Australische beproefde Jan Raas test sloopt Vrij-uit SSZsSB Kampioenen moeten tot de sterren reiken Den Haag wil Vd. Plas Puidokas niet naar Y arese DINSDAG 20 JANUARI 1981 door Ruud Paauw Een van de kenmerken van de ware kampioende echte sportfanaat is dat hij /zij een behoorlijke portie ontevre denheid ten toon spreidt. Want wat hij of zij nastreeft is de uiterste perfectie en we weten allen dat die niet bin nen bereik is van mensenhan den. Maar het is goed dat men zich daar niet bij neerlegt. Kampioenen behoren te rei ken naar de sterrentevre denheid betekent in wezen de dood van de ontwikkeling. Ik moest daar even aan denken toen ik onze schaatskampioe ne Alie Boorsma ncf. afloop van de Europese titelstrijd hoorde. Ze was wel tfvreden met haar elfde plaats, want ze had gemikt op een plaats bij de eerste twaalf. Kijk, die Russinnen waren so-wie-so sterkerdie Oostduitsen ook en dan had je nog wat Pool- sen en een Noorse Allemaal waar, hoor. Maar toch dacht ik: meid, je bent wel erg snel tevreden. Als na tionaal kampioene behoor je in zo'n toernooi toch in elk ge val de beste Nederlandse te zijn. Dat was ze niet. Haar tijden op de 1500 en 3000 me ter waren zeer matig. Dat is op zichzelf niet erg, verstaat u me goed. wat ik alleen niet be grijp is die tevredenheid. Ik weet zeker dat Atje Keulen- Deelstra in haar plaats had gezegd: "Nou. er moet nog verdraaid veel gebeuren". De vraag is: hoe bezeten is Alie. Dat zal bepalend zijn voor haar progressie aan de top. Jan Een heel andere figuur, die zon dag ook even in het nieuws kwam, is autocoureur Jan Lammers. Hij heeft, ondanks een teleurstellend seizoen, toch weer kans gezien bij een of andere race-stal een wagen te bemachtigen, waarmee hij ook in 1981 in defomule I kan uitkomen. Lammers schijnt het grootste race-talent te zijn waarover Nederland op dit moment be schikt. Een handige jongen is het zéker: hij zorgt er voor in de publiciteit te blijven, ook al stellen zijn prestaties in de formule I tot nu toe weinig Hen aantal maanden terug heb ik me daar al eens vrolijk over gemaakt. Als er tien startplaatsen in een grand prix beschikbaar waren, ein digde Jan bij de tijdproef als elfde, als er dertig plaatsen voorhanden waren, als 31ste. Steeds legde hij met grote rust en helderheid uit hoe dat kwam. Hij deed dat zo over tuigend dat ik elke keer weer dacht: hij zou best gelijk kun nen hebben. Wie in staat is zo boeiend over zijn eigen mislukkingen te praten: ja, daarover zelfs twijfel op te roepen, kan op mijn voortdurende aandacht rekenen. Ik mag dat soort jon gens wel. Jan Lammers is een bezetene. Ik zag het zondagavond alleen al aan de manier waarop hij met zijn handjes over die als monster vermomde auto gleed. Ongeneeslijk. Reken er op dat hij weer heeft moeten sjacheren om zo'n wa gen (vermoedelijk weer niet een erg snelle) te pakken te krijgen. Gék heeft hij die mensen van die race-stal na tuurlijk gemaakt. Toen hém op sceptische toon werd gevraagd wat hij nu ei genlijk in de racerij dacht te bereiken, zei Lammers on middellijk: "Wereldkam pioen worden", want hij vindt, geloof ik, dat hij dat aan wijlen zijn leermeester Rob Slotemaker verplicht is. Wereldkampioen worden. Hij wordt dat niet, het lijkt er niet op. Hij komt als u het mij vraagt van zijn leven niet bij de eerste tien. Maar ik zie dat gereik naar de sterren graag. Want je weet natuurlijk nóóit.... JAN LAMMERS Aftrap Zondagochtend bij tijds uit de veren gestapt om de aftrap te verrichten bij het grote zaal voetbaltoernooi van LFC in de Groenoordhal. U ziet deze rubriek leidt tot alles. LFC had mij die handeling ge vraagd en ik greep de kans met beide handen aan: einde lijk weer eens gelegenheid een bal aan te raken, zij het slechts één keer. Aangezien het toernooi op tal van velden plaatsgreep, wa ren er talrijke hoogwaardig heidsbekleders benodigd om af te trappen: burgemeester Goekoop. Piet