Wat voedsel precies in ons lichaam doet weet niemand Dertig jaar 'Cardin-mode Klein fruit uit eigen tuin Souteneursproces in Bondsrepubliek Jongenslijn ZATERDAG 17 JANUARI 1981 Het grootste souteneurs-proces in het Ruhrgebied". Zo beschrijft de Duitse vrouwenkrant Emma een serie rechtbankzittingen in de Westduitse Bondsrepubliek, waar zeven souteneurs terecht staan wegens ..vrijheidsbero ving, het toebrengen van licha melijk letsel, chantage, verkrach ting en mensenhandel". Ze wor den aangeklaagd door prosti tuees die door de mannen met ge weld gedwongen zijn. voor hen in de prostitutie te werken. Het me rendeel van de vrouwen die tegen de souteneurs getuigen, was tus sen de vijftien en zeventien jaar toen ze in de macht van de man nen raakten. Ze hebben tijdens het proces een staalkaart gegeven van de methoden die gebruike lijk waren bij hun bazen: de meis jes moesten grote hoeveelheden alcohol (vaak gemengd met lsd of valium) drinken, werden met zwepen geslagen, opgesloten, met messen bewerkt en met laar zen getrapt. Enkele van de getui gen zijn erin geslaagd, zich los te maken uit dit milieu en onder te Huiken ir> andere steden. De Emma-versl^ggeefster schrijft in bittere bewoordingen over de gang van zaken in de rechtzaal waar de rollen vaak lijken te zijn omgedraaid: de slachtoffers- getuigen worden behandeld en aangesproken alsof ze de be klaagden zijn. terwijl de werkelij ke beklaagden zich kostelijk amuseren in hun bank. Op de pu blieke tribune zitten, behalve ..kameraden uit het milieu", ook huisvrouwen en gepensioneer den. Want de president van de rechtbank is een guitig heer schap dat de reputatie blijkt te hebben, dat er bij hem „altijd wat te lachen valt". In dit geval dan ten koste van de slachtoffers. De Franse couturier en industrieel ontwerper Pierre Cardin. wiens zakelijke belanken over een firoot deel v an de aardbol liggen gespreid, veroorlooft zich een terugblik op zijn carrière Dat zal (volgens een bericht in het Franse maandblad Marie C laire) ge- beuren via een modeshow in een van de grootste musea van New York. waar tijdens een galadiner meer dan honderd modellen worden getoond die Cardin tussen 1950 en 1980 heeft ontworpen. Cardin. die een nieuwe vestiging in New York opent, laat in dat gebouw ook zijn nieuwste ..lijn in meubel- en bureau- ontwerpen zien. Het Cardin-merk is te vinden op en aan talloze gebruiksvoorwerpen en artikelen: van luxueuze keukens en bad kamers in „futuristische" stijl, tot dure confectieklcding (voor vrouwen en mannen), horloges, vulpennen, aanstekers, badla kens. sjaals, zakdoeken, tassen, schoenen, parfums en cosmeti- Cardin temidden van mannequins, die zij GRONINGEN - De tijd van het gezellig, maar wel veel en anders eten is weer achter de rug. Menigeen heeft dus zorgen om de gewichtstoename die daarvan nogal eens het gevolg is geweest. Het kerstdiner, de oliebollen en andere vettigheden bij de jaarwisseling, de vaak ook niet zo lichte maaltijden in de tussenliggende dagen, de hap jes, waarmee het jaar werd begonnen: het is allemaal met niks. Maar wie zich uit voorzorg verdiept in de uitgebreide voedseladvie- zen, dieetvoorschriften. in de lite ratuur over voedingsleer en de commerciële gezondheidspropa- ganda van voedselfabrikanten. heeft zich in een ware chaos ge stort. Echt weten over wat behal ve smakelijk ook nog gezond, al thans niet ongezond is. doen we eigenlijk nauwelijks iets. Het eni ge vrij algemene advies, waar over de deskundigen het onder ling eens zijn, luidt: te veel is niet goed en gevarieerd eten is beter. Met een goed versierd stuk brood en wat fruit kan men dus vol staan. Men weet eigenlijk nauwelijks wat voedsel in het menselijk lichaam doet. Akkoord, men weet dat de mens koolhydraten, eiwitten en vetten nodig heeft