Deel zigeuners tijdelijk in Zwolle onderdak Drie doden bij vliegramp Handgemeen bij proces onkruit PvdA-commissie verdeeld over kernwapens Poulan In voormalig huis van bewaring Sociaal zwakken gebaat bij wijziging procesrecht VRIJDAG 16 JANUARI 1981 BINNENLAND Katwijker (33) verongelukt in Atlantische Oceaan De omgekomen Katwijkse korpo raal-konstabel W.W. Voorneman (33). LEIDEN (GPD) - Het ongeluk met een Atlantic-patrouillevliegtuig van de Koninklijke Marine heeft gisteren drie doden geëist. De ne gen andere bemanningsleden konden door reddingshelikop ters van de Britse marine uit het water van de Atlantische Oceaan. 130 kilometer ten noordwesten van Ierland, worden opgepikt. Dc drie omgekomen marinemen sen zijn de ongehuwde sergeant vlieger M. H. Vos (26) uit Huizen, de korporaal-konstabel W. W. Voorneman (33) uit Katwijk aan Zee, gehuwd en vader van twee kinderen, en de eveneens gehuw de korporaal-fotograaf R. F. Sit- trop (33) uit Hoogvliet. Vliegtuig commandant was luitenant-ter zee der 2e klasse (oudste catego rie) T. L. D. Postma uit Delft. Het ongeluk gebeurde rond elf uur Nederlandse tijd. De eerste vlieger, één van de negen overle venden, meldde dat er proble men waren met de besturing van het toestel, waardoor hij het niet goed onder controle kon houden. Daarna besloot hij op zee te lan den. „Dat gebeurde met een har de klap", zo verklaarde hij gister avond. Rond drie uur haalden helikopters negen van de 12 bemanningsle den uit het water. Kort daarop werden de lichamen van de drie omgekomen bemanningsleden geborgen. De overlevenden be vonden zich in twee vlotten, die drie uur op zee hebben rondge dobberd. „De drie konden de vlotten niet meer tijdig bereiken, omdat die te snel van het vlieg tuig afdreven. Door de kou van het water bevangen, zijn zij ver moedelijk verdronken", ver klaarde luitenant-ter-zee Post- Na hun overbrenging naar het Alt- nagelvin-ziekenhuis in London derry (Noord-Ierland) bleek dat één van hen lichte brandwonden had. Hij werd per brandcard het ziekenhuis binnengebracht. De anderen hadden slechts last van flinke koude-verschijnselcn. „Geen van ons heeft echt letsel", aldus Postma vanuit Londonder ry. Het weer op de plaats van het onge luk was rustig. De lucht was ge heel bewolkt, maar er was weinig wind (windkracht 3 tot 4). terwijl het zicht goed werd genoemd. Wel was er een flinke golfsla- g De Atlantic, afkomstig van de mari nebasis Valkenburg maakte een patrouillevlucht boven de Atlan tische Oceaan. Daarbij had het enkele malen zeer dicht boven het hypermoderne Russische vliegdekschip „Kiev" (43000 ton) gevlogen, dat - geëscorteerd door twee Kresta-klasse kruisers - in de buurt rondvoer. Kort nadat de Atlantic op zee zijn noodlading had gemaakt, werd door de Britse luchtmacht en ma rine een grootscheepse reddings actie gestart, die aanvankelijk werd gecoördineerd vanaf de luchtmachtbasis Pireavie aan de Schotse oostkust, en ter plaatse geleid vanuit een Nimrod patrouillevliegtuig van de Britse luchtmacht, afkomstig van de ba sis St. Mawgan (Cornwall). Twee Sea King-helikopters vanaf de marinebasis Prestwick aan de Schotse westkust de zee afzoch ten naar het drijvende vliegtuig en zijn bemanning. Ook enkele Britse oorlogsbodems stoomden naar het gebied op. waaronder het fregat Brighton, het bevoorradingsschip Blue Rover en een visserij- inspectieschip. Dc reddingsactie kon mede zo snel op gang komen, omdat in het betrokken zeege bied het Russische smaldeel rondvoer, dat nauwgezet in de ga ten werd gehouden. MEER (GPD) - Achtendertig zigeuners die de afgelopen vier dagen aan de grens' met België op de E-10 hebben gestaan, verblijven momenteel in het huis van bewaring te België op Zwolle De overige