Iran: 'Vandaag laatste dag voor overleg Laatste begroting Carter Plutonium ontsnapt uit Franse atoomfabriek Problemen Italiaanse regering In gijzelingskwestie Franse vloot paraat Poolse vakbondsleider op audiëntie bij paus Record bedrag defensie VS Conflict in Bonn om wapenlevering Chili Burgemeester W.-Berlijn treedt af VRIJDAG 16 JANUARI 1981 BUITENLAND PAGINA 9 CAL LA HAGUE (ANP)- In de nu cleaire opwerkingsfabriek La Ha gue bij Cherbourg in Frankrijk is afgelopen zaterdag drie kilo plu tonium in vloeibare vorm ont snapt omdat de leiding waar te veel druk op stond, ging lekken. De fabriek is daarop stilgelegd en pas woensdagochtend zijn de werkzaamheden hervat. Dat meldt het Franse dagblad "Libé- ration". De directie van de fa briek heeft hierover niets gezegd. Volgens de krant heeft een werkne mer zaterdag - op het moment dat journalisten de fabriek be zochten na de brand dinsdag er voor - een plas ontdekt met een uiterst radio-actieve vloeistof. Bij onderzoek zou zijn gebleken dat daar ongeveer drie kubieke me ter van was ontsnapt. Per liter zou in die vloeistof 26 gram uranium en één gram plutonium zitten. Niemand heeft bij dit incident - het zevende binnen een jaar - een overdosis aan straling opgelopen. De oorzaak van de brand vorige week in de fabriek is nog niet be kend. Evenmin is bekend wat er precies ontsnapt is en wat de ge volgen ervan zijn. De directie houdt het erop. dat alléén caesiu- m-137 is ontsnapt in een mate die geen gevaar oplevert. De vakbon den hebben daarentegen het ont slag van de directie van La Hague geëist. Ze verwijten de directie geheimzinnigheid en het achter houden van informatie. Boven dien heeft de directie gefaald door de fabriek bij de brand niet te ontruimen. De directie op haar beurt beroept zich erop, dat eerst een lopend onderzoek moet wor- den afgerond alvorens ze meer kan zeggen. Het ministerie van justitie heeft voorts gewezen op het militaire geheim, dat rustte op de beveiliging van de opslag van radio-actief materiaal. Woordvoerders van het ministerie hebben dat maandag tegen de ecologische presidentskandidaat Brice Lalonde gezegd, die op het ministerie inzage vroeg in ambte lijke stukken. Hij beriep zich op een wet, die bepaalt dat degelijke stukken openbaar zijn. Inmid dels betoogden in Cherbourg drieduizend mensen. Zij eisten met de vakbonden opheffing van geheimhouding en publikatie van getroffen maatregelen in de hele streek, die te maken hebben met plutonium, strontium en cae- Volgens de vakbonden hebben ze ker 400 mensen blootgestaan aan een straling, die hoger was dan het maximum toelaatbare. De di rectie ontkent dat. Drie mensen zouden voorts ernstige radio actieve besmetting hebben opge lopen.' 1 v De socialistische fractie in de Fran se Tweede Kamer heeft inmid dels laten weten te zullen aan dringen op een parlementair on derzoek naar de oorzaken van de brand, de gebeurtenissen daar omheen en de consequenties er- Sadat spreekt Europarlement binnenkort toe STRAATSBURG (ANP) - De presi dent van Egypte, Anwar el-Sadat, zal tijdens een plechtige zitting het Europees Parlement toespre ken. Dit heeft de voorzitter van het parlement, de Frangaise Si- mone Veil, gisteren in Straats burg meegedeeld. Zij heeft in overleg met het dagelijks bestuur van het parlement de Egyptische president uitgenodigd. Sadat heeft deze uitnodiging geaccep teerd. Het is nog niet bekend op welke datum de Egyptische pre sident het parlement zal bezoe ken. Na vrijlating D'Urso ROME - Heel Italië reageerde met een zucht van verlichting, toen gisterochtend