Deel personeel Enka in Breda herplaatsbaar VS' Europa': 'Minder kunstvezel Hollandse aardappel in Rusland op tafel Bonden "verbijsterd" over sanering Werknemers: "Dit is een enorme klap SS ss llNSDAG 20 JANUARI 1981 ECONOMIE FAGINA 17 GRONINGEN (GPD) - Vele miljoenen Rus sen eten dit jaar Nederlandse aardappe len. De Sowjet-Unie heeft bij drie Neder landse bedrijven voor tientallen miljoe nen guldens tussen de 30.000 en 40.000 ton pootaardappelen gekocht. Daarin zit een positieve kant voor het in problemen ver kerende Avebe-concern in Veendam. Een flink deel van de „aardappelmeelberg" is verkocht aan Polen en de directie heeft goede hoop dat de te grote voorraden het lopende jaar nog tot aanvaardbaar peil worden teruggebracht. De binnenkort naar Rusland te verschepen pootaardappelen komen voor een groot deel van Groninger. Drentse en Friese bo dem. Het Noorden verbouwde in 1980 bij na de helft van alle Nederlandse pootaard appelen. Ons land is de grootste leveran cier van de wereld met 425.000 ton, die vorig jaar naar ruim vijftig landen gin- R- De Sowjet-Unie zat vorig jaar met een ex treem lage aardappeloogst en een matige kwaliteit pootgoed. De Russen kijken nu voor verbetering van de situatie naar Ne derland. Onder invloed van de Sowjet- Unie wordt in de Oostbloklanden een wij ziging doorgevoerd van de landbouwpoli tiek. Steeds meer landen gaan ertoe over om de fabrieksaardappelteelt grotendeels te vervangen door de verbouw van con sumptieaardappelen om een eind te ma ken aan de voedselschaarste in deze sector. Hoger plan Het is voor het eerst dat de Sowjet-Unie op zo grote schaal in ons land pootaardappe len koopt. De Russen willen hun aardap pelrassen op een hoger plan brengen. Adjunct-secretaris ing. H. de Kroon van de Groninger Maatschappij van Landbouw: „De Russische order komt goed gelegen, aangezien deze de markt van aardappel- pootgoed kan doen opleven. Dit zal geen nadelige invloed hebben op de teelt in ons land. al is deze opdracht wel wat laat, om dat de export van pootgoed al voor een belangrijk deel plaats heeft gehad naar landen waar eerder wordt geoogst dan bij ons". De aardappelen voor de Sowjet- Unie gaan daar in mei de grond in. De aardappelhandel spreekt van een zeer grote hap uit onze eigen voorraad poot goed. Voor eigen gebruik zijn daardoor aanzienlijk minder pootaardappelen be schikbaar. Insiders verwachten niet dat we straks zelf pootgoed moeten kopen in het buitenland. Een prijsstijging van het pootgoed zit er echter zeker in. In hoever re dit deze herfst leidt tot een hogere aard appelprijs voor boer en consument, laat zich nog niet goed inschatten, aldus de aardappelhandel. De bedrijven die de Russische order in dank hebben aanvaard, zijn de ZPC (Zaai- en Pootgoedcentrale in Leeuwarden). Agrico in Emmeloord en Wolf en Wolf in Lelystad ARNHEM ZGPD) - De leiding van kunstvezelproducent Enka, dochter van multinational Akzo, denkt althans een deel van de duizend overtollige medewerkers in Breda en Arnhem elders binnen Enka- en Akzo-bedriiven werk te kunnen bieden. Werknemers van Enka in Breda verlaten het bedrijf, waar sommigen hun gehele werkzame leven hebben doorgebracht. Benadeeld be gebroeders C. J. en L. var. I der Vliet, groot aandeelhouders van de in staat van faillissement verke rende bouwmaatschappij Van der Vliet-Wernink Be i heer NV, hebben bij de Am- j sterdamse rechtbank een ver- j zoekschrift ingediend tot hel houden van een aandeelhou dersvergadering. De vice- president van de Amsterdam- I se