Akkoord tussen VS en Iran na veel verwarring Prikactie voor vrije zaterdag Tv-circus wacht op gegijzelden Franse kerncentrale weer buiten bedrijf Staat van beleg op Filippijnen ten einde Saoedi-Arabië wil Pakistan aan waterstofbom helpen Nkomo streeft naar compromis met Mugabe Ondanks overleg regering-arbeiders in Polen MAANDAG 19 JANUARI 1981 BUITENLAND PAGINA 7 JERUZALEM - De Israëlische re gering zal vandaag een wetsont werp indienen tot ontbinding van de Knesset (het parlement) en vervroegde verkiezingen op 7 ju li. Daarmee staat vast dat, er ver vroegde verkiezingen komen, maar is de datum nog niet defini tief. Want er liggen nog vijf ande re gelijkluidende wetsontwerpen op behandeling te wachten, waar in data tussen april en juni wor den voorgesteld. Daaronder het initiatief van de Arbeiderspartij om de verkiezingen in mei te hou den. Het is niet uitgesloten dat de rege ring en oppositie nog tot een com promis zullen komen ten aanzien van de uiteindelijke datum van de verkiezingen ergens in juni. Op dit moment is nog niet duide lijk of de regering dan wel de op positie een meerderheid in het parlement heeft voor „zijn" da tum. Met de datum van 7 juli heeft premier Begin de verkiezin gen zo lang mogelijk uitgesteld; kennelijk in de hoop dat uitstel afstel zal brengen. Zoals de zaken er nu voorstaan, zal de Arbeiderspartij onder Shimon Peres een grote verkiezingsover winning behalen. Begin hoopt dat het voor de Arbeiderspartij moeilijk zal zijn de topvorm een half jaar te kunnen handhaven. Een lange verkiezingscampagne kan dan - hoopt hij - alleen maar in zijn voordeel werken. Er zijn nog andere redenen voor uit stel. In principe is Begin het eens met zijn partijgenoten die tegen vervroegde verkiezingen zijn: de regering dient zijn werk af te ma ken, in het bijzonder het stichten van zoveel mogelijk nederzettin gen in de bezette gebieden. Want de vrees bestaat dat Peres Judea en Samaria, de term die Begin voor de westelijke Jordaanoever gebruikt, zal uitleveren aan Jor danië en daarmee uiteindelijk aan de PLO onder Arafat. Minis ter van landbouw Sharon, de ver antwoordelijke minister voor ne derzettingszaken, zegt dat open lijk en heeft de daad bij het woord gevoegd met het doordrukken van twee nieuwe nederzettingen in Samaria. Nu de kogel door de kerk is wat de verkiezingen betreft, is de rust in het kabinet daarmee niet terug gekeerd. Er wordt op leven en dood gestreden om de post van financiën, die sinds de vorige week vrij is na het aftreden van minister Jigal Hurvitz. De strijd gaat tussen de twee belangrijkste partners in de Likoèd, de liberale partij en de Cheroet-beweging van premier Begin. De ruzie loopt zo hoog op dat de liberalen drei gen de samenwerking te verbre ken en zelfstandig de verkiezin gen in te gaan. Daarbij hopen ze dat Weizman, die sinds zijn aftre den als minister van defensie thuis afwacht, zich bij hen zal aansluiten. Verzoeken om naar de Likoed terug te keren, stuitten op Weizmans weigering onder Begin te werken. Op de valreep zit Begin tussen twee vuren. Hij heeft de liberalen fi nanciën toegezegd, maar ook zijn Cheroet-partijgenoten claimen dit ministerie, waarover nu al twee ministers gestruikeld zijn, waaronder de liberaal Ehrlich. (Van onze verslaggevers Taco Slagter en Frits Schils) WIESBADEN-FRANKFURT - Terwijl in Algiers, Washington en Teheran nog koortsachtig werd onderhandeld over de vrijlating van de 52 Amerikaanse gegijzel den in de Iraanse hoofdstad, wer den in het Westduitse Wiesbaden de laatste voorbereidingen ge troffen om de gegijzelden te ont vangen. Wiesbaden is namelijk het voorlopige reisdoel van de ge gijzelden, als ze eenmaal vrij zijn. Daar worden ze - zeker een week lang - opgevangen