"Regels gebruik methylbromide worden vaak geschonden" Verwarming huis zonder cv kost minder Hoogovens blijft korter werken Voedingsbond CNV beschuldigt tuinders Westland: S3? VRIJDAG 16 JANUARI 1981 ECONOMIE Bemanning De stakende bemanning van de onder Panamese vlag varen de bulkcarrier "Bernhard Ol- dendorff' is samen met de in ternationale vervoersfedera- tie ITF voor de Nederlandse rechter gedaagd. Op straffe van een dwangsom van vijf tigduizend dollar (ongeveer honderdduizend gulden) per uur eist de Duitse reder me dewerking aan het vertrek van het schip naar de losha- ven Gent. Morgen dient een kort geding voor de recht bank in Middelburg. Volgens ITF-inspector Altena wil reder Egon Oldendorff via de in Panama geregistreerde juridische eigenaar van de bulkcarrier "Wursata Ship ping Company" bereiken dat de veertien stakende zeelie den orders van de gezagvoer der opvolgen en aldus mee werken aan het vertrek. Zuivel De zuiveleoöperaties "Cober- co" te Zutphen en "Nijkerk" (Volnij) te Nijkerk zijn in be spreking over een mogelijke verdergaande samenwer king. De vakbonden zo deelt Coberco mee, zijn op de hoog te gebracht van deze contac ten. Mocht het tot een fusie komen, dan zullen de werk nemers van "Nijkerk" bij Co berco in dienst komen op de zelfde voorwaarden als ze nu hebben. Op redelijk korte termijn hopen de beide coöperaties met voorstellen bij hun ledenver gaderingen te komen. Bin nenkort reeds zal "Nijkerk" zijn leden in een vergadering informeren over de huidige stand van zaken. Methanol De Franse regering heeft het groene licht gegeven aan een ambitiues "Gasohol" pro gramma. dat de Franse af hankelijkheid van geïmpor teerde olie in de komende tien jaar met 25 tot 50 procent moet verminderen '"gaso hol", of zoals de Fransen nu zeggen "carburol", is een mengsel van benzine en alco hol. In de jaren tachtig tot 1985 zal de nadruk vooral liggen op de produktie van Methanol uit steenkool, aardgas of hout. De regering zal zo snel moge lijk - als het even kan nog dit jaar - de voorschriften inzake de produktie van benzine wij zigen, zodat een methanolge- halte van ten hoogste tien procent mogelijk wordt. Meer methanol is nog niet verant woord gezien corroderend ef fect dat deze stof kan hebben op sommige motoronderde len. NSM Het PvdA-Tweede-Kamerlid Arie van der Hek overweegt volgende week in het parle ment actie te ondernemen in dien minister Van Aardenne (economische zaken) dan nog geen uitspraak heeft gedaan over de toekomst van de Ne derlandse Scheepsbouw Maatschappij te Amsterdam. Zoals bekend heeft mede-di recteur Bosman geèist dat het departement op korte temrij n j 6 miljoen gulden ter beschik king stelt om het voortbe- staan van de werf te verzeke- DEVENTER (ANP) - Dooreen uitgebalan ceerd pakket energiebesparende maatre gelen kunnen woningen zonder centrale verwarming worden gebouwd. De bewo ners van dergelijke cv-loze woningen zijn tenminste 37 gulden per maand goedko per uit. Dat zegt het Deventer architecten- en inge nieursbureau Kristinsson, dat al een compleet ontwerp voor een dergelijk wo ning gereed heeft. Er bestaat volgens het bureau grote belang stelling voor de cv-loze woning. De ge meente Rotterdam overweegt als eerste dergelijke huizen te laten bouwen. De energiebesparende maatregelen in de cv-loze woning komen in hoofdzaak neer op extra isolatie (de muren zijn 40 centi meter dik), een centrale warmtewand of schoorsteen, goede ventilatie (met terug winning van warmte), het zo veel mogelijk gebruik van zonnewarmte (ramen met luiken op het zuiden bijvoorbeeld) en een efficiënt gebruik van een aantal appara ten, zoals de koelkast. Het ingenieursbureau heeft uitgerekend, dat het pakket energiebesparende maat regelen een investering per woning bete kent van 13.500 gulden. Omdat in dat ge val de centrale-verwarmingsinstallatie (gemiddelde prijs 5200 gulden) achterwe ge kan blijven, is er sprake van een netto- investering van ruim acht mille. Ervan uitgaande dat de overheid in geval van huurwoningen bereid is de helft van deze investering voor haar rekening nemen, ligt de huurprijs van bijvoorbeeld een cv-loze woningwetwoning 55 gulden per maand hoger. Door de bereikte bespa ringen echter verdienen de bewoners uit eindelijk tenminste 37 gulden per maand, aldus P. Ghijsen, één van de ontwerpers van de cv-loze