China zet contactm metNederlandop een laag pitje oïoiKy Werkgeverscampagne roept vragen op Zigeuners vragen asiel Ouderbijdrage onderwijs verplicht D'66-kamerlid Brinkhorst: "PvdA-leuze zet socialisten aan de kant" PSP tegen gebruik traanwater Haars bezoekt hnis van bewaring in Zwolle Dezeweek bij de melkman: DINSDAG 20 JANUARI 1981 VLAARDINGEN (ANP) - Vol gens het kamerlid Brinkhorst (D'66) leidt de PvdA-leuze „verwijder de kerntaken uit het programma" tot verwijde ring van de PvdA uit een toe komstig kabinet en uiteinde lijk tot meer kernwapens in ons land. Hij zei dat gisteravond op een spreekbeurt van D'66 in Vlaardingen. Het kamerlid wees erop, dat de discussie binnen de PvdA over twee of geen kerntaken niets meer te maken heeft met een veilig heidsbeleid, dat rekening houdt met de wereld om ons heen, maar alles met de eilan d-mentaliteit. De democraat onderstreepte, dat met aan vaarding van een volkomen atoompacifisme de PvdA „een super PSP" dreigt te worden. Over de komende kabinetsfor matie zei Brinkhorst, dat D'66 uitdrukkelijk kiest voor een breed samengesteld kabinet met PvdA en CDA. Hij noem de in dit verband het nastre ven door de PvdA van een ka binet met PSP, PPR en met "gedoogsteun" van de CPN onverenigbaar met de voor keur van D'66 voor een kabi net op brede basis. De voorgenomen levering van onderzeeboten aan Taiwan noemde Brinkhorst het zo veelste bewijs van onbe kwaamheid" van het kabinet op het gebied van het buiten landse beleid. Hij verweet mi nister Van der Klaauw (bui tenlandse zaken) onvoldoen de gezag en invloed om zijn WD-collega's in het kabinet (de ministers Van Aardenne van economische zaken en minister Wiegel van binnen landse zaken) „van daden van kortzichtig provincialisme" af te houden. DEN HAAG (GPD) - Het Tweede- Kamerlid Van der Spek (PSP) is tegen het gebruik van traangas opgelost in water. Volgens hem kleven er te grote bezwaren aan voor het leven en de gezondheid van de mensen. Hij heeft over het mogelijke gebruik van „traanwa ter" door de politie bij rellen schriftelijke vragen gesteld aan de minister De Ruiter (justitie) en Wiegel (binnenlandse zaken). De commissie uitrusting en bewa pening voor de politie is met een onderzoek naar de toepassing van het „traanwater" bezig. Van der Spek vraagt de bewindslie den of het nieuwe wapen bedoeld is om het gat op te vullen tussen het pistool en de gummiknuppel. Verder wil hij weten.op welke gronden de commissie tot haar advies is gekomen. Volgens het kamerlid kleven er gro te bezwaren aan het gebruik van „traanwater". De mogelijkheid van het optreden van een shock, verlammingen, beschadigingen van het hoornvlies en de longen worden door het nieuwe middel vergroot, meent hij. Hij vraagt de ministers of zij bereid zijn traan gas opgelost in water niet te ge bruiken. WEERRAPPORTEN onbew. weerlicht onbew. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg sneeuwb. Aberdeen half bew Athene onbew Barcelona half bew Bordeaux reger Brussel geheel bew Frankfort zwaar bew Helsinki sneeuw Innsbruck sneeuw Klagenfurt sneeuw Kopenhagen zwaai 4 0 Lissabon onbew Londen onbew Luxemburg Mallorca München Oslo Parijs onbew. licht bew. half bew. half bew. "In brede discussie niet alléén over kernenergie praten M. L. de Brauw, voorzitter stuur groep maatschappelijke discussie (kern)energiebeleid. DEN HAAG (ANP) - Jhr. Mr. M. L. de Brauw, de voorzitter van de stuurgroep maatschappelijke discussie (kern)energiebeleid, zet vraagteken^ bij de campagne van de werkgeversorganisaties VNO en NCW om de publieke opinie zo te beïnvloeden dat deze vóór kernenergie gaat kiezen. Op een persconferentie in Den Haag naar aanleiding van zijn be noeming vorige week zei De Brauw dat het iedereen vrij staat om via informatie