Barcelona verslaat AZC met 12-19 Nieuwbouw Palace-hotel misschien nog dit jaar Estec vraagt en Katwijk betaalt voorzieningen Eindelijk FM op kabelnet Hazerswoude Bouw sociale werkplaats in Katwijk begint spoedig Start" goed begin voor vaste baan EINSDAG 20 JANUARI 1981 Ruim twee jaar ont siert het door brand geteisterde Palace Hotel het aangezicht van de Wilhelmina boulevard in Noord- wijk. Voor 1 mei moet het gebouw worden gesloopt. Op de foto is duidelijk te zien hoe het vuur destijds het dak geheel heeft ver woest. KATWIJK Kosten van voor zieningen die binnen de Kat- wijkse gemeentegrenzen op verzoek van de Estec, het euro- pese ruimtevaartcentrum in Noordwijk, moeten worden aangebracht, zijn voor reke ning van de gemeente Kat wijk. Dat bleek gisteravond tijdens de verga dering van de commissie voor finan- economische zaken. Dat die kosten door de gemeente Kat wijk moeten worden gedragen is. zo is inmiddels gebleken, het gevolg van af spraken die in het verleden door bur gemeester Bos en wethouder Berg man met de leiding van Estec zijn ge maakt. Over die afspraken ontstond tijdens de vergadering van de commissie overi gens verwarring. Voornamelijk omdat van wat is afgesproken niets is vastge legd. Ook ambtenaren zijn daarbij, zo is gebleken, niet betrokken geweest. Het enige "vaste gegeven" is eigenlijk de zogenaamde rode cirkel. Binnen die cirkel - rood omlijnd aangegeven op de tekening van het bestemmingsplan - kan Estec afwijken van de voorwaar den over ondermeer de hoogte van de bebouwing. Het lijkt er echter op dat Estec in het betreffende gebied veel verdergaande eisen kan stellen. Waarde kwestie kwam in de commissie aan de orde omdat Estec van de gemeente af scherming eist van een transformator gebouw in de wijk Rijnsoever. Die af scherming is nodig om problemen met de apparatuur van Estec te voorko men. De kosten daarvan zijn overigens niet al te hoog. Binnen de commissie voor financiën en economische zaken werd getwijfeld aan de waarde van afspraken die leden van het college van burgemeester en wethouders maken zonder dat de raad daarvan op de hoogte wordt gesteld en die afspraken goedkeurt. Al eerder moest de gemeente wijken voor eisen van de Estec. Volgens wethouder J. van Dijk zijn de «n in dit geval zo minimaal dat de gemeente daaraan zonder meer zou moeten voldoen. Zou dat niet gebeu ren. dan heeft de Estec toch de moge lijkheid om via "Den Haag" afscher ming van het trafogebouw te eisen. "Dat moeten wij zien te voorkomen", aldus wethouder Van Dijk. Commissielid Van Mierlo (D'66/Ge- meentebelangen) bleef echter bij zijn twijfels. Hij miste duidelijkheid over gemaakte afspraken. "Als commissie lid heb je récht op duidelijkheid", al dus Van Mierlo. NOORDWIJK - Vóór 1 mei ligt hotel Palace aan de bou levard van Noordwijk tegen de vlakte. Als alles meezit kan er zelfs nog dit jaar worden begonnen met nieuw bouw. Op gemeentelijk niveau is alles rond. Het wachten is nu nog op toestemming van de provincie. Zo luidt de gcdachtengang van burgemeester en wethouders van Noordwijk, vertolkt door wethouder Van Duyn, over de toekomst van het in december 1978 door brand zwaar gehaven de Palace hotel in de badplaats. Ruim twee jaar heeft het gebouw de Noordwijkse boulevard ont sierd. Vorig jaar maart heeft de gemeente de eigenaar opgedra gen het gebouw te slopen. Die is hiertegen in beroep gegaan. Gevaar Dat protest wordt deze maand in de gemeenteraadsvergadering behandeld. Het voorstel van burgemeester en wethouders over het beroep zal inhouden, aldus Van Duyn, dat sloop geen uitstel meer kan velen. Hier voor zijn volgens de wethouder twee redenen te i HAZERSWOUDE - De inwoners van Hazerswoude, die een aan sluiting hebben op het kabelnet, kunnen sedert gisteren naast de televisieprogramma's nu ook de FM-radiosiations ontvangen. Eind vorig jaar werd het