rechtbank, mr. E. W. de j Kruijff, zal de zaak op 21 ja- 1 nuari behandelen en naar ver- wachting op die dag uit spraak doen. zo hebben ge noemde groot- 1 aandeelhouders bekendge- maakt. (Volgens de heer C. J. van der Vliet is de zeldzaam voorko- mende procedure aanhangig gemaakt omdat hij en zijn broer zich ernstig benadeeld voelen door het gevoerde be- leid van directie en commis sarissen. Onlangs bleek dat de Raad van Commissarissen zichzelf ontbonden had en dat er ook geen directie meer aan wezig was. Piloten staken Piloten van de Italiaanse lucht vaartmaatschappij Alitalia zijn gisteren begonnen aan de eerste dag van een staking van een week. Alle internatio nale vluchten op één na vielen uit als ook negentig procent van de binnenlandse vluch ten. De Italiaanse piloten eisen met de actie meer loon. Zij verdie nen op het ogenblik tussen de 40.000 en 80.000 gulden per jaar. Maar hebben verklaard dat dit slechts de helft is van wat piloten in de meeste an dere Europese landen als sa laris ontvangen. Loonsverhoging Tachtig procent van de werkne mers van de Britse fabrieken van Ford heeft zich bij een stemming akkoord verklaard met een loonsverhoging van 9,5 procent. De vakbonden die de 60.000 werknemers bij Ford vertegenwoordigen, hadden dit loonaanbod ver worpen. De inflatie in Groot- Brittannié bedraagt op het ogenblik ongeveer 15,1 pro cent op jaarbasis. De arbeids overeenkomst bij Ford is in het verleden vaak een lei- i draad geweest voor de rest van de Britse particuliere in dustrie. LEIDEN - Op de Leidse veemarkt wer den vandaag 4105 dieren aangevoerd. In lotaal werden maandag en dinsdag 5903 dieren aangevoerd. Slachtrunderen 181; «ebruiksvee 200; graskalveren 20; nuch tere kalveren 1763; veulens/pony's 8; Varkens 1257; biggen 38: schapen/lam- Ineren 533; bokken/geiten 85. plachtvee- prijsnoteringen slachtrunde ren hetzelfde als gisteren. Nuchtere Slachtkalveren van 125 tot 200; slacht- Zeugen van 230 tot 240. Gebruiksvee: melk- en kalfkoeien van 1650 tot 2965; ■varekoeien van 1050 tot 2200; pinken van ■800 tot 1500; graskalveren van 250 tot i800; nuchtere kalveren rood 250 tot 425; Zwart van 185 tot 315; biggen van 85 tot 93; schapen van 180 tot 240v lamineren an 200 tot 230; geiten van 20 tot 85; le waliteit lammeren 140 tot 310. 'Toelichtingen; slachtrunderen matig, re delijk, stabiel; kalf- en melkkoeien dito; 'varekoeien dito. vaarzen en pinken dito; graskalveren dito; nuchtere kalveren re delijk. redelijk, iets hoger; varkens ruim, redelijk, iets lager; lopers en biggen ma tig, matig, stabiel; schapen/ redelijk, re delijk, iets lager. ïROENTEVEILING KATWIJK AAN )EN RIJN: Datum 19-1-1981. loerekool per kg 32-96, Waspeen AI per ast 16,--21,70. Waspeen All per kist 7,-- 10,-. Waspeen BI per kist 16,- r 20,-. Was- >een Bil per kist 7,20, Waspeen Cl per cist 13,90 -15,10, Waspeen CII per kist 5 - 12.70, Aanvoer: 164 ton. Breekpeen AI per kist 5,20-13,70, Prie A per kg 61-1.33, Uien per kg. oe.-73, Knolselderij 51-66. Begin dit jaar had Akzo Nederland 740 vacatures; bij de gezonde Enka- vestigingen in Emmen, Ede, Steenbergen en Arnhem waren er nog eens 250 vrije banen. Jaarlijks is er bij Akzo Nederland een ver loop van 2800 medewerkers. Volgens mr. D. Sorgdrager, lid van de raad van bestuur van het Ne derlands-Duitse Enka. is het on denkbaar dat het verlies aan ar beidsplaatsen in Breda door deze vacatures geheel gecompenseerd kan worden. "Maar voor een deel van het personeel, ik denk daar bij aan enkele honderden, moe ten er