te proberen in vloed uit te oefenen. Maar de stuurgroep zal moeten beoorde len of die beïnvloeding met zo'n macht plaatsvindt dat andere ar gumenten worden over schreeuwd. De Brauw zei dan wel een beetje te schrikken als hij be dragen hoort van 12 miljoen gul den die de werkgevers voor hun campagne hebben uitgetrokken. Volgens De Brauw is het gevaar groot dat de maatschappelijke discussie zich te veel toespitst op het kernenergiebeleid. Hij bena drukte dat er moet worden ge praat over het totale energiebe leid. Hij deed een beroep op dege nen die zich tegen kernenergie verzetten zeker aan de maat schappelijke discussie deel te ne men. Óp groepen die kernenergie ongewenst vinden rust temeer de verplichting om na te gaan hoe de energievoorziening dan wel zou moeten plaatsvinden, aldus De Brauw. Hij wees erop dat de politieke par tijen zich met grote eenduidig heid hebben opgesteld achter het idee van de maatschappelijke discussie over het energiebeleid. De Brauw noemde het daarom merkwaardig dat er aan de ande re kant al politieke partijen en groeperingen zijn die al definitie ve standpunten hebben ingeno- De voorzitter wilde niet ingaan op de vraag hoe de maatschappelij ke discussie nu precies gaat wor den gevoerd, omdat de andere le den van de stuurgroep nog niet zijn benoemd. Wel zei De Brauw dat de stuurgroep standpunten zal gaan inventariseren en daar naast standpunten die concreet meetbaar of weegbaar zijn, zal toetsen. Daarvoor kan zij zelf on derzoek doen. Hij erkende dat angst een rol speelt in de discussie over kernenergie, maar volgens hem is angst tot op zekere hoogte weg te nemen, door informatie. Overigens vindt De Brauw het zeer ambitieus om leken te laten meediscussiéren over een dergelijk onderwerp. Hij verwees in dit verband naar Zwe den, waar aan de maatschappelij ke discussie over kernenergie slechts zo'n 70.000 mensen heb ben deelgenomen. De Brauw wil niet stilzitten tot de stuurgroep compleet is. De ko mende dagen gaat hij langs Twee de-Kamervoorzitter Dolman, de fractievoorzitters en de energies pecialisten uit de fracties. Ook wil hy ter kennismaking contact opnemen met groeperingen die in de energiediscussie al een dui delijk standpunt hebben ingeno men. Verder gaat hij de organisa tie voorbereiden van het bureau van de stuurgroep, al zullen be slissingen wachten tot deze vol tallig is. Als directeur van het bureau wil De Brauw een rond vijftigjarige ex- manager uit bedrijfsleven of overheid aantrekken die ervaring heeft met projectorganisatie. Daarnaast wil hij dat allerlei maatschappelijke groeperingen als researchinstellingen, vakbe- I weging en bedrijfsleven bereid zijn jonge deskundige mensen op tijdelijke basis beschikbaar te stellen voor het bureau. De maatschappelijke discussie moet vanaf de vorming van de stuurgroep in twee jaar worden afgerond In de eerste fase zullen we vooral deskundigen moeten hebben om kennis te vergaren. Later zal er vooral behoefte zijn aan communicatie-specialisten, aldus De Brauw. Hij zei zijn benoeming tot voorzit ter met enige schroom te hebben aanvaard, omdat de discussie in feite gaat over de normen en waarden van de maatschappij en de toekomst van de samenleving. De Brauw verklaarde elke schijn van een volksstemming te willen vermijden. We gaan geen neuzen tellen, maar het klimaat opsnui ven dat er is, zei hij. Het gaat erom dat de regering en vooral het par lement op overzichtelijke en be grijpelijke wijze een inzicht wordt geboden op grond waar van zij een betere beslissing kan nemen, aldus De Brauw. Van Agt zou onwaarheid hebben gesproken DEN HAAG/PEKING (GPD/ANP/AP/Xinhua) - De kans bestaat dat China alle diploma tieke betrekkingen met Nederland verbreekt. Dat valt op te maken uit een aan- kondiging van het