en daarnaast nog zo'n vijftien vitamines, twin tig scheikundige verbindingen (mineralen, sporenelementen) en een achttal aminozuren. De kool hydraten en vetten als bronnen van energie en de eiwitten als energiebron en als bouwstof. Maar over de werkelijke energie behoefte van de mens weet men weinig. Door Kees Wiese spanning, herhaalde verstoring van rust en onregelmatige voed- selopname hebben op de mense lijke energiebalans. De proefper sonen krijgen een bescheiden on kostenvergoeding en drie weken gratis eten: nieuwe proefperso nen voor experimenten in het voorjaar zijn welkom. Ruwe schattingen Het Wageningse experiment geeft wel aan. dat alle cijfers over de „ideale verhouding" tussen de energiebronnen in ons voedsel vooral op ruwe schattingen be rusten. Die „ideale verhouding" zou zijn: 30 procent vetten, 60 procent koolhydraten en 10 pro cent eiwitten. Het zijn cijfers waaraan de Nederlander zich overigens niet houdt: hij eet met name veel te veel vet. Ook bere keningen over het aantal calo rieën in reeksen „dikmakende" produkten berusten op schattin gen en veronderstellingen. Het is natuurlijk waar, dat volvette, sui- kerrijke voedingsmiddelen meer energie bevatten dan magere, sui- kerarme produkten. Maar welk deel van die energie nuttig wordt verbruikt, welk deel uitgeschei den en welk deel in het lichaam opgeslagen: dat zijn nu juist de vragen waarop het exacte ant woord nog moet komen. Opname van energie via het voed sel en verbruik ervan door activi teiten: het is met name door Gro ninger biologen bestudeerd voor onder andere ganzen en torenval ken. De Landbouwhogeschool in Wageningen is onlangs begonnen met een onderzoek naar de ener giebalans van de mens. Daarbij is alleen het wegen van proefperso nen onvoldoende: neemt ie mands gewicht toe, dan kan die toename zowel uit water als uit vet bestaan. Van voedsel is wel de energie-inhoud in calorieën te be palen. maar aan dat gegeven heeft men niets zolang niet be kend is welk deel van het voedsel wordt afgescheiden of in warmte omgezet. Proefpersonen worden nu in Wage ningen in een respiratiekamer ge zet: normaal door de vakgroep dierfysiologie gebruikte cellen voor ademhalingsmetingen aan koeien, varkens, kippen en kalve ren. In deze cellen kan de ingea demde zuurstof en het uitgea demde koolzuur worden geme ten, waardoor berekend kan wor den welk deel van de voeding in warmte (energie) wordt omgezet. Die proefpersonen worden drie keer een periode van drie dagen en nachten lang op verschillende, uitgekiende diëten (met een be kende energie-inhoud) opgeslo ten; faeces en urine worden ver zameld om het energieverlies langs die weg te bepalen. De twee bij drie rneter grote respiratieka mers zijn voor deze experimen ten omgebouwd: de proefperso nen hebben de beschikking over een bed. een fauteuil, een werkta fel, telefoon, televisie en moeten verplicht vijf maal daags gebruik maken van een hometrainer. In een later stadium van het onder zoek zal ook nog meting van hart en hersenactiviteit plaatsvinden en observatie van het gedrag. Dan zal ook worden nagegaan wat voor invloed bijvoorbeeld Twaalfduizend produkten In de dertiger jaren waren er zo'n achthonderd voedingsmiddelen op de Nederlandse markt, nu zo'n twaalfduizend. En daar zitten dan in totaal meer dan tweeduizend hulpstoffen in om het eten geuri ger. krokanter, langer houdbaar, kleuriger, knapperiger, volumi neuzer, luchtiger en smeuig te maken. Het is geen wonder, dat Warenwet, consument en consu mentenorganisatie die onstuimi ge groei niet op de voet hebben kunnen volgen. Maar onderzoek van met name consumentenorga nisaties geven wel enig inzich- Een paar voorbeelden. Een pak va- nille-ijs bestaat voor de helft uit lucht en voor de andere helft uit water, magere melkpoeder, plantaardig