LEIDSCH DAGBLAD Ambassadeur Peking op de vingers getikt jtpfM Odé pelikaan ruimt op 'Atlantic blijft voorlopig aan de grond" en flink ook!! m Het Motorhuis China 'Akkoord' over geld Meubelfabriek Oistervvijk 100 Occasions! VRIJDAG 16 JANUARI 1981 OPGERICHT 1 MAART 1860 36372 Directeur G Koopman Hootdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Smge! 1 23i 1 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon Commandant vliegveld Valkenburg na ongeval: Morgen dagje extra werken (Van c onzer verslaggevers) LEIDEN - Juridische hulpver leners - rechtswinkels, bu reau's voor rechtshulp - gaan morgen een dagje extra werken. Zij doen dit uit pro test tegen de plannen van minister De Ruiter (justitie) om strengere normen voor gratis juridische bijstand te gaan hanteren. Vorige maand waren de hulp verleners van plan uit pro test een dag dicht te gaan. Daarvan zagen zij op het laatste moment af, omdat ze alleen de cliënt zouden tref fen. Daarom hebben ze nu gekozen voor een nieuwe "strategie" (Zie verder pagina Leiden) (Vané zer verslaggevers) NIJMEGEN (GPD) - Een speciaal rechercheteam van de rijkspoli tie Nijmegen heeft twee koppel bazen uit het Betuwse Bemmel gearresteerd, die bij 370 Duitse ondernemingen ruim 900 Engel se arbeiders te werk hadden ge steld. Voor slechts 10 procent van de Engelse werknemers betaalde het tweetal loonbelasting en de sociale premies. Tevens maakte het rechercheteam tegen 36 anderen proces-verbaal op wegens medeplichtigheid, valsheid in geschrifte en oplich ting. Volgens de Nijmeegse politie heb ben Nederlandse koppelbazen in West-Duitsland op dit moment zo'n 20.000 tot 25.000 Engelse ar beiders aan het werk. De koppel bazen verdienen daaraan ruim acht miljoen gulden per week. Omdat zij slechts een minimaal deel van hun werkelijke inkom sten aan de belastingdienst op geven, wordt de Nederlandse staat door de koppelbazen weke lijks voor een bedrag van vier miljoen gulden opgelicht. Op jaarbasis is dit 200 miljoen. VALKENBURG - Het vliegveld Valkenburg heeft de vluchten met de 'Bréguet Atlantic' ge staakt. Pas als het onderzoek naar het verongelukte opspo- rings-vliegtuig van de marine is afgerond, gaan de toestellen weer de lucht in. Commandant Huidink van het squadron 321 heeft dit vanmorgen meege deeld. Eén van de vliegtuigen moest gis teren een noodlanding op de Noordzee maken. Drie beman ningsleden. onder wie de 33-jari- ge Katwijker W. Voorneman, verloren daarbij het leven. Het is de derde keer in nauwelijks zeven jaar dat een 'Atlantic', waarvan er nu nog zes in gebruik zijn, van de marine verongelukt. Half september 1978 maakte een toestel voor de kust van Schot land een noodlanding. Veertien bemanningsleden raakten licht gewond. In de zomer van 1973 maakte een 'Atlantic' eveneens een 'noodstop' op zee. Op slechts enkele tientallen meters voor het strand van Wassenaar. Ook hier raakte niemand ernstig gewond. Commandant Huidink vindt het neerstorten van drie toestellen in zo korte tijd 'niet gering'. "Zeker niet in ons bedrijf waar we be trekkelijk veilig hebben gevlo gen. Dit is een enorme dreun. Voor iedereen die erbij betrok ken is. Toch hebben wij tot nu toe een volledig vertrouwen in de kist gehad. Ik geloof niet dat de marine het zou hebben geac cepteerd ermee te vliegen als de veiligheid niet optimaal zou zijn geweest." Dat het vertrouwen in het vlieg tuig, ondanks alles, wankelt, noemt commandant Huidink en 'gerechtvaardigde gedachte'. "Veiligheid", zegt hij. "is een zaak van vertrouwen op alle me dewerkers in het bedrijf. En dat is altijd onbegrensd geweest." Over de vraag 'wat nu' hebben de vliegers en overige bemannings leden zich nog niet beraden. "Denk niet dat wij weer kri tiekloos de lucht in zullen gaan", verzekert de commandant. "Zo dra de vluchten kunnen worden hervat en het onderzoek is afge rond en opgelost, zal het vliegen, verwacht ik, weinig problemen geven. De ervaring met het verle- Het neergestorte vliegtuig bij Huidink ontkent ten stelligste dat de 'Bréguet Atlantic' aan vervan ging toe zou zijn. "We opereren Valkenburg (foto Roger Soupart). nu tien jaar met dit toestel. Wat mij betreft kan er best nog zo'n periode met die kist worden ge vlogen." Door deze ongelukken is de sterkte van de marineluchtvaartdienst nogal afgenomen. Zij heeft thans nog 16 vliegtuigen over van de oorspronkelijke 21 (6 Atlantics. 