Kerkmensen zijn nog niet toe aan 'offer' Griek toch oorzaak olie Paramaribo wil eigen liedboek Gemeenschappelijke geldwervingKerkbalans'nu voor tiende keer "WAO-er gaat lange en moeilijke weg" Beroepingen m êf Theologen: vrijheid van onderzoek en discussie Laboratoriumonderzoek naar vervuiling bewijst: Turkije krijgt eind dit jaar "parlement "Steun voor bedrijven misschien openbaar VRIJDAG 16 JANUARI 1981 PAGINA 21 (Van onze redactie geestelijk leven) De geldactie "Kerkbalans" die zeven Nederlandse kerken op het ogenblik voeren - tot 24 januari en dit jaar onder het motto "Afgesproken!" - is hard nodig, omdat de overheid hier de kerken niet subsi dieert en deze dus vrijwel geheel op de vrijwillige bijdragen van de leden zijn aangewezen. De protes tantse kerken in ons land zijn voor bijna 90 procent afhankelijk van "Kerkba lans". Voor de Rooms-Ka- tholieke Kerk is dat 40 pro cent. Ds. W. H. den Ouden (Rotterdam), voorzitter van de interkerkelijke commissie "Geldwerving", had er deze week in Utrecht, bij de inluiding van de jaarlijkse actie, dan ook geen moeite mee om aan te tonen dat "Kerkbalans" voor de deelnemende kerken een le venskwestie is. Willen de kerken hun taak in de samenleving naar behoren blijven vervullen, dan kan dat alleen op een degelijke financiële grondslag. Geestelijke verantwoordelijkheid gaat ge paard met puur materiële voor waarden. Welnu, "Kerkbalans" is in kerkelijk Nederland een levend, zelfs en thousiast makend begrip gewor den. Zeer velen hebben voor de kerk waarvan zij lid zijn veel over. Zo werd in Utrecht meegedeeld, dat in de Hervormde Kerk vorig jaar een inkomsten verhoging van minimaal ruim 7 procent ten op zichte van 1979 is geboekt. Het aantal deelnemende gemeenten groeit nog steeds. De gerefor meerden noteerden een stijging van bijna 7,5 procent. Van de rooms-katholieken en de kleine re kerken zijn nog geen definitie ve gegevens over 1980 voorhan den, maar de conclusie lijkt ge rechtvaardigd dat de grootste drie kerken (rooms-katholiek, hervormd en gereformeerd in offerbereidheid elkaar niet zo veel ontlopen. tuaties. Met de nodige fantasie valt er nog heel veel te bereiken". Uit de gegevens blijkt in elk geval, dat de kerken de inflatie ruim schoots zijn voorgebleven. Voor al de hervormden hadden de ab solute groei van hun inkomsten dringend nodig, gezien de inflatie van het geld uit bezittingen (dood geld) en hun grote achterstand in het onderhoud van gebouwen, salarissen en pensioenen. Dat de kerken rijk zouden zijn, is een hardnekkig misverstand, ze ker in de Nederlandse situatie. De inkomsten uit kapitaal en goe deren zijn naar verhouding zeer laag. In 1975 volgens een onder zoek nog 10 procent. Dat wordt door de inflatie ieder jaar minder. Het resultaat van vorig jaar, zo meldt de hervormde commissie "Geldwerving", bevestigt hel feit dat de kerk financieel zeker niet alleen is aangewezen op de men sen van 65 jaar en ouder. De grootste bijdragers zitten in de leeftijdsgroep van 35 tot 64 jaar. De sympathisanten - geen doop lid of lidmaat - leveren ook een behoorlijk aandeel. "Kerkbalans '81" kan niet om de vraag heen, hoeveel meelevende kerkleden door werkloosheid worden getroffen. Behoren kerk leden soms tot de sociale groepen die het minst van de werkloos heid hebben te lijden? Het bestuur van de (hervormde) Vereniging van Kerkvoogdijen acht een teruggang in het resul taat van "Kerkbalans" onder de huidige economische omstandig heden niet geheel uitgesloten, maar het is nog de vraag of de cijfers dit werkelijk zullen aanto nen, en zo ja of die teruggang een absolute vermindering betekent of een afremming van de jaarlijk se groei van "Kerkbalans Het is ook mogelijk, dat de leden zich extra inspannen om hun kerk juist niét onder de wisselvallighe den van de conjunctuur te laten zuchten. Verantwoordelijk De deelnemers aan "Kerkbalans" zijn de rooms-katholieken, her vormden, gereformeerden (de "gewone", wel te verstaan), oud katholieken, doopsgezinden, lu- thersen en remonstranten. Ontevredenheid over de uitkom sten van tien jaar gemeenschap pelijke