in het hospi taal van het Amerikaanse leger, waar ze langdurig zullen worden onderzocht en bovendien de tijd krijgen om onder begeleiding van psychologen bij te komen al vorens ze naar huis gaan. Daarna wacht de ex-gegijzelden in de VS de emoties van een groots wel kom. In een uithoek van het militaire vliegveld bij Frankfurt, het Euro pese knooppunt van de Ameri- FRANKFURT - Journalisten horen op de Amerikaanse militaire lucht haven "Rhein-Main" waar de gegijzelde Amerikanen waarschijnlijk zul len arriveren) het verhaal aan van een militaire woordvoerder midden). Iran krijgt acht miljard dollar terug TEHERANAVASHINGTON (ÖPA, Reuter, UPI, AP) - Aan het akkoord tussen Amerika en Iran over de nu 14 maanden durende gijzeling (zie ook voorpagina) gingen dit weekeinde nog momenten van grote twijfel over een snelle afloop van de kwestie vooraf. kaanse luchtbrug-operaties, staan drie DC's-9 van het "Medi cal Airlift Command-' gereed voor het transport van de 52 Ame rikanen van Algiers naar Frank furt en aansluitend naar de Ver enigde Staten. Onmiddellijk na hun aankomst op de luchthaven van Rhein-Main zullen de ex-gegijzelden worden overgebracht naar het 20 kilome ter westelijk van Frankfurt gele gen Amerikaanse militaire hospi taal van Wiesbaden. Contact met de pers zal er mogelijk "pas later" zijn in de vorm van een perscon ferentie. Naar Wiesbaden werd in juli van het vorig j aar ook de toen in Tehe ran gegijzelde vice-consul Ri chard Queen gebracht, nadat aja- tollah Chomeini zijn goedkeu ring had gehecht aan de vrijlating van de zieke Queen. De drie grootste Amerikaanse com merciële televisiemaatschappij en hebben evenals de gegijzelden in Iran een record gebroken: zit ten de 52 Amerikanen 442 dagen in gevangenschap, de televisie stations ABC, CBS en NBC, be schikken al 140 dagen over com plete studio's verdeeld over 30 kamers van, het Sheraton-hotel bij de luchthaven van Frankfurt. Afzonderlijk van elkaar willen de "groten" onder de tv-stations het laatste nieuws aan het publiek voorschotelen. Een miljoe- nenverslindende operatie, want elk station heeft zijn eigen mate riaal en staf meegenomen, die op de drie verdiepingen van het ho tel zijn ondergebracht. Gezamen lijk hebben de tv-stations 150 ka mers in gebruik. En de gemiddel de prijs van een kamer in dit hotel is 140 gulden per dag. Dat de drie maatschappijen niet, zoals dat in West-Europa bij grote calamiteiten gebruikelijk is, ge zamenlijk naar buiten treden houdt verband met het commer ciële televisiesysteem in Ameri ka. Een moordende concurren tiestrijd die in het hotel zichtbaar is, is daarvan het gevolg. Het 180 man tellende televisiepersoneel van de drie stations praat in het restaurant of aan de bar wel met elkaar, maar onderwerpen die met het werk te maken hebben worden gemeden. Volgens Amerikaanse televisie mensen is dit toch wel de grootste operatie op televisiegebied sinds de Olympische Spelen in Mos kou. Want op dit moment staan op vijf plaatsen in de wereld Amerikaanse televisieploegen gereed. Naast Frankfurt, Algiers en Teheran worden ook reporta geteams in Stockholm en Zurich paraat gehouden. Er zijn geruch ten dat de 52 Amerikanen, een maal vrijgelaten, niet naar het voor de hand liggende militaire hospitaal Linsey in Wiesbaden worden overgebracht, maar naar Zweden of Zwitserland, landen die al eens bij de onderhandelin gen tussen de Iraanse en Ameri kaanse regering hebben bemid deld. Momt zoiets zich onverhoopt voor doen, dan is het televisiecircus- Frankfurt overbod geweest. TEHERAN - Het persbureau PARS publiceerde gisteren deze foto van de Amerikaanse gegijzelden in Iran. Gisteravond' gingen journalis ten, die in Algiers (Algerije) op zo'n mededeling wacht ten, nog