rechter Giovanni d'Urso - na een ontvoering van 33 dagen - gekneveld in de koffer bak van een auto werd terugge vonden. Maar hoe goed de ont voeringszaak ook is afgelopen: de omvang van de gevolgen voor de Italiaanse staat is niet gering. Niet voor niets heeft de regenng- Forlani dan ook de vertrouwens kwestie gesteld. In het communiqué waarin zij woensdagmiddag de vrijlating van hun gevangene aankondig den, verklaarden de terroristen zich overwinnaars in dit jongste gevecht „tegen de imperialisti sche staat". „De publikatie van de documenten uit de gevangenissen van Palmi en Trani was voor ons niet de prijs voor de bevrijding van D'Ur so." zo schreven zij, „want dat was van onze kant geen verzoek. maar een bevel, dat mogelijk ge maakt werd door de huidige machtsverhoudingen". In hun eigen ogen hebben zij over de hele linie gewonnen: de spe ciale gevangenis van Asinara is gesloten, de regering is diep ver deeld. een deel van de Italiaanse pers heeft hun 'bevel' opgevolgd, zijzelf hebben weer eens de kans gekregen te laten zien hoe mach tig en efficiënt ze zijn. Hun laatste machtsvertoon was dat van gistermorgen toen ze in het hartje van een door duizenden politiemannen bewaakt Rome ongemerkt hun dooriedereen ge zochte gevangene wisten af te le- Hun oordeel over de afloop van de affaire wordt ook gedeeld door de republikeinse regeringspartij, die zich zeer verontrust heef ge toond over wat zij ziet als een halfslachtige houding van het ka binet tegenover de terroristische dreiging. De versnelde sluiting van de Asinara-gevangenis, het stilzwijgen van de regering over het al of niet publiceren van de proclamaties uit de gevangenis sen, beschouwen zij wel degelijk als een toegeven aan de terroristi sche eisen. De voortdurend herhaalde verzeke ring dat er geen sprake kan zijn van onderhandelingen of toege ven is in hun ogen niet veel meer dan een alibi. Het voorzichtig ma noeuvreren van premier Forlani tussen tegengestelde opvattin gen om vooral de socialisten niet voor het hoofd te stoten en tot iedere prijs de regeringscoalitie te redden, kan hun goedkeuring niet wegdragen. Zij dienden in het parlement een motie in, waarin de houding van die dagbladen die niet gezwicht zijn voor het ultimatum van de Rode Brigades uitdrukkelijk wordt geprezen. Het kabinet be sloot gistermiddag een vertrou wensvotum te vragen over zijn beleid inzake de affaire-D'Urso. Hierover zal na afloop van het ka merdebat vandaag worden ge stemd. Na alle opwinding van de afgelopen dagen zal de regering naar alle waarschijnlijkheid het vertrouwen van de Kamer krijge- Intussen is Giovanni d'Urso naar huis teruggekeerd, na een lang* verhoor dat hem is afgenomen' door Domenico Sica. de Romein se rechter die het onderzoek in de ontvoeringszaak heeft geleid. Aan zijn carrière op het ministe rie van justitie is waarschijnlijk een einde gekomen. Zoals een van zjjn collega's in een interview aan het dagblad 'La Republica' zei: „Als hij inderdaad alles ver teld heeft, kunnen sommigen van ons maar beter een andere baan zoekenDe algemene voldoe ning over D'Urso's vrijlating wordt getemperd door de weten schap. dat een gevaarlijke terro ristenbende nog steeds op vrije voeten is en al openlijk heeft aan gekondigd. dat het bij deze ene succesvolle actie zeker niet zal blijven. TEHERAN (AP) - De voornaamste Iraanse onderhandelaar in de gijzelingskwestie, Beh- zad Nabavi, heeft gisteren verklaard dat vandaag de laatste dag is waarop de Verenigde Staten en Iran tot overeenstemming kunnen komen over de voorwaarden voor vrijlating van de 52 gegijzelden. Nabavi zei dat zijn regering niet van plan was 'de eisen aan de aftre dende regering-Carter nog meer te verzachten'. 