Zesdaagse in alle opzichten keihard Björn Borg: de ware 'Meester' Berendsen uitblinker rugbyteam MAANDAG 19 JANUARI 1981 SPORT SPORT SPORT SPORT PAGINA 11 SPORT SPORT SPORT SPORT 1 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Het lawaaierige wielercircus van Peter Post lijkt in beginsel weinig met het leven van alle dag op te hebben. Alles schijnt in Ahoy' anders; de contacten met de buitenwereld moeten abrupt zijn verbroken. De eerste impressies wettigen althans die conclusie, maar voor deze ene keer geven ze een vals beeld. Want gaandeweg presenteert de beleefde de ontnuchtering van Rotterdamse „Six" zich in zijn ware gedaante. Anders dan aan vankelijk was vermoed, bestaan er wel degelijk raakvlakken met het leven in stad en ommeland; de zesdaagse omloop van het Rot terdamse sportpaleis schetst zelf een perfecte karikatuur van het alledaags bestaan. Samengeperst in een afgebakende ruimte komt alles overtrokken over. Wat normaal gesproken am per opvalt, wordt hier haarscherp geaccentueerd. Mislukkingen volgen successen in recordtempo op, teleurstellingen en blijdschap gaan hier hand in hand. Veel fantasie is er dan ook niet voor nodig om te concluderen dat een wielerzesdaagse lijkt op een hu welijk van twee partners, die al lang op elkaar zijn uitgekeken, maar elkaar om de een of andere reden toch niet kunnen missen. Bij de zesdaagse ligt de verkla ring voor dat gedwongen samen zijn voor de hand: de commercie. Die ene suppoost vatte het zater dagavond kernachtig samen. „Er zijn hele volkstammen die al ja ren naar de zesdaagse komen", diepte hij zijn wijsheid uit vier jaar ervaring op. „Maar ze weten bij wijze van spreken nog niet hoe een wielrenner er uitziet, laat staan een pedaal. Zeer waar schijnlijk komen die gasten op het bier af, want dat is hier goed- kooD". En inderdaad, de als mede-sponsor optredende bierbrouwerij mag ditmaal tevreden zijn. Onlangs klonken er nog sombere geluiden over dreigende financiële tekor ten en inkrimping van het aantal arbeidsplaatsen uit het Bredase. Maar zie, de droge atmosfeer in Ahoy noodt dwingend tot een ge le vriend, het bier smaakt weer best en optimisme spoelt aldus de eerdere grafstemming weg. De bierbrouwer heeft dus niet zo slecht gegokt met de aanstelling van ene Ans Olie tot ronde-miss. Vooral in de kleine uurtjes hou den tallozen de achternaam van de fraai geproportioneerde juf frouw hoog. Kassa. Niet in de olie was zaterdagavond Arie Ribbens. Integendeel, de zanger van de carnavalskraker „Brabantse nachten zyn lang", zijn kortstondige carrière Waar de voetbalratelaar van de TROS, Eddy Poelmann, zijn genante ge lonk richting microfonist Joop Kruijssen na anderhalf uur toch nog zag beloond met een blik van herkenning („goedenavond Ed dy Poelmann"), ging Arie Rib bens ontluisterd af. Niet zijn „Brabantse nachten", maar zijn optreden duurde te lang. Ribbens wist de juiste toon nooit te vinden en bleek al evenmin tekst- vast. Zelfs de strekking van zijn succesnummer wist hij zich niet te herinneren, laat staan het He breeuws van „Hava nageela". Ge volg, krom trekkende tenen alom; wedstrijdleider Peter Post zocht wanhopig telefonisch con tact met discjockey Krijn Torrin- ga. „Kan die man niet weg?", kon je hem zien vragen. Maar nee, zo gemakkelijk liet Ribbens zich niet wegsturen. Was hij niet ge contracteerd voor zoveel liedjes op een avond? Nou dan, voor het geld moest gewerkt worden. „De eerste de beste dronkelap zingt beter", bedacht speaker Hennie Goud zich. „Maar