kabelnet in Hazerswoude al officieel in be drijf gesteld, hoewel de gemeente het nog zonder de FM-signalen moest doen. Het bleek aanvanke lijk niet mogelijk twee geschei den paketten televisie- en radio signalen over de ene PTT-kabel langs de Oude Rijn te voeren voor respectievelijk Koudekerk en Hazerswoude. zonder dat er sto ringen optraden. Zoals bekend werkt Koudekerk samen in de Sodea-club (met Alphen) en wil Hazerswoude uitsluitend zaken doen met de Casper-groep, waar in een aantal regiogemeenten sa menwerkt. De PTT vond, dat bei de gemeenten best van de kabel langs de Rijn gebruik konden maken. De afdeling transmissie was niet van plan een-tweede ka bel te leggen. Aangezien de PTT-kabel maar een beperkte capaciteit heeft, moest het adviesbureau KAI uit Woer den een technisch hoogstandje uithalen om zowel Hazerswoude als Koudekerk een volledig eigen pakket signalen aan te bieden, zonder dat er wederzijds storin gen zouden optreden. Op kosten van de gemeente Hazerswoude moest speciale omzetapparatuur worden gebouwd, die zo'n zes duizend gulden heeft gekost. De PTT. die niet erg ingenomen was met deze ingewikkelde oplos sing, heeft de apparatuur nauw gezet getest. Vorige week zette de PTT het licht op groen. De inwoners van Hazerswoude kunnen vanaf gisteren afstem men op de FM-programma's uit Nederland (3), België (6) en West- Duitsland (3); verder kan men de Tweede Kamer-lijn beluisteren, de lokale omroep uit de hoofd stad radio Stad-Amsterdam en het programma voor de Ameri kaanse strijdkrachten in Europa. American Forces Network. sociale werkplaats te Katwijk komt eruit te zien zoals deze maquette aangeeft. "Het voormalige hotel vormt een duidelijk gevaar. Ik denk hier bij aan brandstichting of aan ongevallen. Een tweede reden is dat het aanzien van de boule vard door het half afgebrande gebouw ernstig wordt ge schaad". Waarom dan zolang gewacht met de behandeling van het be zwaarschrift van de eigenaar? Van Duyn: "Wij hebben zolang gewacht omdat wij op gemeen telijk niveau helemaal rond wilden zijn met de plannen. Dat is nu zover. Alles ligt bij de pro vincie. Die moet nu haar oor deel uitspreken. Als men daar ook inziet dat de huidige situa tie niet langer meer kan be staan, verleent zij misschien een bouwvergunning". Die bouwvergunning wordt dan verleend terwijl er nog een be zwaarprocedure van Kritisch Noordwijk, de werkgroep die ij vert voor "een leefbaar Noord wijk", loopt tegen het bestem mingsplan van de gemeente voor de boulevard. Wethouder Van Duyn ziet dit ook als een moeilijkheid: "Toch hoop ik dat de provincie een vergunning af geeft. De gemeente heeft alles gedaan wat binnen haar vermo gen ligt. Kritisch Noordwijk kan dan weer tegen het verle nen van die vergunning in be roep gaan. Maar dat hoop ik niet". Chantageachtig Navraag bij Kritisch Noordwijk leert dat dit ijdele hoop is. Het bestuurslid T. Boyenk: "Natuurlijk gaan wij tegen het verlenen van een vergunning in beroep. Wij willen een gezonde discussie over de boulevard en geen overhaaste beslissingen. Ik vind het ronduit chanta- geachtige toestanden met dat verpauperde gebouw. De ge meente moet niet voor de druk van de eigenaar zwichten. Het is een bekende truc van exploi tatiemaatschappijen om een ge bouw te laten verpauperen zo dat een gemeenteraad op een ge geven moment toestemming voor bouwen geeft met de ge dachte 'alles beter dan dit'. Nee, wij zullen doorgaan tot het bit tere eind". Boyenk zijn bezwaren richten zich tegen de architectonische waarde van het nieuw te bou wen complex en tegen het voor bijgaan aan de gedachten zoals die over het gebied zijn vastge legd in het bestemmingsplan. NOORDWIJK - Grofweg bestaat het nieuwbouwplan voor op de plaats van het oude Palace uit twee ondergrondse lagen. Eén bovengrondse laag en daarop appartementen. Onder de grond zal één