Chinese minis terie van buitenlandse zaken in Peking. China heeft gisteren de contacten al op een laag pitje ge zet. Ambassadeur Ding Xuesong, die op het ogenblik in China op vakantie is, keert niet terug naar Nederland. Aan Nederland is ge vraagd ambassadeur Kneppel- hout terug te roepen. De levering van onderzeeboten door het RSV-concern aan Tai wan, heeft ook tot gevolg dat de bestaande en toekomstige econo mische betrekkingen tussen de landen ernstig worden geschaad. Zo heeft Shell te horen geltregen dat de biezen moeten worden ge pakt en het zoeken naar olie in China niet mag worden voortge zet. Woordvoerder Shen Zhihuan zei gisteren dal er geen sprake van is dat premier van Agt tijdens zijn reis door China de order uit Tai wan heeft besproken. "Ik ben ge machtigd er op te wijzen dat deze bewering niet juist is", zo zei hij. Hij ontkende ook dat andere le den van de delegatie waarmee Van Agt reisde, de kwestie aan de orde hadden gesteld. Shen Zhihuan haalde verklaringen van minister Van der Klaauw en de Nederlandse ambassadeur in Peking. Kneppelhout, aan, vol gens wie de kwestie van de on derzeeërs tijdens het bezoek niet is besproken. 'Minister Van der Klaauw verklaar de zondag dat de premier "waar schijnlijk wat in verwarring was gebracht" door wat hij in het ka binet naar voren had gebracht over zijn opvatting dat op Taiwan een souvereine regering zetelt. China, aldus Shen Zhihuan. heeft gedurende twee maanden grote terughoudendheid betracht. Maar als Nederland zich niet lan ger houdt aan de verklaring van 1972, waarin het de regering in Peking als de enige wettige rege ring van China erkent, en de Chi nese opvatting dat Taiwan een provincie van China is eerbiedigt, is China gedwongen terug te ke ren tot de toestand van voor 1972, toen beide landen in eikaars hoofdsteden waren vertegen woordigd met kantoren van zaak gelastigden in plaats van ambas sades. Een woordvoerder van Shell ver klaarde het besluit te betreuren. Shell stond met China in contact over de bouw van een smeerolie- installatie en had, namens een aantal maatschappijen, seis misch onderzoek naar de aanwe zigheid van olie verricht in de provincie Shanxi. De resultaten van deze onderzoekingen wor den thans geëvalueerd. Over de financiële consequenties van het Chinese besluit, dat al van half december dateert, noch over de bedragen die met de huidige werkzaamheden zijn gemoeid, kon hij mededelingen doen. Op initiatief van buitenlandspecia list Brinkhorst (D'66) zal de kwes tie van de levering van de duikbo ten donderdagochtend opnieuw de orde komen in de Tweede wel praten over hoe in de situatie het diplomatieke verkeer zou moeten verlopen. Voorlopig blijft het dreigement van verbreken van alle contacten gehandhaafd. De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaarde dat de Ne derlandse regering "met spijt" heeft kennis genomen van de Chinese wens, in onderhandeling te treden over een wijziging van de status van de diplomatieke vertegenwoordigingen over en weer. "De Nederlandse regering beraadt zich over het te geven antwoord". De president-directeur van Rijn- Schelde-Verolme, ir. A. Stikker, acht het hoogst onwaarschijnlijk, dat de duikbootorder van de Tai- wanse marine niet door zou gaan- ."Het is slechts theoretisch moge lijk, dat er tijdens de inmiddels begonnen besprekingen over de technische details van de te bou wen onderzeeërs zich nog obsta kels zouden kunnen voordoen, die het definitieve tot stand ko men van de order in de weg zou den kunnen staan", zo verklaarde de heer Stikker in Hong Kong tij dens de Holland Expo. Verruiming tuchtrecht van medici voor patïent ..DEN HAAG (GPD/ANP) - Staatssecretaris Veder-Smit (Volksgezondheid) wil het me disch tuchtrecht opnieuw rege len in een