"Mogelijk toch aanpak sociale uitkeringen i Minister spreekt premier tegen Arjos besluit tot opheffing Wiegel en Van der Stee: Van der Klaauw corrigeert uitspraak Van Agt over RSY-order Bedrijf in nood door verbod methyl bromide Beroepsmilitairen steeds meer tegen kernwapens gekant BijHaaghuishof: Uw eigen kast of bergwand in blank vurehout!^ Nieuwe twijfel over haalbaarheid abortuswet BINNENLAND MAANDAG 19 JANUARI 1981_ UTRECHT (GPD) - De Arjos, de jongerenvereniging van de ARP, heeft zich uiteindelijk toch opge heven. Daarmee is de weg vrijge komen voor de oprichting van het CDJA, waarin de Arjos fusio neert met de jongerenclubs van CHU en KVP. De uitslag van de stemming op de zaterdag in Utrecht gehouden vergadering was 125 vóór en 15 tegen. De opheffing van de Arjos is niet zonder strubbelingen verlopen. Nog in oktober werd de fusie tot het CDJA ternauwernood afge wezen. De Arjos is nog steeds niet gelukkig met de huidige fusie, maar zij acht deze onvermijde- Berusting naast vreugdekreten lijk. Opvallend was zaterdag voorts de teleurstelling over het mislukken van een initiatief voor een nieuwe, radicaal-christelijke partij. Op de laatste dag van haar bestaan heeft de Aijos verder nog een v keer uiting gegeven aan haar be- i tegen het CDA. Vooral de kernwapenpolitiek van de moe derpartij, en het komende lijst trekkerschap van premier Van Agt werden afgewezen. Voorzit ter Klaas de Vries sprak zich zelfs uit tegen de keuze van de huidige premier door het CDA- bestuur. Van Agt heeft volgens hem de lei ding gehad over een coalitiekabi- ne t waarvan de christelijke be ginselen onvoldoende uit de verf zijn gekomen. Daarnaast wees hij op uitspraken van Van Agt die niet in overeenstemming zijn met het CDA-program. VREUGDEKRETEN Naast de vreugdekreten die hier en daar te beluisteren vielen nadat het opheffingsbesluit genomen was, heerste een beetje een sfeer van berusting omdat niemand echt tevreden 4s met het CDA, maar de Aijos hiervoor wel heeft moéten kiezen. Er was voor de AR-jongeren geen andere moge lijkheid meer open. Volgens Klaas de Vries heeft de Ar jos nu wél voor het CDJA geko zen omdat de zaken er duideijker voor staan. „De weg naar een nieuwe partij is kansloos geble ken. Misschien is het wel in ons voordeel geweest dat de bespre kingen mislukt zijn", aldus de voorzitter, die er nooit een ge heim van heeft gemaakt een voor stander van het CDJA te zijn. De kracht van de Aijos ligt in de beinvloeding van het CDA via de jongerenvereniging en niet in het isolement, meent hy. MIDDELBURG/ZWOLLE (ANP/GPD) - Een groepje de monstranten heeft gistermid dag vergeefs geprobeerd het huis van bewaring in Middel burg (foto) binnen te gaan, waar zich 57 zigeuners bevin den. Op verzoek van het per soneel van het huis van bewa ring hield de politie de de monstranten op enige af stand. De betoging volgde op een kerkdienst, die gistermid dag voor het huis van bewa ring werd gehouden. Volgens een woordvoerder van het personeel is de stemming onder de zigeuners, naar om standigheden, goed. Een ver tegenwoordiger van het Le ger des Heils, die vrijdag hielp bij de opvang van de zigeu ners, was vol lof over de be handeling van de zigeuners door het personeel van het huis van bewaring,. Dit is aan gevuld met mensen van de rijkspolitie. Ook in Zwolle is gistermiddag geprotesteerd tegen het ver blijf van zigeuners in het huis van bewaring daar. Ongeveer vijftig mensen eisten met spandoeken de vrijlating van de zigeuners en veroordeel den het beleid van staatsse- Protest tegen opsluiten van Zigeuners Cretans Haars van justitie. De Zwolse politie hield in de loop van de dag bij het huis van bewaring een illegaal in ons land verblijvende zigeuner aan. De man probeerde sa men met een volksgenoot (die wel legaal