Danaiden kan titel nu verder wel vergeten Leiden laat zich door Tonego niet verrassen: 110-85 Trotters in de 'winning-mood' Slim handballend Foreholte niet te stuiten MAANDAG 19 JANUARI 1981 LEIDEN - De basketbalmotor van Trotters lijkt niet te stop pen. De Leidse eerstedivisio- nist behield de aansluiting met de top dankzij de 90-72 overwinning op Achilles. Trotters, dat sindskort onder leiding staat van ex-speler Tirke Karim, had weinig moeite met'Achilles. Al na ze ven minuten hadden de Lei- denaars een 13-6 voorsprong opgebouwd, die langzaam aan werd uitgebreid tot elf punten verschil (42-31). De Delftenaren kwamen echter nog terug tot 42-37 bij de rust. Doordat de Achilles-press na de basketwisseling mislukte en de Trotters-spelers hun systemen goed uitvoerden, werd de zege vijf minuten voor tijd al veilig gesteld: 76- 60. De Vijf Meihalbewoners, bij wie Berendsen (wegens rugbyverplichtingen in Ma rokko), Dawson (zoek), Pauli- des en Ruyssenaars (beiden geblesseerd) ontbraken, raakten in de slotfase nog wel in een foutenlast. Het viertal Lamping, Pley, Moerer en Kales liep toen met vier per soonlijke fouten rond. Door de bal goed in de ploeg te houden, had dat evenwel geen nadelige gevolgen. Topscorers: Kop 21, Pley 18, Lamping 16 en Reid 15 pun ten. In de eredivisie dames won Parker Leiden de moeilijke uitwedstrijd tegen Rotter dam Zuid. Na het verlies van afgelopen donderdag tegen Stars heeft de ploeg de kop pen bij elkaar gestoken en de conclusie getrokken dat de punten met goed verdedigen gepakt moeten worden. Het gevolg was dat de ervaren ploeg van RZ maar tot 45 punten kwam. De gevaarlijk ste Rotterdamse speelster Gerda de Ridder werd de ge hele wedstrijd door verschil lende speelsters goed in be dwang gehouden. Er was een goede team-defense en in de aanval begon de trainingsar- beid van center Marijke Klos vruchten af te werpen (15 punten). Mede daardoor kwam de ploeg van Rob de Vries in de twee de helft op een voorsprong en kon zelfs met 45-50 finishen. Smet op de zege was het weg zenden van Mardet van Gen- nip die een slaande beweging naar een tegenstander maak te. Leiderdorp-OSG 87-66. Een re gelmatige overwinning van de Leiderdorpers die toch dooor slordig spel wat te laag uitviel. Ook zonder de lange mensen Ronald Messemaker (vakantie) en Christiaan Üh- lenbeck is Leiderdorp echter geen moment in gevaaar ge weest. Topscorer was Rein Paulides met 19 punten. Luba-Red Stars 55-86. Het zo veelste verlies voor het on- deraanstaande Luba dat de degradatie in de eerste klasse rayon nog maar moeilijk kan ontgaan. Door belabberd schieten en de afwezigheid van Jaap de Waard kon zelfs tegen mede-degradatiekandi daat Red Stars geen vuist ge maakt worden. Lisse-Blue Stars 60-61. In de Trotters-topscorer Peter Kop zoekt afspeelmogelijkheden i duel met het Delftse Achilles. andere eerste klasse rayon leed Lisse een nipte neder laag. Met veel inzet konden de Lissenaren vier maal naast en zelfs twee ^eer voor de Amsterdammers komen. Maar de betere techniek van Blue Stars gaf in de spannen de slotfase toch de doorslag. Rabo Bank-Blitz 75-109. Een klasse lager speelde Blitz een veegpartij. De Voorschotena ren liepen met een felle man- to-man verdediging de tegen stander volkomen van het veld. Een 2-24 tussenstand was de basis voor de zege. Topscorer werd Peter de Weijs met 39 punten. ISA-De Sleutels 18-42. On danks het wederom niet ver schijnen van de scheidsrech ters behielden De Sleutels hun ongeslagen positie. JDe rolstoelbasketballers, bij wie Jaap van Beelen uitblonk, beslisten de partij in de twee de helft. LEIDEN - In de Overgangsklasse A van de microkorfbal- competitie is de rol van De Danaïden nagenoeg uitge speeld. Een rechtlijnig korfballend Nic uit Groningen zag kans de Leidse titelkandidaat met 9-11 uit de race om de titel te rijden. Pernix leed een teleurstellend grote neder laag