Stevenshof moet soberder Juridische hulpverleners hopen op steun in kamer Adviseur minister; Leiden heeft teveel geld nodig Bestuur keurt actie woonwagenwerkers af Onrust na vals alarm in Leidse Houtschool Leidse stadsrubriek m VRIJDAG 16 JANUARI 1981 LEIDEN Goekoop bij honderdjarige in Zuydtwijck LEIDEN - Een zonnetje in huis noemen alle medebewoners en verpleegkundigen mevrouw Tegelaar-Ouwerkerk. Ze werd gisteren honderd jaar en dit is groots gevierd. Na het bezoek van burgemeester Goe koop (zie foto) zijn ze nog wel even doorgegaan met feesten. De 100-jarige wist van geen ophouden. Mevrouw Tegelaar woont nu anderhalf jaar in het ver pleegtehuis Zuydtwijck en vermaakt zich daar opper best. Met de steun van een looprek komt ze overal. "Ik laat me door mijn benen niet ontmoedigen met een klein beetje doorzettingsvermogen kom je overal", vertelt ze. Bureau Rechtshulp dagje extra open (vervolg van pagina 1) LEIDEIN De juridische hulpver leners (advocaten van het advo- eatencollectief en medewerkers van bureau's voor rechtshulp en rechtswinkels) hopen met hun demonstratieve open dag de Tweedc-Kamerlcdcn onder druk te zetten zodat deze straks tegen de plannen van minister De Hui ter van justitie zullen stemmen. Zoals bekend wil De Ruiter de fi- nacïele normen voor rechtsbij stand aanzienlijk verlagen. Hij heeft deze bezuinigingsplannen ingevoerd onder het mom van 'landelijk gelijktrekken van de LEIDEN - Leiden moet een soberder plan maken voor de Stevenshof. Drs. J. Post, hoofdingenieur-directeur van de Centrale Directie van de Volkshuisvesting in Zuid- Holland, blijft dat standpunt onveranderd huldigen. dreef, de grote aantallen brug gen, overgangen en de gedeelte lijke overkluizing van één van de watergangen. Op deze pun ten kan bezuinigd worden" rondissement. De Ruiter stelt dat het belachelijk is dat iemand in Groningen met een bepaald in komen wel gratis kan procede ren terwijl iemand die in het Haagse arrondissement woont en precies hetzelfde verdient dat niet kan. De Vereniging voor Rechtshulp vindt dat de minister daarin vol komen gelijk heeft maar de ver eniging is woedend over de lage normen die de minister wil in voeren. Als de plannen van de minister voor wetswijziging van de Wet Rechtsbijstand aan On- en Minvermogenden wordt aan genomen dan kunnen echtparen in het vervolg alleen gratis rechtshulp krijgen bij een maan delijks inkomen tot 1900 gulden netto en alleenstaanden bij een inkomen tot 1780 gulden. Bij een inkor»en tot 2400 gulden kan men rechtshulp krijgen tegen een verminderd tarief. Ter vergelijking: Op dit moment ligt het landelijke gemiddelde voor gratis rechtshulp op een in komen tot 2750 gulden. Het ge middelde voor rechtshulp tegen een verminderd tarief ligt op een inkomen tot 3015. Bij deze getal len wordt uitgegaan van een twee-persoonshuishouden (echt- Eerder deze week overlegde Post, die in zijn positie van hoofdin genieur-directeur van voor noemde instelling een belang rijk adviseur is van de minister, met de Leidse wethouders Waal (ruimtelijke ordening) en Tesse- laar (volkshuisvesting). Zijn uitgangspunt bij de onder handelingen: "Leiden heeft te veel geld nodig voor de woning bouw in de Stevenshof. Ik zie geen mogelijkheid dat het rijk in deze tijd van bezuinigen het niet geringe exploitatietekort kan dekken". Ruim 15.000 gulden locatiesubsi die wil Leiden per woning in de Stevenshof loskloppen bij het rijk. "Een onmogelijke opgave", oordeelt Post. "Ik maak het niet vaak mee dat een gemeente zo veel vraagt. Dit is een tamelijk ongewoon bedrag". "Natuurlijk, in stadsvernieu wingsgebieden gaat het om nog meer geld, maar daarmee moet je het niet vergelijken. Nee, je moet bijvoorbeeld eens een ver gelijking trekken met de zoge naamde glastuingebieden. Daar loopt een locatiesubsidie gauw naar de 10.000 gulden per wo ning, maar dan moet je ook