UDO blijkt in zaal goed uit voeten te kunnen Quick Boys stunt tegen profs van Willem II Jan Timman 'knokt'zich naar zege op Unzicker Toernooi voorziet in behoefte "Ik was zeker niet belangrijk?" PAGINA 12 MAANDAG 19 JANUARI 1981 LEIDEN - Welke Leidse voetballiefhebber was eigenlijk niet bij het LFC-toernooi voor eerste en tweede elftallen in de Groenoordhal? De mensen die op een 'gewone' zondag op de diverse voetbalvelden te vinden zijn, trokken gisteren massaal naar het door de Boshuizerkade-club georganiseerde zaalvoetbaltoernooi. Voor zo'n 2000 mensen die Ce.ei2re*f "eemt de gelijkmaker door de algehele afgelasting als het ware met hun ziel onder de arm liepen vormde het va" De Boshmzerkadevloeg won uiteindelijk met 3-1 SJC wijst UVS terug NOORDWIJK - SJC heeft zich in een oefenduel met UVS niet onbetuigd gelaten. De Noordwijkers boekten een spectaculaire 5-3 zege op de Leidse hoofdklasser. "Gaan, gaan en nog eens gaan", luidde het devies aan het adres van de derdeklassers. Gerard Ou de Veldhuis,zette SJC op een 2-0 voorsprong voordat UVS iets te rug kon doen. Een voorzet van Hans van Leeuwen werd door Pe ter van Kampen achter zijn eigen doelman gekopt: 2-1. Hans Kas- per zette dat foutje recht (3-1) a Jos Alders met twee tref- Randstad Sport voor zijn rekening in het duel met het standaardteam gebeuren een prima uitkomst. Ook voor de spelers zelf natuurlijk, die anders wellicht een training haddden moeten afwerken, betekende het toernooi een aardig alternatief. fers zekerheid bracht. UVS haal de de rust met 5-2 dankzij een doelpunt van Hans van Leeuwen. UVS kwam niet meer in de buurt van SJC. Wel werd het 5-3, op nieuw Hans van Leeuwen, maar toen doelman Ed Zuidhoek ver volgens een penalty stopte was het pleit beslecht: 5-3. Ook Katwijk (derde klasse zater dag) oefende. Papendrecht moest door een treffer van Adri Koele- wijn met 1-0 het hpofd buigen. De belachelijke poule-indeling en wat ongeregeldheden bij het ne men van een strafschoppenserie vormden eigenlijk de enige disso nanten van het verder geslaagde gebeuren. Het feit dat er, tijdens het afwerken van de finales, lege flesjes op een veld lagen, kun je daar niet eens bij rekenen. Dat is immers iets dat je bij een in de Groenoordhal te houden toer nooi moet incalculeren. De hal heeft wellicht voldoende fa ciliteiten om twee maal in de week koeien te verhandelen, maar voor het ontvangen van een groot aantal mensen die voetbal duels bekijkt, is de Groenoordhal gewoon niet geschikt. In de snackbar bijvoorbeeld hoef je voor de gezelligheid bepaald niet te gaan zitten. Naast deze gele genheid was gisteren ook het nieuwe restaurant geopend en dat kan in elk geval een stap in de goede richting worden genoemd. De poule-indeling (bij de eerste elf tallen) riep nogal wat vraagte kens op. De organisatie had het immers gepresteerd om LDWS en Lugdunum, de Leidse clubs die de beste zaalvoetballers her bergen, in één groep in te delen. De organisatoren hadden de ster kere broeders beter kunnen ver delen over de verschillende pou les. Dat was nu dus niet gebeurd en zo bestond de mogelijkheid dat een minder sterke