Biegstraaten en Jan Duivesteijn van de Sportstichting, Ad Dusée van de Afd. Leiden en André de Jong van de Groenoordhal en de Stadsgehoorzaal. De laat ste had het jazzfestival van de nacht ervoor nog duidelijk in de ogen. Hopelijk heeft hij niet over de bal heenaetrapt. LFC verdient alle lof voor de snelle manier waarop het toernooi werd gerealiseerd en voor de wijze waarop het was georganiseerd. Ik ben tot half één gebleven en toen liep alles op rolletjes. Zonder anderen iets te kort te willen doen, ge loof ik wel te mogen zeggen dat Flip Massaar het zieltje van de zaak was. Het toer nooi kon alleen maar door gang vinden als het veldvoet- bal in zijn geheel zou worden afgelast. Donderdag sprak ik hem en toen zei hij doodleuk: "De pers krijgt dat pas vrij dagmiddag te horen, maar ik weet nu al dat de KNVB het hele programma er uit gooit" Heel mooi. Flip is geen gemakkelijke man. hij weegt zijn woorden met altijd op een goudschaaltje en daardoor ontstaan er wel eens problemen. Maar het is wel iemand aan wie de club wat hééft. Reclame De Nederlandse schaatsenrij ders koesteren plannen om NOS-verslaggever Mart Smeets te boycotten tijdens de Europees kampioenschappen dit weekeinde in Deventer. Geen interviews en zo. Ze win den dat hij te negatief is ge weest in zijn verslaggeving van het Nederlands kam pioenschap. "Het was geen reclame voor de schaats sport". vond Van der Duim, die eraan toevoegde dat de schaatsenrijders alleen be reid waren te praten met Smeets als er een financiële vergoeding tegenover zou De voorzitter van de KNSB is daarop tussenbeide gespron gen en nu schijnt er in de loop van deze week een gesprek te komen tussen de NOS en de schaatsenrijders. De eerste reactie van Smeets zelf op het boycot-plan was: "Dat zou me goed uitkomen, dan kan ik zaterdagavond eerder naar hel basketbal". Het is weer het oude liedje. Of het nu schaatsenrijders zijn, wielrenners of voetbalclubs, ze blijven zich vastklampen aan het idee dat verslagge vers er voor zijn om "recla me" of nog erger "propagan da" te maken. Dat is heel moeilijk uit de hoofden te ver wijderen. Laat ik het daarom nog maar eens zeggen: de taak van een verslaggever is om gebeurte nissen weer te geven, in alle vi'ijheid prestaties te beoor delen en al die dingen er bij te halen die op het geheel van invloed zoudenkunnen zijn. Het spreekt vanzelf dat ze daarbij wel eens verkeerd ta xeren: verslaggevers zijn ge wone mensen die fouten ma ken. Gezien de nogal uiteenlopende belangen komen sportlieden en clubs nogal eens met ver slaggevers in botsing. Ik maak het al twintig jaar mee en het zal wel altijd zo blij ven. Met een kruimpje begrip voor eikaars positie is de zaak meestal wel te klaren Maar tegenwoordig moet er bij het mtnsfe geringste gebbetje al meteen "geboycot" worden. Een modieus gedoe. Zo hele maal passend bij deze tijd waarin begrippen als geduld en redelijk overleg kennelijk in het vergeetboek zijn ge raakt. Ik word er een beetje moe en treurig van. De schaatsenrijders bakken ze overigens wel donkerbruin, hoor. Niet willen praten om dat ze te negatief zijn beoor deeld, maar wel willen pra ten als er geld op tafel komt. Botter en huichelachtiger is het nog niet vertoond. De reactie van Smeets lijkt oi>e- rigens ook nergens naar. Kin derachtigheid. kleinzielig heid wan de schaatsers beant woordt hij met vlerkachtig heid. Jaren in de journalis tiek zitten en dan nog zo rea geren. Smeets heeft kennelijk de grootste moeite met alles dat zich afspeelt buiten het kleine wereldje van de bas- ketballerij. 