CDA: "Eveleens wil verdeeldheid PvdA maskeren" Goed werken met verstandige PvdA'ers [L êidsë agenda Leden PvdA akkoord met keuze nieuwe wethouder 99 Aftredende wethouder beschuldigd VVD-wethouder Dijkstal: Iemand die van veel zaken iets afweet VOORSCHOTEN - Het CDA in Voorschoten is van mening dat wethouder Eveleens de verdeeldheid binnen zijn PvdA-fractie probeert te verdoeze len, door onder andere "de grote ommezwaai" van het CDA (kiezen voor de vestiging van één openbare school in één gebouw in Voorschoten in plaats van twee scholen) als centrale reden voor zijn ontslag aan te voeren. Fractie-voorzitter drs. S. Offringa van het CDA in Voorschoten zet dan ook grote vraagtekens achter het ontslag van wethouder Eve leens. "Deze man heeft de afgelo pen zes jaar bewezen een kundig wethouder te zijn en zijn vertrek betekent een verlies binnen het college van burgemeester en wet houders", zo luidt in eerste in stantie zijn reactie. aftredende wethouder. De grote ommezwaai van het CDA is vol gens de christen-democratische fractievoorzitter een pertinente leugen. Na de gezamenlijke com missievergadering waarin werd gesproken over de vestiging van één of twee openbare scholen in Voorschoten is er een gesprek ge weest met onder andere de werk groep openbaar onderwijs. Avonden voor twintigers en dertigers Leiderdorp Met ingang van deze maand or ganiseert "Sjelter" in Leider dorp iedere eerste en derde woensdag van de maand een avond voor twintigers en der tigers. Deze worden gehou den in het "Sjelter"-gebouw aan de Heemraadlaan. De or ganisatoren denken onder andere aan informatie over vakantie, speciale muziek avonden (jazz, folk, klassiek) het draaien van speelfilms, al ternatieve kookwijzen (vege tarisch, éénpersoons koken). De eerste avond voor twinti gers en dertigers is 21 januari. Bart Versteeg zal dan enkele ballades ten gehore brengen. Tussen de muzikale gedeel ten door zal er gelegenheid zijn onderling kennis te ma ken en misschien activiteiten voor de komende avond te bespreken. De deelnemers kunnen zelf bepalen welke activiteiten men verder kan ontplooien. Aanvang van de eerste avond 20.00 uur. verklaring van alle betrokkenen bij het openbaar onderwijs, wel ke kozen voor een school in een vleugel van het Cultureel Cen trum, dermate belangrijk en goed met bewijzen ondersteund, dat op de woensdagavond voor de raadsvergadering (vrijdag) werd besloten om maar te kiezen voor die ene school, zo vertelt de CDA-er. "Ook Eveleens had dus via zijn fractievoorzitter al woensdag avond op de hoogte kunnen zijn van de veranderde inzichten. Wanneer hij eerst vrijdagmiddag hoort van zijn collega-CDA-wet- houder dat een ander standpunt wordt ingenomen, dan ligt de fout volledig bij zijn eigen PvdA- fractie en niet bij het CDA", aldus Offringa. Volgens het CDA probeert Eve leens nu duidelijk de verdeeld heid binnen zijn eigen fractie te verdoezelen. Die verdeeldheid is er volgens het CDA als een lange tijd. Het PvdA-raadslid me vrouw Eichhoorn verliet vorig jaar teleurgesteld de fractie. Nu gaat Eveleens weg. Overigens is het CDA wel bereid om de kandidaat van de PvdA voor de wethouderspost, Van Leeuwen te steunen, want het CDA is volgens Offringa nog steeds bereid om een afspiege lingscollege in stand te houden. VRIJDAG 16 JANUARI 1981 VRIJDAG Het PvdA-bestuur kon gisteravond toch nog even hartelijk lachen tijdens de ledenvergadering waar werd gepraat over het terugtreden van Eveleens als wethouder. De goede stemming bleef op zich behouden omdat er weinig onenigheid was over de nieuwe kandidaat. Parlement - Nieuwe Rijn 54, leden vergadering PvdA, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, vr en za, de film El Angel Extermi- nador van de Spaanse regisseur Luis Rapenburg 48 - NVSH-trefcentrum, zwerf- en gevonden dieren, tel. 122847, b.g.g. 124295. Caeciliastraat 18, open-huisavond L.V.L., 21 uur, tel. 764236. Zoeterwoude - toneelstuk Anabasis 'De dochter van de baas' Eendenkooi, vr en za. 20 uur. Leiderdorp - Sportschool Van Houdt, Luykendreef, schooljudowedstnj- den, za 15 uur. ZATERDAG Leiden Stadsgehoorzaal, Key Town Jazz Fes tival. 