'Met de hele wijk tegenaan' Groen licht voor bouwen in Oosthout Celstraf voor inbrekers Huizen erbij voor mensen uit vier gemeenten Nu Katwijkse vuilnisbelt zwaar vergiftigd blijkt te zijn I VRIJDAG 16 JANUARI 1981 dan kunnen de plannen worden bijgesteld", aldus PvdA-er De Nu nog ongerept grasland, over enige tijd begint hier de in delen uit te voeren bouw van een wijk met 1500 huizen. j VOORHOUT - De Voorhoutse ge meenteraad heeft gisteravond het sein op groen gezet voor wo ningbouw in het gebied Oos thout, gelegen aan de nog onbe bouwde kant van de spoorlijn, j Slechts drie raadsleden, van de partij Gemeentebelangen en van I de PPR, stemden tegen het voor- I stel van burgemeester en wet- I houders plannen te ontwikkelen voor 1500 huizen rechts van de Jacoba van Beierenweg op gras land. thans in handen van bouw bedrijf Noorlander b.v. uit Lei- j derdorp. Ondanks dat zij het niet eens waren met B en W, beloof- i den deze raadsleden toch mede werking te verlenen aan de ont- wikkeling van de bouwplannen. Vrijwel alle raadsleden, inclusief B en W. zijn het erover eens dat wo ningbouw op het grasland rechts van de Jacoba van Beierenweg niet de meest fraaie oplossing van de Voorhoutse woningnood is. Er zijn bepaald mooiere plan nen te bedenken voor de uitbrei ding van de gemeente Voorhout. Van doorslaggevende betekenis is echter de prijs en de snelheid waarmee kan worden gebouwd geweest. Of de nieuwe woonwijk op verantwoorde wijze aansluit bij de bestaande bebouwing is van onderliggend belang. B en W willen op korte termijn gaan bouwen voor Voorhoutse en Warmondse woningzoekenden. Bovendien zal een aantal Noord- wijkse en Katwijkse woningzoe kenden onderdak krijgen in de nieuwe woonwijk. PvdA De Wit van de PvdA vindt de keuze van de bouwplaats door burge meester en wethouders niet be paald de fraaiste oplossing, maar wel de meest praktische van de Voorhoutse woningproblemen. Hij vindt dat het gemeentebe stuur de plannen niet moet ver tragen door mogelijke tegenval lers, gevolg van de algemene eco nomische teruggang. "We moeten er wel rekening mee houden, maar moeten geen spookbeelden oproepen. Met alle voorzichtigheid moeten we aan de slag gaan. Mochten burge meester en wethouders met pro blemen worden geconfronteerd, Gemeentebelangen Zijn mede-raadslid Warmenhoven van de partij Gemeentebelangen is een heel andere mening toege daan. Hij vindt het onaanvaard baar dat de nieuwe wijk niet goed aansluit op de huidige be bouwing. Warmenhoven is voor stander van bebouwing in Oos thout zowel op grasland als op bollengrond, die vlak tegen de Jacoba van Beierenweg ligt. Pas dan kan volgens hem sprake zijn van een echt samengaan met het bestaande dorp. Hij vreest bovendien dat door het aanleggen van een ontsluitings- DEN HAAG - De Haagse officier van justitie mr. Klein Breteler heeft gisteren voor de Haagse rechtbank gevangenisstraffen van zes tot twaalf maanden geëist tegen drie Hagenaars die onder andere met de wagen van hun baas supermarkten in Leiden, Rijnsburg, Wassenaar en Leid- schendam plunderden. Ook in Rijnsburg waren zij actief. De 41-jarige Arie van E., die de melkwagen van zijn baas volgens de officier als alibi gebruikte, hoorde twaalf maanden, waarvan drie voorwaardelijk, tegen zich eisen. Mr. Klein Breteler: "Hoe komt het dat een man die als op- piassend bekend staat op het die venpad gaat? Stom", zei mr. Klein Breteler, "iemand met een goede baan, niet aan de heroine of de hasj, gewoon een gezonde Hollandse vent, die stom heeft gedaan". De stommiteiten van E. en zijn trawanten besloegen toch