'OP2J/. OP2V eajNw^TEM, VOOR NOOD-EM sft£P6£vmeM h WJOUPS MVgETEDUUP'- S s.9- yGeepocD&zs Gerrie Knetemann, altijd in voor een praatje. Tijdens de vierde avond van de Rotterdamse zesdaagse onder hield de Kneet zich met musicus Tony Eyck <r> en caberetier Kees van Kooien (midden). Tegen het einde van de rit wisten hij en René Pijnen de schade ech ter grotendeels te herstellen. Al- bert Fritz moest noodgedwongen terug naar een lager toerental, zo dat het Nederlandse koppel als nog de ronde achterstand op het Belgisch-Westduitse tweetal kon wegfietsen. "Op karakter deden wij dat", biechtte René Pijnen eerlijk op. "Raas heeft het vanaf de start van deze zesdaagse al moeilijk gehad, waardoor ik ex tra inspanningen heb moeten le veren. Nu kampte ik met slechte benen". Finale Patrick Sercu had, ervaren als hij is, de problemen in het Nederlandse kamp allang onderkend. "Na vanavond durf ik rustig te voor spellen, dat de finale tussen Clar- k-Allan en ons gaat. Het ging nu prima; Fritz heeft zich helemaal hersteld van de slechte start". De Belg ging evenwel gemakshalve voorbij aan de even succesvolle als flitsende demarrage van Dan ny Clark, die ook hem en Fritz op een omloop achterstand brach ten. "Maar de zesdaagse duurt nog twee dagen", sprak Sercu zich moed in. "Ook Clark en Al lan kunnen een slechte dag krij gen". De vrijdagavond met veel praal als Tourwinnaar ingehaalde Joop Zoetemelk heeft op deze elfde editie van de Rotterdamse zes daagse nog niet anders dan slech te dagen gekend. Goed, in verge lijking met de openingsavond heeft de met Wilfried Peffgen rij dende Zoetemelk zich licht her steld. maar een achterstand van 28 ronden kan niet anders dan als een ontluistering worden aange merkt. Zoetemelk; "Deze zes daagse is verschrikkelijk zwaar. Het gaat nu iets beter, maar toch kreeg ik evengoed weer zes ron den aan myn broek". Wedstrijdleider Peter Post daarop inhakend; "Als iemand als Zoete melk als een held wordt binnen gehaald en vervolgens op zoveel ronden wordt gereden, maakt dat de zesdaagse alleen maar geloof waardig. Dan blijkt weer. dat in de klassementsjachten niets ca deau wordt gedaan". De stand; 1. Clark;Allan (Aus) 301 punten, op één ronde .2 Pünen Raa Ni I 389; 3. SercaFntz (Bel Wdl) 299; 4. Schutz/Hermann(WdLLie)281. op twee ronden; 5. Frank/Orsted (Den) 317. GERARD VAN PUTTEN NOORDW1JK - Eredivisieclub FC Den Haag heeft belang stelling voor Quick Boysspils Mart van der Plas. Het be stuur van de Katwijkse zater dag eersteklasser werd vorige week schriftelijk van de Haagse interesse op de hoogte gesteld. De 19-jarige spitsspe- ler, die overigens vorige week zijn plaats in de basiself is kwijtgeraakt, beslist deze week of hij met de Haagse eredivisionist zal gaan pra ten "Die kans is erg groot", verklaarde Van der Plas gis teravond. "Verder kan ik er nog niets van zeggen, omdat ik niet weel iwat Den Haag mij te bieden heeft. Maar voor een aantrekkelijk aanbod wil ik wel naar het betaalde voet bal overstappen". ROTTERDAM - De Australische test sloopte op de vierde avond van de Rotterdamse zesdaagse het deelnemers veld. In de koppelkoers van 60 minuten gaven Danny Clark en Don Allan hun aspiraties op de hoofdprijs van de door Peter Post geleide "six" vorm. Met één ronde voor sprong stapten de "Aussies" van het Siberische hout van Ahoy' af. LEIDEN - De woorden die Han Wallaart, coach van Parker Lei den, gisteren bezigde toen hij 'het nieuws' vernam kunnen maar het beste achterwege worden gelaten gezien de weinig verheffende strekking daarvan. Maar de krachttermen van de geplaagde Leidenaar waren begrijpelijk nu hij, vlak voor het vertrek naar Va rese, werd geconfronteerd met een zieke Steve Puidokas die van teamarts Har Meijer strikte op dracht had gekregen zijn bed op te zoeken. Onder geen beding mocht de rijzige steunpilaar van de ploeg vanochtend afreizen naar Italië. Zodat Leiden het daar, wat die belangrijke Europa Cup wedstrijd aangaat, wel kan vergeten. Opnieuw grote tegenslag voor Wal laart dus die, juist nu hij al zijn mensen keihard nodig heeft in die zware Europese competitie, overspoeld wordt door een enor me blessuregolf. Eerst Mitch Plaat (die misschien half februari aan een rentree mag denken), ver volgens Jim