Petruseva verlegt grenzen Boer: "Aansluiting met top verloren is met gegaan Dietel verslaat Noren Dan maar naar basketbal Russinnen en Oostduitsen beheersen EK-dames EK Heerenveen in cijfers MAANDAG 19 JANUARI 1981 GRONINGEN (GPD) - De Ne derlandse topschaatsers stel len geen prijs meer op inter views met televisie commentator Mart Smeets. De aanleiding hiertoe vormt het tv-verslag van de Neder landse kampioenschappen een week geleden in Assen. De all-rounders zagen de sa menvatting en ergerden zich aan het in hun ogen tegen strijdige en negatieve com mentaar van Mart Smeet- s. Hilbert van der Duim zegt als woordvoerder van de vier rij ders die het komende week einde Nederland vertegen woordigen bij het Europese kampioenschap in Deventer: „Smeets beoordeelde de pres taties in Assen ongeïnteres seerd en wel erg gemakkelijk. Dat was geen reclame voor de schaatssport, terwijl wij er juist alles aan doen het schaatsen weer omhoog te brengen". Als voorbeeld noemt Van der Duim het oordeel van Smeets over de tien kilometer van Frits Schalij en Yep Kramer: „Hij vond dat ze er niks aan deden. Allemaal onzin". Ook de mening over de 5000 meter van kernploeglid Rob Vunde- rink viel verkeerd. Van der Duim: „Die had volgens Smeets slecht gereden, ter wijl hij vond dat Van Helden, die langzamer was, een accep tabele tijd had neergezet. Een beoordeling die nergens op slaat". Toen Studio-Sportregisseur Martijn Lindenberg de schaatsers benaderde voor het programma van aanstaan de woensdag waarin het ko- FAGINA 9 Lange afstand funest voor Oranje-dames zakte na de 3000 meter naar de elfde plaats in het algemeen HEERENVEEN (GPD) - Daar waar in Assen nog optimisme heerste over de toekomst van het Nederlandse damesschaatsten dreigde na afloop van de Europese Kampioenschap pen de stemming in pessimisme om te slaan. Ten onrechte overigens, hoewel een tiende plaats voor Ina Steenbruggen, een elfde voor Alie Boorsma en een dertiende voor Annie Borckink Nederland niet onmiddellijk bestempelen tot een toonaangevende schaatsna- tie. De Nederlandse vrouwen hebben in ieder geval de sneltrein die door het dames- schaatsen raast gehaald, al moeten ze voorlopig genoegen nemen met een plaats in een van de laatste wagons. mende EK centraal staat, ving hij bot. De schaatsers wilden eerst een gesprek met Mart Smeets alvorens hun mede werking te verlenen. Ze lieten Lindenberg echter te vens weten hun bezwaren te laten vallen indien ze voor het optreden in het sportpro gramma geld zouden krijgen. „We moeten iets doen waar we geen zin in hebben en daarom moet er iets tegen over staan als we er wel bereid toe zijn", liet Van der Duim aan Lindenberg weten. Gisteravond heeft KNSB- voorzitter Quarles van Ufford zich in Heerenveen met het conflict bezig gehouden, maar er is nog geen oplossing gevonden. Wel heeft hoofd coach Tjaart Kloosterboer de financiële bedoelingen van de schaatsers veroordeeld en van de hand gewezen. Om technische redenen zullen de schaatsers de komende da gen toch door Studio Sport worden gevolgd tijdens hun voorbereiding op het EK, waarna er eventueel pas woensdagmiddag een onder houd plaats vindt. Mart Smeets reageerde zelf met een onverschillig "Nou en?" op de houding van de schaat sers. „Als ze niet willen kan ik 's avonds mooi eerder naar het basketbal". Trainer Henk Boer: „De aanslui ting met de rest is niet verloren gegaan. Zonder de diskwalifica tie van Joke van Rijssel zouden we vier meisjes bij de laatste zes tien hebben gehad en dat is ten opzichte van de laatste wereld kampioenschappen een vooruit gang. Als ploeg hebben we het niet slecht gedaan. De basissnel heid is er, Ina en Alie hebben het bewezen op de 500 meter. Vol gende fase in het komend jaar zal de lange afstand zijn. Ik ben daar niet bang voor, lange afstanden zijn trainbaar". Henk Boer, redelijk fit na een be wogen weekje, kan zich overi gens de teleurstelling na Assen, die hier en daar zichtbaar werd, voorstellen. Boer: „Zeker voor ie mand als Alie Boorsma is dit EK HEERENVEEN (GPD) - Natalia Petruseva zal tot en