we laten hem in het vervolg maar play-backen". Ribbens was van die beslissing niet op de hoogte. „Play-backen, play-backen? Welnee, ik zing voortaan met orkestband. Met die big band van Boy Bradman viel moeilijk samen te werken. Ik had nauwelijks met die mensen gerepeteerd. Bovendien, ik heb zeventig nummers op mijn reper toire staan en uitgerekend laten ze mij dan andere liedjes zinge- De teleurstelling was groot bij Rib bens. Niet langer blonk het kla tergoud, al had hij de stemming er zo graag in willen houden. "En nu allemaal", had hij nog naar het publiek geroepen. Maar helaas, niemand viel in en geen applaus je kon er vanaf. Sneller dan ver wacht verbleekte een pas gebo ren carnavalsster. Arme Arie Rib bens, de schuifdeuren staan nu weer wijd open. Het krankzinni ge zesdaagsewereldje kan ook buiten de baan soms keihard zij- HILVERSUM (GPD) - Het Nederlandse rugbyteam heeft gisteren de uitwedstrijd tegen Marokko verrassend met 6-10 gewonnen. Daarbij blijft de kans op promotie naar de A-poule van de P IRA aanwezig. Oranje is nu afhankelijk van hetgeen West-Duitsland in Casablanca, waar ook Nederland het duel mei de Noordafrika nen heeft afgewerkt, in april presteert. Het 15-tal van bondscoach Frits Frankfort opende de score in de 25e minuut. Na uitstekend voorbereidend werk van de Hilver summer Hennie Vermeulen drukte Michel van der Loos, die volgend seizoen overigens vooreen club uit Sidney zal uitkomen en dus niet meer beschikbaar zal zijn voor het nationale team, de eerste try: 0-4. De geslaagde poging werd vervolgens geconver teerd door Bas Kasteel (0-6). Maar de gastheren, met zes spelers in de gelederen die in de Franse competitie uitkomen, kwamen nog voor het verstrijken van de eerste 40 minuten op gelijke hoogte. Na een fout in de Nederland se verdediging mocht Dain een strafschop nemen. Hij trof slechts het houtwerk. Uit de verwarring die daarna ontstond, profiteerde Rahali (4-6) en trok Dain de stand gelijk: 6-6. Tien minuten na de hervatting nam Oranje opnieuw afstand. Aan voerder Rick Besijn zorgde dit keer voor de eindpass naar Brian Rookhuyzen, de vleugelspeler die op het laatste ogenblik bij de op vele plaatsen gewijzigde selectie is gevoegd. De RCH'er scoor de in de uiterste hoek. De conversie werd gemist. Het duel, dat voor John van Altena zijn honderdste interland bete kende, werd bekeken door circa 1200 toeschouwers. Eric Berend sen van DIOK was de beste Oranje-speler. Echte dorst... dan Canada Dry Nü: Borg-poster voor 2,95 en... win 'n Donnayracket! (kijk in de winkel op de achterzijde van de Canada Dry-fles). (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Krachtdadig sloeg de nieuwe lering toe in Ahoy'. Terug is de spanning in de Rotterdamse zesdaagse na een weekeinde van wielerspektakel. Halverwege de rit hebben de aanvankelijk achtergebleven koppels Pijnen- Raas en Sercu-Fritz hun gebruikelijke posities in de voor ste stellingen ingenomen naast het Australische tandem Clrk-Allan. Op één ronde afstand wegen het Westduits- Liechtensteinse tweetal Schutz-Hermann en de Deense revelaties Örsted en Frank hun kansen af. Grote schoonmaak moesten de als favorieten geafficheerde koppels Pijnen-Raas en Sercu-Fritz in het zesdaagse weekeinde houden, nu de Australische muiterij van vrij dagavond het deelnemersveld in een chaos had herschapen. Het gebrek aan vorm van Albert Fritz en een tekort aan konditie van Jan Raas werden door Danny Clark en Don Allan meedogen loos afgestraft. In de eerste