jteleurgesteld naar huis. Een Algerijnse woord voerder (dit land bemiddelt tussen Amerika en Iran) wil de toen nog niets zeggen. Gisteravond laat had, na veel spe culaties, geruchten, bekendma kingen en tegenspraken, de Bericht Iraanse toponderhandelaar Beh- zad Nabavi laten weten, dat "de zaken nu zijn afgerond. Het slot moment nadert en de gijzelings kwestie is voorbij". Een functionaris in Washington be vestigde gisteravond, dat men in Algerije alleen nog wachtte op de vertaling van de documenten van het akkoord. Die vertaling (in het Iraans, Frans en Engels) moet mi nutieus zijn, aldus de woordvoer der, om absoluut gelijkluidende documenten te krijgen, e nieuwe Amerikaanse president Reagan heeft al gezegd, dat hij zijn handtekening onder elk ak koord zal zetten, dat door de hui dige president Carter wordt afge sloten. Het allereerste bericht dat de VS en Iran het definitief eens waren ge worden, werd zondag de lucht in gestuurd door het Iraanse pers bureau PARS. De Amerikaanse toponderhandelaar Warren Christopher liet daarna uit Al giers weten, dat er nog geen defi- (Van onze correspondent Rudolph Bakker) PARIJS - De Franse opwerkings fabriek van atoomafval in La Ha gue in Normandië is voor 24 uur buiten bedrijf gesteld nadat er opnieuw lekken waren geconsta teerd. De incidenten waren afge lopen donderdag geregistreerd. Ze deden zich voor nadat „La Ha gue" in opspraak was gebracht door een begin van brand in een opslagplaats van te verwerken radioactief afval op 6 januari dit jaar. Het defect was een lek in een bui zensysteem, waardoor hoog MANILLA (UPI) - President Ferdinand Marcos van de Fi lippijnen heeft zaterdag een einde gemaakt aan acht jaar staat van beleg, omdat "de noodzaak ervoor is verdwe nen". Tegen duizend gasten in het presidentiële paleis en tot een gehoor van miljoenen aan ra dio en televisie zei Marcos dat de staat van beleg zijn nut had bewezen aan een 'volk dat eens in gevaar verkeerde'. Hij kon echter niet eeuwig duren, want een volk moet rijper worden en van opgelegde dis cipline groeien naar discipli ne van binnenuit. Ferdinand Marcos, die in 1965 aan de macht kwam, kondig de de staat van beleg op 21 september 1972 af om af te re kenen, naar hij zei, met sa menzweringen van links en rechts tegen de gevestigde or de. Met de staat van beleg ver dwijnt Ferdinand Marcos niet. Hij deelde de pers vrij dag al mee dat hij tot min stens 1984 met uitzonderlijke bevoegdheden blijft regeren. Dan vinden verkiezingen plaats voor een parlement dat de zaken overneemt. In Manilla wordt gezegd dat het vooral economische redenen zijn die Marcos tot opheffing van de staat van beleg hebben bewogen. Hij moest zijn aan zien oppoetsen om meer bui tenlandse leningen te kunnen krijgen, waar zijn land zit met een buitenlandse schuld van 12 miljard dollar, een inflatie gemiddelde van 17 procenten een groeigemiddelde van de economie van 4,7 procent in 1980, het laagste in tien jaar. radioactieve afvalstoffen werden gepompt. Het andere probleem deed zich voor toen er een lek ont stond in een warmwatercircuit. Hoewel het water in dit circuit door de directie als „buitenge woon zuiver" werd aangeduid, had het lek toch tot gevolg dat de op atoomkracht werkende elek trische installatie van Bugey niet met nieuwe splijtstof kon worden bevoorraad. Sinds de door de directie van „La Hague" nimmer omschreven oor zaak rond het smeulen van grafie- thulzen in een silo voor te verwer ken splijtstof, hebben de vakbon den rond de atoomafvalverwer- kingsinstallatie niet stil gezeten. Ze eisen voortaan nauwkeurige uitleg van de toedracht na een in cident en een eerlijke uiteenzet ting van de risico's. De directie heeft daarop aangekon digd voortaan melding