met de Olympische Spelen van 1984 de alleenheerseres bij het damesschaatsen zijn. Vorig jaar kon men nog vraagtekens achter die constatering zetten. Na een door een dopingaffaire wat omstreden wereldtitel en een „schamele" Olympische oogst van één gouden medaille. Halverwege dit seizoen blijkt dat de 25-jarige Russin uit Moskou de komende jaren slechts een incidentele Oostduitse uitschieter heeft te vrezen. Negenduizend toeschouwers ke ken zaterdag en zondag in Hee renveen met verbazing naar de verrichtingen van Natalia Petru seva, die na drie afstanden al ze ker was van de Europese titel. De studente aan de Moskouse sport- academie bevestigde met een aantrekkelijke techniek en een indrukwekkende reeks dat onder haar leiding het vrouwenschaat- sen in sneltreinvaart de achter stallige ontwikkeling zal goed maken. Want dat er wat dat be treft nog een groot terrein braak ligt, was na twee dagen Heeren veen wel duidelijk. schaatssport. Dat ze desondanks al een wereldsprinttitel op haar naam heeft en nu een tweede plaats bij de allroudsters, zegt evenveel over haar talenten als over de prestaties van de andere dames, en het einde is nog niet in zicht. slechte 5U0 meter. Tijdens Noor- wegen-Nederland reed ze royaal sneller dan Alie Boorsma, nu bleef ze achter bij de Friese troe- Sprong Ten opzichte van het vorig jaar, toen in Hamar de wereldkam pioenschappen plaatsvonden, is er al een grote sprong voorwaarts gemaakt. In Hamar waren de om standigheden nauwelijks minder dan dit weekeinde in Heeren veen. Niettemin boekte Natalia Petruseva ten opzichte van die wereldkampioenschappen een progressie van 4,5 punt in het eindklassement. Het zijn slechts de eerste grensverleggingen in een lange reeks die nog in aan tocht is. De Oostduitse trainer UweMund: „Binnen twee jaar rij den we onder dezelfde omstan digheden als hier in Heerenveen 2.06 op de 1500 en ergens in de 4.20 op de 3000 meter". Realistische woorden uit de mond van een trainer die twee pupillen bij de eerste drie had. Wereld kampioene sprint, de 19-jarige Karin Enke, werd tweede en bleef daarmee haar even oude landgenote Gabie Schönbrunn voor. De verrichtingen van Karin Enke waren overeenkomstig de verwachtingen. Niemand geloof de echt dat zij Natalia Petruseva zou kunnen verslaan. Enke is nog maar drie jaar bezig met de Uwe Mund: „Ik denk dat we nog twee jaar nodig hebben om Karin te laten rijden naar de mogelijk heden die ze heeft". Gabie Schön brunn is langer met het schaatsen bezig en imponeerde met een fraaie afstandzege op de 3000 me ter in 4.36.28. Ze versloeg daar mee in een rechtstreeks duel Na talia Petruseva, van wie bekend is dat ze na het zeker stellen van een titel zuinig met haar krachten uc" wenst om te gaan. Met Inez Po- Björg Eva Jensen: „Voorgaande ja- Björg Eva Jensen: „Ik rijd te weinig sprints. In Noorwegen mis ik elke vorm van concurrentie. Dat is op de langere afstanden niet zo erg, je rijdt ten slotte op een schema, op de korte afstand is het verve lend als je niemand hebt om je aan op te trekken". Enig vorm verlies kon de Noorse niet ont kennen. Studie, in dit geval het afleggen van tentamens, waren er de oorzaak van dat ze te veel met de gedachten elders verkeer- chert Bautzmann op de zesde plaats stelde de DDR zich als schaatsnatie vrijwel op dezelfde hoogte als Rusland. De Russi sche trainer Boris Stenin had niet in Olga Plesjkova zijn verwachte tweede troef, maar in Irina Mik- hailov. Zij zou evenals Svetlana Katsjoek er tijdens de WK in Ca nada niet bij zijn. Ze gelden bei den als niet talentvol genoeg om een duurzame investering ver antwoord te maken. Geweld In het Russische en Oostduitse ge weld ging niet alleen Nederland, maar ook Björg Eva Jensen en dus Noorwegen ten onder. De gouden medaillewinnaares van Lake Placid op de 3000 meter gold als één van de kanshebsters voor de eerste drie. Het werd uit eindelijk een vierde plaats. Maar wat veelzeggender was, die werd uitgedrukt in het verschil van twee volle punten met Gabie Schönbrunn Een verschil dat vooral veroorzaakt werd door een