tegen AKC, die in de Overgangsklasse C zeker wel kampioen zal worden. De titelkansen voor Fides Pacta zijn nog lang niet weg, maar de Sleutelstadbewoners zullen toch in de resterende moeilijke wedstrijden vooral tegen het eind van de wed strijd niet het hoofd moeten verliezen. Tegen Quick werd een 9-6 voorsprong in de laatste vier minuten onnodig uit handen gegeven: 9-9. Zuiderkwartier zag daardoor haar achterstand niet groter worden. De geelblauwen speel den zelf eveneens gelijk tegen Rozenburg: 7-7. In de tweede helft was er geen hou den meer aan. Elk schot was op de mand en toen de doorloopbal- len ook als rijpe appelen van de boom vielen, was het snel beke ken met de Leidenaars. Via 5-14 en 8-18 werd een verdiende ne derlaag geleden tegen de kam pioenskandidaat van 9-20. Voor Pernix scoorden: Kees Horten- sius 3x, Jet Boter 2x, Peter Kui per 2x, Kees Brokaar 2x. De Danaïden-Nic 9-11 (4-7). In hoe verre het bericht van Gerard Bos dat hij aan het einde van dit sei zoen wegens een verschil van in zicht in de technische aanpak niet langer zijn contract zal ver lengen, meespeelde in het ver toonde spel van De Danaïden, is moeilijk te bepalen. Maar dat de voorbereiding voor deze wed strijd in mentaal opzicht niet hon derd procent was, kan als zeker worden aangenomen. Logisch ook, want de kern van De Danaï den traint nu alweer zo'n tien jaar met Bos en zo'n band is moeilijk te breken, vooral als er weinig aanleiding voor is. De Danaïden startte voortvarend. Na 6 minuten kwamen de blauw- witten op 1-0 door een afstands schot van B^a Schrama, terwijl Bob Schrama de inmiddels door Nic gewijzigde stand van 1-1 we derom De Danaïden aan de lei ding bracht. De neergaande lijn in de presta tiecurve spreekt voor zich. Bij rust bezat De Danaïden al een verdiende 4-7 achterstand. In het laatste kwartier was er voor de terneergeslagen Bos-equipe nog heel even uitzicht op een be tere afloop. Via 5-9 kwamen de blauwwitten op 7-9, maar door balbezitspel kwamen de Gronin gers niet meer in gevaar. Alhoe wel tfe doelpuntenproduktie in de laatste 6 minuten gewoon doorging hield Nic de marge steeds op 2 punten en bracht zich daardoor in veiligheid: 9-11. Doelpunten: Cees Christiaanse, Hans v.d. Leek, Bob Schrama 2x, Eric Peters, Jeanet Smit 2x, Tru dy Nap en Bea Schrama. Pernix-AKC 9-20 (5-9). "Hadden wij maar het topje van de zuiverheid van dit AKC". Een wens van trai ner-coach Karei Verschoor om het laatste part van de competitie met vertrouwen in te gaan, uitge sproken na het voor Pernix ver nederende treffen tegen AKC. Een vernederende nederlaag waar na 5 minuten spelen, nog he lemaal geen sprake van was, want toen had Jet Boter de Almeloërs op 2-0 achterstand gezet. Pernix leek weer te gaan stunten, maar zag geen kans de doelpuntenma- chine warm te houden. AKC was vliegensvlug op 3-3 gekomen en binnen een kwartier waren de rol len geheel omgedraaid en leidde AKC met 4-9. Fides Pacta-Quick 9-9 (4-5). Zowel in de eerste helft varfae wedstrijd tegen Quick als in de eindfase heeft Fides Pacta zich verkeken op het onverwachte goed tegen stribbelende Quick uit Dor drecht. De Dordtenaren verover den in de beginfase een 0-2 voor sprong en wisten, nadat Fides Pacta na eën kwartier spelen door doelpunten van Wim Piket en Nico Pikaar en Hennie Piket een 3-2 voorsprong had genomen, wederom de Leidse ploeg op ach terstand te schieten: 3-5. In de tweede helft, die met een 4-5 ach terstand voor Fides Pacta was in gegaan, was de ploeg van Hensen vooral in aanvallend opzicht be ter uit de startblokken gekomen. Via 5-5 werd na tien minuten een verdiende 7-5 voorsprong geno men, die echter bij 7-6 weer in ge vaar kwam. De wissel die Hensen toepaste, Dik Onderwater werd vervangen door Ronald v.d. Velde zodat Fi des ook in dit vak wat meer lengte had, kreeg zijn bekroning in een uitstekend opgebouwde aanval rond deze v.d. Velde. Diet