tachtig worden vandaag door de Belgische rijkswacht aan Nederland overgedragen. Een echtpaar dat in het bezit was van Joegoslavische paspoorten, is vrijgelaten. Met groot machtsvertoon werden gisteren vijf auto's met drie cara vans een voor een door de Belgen over de grens gesleept, waarna Nederland het karwei overnam Men bracht de zigeuners onder escorte naar een parkeerplaats. Daar werden zij verhoord en gei- dentificeerd. Overvalwagens re den de 20 zigeuners tegen de avond naar Zwolle. De auto's en caravans zijn in beslag genomen en staan op een parkeerterrein in Rijsbergen. Een eerste groep van elf zigeuners arriveerde om half acht in Zwolle. Publieke belangstelling voor de zigeuners was er nauwelijks, hoe wel het koopavond was. Later op de avond arriveerden nog eens 27 zigeuners. Allen zijn overge bracht naar het huis van bewa ring, dat voor deze gelegenheid opnieuw is ingericht. Het huis van bewaring wordt al bijna tien jaar niet meer gebruikt Over het lot van de zigeuners is nog niets bekend. Eerst worden alle gegevens die men nu in handen heeft, nagegaan. Sommigen kun nen misschien na registratie een verblijfsvergunning krijgen, maar het is zeer wel mogelijk dat WEERRAPPORTEN een aantal het land wordt uitge zet. De stichting ROM, die zich inzet voor de rechten van de zi geuners, tracht voor de mensen een B-status te krijgen. Op grond daarvan zouden zij minstens een half jaar in Nederland kunnen verblijven. Daarnaast maakte de stichting op een persconferentie duidelijk dat een EG-pas, een do sering per land, een vaste stand plaats, het probleem van de zi geuners in het algemeen zou kun nen helpen oplossen. Zigeuner leider Koko Petaio tekende hef tig protest aan tegen het optreden van de politie en sprak opnieuw van het schenden van de mensen rechten. Dc Nederlandse rijkspolitie en de Koninklijke Marechaussee wil den gisterochtend om tien uur de zigeuners de grens over laten gaan. Daaraan weigerden zij hun medewerking te verlenen, uit angst voor registratie en uitzet ting. Eerst wilde men zekerheid over de stappen die tegen hen zouden worden ondernome- Petalo eiste opnieuw een gesprek met staatssecretaris Haars (justi tie) of de heer Huits van de Direc tie Vreemdelingendienst. Mede door het feit dat de Nederlandse autoriteiten Petaio en de stich ting ROM niet als vertegenwoor digers van de zigeuners erken nen. kwam dat er :iet van. twaalf dook er een kleine 100 man zwaarbewapend op. Met land rovers, busjes en overvalwagens werden de zigeuners in hun voer tuigen klem gezet. Tot twee uur mocht niemand uitstappen. Om twaalf uur sleepte een takelwa gen de eerste auto over de grens. Dat zich daarin alleen een klein meisje bevond, was voor de rijks wacht geen belemmering. De ei genaar zat in een caravan waar hij niet uit mocht. In Nederland werd het meisje door een bezorg de adjudant met behulp van een tolk, uit de auto gehaald. De auto ging onmiddellijk door naar de parkeerplaats, bijna twee kilome ter verder. Daar werden vingerafdrukken en foto's van de zigeuners genomen. Daarnaast nam men alle papieren en documenten door. De Joego slavische die over een paspoort beschikte en werd vrijgelaten, vertelde dat de zigeunerinnen in de containers in aanwezigheid van mannen door agentes rectaal en vaginaal werden gefouilleerd. De paspoorten van de Joegoslavi sche en haar man werden ingeno men. Laten mogen zij die in Ede op gaan halen. Majoor Demuijt van de Belgische rijkswacht, klaagde over de lang durige identificatieprocedure. Van Nederlandse zijde verklaar de men dat onder andere door het feit dat men maar over één telex beschikte om informatie na te gaan. Om zes uur gisteravond werd het inklaren stopgezet, van ochtend om negen