jachten kreunden Raas en Fritz onder het geweld dat de „Aus sies" ontketenden. Bij het opma ken van de balans wees het defi- ciet voor Pijnen-Raas en Sercu- Fritz twee ronden aan. Sercu: „Fritz was die eerste avond slecht op dreef. Ik reed wel goed, maar een koppelkoers moet nu eenmaal door twee man worden gereden. Zaterdagavond mar cheerde Albert gelukkig heel wat beter". Analyse De analyse van Patrick Sercu klop te. In de laatste klassementsjacht van zaterdagavond buffelden hij en zijn Westduitse koppelgenoot de ronde achterstand op Clark en Allan weg, nadat in de vroege uurtjes van zaterdag de zesdaag- sekeizer ondanks de toen nog brokkelige assistentie van Fritz al een „tour" had teruggepakt. De grossiers in zesdaagseoverwin ningen kregen aanvankelijk na volging van René Pijnen en Jan Raas, die eveneens in de nacht van vrijdag op zaterdag een deel Altck Aus) 266; 3. Sercu/Fritz (BelAVdl) 257. Op één ronde: 4. Schutz/Hermann (Wdl/ Lie) 257; 5. Frank/Oerst :d (Den) 191. Op vijf ronden: 6. Knetemann/Hempel 10. Zoet emelk/Peffgen (Ned/Wdl) 121. Op 36 ronden: 11. Rietveld/Lubberding (Ned) 169. van de opgelopen schade wisten te herstellen. Maar in de jachten van zaterdag ble ven de Nederlandse troeven zwemmen. Ondanks de souples se van 43-voudig zesdaagsewin naar rené Pijnen („Ik heb geen enkele last meer van mijn achille- s-pees") stokte het ritme van Raas geregeld en bleven de triomfators van 1980 op één ron de steken. Pas in de eerste klasse- mentsrit van gisteren achterhaal den Pijnen en Raas de concurren tie en ontroonden ze en passant Clark en Allan als de leiders van de „Six". Pijnen: „Raas had zich op deze zes daagse minder goed voorbereid dan vorig jaar. Ik had dus in het begin wel wat achterstand inge calculeerd. Twee ronden mocht, bij vijf ronden hadden we het wel kunnen vergeten. Raas heeft vrij dag en zaterdag veel moeten for ceren. Het lijkt gaandeweg wat beter met hem te gaan, maar nóg weet ik niet of Raas er doorkomt. Al is -ie nog zo sterk". Zijn gedachten bleven gistermid dag dus door twijfels beheerst. Maar toch, na de mede door hem Het wielercircus draait in Rotter tot stand gebrachte gelijkschake ling van de koers, gaf hij zich toch weer over aan een optimistische bespiegeling van zijn kansen. Het toch al bestaande ontzag voor de Australiërs Danny Clark en Don Allan bleek na de eerste verken ningstochten op het Siberische hout evenwel sterk aangedikt. „Die gasten rijden sterk", aldus Pijnen, „ze vormen een eenhei- Venijn Niet Sercu en Fritz, maar de Austra liërs zullen volgens hem in de ko mende dagen het meeste venijn in de koers aandragen. Pijnen op nieuw: „Doordat Fritz hier vrij dagavond slecht reed, heeft hij met Sercu een afgang van jewel ste beleefd. Fritz is duidelijk het zwakke punt in dat koppel. Daar lam op volle toeren. Een keihard were liggen voor mij en Jan de kansen. Maar Clark en Allan geven weinig kansen weg, al kunnen ook die een slechte dag krijgen". Vooralsnog wijst echter niets op een verslapping aan Australische zijde. Met zijn koppelgenoot Don Allan joeg wereldkampioen Kei- rin Danny Clark de blauwe trein in de afgelopen dagen maar al te vaak naar een voor andere deel nemers nauwelijks te volgen snelheid op. Clark: „Het loopt bij ons gesmeerd. Wij hebben alle mogelijkheden om deze formida bele zesdaagse te winnen". Het koppel Bert Oosterbosch-Leo van Vliet zal daar geen getuige van zijn. De Zwitserse coureur Gunther Schumacher en de ach tervolgingsspecialist Herman Ponsteen