laag als parkeergarage gaan dienen. De andere laag wordt recreatie ruimte. Onder andere komen daar bowlingbanen. Ook komen daar conferentiezalen en hore- Eén laag boven de grond wordt eveneens recreatieruimte. Bo venop die laag worden apparte menten gebouwd. Daarbij gaat het om ongeveer 60 apparte menten, verdeeld over vijf la gen. Boyenk: "Ik heb het ontwerp voor nieuwbouw gezien. Daarbij is geen sprake van vriendelijk bouwen. Ook gaat het ontwerp voorbij aan het toeristische ka rakter van de boulevard. Dure appartementen en koopflats voor toeristen? Het is toch ge bleken dat je die niet kwij traakt". Bioscoop Volgens Boyenk zijn er andere mogelijkheden: "Ik denk aan een soort conferentiecentrum met een bioscoop en een theater en allerlei toeristiche voorzie ningen. Huur-appartementen behoren ook tot onze wensen". Volgende week dinsdag neemt de Noordwijkse gemeenteraad in elk geval een beslissing over het oude Palace. Het zal waar schijnlijk worden gesloopt. KATWIJK - Nog hooguit enkele weken, dan gaat de eerste paal de grond in voor de nieuwe sociale werkplaats van het werkvoorzie ningsschap 't Heem. Het wachten is nog op de goedkeu ring van het bouwplan door gede puteerde staten, het dagelijks be stuur van de provincie Zuid- Holland. Die goedkeuring is - zo verwacht men - nog maar een for maliteit. Een voorlopige datum voor de 'eer ste paalslag' is al gekozen: 9 fe bruari. De nieuwe sociale werk plaats komt op het industrie terrein 't Heen in Katwijk-Noord, op de hoek van de Blekerstraat en Heerenweg. De bouw gaat ruim drie miljoen gulden kosten. De totale kosten, dus inclusief inrichting van het nieuwe onderkomen, zullen rond de 5 miljoen gulden bedragen. De kosten zullen worden gedragen door de gemeenten die het schap in het leven hebben geroepen. Dat zijn Katwijk, Rijnsburg, Val kenburg en Wassenaar. Het terrein waarop de nieuwe Averkplaats wordt gebouwd is ruim 7000 vierkante meter groot. Ongeveer 3000 vierkante meter daarvan wordt bebouwd. Het res terende deel blijft gereserveerd voor eventuele uitbreiding in de toekomst. Het werkvoorzieningsschap is nu nog gevestigd in twee gebouwen: aan de Jan Evertsenlaan en aan de Ambachtsweg. Daar had het schap de afgelopen jaren voort durend te kampen met ruimte nood. Het is de bedoeling dat het schap het onderkomen aan de J. Evertsenlaan ook in de toekomst blijft gebruiken. Daar zullen de geestelijk gehandicapten worden ondergebracht die nu nog in het gebouw aan de Ambachtsweg zit ten. Ruim tien jaar heeft het werkvoor zieningsschap gezocht naar bete re huisvesting. In april van het vorig jaar keurde de gemeente raad de verkoop van de grond in 't Heen aan het schap goed. Via af koop van het pacntcontract met een Valkenburgse tuinder slaag de de gemeente erin de grond vrij te krijgen. Het nieuwe gebouw wordt neerge zet door een bouwbedrijf uit het Noord-Brabantse Veghel. Ver wacht wordt dat de bouw onge veer negen maanden in beslag zal Er zullen in het nieuwe gebouw be halve kantoren voor de admini stratie vier afdelingen worden ondergebracht: een stoffeerderij, een pottenbakkerij en de afdelin gen elektrotechniek en metaalbe werking. Direct achter de ingang komt een expositieruimte. Ook een kantine zal er te vinden zijn. De werkplaats gaat plaats bieden aan 150 man. Personeel en licha melijk gehandicapten die in het kader van de wet sociale werk voorziening te werk zijn gesteld. ALPHEN AAN DEN RIJN De schietbaan voor de politiekorpsen uit de re gio, die wordt aangelegd achter het geniecomplex aan de Hoorn, zal ongeveer vijf miljoen gulden gaan kosten. Met name de voor zieningen om het geluid te weren, zijn vrij kostbaar. De verwachting is, dat nog dit jaar de trainingsbaan in gebruik kan worden geno men. Het ministerie van binnenlandse zaken heeft vijf miljoen gulden voor de oefenaccommodatie in Alphen op de