Staab zaait verwarring met verontschuldiging Warmond wil duurdere Oosthout-woningen niet [Le/cfee^ agenda- Verbouwing boerderij kost anderhalf miljoen DINSDAG 20 JANUARI 191 WASSENAAR - De Wasse- naarse burgemeester Staab heeft gisteravond tijdens de raadsvergade ring in bedekte termen zijn verontschuldigingen aangeboden voor de zeer rumoerig verlopen raads vergadering van 15 de cember. Dit ging echter niet helemaal vlekkeloos in zijn werk. Tijdens de begrotingsbehandeling in december hadden de grootste fractie in de Wassenaarse ge meenteraad, de VVD, en D'66 en de PvdA felle kritiek geuit op het functioneren van het college van burgemeester en wethouders. De VVD trok toen onder meer de onpartijdigheid van Staab als voorzitter van de raad in twijfel. D'66 stelde: "De laatste maanden is het met de samenhang en visie binnen uw college maar slecht gesteld. De voorzitter weet geen inhoud te geven aan zijn coördi nerende rol." De antwoorden van Staab logen er niet om en de vergadering van de vijftiende de cember werd een erg emotionele. Inmiddels heeft Staab de plaatse lijke WD-afdeling verzocht hem als lid uit te schrijven. Dit om zijn onafhankelijke positie als burgemeester te beschermen. Een dergelijke stap zou hem "van hogerhand" zijn voorge steld. Na die rumoerige vergadering op 15 december hebben er verschei dene gesprekken plaatsgevon den tussen de burgemeester en de plaatselijke politieke kop stukken. Op 20 december maak ten Staab en de fractievoorzitter van de WD, Nieuwzwaag een af spraak voor een gesprek op 29 december. Dit gesprek vond vol gens eigen zeggen "in een zeer constructieve geest plaats". Daarbij zegde Staab toe, dat hij de fractievoorzitters voor een ge sprek zou uitnodigen. Op 14 ja nuari kwam het gezelschap bij een, waarbij openhartig over de gang van zaken op de vijftiende december en voorafgaande ge beurtenissen werd gesproken. Tijdens die bijeenkomst vroeg Nieuwzwaag namens het gezel schap fractievoorzitters of de burgemeester op de raadsverga dering een verklaring zou willen voorlezen, waarin hij zijn excu ses voor de gebeurtenissen aan bood. De burgemeester ging hiermee ak koord en stuurde de fractielei ders vooraf een copie van de tekst van de verklaring. Maar de partijen waren het niet helemaal eens met de tekst. Zij vonden dat in deze tekst toch nog vermoed kon worden dat vooral Nieuw zwaag schuld aan het gebeurde zou hebben. Gisteren boden zij Staab toen een eigen versie aan. De burgemeester las gisteren eerst zijn eigen tekst voor, maar verklaarde zich toen bereid om ongezien ook die van de fractie voorzitters voor te lezen. Dat ge beurde op een zodanig demoa- stratief nonchalante manier dat Nieuwzwaag na enige aarzeling aan Staab vroeg of hij er ook ach ter stond. Toen na een indrukwekkende stil te van enkele seconden niet bleek dat dit het geval was vroeg Nieuwzwaag om schorsing. Na enig geharrewar, waarin Staab onder meer zei dat de tweede tekst niet op agenda stond "dus waar heeft u het nu eigenlijk over?" schorste de burgemeester toch maar de vergadering. Na 20 minuten bleken dc fractie voorzitters nog steeds niet te we ten, waar zij aan toe waren. Staab begaf zich toen naar het clubje fractie-voorzitters in de commis siekamer en verklaarde daar als nog dat hij "akkoord ging" met de tweede tekst. De eerste tekst luidde: "Allereerst wil ik diegenen die zich door mij onbedoeld gekwetst voelen mijn excuses aanbieden. In het ge sprek op 29 december is gecon stateerd dat er misverstanden zijn geweest, die tot betreurde uitspraken hebben geleid. In het overleg met de fractieleiders is een aantal positieve suggesties gedaan om herhaling te voorko men. Deze zullen aan het college van B en W worden voorgelegd ter verdere uitwerking ten be hoeve van de raad." De tweede tekst was vrijwel gelijk aan de eerste met dien verstande dat daarin ook de volgende zin was opgenomen. "Voorzover ik heb bijgedragen tot het minder goed functioneren van de raad tijdens de begrotingsvergadering, bied ik eveneens mijn excuses aan." Staab weigerde overigens in te gaan op de vraag of hij nu daad werkelijk zijn excuses had aan geboden. DINSDAG Leiden - Caeciliastraat 18, Leidse groep Homosexualiteit vertoont de fi "f Aan een onbekende van de Spaanse fZ1 gisseur Jaime Chavarri. 