evenmin. Een valpartij schakelden Van Vliet (enkelbles- dje, zowel binnen als buiten de baan. sure) en Oosterbosch (ontwricht sleutelbeen) op de eerste avond al uit, daags erop moesten ook Pon steen (wegens ziekte) en Schuma cher (hersenschudding eveneens na een val) opgeven. De consequentie van het verlies van zijn ploegmaat Schumacher was dat de goed gestarte Henk Lubberding werd vastgeklonken aan hekkesluiter Martin Riet veld^ „En daar ben ik lekker mee", spuwde Lubberding zijn gal. „Met Schumacher had ik za terdagavond nog vijf ronden ach terstand; nu heb ik er 36 aan mijn broek. Het is voor mij nu constant afzien. Want ik mag dan niet slim zijn, maar die Rietveld begrijpt er helemaal niks van. Voor mij is de zesdaagse nu dus een lijdensweg geworden". GERARD VAN PUTTEN Ivan Lendl moet diep buigen NEW YORK (ANP) - Björn Borg heeft gisteren in New York revan che genomen voor de twee neder lagen, die hij vorig jaar in Toronto (wegens een blessure) en Bazel tegen de Tsjechoslowaak Ivan Lendl had geleden. In de eind strijd van het Masterstoernooi versloeg Borg op gedecideerde wijze zijn twintigjarige tegen stander in drie sets. De setstan den waren 6-4, 6-2, 6-2. De 24- jarige Zweed won tevens een prij- zenbedrag van 100.000 dollar (ruim 210.000 gulden), Lendl moest zich tevreden stellen met 64.000 dollar (135.000 gulden). Borg heeft het tegen Lendl eigen lijk geen moment moeilijk gehad. Misschien alleen in de beginfase, toen Lendl bij de stand 2-1 in zijn voordeel drie breekpunten op rij kreeg. De twintigjarige boeren zoon verprutste echter alle kan sen. Daarna lukte het Lendl nog eenmaal een breekpunt te force ren op de service van Borg, maar ook dat probleem loste de Zweed op professionele wijze op. Na 3-3 stootte Borg door naar 5-3 en met 6-4 pakte hij de eerste set. In de twee volgende sets stond de Zweed zijn tegenstander nog tweemaal 40 gelijk op zijn eigen opslag toe, maar daar bleef het ook wel bij. Opzettelijk Lendl, die ervan werd beschuldigd in zijn groep opzettelijk te heb ben verloren van Jimmy Connors om zodoende een vroegtijdige ontmoeting met de "tennisma- chine" te vermijden, maakte met name na die eerste set een bange indruk. De twintigjarige Tsjecho slowaak meed het aanvallende werk. Zelden kwam hij bij het net en indien dat wel gebeurde moest hij geregeld toezien hoe subloem de passeerslagen van Borg kun nen zijn. Ook de opslag van Lendl, die voor zijn spel van vi taal belang is, liet het afweten. Te weinig ging de eerste opslag in het daarvoor bestemde vak, waardoor Borg meteen pressie kon uitoefenen met zijn diepge- slagen en effectvolle groundstro- kes. In de tweede set brak het slecht ser veren de revelatie van 1980 hele maal op. In de derde en in de vijf de game doorbrak Borg de servi ce en haalde met 6-2 de winst in de tweede set binnen. Kopie en kwam zelden meer van de ba seline. Twee keer doorbrak Borg de opslag van zijn tegenstander weer en op de stand 5-2 40-15 leg de hij op spectaculaire wijze be slag op de partij en de winst. De Zweed vloog na zijn service naar het net, kwam na twee zwakke volleys in een vrijwel kansloze positie, maar werkte zich er op miraculeuze wijze uit. Daarmee veroverde hij de titel voor de twee achtereenvolgende keer. In de eindstand van het Grand Prixseizoen 1980 klom hij op van de vierde naar de tweede plaats achter John McEnroe. Hij won 723.000 dollar (1.500.000 gulden). McEnroe verdiende meer dan 1 miljoen dollar, maar speelde ook meer toernooien dan Borg. Die overigens