geldwerving is er dus ze ker niet. Wel moet ds. Den Ouden in alle oprechtheid en nuchter heid vaststellen, dat de gelovige in het algeméén nog niet toe is aan het "offer". De gemiddelde bijdrage is ongeveer f. 200 per ge zin. Als men dat vergelijkt met de uitgaven voor - bijvoorbeeld - ge luidsapparatuur en dergelijke per jaar, dan kan het motto van 1981 - "Afgesproken!" - maar voor één uitleg vatbaar zijn. Wat de kerk kost. kunnen de leden samen royaal opbrengen. Wie lid van de kerk is en blijft, moet daartoe ook bereid zijn. Elk lid, hoe weinig meelevend ook, is financieel mee verant woordelijk. Wie dat zonder op gaaf van redenen weigert, moet er resoluut uitstappen, want ad ministratief kost hij de kerk nog zo'n f 40 per jaar. En voor het opvullen van dat gat is "Kerkbalans" niet bedoeld. Kerkbalans roept mensen op hun verbondenheid met de kerk te uiten in een financiële bijdrage. WoiiJio Bleij: "Ze hebben wel gelijk" De hervormden en lutheranen in Paramaribo (Suriname) willen een eigen liedboek. Bij de sa menstelling daarvan hebben zij tegen een zekere inspiratie van uit het Nederlandse Liedboek voor de Kerken geen bezwaar, maar het mag daarvan geen ko pie worden. Paramaribo heeft maar liefst 199 wijzigingen van het Nederlandse liedboek voorgedragen. Want, zegt men, die teksten zeggen ons hier niet veel en de melodieën ho ren niet bij de aard van óns zin gen. Ds. Wonno Bleij (Amstelveen), voorzitter van de synodale com missie van de Evangelische- Luterse Kerk in ons land, vindt, dat zij daarin wel gelijk hebben. Misverstand De hervormden namen in 1972 het initiatief tot "Kerkbalans". Al gauw gingen andere kerken meedoen. "Kerkbalans '81" is dus in zekere zin een jubileum; voor de tiende keer wordt nu op de hervormden een beroep ge daan om hun kerk financieel de nodige armslag te geven. De voorzitter van de hervormde commissie "Geldwerving", ds. J. A. G. van Zanten (Groenlo), meerit dat in heel veel gemeenten lang nog niet alle mogelijkheden zijn uitgeput. "Er hoeft geen ge brek aan geld in de kerk te zijn, als er maar sprake is van een goe de organisatie, een stevige aanpak en een slagvaardig beleid dat inspeelt op veranderende si- Vaak blijken predikanten weinig te weten van de problemen die zich in het leven en gezin voor doen van iemand die "arbeids ongeschikt" (WAO) is verklaard. Dat schrijft prof. dr. Klaas Ru- nia vandaag in een hoofdartikel in "Centraal Weekblad" van de Gereformeerde Kerken. "Het is geweldig jammer dat we het ook als kerk zo vaak laten zitten in dit soort zaken. We laten mensen in nood, vlak om ons heen, vaak voortmodderen in hun eenzaam heid". Runia ontkent niet, dat er WAO- ers zijn die er de kantjes aflopen, maar..dat is zeker niét het ge wone patroon. "Mensen in de WAO gaan vaak een lange en moeilijke weg. De overgang naar de WAO blijkt een schokef fect te hebben". De Kamper hoogleraar ziet hier een grote taak voor de kerk. Niet alleen voor de predikant. "Ou derlingen, diakenen en de hele kerkelijke gemeente moeten meer letten op wie met dit pro bleem tobben. En daarbij de vrouw van de WAO-er niet ver geten". Bijzondere aandacht verdienen, volgens Runia, ook alleenstaan de werkende vrouwen, zowel in de ziekteperiode als na hun af keuring. "Zij komen vaak dub bel alleen te staan". Hij bracht onlangs een bezoek aan Paramaribo, niet alleen na mens de Nederlandse lutherse kerk maar ook namens de Lu therse Wereldfederatie en de in terkerkelijke Stichting voor het Kerklied. Oude bundels Ook gebruiken de hervormden en lutheranen daar het boek van de Evangelische Broedergemeente, de grootste protestantse geloofs gemeenschap in Suriname. Als voorzitter van de Stichting voor het Kerklied vindt ds. Bleij het wel moeilijk, medewerking te ge ven aan dat eigen liedboek. "Want in onze tijd maak je niet maar zo even een kerkelijk lied boek. Ook lied en tekst daarvan zijn beschermd door alle mogelij ke soorten van auteursrechten en wettten. En neem dan verder het feit dat ruim een derde van alle Surinamers in Nederland woont. Overmorgen hebben we dus twee soorten liedboeken in