hier is) te praten met de zigeuners binnen. De vereniging van oud gevangenen van het concen tratiekamp Buchenwald heeft de staatssecretaris in een telegram gevraagd, om een tolerante behandeling van de zigeuners. Het 'Roze Front' een organisatie van ho- mosexuelen, noemt de be handeling van de zigeuners in een telegram aan kamervoor zitter Dolman 'harteloos' en hun registratie 'minachting voor de mensenrechten',. Het front dringt aan op onmiddel lijke vrijlating van de zigeu ners. De groep zigeuners die nu in de huizen van bewaring in Zwol le en Middelburg zitten, zou den minstens tot maart in ons land moeten kunnen blijven. Dat sprak het congres van D'66 zaterdag in Dordrecht uit. Het congres wil dat de Twwede- Kamcrfractie bij staatssecre taris Haars op zo'n "overwin tering" aandringt. Het vreem delingenbeleid van de staats secretaris sluit volgens de De mocraten niet aan bij de "menselijkheid, duidelijk heid en het onder ogen zien van de gevolgen op langere termijn," die D'66 als criteria voor het vreemdelingenbe leid ziet. De 106 zigeuners hebben zater dag een eerste contact gehad met hun advocaten. In Mid delburg spraken twee advo caten met behulp van tolken met 15 zigeuners en ook in Zwolle heeft een advocaat contact met de zigeuners ge had. Een woordvoerster van het ministerie van justitie heeft dat zaterdag meege deeld. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil de sociale uitkeringen niet op voor hand uitsluiten van de komende nieuwe bezuinigingsronde. Dit valt op te maken uit opmerkingen van vice-premier Wiegel en minister Van der Stee (financiën). Al eerder had ook minister Albeda (sociale zaken) verklaard aantasting van de uitkeringen onder bepaalde omstandigheden bespreek baar te vinden. V9) Zoals bekend komt het kabinet bin nen anderhalve maand met een nieuw pakket voorstellen om de overheidsuitgaven nog dit jaar met zo'n drie tot vier miljard gul den te verminderen. Ook de pre sident van De Nederlandsche Bank, Zijlstra, heeft bij het kabi net onlangs op dergelijke bezui nigingen aangedrongen. De PvdA heeft inmiddels aange kondigd een debat over de groeiende werkloosheid te willen houden. Dat zal, indien de Kamer hiermee instemt, waarschijnlijk begin februari plaatsvinden. Vol gens de socialist Kombrink werken de bezuinigingsplannen van het kabinet juist averechts voor de werkgelegenheid. Hij heeft opnieuw een PvdA- alternatief aangekondigd. Misbruik Volgens WD-minister Wiegel ligt het verbreken van de bestaande band tussen lonen en uitkeringen voor de hand, indien geen paal en perk gesteld wordt aan de fraude met de sociale uitkeringen. Hij maakt zich „ernstig zorgen" dat deze band niet lang meer te hand haven zal zijn. Volgens hem is het verschil tussen een uitkering en het minimumloon nu al te ldein geworden. Ook minister Van der Stee sloot het verbreken van de koppeling in het kader van het nieuwe bezuini gingsprogramma niet op voor hand uit. Voor de AVRO zei hij dat deze zaak in het kabinet nog in discussie is. Hij wilde niet vooruit lopen op de uitkomst van deze besprekingen. Hij noemde het een speculatie te praten over een korting op de uitkeringen. Opmerkelijk was echter dat hij er niet duidelijk stelling tegen nam. Onlangs verklaarde ook minister Albeda dat het loskoppelen van uitkeringen en lonen bespreek baar diende te zijn, om daarmee de mobiliteit op de arbeidsmarkt voor bepaalde groepen werkne mers te bevorderen. Verbreken van alle koppelingen gaat vol gens Albeda „ver". De ambtena rensalarissen moeten volgens hem niet langer gekoppeld zijn aan de lonen in de particuliere sector. Van der Stee bevestigde overigens dat de overheidstekorten voor 1981 geschat worden op twee tot drie miljard gulden. Verder kon digde hij aan dat ook in de ko mendejaren nieuwe