weg via Sassenheim de bewo ners van de nieuwe woonwijk meer zullen trekken naar dat dorp, ten koste van het Voor houtse winkelapparaat. "Als die weg niet wordt aangelegd dan zijn de bewoners aangewezen op het Voorhoutse winkelapparaat dat dan misschien zelfs moet worden uitgebreid", aldus War menhoven. VVD De VVD had weinig moeite met de voorstellen van B en W om over de spoorlijn te gaan bouwen. "Het is niet het allermooiste nog een behoorlijke waslijst. In maart van het vorige jaar haal den twee van de drie broeders in het kwaad uit een supermarkt van Hoogvliet aan de Oegstgees- terweg in Rijnsburg onder ande re 82 dozen met koffie en honderd paar sokken weg. Ze kwamen binnen door de deur met een koevoet open te breken. Een maand eerder had het duo bij de firma Van der Meij en de firma Slootweg aan de Anjelierenstraat in Rijnsburg vier elektrische weegschalen, vleeswaren, twee snijmachines, flessen wijn en nog meer van dergelijke spullen weg gehaald. Een inbraak in Wassenaar en in Leiden voerde het trio gezamen lijk uit. In Leiden zette het drie manschap een koevoet tussen de deur van het inmiddels opgehe ven filiaal van de Edah aan de Beatrixstraat. In de nacht van 6 op 7 mei werd een grote hoeveel heid koffie, sigaretten en shag plan, maar er kan snel worden gebouwd en het is financieel haalbaar", zo zei Dirkse van de VVD. Wel staat hij erop dat de ontslui- tingsweg wordt aangelegd, een weg die met de bouw van een viaduct onder de spoorlijn door 3,5 miljoen gulden gaat kosten, zo'n 10 procent van de totale kos ten. Meijer Volgens het raadslid Meijer van de gelijknamige partij moet snel met woningbouw worden begon nen. "Mensen wachten niet meer tot hun dertigste met trouwen. Jongeren van 20 jaar willen al in weggenomen en als klap op de vuurpijl laadde men ook de brandkast in een huurauto. De inhoud daarvan was ruim zesdui zend gulden. In Wassenaar werd een supermarkt van Hoogvliet gekraakt. Daar werden goederen ter waarde van bijna tienduizend gulden, waar onder koffie, boter en kousen, weggehaald. Daarbij was onder meer de 28-jarige Pieter de J. be trokken. "Ik was al weer een beetje op de goede weg, maar de oorzaak hiervan is drank", zei hij gisteren voor de Haagse recht bank. Tegen hem werd zes maanden geëist, waarvan twee voorwaardelijk. Tegen de derde inbreker, de 41-ja- rige Ben R., werd twaalf maan den geëist. De rechtbank behan delde zijn zaak zonder dat hij er bij was: R. was niet komen opda gen voor de zitting. Uitspraak over twee weken. aanmerking komen voor een huis. Bovendien, als we niet zou den bouwen over de spoorlijn ben ik bang dat we van hoger hand misschien een opdracht krijgen die ons minder lief is. Voorts denk ik aan mogelijk plannen voor een gemeentelijke herindeling waarbij gemeenten met minder dan 10.000 inwoners het moeilijk zullen krijgen. Om dat te voorkomen zal Voorhout moeten groeien", zo zei Meijer tijdens de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering. Spreekrecht Voorafgaand aan de gemeente raadsvergadering maakten twee Voorhouters gebruik van het zo genaamde spreekrecht. Voorhouter Oosterveer vreest dat de woningbouwplannen niet zijn opgewassen tegen de problemen van de komende jaren. Volgens hem is er veel kostbare tijd verlo ren gegaan, terwijl geen werkelijk onderzoek zou zijn ver richt naar de mogelijkheden van woningbouw in de Boekhorst polder. "Ik beticht het gemeente bestuur daarom van het ver strekken van onjuiste informa tie. B en W moeten de politieke moed opbrengen toe te geven dat zij Voorhout gewoon groot wil len laten