te maken van alle handelingen. "Zelfs het vervangen van schroeven, zullen we bekend maken." nitief akkoord zou zijn. Maar de mededeling van Nabavi, gister avond, werd door de VS niet meer tegengesproken. Een da tum voor de vrijlating van de Amerikanen werd echter niet ge noemd. Ook Nabavi zelf was zaterdag nog niet overtuigd geweest van een snelle beëindiging van de gijze lingskwestie. Hij zei toen tegen PARS, dat de Verenigde Staten maar een deel van de tegoeden die Iran eiste vrij wilden maken. Dit leek te slaan op de beslissing die Carter vrijdag nam. De Ame rikaanse president besloot toen, dat 2,5 miljard dollar uit Iraanse tegoeden vrijgemaakt zouden worden. Nadat Nabavi zondagavond het verlossende woord sprak, liepen de schattingen over de totale Iraanse tegoeden die vrijkomen nog steeds uiteen. Aangenomen wordt nu, dat Iran tussen de acht en tien miljard dollar terugkrijgt. Dit geld komt uit tegoeden, die Carter - tien dagen na het begin van de gijzelingskwestie - had ge blokkeerd. Transactie Bankiers lieten gisteren weten, dat de teruggave van Iraanse tegoe den de grootste afzonderlijke fi nanciële transactie uit de wereld geschiedenis vormt. Iran zal pas de beschikking over het geld krij gen, als de gegijzelden het land hebben verlaten. Met het oog op een akkoord is Car ter, die zijn laatste weekeinde als president doorbracht in het bui tenverblijf Camp Davis, gister avond haastig naar het Witte Huis teruggekeerd. Hij had daar een ontmoeting met de hele Ameri kaanse regeringstop, die in zijn kantoor bijeen was gekomen. Iran vroeg dit weekeinde aan Al giers, of men een medisch team en een vliegtuig wilde sturen. Dit vliegtuig arriveerde zondag in Te heran. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Muskie ontbood zaterdag de Russische ambassa deur Dobrinin. Muskie veroor deelde de "volstrekt ongefun deerde Russische aantijgingen", dat de Verenigde Staten een mili taire ingreep in Iran zouden voor bereiden. Muskie zou, zo liet het ministerie van buitenlandse za ken weten, onmiddellijk stopzet ting van deze "propaganda" heb ben geëist. De aankondiging van een Ameri kaanse inval, in Iran stond zater dag in de Prawda, het blad van de Russische communistische par ty. Russische waarschuwing chemische wapens NAVO MOSKOU (AFP) - Het Russische partijblad "Prawda" heeft van daag gewaarschuwd voor de pro- duktie van nieuwe chemische wapens door de NAVO. In de afgelopen tijd wordt in een aantal NAVO-landen steeds va ker gepraat over plannen voor grootscheepse produktie van nieuwe chemische wapens. De Russische verwijten richten zich vooral tot de Verenigde Sta ten en Groot-Brittannië. De ver wezenlijking van de plannen zal aanzienlijke hindernissen opwer pen bij de uitwerking van een in ternationale conventie over een verbod van chemische wapens, en bovendien de spanning op het Europese continent verscherpen, aldus het Russische partijblad. Volgens de Prawda zullen het Pentagon en de NAVO-generaals opnieuw grijpen naar de "veel misbruikte mythe" van een Rus sische bedreiging, ditmaal op het gebied van de chemische wa pens, en zullen zij tegelijkertijd verzwijgen welke gevaren het le ven en de gezondheid van miljoe nen mensen bedreigen. LONDEN (AFP/Reuter) - Binnen afzienbare tijd zullen Saoedi- Arabië en Pakistan een overeenkomst ondertekenen, waarbij Saoedi-Arabië Pakistan een bedrag van achthonderd miljoen dollar toezegt voor de produktie van een waterstofbom. Dit meldt de Sunday Times. In de overeenkomst is volgens Pakistaanse onderhandelaars een bepaling opgenomen dat Pakistan de bij het project opgedane kennis niet aan Irak of Libië mag verschaf fen. Volgens de Times is over de overeenkomst enkele weken geleden onderhandeld op