mogelijkheden zijn". Voor het Enka-personeel in Breda - 700 mensen, onder wie een aantal Belgen - betekent aanvaarding van banen bij andere Akzo- en Enka-bedrijven dat ze moeten verhuizen. Uitvoering van het Akzo-plan om in Breda een verffabriek te bouwen, is niet bin nen vijf jaar te verwachten. De bereidheid van het Bredase per soneel om elkders in ons land bij Akzo-Enka aan de slag te gaan zal, zo wordt algemeen aangeno men, niet groot zijn. De 250 Enka-vacatures bestaan bij de bedrijven in Arnhem (Kleefse- waard), Ede en Emmen. Deze vestigingen blijven bij de giste ren aangekondigde sanering als gevolg waarvan vierduizend ba nen bij Enka in ons land, West- Duitsland en Noord-Ierland ver loren gaan, buiten schot. In deze BRUSSEL (GPD) - Bij de Europe se Commissie leeft de hoop dat de niéuwe Amerikaanse regering onder president Reagan snel een einde maakt aan de lage prijzen voor olie en aardgas, die door de Amerikaanse industrie als grond stof worden gebruikt. Door dit voordeel is de produktie en export van goedkope Ameri kaanse synthetische vezels enorm gestegen. Europese on dernemingen, zoals Akzo, raak ten daardoor een deel van de Eu ropese markt voor deze produk- ten kwijt. De Amerikaanse export van syn thetische vezels - en de laatste tijd ook van laken en garen - naar bedrijven worden vrijwel zonder uitzondering winstgevende pro- dukten gemaakt, variérend van rayon-textiel en sponsen tot ban den garens en industriële garens. Enka neemt in een aantal van de ze sectoren een overheesende po sitie op de wereldmarkt in. Om die positie te behouden is vol gens Enka sanering van de ver liesgevende produktie onvermij delijk. De voorgestelde maatre gelen leveren een besparing van 150 tot 200 miljoen gulden per jaar op. Dat bedrag komt overeen met het verlies van tweehonderd miljoen dat Enka over 1980 ver wacht. In 1979 was op de produk tie van de onverkoopbare synthe tische textiel- en tapijtgarens en vezels al een verlies van 150 mil joen geleden Toch maakte Enka als groep in dat jaar voor het eerst weer een bescheiden winst dank zij de goede resultaten van de an dere produkten die inmiddels ruim 60 procent van de totale om zet uitmaken. Intussen blijft de raad van bestuur van Enka nog hopen op uitvoe ring van het zogenaamde Arenka- project, dat voorziet in de ver vaardiging van een nieuwe super vezel. Hiervoor is het plan fabrie ken te bouwen in Emmen en Def- zijl. In de research van de Arenka- vezel is al honderd miljoen gul den geïnvesteerd. Binnen enkele maanden wil de Enka-leiding, zo werd maandag meegedeeld, de de EG is een van de belangrijke handelsvraagstukken die op het ogenblik tussen Amerika en de Europese Tien bestaan. De sterke Amerikaanse concurrentie is vooral in Engeland en Italië, en in mindere mate in Frankrijk geble ken. Tijdens hoorzittingen in de Ameri kaanse senaat zei de nieuwe Amerikaanse bewindsman voor energie dat hij het prijsvoordeel voor olie, dat de Amerikaanse in dustrie geniet, direct wil afschaf fen. "Dat zou een eerste goede stap zijn. We hopen dat er ook sneller een einde komt aan de la ge prijzen voor aardgas", aldus een zegsman van de Europese knoop definitief doorhakken. Bonden verbijsterd De vakorganisaties Industriebond FNV en de Unie BLHP zijn "ge schokt en verbijsterd" door het aangekondigde saneringsplan voor Enka-Europa, de kunstve- zelgroep van het Akzo-concern. Uitvoering van dat plan vergt in West-Europa ten minste vierdui zend arbeidsplaatsen, waarvan ruim duizend in Nederland (730 in Breda