i kon ik een zwakke sprint nog aardig verdoezelen met een ster ke 1000 en 3000 meter. De winst, die ik daarop maakte is nu niet meer te verwezenlijken, omdat de anderen zo snel gaan". Welkom Voor haar zal het i 5000 meter uiterst welkom zijn. De ISU zal na een paar experi menten daar ook nauwelijks om heen kunnen. De verrichtingen in Heerenveen bewezen dat de 3000 meter in het huidige dames- schaatsen allerminst meer een lange afstand is. Zondereen 5000 meter dreigt een internationale ti telstrijd beheerst te worden door schaatsenrijdsters die alleen al aan een sterke sprint genoeg heb ben. Invoering zou het ook moge lijk maken het fenomeen Natalia Petruseva, nu na drie korte af standen al zeker van haar zaak, ook op een lange afstand tot de bodem van haar krachten te zien gaan. De Oostblok-suprematie Gabi Schoenbrunn. Oostduitser imponeert in Davos DAVOS (ANP) - Een week vo de Europese titelstrijd in Devc ATLETIEK-De Fransman Thierry Vigneron heeft bij indoor atle tiekwedstrijden in Lyon het offi cieuze wereldrecord (indoor) polsstokhoogspringen geëve naard met een hoogte van 5,70 meter. SCHAATSEN - Arie Er ks heeft op de Jaap Edenbaan in Amsterdam de vijftiende schaatsmarathon gewonnen. Daardoor nam Eriks in het klassement de leiding over van Co Giling, die in Amsterdam genoegen moest nemen met de tweede plaats. TENNIS - De vijftienjarige Ameri kaanse Andrea Jaeger heeft het damestennistoernooi in Kansas City gewonnen. In de finale ver sloeg zij Martina Navratilova met 3-6 6-3 7-5. I Natalia Petrocsjcva (Sov) 2. Karin Knke(Odl) 3 Gaby Schoenbrunn(Odl) 4 Bjorg-Eva Jensen (Noo) 5. Irma Michailova(Sov) 6 Ines Pochcrt(Odl) 7 Svetlana Katsjoek (Sov) 8 ErwinaRvs(Pol) 9 Olga Plesjkova (Sov) 10 Ina Steenbruggen (Ned) II AlieBoorsma(Ned) 12 AnetteCarlen(Zwe) 13 Annie Borckink (Ned) 14 Monica Ho'.zner(Wdl) 15 EvaBrialkowska(Pol) 16.SigridSmuda(Wdl) Joke van Rgssel (Ned) 42.20 1) 42 50 2) 43.79 9) 44 17 (13) 43 48 7) 43 32 6) 43 48 7) 43 31 5) 44 86 (20) 43 81 (10) 43 02 3) 43 98 (12) 45 30 (20) 43 16 4) 44.25 (14) 44 52 (17) in Heerenveen ziet er 24.74 1) 2.1046 1.25.66 2> 2.11.88 1.27.13 4) 2.11.10 1.26.99 3) 2.13.85 1.27.52 7) 2.15.49 1.28.06 (10) 2.15.51 1.27.65 9) 2.14.72 1.27.57 8) 2.14.31 1.29.33 (15) 2.12.46 1.28.63 (13) 2.14 90 f 1.27 21 5) 2.15.72 1.28.15 (II) 2.15.21 1.28 27 (12) 2.13.85 1.27.31 6) 2.16 04 1.30.55 .20) 2.17.26 1.38.07 v) 2.17.87 44.27 (15) 1.2 4.41 73 4.36.28 4.41.45 4.41.17 4 39.50 4 44.52 4.53 66 4 50.91 4 46.39 5 01.40 5.06.26 4.56.93 1 (14) d 2) 174.539 7) 176.245 1) 177.101 6) 179.113 5) 179.264 4) 179.358 9) 179 919 (11) 180.238 3) 180.261 8) 180.511 (13) 180.808 (12) 181613 (10) 181.782 (15) 182.394 (16) 186.321 (14) 188.999 ter verkeert Andreas Dictel in glanzende vorm. De jonge Oost duitser won zaterdag op het na tuurijs van Davos voor het twee de achtereenvolgende weekein de de kleine vierkamp. Zijn pun tentotaal van 163.245 betekende de beste scizoenprestatie. Het to taal had aanzienlijk scherper kunnen zijn, mdicn Dietel op de laatste afstand, de 5000 meter, voluit was gegaan. Omdat de Noorse vedetten Stenshjernmet, Storholt en Sjobrend op dit on derdeel verstek lieten gaan, be paalde Dictel zich er toe de rit in een aanvaardbare tijd van 7.25.95 te voltooien. Het leverde hem de vijfde plaats od. Van goed gehaHe was wel de eer der gereden 1500 meter. Kai-arnc Stenshjernmet. die in Deventer zijn Europese titel moet verdedi gen, pakte zijn twee afstands overwinning met 1.57 28. Op nieuw zat Dictel hem dicht op dc hielen met 1 57.83, op zijn beurt op een fractie gevolgd door Sjo brend in 1,57.90. Op de vijf kilometer hielden de drie S en het voor gezien. De langste afstand werd een prooi voor de Oostduitscr Warnicke, die onder lichte sneeuwval tot de acceptabele tijd van 7.18.02 kwam. Dc Noor Gregersen werd tweede in 7 21.26. De leden van Russische kernploeg imponeer den in dit gezelschap bepaald niet. De betrekkelijk onbekende Bachkarev werd met de vijfde plaats de beste rijder in eindklas sement. Bij de sprinters hielden de Oost duitser