Rijs- bergen werd door hem in uitste kende stelling gebracht: 8-6. Ook Fides' tweede wissel-Joke Noor- dervliet voor Yvonne Neute boom - was succesvol. Joke Noordervliet zelf scoorde de ne gende treffer voor Fides: 9-6. Niets leek de overwinning nog in de weg te staan. Maar Quick kwam wonderbaarlijk terug en bij 9-8 kroop Fides met nog twee minu ten te spelen door het oog van de naald toen een Dordtse doorloop werd gemist. Het "noodlot" sloeg toch toe. Een te gehaaste en te doorzichtige Fides-aanval kon de bal niet vasthouden en hoewel de laatste seconden op menige stop watch allang verstreken waren, kende scheidsrechter Michielse toch nog een dubieuze strafworp toe aan Quick. Die de kans met beide handen aangreep: 9-9. Doelpunten: Wim Piket 3x, Hennie Piket 2x, Nico Pikaar, Diet Rijs- bergen en Joke Noordervliet. Zuiderkwartier had in de eerste helft en een twintig minuten van de tweede helft veel problemen met het schot. Met nog tien minu ten te spelen was de stand nog 4-2 in het voordeel van Rozenburg. In de resterende fase zorgden Joep van Dam 4x, Ineke de Her- togh, Els Lardée en Dirk Jan de Kreek dat de geelblauwen op een 6-7 voorsprong kwamen. Een strafworp in de laatste seconde bracht Rozenburg nog naast Zuiderkwartier: 7-7. Ons Eiland heeft het in de tweede helft tegen Vlaardingen nog heel even moeilijk gehad. Na een 2-3 ruststand kwamen de Vlaardin- gers op een voorsprong van 4-3. Huib Hasselbach 2 en Wim Nijen- huis 2x schoten Ons Eiland ech ter naar winst: 4-7. Crescendo kwam tegen WION uit Rotterdam net één doelpunt te kort. Met 8-9 werd er verloren. In de tweede helft werden er te veel kansen gemist om de in de 10e minuut van de 2e helft opgelopen achterstand van 7-9 weg te werken. Voor Crescendo scoor- den: John Huigsloot 3x, Wilfred Cornelisse 2x, Joke Geijer, Wim Barendse en Lies Brouwers. De twee koplopers in resp. 2C en 2D wonnen overtuigend. De Alge mene maakte in de 2e helft korte metten met DKV, waar de rust stand 4-3 was: 15-8. TOP wist het altijd lastige Eureka ruimschoots van zich af te houden: 6-11. GERTGRESSIE HAAKSBERGEN - Omdat de basketballers van Parker Leiden zich bewust zijn, dat zij zich geen misstappen meer kunnen en mogen veroorloven tegen mindere goden, was er zaterdagavond voor Tonego geen eer weggelegd. De Twentenaren werden in eigen hal ruim geklopt: 85-110 na een ruststand van 41-52. Dc Leidenaars, die morgen voor de belangrijke ontmoeting met Va- rese naar Italïe afreizen, misten in Haaksbergen twee belangrijke pionnen. Han Wallaart kon be halve over spelverdeler Mitchell Plaat ook niet beschikken over center Steve Puidokas. De boomlange Amerikaan, die een steeds voornamere positie in het keurkorps van Wallaart gaat in nemen, was door een griep ge veld. Door de absentie van Pui dokas speelde Har Kip maar liefst dertig minuten. Op de spaarzame momenten dat Kip op de bank verbleef, namen Paul van Solm of Sid Bruinsma de centerpositie in. Van Solm speel de een overigens ongelukkige wedstrijd. De Delftenaar, die weer klaagde over pijn in zijn been, had al na dertien minuten vijf persoonlijke fouten achter zijn naam. Door het vroegtijdig uitvallen van Van Solm, beschikte Wallaart halverwege de eerste periode over slechts zeven spelers. Nade lige consequenties had dat niet, omdat de overige pupillen gretig bleven acteren. En dan is prak tisch geen enkele ploeg in Neder land bestand tegen het Leidse 'geweld'. Tonego had weliswaar een licht reboundoverwicht, maar dat zei Wallaart weinig. „Een jongen als Martin speelt niet echt in het teambelang. Als hij er zeker van is, dat hij een schot kan blocken of een re bound kan pakken, dan doet hij het pas. Anders zie je Martin niet in actie komen. Hij verdedigt dan ook geen meter". Met andere woorden Martin liet het eigen belang (goede persoon lijke cijfers) voorgaan boven het teambelang. Wellicht is dat écn van de