begroting 1981 staan. Het is daarom zaak enige vaart achter de plannen te zetten om niet buiten de boot te vallen. Vorig jaar heeft Zaanstad een nieu we trainingsbaan gekregen. Deze baan zal model staan voor Al phen. Volgende week brengen burgemeester M. Paats, politie mensen en ambtenaren van Openbare Werken een bezoek aan de baan. De preciese plaats voor de schiet baan is nog niet bekend, in ieder geval ergens achter het complex van de genie en het terrein van de Alphense Hondenclub. Het ter rein grenst aan de zuidkant aan de spoorlijn Alphen-Leiden. De baan zelf zal ongeveer honderd bij veertig meter worden en ge schikt zijn om zowel met pistool als met karabijn te oefenen. Ver- dienstgeb^w en'hetparkererL" Grondaankoop Een oefenbaan is hard nodig, want nu moeten de politiemensen uit Alphen uitwijken naar een schietbaan van een particulier in Leiderdorp. Een enkele keer wordt ook op een militaire baan in de Harskamp geoefend. Uit breiding van de oefenmogelijk heden voor de politiemensen uit deze regio is dan zeer noodzake lijk. De gemeente Alphen zal ervoor zorgdragen, dat de schietbaan wordt gerealiseerd. Alle kosten inclusief renteverlies kunnen vervolgens worden gedeclareerd bij het ministerie. De gemeente zal van één of meerde re eigenaren de benodigde grond moeten aankopen. Eén van de grondeigenaren is de genie die overigens zelf ook bepaalde plan nen heeft om naar achteren uit te breiden. Wellicht zal er grond ge ruild kunnen worden. Het be stemmingsplan verzet zich niet tegen de aanleg van de trainings baan. Wél zal een hinderwetver gunning moeten worden afgege ven. Om aan de hinderweteisen te voldoen zullen schermen zowel van boven als opzij nodig zijn om aldus onaanvaardbare geluid soverlast te voorkomen. De baan wordt gedeeltelijk overdekt, zo dat ook bij slecht weer kan a den geoefend. Dienstpistool Behalve dat veel tijd verloren gaat door het reizen naar de oefen plaatsen. zitten de politiemensen ook dringend om een oefenruim te verlegen vanwege de invoering van het nieuwe dienstpistool Walther P 5. Voordat dit wapen gebruikt mag worden, moet de politieman er uiteraard ver trouwd mee worden gemaakt. Als de schietbaan klaar is, zullen veel politiekorpsen uit de regio hun mensen voor schiettraining naar Alphen sturen, zowel ge meente- als rijkspolitie. ALPHEN AAN DEN RIJN - Het Alphense niet-commerciele uit zendbureau 'Start' heeft in het af gelopen halfjaar rond de 60 werk zoekenden aan een vaste baan ge holpen. Dit is ruim de helft van het aantal uitgezonden werk krachten. Stichting Uitzendbureau Arbeids voorziening Start begon in Al phen in juni 1980 haar activiteiten voor uitsluitend werkzoekenden die staan ingeschreven bij het Ar beidsbureau. Het is een stichting die werkt zonder winstoogmerk en wordt bestuurd door overheid, werknemers- en werkgeversor ganisaties. Het streven van Start is werkzoekenden aan een vaste baan te helpen via uitzend werk. Aangezien het uitzendbureau werkt zonder winst, is het voor de werkgever goedkoper om via Start aan een werkkracht te ko- Concurrentie voor de commerciële uitzendbureu's? "Ik denk van niet", aldus F. Dekker van de Al phense Start, "Ook voor het tijde lijk werk laten wjj bij de bedrij ven een sollicitatieprocedure vol gen omdat op de achtergrond steeds de hoop op een vaste baan meespeelt. Bedrijven die werk krachten nodig hebben om bij voorbeeld pieken in het bedrijf op te vangen, stappen naar een commercieel uitzendbureau. Wat betreft het aantal werkzoeken den die via ons een vaste baan heeft gevonden mogen we niet mopperen". Officieel is Start begonnen op 1 ja nuari 1978 en telt inmiddels een groot aantal bureaus, verspreid over het gehele land. Het lande lijk behaalde resultaat over de Start-bureaus over 1979 is dat van de ruim 6000 uitgezonden werk krachten er 25 procent in vaste dienst