20.30 uur. di Antonius Clubhuis - de Mare, jubilai senavond FNV, 20 uur. Kapelzaal K&O - Oude Vest, film l Blechtrommel, 20 uur. I" K&O - kinderfilm Sandy, de super ^.Jj hond, woe 14.30 uur. Collegezaal Sterrewacht - lezing Lammers van het Laboratorium Ruimteonderzoek, 20 uur. Spoortje - CPN-avond over energietaij bl Bezwaren tegen sociëteit wellicht ingetrokken WASSENAAR - Voor de verbou wing van boerderij "Ter Weer" in Wassenaar is bijna 1,5 miljoen gulden nodig. In de monumenta le boerderij komt de jongerenso- ciëteit "Time Out" en een nieuwe kleed- en clubaccommodatie voor de handbalvereniging "Olympia '72" en de American Baseball Foundation. Van de bij na 1,5 miljoen gulden die nodig is wordt 177.000 gulden gebruikt om het gebouw op de monumen tenlijst te plaatsen. Binnenkort zullen een viertal aan nemers worden gevraagd om de plannen af te ronden, waarna een selectie uit de vier kan worden gemaakt. Het college van burge meester en wethouders is het in middels eens geworden over een aantal voorzieningen waar men in eerste instantie bedenkingen tegen had. Zo zag men een dans- kuil van ongeveer 42 vierkante meter in een zaal met een totale oppervlakte van 100 vierkante meter niet zitten. Na overleg met de architect, "Time Out" en de stichting "Ruimte' is men er toch toe gekomen om de kuil niet in de oorspronkelijke vorm te realiseren. Om het ge heel een speelse en gezellige aan blik te geven wordt wel een ni veauverschil aangebracht: de ge hele vloer in de zaal komt onge veer 40 centimeter lager te liggen dan de vloer in de ontmoetings ruimte. Inmiddels is ook duidelijk gewor den dat hoogstwaarschijnlijk de bezwaren die tegen de plannen rond de boerderij bestonden, worden ingetrokken. De werk groep "Oud Wassenaar" die be zwaar had gemaakt tegen de aan- bouwplannen aan het monumen tale pand is gerustgesteld door de recente plannen die een dui delijk aan de boerderij aangepas te bouw laten zien. Eerder liet de werkgroep al weten dat men al leen akkoord zou gaan als ook de rijksdienst voor de monumen tenzorg de plannen zou accepte ren. Meegespeeld heeft dan nu ook dat de rayon-architect van de rijksdienst al zijn instemming heeft laten blijken voor de nieu we plannen. "Oud Wassenaar" is dit voorbeeld inmiddels gevolgd. De bewoners van de in de nabij heid van de boerderij gelegen Se ringenlaan die geluidsoverlast vrezen van de jongerensociëteit zijn nu ook min of meer tevreden gesteld en hebben ook aange kondigd hun bezwaren te laten varen. Wel willen zij dat de in richtingsplannen die door de ge meente zijn ontworpen voor het terrein tussen hun huizen en de boerderij worden uitgevoerd. Het is de bedoeling dat er onder andere naast speeltuig een ge- luidswerende "zandwand" wordt opgeworpen. Tot nu toe verricht de werkgroep "Oud Wassenaar" nog opgravingen in dit gebied, maar de gemeente heeft met deze groep overen- stemming bereikt dat in oktober 1981 dit werk wordt beëindigd. Dan kunnen de inrichtingsplan nen die zo'n 85.000 gulden gaan kosten worden uitgevoerd. Wor den de plannen werkelijkheid, dan zullen zoals gezegd de bewo ners hun bezwaren intrekken. Werklozen Advies Centrum, Breestr^EI 19, tel. 122000, ma t/m vr van 10-12 ut m NVSH bibliotheek. Rapenburg W( NVSH informatiecentrum, geopend i werkdagen (behalve woensdag) van 1 16 uur en din van 20-21 uur. ee te Stats jongerencentrum - Haarlemm» E« straat 73, Nederlandse les voor buite nc landse jongeren, 19-20.30 uur; aanslt lit tend soos, muziek of film; woe soos hat sport, 15-17 uur. ce w Gespreksavond Bahai gemeenscha w Sleutelbloem 2, vanaf 20 uur. jr, Jongeren Advies Centrum - Caecil straat 67, ma, di, do en vr van 16-22 ui tel. 126052. g1 di Algemene Reclasserings