Rusland zet rem op walvisvangst Ik schrijf alleen nog liedjesdie ik zelf wil Moskou: VS krijgen rijkeluiskabinet Onzekerheid in bouw over vakantietijdstip DINSDAG 20 JANUARI 1981 Volgens Greenpeace i de behoeften van de etnische groepen in het verre noorden". Volgens Tass zijn al reserves aan walvissen geschapen in verschei dene gebieden. Drie grote fa- PARIJS/DEN HAAG - De Sowjet-Unie heeft besloten de commerciële walvisvaart stop te zetten. Dit heeft de milieu-organisatie Greenpeace gisteren in Parijs bekend gemaakt. Greenpeace zegt dat de aankondiging van de stopzetting werd gedaan door het Russische persbureau Tass in een bericht vanuit Wladiwostok. Volgens het geciteerde Tass- bericht "heeft de Russische vis sersvloot in het verre oosten de commerciële walvisvaart in 1981 stopgezet. Slechts enkele dieren zullen nog worden gevangen om MOSKOU (UPI) - De Sowjet-Unie heeft gisteren scherpe kritiek geuit op de ministerskeuze van de nieuwe Amerikaanse president Reagan. Rea gan heeft een "regering van en voor miljonairs" gevormd, zo staat in het Russische regeringsblad Izvestia. De hoge kosten van de inhuldiging van Reagan kunnen als een aanwijzing voor de opvattingen van de nieuwe regering worden gezien. In 1977 kostte de inhuldiging vier miljoen dollar, nu het dubbele, aldus de krant. "Geen slechte start voor een regering die een zuinig beleid en een even wichtige begroting heeft aangekondigd". Het nieuwe kabinet "staat ver van de mensen af en is een regering van miljonairs voor miljonairs", zo staat in de krant. De nieuwe minister van financiën, Donald Reagan, komt van een onderneming uit Wall Street waarvan bekend is dat zij met geldbuidels zwaaiende klanten helpt, bij het ontduiken van de belastingen. De nieuwe minister van landbouw kwam er eerder openlijk voor uit "het voedselwapen in het buitenlandse beleid te willen gebruiken". Over de nieuwe minister van arbeid, Ray Donovan, zegt Izvestia dat hij bij een bedrijf heeft gewerkt dat zijn goede naam heeft bezoedeld door zijn banden met de georganiseerde misdaad in vakbonden. De komende Amerikaanse ambassadeur in de Verenigde Naties, Jean Kirkpartick, beschuldigt de VN van onrechtvaardigheid en hypocrisie en eist dat de VS uit de VN treden, aldus de krant. Op de nieuwe minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, heeft Izvestia aan te merken dat hij commandant is geweest van de NAVO-troepen in Europa. brieksschepen van de Russische vloot zijn omgebouwd voor nor male visvangst en het exploiteren van andere voedselbronnen op zee, aldus Tass. Greenpeace in Parijs zei gisteren dat het Russische besluit het be langrijkste is in de campagne tot het beschermen van de walvissen sinds de Verenigde Naties in 1972 opriepen tot stopzetting van alle walvisvangst. De Sowjet-Unie had namelijk op één na de groot ste walvisvloot ter wereld, na Ja pan. Deze twee landen waren ver antwoordelijk voor 70 procent van de walvisvangst, aldus Greenpeace in een communiqué. Hieraan wordt nog toegevoegd dat Japan nu in belangrijke mate is geïsoleerd. De hoop wordt uit gesproken dat andere landen die de valvisvangst beoefenen, zoals Japan, Spanje, IJsland, Chili, Brazilië, Noorwegen en Zuid- Korea, het voorbeeld van Mos kou zullen volgen. Een woordvoerder van de Neder landse afdeling van Greenpeace zei: "Als dit bericht juist is, bete kent dit een enorme ommezwaai in de commerciële walvisvaart. Samen met Japan was Rusland het enige land dat nog gebruik maakte van fabrieksschepen voor het verwerken van walvis sen. Japan en Rusland nemen in de internationale commissie voor de walvisvaart (IWC) al jarenlang een hardnekkige houding aan te gen het stopzetten van de walvis vangst. Nu Rusland ermee is ge stopt, is er hoop dat ook het Rus sische stemgedrag in de IWC zal veranderen en dat nu alle aan dacht op Japan kan worden ge richt". Greenpeace heeft al vele jaren ac ties gevoerd tegen de walvis vangst. I i LOS ANGELES - De voormalige wereldkampioen boksen, Mo hammed Ali, spreekt troostende woorden tot een 21-jarige Ameri kaan, die had gedreigd van de negende verdiepeing van een brand trap bij een gebouw in Los Angeles te springen. Ah keerde - met de man - terug naar beneden. BADHOEVEDORP (GPD) - De bouwvak lijkt niet goed raad te weten met de vrijheid om zelf te kunnen bepalen wanneer men met vakantie gaat. Bij veel bouw ondernemingen is nog geen be slissing genomen of een vakan- tierooster wordt opgesteld dan wel het gehele bedrijf voor drie weken wordt gesloten. Deze ver warde situatie maakt het