jUzqrtK Voorschoten zucht onder terreur daden zes jongeren CRM wil Alphense fusie Leidse en 'kunstuitleen' Weidse' agendaJ „Je bent toch allemaal hetzelfde als je in brandweeruniform loopt Bareigenaren vormen knokploeg Burgerlij ke stand f AKIDACDrk ir>r\/Nr-»x VOORSCHOTEN - Voorschoten wordt de laatste jaren geteisterd door een jeugdterreur- groep van zo'n zes jongens in de leeftijd van 18 tot 20 jaar, die kans zien om regelmatig vernielingen aan te richten en evenementen te verstoren. Het is inmiddels zover geko men dat de Voorschotense bareigenaren rond de tafel zijn gaan zitten en een knokploeg hebben gevormd. Zij zijn thans bereid om "het hele zooitje" eens flink af te tuigen, zo wordt meegedeeld. MAANDAG 19 JANUARI 198 h Rondom één van de jongeren, wiens ouders al zijn verhuisd naar een andere gemeente, is een groepje gegroeid, dat nu ook langzaamaan aantrekkings kracht krijgt op tot nu toe minder gevaarlijke jongeren, die ook graag wel eens iets "bijzonders" willen uithalen. Recentelijke voorvallen zijn het omgooien van een politiewagen, het afbreken van antennes en het( doorsnijden van de banden van auto's. De laatste "heldendaden" van de jeugdbende zijn de verstoring aan het eind van de "Nacht van Voorschoten", het in elkaar slaan van twee jeugdige Hagenaartjes na de nieuwjaarsreceptie in de Lindehoeve en het regelmatig aanrichten van grote vernielin gen in het nieuwe zwembad "Het Wedde". Enige tijd geleden probeerde het groepje in een bar in de "Vliet- wijk" de zaak even kort en klein te slaan. Ze hadden buiten de waard, in dit geval de eigenaar en enige bezoekers gerekend. Ze werden naar buiten gewerkt en hoewel de politie kwam, zagen zij kans om vernielingen aan auto's aan te richten en dronken in hun eigen auto weg te rijden. De maat is, zoals gezegd, nu vol bij de Voorschotense bareigenaren. Voor de burger lijkt het erop alsof deze jongeren een voorkeursre geling heeft bij de politie. Een gesprek met de groepscom mandant van de rijkspolitie in Voorschoten, Remmerswaal werkt echter verhelderend. De adjudant verklaart die groep ze ker niet met voorkeur, maar wel met grote zorg te behandelen. "Het zijn jongelui, die er niet te gen opzien om met de politie in aanraking te komen en zelfs een nachtje celstraf nog als een hel dendaad zien. De politie komt ei genlijk altijd pas nadat iets al ge beurd is. In de oudejaarsnacht was het hele team van de rijkspo litie aanwezig. Het bleef zeer rus tig. Rond drie uur blijft alleen de nachtploeg over en dan komt de melding van "De Lindehoeve": Een jongen en een meisje zijn vol komen in elkaar geslagen. Waar om weet niemand. De twee slachtoffers weigeren de namen te noemen van de joangens die hen in elkaar hebben geslagen. De omstanders weten die wel, maar daar heeft de politie niets aan. Zo gaat het steeds. Men is bang om namen te noemen, mis schien omdat de jongens niet al leen dreigen om iedereen in el kaar te slaan, maar het ook werkelijk doen, helaas". Schunnig Aan het eind van de "Nacht van Voorschoten" zijn het weer de zes knapen. Maar ook ditmaal geen namen. Op de organisatoren van de "Nacht" kwam het optreden van de politie vreemd over. De twee wachtmeesters van de rijks politie wisten toen inderdaad het groepje buiten het Cultureel Cen trum te krijgen, maar moesten daarvoor enige schunnige op merkingen en duwen incasseren. Daarna schopten de jongens rus tig een deuk in de politiewagen. De wagen reed weg en de jonge lui konden ook ditmaal met hun eigen auto en de bromfietsen huiswaarts of naar elders gaan. Adjudant Remmerswaal wijst op het gegeven dat de politie met leeftijdsgenoten