vet, suiker, emulga- toren om het vet met water te bin den, stabilisatoren en verdik kingsmiddelen om de massa groot en luchtig bijeen te houde- Een blikje leverpastei, dat vroeger voor de helft lever en voor de helft spek bevatte, bestaat nu voor slechts twintig procent uit lever en verder uit spek, zwoerd, kanen, afval vlees, water, fosfa ten. zetmeel, nitraat en gluto- maat. Jenever, vroeger vervaardigd door toevoeging van jeneverbessen en kruiden uit gerst, mais en rogge getrokken moutwijn, wordt nu vooral gemaakt van het sap van suikerbieten dat overblijft als de suiker gewonnen is (melasse- alcohol). Een blik nasi bevat zo'n vijf procent vlees; de fabrikant gebruikt één ui per 24 blikken van 700 gram en verder kruiden en vooral rijst. Allerlei vleeswaren zijn bijzonder weinig vlezig: kroketten, bitter ballen. worstjes, tartaar, gehakt - als het woord vlees in de naam van het produkt is verwerkt, ga randeert zulks dat er in ieder ge val enkele procenten vlees aan te pas zijn gekomen. En dat kan dan nog best „seperatorvlees" zijn, de vleesmateric die vroeger bij het uitbenen verloren ging (spier- en bindweefsel, merg, vet) en nu me chanisch wordt gewonnen. In de vleesindustrie kent men boven dien nog het fraaie begrip „vlees- vreemde eiwitten"... Lappendeken De bezwaren tegen de bio- industrie, de kistkalverij, de grocihormooninjecties - zij zijn welbekend. Evenals het gevaar van restanten antibiotica, zware metalen en bestrijdingsmiddelen (er zijn er in ons land zo'n 250 ver schillende in gebruik) in ons voedsel. Die algemeen bekende bezwaren leidden tot het alternatieve voed sel, tot zelfs een alternatief hoekje in vele supermarkten. Het alter natieve voedsel geeft overigens niet zo erg veel meer zekerheid. Biologisch geteelt graan bleek in West-Duitsland ernstig veront reinigd (vogelpoep) en niet ge controleerd op het levensgevaar lijke schimmel moederkoren. Het vorig jaar met veel moeite tot stand gekomen Scharreleibesluil van de Commissie Rijkskeur merk Alternatief Geteelde Pro dukten betekent slechts dat een derde van de vloeroppervlakte voor scharielkippen met zaagsel moet zijn bestrooid. Snavelbran- den, kortwieken en toevoeging van antibiotica aan het kippevoer blijven toegestaan. De commissie bereidt thans een concept Appe- lenbesluit voor... De wetgever blijft op elk voedselge- bied duidelijk in gebreke. Er is een sterk verouderde, steeds weer opgelapte en bijgewerkte Warenwet (1919), een lappende ken van voorschriften en beslui ten. die bijvoorbeeld niets regelt op het toch uitgebreide gebied van het snoepgoed en allerlei loze beweringen dat bepaald voedsel zo gezond voor ons is. in de recla me toelaat (dicetmargarine). Er is sinds 1963 al een nieuwe Wa renwet in de maak, die de actie groep Landelijk Voedsel Overleg terecht lang niet ver genoeg gaat in het gebieden van duidelijkheid en zekerheid aan de consument. Voor 1981 heeft deze groep tal van acties op het programma staan om tot een betere wetge ving te komen. Er is daarnaast, sinds mei, een EKO-merk van de Stichting Alternatief Warenon derzoek. nog slechts berustend op een voorlopig reglement van richtlijnen, die nog volop ter dis cussie staan. Wie niet stil zaten, waren de indus triële voedselproducenten. Heeft Reform naar schatting een noga' modegevoelige jaaromzet vai f300 miljoen, dat is toch slechts drie maal zoveel als de „gewone" voedselindustrie jaarlijks uit geeft aan alleen reclame. Unile ver is uitgegroeid tot een gigant van 812 bedrijven, die de consu ment overal ongemerkt tegen komt: in de Betuwe-produkten. in Ola-ijs, in Bensdorp- chocolade. in Calvé-pindakaas, in tal van margarines, Nordsee- diepvriesvis, Zwan-worstjes en zelfs in Lipton-thee. Een gezonde industrie, kortom. Grenzeloze verwarring