20-4 uur. Bowlingrestaurant Boshuizerlaan, Jazz on Sunday, zon 15 uur. L.V.C. - Breestraat 66, rock jazzgroep TAO. Augustinus - Rapenburg 24, film Die Ehe der Maria Braun van Fassbinder, 21.30 uur. Sanders - Levendaal/hoek Korevaar- straat. Antiekmarkt. 9.30-17 uur. NVSH-praatcafe - Rapenburg 48, van af 22 uur. L.W.H. - Caeciliastraat 18, disco, van af 20 uur tot 2 uur. Voorschoten - Lindehoeve, optreden 'Flavium', 21 uur. Wassenaar - Wassenaarse Slag, strandloop AV Holland, zo 11 uur. VOORSCHOTEN - De leden van de Voorschotense PvdA konden na een langdurige discussie gis teravond akkoord gaan met het voorstel van de fractie en het be stuur om Jan van Leeuwen voor te dragen als opvolger van wet houder Ab Eveleens, die zaterdag zal aftreden. Een van de motieven van de PvdA om een nieuwe wet houder te leveren was de stelling: "Halverwege de rit mag je niet af haken, terwijl je in de volgende periode wel mee zou willen draai- Ab Eveleens was niet bereid om in de openbare vergadering meer te zeggen dan dat zijn aftreden moet worden gezien als een persoon lijk incident, geheel voor reke ning van hemzelf. Dat incident is ontstaan nadat de gehele CDA- fractie een ommezwaai maakte bij de behandeling van de scho lennota en koos voor één openba re school in één vleugel van het Cultureel Centrum. Bovendien ziet hij de koppeling van een nieuwe school en het gelijktijdig renoveren of herbouwen van het Cultureel Centrum als een onmo gelijke taak. "Dit Centrum is een onderdeel uit het totale accommodatiepakket, dat nog steeds niet wordt aange vat door de CDA-wethouder Marselis", aldus Eveleens en hij wenst niet incidentele plannen en wensen van het CDA uit te werken, zodra deze strijdig zijn met het te voeren beleid. Opgemerkt werd gisteravond tij dens de vergadering dat de PvdA in het college vertegenwoordigd moet blijven omdat anders straks een ander de eerste sleutel gaat uitreiken bij het gereedkomen van de nieuwe woningen in de so ciale sector, welke door het toe doen van Eveleens tot stand zijn gekomen. Dat mag niet gebeu ren, volgens de PvdA-leden. Tijdens de vergadering gisteravond werd niet duidelijk of Ab Eve leens wel nog raadslid zal blijven en het verdeeld stemmen van de fractie tijdens de behandeling van de scholennota werd ook niet verder uitgediept. 99 WASSENAAR - Sportieve beweeglijkheid, souplesse in bestuurlijk optreden en een frisse presentatie zijn kenmerkend voor de am bitieuze VVD-wethouder Hans Dijkstal (37). Kwali teiten die hij bijvoorbeeld hard nodig had bij de be handeling vorig jaar van de onontkoombare fusie tussen twee openbare scholen. Ambitieus, want hij staat genoteerd op de landelijke WD-lijst voor de komende verkiezingen. Zijn soms kwajongensachtige hou ding in het collegeberaad leverde hem van burgemeester Staab nog onlangs de kwalifikatie "last post" op. Zijn negenjarig verblijf in het "dorpse" Wassenaar heeft vrijwel geen afbreuk gedaan aan de "grootstadse" zwierigheid van deze geboren Hagenaar. Zelf noemt hij zich een politieke gene ralist, iemand die van veel zaken iets afweet. In de portefeuille van onderwijs, cultuur en recreatie moet hij zich maar ten dele kun nen uitleven. Borrel Dijkstal is een geziene figuur op een politieke borrel, met een merkbare voorkeur voor zijn PvdA-collega's