een geheime bijeenkomst in Europa. Volgens de Sunday Times wilde Pakistan een waterstofbom gaan produceren, maar ontbrak het het land aan financiële middelen daarvoor. Libië had het project wel willen financieren, maar dat land zou zich hebben teruggetrokken toen de voormalige Pakis taanse president Bhoetto, een vriend van de Libische leider Ka- daffi, was geëxecuteerd. Bovendien zou Pakistan zich hebben verzet tegen de Libische eis dat Libische geleerden kennis zou den moeten kunnen nemen van de Pakistaanse research. Saoedi-Arabië had besloten het project te financieren om te voor komen dat Irak erin zou deelnemen, waardoor dit land in het bezit zou komen van kernwapens. Irak zou dan een overheersen de positie gaan innemen in het midden-oosten, aldus door de Sunday Times aangehaalde Pakistaanse onderhandelaars. SALISBURY (Reuter) - Het centra le comité van de PF-Zapu van Joshua Nkomo heeft zich het af gelopen weekeinde beraden over de situatie, ontstaan door het ont slag van Nkomo als minister van binnenlandse zaken. Premier Ro bert Mugabe van Zimbabwe kon digde acht dagen geleden aan dat Nkomo in plaats van het ministe rie van binnenlandse zaken, waaronder de politie valt, het mi nisterie van openbare diensten onder zich krijgt. Op een persconferentie in Salisbu ry zei Nkomo gisteren dat hij Mu gabe een document heefi ge stuurd waarin hij zijn standpunt duidelijk uiteenzet. Wat hij de Zimbabwesc premier precies heeft verteld, wilde Nkomo niet zeggen, maar hij liet doorscheme ren dat hij naar een compromis streeft met Mugabe. Dat compro mis zou moeten inhouden dat zijn PF-Zapu deel blijft uitmaken van de coalitie-regering, op voor waarde dat zij meer zeggenschap krijgt over veiligheidszaken. (Van onze correspondent Anton Koene) WENEN - Terwijl de Poolse vakbondslei der Lech Walesa gisteren opnieuw door de paus in Rome werd ontvangen, heeft zich het conflict tussen de Poolse regering en arbeiders verder toegespitst. Het hoofd bestuur van de onafhankelijke vakcentra le Solidariteit in Gdansk heeft voor don derdag 22 januari een nieuwe, vier uur du rende waarschuwingsstaking uitgeroe pen. Dit uit protest tegen het hernieuwde dreigement door de regering dat arbeiders die zaterdag 10 januari van het werk zijn weggebleven op gerechtelijke gevolgen moeten rekenen. Het hoofdbestuur van Solidariteit in Gdansk heeft meegedeeld dat na terug keer van Walesa en zijn delegatie uit Italië hernieuwde onderhandelingen zullen be ginnen tussen regering en vakcentrale over invoering van een 40-urige werk week en de vrije zaterdag. De Poolse rege ring zou zich hiertoe nadrukkelijk bereid hebben verklaard. Solidariteit heeft de regering verder ge dreigd zijn leden op te roepen geen luister en kijkgelden te betalen zolang de rege ring toegang tot de massamedia blijft wei geren. Solidariteit is vooral verbolgen over de geregelde aanvallen via radio en televisie, terwijl de nieuwe vakcentrale cn de vakbeweging geen enkele mogelijk heid hebben zich hiertegen te Bij het sluiten van de overeenkomst van Gdansk werd zendtijd toegezegd. Behalve de stakingsdreigingen uit Gdansk is het ook elders in Polen onrustig. In het landbouwgebied rond het Westpoolse Ko- nin wordt onder meer gemeld dat daar dinsdag 20 januari een waarschuwingssta king zal worden gehouden. Vakbondsleider Walesa wordt begin van de week in Polen terug verwacht. Walesa en zijn medewerkers hebben zondag op uit nodiging van hun landgenoot paus Johan nes Paul II in de privé-kaDel van de paus de mis gevierd cn daarna gezamenlijk het ontbijt gebruikt. De bijeenkomst, waarbij ook medewerkers van de paus aanwezig waren, droeg een strikt persoonlek karak-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7