Maar hoe gezond is al dat voedsel nu eigenlijk? De deskundigen zijn het - als zo vaak - daarover niet met elkaar eens. De voedsel industrie beschikt bovendien instituten vol deskundigen. De deskundigen zullen het onder ling dus wel nooit eens worde- Zelfs niet op medisch gebied. Dit zeiden vorige maand deskundi gen o.a. tijdens de Bocrhavecur- sus „Zin en onzin van diëten" van de Leidse medische faculteit: - de doelmatigheid en het nut van de strenge diëten, waaraan pa tiënten met een maagzweer wor den onderworpen, zijn nooit we tenschappelijk aangetoond: alle voedsel prikkelt immers de maag tot de produktie van maagzuur en daarop reageert de zweer. - Een vetarm dieet bij leveraandoe ningen zou wel eens averechts kunnen werken. Evenals een cholesterolarm dieet (rijk aan li- nolzuur) dat aan patiënten met galstenen wordt voorgeschreven linolzuur bevordert het ontstaan van galstenen juist. - Dieetvoorschriften bij diarree zijn. hoewel bijna iedere arts ze voorschrijft, onnodig en nutte loos. De voedselopname is im mers niet gestoord; diarree is een normale en doelmatige reactie van de darm op een infectie, een reactie die men niet moet versto- Het karakteriseert allemaal de grenzeloze verwarring over ons voedsel en onze gezondheid, die in de laatste tientallen jaren is ontstaan. Een verwarring, die ui teraard ook de consument niet onberoerd heeft gelaten. Uit een onderzoek van ir. F. J. Kok. voedingsdeskundige van de Ne derlandse Hartstichting, bleek onlangs dat 1,4 miljoen Nederlan ders zichzelf ten onrechte te zwaar vinden (maar liefst 71 pro cent van alle vrouwen en 64 pro cent van alle mannen tussen 18 en 34 jaar). Daarentegen staan 400.000 Nederlanders die zich niet te zwaar vinden maar het vol gens ir. Kok wel zijn. En vier mil joen volwassenen, die terecht te vreden zijn over hun gewicht. In iedere tuin en zelfs op het balkon is wel een plaatsje te vinden voor één of meerdere struikjes met kleinfruit: fram bozen, bessen, bramen e.d. De voordelen van kleinfruit zijn dat het makkelijk te kwe ken, veelal rijk vruchten draagt en betrekkelijk weinig ruimte inneemt. Zoek wel al tijd een zonnig plaatsje op, zo dat de vruchten goed kunnen rijpen en als u kleinfruit in bakken of kuipen kweekt, moeten die wel voldoende groot zijn. Aalbessen Er zijn witte en rode aalbessen en vreemd genoeg zien we de rode soort vaker dan de witte. De witte aalbes is echter zoeter dan de ro de en de bessen blijven langer aan de struik zitten. Ook hebben de vogels weinig belangstelling voor de witte bessen. De bessen houden van een goed doorlaten de grond en moeten zo'n 1,5 m uit elkaar geplant worden. Ieder jaar bemesten met organische mest, zoals compost of stalmest, verze kert u van een rijke oogst. Ook moet u jaarlijks de struiken sterk terugsnoeien. Zorg er daarbij voor dat het „hart" van de struik goed open blijft en houd er reke ning mee dat de bessen op het meerjarig hout verschijnen, na melijk op de kleine zijtakjes van de hoofdtak. Als er erg weinig ruimte beschikbaar is, kunnen de struiken ook langs draad geleid worden of op stam gekweekt worden. Zwarte bes Deze wordt eigenlijk niet tot de ta felbessen gerekend, maar u kunt er heerlijke wijn of bessensap van maken. Voor de wijn moet u 1 ki lo bessen met 1 kilo suiker en 1 liter water in een grote weckfles doen. daaroverheen een katoe nen lap met een elastiekje. Dat geheel zet u boven de verwar ming en wordt dagelijks een keer geschud. Na zes weken heeft u een heerlijke wijn. die alleen nog even gezeefd moet worden Dc cultuureisen zijn dezelfde als die bij de rode en witte aalbes, alleen draagt de zwarte bes vruchten op één en tweejarig hout. zodat u bij het snoeien steeds het oude hout weg moet halen. Framboos De framboos moet langs draad ge leid worden en de