ploeg de eindstrijd haalde, terwijl LDWS óf Lugdunum al snel zou sneuve len. Het liep allemaal nog verras sender. Omdat het OegstgeeSter UDO in dezelfde groep bijzonder goed voor de dag kwam, haalde noch LDWS noch de kikkerpol- derploeg de finale. Na een lange en chaotische straf- schoppenreeks, waarbij het toer- nooireglement geen duidelijk uit sluitsel gaf hoe die serie penalties moest worden afgewerkt, mocht UDO zich ten koste van LDWS winnaar noemen. Uit de andere poules kwamen LFC (na straf schoppen tegen Meerburg) en Randstad Sport als winnaars te voorschijn. Bij de reserves wer den Lugdunum, VTL en Stomp- wijkse Boys poulewinnaar. In de finale-competitie bij de stan daardteams eiste UDO, dat in de gebroeders Wilbert en Jos Witte- man gerenommeerde voetballers bezit, alle aandacht voor zich op. De pupillen van Leo Holl klopten eerst de organiserende vereni ging (2-1) en rekenden daarna met Randstad Sport af (3-0). Te gen LFC zorgden Gerard Slie- rings en Wilbert Witteman al snel voor een 2-0 voorsprong. Dankzij Wally Gallert (penalty) kwam LFC nog wel terug tot 2-1, maar verder liet de ploeg uit Oegst- geest het niet komen. In het duel met Randstad Sport zorgden Ni co van der Zalm en opnieuw Slie- rings en Wilbert Witteman voor de doelpunten. Door de twee ze ges werd UDO verrassend eerste. Het resterende duel tussen Rand stad Sport en LFC eindigde in een 3-1 overwinning voor de Lei- denaars. Peter Gijsman en Nico van As (2x) scoorden voor LFC, terwijl Cees Dreef voor de Voor schotenaren raak schoot. De ka naries werden daardoor tweede en Randstad Sport legde beslag op de derde plaats. Bij de reser ves bleek Lugdunum het sterkst. De groenwitten versloegen in de finale-poule VTL (1-0) en Stomp- wijkse Boys (3-1). Stompwijkse Boys en VTL speelden met 3-3 gelijk. Door een beter doelsaldo werd VTL uiteindelijk toch twee de en Stompwijkse Boys derde. Lugdunum, Foreholte, Randstad Sport en UDO eindigden in de strijd om de algehele winnaars- prijs (de punten van de beide teams bij elkaar opgeteld) geza menlijk als eerste. Ómdat Lugdu num het beste doelsalo had, ont ving die ploeg uit handen van wethouder Dick Tesselaar de al gehele winnaarstrofee. FRED SEGAAR KATWIJK - In tegenstelling tot supporters van andere clubs, wordt het humeur van de gemid delde Quick Boys-supporter steeds beter naarmate de weers omstandigheden voor het week einde slechter worden. Immers, de aanhang van elke andere ver eniging 'ziet de bui dan al hangen' 'hun' club afgelast, terwijl het Katwijkse publiek zich dan juist kan verheugen op een duel tegen een aantrekkelijke tegenstander. Het bestuur van de eersteklasser maakt in zulke gevallen namelijk altijd gebruik van de goede be speelbaarheid van het veld en komt vaak met een leuke oefen partner op de proppen. Eerder dit Jaap Heerikhuizen. Hier verzorgt hij het tweede Katwijkse trad Quick Boys aan te gen de toekomstteams van Ajax en Feyenoord en zaterdag ontvin gen de kustbewoners eredivisio- nist Willem II. In een heerlijke partij voetbal zorgden de volge lingen van Arie Lagendijk daar bij voor een verrassing, door het eerst elftal van