Woudstra, dan Paul van Solm (die nog steeds allesbe halve fit is) en nu weer Steve Pui dokas. Laatstgenoemde kreeg naast zijn bronchitis te kampen met voorhoofdsholte-ontsteking en is zeker voor twee weken uit geschakeld. Waardoor de ploeg - Lace Strong is niet speelgerech tigd - nu nog piaar uit zeseneen- halve man bestaat. "Het zit", concludeerde een teneer- geslagen Wallaart gistermiddag terecht, "ontstellend tegen. Win nen in Italië is so wie so moeilijk, zonder je beste mensen welhaast onmogelijk. Natuurlijk geven we ons daar niet zonder slag of stoot over, maar dat de kan op een goed resultaat miniem is geworden lijkt me duidelijk. Zonder Plaat en zonder Puidokas". Verlies voor Leiden betekent dat het thuisduel tegen Barcelona (de drie kemphanen staan momen teel gelijk met vier punten uit drie wedstrijden) van cruciaal be lang wordt. Tenzij Barcelona uit tegen Efes of thuis tegen Varese verliest dient Leiden dan met 16 punten verschil van de Spanjaar den te winnen. Gaat Barcelona te gen één van die andere ploegen de boot in dan is een zege met één punt voldoende voor Leiden om zich voor de halve finale te kwali ficeren. De stand in de kwartfinale-poule is 1. Barcelona 3-4 295-260 (+35) Varese 3. Leiden 4. Istanbul 3-4 272-245 (+27) 3-4 264-275 (-11) 3-0 226-277 (-51) AD VAN KAAM ROTTERDAM - De wedstrijdlei der van de Rotterdamse wieier- zesdaagse, Peter Post, gaat één dezer dagen met vertegenwoor digers van het Rotterdamse ge meentebestuur praten over ver lenging van het dit jaar aflopen de contract. Post, onder wiens supervisie a'e zesdaagse al voor de negende maal wordt verreden, gaat er in principe van uit dat de verbinte nis wordt verlengd. "Want het is een gebeuren naar mijn hart", sprak de Amstelvener gister middag, "het moet al gek lopen, wil ik in 1982 niet langs de baan staan". Ook van de zijde van het Rotter damse gemeentebestuur wor den met betrekking<tot de onder handelingen met Post weinig problemen verwacht. Hans Aal- bers, directeur sport en recrea tie van de gemeente Rotterdam, zei gisteren: "Morgen óf woens dag hebben Post en ik een ge sprek. Als het aan mij ligt ko men Post en de gemeente Rotter dam rond. Want een evenement als de zesdaagse vereist een kun dig organisator. En Peter Post heeft in de loop der jaren de zes daagse van Rotterdam groot ge maakt. Vandaar, dat we hem graag als wedstrijdleider willen houden". Onder het geweld dat de "kangoe roes" in de late uren van maan dagavond ontketenden, ging vooral Jan Raas gebukt. "We heb ben Raas op zijn krachten be proefd", sprak Don Allan tevre den. "In die klassementsjacht bleek, dat Jan in minder goede doen is dan vorig jaar. Als we zo blijven rijden, winnen we hier". Ofschoon ook het Belgisch- Westduitse duo een "tour" aan Clark en Allan moest afstaan, straalde Patrick Sercu nader hand volop vertrouwen uit. "De ze rit onthulde veel", wist de Bel gische zesdaagsekeizer. "Ik denk dat met name Raas zal afknappen door het tempo, dat hier wordt onderhouden. Duidelijk was weer te zien, dat hij zich niet vol doende op deze zesdaagse heeft voorbereid". Niettemin vond Raas maandag avond op het beslissende mo ment het juiste ritme. In de eerste 45 minuten echter zag hij zicht baar af en miste hij de slag. Zowel v de tandems Clark-Allan als Ser- cu-Fritz namen toen twee ronden voorsprong. De opgebloeide Fritz zweepte met het verrassend sterke tweetal Horst-Schutz en Romann- Hermann het tempo op en de Au straliërs Clark en Allan klampten gretig bij hen aan. Jan Raas: "Ik heb in de eerste 20 minuten ver schrikkelijk geleden. Ik heb so wieso al een achterstand op de echte pistiers, maar nu mis ik eenvoudig de vorm van vorig jaar". JANTJE EN f CUrOEREKEWD kR(Z5SRz>M OMZETWEE SPEL UITÓF-TEfD/), BEPALERS !>r,. BF54NCARD Steve Puidokas kan tegen Varese niet spelen. De zoveelste tegenslag Leiden.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9