struiken kun nen zo'n 25 cm uit elkaar geplant worden. De vruchten zijn het lek kerst als ze pas geplukt worden wanneer ze goed rijp zijn, daarom is het ook een ideale plant om zelf te kweken. De frambozen die u in de winkel koopt zijn vaak te vroeg geoogst (met het oog op het transport) en smaken daarom minder lekker. Zorg er wel voor dat de grond waarin de framboos staat nooit te droog wordt, omdat dat erg slecht wordt verdragen. Na de oogst moeten de takken die vrucht gedragen hebben tot vlak boven de grond worden wegge snoeid. Braam Bramen moeten ook langs draden worden gekweekt en op een zon nig plaatsje zult u zonder al te veel moeite ieder jaar van een rijke oogst kunnen genieten. De bramen worden in het vroege voorjaar geplant op een onder linge afstand van zo'n 125 cm. Na de oogst wordt al het hout dat vruchten heeft gedragen wegge snoeid en verbrand, dit om de kans op ziekten zo klein mogelijk te houden. Er zijn gelukkig ook doornloze bramen in de handel, die toch ook veel en smakelijke vruchten voortbrengen, zodat het werken eraan niet meer zo'n ver velend karweitje is. Vlierbes i is een makkelijke en snel g roeiende struik, die heerlijke bessen levert. De bessen kunt u oogsten als ze bijna zwart zijn en dat is meestal omstreeks oktober. Een plaatsje in de zon is voor de rijping van de bessen het beste, maar de struik groeit overal wel goed. In het voorjaar verschijnen de grote witte bloemschermen aan de struik, die ook prachtig zij- Van de bessen kunt u heerlijke wijn maken volgens hetzelfde recept als van de zwarte bes, maar ook sap en jam van vlierbessen zijn een lekkernij. Denk er wel om dat ook de vogels gek zijn op de bes sen, dus probeer ze voor te zij- Krenteboompje Het krenteboompje wordt meestal alleen voor de sier in de tuin ge zet. zonder dat men weet dat de vruchtjes heerlijk zijn en beslist niet giftig. In het voorjaar is de Struik overladen met witte bloem tros ics en in het naiaar ver kleuren de blaadjes prachtig De besjes verschijnen in dc zomer en kunnen in het najaar, als ze blauwzwart zijn, geoogst wor den; ze zijn wat zoet van smaak. De struik stelt heel weinig eisen aan de grond of standplaats. Frambozen smaken zo vers van de sfrtuk het lekkerst. Je kunt dan precies het juiste tijdstip kiezen om Flevohof op de bres voor hoenders Steeds meer organisatie zetten zich in voor de instandhouding van diersoorten, die met uitsterven worden bedreigd. In de winter' 1979/1980 is op Fle vohof een begin gemaakt met het instandhouden en terugfokken van oude huisdierrassen. In to taal konden 17 oud-Nederlandse hoenderrassen worden verza meld, waaronder zeer zeldzame. Wie heeft er bijvoorbeeld wel eens gehoord van: Kraaikoppen. Brabanters, Assendelflers of Twentse grijzen. Van veel van de ze rassen gaat dc oorsprong terug tot de middeleeuwen, getuige hun afbeeldingen op schilderijen van oude meesters. De Nederlandse Hoenderclub en Stichting Flevohof hebben sa men een boekwerk uitgegeven met de titel "De Nederlandse Hoenderrassen", waarin van elk ras een historisch overzicht, een typebeschrijving en de erkende kleurslagen zijn vermeld. AMSTERDAM (ANP) - Jongens "in verandering" kunnen bin nenkort met hun problemen te recht op een "jongenslijn", die 15 februari 1981 in Amsterdam van start gaat. Voor hen staat dan elke zondagmiddag van twee tot vyf uur het telefoonnummer 020-252225 open. hetzelfde nummer dat voor de mannenlijn in gebruik is Volgens de organisatoren is de nieuwe hjn in de eerste plaats be doeld als coördinatie- en infor matiepunt voor jongens die met emancipatie bezig zijn. Maar ook problemen met seksualiteit, een zaamheid, verhouding tot hun omgeving, met ouders en homo filie kunnen de jongelui bespre ken.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 29