uur gaat men verder. Ook de zigeuners die van daag worden overgedragen, gaan op transport naar Zwolle en zul len daar verblijven tot de resulta ten van het grondig onderzoek zijn uitgewerkt. Men wordt in Zwolle vastgehouden in het ka der van de zogenaamde bewaring op grond van de Vreemdelingen wet. Voorlichter Van Leeuwen zei op de vraag hoe lang de zigeuners in Zwolle zullen blijven, dat dat ..en kele dagen, een week of mis schien iets langer zal zijn. In elk geval zo kort mogelijk", zo yoeg de hij daaraan toe. Tijdens het verblijf in het Zwolse huis van bewaring worden de zi geuners niet opgesloten in cellen Er zijn in dit gebouw meerdere ruimten waarin de gezinnen kun nen worden ondergebracht. De directie van het gevangeniswe zen is belast met de bewaking van de groep. D'66 tegen verplicht afkicken DEN HAAG (GPDl - D'66 is tegen gedwongen afkicken van drugsverslaafden. Eerst moet de bestaande hulpverlening aan drugsverslaafden die ervan af willen beter georganiseerd wor den. Het Tweede-Kamerlid mevrouw Elida Wessel-Tuinstra heeft dat gisteravond tijdens een spreek beurt in Hardinxveld- Giessendam gezegd. Volgens haar is het verplichte afkicken een omstreden en riskante zaak Maatregelen Toen bleek dat de zigeuners niet vrijwillig in auto's een voor een naar Nederlands grondgebied wilden rijden, nam de Belgische rijkswacht zware maatregelen. Aanvankelijk waren er ongeveer 20 rijkswachten voor de grens overgangaanwezig, maar om half ALMELO (GPD/ANP) - Met onge wone felheid heeft de Almelose politie gisteravond bij de ingang van het huis van bewaring tot twee keer toe een groep anti militaristen van de groep Onkruit uit elkaar geslagen. Huilend ble ven enkele jongens op straat lig gen, meisjes schreeuwden scheldwoorden naar de agenten. De politieactie, die maar even duurde, had het beoogde doel: de weg kwam weer vrij voor het ver keer. De verwondingen bleken uiteinde lijk mee te vallen, maar de verbij stering en verontwaardiging over deze onaangekondigde politic charge was groot, ook bij de schaarse voorbijgangers die er getuige van waren. De Onkruit- groep was in Almelo in verband met de rechtszaak tegen 21 jonge ren. die vorige week in Hengelo zijn gearresteerd na een pro testactie in en bij de Banenwin- kel van het leger. De zitting duurde tot vijf uur, de verdachten werden tot vier we ken gevangenisstraf veroordeeld. Tientallen andere leden van de groep, afkomstig uit heel het land. woonden de zitting bij, deels op het parkeerterrein van het gerechtsgebouw. Zij bleven tot aan het eind van de zitting. De jongelui hadden verwacht dat de 21 arrestanten aan heteind van de dag vrij zouden komen. Toen daar geen sprake van was en het bekend werd dat ze per bus naar het huis van bewaring in Rotter dam zouden worden terugge bracht. trokken de leden van de Onkruit-groeD naar de Markt- Amsterdam DeBilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente licht bew. licht bew. onbewolkt sneeuwbui straat. Bij de deur van het huis van bewaring wilden zij hun vrienden uitgeleide doen. De politie liet hen aanvankelijk on gemoeid. Toen de justitiebus aan de andere kant van de stalen toe gangsdeur van het huis van be waring gereed was om weg te rij den, tegen half zeven, werd dat anders. Twaalfjonge agenten met de korte wapenstok onopvallend in de hand. die aanvankelijk ter zijde van de demonstranten had den staan praten, kregen instruc tie de weg vrij te maken, hetgeen geschiedde - zonder enige aan kondiging. De demonstranten lieten zich ech ter niet meteen wegduwen, een enkeling liet zich vallen en dat was voor de politie kennelijk het sein voor geweld. Hard en onge richt werd er geslagen en getrapt, zonder aanzien des persoons. sneeuwbui