Vereniging w Rijnsburgerweg 167, tel. 156440. Berej H baar op werkdagen van 9-17 uur; vo re hulp en informatie aan meerderjarig w (vanaf 18 jaar), die door problemen konflict zijn of dreigen te komen m politie en /of justitie. Voorschoten - gemeentehuis, comm sie sport en recreatie, 20 uur. Een paar "Binkies" bij hun oude nieuw clubhuisje te bouwen. WASSENAAR Een aantal jonge ren in Wassenaar, verenigd in de club "De Binkies" willen een ei gen klein clubhuis bouwen. Via een oproep in een plaatselijk nieuwsblad hebben de jongeren in de leeftijd van 12 tot en met 15 jaar om reacties van Wassenaar- ders gevraagd, op de vraag om hout van de gemeente. De jongeyis zijn hun eigen "club huis" kwijtgeraakt na een brandje. Tot voor kort zaten zij 'clubhuis". De jongens probe ren nu verderop aan de Seringenlaan zelf een De Binkies eigen clubhuis in een schuur bij boerderij "Ter Weer", die binnenkort als perma nent onderkomen wordt inge richt voor de jongerensocieteit "Time Out". Een tijdje geleden is het Binkie-ge- bouwtje in brand gestoken. De brand kon worden beperkt tot wat schade aan kussens en ande re interieur spullen, maar van de zijde van de "Time Out" liet men welen het schuurtje niet meer be- schikbdar te willen stellen. De jongerensocieteit is bang dat er een nieuwe brandstichting komt en dat daardoor de ernaast lig gende monumentale boerderij "Ter'Weer" ook wel eens in ge vaar zou kunnen komen. REGIO - Het laatste woord over de verdeling van wonin gen in de wijk Oosthout is bepaald nog niet gezegd. Vooral de gemeente Noordwijk wil niet worden opge scheept met een groot aantal dure ongesubsidieerde wo ningen, de zogenaamde vrije-sectorwoningen. Ook me vrouw C.E. Dalhuisen, wethouder volkshuisvesting en woningbouw van de gemeente Warmond staat bepaald niet te springen om veel dure woningen. ontwikkeling van woningbouw plannen in de wijk Oosthout. In die nieuwe woonwijk zijn 1500 woningen gepland, aanzienlijk meer dan Voorhout van de pro vinciale overheid voor zichzelf mag bouwen. Zoals bekend heeft de gemeente raad van Voorhout vorige week het licht op groen gezet voor de Gekneusd been na ongeluk LEIDEN - Een 51-jarige fietser uit Leiden werd vanochtend om streeks acht uur op de Lammen- schansweg aangereden door een auto. De man hield er een ge kneusd linker onderbeen aan over. Het ongeluk ontstond volgens de politie doordat de 51-jarige Lei- denaar ter hoogte van de Kastan jekade zonder uit te kijken de weg over fietste. WADDINXVEEN - De Goudse po litie heeft een 19-jarige Goude naar aangehouden op verden king van diefstal van een aantal sieraden uit een bungalow in Waddinxveen. De buit ter waarde van 40.000,- is gedeeltelijk ach terhaald. De jongeman, die in middels heeft bekend, wordt van daag voorgeleid voor de officier van justitie in Gouda. De inbraak werd gepleegd samen meteen 21- jarigc Goudenaar op 31 december 1980. De jongeman, een verslaaf de, had bij aanhouding een kwart gram heroine en wat hasj bij zich. Een gedeelte van de sieraden werd bij de Goudenaar thuisge- vonden. Zijn 21-jarige maat, die eveneens werd aangehouden, had een aantal juwelen ver bene den de prijs verkocht aan een ju welier in Gouda. Om woningbouw over de spoorlijn financieel mogelijk te maken heeft Voorhout meer huizen no dig dan voor Voorhoutse wo ningzoekenden noodzakelijk daarom staan Noordwijk en Kat wijk een aantal huizen af en bou wen ze voor de eigen inwoners in Voorhout. Warmond heeft geen ruimte meer om te bouwen en moet woningzoekenden in de ko mende jaren in Voorhout huis vesten. Katwijk stelt 250, Noord wijk 200 en Warmond 300 wonin gen beschikbaar over een perio de van zo'n negen jaar. Dure woningen "Als Voorhout uitgaat van een per centage van 20 procent vrije-sec torwoningen, dan vinden wij dat erg hoog", zo reageert Noord- wijks wethouder C. van Duijn. Hij vervolgt: "Woningbouw in Oosthout in Voorhout ziet de gemeente Noordwijk als een verlengstukje van woningbouw binnen de ei gen gemeentegrenzen. Wij