wetsontwerp dat vóór 1 april wordt verwacht. Zij wil de positie van de klagers versterken en de openbaarheid van de medi sche tuchtrechtstraak vergroten. Bij de uitoefening zal meer dan voorheen aandacht moeten wor den gegeven aan het patiëntenbe lang. aldus de staatssecretaris. Bedoeling is dat straks een uit voeriger vooronderzoek naar klachten wordt gedaan e betrokkenen informatie wordt gegeven. Mevrouw Veder noemde zich ook voorstander van een nieuwe regeling voor me dische proeven op mensen. Van uit de kamercommissie was op die herziening aangedrongen. Zij bleek bereid te bezien of deze wijzigingen kunnen worden be spoedigd, eventueel vooruitlo pend op de wet Beroepsuitoefe ning Individuele Gezondheids zorg. De komende wettelijke regeling zal in plaats van de algemene be roepsbescherming de zogenaam de titelbescherming bevatten. Voor 24 medische en para medische beroepen zullen eisen en bevoegdheden worden om schreven en worden de verplich tingen van de beroepsoefenaars geregeld. Ook op het Binnenhof in Den Haag werd gisteren gedemonstreerd tegen het beleid van staatssecretaris Haars met betrekking tot de meer dan honderd zigeunersdie nu asiel in Nederland hebben aangevraagd. ZWOLLE (GPD) - De meer dan honderd zigeuners die sinds eind vorige week zijn opgesloten in de huizen van bewaring van Middel burg en Zwolle zullen zeker niet voor het eind van deze week vrij komen. Volgens een woordvoer der van het ministerie van justitie houdt dit verband met het onder zoek dat op gang is gebracht na dat de zigeuners gisteren via hun advocaten een asielaanvraag had den ingediend. Zogenaamde contact-ambtenaren van de afdeling asielzaken van het ministerie van justitie begin nen vandaag in persoonlijke ge- Tienduizendste zendvergunning verkeer e Kamer. Brinkhorst diende eerder DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Smit van verkeer en waterstaat heeft een motie in die de levering af- gisteren in het gebouw van de PTT-distrietscentrale in Den Haag de wees. Deze motie werd evenwel 10.000ste zendmachtiging uitgereikt aan zendamateur T.W.M. van Gce- nen uit Delft. In tegenstelling tot de "bakkenisten" moeten de "echte" zendamateurs verschillende examens afleggen, voordat zij met andere zendmateurs over de gehele wereld met vaak zelfgebouwde apparatuur kunnen communiceren. Daarbij kan de zendamateur naar eigen inzicht radiozenders ontwikkelen, testen en beproeven. Daarvoor moet hij over een behoorlijke hoeveel heid kennis en inzicht op het gebied van de radiotechniek beschikken. verworpen. China heeft zich bereid getoond na afloop van dat kamerdebat met Nederland aan de onderhande lingstafel te gaan zitten. Hoewel de Chinezen niet verwachten dat het debat veel nieuws oplevert, sprekken met de zigeuners met een onderzoek naar de motivatie van elk van hen. Op basis daarvan zal de minister van justitie dan moeten beslissen of de vreemde lingen hier al dan niet mogen blij ven. Deze procedure zal zeker zo veel tijd vergen dat van vrijlating binnen vijf dagen geen sprake kan zijn. Om die vrijlating werd gisteravond gedemonstreerd in Zwolle. Met fakkels en spandoeken trokken zo'n tweehonderd meest jonge mensen door de binnenstad en langs het monument ter herden king van de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. De demonstratie werd georgani seerd door de plaatselijke afde lingen van de PvdA, D'66, PSP. PPR en de CPN en het voor de gelegenheid opgerichte actieco mité "Zigeuners vrij". Staatssecretaris Haars is persoon lijk getuige geweest van de mani festatie Rond half zeve de zij in het geheim bij het Zwolse huis van bewaring. Terwijl de de monstranten door de stad trok ken, sprak zij in een kamer van de gevangenis met de betrokken au toriteiten en burgemeester