trad. Het Alphense Start- uitzendbureau is te vinden aan de Blijenbergstraat 12. ALPHEN AAN DEN RIJN - AZC/ Microlife en het Alphense pu bliek hebben gisteravond in het zwembad De Dillen eens goed kennis kunnen maken met Spaans topwaterpolo. Kampioen CN Barcelona, het afgelopen weekeinde nog winnaar van het Van Haselentoernooi, fungeerde als sparringpartner en dat lever de AZC een forse 12-19 nederlaag op. Vooral het optreden van de fameu ze Spaanse international Estiarte zal de Alphenaren lang in het ge heugen gegrifd blijven. De zeer talentrijke aanvaller van Barcelo na maakte van zijn optreden in een ploeg met zes internationals een ware demonstratie. Estiarte opende in de eerste periode vJn zeven minuten - er werd vol gens de nieuwe internationale spelregels gespeeld - met vier ui terst fraaie treffers op rij. Later in de wedstrijd voegde hij er, veelal na schitterende acties, nog eens zeven aan toe. Daar waar de Ne derlandse topploeg twaalf keer scoorde, nam Estiarte er zelf al elf voor zijn rekening. Het Alphense publiek - 150 man sterk - kreeg pas laat in de gaten wat voor een geweldige speler zij aan het werk zagen omdat AZC tot halverwege de derde periode Barcelona redelijk goed kon vol gen. Maar toen het verschil uit groeide tot vier doelpunten, kreeg Estiarte terecht open doek je voor zijn "one-man-show", clie een lust voor het oog was. Het slotoptreden van de Spaanse sterspeler vergoedde erg veel van de verminderde spanning, toen AZC in het laatste part door ver moeidheid slordige fouten ging maken en Barcelona nog ver weg zwom. De Alphense supporters stonden er niet meer bij stil dat hun ploeg nog zo op afstand gezet werd. Manuel Estiarte stal gister avond niet alleen de show. maar op de valreep ook nog de harten van de toch best verwende aan hang Maar Barcelona bestond natuurlijk niet alleen uit Estiarte. Zoals ge zegd zwommen er nog vijf inter nationals rond in het team. dat door de Hongaarse trainer Mar- kovits eindelijk weer op de eerste plaats van de Spaanse competitie is beland. In de snelle, hecht door timmerde formatie speelden met name doelman Franch, Gonzalez, Jané en Marimon een goede par tij. AZC moest het zonder internatio nal Eric Noordegraaf (griep) doen, maar zag Frank van de Ak ker een goede terugkeer in het ba siszevental maken. Dat laatste is met name belangrijk voor de her vatting van de competitie, waarin AZC zaterdag Zian Vitesse op bezoek krijgt. Aleer de Alphense ploeg enige grip op het snelle, ge slepen spel van Estiarte es. kreeg, keek het al tegen een 3-6 achterstand aan. Die eindscore van de eerste periode deed wat onwennig aan, maar normaal worden er dan ook partjes van slechts vijf minuten gespeeld. In de tweede periode kreeg AZC toch aansluiting (7-8) en behield die tot halverwege de derde fase bij een 9-10 tussenstand. Slechts eenmaal (bii 8-8) konden Buunk c.s. de stand in evenwicht bren gen; voor het overige ging Barce lona aan de leiding. De genadeklap viel toen AZC tot tweemaal achtereen verzuimde om een man-meer-situatie te be nutten. Barcelona toonde toen z'n kracht nog eens ten overvloe de door die minderheden zelf uit te buiten: 9-13. Het Spaanse ze vental, dat op het Van Haselen toernooi ook al met de extra speelduur was geconfronteerd, bleek in de laatste zeven minuten onder aanvoering van Estiarte ook over een betere conditie te beschikken: 12-19. Vanavond komt Barcelona in actie tegen ZijL/LGB, waarna de ploeg naar Berlijn afreist om aan een toernooi van Spandau deel te ne men, alvorens terug te gaan naar Spanje. Periodestanden AZC - Barcelona 3-6, 4-2, 4-6, 1-5. Scores AZC: Buunk 4, Verboom 2, Stroboer 2, Van de Akker 2, De Vogel 2. en Van Es 1. Scores Barcelona: Estiarte 11. Ma- nnon 2. Chilhda 1Jané 2. Aquilar 1 en Odena 1. WIM VAN WANROOY

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15