heb ben nooit zoveel vrije-sectorhui- zen in een wijk neergezet. In Grashoek en het* Middengebied noord staan helemaal geen onge subsidieerde woningen". "Ik be grijp wel dat de bouw van die woningen soms noodzakelijk is om woningwetwoningen en pre mie-koopwoningen goedkoper te houden. Dat merken wij nu ook met de ontwikkelingen van woningbouw in het plan Vinken- veld, waar zo'n 1000 woningen zijn gepland. Daar komen we er niet onderuit meer dan 10 pro cent vrije-sectrowoningen neer te zetten. Maar dat vind ik altijd nog een groot verschil met de 20 procent waar de gemeente Voor hout het over heeft". De gemeente Voorhout zal binnen afzienbare tijd gaan praten met gemeentebestuurders van de zo genaamde donorgemeenten, die huizen beschikbaar stellen om woningbouw in Oosthout moge lijk te maken. "Over dat grote aantal dure woningen moet dan zeker worden gepraat. Maar ik heb de indruk dat we er met Voorhout en de andere gemeen ten wel zullen uitkomen. De con tacten verlopen erg soepel", al dus Van Duijn. Kantje boord Voor de gemeente Warmond is de beslissing van de gemeenteraad van Voorhout te gaan bouwen over het spoor net op tijd geko men. "Het was kantje boord", zo zegt wethouder mevrouw C.E. Dalhuisen", of we waren binnen onze eigen gemeentegrenzen weer op zoek gegaan naar moge lijke bouwplaatsen. Veel ruimte heeft de gemeente Warmond niet meer, daarom ben ik blij dat Voorhout nu eindelijk de knoop heeft doorgehakt". Ook zij realiseert zich dat dure on gesubsidieerde woningbouw soms noodzakelijk is op sociale woningbouw mogelijk te maken. Zij ziet echter geen mogelijkhe den om Warmonders te vinden die in die dure woningen gaan woningen. "We hebben voorna melijk behoeften aan woning wetwoningen en goedkope pre mie-koopwoningen, de zoge naamde oremie-A-woningen (tot 145.000 gulden). Zelfs voor de iets duurdere premie-B-wonin gen (tot zo'n 175.000 gulden) kan ik in Warmond nauwelijks gega digden vinden", aldus mevrouw Dalhuisen. Geen problemen Wethouder drs. J. Bergman van de gemeente Katwijk heeft voors hands weinig problemen met de verdeling van de soorten wonin gen in Oosthout. "Er moet na tuurlijk nog met Voorhout over worden gepraat. Maar als zij die 20 procent vrije-sectorwoningen nodig denken te hebben om wo ningbouw over de spoorlijn mo gelijk te maken, zullen we probe ren daar in Katwijk kopers voor te zoeken. Lukt dat niet. dan houdt alles op. Dan blijft het plan ermee zitten en zal het moe ten worden bijgesteld", zo rea geert de Katwijkse gemeentebe stuurder. De gemeenteraden van Warmond, Katwijk en Noordwijk hebben in principe toegezegd woningbouw aan Voorhout af te staan. Een de finitieve beslissing wordt pas ge nomen als met Voorhout is ge sproken over de concrete uitwer king van de woningbouwplan nen, zo vertelt Bergman. De ge meenteraden zullen dan de ver deling van het aantal woningen in bepaalde categoriëen (woning wet, premiekoop en vrije-sector) laten meewegen in hun beslis sing. Als de zogenaamde donorgemeen ten veel minder vrije-sectorwo ningen willen heben, dan zal de gemeente Voorhout de verdeling Wethouder C.E. Dalhuisen van Warmond: geen gegadigden voor dure huizen. in Oosthout veranderen. Want volgens burgemeester M. van de Wouw gaat Voorhout niet alleen een gunstige regeling treffen voor de gemeenten Katwijk, Noordwijk of Warmond. "Als er moet werden aangepast, dan ge beurt niet voor een enkele ge meente, maar voor allemaal", al dus Van de Wouw. Volgens hem kan er in de toekom stige woningbouwplannen ge noeg ruimte worden ingebouwd om bijvoorbeeld het aantal vrije- sectorwoningen terug te bren gen. "Nu is er weinig belangstel ling voor dat soort woningen. Maar we kunnen niet schatten hoe de woningsituatie over zo'n vijf jaar is. Misschien is de be langstelling voor dure woningen dan weer groter", zo zegt Voor- houts burgemeester. Het gemeentebestuur hoopt nog dit jaar met een globaal bestem mingsplan (waarin bepaalde ont wikkelingen in het gehele gebied Oosthout zijn aangegeven) en