die club een 5-4 nederlaag toe te dienen. Willem li-trainer Bert Jacobs na af loop: "Dat we hier verloren heb ben zegt verder niet veel, we speelden een heel open spelletje. In de eredivisie kun je niet zo spe len. Het belangrijkste is dat we weer een oefenwedstrijdje heb ben gespeeld, want die zijn altijd nuttig. We proberen in deze pe riode zoveel mogelijk partijtjes te spelen, maar in het zuiden van het land worden ook die vaak af gelast. Overal waar een beetje groen te bekennen is komen we graag in actie". Over Quick Boys was Jacobs best te spreken. "Een goede ploeg, maar ik hoop niet dat ze door deze verwinning over de kop slaan en dan volgende week voor de competitie verlie- Willem II, dat met de vaste basis-elf aantrad (alleen Calderwood ont brak), en Quick Boys traden el kaar met een aanvallend spelletje tegemoet en dat leverde een par tij voetbal op waarbij het in gro ten getale opgekomen publiek zich ouderwets vermaakte. De druk 'niet te mogen verliezen' maakte plaats voor aanvallend voetbal en daar zitten we nu juist op te wachten. Cees Zuiderduyn, als flankspits vervanger van Jaap Heerikhuizen, had zich geen be ter begin kunnen bedenken. De rossige Katwijker zette de thuis ploeg via twee schitterende kop ballen (beide keren verzorgde Fred Eijsberg de voorarbeid) bin nen achttien minuten op een 2-0 voorsprong. Willem II had zich in die openingsfase weliswaar ster ker getoond en snelde (Van Mier- lo) bij vlagen makkelijk door de Quick Boys-defensie, maar de af werking ontbrak vooralsnog. Dankzij ex-PSV'er Hoyer (die laatste man Nico Kuyt wel erg makkelijk uitspeelde) en Roger Raeven (voorzet Bud *Brocken) kwam Willem II op gelijke hoog te. Hierna creëerden de Braban ders nog diverse kansen, maar Raeven, Hoyer en Oranje-klant van Mierlo (die door Wim v.d. Plas overigens aardig in de tang werd gehouden), misten de nood zakelijke scherpte. Met de van een blessure herstelde Rob Landsbergen voor Arthur Hoyer en keeper Verkerk voor Peter Adjanski slaagde de Til- burgse ploeg er niet in om de kustbewoners óók de tweede helft met de rug tegen de muur te zetten. Rob Landsbergen bracht Willem II via twee doelpunten toch op een 2-4 voorsprong. Mar tin v.d. Plas, die na een kwartier in het tweede part inviel voor laatste man Nico Kuyt (Kees van Rooyen zakte nu terug naar het middenveld en Huug Aandewiel werd laatste man) maakte snel daarna 3-4. Quick Boys zette de tegenstander hierna met een fris spelletje onder druk en er ont stonden ook kansen, maar Mart v.d. Plas en Van Rooyen konden het goede spel (nog) niet in tref fers tot uitdrukking brengen. Door een benutte penalty van de opnieuw goed spelende Huug Aandewiel kwamen de Katwij- kers een kwartier voor het einde toch op gelijke hoogte (4-4). Kees van Rooyen*bracht zijn ploeg vijf minuten later via een formidabe le afstandskogel de verrassende overwinning: 5-4. FRED SEGAAR Sax blunderend naar remise met Sosonko IJMUIDEN - Het Hoogovenstoer- vooi is nog maar net begonnen of de blunders vliegen je al om de j Sax: schaakblindheid oren. De ter zake kundige toe schouwers staan er hoofdschud dend bij te kijken, maar ook zij beleven er veel innerlijke pret aan. Bij twee van deze gevallen van schaakblindheid was de Honggarse grootmeester Sax be trokken. In de eerste ronde was er al de kort sluiting Sax-Gheorghiu. Het ging zo: 1. e4. c5 2. Pf3. d6 3. d4. PfÜ 4. Pc3. Cd4: 5. Pd4:, a6 6M Le3, eS 7. g4. Hiermee is een vorm van de Keres-aanval ontstaan. 