Neder land". Toch hebben de intense besprekin gen ds. Bleij hoop gegeven dat er wel wat uitkomt. "Alle betrokke nen zijn gebrand op een oplos sing". Kader Zijn bezoek aan Paramaribo heeft ds. Bleij - die hiervan verslag doet in het lutherse blad ELK - overigens wel duidelijk gemaakt, dat de kerk daar dringend be hoefte heeft aan kader. Er moet in Suriname een lekenoplciding op gang komen. Ds. Bleij heeft er de aandacht van het evangelisch- luthers seminarium al op geves tigd. Iemand van dat seminarium zou er een tijdje heen moeten om zo'n lekenopleiding op te zetten. Daarnaast is er behoefte aan een opleiding in de theologie, liefst op universitair niveau. Ds. Bleij heeft de president van het land voorgesteld, hiervoor een nieuwe faculteit aan de universiteit van Paramaribo te openen. Hij is ervan overtuigd, dat er in Eu ropa jonge academici zijn die willen meehelpen zo'n instituut ran de grond te krijgen, '.f en moet in Suriname zelf gewoon moed vatten om de zaak aan te pakken". Hervormde Kerk: beroepen te Bodegraven J. J. W Mouthaan Nunspeet. te Vriezenveen H. van den Berg Eindhoven (legerpredi- kant), te Willemstad B. H. Wee- gink Beerzerveld (Ov te Bols- ward K. Lammertsma Hoornster- zwaag, te Bedum H. Smits Haam stede, te Nieuw-Vennep- Abbenes M. Bergsma Woudri- chem. Gereformeerde Kerken: beroe pen te Oud-Bcijerland J iLoos- man Vries, te Hoogeveen T. W. Penning Hoogezand, te Wijnje- woude (Fr.) P. Ravensbergen Smithville (Ontario. Canada); aangenomen naar Bilthoven (geestelijke verzorging in Berg en Bos) mevrouw E. G. van Egmond Amstelveen-Buitenveldert. Nederlands Gereformeerde Kerken: beroepen te Maassluis A. van der Dussen Hardinxveld- Giessendam. Gereformeerde Gemeenten: aangenomen naar Veen J. van Vliet Aagtekerke. Vrijheid. In een vrijwel een stemmige resolutie verlangt de werkgemeenschap van rooms- katholieke theologen in het Duit se taalgebied een vrije theolo- giebeoefening en een onbelem merde wetenschappelijke dis cussie. Een verklaring van dezelf de strekking zond de werkge meenschap aan de bisschoppen conferenties van Duitsland. Oos tenrijk en Zwitserland. De theologen - die een tweejaarlijk se bijeenkomst hadden in het Beierse Freising - willen geen waarden- en normenvrije theolo gie. Zij verklaren dat theologie al leen mogelijk is in de gemeen schap van de kerk. Omwille van de kerk is het echter wel noodza kelijk dat het theologische onder zoek vrij is en dat de theologen in alle vrijheid over de resultaten kunnen praten. De theologie moet stellingen kun nen formuleren waarvan de waar heid pas in de discussie blijkt. Zij moet ook nieuwe methoden kun nen gebruiken en rekening hou den met de autonomie van ande re vakgebieden. Van het kerkelijke leergezag ver langen de theologen dat het zijn bezwaren met argumenten naar voren brengt en meer op de kracht van de waarheid ver trouwt dan op bestuurlijke maat regelen. Teken van ernst Twee procent. Het moderamen (bestuur) van de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk" vraagt de hervormde gemeenten in een brief, twee procent van de jaarlijkse begroting te bestem men voor ontwikkelingssamen werking. Nadrukkelijk wijst het synodebestuur erop. dat de twee- procent-actie geen extra collecte is, maar "een teken van de ernst waarmee u zich wilt inzetten om onrecht, armoede en ellende te bestrijden". "De actie is uit nood geboren". Vierde druk. Er is een vierde druk verschenen van het Nieuwe Testament in de omgangstaal. "Groot Nieuws voor U". Deze uit gave van het Nederlands Bijbel genootschap verscheen voor het eerst in 1975. In totaal zijn er nu 60.000 exemplaren van gedrukt. Voorschoten. De hervormde ge meente en de gereformeerde kerk van Voorschoten houden in het vervolg de avonddienst ge meenschappelijk. Om de drie maanden in een ander kerkge- bouw Marekerk. In verband met de aanleg van een sierbestrating (door de gemeente) op het plein vóór de Marekerk kan de ingang Mare zondag niet worden ge bruikt. De kerkgangers moeten de ingang Oude Vest DEN HAAG (ANP) - Het lijkt erop dat de Griekse tanker Stylis toch de