maatregelen zullen moeten worden genomen. Zo stelt het Centraal Planbureau op dit moment een overzicht van eventuele maatregelen voor de komende jaren op. Van Agt DEN HAAG (ANP/AFP/UPI) - Mi nister Van der Klaauw (buiten landse zaken) heeft het afgelopen weekeinde de door premier Van Agt gedane suggestie tegenge sproken als zou er tijdens hun be zoek aan China zijn gesproken over de levering van twee onder zeeërs door RSV aan Taiwan. Volgens Van der Klaauw kon dat ook niet omdat het kabinet toen geen beslissing had genomen. Hij vermoedde dat Van Agt heeft gedoeld op de gesprekken die hij in China heeft gehad met zijn Chi- WEERRAPPORTEN nese collega Huang Hua over de positie van de volksrepubliek ten opzichte van Taiwan en over de vraag wat China in dit opzicht wel en niet van het westen tolereert. Van Agt zei vorige week vrijdag dat Van der Klaauw tijdens een "erg informele bijeenkomst" over de RSV-order had gespro ken met een "Chinese regerings functionaris". Van der Klaauw, die zaterdag met de Chinese zaakgelastigde in ons land heeft gesproken, zei dat hij het met Van Agt heeft gehad over het verschil tussen normale han dels- en culturele contacten aan de ene kant en transacties als de RSV-order aan de andere kant. China legt de laatste uit als een erkenning van Taiwan als soeve reine staat. Volgens Van der Klaauw is de premier hierdoor "waarschijnlijk wat in verwar ring gebracht". De uitlatingen van Van Agt zijn in China slecht gevallen. Het pers bureau "Nieuw China" citeerde gisteren een woordvoerder van het Chinese ministerie van bui tenlandse zaken, die Van Agt er van beschuldigde '"onwaarhe den" te hebben verteld. De woordvoerder noemde het "stui tend" dat Nederland zijn instem ming met de RSV-order op deze manier probeert te verdedigen. Overigens meldde "Nieuw China" eerder op de dag dat adviseurs van de nieuwe Amerikaanse pre sident Reagan de hand zouden hebben gehad in de transactie van Nederland met Taiwan. Rea- gans adviseurs zouden Neder land hebben laten weten dat de transactie wel een politieke prijs zou kosten, maar de betrekkin gen met China niet ernstig zou den verstoren. Van der Klaauw ontkende het bericht van "Nieuw China", hij vermoedde dat de Ne derlandse ambassade in de Ver enigde Staten contacten heeft ge had met mensen uit de omgeving van Reagan. De bewindsman meent dat de Chi nese reactie voornamelijk be doeld is geweest als "schot voor de boeg" voor de nieuwe Ameri kaanse regering. "Nieuw China" liet in het commentaar van giste ren weten dat "het Chinese volk van geen enkel land, groot of klein, ook niet van de supermo- gendheden zal dulden dat het twee China's schept of een China en een Taiwan". Van der Klaauw wilde niet ingaan op het eventueel geheel of gedeel telijk verbreken van de diplo- maieke betrekkingen tussen Ne derland en China. Hij zei ook dat dit dreigement in diplomatieke contacten nooit is geuit. PvdA-alternatief Het plan, dat de PvdA bij het ko mende debat in de Kamer aan de orde wil stellen, moet gefinan cierd worden door de inzet van meer aardgas en een vergroting van het overheidsaandeel in de gaswinsten. Kombrink wil voorts via een noodwet de pensioen fondsen verbieden nog langer in het buitenland te investeren. Minister Van der Stee wees de extra inzet van aardgas vrijwel onmid dellijk van de hand. Dat is het aanspreken van de laatste reser ves, waarmee onze economie op de lange duur slechter af zal zijn. Volgens de minister moet er een nieuw evenwicht tot stand ko men tussen produktie en beste dingen. Daarvoor zijn bezuinigin gen onvermijdelijk. „Dat structu rele probleem los je niet op door zo maar meer aardgas in te zet ten," zei de minister. DEN HAAG (GPD) - De WD lijkt zich wat te herstellen van het verlies dat de liberalen volgens de