het eerste deelplan (het plan voor de bouw voor de eerste woningen) op tafel te komen. "Daaraan zal hard moeten worden gewerkt", aldus Van de Wouw. WOENSDAG Leiden - LWJ Augustinus - Rapenbu 24, discussieavond over geweldloze a tievormen met een film over actie vfl B.A.N. tegen de proefreaktor van i T.H. in Delft. Verder een forum m o.m. B.A.N. en het Rood Verzetsfroi 20 uur. Stadhuis - raadscommissie financiê) 19.30 uur. Stadhuis - raadscommissies financiê volkshuisvesting, bouwzaken, sport t Stadhuis - raadscommissie maatschai pelijke aangelegenheden volksgezonl heid en cultuur, 20 uur. Rijksherbarium - Schelpenkade 6, jaa vergadering Koninklijke Maatschapp Tuinbouw en Plantkunde, afd. Leide en omstreken, 20 uur. Stats jongerencentrum - Haarlemme straat 73, cursus stijldansen; don soc met films en informatie programmal 15-17 uur. De Jongeren Advies Centrum (JAL) - Ca' ciliastraat 67, meisjes spreekuur, 16-5 Leiderdorp - Sjelter, avond voor twint j gers en dertigers, 20 uur. Gemeentehuis - commissie beroep e| bezwaarschrift, 20 uur. t DONDERDAG Leiden - Kijkhuis, Vrouwenkerkkoo straat 17, film De Meisjes van Wilko i 1979 met Daniel Olbrychski en Chris' ne Pascal van regisseur Andrej Waid 20 en 22.15 uur. Stadhuis - raadscommissie volkshui vesting, bouwzaken sport en recreat; 20 uur, Rapenburg 100 - schrijfavond Amnes International, 20 uur. Ons Huis - Groenesteeg 33, bijeenkom !i Socialistische Partij, 20 uur. Kapelzaal K&O - film over zeilrace, Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidsew< -33, Voorschoten, tel. 01717-3309, spree uur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandse Ker gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur.T Architektenwinkel - Pieterskerkhof 1 vrij advies. 20-21 uur. Werklozen Advies Centrum - Breestra B 19, tel. 122000, open van ma t/m 10-12 uur. Troef - Noordeinde 2a, Werkgroi Dienstweigeren, van 20-21.30 uui lichting en begeleiding dienstweigere ook tel. 140866. Stats jongerencentrum - Haarlemme straat 73, disko van 20-22.30 uur;1 van 15-17 uur. Leidse Werkgroep Homosexualite Caeciliastraat 18, open avodn, 21-1 uu 't Spoortje - Bernhardkade 40, spree uur hulp en adviesbureau WAO/WS\ 19-20.30 uur. Morswijk - Topaaslaan 19, gehandica( 1 tpnsoos, vr van 10-15 uur, tel. 02521 14797. Wassenaar - gemeentehuis, commissi! APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondag"^ dienst van de apotheken in de regio Lei den, wordt waargenomen van: vr 16 to 23 jan door: apotheek Reyst, Steenstraa, 35. tel. 120136; apotheek Voorschoten Leidseweg 66, tel. 2525. WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis. Middelweg 38. tel ten noorden van de Rijn: 134604; ter zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zocterwoude Kd. - gezondE heidscenlrum, Berkenkade, Leider dorp. tel. 410131, spreekuur ma t/m v van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis. Lijtweg 7, tel 154500. Voorschoten - gezondheidscentrum v.d. Waalslaan, tel. 4641. lEIDSCH A dagblad DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 12311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Teleloon 071 -144941 Nabexorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f 49,55 perp post f 71,90 Jaarabonnement 1186,70 per post f 276,10 Losse nummers f0,70 Abonnementsgelden bu vooruitbetaling te voldoen Bii automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Aki redactiechef A van Leeuwen Plv Alq redactiechef. J. M J. Post Rubnekchefs: J Kroon (stad) J P M van der Meer (regio) W. Wirtz (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S.J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in. Bonn, Brussel. Londen. Parijs, Washington, Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219 Privó Ch Lennortz. Maredijk 33a. Leiden, tel 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tef 071-121481 Oegstgeest H Sonders, 071-155854 Voorschoten J Peters 071-769935 Leiderdorp: F. Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2