schuldige is van de olie vervuiling op zee, die aan ongeveer 150.000 vogels het leven heeft gekost. Alleen op de Nederlandse kust al zijn de afgelopen weken ongeveer 3.000 tot 5.000 met olie besmeurde vogels aangespoed. Volgens een woordvoerder van het ministerie van verkeer en water staat kan deze conclusie worden getrokken uit een onderzoek van het Rijksinstituut voor de Zuive ring van het afvalwater (RIZA). Dit instituut trof bij de vogels de zelfde soort olie aan als die welke de tanker 24 december in Rotter dam voor een deel heeft gelost en voor een ander deel nog aan boord had bij zijn vertrek, 26 de cember, naar Noorwegen. De bij de vogels aangetroffen olie is van een zwaar type en staat be kend onder de naam Carbon black Feedstock. Het wordt ge- AUTOSPORT - Renault zal niet mcc-doen aan de GP van Zuid- Afrika die op 7 februari op Kyala- mi zal plaatsvinden. TENNIS - Elly Vessies is in het in ternationale toernooi in Toronto niet verder gekomen dan de eer ste ronde. Zij verloor van de Au stralische Susan Leo. bruikt bij de produkie van roet. Deze olie heeft een soortelijk ge wicht van 1,07, die ongeveer overeenkomt met die van zeewa ter. De substantie bevond zich net onder het zee-oppervlak, vandaar dat rijkswaterstaat bij zijn speurtochten vanuit de lucht niets heeft gezien, aldus de woordvoerder. Op internationaal niveau wordt nu bekeken wat er verder moet worden gedaan. De Griekse tanker was 24 decem ber in Rotterdam aangekomen en heeft daar 12.600 ton olie gelost. Eenzelfde hoeveelheid was in Spanje achtergelaten. Op 26 decmebr vertrok de Stylis naar Slagen in Noorwegen, met aan boord nog 30 torn ton dezelfde olie. Nadat in Noorwegen weer olie i bijgeladen is het schip wee zuidwaarts gevaren. De Noorse autoriteiten hebben, volgens de woordvoerder van verkeer en waterstaat, via Inter pol de Rotterdamse politie ver zocht een onderzoek in te stellen naar de 'bewegingen' van de Griek. Uit dat onderzoek en de conclusies van het RIZA, bleek dat hier van dezelfde soort olie sprake is als die aan boord van de Stylis. De agent van het Griekse schip, Noorwegen Meijer uit Vlissin- gen, heeft begin januari ontkend dat de Griek iets te maken zou hebben met de olievervuiling. Na zijn terugreis van Nororwegen kwam de tanker 5 januari in de haven van Vlissingen aan voor nader onderzoek. Volgens de agent was de onschuld van de Griek bewezen na monsters die de Engelse zeevaartpolitie uit de tanker had genomen. Die kwa men volgens hem niet overeen met de olie op zee. ISTANBOEL - Tussen 31 augustus en 29 oktober zal, „behoudens onvoorziene obstakels" in Tur kije een grondwetgevende ver gadering worden gevormd. Dit zei de Turkse president en chef van de Nationale Veiligheids raad, generaal Evren, gisteren tijdens een toespraak tot de be volking van Konya, zijn uit gangspunt voor een tournee van vier dagen. Figuren uit de oude politieke partijen zullen in deze vergadering geen zitting krijgen. De generaal zei niet langs welke weg de leden zouden worden aangewezen, en hoeveel het er zouden worden. ,De grondwetgevende vergadering zou tot aan de verkiezingen als parlement fungeren, terwijl de Nationale Veiligheidsraad, be staande uit vijf generaals, de po sitie van Senaat zou krijgen, zo zei Evren. Aan deze Senaat zou de nieuwe Grondwet het eerst wor den voorgelegd. Evren gaf geen tijdschema voor een referendum of voor verkiezingen, maar zei wel veelbetekend dat „er genoeg tijd zou zijn voor het omhoogko men van nieuwe figuren in de politiek". De oude partijen zijn in Turkije niet ontbonden of verboden, slechts buiten werking gesteld. Toen vlak na de staatsgreep van 12 sep tember jl. de militaire comman dant van Istanboel bevel gaf dat daar al hun naamborden moesten verdwijnen, werd dit vanuit An kara de volgende dag weer inge trokken De bekendmaking van Evren houdt echter niet veel hoop in voor het nieuw functio neren van deze partijen. Ook de oude Grondwet van 1961 is niet geheel afgeschaft, slechts is een groot aantal artikelen buiten werking gesteld. De Nationale Veiligheidsraad heeft de wetge vende rol