oorzaken, dat Tonego tot nu toe de gestelde verwachtin gen aan het begin van de compe titie (nog) niet kan waarmaken. „In elk geval is uit deze ploeg veel meer te halen", oordeelde Wallaart over de promovendus van de eredivisie. Het publiek vermaakt zich desondanks pri ma. Ook het afgelopen weekein de creëerden de weer in groten getale opgekomen Tukkers een gezellig sfeertje. In een redelijk attractief duel nam de koploper van de vaderlandse competitie afstand van de thuis ploeg dankzij een groot aantal onderscheppingen en door fel te blijven spelen. Bovendien ope reerde Jim Woudstra, die voor het eerst zonder masker op zijn neus speelde, bijzonder zelfver zekerd. De Nederlandse Ameri kaan schoot tegen een percenta ge van 72 dertig punten bijel- kaar. Hij werd daarmee topsco rer van de Leidse ploeg, die in totaliteit het vizier scherp had af gesteld: 61%. Een andere opvallende rol binnen de ploeg van Wallaart vertolkte Chris Plaat. Door de blessure van zijn broer Mitchell, kreeg Chris Plaat de spele»-verdelersrol toebedeeld. Walllaart over hem: „Je ziet hem steeds beter in zijn rol worden. Ik heb met Chris af gesproken dat hij niet bang hoeft te zijn om te falen. Als hij het wat minder doet, zal ik niet direct zijn speeltijd terugschroeven. Je ziet Chris daardoor groeien". Scores Leiden: Woudstra 30 (72%), Parker 24 (597c), Bruinsma 22 (647e en 9 rebounds), C. Plaat 14 (557c), Kruidhof 12 (567c), Strong 4 <507r). Kip 2 (100%) en Van Solm 2 (337c) punten. i zal deze opgelegde kans niet missen. Na die voorsprong (3-2) LEIDEN - In de eerste divisie A blijven de handbalsters van Foreholte winnen, 15- 8 tegen WWV, en HVS verliezen, 6-8 te gen Bornerbroek. Nel Geerlings speelde weer een hoofdrol in de Voorhoutse for matie. Bij HVS wordt de zo ernstig aan de knie geblesseerde Sjanie Waayer als centrale opbouwer nog steeds danig ge mist. De dames van Oase wonnen voor de derde maal in successie, eenmaal in Voorburg voor de competitie, eenmaal in Roelofa- rendsveen voor de beker en gisteren weer in Roelofarendsveen voor de re turn in de competitie van het Haagse Hermes. En weer gebeurde dat met de minimale marge van één doelpunt 8-7. Met die zege is Oase weer opgeklommen naar een gedeelde tweede plaats op de ranglijst van de tweede divisie C, samen met EMM uit Middelburg en Actief uit Rotterdam. De heren van Olg'a/Saturnus gaven in Vlaardingen tegen Hollan- diaan, no 2 op de ranglijst met 4 punten achterstand op de roodwitten een zeker lijkende zege 17-15 voorsprong prijs in de laatste 2 minuten: 17-17. De dames van MMO waren tegen de reserves van Ancora duidelijk de betere ploeg, al kwam dat er voor de rust nog niet zo uit, 4-2. Het werd in een sterke tweede helft een onbedreigde zege, 11-6. Foreholte domineerde tegen WWV met sterk verdedigen en met een leep spelen de aanval, die de gaten in de Winters- wijkse defensie voortdurend goed zag en gebruikte. Na 2-1 voor Foreholte wer den de Winterswijkse handbalsters tien minuten lang volledig overklast, 6-1. De rust ging in met een 7-4 voorsprong voor Foreholte. Een inzinking bij de pupillen van Wim Geerlings in de eerste minuten van de tweede helft was er de oorzaak van dat de hardwerkende gasten konden terugkomen: 8-7. In die fase bewees Hannie Boskamp overi gens hoe allround zij is. Carla van de Zalm werd voor twee minuten uit het veld gezonden omdat zij zich niet kon beheersen toen de arbitrage WWV een vrije worp gaf nadat zij een break-out poging had verijdeld door de bal op haar eigen speelhelft te onderscheppen. Hannie Boskamp nam haar plaats onder de lat in en hield het doel twee minuten schoon. Een weer compleet Foreholte had vervolgens niet veel tijd nodig om orde op zaken te stellen. Nel Geerlings leidde een doelpuntcnexplosie in met een feilloze strafworp, 9-7, en binnen 12 minuten stond WWV voor een hopeloze achterstand, 12-7. Het werd tenslotte 