hele dure tuinders vrij kopen. Dat is bij de Stevenshof niet eens het geval". Schrappen in het plan is volgens Post het enige zinnige alterna tief. In een eerder stadium ver telde hij al eens waar de ge meente Leiden volgens hem "zonder meer kan bezuinigen". Post: "De kosten worden ver zwaard dopr de Stevenshof- Koffiedikkijkerij Op'een punt gaat Leiden volgens de H.I.D. "geweldig in de fout". "Ze gaan er ten onrechte van uit dat Rijksweg 11-west er toch nooit kómt. Dat kunnen ze wel willen, maar volgens mij komt die weg er na 1990". "Toegegeven, ook ik maak me met die uitspraak schuldig aan kof fiedikkijkerij. Maar je moet in elk geval rekening houden met die weg. En dat betekent dat de wijk geen overgangsgebied kan worden van stad naar land; hoe graag Leiden dat ook wil". De komende tijd zal in het teken staan van overleg tussen Leidse - ambtenaren en ambtenaren van de Centrale Directie. "De kop pen worden bij elkaar gestoken; we slaan aan het rekenen". Half maart moeten die gesprekken min of meer worden afgerond. "Ik denk dat we wel overeenstem ming kunnen bereiken", meent Post. "Gemeenten zijn gewend om vooraf te zeggen: hier kan niets meer af, maar later blijkt dat mee te vallen". "Ach, ik zie het ook zo somber niet", concludeert wethouder Tesselaar. "Kijk, van tevoren moet je natuurlijk zoveel moge lijk opvoeren. Later zie je dan wel weer verder. We hebben nog een kleine speelruimte over. Veel is het niet". Bewoners de dupe LEIDEN Het öude bestuur van de Stichting Samenlevingsop bouw kan de actie van Tineke Aukes en Thil Hoogeveen niet goedkeuren. Beide woonwagen- werkers legden gisteren hun werk neer. Zij weigerden verder te werken zolang niet bekend is wie de bevoegdheden van het oude bestuur overneemt. Vol gens Bouwman, secretaris van het in december opgestapte be stuur, een actie waarvan alleen de woonwagenbewoners de du pe zijn. In januari zouden de bevoegdhe den van het bestuur worden overgedragen aan het woonwa genschap, een regionaal lichaam waarin verschillende gemeenten zijn vertegenwoordigd. Bouw man zegt daarover: "Daar zijn we eigenlijk altijd al op tegen ge weest. Wij waren van plan om juist de bewoners bij het bestuur te betrekken. We.ineer de be voegdheden naar he schap gaan, worden de bewoners eerder ver vreemd van het bestuur, dan dat ze er meer bij worden betrok ken". Het alternatief, een nieuw bestuur vinden voor de Stichting Samen levingsopbouw, blijkt moeilijk te verwezenlijken. Bouwman: "Het oude bestuur had eigenlijk al eerder op willen stappen. Omdat het echter niet bepaald rustig is geweest de laatste jaren, zijn nieuwe bestuursleden niet mak kelijk te vinden. Mij lijkt de bes te oplossing het bestuur dan maar voor korte tijd aan het schap over te dragen. Er zou dan een termijn van bijvoorbeeld drie maanden moeten worden gesteld, waarbinnen een nieuw bestuur moet worden aange steld". LEIBEN - Een vals alarm in de Leidse Houtschool z straat heeft vannacht verschillende buurtbewom bracht en naar de telefoon doen grijpen. Omstreeks half twee kwam er bij de politie een m zogenaamde Bescherming Bevolking (B B.) siren Op het politiebureau stonden de telefoons roodgloeiend. Vier mensen waren in de weer om sen te woord te étaan. Nader onderzoek van de brandweer, die inmiddels dat het om een vals alarm ging. De storing was v sluiting. Hoogstwaarschijnlijk tengevolge van cc •Iding binnen dat de in de school loeide, een kwartier lang ille verontruste men». vas uitgerukt, leerde •roorzaakt door kort- i blikseminslag. LOK: werken met mensen LEIDEN - Het willen "Werken met mensen", dat was gisteren een van de belangrijkste bewee gredenen voor zo'n 200 scholie ren om de open dag van de LOK te bezoeken. De LOK is een school die mensen opleidt voor wat men met een duur {woord "sociaal-agogische" beroepen noemt. Dat wil zeggen, beroepen waarin het werken