groeien" aldus Ooster- Een andere inwoner van Voorhout. Juffermans, durft niet op "reis" met het gemeentebestuur: "Het is een moeilijke en langdurige expeditie naar Oosthout onder reisleider M. van de Wouw. De reis is niet aantrekkelijk en bo vendien is het geen retourtje" Juffermans vreest dat met de da lende economie de kans bestaat dat ook de subsidie op woningen door de rijksoverheid wordt ver minderd. Hij adviseerde de ge meenteraad woningbouwplan non voor Oosthout *j( iyö8 in de ijskast te zetten en te onderzoe ken of elders geen bouwmoge lijkheden bestaan. CDA Het CDA wil niet dat direct met de aanleg van dure projecten in het bouwplan wordt begonnen. "Als meteen de toegangsweg wordt aangelegd, dan wordt de moge lijkheid ontnomen het bouwplan klein te houden", aldus CDA-er Borst, die de mogelijkheid wil hebben te stoppen met woning bouw als er genoeg huizen zijn of als de kosten te hoog worden. De christen-democraten gingen akkoord met een verdeling van het aantal woningen: 80 procent sociale woningbouw en 20 pro cent ongesubsidieerde dure bouw (vrije sector). Toen in 1979 het plan Oosthout in de gemeen teraad werd behandeld werden mede doordat de raad moeite had met 30 procent vrije-sector- woningen de plannen door B en W teruggenomen. PPR Volgens mevrouw Wijling-Schel- linghout van de PPR is een bouwplan voor het gebied Oos thout financieel onhaalbaar. "Het gaat mij vooral om betaal bare woningen. Ik heb uitgere kend dat Voorhout tot 1990 ruim 500 betaalbare huizen nodig heeft voor de eigen woningzoe kenden. Daarbij denk ik aan wo ningwetwoningen en premie-A- woningen (de goedkopere door het rijk gesubsidieerde koopwo ningen, red.). Daarbij optellende de woningen van Warmond, Noordwijk en Katwijk worden er te weinig betaalbare woningen gebouwd", zo stelde het PPR- raadslid. Bovendien zijn volgens haar bouw bedrijven in deze tijd niet snel bereid dure koopwoningen in de vrije sector te bouwen. "Ze bou wen liever woningwet- en pre miewoningen. Daar wordt mis schien weinig op verdiend, maar de bedrijven kunnen aan het werk blijven", aldus Wijling. Doemdenken Volgens wethouder drs. B. Joon moet de raad af van doemdenke- rij: "De economische vooruit zichten zijn slecht. We moeten al lemaal een pas op de plaats ma ken. Het zal de komende jaren misschien nog moeilijker wor den. Toch moeten we positieve ontwikkelingen benutten en wo ningbouw in Oosthout op gang brengen. Als het in de bouw goed gaat. gaat het elders ook goed. Bovendien bestaan er mo gelijkheden om de plannen aan te passen. Wel moeten wij con stant de vinger aan de pols hou den", aldus de VVD-wethoudcr. Overigens zullen alle typen wonin gen over de zogenaamde donor gemeenten, (Noordwijk en Kat wijk hebben een deel van hun woningbouw afgestaan om Voor hout te helpen woningbouw over de spoorlijn te realiseren), wor den verdeeld. Dat betekent dat voor Noordwijkse en Katwijkse woningzoekenden, en dat geldt ook voor Warmond, niet alleen goedkope woningen beschik baar komen. De drie gemeente zullen ook moeten zorgen dat de dure vrije-sectorwoningen wor den verkocht. Nu de gemeenteraad het voorstel van B en W heeft aangenomen zal dit jaar het eerst deel van het bouwplan worden ontwikkeld. Bovendien zal overleg plaatsheb ben met de zogenaamde donor- gemeenten en een bouwbedrijf Noorlander b.v. uit Leiderdorp. "Hoofddorp" akkoord met gewraakte sponsor HOOFDDORP - De leden van basketbalvereniging "Hoofddorp" zijn gister avond met vrijwel algemene stemmen (41 vóór en 2 tegen) akkoord gegaan met het voorstel van het bestuur om een sponsorcontract