ga randeer de VVBW dat als de pre mies te hoog zijn, de sponsors zich massaal terugtrekken en dan is het afgelopen met de wie lersport. Als een firma het geld in tv-spots, advertenties en andere reclamedoeleinden stopt dan wordt die niet geconfronteerd met sociale lasten. Zo simpel ligt dat". Zijn toch al zegeprale oogst in de formatie van twee miljoen heeft andermaal uitbreiding onder gaan. Aangeworven zijn Ludo Peeters, Ad Wijnands, Jo Maas en het 19-jarige Brabantse talent Sjaak Hanegraaf. „Die verster kingen waren hard nodig", ver klaart Post. „Ik kijk nooit terug op successen; de ploeg moest ge woon completer worden". Ergernissen doorspekken plotse ling zijn woorden. Minister Til Gardeniers (CRM) vormt zijn steen des aanstoots. De door haar opgelegde shirtreclame op postzegelformaat stoort hem. „Dat mens", valt hij uit, „weet niet waarover zij praat. Een sponsor wil iets terugzien van het geld dat hij de sport heeft ge stopt. Mevrouw Gardeniers zou baantalent zat in Nederland". Peter Post, in gesprek met Gerrie Knetemann: eens moeten letten op die jon- Vroeger, vroeger zond de NOS gens van de NOS, die een niet- ook de zesdaagse uit Maar hier erkend reclamebureau vooraf komen ze niet meer binnen. Wij aankondigen waar ze naartoe werken in Ahoy' met vastomlijn- gaan. Wordt er gauw een recla- de afspraken. Hier komen recla mebord neergezet, want die mcborden binnen. Maar ach, ik komt dan toch zeker in beeld. heb niks met Gardeniers en de NOS te schaften. Laat de NOS maar lekker zeggen dat in Ahoy' te veel reclame aanwezig is Het publiek komt toch wel. Dus laten we de renners niet met reclame in postzegelformaat rijden". GERARD VAN PUTTEN ROTTERDAM (GPD) - De VVBW (Vereniging van Be roepswielrenners) wil uiter lijk 1 augustus van dit jaar een organisatiebureau van de grond hebben dat in de toekomst als werkgever zal optreden van de beroeps- wielrenners. Tot nu toe is ge bleken dat de overheid zich nog nauwelijks raad weet met de rechtspositie van de profs. De onzekere basis waarop de broodrijders op dit moment nog hun vak bedrijven is voor de VVBW en haar WCS-adviseurs aanleiding geweest om in overleg met de KNWU naar een oplossing te zoeken. De VVBW heeft in het verleden al verschillen de malen dit probleem bij de overheid aangekaart, maar van die kant werd steeds de boot angstvallig afgehoudc- In haar jaarverslag vijt de Bureau moet 'werk' voor renners regelen VVBW de overheid, en met name minister Albeda van sociale zaken, een lakse hou ding ten opzichte van de be langen van de profs. Verder stelt de VVBW in haar jaarverslag dat premier Van Agt de wielersport alleen maar gebruikt om zijn popu lariteit te verhogen, maar dat er verder van de kant van de regering nog weinig posi tiefs is te verwachten. Inmiddels heeft de overheid wel haar goedkeuring gege ven aan de plannen van de VVBW om er dit jaar een Stichting Arbeidszaken Be roepswielrennerij (SAB) op te richten. Hiermee hoopt de SAB te bereiken dat de ren ners bij bijvoorbeeld lang durige ziekte of blessure op een uitkering kunnen reke- Tot nu toe heeft nog steeds nie mand de rol van werkgever willen spelen voor de profs, terwijl daarvoor de organi satoren van de criteriums en de sponsors aangewezen zou den kunnen worden. „Maar met die redenering moeten we uiterst voorzichtig zijn", aldus adviseur Karei Jansen, „omdat het voor het comité en sponsors wel eens een te kostbare zaak zou kunnen worden. Op die manier