in de raad ("met verstandige socialisten is het goed werken' boven het CDA, waarmee de VVD sinds jaar en dag in het college tracht samen te werken. Meermalen opent hij met een koene duik sportieve evenementen in het Sportfond- senbad, al is het maar om beves tigd te zien dat het complex drin gend aan vervanging toe is. De portefeuille onderwijs, cultuur en recreatie (OCR) is qua omzet beperkt. Komt dat in de taak- omvang tot uitdrukking? Het wethouderschap is een halve weektaak, maar vergt in feite een hele week in uren uitgedrukt. Het geven van lessen in management heb ik dan ook moeten beëindi gen. Voor mijn zelfstandig com merciële werk blijft net voldoen de tijd over. Veel tijd gaat zitten in overleg met het rijk gescha keerde verenigingsleven. Het onlangs gestartte Welzijnsover- leg komt als een tijdrovend mon ster op mij af. Ik verwacht dat OCR in de komende periode op een veel groter bedrag beslag zal leggen, onder meer voor een nieuw zwembad en jeugdvoor zieningen. Goed beeld Waarom is de bevolking als geheel niet via een hoorzitting geraad pleegd over de besteding van de gemeentelijke geldreserve? Dan Dijkstal: "Aan een kinderboerderij bestaat geen behoefte komen ook andere belangen dan die van de gevestigde groepen aan bod. Dat zou erg moeilijk te beoordelen en te verwerken zijn geweest. Ik meen toch wel een goed beeld te hebben van de verlangens die er leven uit ontmoetingen met ver enigingsmensen, corresponden tie, partijprogramma's van 1978 en de wijkbezoeken van de VVD. Ik ben me ervan bewust dat in deze opzet bepaalde groepen niet of nauwelijks aan hun trekken ko men, zoals de bejaarden. Een be langrijke categorie nu Wassenaar steeds meer op een groot bejaar denoord gaat lijken. Andere voorbeelden zijn de mannen (40plussen) voorzover ze het ar beidsproces hebben verlaten en de gebruikers van drugs. Als libe raal ben je verplicht steeds weer de vraag te stellen in welke mate de gemeenschap moet bijsprin gen. Een maatstaf die ik erbij hanteer is, dat de betrokken aan vrager van gelden toont dat het ernst is, door ook zelf de handen uit de mouwen te steken. Maar toegegeven rpoet worden, dat ook wij steeds meer erkennen dat allerlei vormen van hulp gegeven moeten worden. Welnee, het gaat er juist om dat je het tempo van die bijstand zorg vuldig bepaalt en maat houdt. Met de onderlinge verschillen in de plaatselijke politiek valt het trouwens best mee en ik heb ab soluut geen behoefte aan polari satie. Het verheugt mij als wet houder dat de raadscommissies echte commissies van advies en bijstand zijn en geen college's van scherpslijperij. Niet zinvol Wassenaar geeft de helft minder uit aan cultuur en recreatie dan gemeenten van vergelijkbare omvang, en daarentegen het dubbele aan openbare orde en veiligheid. Bovendien komt het beleid in uw portefeuille toch maar moeizaam van de grond. Die vergelijking met andere ge meenten is niet zinvol, omdat de samenstelling van de bevolking hier essentieel is. Vanouds heeft een aanzienlijk deel van de Was- senaarders zich zelf kunnen red den, en in die situatie is nu een verschuiving opgetreden door de toevloed van lagere inkomens groepen. Voor mij staat vast, dat politiek en bestuurlijk vertraagd op die verandering is gereageerd. De traag verlopende besluitvor ming schrijf ik toe aan drie fakto- ren. Ten eerste blijft het ambten- lijk vermogen achter bij de toe nemende taken. Ten tweede ver eist demokratisch overleg veel tijd en tenslotte is het zo, dat de vraagstukken ook op gemeente lijk niveau steeds komplexer worden. Die zaken hebben ook een rol gespeeld bij bijvoorbeeld het akkomodatie- en het subsi diebeleid. Er gaan stemmen op voor een bowlingbaan in het te