de bouwvakarbeiders onmogelijk nu al een vakantieverblijf te re- r het komend zomer- In tegenstelling tot voorgaande ja ren zijn werkgevers noch werk nemers in de bouw aangewezen op een vakantieperiode van drie aaneengesloten weken die tevo ren is vastgesteld. Men kan nu in principe zelf beslissen in welke periode men zijn vakantie op neemt. Volgens directeur Van Eeghen van Vrij-Uit, de grootste organisatie in Nederland op het gebied van de verhuur van vakantieverblij ven in binnen- en buitenland, heeft de bouwwereld zich nog on voldoende op deze nieuwe situa tie ingesteld. "Wij worden over spoeld met telefoontjes van soms wanhopige bouwvakkers met de vraag accommodatie voor hen vast te houden. Dat is ons echter om praktische redenen niet mo gelijk. omdat wij anders de ande re cliënten zouden duperen". De directie van Vry-Uit verwacht, dat de achterstand straks snel zal worden ingelopen wanneer er meer duidelijkheid is ontstaan over het tijdstip waarop de Ne derlandse bouwvakkers met vakantie gaan. Groningen wil complex Union overnemen GRONINGEN (ANP)- De gemeen te Groningen wil de gebouwen, voorraden en machines van de eind vorig jaar failliet verklaarde herenkledingfabriek Union over nemen. Enige tijd terug heeft de gemeente een bod gedaan op het bedrijf, dat inmiddels door de cu rator van het bedrijf is gehono reerd. Hoe hoog het bod is, is nog niet bekend gemaakt. De ge meenteraad zal nog zijn goedkeu ring aan het overname-voorstel moeten hechten. Door de overna me zou de situatie zodanig bevro ren kunnen worden, dat het be drijf eventueel weer kan worden voortgezet. LEZERS SCHRIJVEN Digros Gaarne wil ik reageren op het stuk in de krant van donderdag 15 ja nuari j.l. over, "Digros wil nog twee supermarkten erbij". Waar om niet in het Morskwartier? Aan het Diamantplein? Een woordvoerder van Ennia Ver zekeringsmaatschappij vertelt in de krant "Centra zit er al". Maar waarom zijn er elders in de stad wel concurrerende winkels bij el kaar"' Zoals bijvoorbeeld op het Bevrijdingsplein, Albert Heijn, Gruma, Edah Er is wel degelijk behoefte aan een Digros, en wel een hele grote. Wy zitten hier vast aan een dure Cen tra. Heeft de Centra het alleen recht? Als het gemeentebestuur de econo mie wil opvoeren, moet Digros hierheen komen, want wy als Morsbewoners voelen ons ge noodzaakt om buiten Leiden on ze inkopen te doen. daar de bin nenstad met de auto slecht te be reiken valt door de parkeerpro blemen Door de uitbreiding met Koppel- stein en Boekhorst in het Mors kwartier dacht ik wel dat de komst van Digros zeer noodzake lijk zou zyn. Harry de Lange Jan Palachstraat 24 Leiden. JoostNuissl: "In een heel jaar tij ds schreef ik. geloof ik. bijna honderd liedjes voor anderen en voor mezelf slechts vier. Toen dacht ik: dit wordt te gek", (foto Roland de Bruin). in de wereld van de popmu ziek ook. Steeds vaker ont trekken artiesten zich aan het circuit van de commerciële platenmaatschappijen en richten een eigen labeltje op, waar de hitgarantie niet voor op staat." Die hitgarantie heeft Nuissl als tekstdichter en zanger zelf ja renlang moeten leveren. „Bij de grote platenmaatschappij en gaat het niet om leuke tek sten maar uitsluitend om hits. Dus wanneer een tekst maar even naar het literaire zweemde, werd er geschrapt. Elk ironisch of satirisch zin netje moest eruit, terwijl ik met ,,Ik ben blij dat ik je niet vergeten ben" toch heb aan getoond dat ook zulke liedjes een hit kunnen worden." Deadlines Desondanks zijn het volgens Nuissl louter de herkenbare teksten, waarop de platen maatschappijen zitten te wachten. „Ik zie het echter niet als m'n levensvervulling om mijn ideëen nog langer in een verkoopbare vorm te per- Bovendien'weet de gebrilde tekstdichter, „zat je constant tegen deadlines aan te werken. Die druk valt nu weg. Vanaf nu zal ik nog slechts de liedjes schrijven, die ik zelf wil." .Niet dat ik daar echt proble men mee heb gehad. Want wat ik te melden had, heb ik gelukkig altijd in mijn eigen Volgende maand (1 februari) maakt zanger, tekst dichter en producer Joost Nuissl zijn debuut als theaterdirecteur. En wel van het Waagtheater in Delft. „De druk van het liedjes moeten schrijven valt nu weg", zegt Joost. „En dat komt goed uit, want in het liedjesschrijven had ik geen artistieke bevrediging meer. Telkens weer zat je vast aan die hitgarantie, die de platenbazen verlangden. Als tekstdichter moest je teveel concessies doen. Bo vendien maakte ik met m'n theaterprogramma zo'n 80.000 kilometer per jaar. Dan ga je denken: Wat