voor drie jaar aan te gaan met de Haar lemse vestiging van de Ame rikaanse multinational ITT. Leden van de CPN en de PPR hebben in brieven aan bur gemeester en wethouders van Haarlemmermeer vragen ge steld over deze sponsoring door de Hoofddorpse vereni ging. "Het Amerikaanse be drijf is", zo zeggen de leden van deze Haarlemmermeerse politieke partijen, "één van de oorzaken van de val in 1973 van de Chileense president Allende, die in zijn land een Marxistische koers wilde va- Van de Hoek van de basketbal vereniging, die de grootste club van Nederland is. zegt: "Wij spelen met ons eerste team in de eerste divisie, zon der Amerikanen. Op zich is dat al een prestatie. Verder betalen onze leden alles zelf, ook de reiskosten van ons eerste team. dat wedstrijden door heel Nederland moet spelen. Dankzij deze sponso ring kunnen wij wat extra voor onze leden doen. En dat is een prettige bijkomstig heid". Over de brieven die aan burge meester en wethouders van Haarlemmermeer zijn ge schreven door de tegenstan ders van ITT zegt Van der Hoek: "Wij wijken ook niet voor de gemeente als die te gen deze sponsoring zou zijn. Ook als daar eventuele con sequenties aan zouden zitten. Wij krijgen namelijk van de gemeente een jeugdsubsidie. Misschien lopen we de kans dat we dat verspelen. Maar dit zal voor ons geen argument zijn om van het contract af te zien", besluit Van der Hoek. Rijnsoever schrikt van gifzaak KATWIJK - De eerste reactie is schrik als bewoners van de weg de Krom in de wijk Rijnsoever in Katwijk horen dat een vlak bij gelegen voormalige vuil stortplaats nu ineens weer wél direct gevaar voor hun gezond heid oplevert. Sommigen leef den nog steeds in gelukzalige onwetendheid en anderen wa ren in slaap gesust door de laat ste publicaties. Nu de provincie bekend heeft gemaakt dat er in Katwijk zo snel mogelijk actie moet worden ondernomen, wor den de wijkbewoners met de neus op de feiten gedrukt. Toch doen er zich bij een mini-en quête in de wijk weinig emotio nele tafrelen voor. Opvallend is dat er ondanks de kranteberieh- ten weinig over de vuilstort plaats bij de bewoners bekend is. Alle mensen die om een reac tie is gevraagd wonen aan de Krom. Deze straat ligt het dichtst bij de oude vuilstort plaats. De woningen aan de Krom zijn pas een maand geleden opgele verd. Voor een gedeelte wonen daar mensen die niet uit Kat wijk afkomstig zijn. De huizen zijn net ingericht en nu pas krij gen de bewoners tijd om zich weer op de buitenwereld te richten. Ze weten nog niet van het bestaan van een wijkvereni- ging, waardoor ze niet weten hoe ze éénsgezind naar buiten moeten treden. Slechts twee be woners wilden met naam wor den genoemd. De rest reageerde het liefst KATWIJK - "Voor de kin- deren ga ik door het vuur. Voor hen vind ik de hele affaire het ergst. Er moet in elk geval wat worden gedaan. Er staat me nog niet iets duidelijk voor ogen, maar we moeten er met de hele wijk tegen aan" Een bewoonster van de Krom spreekt klare taal. Haar naam ziet ze liever niet in de krant. Maar ze wil wel wat kwijt: "Ik woon al een tijd in Katwijk. Toen ik hier kwam wonen wist ik dus al van de belt. Maar niet dat het kwaad kon. Vanuit mijn huis kijk ik zo op de vuilstortplaats. Daar spelen veel kinderen. Die zijn zich van geen kwaad bewust. De heren van de gemeente kun nen mooi praten want ze wonen er allemaal een eind vandaan. Wij leven er bijna bovenop" 'Lekkerkerkse' Een andere Katwijkse voelt zich naar eigen zeggen 'zo langzamer hand een Lekkerkerkse'. Ze wenst ook onbekend te blijven. ("Omdat ik toch al moeilijke