verbou wen Jeroenhuis, terwille van een betere exploitatie. Ook vra gen sommigen om een kinder boerderij, nu ze steeds meer land zien verdwijnen. Ziet u hier iets Een bowlingcentrum heeft zeker aantrekkelijke kanten, zowel fi- nancieël als recreatief. Maar wel ke ondernemer durft dan aan? Aan een kinderboerderij bestaat geen enkele behoefte, want ver schillende boerenbedrijven zijn toegankelijk voor bezoekers. We streven ernaar door middel van het bestemmingsplan "Landelijk Gebied" voor lange tijd een aan tal boerenbedrijven te bewaren. Bescheiden Het zwembad en de sporthal zul len ook in de toekomst jaarlijks handenvol geld kosten. Kunnen dergelijke kostbare voorzienin gen ten behoeve van een beperkt deel van de bevolking wel in stand worden gehouden? Ik zou slechts een bescheiden ver band willen leggen tussen de kos ten van een voorziening en het aantal gebruikers, en van het ex treem begunstigen van kleine minderheden is in Wassenaar geen sprake. We geven toch ook veel geld uit aan zaken die voor ieder waardevol zijn, zoals de bui tenplaatsen. Een tweede sporthal zit er echt niet in. Daarom doe ik een dringend beroep op de scho len voor bijzonder onderwijs, om hun zalen voor de binnensport open te stellen. De kosten van de onderwijsbege leiding stijgen omgekeerd even redig met het aantal leerlingen. Hoe ver gaat u op deze weg voort? Ik betreur ernstig, dat de bijzonde re scholen niet bereid zijn tot een gesprek over het teruglopend leerlingaantal. Maar als wethou dervan openbaar onderwijs sta je hier machteloos. Er komt dan ook geen Scholenplan. De bege leidingsdiensten kosten nogal wat geld, omdat we graag een ei gen instelling handhaven. Naar buiten blijkt misschien nog niet veel van hun activiteiten, maar ik verzeker u dat er hard wordt ge werkt. De scholen profiteren er volop van, evenals de leerling. Het onderwijsbeleid van Wasse naar ademt niet bepaald een tomeloze hang naar experimen ten uit. Vanwaar dat conserva tisme? Mijn devies is: geen experimenten, tenzij het personeel en de ouders er nadrukkelijk achter staan en om vragen. De behoefte is zeker niet sterk. Dat betekent natuur lijk niet, dat we achterblijven op het gebied van individualisering en de integratie van kleuter- en lager onderwijs. WIM OLYSLAGERS Receptie Het gemeentebestuur van Leider dorp biedt mevrouw Tichler- Moerman, raadslid en voorma lig wethouder, 30 januari een af scheidsreceptie aan. Zoals be kend verlaat mevrouw Tichler de gemeenteraad na jarenlange actieve dienst omdat zij is be noemd tot directeur van de ge meentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst in Alphen aan den Rijn. De receptie begint om 17.00 uur in het gemeente huis en duurt tot 19.00 uur. Judo In de sportschool Van Houdt in Leiderdorp wordt zaterdag weer het plaatselijke schoolju- dotoernooi georganiseerd. Aan het toernooi doen 15 scholen mee, die zijn verdeeld over vier poules. De eerste twee poule- wedstrijden beginnen om 13.00 uur en om 15.00 uur gaan de pou les drie en vier van start.De fina le vindt rond 17.00 uur plaats. Wethouder Verdier zal daarna de prijzen uitreiken. Dit school- judotoernooi maakt deel uit van een serie schoolsportwedstrij den op allerlei gebied (voetbal, lijnbal, korfbal, schaken, dam men). De wedstrijden worden georganiseerd door een plaatse lijk schoolsportcommissie in samenwerking met de sport school. In de commissie zitten vakleerkrachten, een afgevaar digde van de bijzondere scholen, een afgevaardigde van de open bare scholen en één van de ge meente. Strandloop De Atletiek Vriendenkring Hol land organiseert zondav weer de eerste prestatieloop van het nieuwe jaar. Deze wordt zoals gebruikelijk gehouden aan de Wassenaarse