en driehonderd in Arn hem). Vooral de voorgenomen sluiting van de Enka-spinnerij in Breda - vermoedelijk nog dit jaar - is de bonden in het verkeerde keelgat geschoten. Een niet- onderbouwde panieksituatie", aldus de Unie BLHP. Volgens de bonden heeft de Enka- top in maart vorig jaar nog ver klaard dat de Bredase vestiging van het Nederlands-Duitse con cern behouden blijft. Een belofte die nu geweld wordt aangedaan, omdat de spinnerij in zijn geheel wordt overgeplaatst naar de En- ka-vestiging in het Westduitse Oberbruch. De bonden spreken van "geschuif met produkties" en verwijten de Enka-leiding de vestiging in Breda op te offeren. Overigens gaan in Oberbruch (4200 werknemers) ondanks de voorge nomen overplaatsing zo'n 830 ar beidsplaatsen verloren. commissie, het dagelijkse EG- bestuur. Volgens EG-experts krijgen de Amerikaanse fabrieken voor syn thetische vezels hun olie en aard gas tien tot vijftien procent goed koper dan de Europese concurre rende bedrijven. Tegendruk Na herhaalde klachten van Europe se kant en tegendruk van de be trokken Amerikaanse onderne mingen kwam het onder presi dent Carter tot een afspraak: het olieprijsvoordeel zou in septem ber 1981 worden opgeheven. Aan het aardgas voordeel zou in vijf Cijfers Na door de Enka-raad var. bestuur te zijn ingelicht, verklaarden vak bondswoordvoerders gisteren zich eerst met hun (kader)leden over de ontstane situatie te willen beraden alvorens opnieuw met de bedrijfsleiding te praten. Dat tweede gesprek met de Enka-top is op 2 februari. Vooruitlopend daarop kondigden Akzo- specialist J. Schermer (Industrie bond FNV) en G. van Os (Unie BLHP) aan bij die gelgeenheid inzage te willen hebben in de fi nanciële gegevens. "Een dergelij ke onderbouwing ontbreekt nu totaal", aldus de bonden. Schermer zei het voorts opvallend te vinden dat de Enka voorname lijk oorzaken van buiten af (zware concurrentie en overcapaciteit) noemt voor de slechte gang van zaken. De bedrijsleiding dient wat hem betreft ook de hand in eigen boezem te steken. "Te spre ken van een afwachtend en de fensief beleid is nog zwak uitge drukt. Er is sprake van totale ca pitulatie", aldus Schermer. jaar een einde worden gemaakt. In Brussel wordt afgewacht wat de regering-Reagan op dit gebied gaat ondernemen. Aangedron gen wordt ook op de opheffing van het verbod op de export van nafta, het oliederivaat dat de be langrijkste grondstof is voor de Europese producenten van syn thetische vezels. In Amerika wordt als grondstof ook veel ethyleen gebruikt. Dit wordt ge wonnen uit aardgas. De Amerikaanse export naar de EG schijnt zich nu min of meer gesta biliseerd te hebben. Spectaculai re groei vond twee jaar geleden plaats. Voor polyester haren steeg het Amerikaanse markt- BREDA (GPD) - „Je weet na tuurlijk al jaren dat er ontsla gen kunnen vallen. Maar als je zo plotseling hoort dat alles weggaat, is dat toch een enor me klap. Voor iedereen". En- ka-werknemer J. Verheijen is met stomheid geslagen. Hij verlaat 's middags bij de ploegwisseling als een van de laatsten het terrein. Na bijna 35 jaar arbeid voor het Breda se bedrijf gaat straks ook voor hem de poort definitief dich- t. De stemming onder de Enka- mensen was gisteren gelaten. Het is over, beseffen ze. Later zal de reactie nog wel komen. aandeel in de EG bijvoorbeeld in één jaar (van 1978 tot 1979) van vier tot tien procent. In Italië rees deze import van 1,9 tot 9,9 pro cent en in Engeland zelfs van 5,9 tot 14,9 procent, allemaal in één jaar. In Brussel wordt