in aanraking komt. De jongste wachtmeester is 18 jaar en de oudste is 24 jaar. "Deze jonge politiemannen in casseren liever zelf een klap, dan dat zij er een uitdelen. De burger is volledig beschermd tegen een spontaan uitgedeelde klap van een politieman. Zodra de politie ook maar eventjes iets doet dat in de ogen van de anderen niet juist is, wordt dat aan de grote klok gehangen. Als burger zou je er echt wel eens flink in willen hak ken, maar als politieman weet je dat het gewoon niet kan en je je hele carrière kan verknoeien". zoek binnen komt", aldus adju dant Remmerswaal. JOOP PEETERS LEIDEN - Nog voor de Leidse Kunstuitleen daadwerkelijk van start is gegaan, heeft het ministerie van CRM al plan nen die de opzet van de uit leen danig kan veranderen. CRM denkt er namelijk over om de Leidse Kunstuitleen samen te voegen met de Al phense, die al sinda 1976 met succes draait. Reden voor de samenvoeging is dat de Alphense Kunstuitleen ook een aantal Leidenaars als abonnee heeft. Deze Leide naars tellen mee bij het bepa len van de uitkering die Al phen al drie jaar van CRM krijgt. De hoogte van die uit kering wordt namelijk mede bepaald door het aantal abon nees. Omdat er dus sprake is van een zekere overlapping, lijkt het CRM het beste de Leidse en de Alphense Kunst uitleen samen te brengen. Dit niet alleen wat betreft de uit keringen, ook organisato risch zouden de twee kunst uitlenen een lijn moeten trek ken. Dit laatste zou een ingrij pende zaak zijn, omdat de huidige opzet van beide uitle nen zeer verschillend is. Zo bestaat in Alphen wèl, in Lei den geen mogelijkheid tot ko pen van de kunstwerken. Overigens zijn de plannen van CRM nog lang niet definitief. Volgende week zullen er be sprekingen plaats vinden tus sen Leiden en CRM: er moet worden vastgesteld of de overlapping werkelijk van doorslaggevende aard is. Lei den is trouwens fel tegen op de samenvoeging. Volgens wethouder Schoute heeft CRM nooit voorwaarden ge steld aan het toekennen van subsidie aan de Leidse Kunst uitleen. Volgens hem kan het ministerie daar nu ook niet meer op terug komen. Misbruik "De burger is goed beschermd en daar maken terreurgroepjes graag misbruik van. Vele jonge politiemensen hebben al de te leurstelling ondervonden dat bij het inrekenen van vandalen en dergelijke het gewoon nutteloos werk is. De gevangenissen en cel len zitten vol en de justitie is ook veel toleranter geworden". In Voorschoten wreekt zich voor de politie ook de woningnood zo zegt de adjudant, die zelf ook nog voortdurend moet pendelen tus sen zijn vroegere standplaats Pij- nacker en Zoetcrmeer. Zodra er elders een politieman wordt ge vraagd met tevens de aanbieding van een mooi huis, dan vertrekt weer een van de oudere wacht meesters en krijgt Voorschoten aanvulling via de politieschool. "Dat betekent een korps vol met jongeren en natuurlijk weinig er varing. Iedere bareigenaar of or ganisator die meent dat een groepje terreurjongens het te bont maakt mag ons bellen. Lie ver te vroeg dan te laat. De be trokken bar wordt er nooit op aangekeken, want een bepaalde gelegenheid kan het ook niet hel pen wanneer er ongewenst be- Inbraakgolf Voorschoten VOORSCHOTEN - Maar liefst ne gen inbraken hebben de afgelo pen nacht plaatsgehad in de ge meente Voorschoten. De politie heeft geen reden te vermoeden dat deze inbraken, verspreid door het hele dorp, door een en dezelfde dader zijn begaan. Wat de buit van de inbraken was, is nog niet bekend. Van sommige is zelfs nog geen aangifte gedaan. MAANDAG Spiritistisch Genootschap Leiden. zaal Middelweg 28, Psychometrische Seance door G.J. Pompe