G. Loopstra van Zwolle. Volgens de justitievoorlichter was de staatssecretaris op eigen ini tiatief naar Zwolle gegaan om zich op de hoogte te stellen van de toestand in het huis van bewa ring. Ze zou daar ook met zigeu ners hebben gesproken. Toen de demonstranten optrokken naar de poort van het gebouw verliet de bewindsvrouw dat via een achteruitgang. Om haar dienstau to tot aan de deur te manoeuvre ren, moesten eerst'enige paaltjes uit de afrastering worden verwij derd. Politiemannen zagen er nauwlettend op toe dat niemand in de nabijheid v Haars kon komen. (ADVERTENTIE) Regeringspartijen willen wijziging Wet op Basisonderwijs Stockholm sneeuw Wenen half bew. Casa Blanca mist Instanbul mist Las Palmas licht bew. Tel-Avis licht bew. Tunis zwaar bew. 14 10 06 DEN HAAG (GPD) - De besturen van niet-openbare scholen kun nen na de invoering van de Wet op het Basisonderwijs de gelde lijke ouderbijdrage verplicht gaan stellen. Het gevolg kan zijn dat leerlingen waarvoor geen ou derbijdrage is betaald door bestu ren van bijvoorbeeld katholieke en protestants-christelijke scha len de toegang tot de school ge weigerd kan worden. Dat is het gevolg van een door de regeringspartijen ingediend wij- zigings-voorstel op de Wet op het Basisonderwijs. Minister Pais wilde in de wet opnemen dat de toelating van leerlingen niet af hankelijk gesteld mag worden van een geldelijke bijdrage van ouders, maar zijn partijgenoot Evenhuis en de CDA'er Deetman voelden daar niets voor. Gisteren behandelde de vaste ka- r onderwijs en wetenschappen een deel van de negentig amendementen die op deze wet waren ingediend. Minis ter Pais typeerde de Wet op het Basisonderwijs bij de aanvang van de behandeling door de com missie als "een gigantische ope ratie die in het Nederlandse on derwijsbestel zijn weerga niet kent". Verschillende regeringen hebben vanaf 1970 aan de wet gewerkt en nu, elf jaar later, staat het parle ment voor de afsluiting van de voorbereidingen. De basisschool gaat straks onderdak bieden aan leerlingen van vier tot twaalf jaar, een samenvoeging van het huidi ge kleuter- en lager onderwijs. Deze samenvoeging houdt overi gens niet in dat de oude scholen en schoolprogramma's eenvou digweg opgeteld zijn. De wet heelt in veel opzichten een totaal nieuw onderwijstype gemaakt. Het is de bedoeling dat naast de nu gebruikelijke vakken, een woord dat straks niet meer gebruikt mag worden - men spreekt dan van "vaardigheden" - ook veel tijd besteed gaat worden aan zaken die de leerlingen kunnen gebrui ken om beter in de maatschappij te functioneren. Ook zal voortaan het Engels verplicht worden in de hogere klassen van de basis school. Examennota De mavo- en lbo (lager beroeps on- derwijsj-diploma's zullen voorlo pig nog blijven bestaan, hoewel er wel een gemeenschappelijke examenregeling komt voor beide onderwij sty pen. Het havo en ma vo krijgen zeven in plaats van zes vakken waarin examen moet worden gedaan, het lbo gaat de mogelijkheid krijgen om in zeven vakken te examineren. Dat laat ste in verband met de aansluiting van het lbo op de mavo. Dat staat in de gisteren door staats secretaris De Jong bij de Tweede Kamer ingediende Eindexamen nota. De definitieve nota ver schilt overigens niet veel van de in september ingediende discus sienota, ondanks het feit dat de plannen van de staatssecretaris met weinig enthousiasme in het land werden ontvangen. Het gemiddelde cijfer voor een be paald eindexamenvak gaat ver dwijnen. Het cijfer voor het door de school afgenomen 'schoolon derzoek', vaak al een gemiddelde van een aantal tentamens, en het cijfer voor het rijk bepaalde 'cen traal schriftelijk' komen voortaan afzonderlijk op het diploma te staan.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7