opiniepeilingen leiden. Tegelijkertijd valt D'66 sinds begin december enigszins terug. Uit nieuwe cijfers, die zaterdag in het ra dioprogramma De Rooie Haan bekend zijn gemaakt, blijkt een groeiende waarde ring voor de coalitie. De oppo sitie beschikt voor het eerst sinds een half jaar niet meer over de (papieren) meerder heid. Volgens de enquête beperkte het verlies van de WD zich in december tot drie zetels. Vol gens eerdere onderzoeken hadden de liberalen op een verlies van zo'n zes tot acht zetels moeten rekenen, indien op dat moment verkiezingen gehouden waren. Voor D'66 tekent zich een tegenoverge stelde beweging af. Was deze partij gedurende enkele maanden duidelijk groter dan de WD, sinds begin decem ber vallen de Democraten te rug. Van de twee grote partijen blijft de PvdA stabiel op zo'n 44 ze tels; een verlies van negen vergeleken bij de verkiezin- gen van 1977. Het CDA, dat ook op ruim verlies heeft ge staan, weet dit nu te beperken tot twee zetels en komt op 47. Daarmee kunnen de regerings partijen (samen 72) noch de oppositie (samen 74) op een meerderheid in de Tweede Kamer rekenen. Voor de ko mende verkiezingsstrijd lij ken beide delen van het parle ment te beginnen vanaf eén gelijk startpunt. Volgens de onderzoeker Maurice de Hond, die de cijfers heeft be werkt, lijkt de verkiezings strijd dan ook een nek-aan- nek-race te worden. „Er zal aanmerkelijk meer inko mensmatiging nodig zijn, dan wat wij tot nog toe hebben ge daan". Dat zei premier Van Agt vrijdag voor de NOS-radio. Ver dere inkomensmatiging is vol gens Van Agt onvermijdelijk om de economische problemen te lijf te kunnen. Nog meer bezuinigen op de overheidsuitgaven is nau welijks meer mogelijk zonder ernstige gevolgen voor de werk gelegenheid, aldus Van Agt. Het kabinet gaat zich begin februa ri beraden over nieuwé bezuini gingsmaatregelen. Het doet dat aan de hand van de nieuwste cij fers over onze economie, zoals die - inclusief middellange termijn- ramingen - eind januari door het Centraal Plan Bureau worden op gesteld. De nieuwe bezuinigingsronde is nodig „omdat we in een situatie zitten zo slecht als die sinds de cennia niet meer is voorgekomen en met een financieringstekort dat sinds 1945 niet meer is ver toond", zo zei premier Van Agt vrijdag. De beraadslagingen in het kabinet zullen wel enkele weken kunnen duren, zei Van Agt. „De proble men zijn dezelfde als die van eind vorig jaar, maar dan wel flink aan gescherpt". ERICA (ANP) - Door het verbod om met methyl-bromide te werken heeft het ontsmettings- bedrijf Reuvers bv in het Drentse Erica arbeidstijdverkorting voor haar tien werknemers moeten aanvragen bij het ministerie van sociale zaken. Een werknemer is reeds ontslagen terwijl een twee- de volgende week volgt. Volgens directeur Reuvers liggen er op het ogenblik twaalf aanvra gen voor grondontsmetting, wel ke door het verbod om met deze giftige stof te werken niet in uit voering kunnen worden geno men. Reuvers schat de schade die zijn be drijf door het verbod nu al heeft opgelopen op ongeveer 50.000 gulden. Met name de voorwaarde dat water leidingen vijftig meter van de te ontsmetten grond verwijderd moeten zijn zal volgens Reuvers het, bedrijf de das omdoen. Het ontsmettingsbedrijf werkte met het ontsmettingsmiddel in de vijf noordelijke provincies. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven ir bew. 4 0 2 regen - -0 2 regen 1-2 3 meeuw 1 -2.4 geheel bew. 3 -0~ 1 (ADVERTENTIE) Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Londen Luxemburg geheel bew. 5 3 05 g regen 1 -1 02 licht bew. 3 2 1 zwaar bew. 13 - onbewolkt 15 3 0 :waar bew. half bew. motregen 1 -1 München Nice Oslo Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul onbewolkt 12 -5 onbewolkt 18 2 0 zwaar bew. 2-1 5 licht bew. 15 5 0 sneeuw -9 -18 03 geheel bew. 7 5 4 onbewolkt 9 0 5 onbewolkt 10 3 0 geheel bew. -3-11 01 licht bew. -0 -2 3 sneeuw 2-1 2 mist 16 6 0 regen 6 4 02 18 15 0 15 9 4 AMSTERDAM (GPD) - Het aantal beroepsmilitairen met bezwaren tegen kernwapens zal de komen de jaren flink toenemen. Dat voorspelde overste J. Mohr, voor zitter van het Vredes- en Veilig- heidsberaad Krijgsmacht (WBK), zaterdag in Amsterdam op een conferentie over vredes bewegingen in het leger. Twee officieren hebben inmiddels besloten de krijgsmacht te verla ten wegens hun bezwaren tegen atoomwapens. Kapitein Hoek stra uit Leiden heeft op 1 januari zijn uniform uitgetrokken, zijn collega Welle uit Zoetermeer is naarstig op zoek naar een baan buiten het leger. Het ministerie van defensie helpt hem daarbij- De discussie over de kernwapens begint een bedenkelijk niveau te bereiken, zei Mient Jan Faber, se- cretaris van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV). Atoompaci fisten worden binnen de Partij van de Arbeid als zondebokken beschouwd, omdat lijsttrekker Den Uyl opstapt als zij hun zin krijgen. „Er wordt met modder naar ze gegooid", aldus Faber. „En als dat gebeurt, staat het de mocratisch functioneren op het spel". De conferentie in Amsterdam was georganiseerd door het IKV en de Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM). Faber (IKV) riep de verenigingen die binnen de krijgsmacht opereren (WDM en VVBK) op ondubbelzinnig stelling te nemen tegen de kern wapens. „Er zijn politieke stand punten nodig", zei hij. Zover willen de beroepsmilitairen echter niet gaan, bleek op de con ferentie. Het WBK pleit niet te gen kernwapens, maar alleen voor meer ruimte binnen de krijgsmacht voor mensen die te gen zulke wapens bedenkingen hebben. Onder de leden zijn er maar weinig die het gebruik van kernwapens onder alle omstan digheden verwerpen. A. Stel uw eigen kast of bergwand samen uit ons professioneel stellingensysteem. U vindt bij ons vele accessoires, deuren, ladeblokken etc. Alles uit voorraad. Vraag de gratis voorraadlijst, Bel of schrijf naar; Haaghulshof Lelden Herenstraat 39.071 -1211 41 open ma./ t/m vr. 8.30-12.30. 13.30-18 u. do. 19-21 u. DEN HAAG (GPD) - Het is nog volstrekt onze ker of het abortuswetsontwerp van het kabi net-Van Agt de eindstreep in de Eerste Ka mer zal halen. Uit een verklaring van CDA- fractieleider senator Van Hulst is dit week einde gebleken dat de beide regeringsfrac ties waarschijnlijk niet voldoende steun aan het wetsvoorstel zullen geven. Volgens Van Hulst staat het vrijwel vast dat enkele leden van de CDA- en WD-fracties in de Eerste Kamer tegen het kabinetsvoorstel zullen stemmen. Omdat deze partijen samen slechts een meerderheid van vier zetels heb ben, kan het voorstel van het kabinet afhan gen van de steun van de kleine rechtse partij en en de enkele onafhankelijken in de Se naat. Een herhaling van de gebeurtenissen van de cember 1976, toen de Senaat een ander abor- tusvoorstel afwees, is niet langer uit te slui ten. Bij dat debat verwierp de Kamer met 34 tegen 41 stemmen het initiatiefvoorstel van PvdA en WD. Van Hulst verklaarde zaterdag voor de VARA- radio. dat hij geen garantie kan geven dat de volledige CDA-fractie het wetsvoorstel zal steunen. Een deel van de fractie vindt dat het ontwerp te ver gaat. Net als professor Van Hulst lijkt een deel van de fractie pas op het allerlaatste moment het besluit het voorstel wel of niet te steunen, te zullen nemen. Hij zei dat ook bij de liberalen de meningen sterk verdeeld zijn. Enkele liberalen wijzen de wet om dezelfde reden af, terwijl weer an deren het voorstel te betuttelend vinden. Eén liberale senator, drs Feij uit Venlo, heeft zich al openlijk tegen verklaard.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 6