uit Den Haag, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden en financiën, 20 uur. [f, Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film De mens uit Marmer uit 1977 van regisseur Andrej Wajda, 20 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui- zerlaan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 uur. Werklozen Advies Centrum - Bree- straat 19, tel. 122000, open ma t/m vr van 10-12 uur. Mannenkafee, Caeciliastraat 18, discut sie, 20.30 uur. Voorschoten - gemeentehuis, com- missie welzijn, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, raadsver gadering, 19.30 uur. APOTHEKEN Leiden - de avond, nacht en zondaj dienst van de apotheken in de regio L^ 1 den, wordt waargenomen van: v 23 jan door: apotheek Reyst, SteenstraJ WIJKVERPLEGING Leiden - Interkruis, Middelweg 38, ti ten noorden van de Rijn: 134604; zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezonj heidscentrum, Berkenkade, Leidé dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m k van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, t( 154500J Voorschoten - gezondheidscentrui v.d. Waalslaan, tel. 4641. WASSENAAR - Geboren: Anna dv P.T.A. Brandsma W.J. Hendriks (Leiden); Thomas zv W.M. Hakkaart L R. de Leeuw (Leiden); Bastiaan Roermond (Leiderdorp); Justin Eelzak en M. Onvlee (Leiden); Ilja cf8 Landkroon en G.H. Jansen (Leiden); Maarten zv J. Landkroon en G.H. Jan sen (Leiden); Mijke dv J.C. Groenendijk en A.E. de Later (Leiden); Femke dv P.J. Dekker en N. van der Fluit (Leider- (Leiderdorp), dorp); Nadia Nicole dv T.J. Dillissen schoten); Iris dv J.A.W. Martinali M.J. Manders (Leiden); Bart zv A.f Schamper en J.M.H. van der Lind( /tOndertrouw: J. Marijt (Leiderdorp) M.S. Villagra Hidalgo (Leiden); Ramon M.J. van der Kwaak (Leiderdorp); W. Zuidervaart en J.E.P.M. v Kransse (Zoeterwoude) en H.H.M. Leiderdorp in actie op dejudomat. Afgelopen zaterdag deden ie tuyere scnote» t« judotoernooi dat was georganiseerd door de schoolsportcommissie samenwerking met sportschool Van Hout. De Schakel werd eerste, de Koningin Juhanaschool tweede en derde werd de school In de Houtkamp. LEIDERDORP - Twee lagere schoolleerlingen alle lagere scholen in Leiderdorp mee aan Steijn (Leiderdorp); Remco zv H. den Dubbelden (Leiderdorp); A.P. van Rif ewijk (Leiderdorp) en J.F. Lemaire (L( derdorp). Huwelijk: M.J.M. Maas (Leiderdorp) J. Kamphof (Leiderdorp). Overlijden: T.G.J. Eschauzier (1903) g huwd geweest met G.F. de Stoppelaj (Wassenaar); M. Rietkerk (1904) (Leidi^ dorp): J. van Thiel (1896) gehuwd g weest met C. Gordijn (Leiden); H.A.L Heikens (1922) ev M.D. Miranda (Leidi dorp);J.H. Kamphorst (1908) ev U. St genga (Warmond); C.H. Karrema j (1923) ev J.H.C. de Groot (Voorschotel C.A.A. Vinkestijn (1920) ev G.P. Wy- ma (Leiden); G. Bommezijn (1916) g 1 huwd geweest met J.W. Hoitink (Was: naar); J. Cramer (1885 ev W. Karste (Leiden); W.P. van Rijn (1912) ev J.. Vreeburg (Leiden); A. Stouten (1914) C.A. van der Steen (Leiden). Interieur huis totaal vernield OEGSTGEEST In een woning aan de Surinamestraat in Oegst geest is de afgelopen nacht flink huisgehouden. Tijdens de afwe zigheid van de bewoner is het in terieur van de woning totaal ver- nield.