woning. Bewoners van koophuizen halen de extra investering er in vijf tot zeven jaar uit, zegt hij. De cv-loze woning werkt niet geheel zonder kachel Uit nauwkeurige warmte-balans- berekeningen is volgens het bureau Kris tinsson gebleken, dat de woning in koude dagen met een kacheltje van ongeveer tweeduizend watt is bij te verwarmen. Dit kan een klein ventilatorkacheltje zijn, maar Kristinsson beveelt een zogenoem de allesverbrander aan. Het verbrandbare huisafval is dan ook te gebruiken. Over het hele stookseizoen gerekend, heeft de cv-loze woning slechts bij verwarm mg nodig van - omgerekend - 280 kubieke me ter aardgas-equivalenten. Een normale woning gebruikt thans circa 330Ö kubieke meter aardgasequivalenten per stooksei- De enige onzekerheid is volgens het Deven ter bureau het antwoord op de vraag, hoe veel de gemiddelde warmtebehoefte in een cv-loze woning in de praktijk afwijkt van de berekening. Het projectbureau energie-onderzoek van TNO in Apeldoorn heeft toegezegd in eventuele experimen tele cv-loze woningen metingen te willen verrichten. TWIJK AAN DEN RIJN - Groente- iling 15-1-1981: boerenkool 1 14-1.26 per kg., waspeen AI 21.50-23.10, All 12-21,90, BI 20-23,40. Bil 6.50-15,00, Cl 6, -15,20. CII 14.- per kist. Aanvoer 176.000, prei A per kg 88-137, uien per kg 27-61, peterselie 48-63 LEIDEN - Groenteveiling 16-1-1981 ivie 1.30-1.60, boerenkoo 1.48, rode kool 0.35, prei 0.82-1.62 i A 1.36-1.47, spruiten E spruiten D 0.63-1.20, uier witlof 1.35-3.55, k 0.87-1.47, sla 0.38-0.96, UTRECHT (ANP) - Dat er in de afgelopen jaren in het Westland geen ongevallen met methylbromide zijn ge beurd, is meer geluk dan wijsheid. Met de regelmaat van de klok is er sprake van onzorgvuldig gebruik van dit giftige ontsmettingsmiddel en ook worden er onnodige risico's genomen. Dit meldt het blad "samenwerking" van de Voedingsbond CNV Het blad noemt ook voorbeelden. Onlangs werd in 's-Gravenzande een illegale opslagplaats van me thylbromide ontdekt. Een groot aantal .opslagplaatsen voldoet niet aan de veiligheidseisen, nog steeds gebeurt het dat onbevoeg den (vooral tuinders en hun per soneel) zelf met methylbromide werken en daarbij de veiligheids voorschriften onvoldoende in acht nemen. Met het afdekken gedurende twee lot drie dagen na het spuiten en met het schoonspoelen van de grond wordt ook nog wel eens de hand gelicht, omdat de volgende teelt weer snel de grond in moet, aldus de Voedingsbond CNV. De bond heeft deze informatie ge kregen van zijn leden die in de Westlandse kassen werken. Vol gens bondsbestuurder J. Toxo- peus is het vooral voor kleinere tuinbouwbedrijven niet zo moei lijk om dit soort illegale praktij ken ongemerkt uit te oefenen want regelmatige en effectieve controle is naar zijn mening niet altijd mogelijk. "De regels zijn prima, maar aan de wijze waarop hier en daar mee wordt omge sprongen. mankeert nogal eens wat", aldus Toxopeus. Gemakzucht Volgens het blad van de Voedings bond wordt er met name in de bloementeelt veel meer met me thylbromide gewerkt dan nood zakelijk is. Het middel wordt ook nog wel eens uit gemakzucht toe gepast. Het grondontsmettings- middel doodt de zogenaamde wortelknobbelaaltjes die grote schade kunnen aanrichten aan de tuinbouwgewassen. het gas is kleur- en reukloos en het is in ver gelijking met andere bestrij dingsmiddelen goedkoop. Volgens de CNV-leden in de tuin bouw is het schoonstomen van de grond weliswaar duurder dan werken met methylbromide, maar niet zo duur als de tuinders willen doen geloven. Het stomen arbeid en ook de in- Het CNV heeft de leden in de tuin bouw opgeroepen, bij onzorgvul dig gebruik onmiddellijk de ar beidsinspectie te informeren. .Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben gisteren in de sta tenvergadering een motie van mevrouw F. Hazewinkel (PvdA) aangenomen, waarin het plan minister Ginjaar (volksgezond heid en milieuhygiëne) om het geldende verbod op het gebruik van methylbromide te verlengen totdat een duidelijk beleids standpunt is bepaald in meer derheid wordt ondersteund. Provinciale Staten dringen er ook op aan in versneld tempo te zoe ken naar veiliger bestrijdings middelen in de tuinbouw. In de motie wordt er wel op gewezen, dat een algeheel verbod van het middel ernstige economische ge volgen voor de tuinbouw met zich mee zou brengen. "Rodeo" wil beoefenenkon daarvoor gisteren op de Kosten staalgigant moeten omlaag vergt meer ar stallaties zijn IJMUIDEN (GPD/ANP) Voorlo pig blijft de werktijdverkorting gehandhaafd bij het staalbedrijf Estel-Hoogovens in IJmuiden. De afzetverwachtingen in het al gemeen en die voor de export naar de VS in het bijzonder, zijn nog erg onzeker. Dit is gisteren gebleken tijdens overleg van de bedrijfsleiding met de vakbon den. Het lage produktiepeil dwingt vol gens de directie tot verdere kos tenbesparingen. Tegen zo laag mogelijke kosten produceren is van wezenlijke betekenis voor het voortbestaan van het bedrijf, mededeling van Hoogovens. De vakbonden •veten dat het niet best gesteld is met de staalindus trie, en op basis van dat gegeven zullen de reorganisatieplannen van Hoogovens ook worden be keken. "Hierbij staat bij ons voorop dat maatregelen om de staalcrisis door te komen moeten passen in een zo evenwichtig mogelijk lange-termijnbeleid", aldus Krul. De Industriebond gaat volgende week eerst met zijn aderleden bij Hoogovens overleggen om een standpunt over de maatre gelen te bepalen. "Wij willen dat Afzet De afzetproblemen Hoogovens kampt als gevolg van de crisis in de staalindustrie (scheepsbouw, auto-industrie) tekenden zich al in september van het vorig jaar af. Toen werd bekend dat het bedrijf voor tweeduizend werknemers een werktijdverkorting van 25 pro cent had aangevraagd voor de duur van anderhalve maand. De directie sprak toen nog de ver wachting uit dat de markt in de loop van 1981 wel zou aantrek ken. Een maand later, eind okto- vens Personeel zei gisteren in een commentaar, dat een aantal voorgestelde maatregelen gezien de vooruitzichten voor de Euro pese staalindustrie onvermijde lijk lijkt. De vereniging is be zorgd over de gevolgen voor het betrokken personeel, maar ze heeft "waardering" voor de in tentieverklaring van de directiê, dat niet tot gedwongen ontslagen zal worden overgegaan. Aandelen uit afvalbak gevist: elfduizend gulden in het handje... GRONINGEN (ANP) - De Bondsspaarbank in Haren heeft eind vorig jaar 37 aande len van een scholier gekocht, die geen cent waard bleken te zijn. De scholier, een 19-jarige jongeman uit Haren, kreeg c een bedrag van 11 000 gulden voor De bank heeft inmid dels contact met de scholier gezocht treffen. Het betrof e teerde en aandelen briek regeling te en partij niet geda niet ondertekende van de rijwielfa- Phoenix-Fongers- Germaan. Een vriend van de Harcnse scholier had de aan delen in 1978 in een container gevonden, die bij het inmid dels door het rijwielbedrijf verlaten gebouw aan de He renweg in Groningen stond. Hij nam de aandelen uit nieuwsgierigheid mee. Eind vorig jaar kwam op school het begrip aandelen ter spra ke. De vinder van de aandelen nam enkele exemplaren r naar school als voorbeeld Om uit te vinden of de papieren misschien toch nog geld waard waren, ging de vric van de vinder er mee naar bank. Hij wees de beambte op het ontbreken van datum en handtekening, maar dat bleek geen bezwaar. Pas later, toen de bank de aandelen verder wilde verhandelen, kwam de argwaan Uit een onderzoek is inmiddels gebleken dat het ging om een partij nooit geplaatste aande len. die de ruwieifabriek in Groningen nog in reserve had. De directeur van deze fa briek heeft inmiddels formeel bij de politie aangifte gedaan van vermissing van de betref fende aandelen. De directie verkeerde in de veronderstel ling dat de aandelen waren vernietigd. De scholieren kregen van de bank een bedrag van 350 gul den per aandeel. Nutricia wil Brits bedrijf overnemen ZOETERMEER - Nutricia voert besprekingen over de moge lijke overneming van de Brit se Cow and Gate-organisatie van Unigate Ltd. Nutricia wil op deze manier komen tot een uitbreiding van haar interna tionale activiteiten op het ge bied van zuigelingenvoeding. Een deelneming van Unigate in het Zoetermeerse concern behoort tot de mogelijkhe den. Als de beide partijen tot overeenstemming kunnen komen, zal de nieuwe organi satie in maart - april van dit jaar operationeel worden. Prijzen 6,5 procent hoger VRIJDAG 16 JANUARI 1981 EVE )ELEN ACTIEVE kANDI BINNENLANDSE AANDELEN II,,.. !So E £sr C I 1: i€~ na GOUD EN ZILVEK gedaan °P mim 212- wo< bUna vgf gulden meer was dan de slot-

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 25