'Wanneer er vandaag van de zijde van de Verenigde Staten geen po sitieve reactie komt, zullen de omstandigheden zich wat Iran betreft grondig wijzigen', zo zei de Iraanse onderhandelaar. Nabavi's waarschuwing was een herhaling van een eerdere verkla- ring van de regering-Carter dat het vandaag de laatste dag is waarop kan worden overgegaan op het vrijmaken van de Iraanse tegoeden in de V.S. Geestelijken Als de gegijzelden nu vrijgelaten worden zonder veroordeling "zal de geschiedenis zich herinneren dat Iran is bedrogen". Dit heeft ajatollah Jahya Nouri verklaard, die een belangrijke rol heeft ge speeld in de revolutie tegen de overleden sjah. Ajatollah Nouri wijst elke haast die gemaakt wordt voor een oplos sing van de gijzelingszaak af. want "dat zou tegen de belangen van Iran kunnen zijn". De geeste lijke spreekt zich in een interview met de Tehran Times uit voor een proces tegen "de spionnen" om de wereld "de Amerikaanse mis daden" te bewijzen. Dit proces zou toch een symbolisch karakter hebben, aldus Nouri omdat er niet noodzakerlijkwijs gestraft zou hoeven worden. Het Iraanse persbureau Pars maak te gisteren bekend dat premier Rajai en de voornaamste onder handelaar in de gijzelingszaak, Nabavi, een bezoek hebben ge bracht aan ajatollah Chomcini. De reden van het bezoek is niet bekend. In Washington zei de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Muskie tijdens een persconferen tie dat president Carter tot op het laatste moment zijn best zal doen de gegijzelden vrij te krijgen. Zo Ardanta's persoonlijke uitvaartpolis. Vroeg of laat hééft je gezin er wat aan. nodig zullen de onderhandelin gen doorgaan tot op 20 januari, de dag dat Reagan als president wordt geïnaugureerd. "De enige limiet die ik ken, is 20 januari en dat staat vast in de grondwet. De 16e (januari) is geen nauwkeurige omschrijving van een limiet, maar een idee hoe lang het duurt een akkoord uit te voeren" aldus Muskie. Bankiers President Carter heeft gisteravond nog met internationale bankiers gesproken over de Iraanse tegoe den die in de Verenigde Staten zijn geblokkeerd, verklaarde de Amerikaanse televisiemaat schappij ABC. Volgens ABC sprak de president over tegoeden die onderwerp zijn van geschillen tussen Ameri kaanse firma's en de staat Iran en waarvan Washington zou willen dat zij zouden worden voorge legd aan internationale arbitrage. Steeds volgens de maatschappij heeft Iran alle Amerikaanse te genvoorstellen ter invrijheidstel ling van de gegijzelden aanvaard op één na - de geblokkeerde te goeden. Alleen dit zou de vrijla ting nog in de weg staan. VATICAANSTAD (Reuter/AFP DPA) - Paus Johannes Paulus II heeft gisteren tot Lech Walesa en andere leiders van de onafhanke lijke Poolse vakbond gezegd te hopen dat zij in staat zouden zijn hun werk voort te zetten met moed. voorzichtigheid en gema- tigheid. Voor de openbare audiëntie had de paus een onderhoud van 25 minu ten met Walesa in de bibliotheek van het Vaticaan. De Poolse ar- bcidcrslcider knielde voor de paus en bleef nog even knielen ofschoon de paus hem uitnodig de weer te gaan staan. Na het ge sprek voegden de vrouw en de stiefvader van Walesa zich bij het gezelschap. Daarna ontving de paus alle leden van de Poolse delegatie in de zaal van de consistorie waar ook de voorzitter van de Poolse rege ringscommissie voor de contac ten met het Vaticaan. Kazimierz Szablcwski. leden van de