erkend dat som mige synthetische vezels in Ame rika goedkoper dan waar ook ter wereld geproduceerd worden. Een woordvoerder: "Dat geldt trouwens niet meer alleen voor vezels. Sommige textielproduk- ten zoals denim en fluweel wor den in de VS goedkoper gemaakt dan bijvoorbeeld in Hong Kong, een van de goedkope textielpro- ducenten in de wereld". Invoer gestopt DEN HAAG (ANP) - Een geval van varkenspest, dat zich in Leidschendam heeft voorge daan. is voor Engeland aanlei ding geweest de invoer van vers varkensvlees uit Neder land stop te zetten. Het in voerverbod is vorige week vrijdag ingegaan. Volgens het produktschap voor Vee en Vlees, dat dit gisteren heeft meegedeeld, heeft het verbod geen grote economi sche betekenis. Sinds Enge land op 1 april vorig jaar de varkensvleesinvoer na een ja renlang verbod toestond, heeft Nederland er slechts 1.500 ton heen kunnen zen den. De inzet van de honderden ar beiders die zich sinds de be zetting van het bedrijf in 1972 zo voor Enka hebben uitge sloofd, is tevergeefs geweest. Verheijen: „Toen we aan de directeur vroegen wat er eventueel nog mogelijk is, kon hij maar vijf letters uit brengen: niets! Daar kunnen we het dan mee doen". De ploeg Enka-werknemers die gisterochtend om zes uur het bed opzocht, kon het defini tieve bericht over de sluiting het eerst via de radio verne men. De laatste dagen werd er op het bedrijf sceptisch gegist naar de plannen van de direc tie, maar zekerheid was er niet. Iemand van de expedi tie: .Als we wat te weten kwa men, was dat via de kranten. Zo ging het immers altijd. Een directie is nooit zo vlot met mededelingen en wacht tot het laatste moment". Ouderen De man, dertien jaar werkzaam bij Enka, ziet voor zichzelf nog wel mogelijkheden om in de toekomst elders aan de bak te komen. Maar hij be schouwt zich wel als een van de uitzonderingen onder de zevenhonderd arbeiders. „Ik raakte er behoorlijk van on dersteboven. Maar ik ben nog vrij jong. Er werken hier men sen die ouder zijn dan 55 jaar. Daarnaast is er nog een groep van driehonderd man tussen de 45 en de 55 jaar. Die eerste groep zit z'n tijd wel uit. Maar voor die tweede groep wordt het wel verschrikkelijk moei lijk om in de omgeving aan een baan te komen". JL y SChP b%P' 1.07° ScSüp^n" 1s'oOb ..'«vrnb Bnk. 187.00 Telegraaf 62.10 Tilb. Hyp. bk 135,00 T« Kebrlf Ver Glantf 29.90 isJS 34.50 HrjrnrrI rrrl j™° H'yers Wijk en Her 1S& BELEGGINGS INSTITUTEN Tokyo P Tokyo P Udi-Idvc Vlkin* GOUD EN ZILVEK Goud: onbew. 38700 - 39400. Vorige 39050 - 39750. Zilver onbew 967 - 1070 Vorige 980 - 1083. BUITENLANDS GELD fsS&rT iii 'j;ïï AMSTERDAM (ANP)- De Amster damse effectenbeurs gaf vandaag een kleurloos beeld te zien. De koersen waren over het algemeen lager, terwijl de activiteit op de vloer aan de zeer magere kant was. Ook van de zijde van de Amenkaanse beurs waren er van daag geen impulsen voor de han del aanwezig. Voor de internationale aandelen had de lagere dollar nog eens een drukkend effect, waardoor Ko ninklijke Olie vijftig cent omlaag moest naar 209. Hoogovens verloor dertig cent op 14.20 en Philips twintig cent op 15,30. Akzo. die danig gaan snijden in de kunstvezeldivisie Enka. kwam twee dubbeltjes lager uit op 17. Unilever bewoog zich enigszins te gen de draad in en steeg vijftig cent op .q&t.q*. Ook KLM klom iets en wel dertig cent op 59,80. De banken lagen aangeboden. Zo raakte de ABN drie gulden kwijt op 275 EN AMRO liet zeventig op 57,60. De 1

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17