met mensen centraal staat. Voor veel eindexamenkandidaten van middelbare scholen is nu weer de tijd aangebroken om een beroep te kiezen. Op een infor matiemarkt werd de nodige in formatie gegeven over de moge lijkheden op de LOK. De meeste belangstelling bleek te bestaan voor het culturele werk en het in richtingswerk. Volgens de schoolleiding best jémmer, want de nieuwere studierichtingen, ar- beidszakcn-personeelsbeleid en sociale dienstverlening, verdie nen ook zeker de aandacht. paar zonder kinderen met een huur van 400 gulden) De landelijke vereniging van me dewerkers van bureau's voort rechtshulp, het LOK. heeft in middels aangekondigd eigen normen te gaan hanteren voor het in aanmerking komen voor een pro-deo advocaat. De LOK-normen zijn: voor 'éen persoon gratis rechtshulp bij een inkomen van 1460 gulden en bij een inkomen tot 1830 gulden rechtshulp met een eigen bijdra ge van 50 gulden Voor twee per sonen gratis tut 2090 gulden; met eigen bijdrage tot 2610. Voor vier personen gratis tot 2330; met ei gen bijdrage tot 2855. Het LOK stelt dat bezuinigen op het gebied van medische hulp verlening net zo kwalijk is als be zuinigen op het gebied van rechtshulp. Omdat in een tijd van economische teruggang rechtsproblemen met betrek king tot'huurprijzen, ontslagen, afecnatting van WAO-e^s, uitke ringen etc. alleen maar toene- De vereniging voor rechtshulp heeft uitgerekend dat wanneer een meerderheid van de Tweede Kamer zich achter de plannen van De Ruiter stelt in plaats van driekwart van de Nederlandse bevolking voortaan slechts de helft in aanmerking voor gratis rechtshulp. In verband met de actie is het Bu reau voor Rechtshulp aan de He rengracht 50 aanstaande zater dag geopend van 12 tot 15 uur. Iedereen kan bij het bureau te recht voor informatie over rechtshulp. Vragen over politie-optreden LEIDEN - PvdA-fractielcider Pe ters heeft burgemeester Goe koop verzocht om een extra ver gadering van de raadscommissie politiezaken. De commissie zou dan aanstaande maandag tekst en uitleg moeten krijgen over het politieoptreden bij de ontrui ming van een flatgebouw beho rend bij de school de Noorder wiek aan de Ter Haarkade op 11 januari.Bij die ontruiming heb ben agenten hun pistool getrok ken en zouden krakers door de politie zijn mishandeld. door René van der Velden Jaap Fleetdijk Regelmatig proberen straatbe woners te bevechten dat auto mobilisten hun straat bij voorkeur overslaan. De bewo ners van de Apothekersdijk willen voorlopig alleen hun stoep autovrij. En dan liefst het komend voorjaar. De Apothekersdijk die gezien de aaneenschakeling van kranten bedrijven (Haagsche Courant, Leidse Post, persfo tograaf Holvast en Leidse Courant) de Leidse variant van de Flectstreet is, is lang zamerhand één grote parkeer plaats geworden. En dat ligt niet alleen aan "reporters met een snelle wagen onder hun reet". Kan een automobilist op de Apothekersdijk geen plaatsje vinden aan het water, hup de stoep op. Verkeersopstoppingen zijn aan de orde van de dag. De buurt klaagt dat de kinderen niet meer fatsoenlijk buiten kunnen spelen.- Buitenzitten in de zomer, "lek ker" beschut tussen de auto's, is ook niet je dat. Talloze kuilen in de stoep en de fietsstrook herdenken de tal loze foutparkeerders van de laatste jaren. Ondersteund door het buurtco- mité Maredorp vragen bewo ners van de Apothekersdijk de gemeente om maatregelen tegen de stoepparkcerders. Gelukkig denken deze bewo ners niet meteen aan nog meer paaltjes aan de rand van de stoep. Pas als andere mid delen mislukken: dan paal tjes. Die andere middelen klinken redelijk: het verbreden van de fietsstrook langs de stoep, een duidelijke markering van die fietsstrook met gele stenen en witte fictsafbeeldingen op het fietspad. Dat is ook handig voor de fietsers die het op het moment met een suggestie- strookje moeten stellen; waar