Poolse gemeenschap in Rome en een paar honderd journalisten aan wezig waren. Paus Johannes Paulus II prees in zijn toespraak de rijpheid waar van de Polen blijk hadden gege ven bij de moeilijke problemen in hun land. TOULON (Reuter) - De Franse Mid- dellandse-Zeevloot is in staat van paraatheid gebracht, zo hebben marine-officieren in Toulon gis teren verklaard. Volgens officie ren die dienst doen op deze vloot zijn alle verloven ingetrokken en is er munitie aan boord gebracht. Een woordvoerder van het minis terie van defensie in Parijs wilde geen commentaar op de woorden van de officieren geven. In enkele Franse kranten wordt er verband gelegd tussen de voorbe reidingen die er op de vloot wor den getroffen en de toenemende spanning tussen Frankrijk en Li bië over de fusieplannen tussen Libië en Tsjaad. Afgelopen week einde heeft Frankrijk troepen naar de Centraalafrikaanse Repu bliek gestuurd, ter geruststelling van de Afrikaanse landen die zich zorgen maken over de Libische aanwezigheid in Tsjaad. Het Franse ministerie van defensie herinnert er naar aanleiding van de berichten over het in staat van paraatheid brengen alleen aan dat zelfs in vredestijd de Franse nationale marine in staat moet zijn uit te varen binnen 48 uur. Woensdag werd uit betrouwbare Franse bron vernomen dat Parijs bereid is, op verzoek van Afri kaanse landen, tussenbeide te ko men, wanneer de Libische troe pen in Tsjaad verder oprukken naar het zuiden, over de grenzen van Tsjaad. De fusieplannen tussen Libië en Tsjaad hebben niet alleen in Frankrijk bezorgdheid gewekt. Ook veel Afrikaanse landen ma ken zich zorgen over de aanwe zigheid van Libische troepen in Tsjaad. Libië heeft inmiddels aangekon digd dat de fusieplannen voorge legd zullen worden aan het Tsja- dische volk. Het volksbureau voor buitenlandse betrekkingen maakte in een communiqué be kend dat "de eenheid tussen de volkeren van Tsjaad en Libië pas verwezenlijkt zal worden na een referendum in Tsjaad". BONN (DPA) - Saoedi-Arabië zal naar alle waarschijnlijk geen Leo- pard-tanks van West-Duitsland krijgen. Dit is gisteren in rege ringskringen vernomen. Chili zou daarentegen de bestelde on derzeeboten wél ontvangen. Naar het persbureau DPA verder vernam zou de Leopard- Transactie met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijk stuklo pen op het verzet van de SPD- fractie. "Als ook de rechtervleu gel van de socialistische partij te gen de transactie is. dan kan er niets van komen", zo was de argu mentatie. Wat de levering van onderzeeboten van Chili betreft werd aange voerd dat niet alleen bondskanse lier Helmut Schmidt in dal geval zijn "jawoord" gegeven had. De met de bouw belaste werf in Kiel nad voor het geval van het niet uitvoeren van hel akkoord al aan spraken op schadevergoeding voor miljoenen guldens erkend. "Wij moeten met deze zaak door gaan", zo werd te kennen gege- De linkervleugel van de SDP had zich al scherp tegen de levering van tanks uitgesproken en erop gestaan dat Bonn bij zijn aan be perkingen onderhevige politiek op het gebied van de wapenex port blijft. De levering van onderzeeboten aan Chili heeft in de afgelopen weken geleid tot felle discussies. De CDU en haar zusterpartij in Beie ren de CSU toonden zich steeds voorstander van de transactie met Chili. Politici van de SPD en vakbonden keerden zich meer maals daartegen. Senaat gaat akkoord met Haig WASHINGTON (Reuter AFP/ UPI- De com missie voor bu - tenlandse zaken van de Ame rikaanse Senaat heeft giste ren met 15 tegen 2 stemmen besloten, akkoord te gaan met de