ben ik nou: artiest of beroepschauffeur?" APPELTERN/DELFT - Vorig jaar. Joost Nuissl, de man die volgende maand als directeur van het Waagtheater in Delft aan de slag gaat, schreef toen liedjes. Het ene na het andere. Oei, wat ging dat snel. Maar Rob de Nijs en Lenny Kuhr, Willem Duyn en Conny Vandenbos, allemaal hingen ze dan ook voortdurend aan de bel. Dus Joost compo neerde en componeerde én reisde. Want als vertol ker van de lichte muze had hij ook nog z'n eigen theaterprogramma, waarmee hij door 's lands dre ven toerde. Dat betekende dus kilometers maken. Over een heel jaar liefst 80.000 en daar schrok de Appelterner toch wel even van. Hij bemerkte dat de ar tistieke bevrediging in z'n werk zoek was en besloot gas terug te nemen. Te meer om dat het hem als tekstdichter in de commerciële platenwe- reld almaar zwaarder viel zijn ei kwijt te raken. En daar kwam nog bij dat zijn drang om in bredere zin met theater bezig te zijn steeds sterker werd. Niet verwonderlijk dus dat Joost Nuissl (35) nogal is in genomen met zijn nieuwe baan, die voor hem eigenlijk niet helemaal nieuw is. Want tot voor kort was hij nog nauw betrokken bij het reilen en zeilen van ,,'t Heerenloge ment", een theatertje in het Gelderse Beusichem. In zijn vrije tijd hield Joost zich daar bezig met onder meer de pro grammering. Spoeling Hij weet dus al zo'n beetje wat er te koop is in het niet geves tigde of zogenaamde marge theater, waarvan het knusse Waagtheater, met zijn po dium van slechts zes bij ne gen meter, het voornamelijk moet hebben. Joost ziet dat overigens niet als een beper king. „Integendeel", zegt hij, „de kleinere producties heb ben juist de toekomst. Zeker nu ook in het gesubsidieerde toneel de spoeling slinkende is, wordt het steeds moeilij ker grote producties te be kostigen." „Bovendien vind ik dat het theater een andere functie heeft dan louter een stoelen- verhuurbedrijf voor een avondje passief amusement. Een theater moet tevens een huiselijke functie hebben, opdat je er ook naar toe gaat wanneer de voorstelling je niet meteen interesseert. Je moet er ook op een actieve manier bezig kunnen zijn, vind ik. Dat slaat ook aan bij het publiek. Niet alleen bij ons, maar ook in soortgelijke theaters als De Toneelschuur in Haarlem en De Blauwe Zaal in Utrecht." Hitgarantie „In grote zalen", meent Joost Nuissl, „ben je anoniem. Daar heeft de toeschouwer geen binding met wat op het podium gebeurt. In de kleine ambiance van het margethea ter daarentegen is die bin ding er veelal wel." „Iets dergelijks zie je trouwens repertoire kwijtgekund. Maar dat ik nu niet meer van die platenmaatschappijen afhan kelijk ben, geeft toch wel iets bevnjdends. Ik hoef in m'n liedjes die concessies niet meer te doen. Dat lucht op." Te gek Die concessies zal Joost niet verlangen van de theaterge zelschappen, die hij in Delft gaat engageren. „Oh nee. Je merkt bij veel theaters, dat ze louter op gearriveerde namen afgaan. Ze durven haast geen risico te nemen. Maar ik vind en volgens mij is dat de ma gie van het theater -, dat iets niet altijd te gek hoeft te zijn, als het maar een intensiteit heeft. Als het maar een waarachtigheidsgehalte heeft, dan is het altijd interes sant om er kennis van te ne- De nieuwbakken theaterdirec teur beschouwt zichzelf als een doorgeefluik tussen het publiek en het theateraanbod en noemt dat een zeer creatie ve aangelegenheid. Even zo creatief als de samenwerking met zijn muzikale compag non Joost Belinfante, met wie hij in navolging van de hit 'Lieve Lina' zojuist een langspeelplaat heeft ge maakt, getiteld 'JJoooosstt'. Moerstaal Traditiegetrouw bevat die el pee uitsluitend Nederlands talige liedjes. „Zit je in een Engelstalig gebied", verze kert Joost, ..gegarandeerd datje platenverkoop dan aan merkelijk groter is. Maar ja. Je bent nu eenmaal als Ne derlander geboren en dus schrijf je in je moerstaal." Nuissl, die een schitterend vrij staand boerenstulpje aan de oevers van de Maas bewoont, laat weten dat de optredens met Joost Belinfante voorlo pig op de lange baan zijn ge schoven, totdat hij in zijn nieuwe functie goed en wel thuis is. Zijn achtergrond als uitvoe rend artiest zal hem daarin zeker van pas komen. Al was het maar voor het geval dat een gecontracteerde theater groep op het laatste moment onverhoopt mocht afzeggen. Dan zou Joost met zijn pro gramma zelf kunnen inval len. „Alleen het probleem daarbij is", grinnikt hij, „voor welk bedrag moet ik mezelf engageren....?"

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13