15- 8. Behalve Hannie Boskamp en Nel Geerlings gaven gisteren bij Foreholte ook Elly Hoek, Mariette Siera, Marjan Mens, Marlies Tuurenhout en Margrcct van Velzen nadrukkelijk blijk van aan wezigheid met gave treffers. HVS is nog niet terug van weggeweest. De reeks nederlagen heeft hot zelfvertrou wen van de Stompwijkse brigade toch ernstiger aangetast dan het zich liet aan zien. Gisteren kwam daar ook nog eens bij dat Vrouwe Fortuna geen pardon kende met de toch al zo door blessures geteisterde ploeg. Er belandden zeker vier knalharde schoten, ver buiten be reik van de keepster van Bornerbroek op paal en lat. Hoe onzeker HVS momen teel is kwam gisteren onder andere tot uiting bij de drie strafworpen die de Stompwijkse formatie in de eerste helft kreeg. Alle drie werden gemist! Daar door kwam Bornerbroek, dat Lenie van der Bosch aan de cirkel en Ank van der Bosch in de tweede lijn hardhandig aan banden legde, op een 4-2 voorsprong. Jammer dat in de slotfase van de wed strijd, stand 6-6, Bornerbroek na 7-6 nog een aanvechtbare strafworp mocht ver zilveren: 8-6. In Roelofarandsveen troefde Oase het Haagse Hermes vooral af op dc defensie. Die was net wat beter bestand tegen de Haagse aanval dan andersom. Maar de Hermes-verdediging had het ook wat moeilijker omdat Oase meer variatie be gint te krijgen in de aanval. Helma van der Geest was weer eens topscoorster met 6 treffers, waarvan twee uit een strafworp. Voor de rest van de produktie zorgden Gerrie Hoogenboom (uit een 2- 4 aanval) en Lydia van der Poel met een ouderwetse afstandskogel. MMO had tegen Ancora 2 de arbitrage be paald niet mee, maar de defensie was van meet af aan een hechte linie voor een vooral in dc tweede helft erg sterk kee pende Riekie Brunt. In de eerste helft kon Ancora 2 nog voor een redelijke te- genproduktie zorgen, maar na de hervat ting moest de Rotterdamse ploeg zich met twee schamele treffers tevreden stellen. Het werd 11-6, maar Ancora had niet mogen mopperen als de marge drie of vier treffers hoger zou zijn uitgevallen. Olga/Saturnus blijkt in Hollandiaan toch, de duidelijk grotere klasse in de Leidse ploeg ten spijt, een moeilijk te kloppen tegenstander te hebben. In dc eerste wedstrijd werd het thuis in de 5-Meihal na een 9-5 voorsprong in de tweede helft en een 9-10 achterstand, nog 11-10 dank zij een treffer van Menno Bom in de laat ste minuut. Gisteren werd het in de laat ste minuut (stand 17-16 voor Olga/Salur- nus) door een misser van dezelfde Men no Bom, 17-17. Het was voor dc Leide naars overigens toch een resultaat, waar voor zij "tevoren zouden hebben gete kend" zoals dat in het vakjargon heet. Het was ook de beste uitslag, want Hol landiaan verdiende de puntendeling al was het alleen maar omdat zij dc verras sende wending in de slotfase. 9-12 ach ter, 15-13 voor en weer 15-17 achter mentaal goed incasseerde. In de afdelingsklassen de volgende resul taten: De dames van Olympia '72 uit Wassenaar verloren in de tweede klasse weliswaar opnieuw (10-14 van EDH) maar het spel dat de Wassenaarse ploeg liet zien, vertoonde een opgaande lijn. Olga/Saturnus speelde in de derde klas se gelijk tegen de reserves van Oase, 5-5 (rust 4-2) Veel balverlies in de tweede helft gaf de koploper de kans de score gelijk te trekken In de derde klasse was verder HW'70 veel beter dan Duinoord 2 (rust 3-0) eindstand 6-0. Aimee Visser was grandioos in het Voorschotense doel. Bij de heren schoot HW'70 uit zijn slof tegen MSV uit Noordwijk, dat met de rust al op een duidelijke achterstand was gezet, 8-12, en met 22-12 de biezen mocht pakken HW profiteerde be kwaam van die straffen. In de tweede klasse verloor Olympia '72 eervol van AHC '28 2 (rust 5-10). Eindstand 13-19. MMO 1 klopte de reserves van EHC, rust 11-6, eindstand 20-11. Gerard Elsgeest scoorde negenmaal. FRANK BONTE

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 13