-Van de daders is nog geen spoor. Olga Smit eerste vrouw bij Wassenaarse korps WASSENAAR - Olga Smit is sinds kort de eerste vrouwelijke vrij willigster bij de brandweer in Wassenaar. De twintigjarige Was- vindt het allemaal niet Poppen Het poppentheater 'Wellus- Nietus' aan de Winston Chur- chillweg in Voorschoten geeft woensdagmiddag weer een voorstelling voor kinderen. De van 23 januari tot en met 20 titel van de voorstelling is februari vindt er in de Open gaat Splintcrlaan 91. Dit bureau is geopend van 9.30 tot 11.30 uur en kan ook worden bezocht voor aanmeldingen. Tentoonstelling 'Spelletjesdag' een meisjes dat r met de jongens, gens laten haar niet Ze verkleedt zich dan als jon gen en neemt ze allemaal in de maling. De voorstelling begint om half drie en duurt tot vier uur. De genen die willen gaan kijken bare Bibliotheek aan de Wijn- wil spelen gaardenlaan in Voorschoten de jon- een tentoonstelling plaats van doen. een zestal leerlingen van Guus Zuiderwijk. Guus Zuiderwijk is sinds 1977 verbonden als do cent Keramiek aan de Stich ting Creativiteitscentra "Vlietstreek" (voor Voorscho- Leidschendam) De ten- worden verzocht eerst telefo- toonstelling is te bezichtigen nisch te reserveren bij de vol- tijdens de openingsuren van (01717)-3163 de bibliotheek: maandag tot en met vrijdag van twee uur tot half zes, dinsdag- en vrij dagavond van zeven tot negen uur en zaterdagochtend van tien tot een uur. Cursus De volksuniversiteit K en O organiseert een viertal voor lichtingsavonden over wetten en rechten. De eerste cursus avond is op donderdag 22 ja nuari in het Trefpunt aan de Eikenlaan naast de Dorpskerk in Leiderdorp. De avond be gint om acht uur. Tijdens deze avond zal een notaris over zijn vakgebied spreken. Er kunnen ook vragen worden gesteld. Voor inlichtingen of aanmel dingen kan er worden gebeld naar nummer 411732 van het bureau van K en O aan de Antiekbeurs In het Cultureel-Centrum aan de Prinses Marijkelaan wordt aanstaand weekeinde een an tiekbeurs gehouden. Evenals vorig jaar komt er slechts een streng geselecteerd groepje antiquairs voor een stand op de beurs in aanmerking. De beurs is geopend op vrijdag van zeven tot negen uur, zater dag en zondag van elf tot vijf uur. zo bijzonder en vindt zichzelf be slist niet apart nu ze toegetreden is tot een korps dat tot nu toe evenals zovele andere korpsen el ders, een pure mannengroep is. Zij is er eigenlijk al een beetje aan gewend, aan het brandweer vrouw zijn tussen de brandweer mannen, dat scheelt natuurlijk voor haar. "Voordat ik bij de vrij willige brandweer van Wassenaar kwam, zat ik al bij de bedrijfs brandweer van het bedrijf waar ik werk. Wat dat betreft was de stap als zodanig dan ook niet meer zo groot. Natuurlijk blijft het een uitdaging. Je bent ten slotte toch de eerste vrouw bin nen het brandweerkorps hier. Wanneer je aan dat idee bent ge wend, is het alleen nog maar een kwestie van het werk volhou den." De motivatie vindt Olga Smit daar bij het belangrijkste en het "apart zijn" is er dan ook volgens haar helemaal niet bij. "Je bent wan neer het er op aankomt toch alle maal hetzelfde wanneer je je uni form aan hebt. Er wordt beslist geen onderscheid gemaakt. De korte tijd dat ik hier nu meedraai heb ik gemerkt dat iedereen me gewoon accepteert." Olga Smit zegt alles wat bij het brandweergebeuren komt kijken erg interessant te vinden. Niet al leen de praktijk, maar ook de theorie leren vindt ze leuk. Het maakt haar trouwens helemaal niet uit of er meerdere vrouwen in het Wassenaarse korps zitten. Als ze maar gemotiveerd zijn, dat vindt ze voor zichzelf, maar ook voor de anderen het belangrijk ste: "Want dat is waar het op aan 1 komt." "Bij de bedrijfsbrandweer kwam het wel eens een enkele keer voor dat men na een korte diensttijd weer vertrok. Dan vallen de oefe ningen tegen of is het allemaal te zwaar. De brandweer verwacht namelijk ook wat van jou. En dat is soms net het tegenovergestelde van wat de nieüwkomers bij voorbaat in het hoofd hebben", zegt Olga Smit, die op