komt de werkgelegenheid van de renners dan toch weer in ge vaar. Daarom is het veiliger als we de zaak in eigen hand ningmeester van het Leidse ge zelschap, zich zeer verbolgen over de absentie van Strong. "Dat ticket betaalt hij in elk ge val uit eigen zak", reageerde hij onstemd. "En verder moet de coach maar zien welke maatrege len hij eventueel nog treft". De ploeg van Leiden arriveerde gisteren verder zonder proble men in Milaan. Weliswaar staakt het voltallige personeel van AU Italia gedurende deze week. maar omdat het grondpersoneel van de luchthaven wél op het werk verscheen, kon de KLM ge woon landen. Aangekomen in het 80 kilometer noordelijker ge legen Varese, dat praktisch aan de voet van de Italiaanse Alpen ligt, vlak bij de Zwitserse grens, ging het het team linea recta richting de zeer fraaie baketbal- hal van Turisanda Varese om een lichte training af te werken. Aan dachtig toekijker hierbij was Va- rese-coach Pentassaglia, de ge zette Italiaan die zijn verwonde ring uitsprak over de beperkt heid van de groep die, nu Harry Kip wegens werkzaamheden la ter arriveerde, uit welgeteld zes mensen bestond. Over de wedstrijd van vanavond zelf wordt nauwelijks gesproken. Iedereen beseft dat er nauwelijks iets van verwacht kan worden. De Italianen, in eigen hal toch al haast niet te kloppen, verkeren momenteel in uitstekende vorm. Hebben in de zeer zware compe titie 4 punten voorsprong op Bil ly Milaan en zelfs zes punten op het toch beslist niet kinderachti ge Cantu. Frappant gegeven is dat Sinudyne Bologna, de tegen stander van Den Bosch in de fi- nalepoulc van de Europa Cup I, pas op de vijfde plaats komt met 8 punten achterstand op Lei den's tegenstander. Wat dat aangaat vraag je je toch af wie er nu in het sterkst Europese toernooi uitkomt, want Barcelo na bijvoorbeeld, volgende week in Leiden op bezoek, staat even eens nummer één in eigen land. Terwijl Real Madrid, de oppo nent van Nashua, in Spanje een bescheiden vierde plaats in neemt En Leiden zelf staat, om het rijtje van koplopers compleet te maken, natuurlijk ook boven aan. Al zit Den Bosch er dan dicht achter. Hoe dan ook, veel vertrouwen in de klus van vanavond heeft men niet. "Je maakt hier", zei Wal- laart al eerder, "slechts een kans wanneer je én voltallig bent, en in uitstekende vorm verkeert" De geplaagde coach hoopt nu maar dat Steve Puidokas in elk geval volgende week fit is. Want de sleutelwedstrijd staan dan op het programma. AD VAN KAAM BARCELONA (ANP) - Johan Cruijff heeft de aanbieding van de Spaanse club Espanol afgesla gen. In een verklaring meldde het bestuur van Espanol dat Cruijff niet was ingegaan op het aanbod vanwege zijn problemen met de Spaanse belastingautoriteiten. Zoals bekend heefi het ministerie van financién vorig jaar mei laten weten dat Cruijff in Spanje een belastingschuld heefi van 33 mil joen pesetas (ongeveer 900.000 gulden). Verscheidene andere clubs hebben overigens ook interesse getoond voor de nu 33-jarige Amsterdam mer, die momenteel als coach van Ajax fungeert. Zo heefi de voor zitter van de Spaanse tweede di visieclub Levante gisteren be kendgemaakt dat de kans dat Cruijff voor zijn vereniging gaat spelen tachtig procent is. Ook Ar- senal en Chelsea hebben belang stelling getoond. ZO SNEL HEB IK JQÖ NOOir 'N WUIS-) ART5 ZIEN OP- DBAVEN GAAT PMsl OOK OM &£T EW AX&ST&M tfgótfdRO. ONS SP£L0EfWI.£AJP

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15