licht bew. licht bew. driftsneeuw onbewolkt Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen licht bew Lissabon halfbewolkt Locarno onbewolkt Londen zwaar bew. Luxemburg Internationaal-secretaris Van Traa blijft optimistisch halfbewolkt onbewolkt -1 -16 Mallorca München Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul LasPalmas halfbewolkt onbewolkt halfbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt onbewolkt halfbew. r bew. 15 6 0 DEN HAAG (GPD) - Met grote stel ligheid verwacht buitenland secretaris Maarten van Traa van de Partij van de Arbeid dat het partijcongres in februari het be- stuursstandpunt over de kernbe wapening zal overnemen. In de afdelingen is volgens hem een kentering gaande. Van Traa zei dit gisteren in Den Haag bij de presentatie van een rapport van de commissie vrede en veiligheid uit de partij. Het partijbestuur wil in het verkie zingsprogramma eenzijdige af stoting van kernwapens door Ne derland opnemen. Voorlopig zou ons land echter één of twee van de huidige zes atoomtaken moe ten houden om invloed te houden op de ontwikkelingen in Europa. Lijsttrekker Joop den Uyl heeft gedreigd op te stappen als de par tij uitspreekt dat de komende vier jaar alle kernwapens het land uit moeten. De grote oppositie tegen bestuur en lijsttrekker is aan het slinken, zo leidt Van Traa af uit de discussies in de afdelingen. „De partij is be zig zich in meerderheid op het be- stuursstandpunt te verenigen", zei hij. Hij verklaarde voorts dat er in dat standpunt geen „rek" zit, omdat het al een compromis is tussen verschillende opvattinge- Het rapport van de commissie vre de en veiligheid dat gisteren het licht zag, biedt geen poging om dc tegenstellingen in de partij te overbruggen. Beide opvattingen (geleidelijke afstoting van kern wapens en in één klap alles de deur uit) komen er uitgebreid in aan bod. ..Iedereen kan er de poli tieke argumenten in vinden om zijn standpunt te onderbouwen", aldus Van Traa. Aan de ene kant pleiten de commis sieleden Stemerdink en Roze- mond voor geleidelijke afstoting, waarbij het er om gaat de NAVO- bondgenoten mee te krijgen. Een te drastische stap zou de bondge noten alleen maar afschrikken en Nederland zijn invloed ontne men, beweren zij. Daartegenover staat de opvatting van de leden Ter Veer en Van der Meer. Zij stellen dat een Neder lands initiatief alleen zinvol is wanneer het spectaculair is. dat indruk zou maken bij het War chaupacten bovendien een steun zou zijn voor atoompacifistcn in de andere NAVO-landen. In beide opvattingen gaat het erom dat Nederland door eenzijdige stappen probeert een werkelijke wapenvermindering in oost en west op gang te brengen. Dat ons land dat moet proberen als lid van dc NAVO, is ook geen twist punt. Uit de NAVO stappen wordt door de voltallige commis sie afgewezen. Bij de presentatie van het rapport liet Van der Meer merken dat er in de radicale opvatting wel „rek" zit. Het gaat er volgens hem om dat Nederland - voor het politie ke effect - nu al zegt alle kernwa- pentaken af te zullen stoten. Dat zou over een langere periode dan vier jaar kunnen worden uitge smeerd. „En het wil niet zeggen dat dat beleid in 1985 zonder uii ge discussie moet worden voort gezet". aldus Van der Meer. (ADVERTENTIE) Kettingzagen Tuinbouw en hobby-art. JAN v.d. MEER B V. TEL. 01713-9008 R.A.VEEN Gehandicapten op vakantie twee keer zo duur uit UTRECHT (GPD) - Gehandi capten. die met vakantie wil len. hebben soms zoveel extra kosten te maken, dat zij twee maal duurder uitkomen dan nict-gehandicapten. Deze meerkosten worden vooral veroorzaakt door de noodza kelijke begeleiding. Met na me voor ongehuwden met een lichamelijke handicap be tekent een vakantie