dit mo ment zelf zo'n drie avonden per week bezig is met het volgens van cursussen en praktijkoefenin gen. Haar grote vuurdoop bij de enorme villabrand rond nieuwjaar in Wassenaar heeft ze echter misge lopen. "Is er een brand en dan ben ik net weg uit Wassenaar. Zelf vind ik het wel een beetje jammer dat ik er niet was. Tot nu Olga Smit, de eerste vrouwelijke vrijwilliger waaruit zij zal worden ingezet. (Foto Holvast). toe heb ik nog geen enkele brand Een tijdje geleden meegemaakt." de Wassenaarse brandweer in uniform bij de kazerne vof] Noodzaak Ondercommandant Post van de Wassenaarse brandweer vertelt dat de mogelijkheid tot sollicite ren voor vrouwen bij de vrijwilli ge brandweer meer een kwestie van noodzaak was dan uit pure emanciDatie-overwegingen. "Overal in de omringende rand gemeenten zijn er wachtlijsten. Hier lukt het maar moeilijk om onze onderbezetting op te vullen. We zitten nu met 33 man, terwijl we er eigenlijk veertig moeten hebben." dat aantal teruggelopen tot 20. Reden voor de brandweer om iedereen in een bepaalde leeftijdsklasse aan te schrijven. "Het verloop binnen ons korps is eveneens erg groot. Zonde van alle moeite en cursus sen die de vrijwilligers hebben gevolgd. Of neem nou het aanme ten van de uniformen. Vandaag de dag ben je daar heel wat geld aan kwijt", aldus Post. Wassenaar is echter een gemeente waarin jongeren moeilijk voor huisvesting in aanmerking ko men. Een studiestad is het al evenmin. De grootste oorzaak van het verloop is denk ik wel te wijten aan het verhuizen naar een andere gemeente." Terugkomend op de eerste vrouw 1 lijke vrijwilligster merkt Post I dat het "voor ons ook geen vt r schil maakt of Olga nu een meis i is of niet." Ook hij vindt de mo vatie het belangrijkst. "En uit dB zelfde gemotiveerde mensen f ons korps nu opgebouwd. In f begin zeiden de mannen: gJ haar maar een kans. Aan het idl moest men echter nog duidell wennen, maar ja, tenslotte zitt| er bij de politie ook vrouwen. is al niet meer zo bijzonder. Zoi^ het er nu naar uitziet zal dat ons Wassenaars korps over e tijdje ook niet meer zo iets nieuf zijn", zo besluit de ondercok mandant. ROEL ZAADNOORDIB Principes Natuurlijk, in het allereerste begin waren er wel enkelen die haar aanwezigheid en functioneren eerst maar eens wilden meema ken, zo geeft zij aan. "Er worden nu eenmaal principes verbroken. Andere mannen kwamen een beetje in conflict met zichzelf, omdat hun eigen dochter niet eens bij de vrijwillige brandweer mocht. Maar ach, ik hoef mc echt geen uitzondering te voelen. Je doet gewoon mee met allerlei din gen. In het begin word je als een ieder ander geholpen, daarna moet je het zelf doen. Voortrek ken maak ik gelukkig niet mee." lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1, 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabexorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 20884 Kwartaalabonnement f49.55 perp post f 71.90 Jaarabonnement f 186.7 per post f 276,10 Losse nummers f 0,70 incassokosten Adjunct-hoofdredacteur. R D Paauw AJq. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. Alg. redactiechef: J. M J. Post Rubriekchefs J Kroon (stad) j P M van der Meer (regio) W. Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en - televisie, kunst) S J. de Groot (geestelijk teven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo, Rodaclie Randgemeenten Ch Lennartz. Maredijk 33a, Letden. tel. 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel. 071-121481 Oegstgeest H. Sonders 071-155854 Voorschoten: J Poters 071-769935. Leiderdorp: F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2