Slag. Men kan zich op het parkeerterrein bij het strand laten inschrijven voor 2, 4, 8 en 12 kilometer. De start is om 11.00 uur. Iedere deelnemers die zijn afstand uitloopt ont vangt een herinneringsmedail le. ZONDAG Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. van 10-12 i Wassenaar - Dorpskerk, Plein Wasse naar, orgelconcert, 19 uur. ^MAANDAG Spiritistisch Genootschap Leiden, zaal Middelweg 28, Psychometrische Seance door G.J. Pompe uit Den Haag, 20 uur. Stadhuis - raadscommissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden en financien, 20 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film De mens uit Marmer uit 1977 van regisseur Andrej Wajda, 20 uur. Ontmoetingscentrum - hoek Boshui zerlaan, bejaardensoos Zuid-West, 14.30 uur. Werklozen Advies Centrum - Bree straat 19, tel. 122000, open ma t/m vr van 10-12 uur. Voorschoten - gemeentehuis, com missie welzijn, 20 uur. Wassenaar - gemeentehuis, raadsver gadering, 19.30 uur. ARTSEN De weekenddienst begint om 0 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord. Groenoord, Kooi, Merenwijk: za F.B. Kruis, Klaproos 34, tel. 126371; zo H.J. Klaassen, Witte Singel 69, tel. 123089. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, de Waard: za J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel. 122538; zo A. van Luijk, Wasstraat 2a, tel. 122522. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za E.H. Nieuwenhuis-Smalbraak, Bevrijdingsplein 60, tel. 768918; zo W. Schellekens, Paganinistraat 24, tel. 764035. Voor de praktijk van de doktoren Groe- neveld, Van Leeuwen, Meijer. Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage: R v. Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 133834, spreekuur za en zo van 11-11.30 uur in gezondheidscentrum Merenwijk, Rosmolen 2. Leiderdorp - J. van de Beek en J. van der Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539, spreekuur van 12.30-13 uur. Oegstgeest - J.W. de Haan, Oranjelaan 26. tel. 156505. Voorschoten - za W. van Dam, Palestri- nalaan 29. tel. 3960; zo A. Meiman, Leid- seweg 128a, tel. 2493. Wassenaar - noord - E.J.J. Op 't Landt, Middelweg 21, tel. 13056; zuid - J.N. Vonk, Wittenburgerweg 106, tel. 79676. APOTHEKEN den, wordt waargenomen v 23 jan door: apotheek Reyst, Steenstraat 35, tel. 120136; apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 2525. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder en Roest: G. Roest, Haaghuishof 5. Leiderdorp, tel. 890405. BH. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. seweg 36, tel. 01717-2317. WIJKVERPLEGING zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. - gezond heidscentrum, Berkenkade. Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vr van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - gezond v.d. Waalslaan, tel. 4641. lEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Uitgave: Uitgeversmaatschappij Leldsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54 2300 AB LEIDEN Teleloon 071-144941 Nabaxorgtng ven 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-16.00 Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884 Kwartaalabonnement f49,55 perp post f 71,90 Abonnementsgelden bu Alq redactiechef: A. van Leeuwen Plv AJq redactiechef: J P M van der Meer (regio) W Wirtz 'binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk leven) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in: Bonn, Brussel, Londen, Pari|s, Washington. Cairo. Ch Lennartz. Marsdijk 33a. Leiden, tel. 071-133202 Correspondenten R Zaadnoordijk. Tel 071-121481 Oegstgeest H Sonders. 071-155854 Voorscholen J Peters 071-769935 Leiderdorp F Snijders

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 2