7. h6M Ter voorbereiding van e6-e5. Ook onmiddellijk 7...e5 is mogelijk, met het vervolg i8. Pf5, g6 9. gó. Gf5: 10. Efb:!, zoals vorig jaar in een partij Kasparov- Poloegajevsky geschiedde. 8. Df3, Pbd7! Een zeer gezonde reactie. Zwart dreigt nu Pe5 de zet 8. E5 had wit kunnen beantwoorden met 9M Pf5, g6 10. Ph6:, Lh6: 11. g5 9. Dh3. e5 10. P/5, g6 11. GS te gevaarlijk is 11. Ph6:,nude dame op de h-lijn staat. 11. Gf5: 12. Ef5: niet goed is 12. Gf6:,f4 en 13... Pf6: 12... d5. Zwart wil met d5-d4 eeii stuk „vorken", maar ook 12... Ph7 kwam in aanmerking. 13. 0- 0-0 vraagtekens. Daar is de verschrikkelijke blun der. Wit blijft nu kansloos een stuk achter. Wel goed was 13. Gf6:. d4 IR. Lc4! en wit heeft sterke aanvalskansen vanwege de drei ging 15. Lf7: gevolgd door 16. Dli5 zwart antwoordt dan waar schijnlijk het beste met 14... Pf6:. waarna 15. 0-0-0 zeer scherp spel Stand na 3 ronden: 1/3 Sveshnikov, Timman, Gheorghiu 2; 4/7 Miles, Ree, Sosonko, Taimanov 1V2; 8/10 Andersson, Browne, Langeweg 1 1 afg.; 11/12 Sax. Unzicker 1; 13. Torre V2 2 afg.; 14 Adorjan '/2 1 afg. oplevert met kansen voor beide zijden. Dit schijnt ook al eerder gespeeld te zijn, zodat de fout van Sax des te onbegrijpelijker voor komt. 13. d4 14 Gf6:. Dc3: 1T. Lc4, Df6: van witte compensatie is nu niets meer te zien. Er volgde nog: 16. f4. Pc5 17. ThelN Lf5: 18. Dg2, Le4 19. Dg3, Pe6 20. Fe5.Dg6 21. Le6:, Cb2: 22. Kb2:, Fe6: 23. Df4, Tc8 24. Td2, Lb4 en wit ver loor nota bene door tijdsover schrijding. De tweede ramp was de partij Sax- Sosonko uit de derde ronde: 1. e4- ,c5 2. Pf3, d6 3. d4, Cd4: 4. Pd4 Pf6. 5. Pc3, g6. Sosonko speelt weer zijn geliefde drakenvariant, die hij de laatste tijd vaak had verlaten. 6. Le3, Lg7 7. f3, Pc6 8. Dd2, 0-0 9. Lc4, Ld7 10 h4.h5 11. 0-0-0, Pe5 12. Lb3, Tc8 13. Kbl de meestgespeelde variant van dit moment is 13. Lg5, Tc5. Miles boekt in deze variant met zwart echter overwinning na overwin ning. 13. Pc4 IR. Lc4:, Tc4: 15. Pde2, Le6. Misschien een kleine verrassing voor Sax, omdat 1T. Dc7 de bekendere zet is 16. E5N Pe8 17. Lh6, Le5! Een bekend type kwaliteitsoffer. Zwart vertrouwt terecht op de kracht van zijn lopers. 18. Lf8:, Kf8:19. De3, De5 20. Pd4? Alweer blundert Sax vreselijk. Er moet echter bijgezega worden dat de witte stelling al zeer moeilijk was 20. Pc7? Sosonko ziet het ook niet. Hij had hier eenvoudig kun nen toeslaan met 2P... Ld4N: 21. Td4:, Tc3: 22. Dc3G, Da2G 23. KclDal 24. Kd2, Dh 1en wit kan het opgeven, een onbegrijpelijk geval van dubbele schaakblink- heid. Sosonko, die inmmiddels had ontdekt dat hij had kunnen winnen, bood hier teleurgesteld remise aan. Sax speelde nog 23. Pe6: en nam het aanbod aan. de stelling is ook niet duidelijk mee- Jan Timman is vol strijdlustigheid van start gegaan. In