tacten met de gemeente heb"). "Ik ben ontzettend geschrokken van de kranteberichten. Maar voorop bij een actie zal ik niet lo pen. Dat heeft volgens mij ook weinig zin. De gemeente neemt hier een klacht alleen maar voor kennisgeving aan". R.A. Segaar van de Krom 23 onder schrijft dit. Hij zegt niet zo erg geschrokken te zijn: "Je hoort zoveel verschillende geluiden. Hoe kan ik dan een duidelijke mening vormen". Echte initiatieven van de gemeente Katwijk verwacht hij niet: "De mensen van de gemeente zijn vaak niet terzake kundig bij dit soort zaken. Trouwens, als bur ger ben je in Katwijk toch on - 'L' "®SW «Spii Rechts de vergiftigde vuilnisbelt, op de achtergrond de nieuwbouwwijk Rijns* en toekomstige gif wijk machtig. Uvcr de vuilstortplaats wordt waarschijnlijk letterlijk en figuurlijk zand gegooid. Wat ik mij trouwens afvraag is, of, als dit alles van tc voren bekend was geweest, er hier dan wel had mo gen worden gebouwd. Nu moet de buurt in elk geval actie onder nemen. Je moet je dan wel be denken dat je met oplossingen moet komen". Grapjes "Vervuiling en vervuiling is twee". 30 op. Toen we hier kwamen wonen, hebben mijn man en ik nog grapjes over de vuilnisbelt gemaakt. Je denkt dat dit soort zaken alleen bij anderen gebeurt. Ik kom uit Katwijk en weet al van mijn vierde jaar van de belt af. Maar dat er giftige stoffen lig gen. is nieuw voor mij". Voorop bij een eventuele actie zal zij ook niet lopen: "Maar ik ZOU wel meewerken". Een mevrouw op nummer 27 vraagt zich af of er in Nederland eigenlijk nog wel een veilig plek je is om te wonen. Van verontrei nigd grondwater kijkt zij niet op. "Mijn man heeft mij al veel eerder verteld dat er giitig alvfd is ge stort. We moeten nu niet in pa niek raken. Er zullen eerst onder zoeken in de wijk moeten wor den gedaan. Daarna moet naar een oplossing worden gezocht. Deskundigen zeggen dat het slootje het giftige grondwater te genhoudt. Daar geloof ik niet in. Het is hoogstens 30 centimeter diep. Vreemd vind ik dat er on danks het verontreinigd grond water nog volkstuintjes in dit ge bied liggen" OLAF HOENSON FNV: niet aan regels Albeda meewerken UTRECHT (ANP) - Leden van de Federatie Nederlandse Vakbe weging (FNV), die werken bij ar- beidsbureau's of bedrijfsvereni gingen, zijn door de FNV opge roepen om niet mee te werken aan de nieuwe regels voor "pas sende arbeid" die minister Albe- da (sociale zaken) wil invoeren. De FNV is het er niet mee eens dat werkzoekenden ook banen moe ten accepteren waarvoor dage lijks meer dan twee uur (hecn-en- terug) gereisd moet worden, en dat iemand onder 45 jaar in prin cipe ploegendienst moet accep teren. Dat zijn enkele nieuwe re gels voor "passende arbeid" zoals Albeda die wil invoeren. Volgens FNV-bestuurder C. Com mandeur zijn Albeda's ideeen "dwangmaatregelen die geen pas geven". Hij gelooft dat dit recht streeks ingaat tegen het streven naar verbetering van de arbeids omstandigheden. Dames geven rake klappen Noord wijker NOORDWIJK Een 22-jarige Noordwijker liep gisteravond enkele rake klappen op toen hij met twee dames in discussie ging over de aanrijding die hij had had veroorzaakt. De Noordwijker had met zijn fiets had de buitenspiegel van de auto van een van de dames eraf gere den en kreeg onenigheid over de financiële afwikkeling van de zaak. Nog voordat de politie ter plaatse was had hij al een blauw oog opgelopen. De man, die volgens de politie ook te diép in het glasgje had geke ken. heeft aangekondigd een aanklacht tegen de dames in te dienen.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 23