auto's op geparkeerd staan Brede goed gemarkeerde fiets stroken moeten toch voor el ke automobilist die vanaf het Galgewater de Apothekers dijk afrijdt een belemmering zijn de stoep op te schieten? Tenminste zolang als de au to's maar niet precies op de markeringen parkeren... Misschien brengen in dat geval de smalle vluchtheuvels zoals die bn de Morssingel liggen. ten; in het park dat er nog al tijd niet is. maar gezaaid zal worden aan de Zijlsingel tus sen de grijze kolos van de meelfabriek en de begraaf plaats. Waar anders keurige ambtena- rentaal zorgt voor saaie en taaie adviezen, voorstellen. nota's en rapporten, zijn de ambtenaren ditmaal losgesla gen nu het om de gift van Mi nerva draaide. Ook onderdi recteur civiele werken inge nieur Leo Barendregt liet zich even gaan. Deze ambtenaar schrijft dat ge zien de achtergrond van de gift een standbeeld voor Mi nerva niet op zijn plaats is Liever een practische beste ding de glijbaan Bij zijn voorstel om de 3000 gulden om te zetten »n een glijbaan heeft Barendregt er maar geen rekening mee gehouden dat ook die glijbaan herinne ringen aan Mm. ten kan oproepen; schrijft hij aan B en W nbtenaar heeft Mn De Apothekersdijk: auto's op de stoep. veel al dan niet terechte ki tiefc kregen te verwerkt over bijvoorbeeld het Va der Werfpark en pro patri bajonetten Verder schrn redding. Of een strengere controle van de parkeerpoli tie. En als dat alles nog geen zoden aan de dijk zou zetten, tot overmaat nog een paar borden met een parkeerver bod bij de Schapenstecg en de Kennewegstceg. Is dat al les niet genoeg, dan maar pa len. Leeg (1) Je leegstandslijst van de ge meente-afdeling Bevolking staat op de verboden lijst. Wel op de Openbaarheid van Be stuur of' niet, de eerzame bur ger kan geen lijst met leeg staande gebouwen van de ge meente bekomen. "Er zijn teveel belangen mee ge moeid. Nee, u krijgt de lijst niet", deelt men ons van ge- het overduidelijke antwoord. Woningzoekende Paul van Vel sen vindt dat deze weigerach tige houding "ondanks de schrijnende woningnood,hui zenspeculanten de hand bo ven het hoofd houdt". Hij wil de de lijst hebben en kreeg hem evenmin als wij. Hij heeft op grond van de Wet Openbaarheid bezwaar ge maakt legen de onthouding van informatie Want "de wei gering van de leegstandslijst benadeelt de woningzoeken den". Hij is bereid de bezwa renprocedure tot in de hoog ste instantie uit te vechten Leeg (2) belangen dan wel? De buurtkrant "het Hoi Woerd" is gelukkig wel c baar. Het buurtcomité v. omgeving Hogewoen vcndaal heeft een enquèi houden onder de bewc over huisvesting groen, keer en. de leegstand i buurt De 420 mensen d enquête invulden w maar liefst 44 geheel of ge deeltelijk leegstaande wonin gen in hun buurtje op te som- Met de laatste leegstandslijst van oktober 1980 in onze hand(...) hebben wij eens ge keken hoeveel van de 44 door de buurt genoemde leeg staande woningen terug te vinden waren op de leeg standslijst van de afdeling Be volking van de gemeent/L\ Zegge en schrijve i én. De bewoners van de Hogewoer- <l I levendaal invi ntariieren maandagavond de knelpun ten van hun buurt, zoals bij voorbeeld de leegstand. De vergadering begint om acht uur in het gebouw Hoge- woerd 84. De bijeenkomst is openbaar. Uitgegleden zoenoffer van Minerva dank aanvaard. Drieduizc piek En dal is nog altijd g< deze lolbroek 11 ke nota "De nbtelij houdt men drieduizend ge den over" Andere bijgeschreven krabt tjes inde nota: "Voordr.edi; zend gulden doe je niet veel" En eer andere ambt naar reageert vlijtig "Wie h kleine niet eert. moet je ni in de bek kijken". PvdA-raadslid Marie-Anne K ning kon de ambtelijke \v mor gisteravond niet vatte Kritiek op Minerva had ook best. maar een gift op d ze manier behandelen, d Wc baar trachtte het gaf hij zijn partij

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 3