de eerste ron de sloeg hij met zwart remise af tegen Adorjan terwijl zijn stel ling hem weinig winstkansen be loofde. Hij manoeuvreerde daar na zeer vasthoudend en zijn stel ling begon er steeds beter uit te zien. Al in moeilijkheden geko men ging Adorjan op de 39e zet door zijn vlag. In de tweede rondebrak zijn grote winst Timman op. In een iets bete re stelling tegen Sveshnikov zette Timman te scherp voort en werd verrast door een venijnig kwali- teisoffer voor twee pionnen. Svesjnikov kreeg zo een voordelig eindspel en voerde dat na de her vatting overtuigend tot winst- In de derde ronde bleek Timman niet aangeslagen. Terwijl alle an dere partijen remise werden, knokte hij zich met zwart naar een gewonnen eindspel tegen Un zicker. Het zicht op de ranglijst wordt nog vertroebeld door een aantal partijen die wegens ziekte DORDRECHT (ANP)- Het der de speelweekeinde van de halve finales van het toernooi om het Nederlands damkam pioenschap bracht de Neder landse damwereld een nieuw incidentje. Debutant Theo Voorspuy uit Gorinchem wei gerde zijn inhaalpartij te spe len tegen Jansen. Het nieuwe lid van de Moonsekte zat ver geefs te wachten op zijn te genstander. Voorspuy meende: "Jansen kwam te laat in Nederland te rug voor deze halve finales. Ik moest in de eerste ronde te- of vertraging werd uitgesteld. Tot dusver hebben Timman en Svesj nikov het overtuigendste schaak laten zien. Een aantal andere groepen werd in dit weekeinde af gewerkt. De meestervierkamp le verde een overwinning op voor Kuypers met 2,5 punt, voor Har- toch 2. De Roode 1 en Van Wijger- den 0,5 punt. Het toernooi van de parlementa riërs werd wederom gewonnen door Jan Nagel, die in een zinde rende finale zijn grote rivaal Bas gen hem spelen. Ik zat al die tijd voor niets te wachten. Ik was niet ingelicht. Mij werd helemaal niets verteld, ik was zeker niet belangrijk. Van daar dat ik Jansen ook heb la ten zitten. Toch zal ik tegen deze gang van zaken proteste ren bij de dambond". Voor spuy verloor de inhaalpartij reglementair met 2-0. De uitslagen uit de zesde ronde zijn: Groep 1: Palmer-Van der Kooy 0-2, Visser-Scholma 1-1, Van Westerloo-Voorspuy 2-0, Van der Borst-Jansen 0-2, Bastiaannet-De Jong 2-0. de Gaay Fortman klopte en hem daarmee een half punt voorbleef. Derde werd ongeslagen prof. Van Hulst, die daarmee zijn laatste jaar als Eerste-Kamerlid eervol afsloot. De meisjesgroep-a werd gewonnen door Magreet Mol met 3 uit 4 en de b-groep leverde een overwinning op voor Masjenka Dubbeldam. Op 22 januari star ten de meestergroep en de tien kampen. JOHN VAN DER WIEL De stand na zes ronden in groep 1:1. Jansen 10 pnt.; 2. Van der Kooy en Bastiaannet 8; 4. Borst, Scholma en Palmer 6; 7. Visser en Van Westerloo 5; 9. De Jong 4; 10. Voorspuy 2. Groep 2: Stokkel-Boom 0-2; Bronstring-Beerepoot 1-1; Vermin-Berend 1-1; Dallin- ga-IJsbrandy 1-1. Brouwers was vrij. Stand in groep 2: 1. Vermin 8 punten uit 6 partij en; 2. Bronstring, Berends, Beerepoot en Boom 6 uit 5; 6. Stokkel 5 uit 5; 7. IJsbrandy 5 uit 6; 8. Brouwers 3 uit 5; 9. Dallinga 3 uit 6.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 12