overgenomen, en moet het werk van de regering contro leren en goedkeuren. Nieuwe Britse wet voorkomt 'lekken niet LONDEN - Deze week werd in het Britse Lagerhuis een wet geintroduceerd, die moet lei den tot grotere openbaarheid van regeringszaken. Er is niet veel kans dat de wet het zal halen. De meeste conserva tieve kamerleden vinden een nieuwe wet onnodig, omdat de politici zelf en niet het ge rechtshof moeten uitmaken hoeveel informatie ze ver strekken aan de pers. Britse regeringen hebben de reputatie geobsedeerd te zijn door geheimen en liefst zo weinig mogelijk informatie beschikbaar te stellen. De huidige premier, mevrouw Thatcher, heeft die reputatie tot een verdienstelijk princi pe verheven. Het Watergate- schandaal in de Verenigde Staten zou in Engeland nooit het daglicht hebben gezien, omdat de wet op de officiële geheimen een ieder kan ver volgen die al te diep graaft naar het reilen en zeilen van de machtigsten van de staat. Het probleem van Margaret Thatcher is dat er zoveel hoge ambtenaren zijn die het noch met de wet op de officiële ge heimen eens zijn, noch met haar beleid. Het gevolg is dat haar ministeries lekken als een vergiet. De Britse pers is nauwelijks bekomen van het ene geheime, anonieme do cument, of het volgende ligt op de stoep. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne (economische zaken) wil nagaan of overheidssteun aan individuele bedrijven nadat deze is verstrekt openbaar kan worden gemaakt. In West-Duitsla nd werkt zo'n systeem al en de be windsman gaat bekijken of dat in Nederland ook kan worden inge voerd. De minister zegt dit in het schrifte lijk commentaar van de regering over het rapport van de commis sie. "Steunverlening individuele bedrijven" (commissie-Van Dijk). Deze commissie heeft eind *79 een aantal aanbevelingen ge daan om deze steunverlening doorzichtiger en effectiever te maken. De meeste van die aan bevelingen gaan de regering te De commissie-Van Dijk- heeft ge pleit voor openbaarheid van elke steunverleningsoperatie en voor een publicatie- en verantwoor dingsplicht van de steunontvan- gende bedrijven. Van Aarder s het e t de dat steunverlening in beginsel open baar dient te zijn, maar wil die openbaarheid pas achteraf. Nu is de openbaarheid beperkt tot een overzicht dat elk halfjaar aan de Tweede Kamer over de verleende steun wordt verstrekt. Daarin worden echter geen Individuele bedreven genoemd, meer se c to ren en de globale bedragen die deze hebben ontvangen. De minister vindt het verder vol doende als het parlement perio diek een rapportage over de steunverlening ontvangt. Hg wgst de aanbeveling van de commissie dat elk individueel steunbesluit aan het parlement zou moeten worden gemeld, af. Ook vindt de bewindsman dat met de huidige steunregelingen de ondernemingen voldoende verantwoording afleggen. Hg wil dan ook met aan het voorstel van de commissie de ondernemingen een PUBLIKATIEPUCHT op te te|n. De bewindsman is niet bereid het voorstel van de commissie over te nemen om alle steunregelingen eerst aan het parlement voor te leggen. Daarmee wordt het ka rakter van de regelingen mis kend. De regering is hierover slechts achteraf verantwoording aan de Kamer verschuldigd, al dus Van Aardenne. Hg wgst ook een verdergaande beroepsmoge- hjkheid voor de ondernemer af. Nu kan die alleen bg de minister in beroep gaan. De regering wijst invoering van een wettelijke verplichting voor ban ken om dreigende moeilijkheden bg ondernemingen te melden van de hand. VOETBAL - Tijdens con oefenduel tegen de Spaanse club Guimar is Feyenoorder And ré Stafleu van het veld gestuurd wegens het be dreigen van een teflenstenda Fevenoord verloor met 2-1 VOETBAL - DS 79. versterkt met Johan Cruijff en Rob Rcnsen- bnnk verloor in Londen met 4-2 van Chelsea. Harry van der Ham scoorde tweemaal. VOETBAL - Sparta hooft gisteren een vriendschappelijk duel tegen Rozenburg met 7-2 gewonnen. Loggie scoorde driemaal. VOETBAL - Ajax won gisteren in Marbella met 9-0 van de plaatse- lijke derde divisieclub.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 21