voordracht van Alexander Haig als minister van buiten landse zaken in de regering Reagan. Aan de stemming waren vijf dagen van intensief "verhoor" voorafgegaan, waarbij de senatoren vooral duidelijkheid wilden krijgen over de rol van de ex-generaal in het Watergatc-schandaal. Tot aan het gedwongen aftre den van Ru hard Nixon in 1974 was Haig stafchef van het Witte Huis WASHINGTON (AFP) - Jimmy Carter heeft gisteren, vijf dagen voordat hij als president van de Verenigde Staten wordt opge volgd door Ronald Reagan, zijn laatste defensiebegroting bij het Congres ingediend. De militaire uitgaven voor het begrotingsjaar 1982 dat op 1 oktober 1981 begint, komen uit op 200 miljard dollar (circa 400 miljard gulden) een re cordbedrag voor de VS in vredes tijd Daarvan gaat 196.4 miljard dollar rechtstreeks naar het Pen tagon, de zetel van het ministerie van defensie en hoofdkwartier van de Amerikaanse land-, zee en luchtmacht. De rest is be stemd door het ministerie van energie voor onderzoek op het ge bied van nieuwe kernwapens. Vergeleken met de begroting voor het lopende jaar zijn de uit gaven vijf procent hoger. Carter verleent in zijn defensiebe groting voorrang aan modernise ring van de strategische kernbe wapening. aan versterking van de in Europa gelegerde conventio nele legeronderdelen en aan het opbouwen van een snel ïnterven- tieleger voor bescherming van de Amerikaanse belangen in de we reld, met name in het gebied van de Perzische Golf. Wat betreft de BERLIJN (AP) - Burgemeester Dietrich Stobbe van Wcst-Berlijn heeft gisteren zijn ambt neergelegd, nadat het stadsparlement geen steun had verleend aan zijn poging om de door een plaatselijk bouwschandaal getroften senaat (een soort college van wethouders) te hervormen Stobbe (43) werd beschouwd als een van de veclbelovendste politici van de Sociaal-Democratische Partij van bondskanselier Helmut Schmidt Hij was burgemeester van West-Berlijn sinds mei 1977 De burgemeester maakte zijn aftreden en dat van de senaat voor het stadsparlement bekend. Stobbe zei dat hij "de politieke consequenties moest aanvaarden van de stemming, die eerder op de dag in het parle ment werd gehouden over de voordracht van nieuwe senatoren. Vier van hen. allen behorend lot de SPD. werden afgewezen Slechts een kandidaat, een hd van de liberale FDP. kon de goedkeuring van het parlement wegdragen. kernbewapening wordt geld uit getrokken voor de ontwikkeling van de MX-raket die floor het Amerikaanse leger vanaf 1986 in gezet moet kunnen worden. Voor het voortzetten van het raket- en onderzeebotenprogramma "Tri dent" en voor de ontwikkeling van Kruisraketten waarmee de B- 52-bommenwerpers zullen wor den uitgerust. Verder is voorzien in kredieten voor modernisering van de in Eu ropa gestationeerde raketten voor middellange afstand (de Kruisraketten en de Pershing-2) die de VS willen inzetten tegen de door de Sowjet-Unic ontwikkel de SS-20-raketten en Backfire- bom men werpers. Er is ook geld voor de aanschaf van nieuw ma terieel, vooral tanks van het type XM-1, en voor de aankoop van moderne aanvalshefschroef- vlicgtuigen die worden uitgerust met Hellfire-raketten. Voorzien is in de bouw van opslagplaatsen voor zwaar materieel in Europa die het mogelijk moeten maken dat de VS in het geval van een conflict de troepen van de NAVO sneller versterken. Een behoorlijke som geld is uitge trokken voor de verdere opbouw van het snelle interventieleger dat een jaar geleden werd ge vormd. Zo zal de marine voor het

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9