Sfeffen Doring en de Noor Terje Andersen elkaar in evenwicht Doring won twee maal de 500 meter, Andersen twee maal de dui/end meter. De Oostduitser werd winnaar in het eindklassement omdat zijn tij den op de duizend meter aan zienlijk scherper waren dan de noteringen van Andersen op de kortste afstand. veel te snel gekomen na de natio nale kampioenschappen in As sen. Het is duidelijk dat ik niet gelukkig ben met een dergelijke planning. Alie mist nog de routi ne om een dergelijke onvolko menheid in het programma op te vangen. Annie Borckink heeft die routine wel en reed dan ook beter dan in Assen". Niet Alie Boorsma, maar Ina Steen bruggen werd na vier afstanden de beste Nederlandse. Na drie af standen stond Alie Boorsma nog op een gedeelde vierde plaats, maar op haar zwakste afstand, de drie kilometer, moest ze veel inle veren. Alie Boorsma: „Eigenlijk vind ik het niet eens zo erg. Laat me maar weer wat onopvallender worden, dat heb ik dit jaar liever. De Nederlandse titel en alle ge doe er na werd me al bijna te veel. Een paar jaar geleden stond ik aan de kant te schreeuwen en te juichen en nu word ik zelf toege juicht, ik kan het allemaal nauwe lijks bij benen". Voor haar was het nationale kam pioenschap waar de startbewij zen voor internationale toernooi en waren te verdienen, een krachtproef, die haar stempel op het voorseizoen drukte. Dat gold ook voor Ina Steenbruggen, maar in tegenstelling tot voorgaande jaren wist ze nu wel een konstant toernooi te rijden Ina Steenbrug gen: „Ik vind niet dat we teleur gesteld moeten zijn. Een tiende plaats lijkt niet zo veel, maar de achterstand op Bjorg Eva Jensen is nu nog maar anderhalve punt, terwijl na Noorwegen-Neder- land we vijf punten op haar moes ten toegeven". In de achterhoede leverden Joke van Rijssel en Annie Borckink een gevecht om het derde startbe wijs voor de WK in Canada. Als zo vaak trok Joke van Rijssel aan het kortste eind. Zaterdag wissel de ze op de 1500 meter verkeerd en werd gediskwalificeerd. Joke van Rijssel: „Iedereen zegt dat het stom was, maar je moet in een fractie van een seconde beslissen. Ik heb verkeerd gegokt". Door die foutieve wissel was haar rol in het toernooi verder uitgespeeld. Toch was voor haar de derde af stand, de 1000 meter, van emi nent belang. Boer zou namelijk selecteren op grond van de pres taties na drie afstanden. Sneller Annie Borckink diende slechts eentiende seconde goed te ma ken op Joke van Rijssel. Ze was een seconde sneller en wist zich zeker van selectie. Joke van Rys- sel: „Dit was mijn sterkste sei zoen tot nu toe. beter dan in '77- '78 toen ik Nederlands kampioe ne werd. Het was mijn eerste sei zoen zonder blessures. Ik heb ei genlijk de verkeerde bouw voor een schaatsenrydster, ik had be ter balletdanseres kunnen wor den". De 25-jarige schaatsennjdster uit Bergurn overweegt na dit seizoen te stoppen met topsport omdat zij en haar vriend Sics Uilkema maatschappelijke belangen zo langzamerhand willen laten pre valeren. Annie Borckink heeft al vaker dan éénmaal aangekondigd te willen stoppen, maar als het moment daar was. ging ze weer te goed om er e$n punt achter te zetten. Bui ten de kernploeg trainend, onder leiding van Ab Garretsen had ze zich in eerste instantie op de Ne derlandse kampioenschappen gericht. Annic Borckink: „Ik had niet verwacht dat het in Assen en Heerenveen zo goed zou gaan Ik heb er geen rekening mee gehou den en dat geeft nu problemen". Omdat zt een opleiding tot zie- kenverzorgstcr volgt, kan ze zich zonder medewerking van haar superieuren niet vrijmaken voor de wereldkampioenschappen in Quebec. De KNSB zal nu in sa menwerking met de NSF probe ren dit probleem op te lossen. Als Annie Borckink naar Canada gaat wil haar trainer Ab Garret sen overigens graag mee. Kern- ploegtraincr Henk Boer maakt daar geen probleem van. Garret sen. nu op zoek naar een sponsor die die trip wil betalen „Annic en ik zijn erg goed door de ploeg en door Henk Boer opgevangen Dat is welecns anders geweest".

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9