daardoor een bijzondere financiële las- t Drs. H. H. Vroom trok deze con clusies uit een onderzoek, dat hij instelde in opdracht van het Nationaal Orgaan Gehan dicapten beleid (NOG). Zijn bevindingen, neergelegd in het rapport 'Een is twee', wer den gistermiddag in Utrecht officieel aangeboden aan me vrouw mr. J. Bregman- Hoogenboom. lid van de Na tionale Commissie Interna tionaal Jaar van Gehandicap ten 1981. Drs. Vroom pleit in het rapport voor extra uitkeringen uit de AAW voor de bestrijding van de meerkosten, die recreeren- de gehandicapten moeten af brengen. Hij stelt vast dat door de hulp die gehandicap ten nodig hebben elke gulden voor hun vakantie praktisch moet worden verdubbeld. Ook gezinnen met een gehandi capt kind zijn veelal duurder uit. Onder meer omdat de ou ders de vakantie voorberei den door eerst op de plaats van bestemming te gaan kij ken om te zien of er voldoen de aanpassingen zijn. Wanneer de meerkosten voor gehandicapten uit de AAW worden betaald, zou dit vol gens drs. Vroom ongeveer 48 miljoen gulden gaan kosten, uitgaande van een bijdrage voor een week. NIJMEGEN (ANP) - Het burger lijk recht in ons land moet naar Amerikaans voorbeeld worden uitgebreid met de mogelijkheid voor individuen om te procede ren namens (afwezige) lotgeno ten. Dit procederen namens "ge meenschappelijk belang" geeft vooral de sociaal zwakkeren meer kans. Ook groepen die zich moeilijk laten organiseren, komen dan beter aan hun trekken. Dat schrijft de Nijmeegse jurist Kees Groenen dijk in een proefschrift over dit onderwerp, waarop hij vandaag promoveert aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Groe nendijk (37) is lid van de advies commissie vreemdelingenrecht en van de adviescommissie on derzoek culturele minderheden van het ministerie van crm. Hij was verder nauw betrokken bij onder meer de oprichting van de bureaus voor rechtshulp.» Het systeem, waarover hij in zijn proefschrift schrijft, is volgens hem in Amerika veelvuldig en met succes toegepast. Het komt erop neer. dat één of meer perso nen uit naam van anonieme lotge noten kunnen procederen, nadat de rechter heeft uitgemaakt dat zij representatief zijn voor hun af wezige lotgenoten. De uitspraak van de rechter is in dat geval ook bindend voor die lotgenoten, ten zij deze om uitsluiting vragen. Deze vorm van procederen is naai de mening van Groenendijk bij uitstek geschikt voor moeilijk te organiseren groepen, zoals uit zendkrachten. arbeidsonge schikten en buitenlandse werk nemers. Hij constateert, dat deze procesvorm niet strijdig is met het Nederlands civiel recht. In de huidige situatie maken indivi duen of groepen die vanwege hun gemeenschappelijk belang hij de rechter aankloppen, volgens Groenendijk weinig kans. Ons burgerlijk procesrecht gaat er van uit, zo schrijft hij, dat dc en keling alleen voor zijn eigen be lang kan opkomen en dus niet kan procederen namens lotgeno ten. ook al zijn dat er velen. In Amerika is dit onder bepaalde omstandigheden wel mogelijk. Met succes kan daar bijvoorbeeld worden opgetreden tegen vor men van rassendiscriminatie en discriminatie van de vrouw op de arbeidsmarkt. "Zeker nu sociaal zwakkeren steeds meer in de knel dreigen te raken, lijkt een soort gelijke openbreking van het bur gerlijk recht in ons land gewenst om de rechtsongelijkheid te ver kleinen". aldus Groenendijk. rijdt één van de gewonde Ne- r een helicopter. Medisch personeel van de Britse ma derlandse militairen op een brancard Een Nederlandse agent van de Rijkspolitie draagt een huilend zigeunermeisje n< zat alleen in de eerste zigeunerwagen die gisteren naar Nederland werd gesleept. politiebus. Het meisje

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 7