zaterdag een zeer spec taculaire partij in de halve finale tegen Connors afwerkte. Missers Van de laatste zestien ontmoetin gen met Connors heeft de Zweed er slechts twee verloren. Uit die reeks heeft Borg de conclusie ge trokken, dat Connors te pakken is op de dropshot naar zijn fore hand. Dat onderdeel besliste za terdagavond de strijd. De Ameri kaan, nummer drie op de wereld ranglijst, sloeg op dat punt op cruciale momenten teveel mis sers. Door die strategie was Borg bij machte telkenmale aan de pressie van zijn tegenstander te ontsnappen. Connors speelde verder sterk. Zijn eerste opslag kwam over het gehele duel voor Cl procent binnen de vereiste lij nen en zijn vollies bezaten kracht en precisie. Daarnaast bezat de kreunende en steunende Ameri kaan weer die wonderbaarlijke wedstrijdmentaliteit, die zo ken De derde set was bijna een kopie van de tweede. Lendl durfde geen risico te nemen en hij ging voortdurend rallies aan. Het was zelfs Borg die de aanval bij tijd en wijle zocht en daarmee ook scoor de. Lendl maakte hoe langer hoe meer een geïntimideerde indruk Jim Connors na zijn zoveelste nederlaag tegen Björn Borg: "Nou vreet ik m'n racket op, het heeft toch geen merkend voor zijn spel is gewor den. Op 5-1 voor Borg in de derde set leek de wedstrijd gelopen. Niet voor Connors, die het regel matige verlies in de eerste set (4- 6) had gecorrigeerd door winst in de tweede (7-6) via de tiebreak (7-4). De Amerikaan, die over 1980 ruim 400.000 dollar bijeen sloeg, krom de de rug, doorbrak de service van Borg, behield daarop zijn ei gen opslag en kwam terug tot 5-3. Op eigen opslag serveerde Borg daarna de partij uit, maar niet voordat Connors drie matchpun- ten wegwerkte en twee maal de kans verzuimde te benutten de partij nieuw leven in te blazen door een tweede service- doorbraak te forceren. Armzalig In vergelijking met het duel tussen Borg en Connors was het treffen tussen Ivan Lendl en Gene Mayer een armzalig partijtje. Binnen 66 minuten rolde Lendl zijn oppo nent op: 6-3, 6-4. Mayer (24) speelde te wisselvallig om de Tsjech weerstand van betekenis te bieden. Daarnaast functioneer de de opslag van Lendl optimaal. De in Praag wonende Mastersde- butant sloeg 14 aces, waarvan 8 in zijn laatste vier servicegames. In die games maakte Mayer zegge en schrijve 3 punten, hetgeen het krachtsverschil treffend tot uit drukking bracht. Oranje Het Nederlands tennisteam heeft ook de derde ontmoeting in het toernooi om de Koningsbeker ge wonnen. In Oporto versloeg de Nederlandse ploeg Portugal met 3-0. Marc Albert en Louk San ders wonnen hun enkelspelen te gen respectievelijk Philippe en Vilila. Albert gunde Philippe drie games, 6-1, 6-2, en Sanders ver sloeg Vilila met 6-3,6-2. Tom Ok- ker en Huub van Boeckel haal den in het dubbelspel het derde punt binnen. Zij versloegen de gebroeders Cordera met 7-5, 6-1. Nederland is in groep C van de tweede divisie nog ongeslagen. Volgende week wordt de laatste wedstrijd, tegen Noorwegen, in de groep gespeeld. Indien Neder land kampioen van zijn groep wordt, moet de ploeg in promo tiewedstrijden uitkomen tegen de winnaars in de groepen A en B. In dezelfde groep versloeg Frank rijk in Monte Carlo Monaco met 3-0. Tulasne won van Ballerct met 3-6,6-3,6-3 en Leconte zege vierde met 6-4, 6-0 over Vince- leoni. Ook het dubbelspel leverde een overwinning op voor de Fran sen: Leconte en Cottard waren te sterk voor Balleret en Borfiga, 6-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 11