10 Neptunes). Dit jaar wordt de Neptune vervangen door de Orion. Na kritiek op levering onderzeeërs aan Taiwan VS en Iran TEHERAN (AFP) - Iran en de Ver enigde Staten hebben overeen stemming bereikt over het be drag dat Washington moet overmaken in ruil voor de ge lijktijdige vrijlating van de ge gijzelden. Dit is vanochtend uit welingelichte bron in Teheran vernomen. Alles hangt nu nog af van een ak koord tussen de Amerikaanse regering en de Amerikaanse banken voor het vrijgeven van het geld, aldus de bron. Hockeyteam werd eerste KARATSJI (ANP) - Het Neder lands hockeyteam heeft het der de toernooi om de Champions Trophy in Karatsji gewonnen. Door een overwinning op Enge land (7-4) werd Oranje onbereik baar voor de concurrentie. Het is voor de eerste maal in de geschie denis dat Nederland een dei ge lijk sterk bezet toernooi winnend heeft afgesloten. Sneeuw Zwaar bewolkt met enige tijd sneeuw, in he». zuidwesten van het land gevolgd door regen. Minimumtemperaturen van om het vriespunt aan de kust tot min 4 graden in het oosten van het land. Middagtemperaturen van plus 4 gra den in Zeeland tot nul graden in de noordelijke provincies. Zuidoosten wind, toenemend tot krachtig, morgen later draaiend naar zuidwest, het eerst in Zeeland. (opgemaakt om 11.15 uur). 17 JANUARI Zon op: 8.39uur; onder: 17.00uur. Maan op: 14.33 uur; onder: 5.39 uur Hoogwater te Katwijk te 0.00 en 12.29 uur, laagwater te Katwijk 8.28 en 20.56 DRIEBERGEN IGORREDIJK Vrijwel overal in het land waren de wegen vanochtend minder goed berijdbaar. Er ontstonden kilometers lan^s files maar ern stige ongelukk.n deden zich nauwelijks voor. Wel werd het verkeer in de omgeving van Bo degraven en Ede extra gehinderd door sneeuwstormen. Gevaarlijke situaties waren er gis teravond. De invallende vorst zorgde voor spiegelgladde wegen. Bij Zaltbommel vloog een auto te gen de vangrail en een bestuurder raakte bekneld (zie foto boven). Een zware storm met windkracht negen heeft vannacht veel hinder opgeleverd voor het scheepvaart verkeer rond Terschelling. Zo werden de rui ten van de stuurhut van een Katwijkse kotter stukge slagen. Volgens weerdeskundigen blijft hel weer ook in het weekeinde onsta biel. Echt winter wordt het niet, maar wel wordt er opnieuw sneeuw verwacht. Januari dreigt daardoor een uitzonderlijk natte maand te worden. Er is al 100 millimeter gevallen, tegen 7ior- maal 60. Als gevolg van het weer kunnen alle zaterdagvoetballers morgen van een rustdag genieten. Zowel de afdeling Leiden als de KNVB ge laste voor morgen alle wedstrij den af. Ook zondag zal er in de afdeling Leiden in elk geval niet worden gevoetbald. DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse ambassadeur in Pe king, mr. J.Kneppelhout, heeft tot twee keer toe een uit brander gekregen omdat hij tegenover journalisten kri tiek uitte op de regeringsbeslissing Rijn-Schelde-Verol- me een exportvergunning te verlenen voor leverantie van twee onderzeeërs aan Taiwan. Kneppelhout zei onlangs voor de VARA-radio onder meer dat hij de beslissing betreurde. desgevraagd dat Kneppelhout geen spreekverbod heeft gekre gen. Hij is echter wel herinnerd aan de regel dat interviews alleen mogen worden gegeven na toe stemming van het ministerie, al dus de woordvoerder. Bij het vo rige maand gehouden kamerde bat over de RSV-order waren ook al vragen gesteld over de opstel ling van de ambassadeur. Minis ter Van der Klaauw verklaarde toen begrip te hebben voor de standpunten van Kneppelhout, maar zei ook dat een meer terug houdende opstelling op zijn plaats was. Als "waarschuwing" is daarna het letterlijke verslag van de kamerzitting naar de am bassade in Peking gestuurd. Zoals gemeld heeft buitenlandse zaken, inclusief de bewindsman, zich morrend bij het regeringsbe sluit neergelegd. De verslechte ring van de relaties met China als gevolg van de voorgenomen le verantie aan Taiwan wordt daar zeer betreurd. Kneppelhout heeft zich zeer ingespannen voor goede betrekkingen tussen China en Nederland, aldus de woordvoer der, maar hij dient zich naar bui ten toe wel te conformeren aan het regeringsbeleid. AANSLAG OP B. DEVLIN COCKSTOWN (AP) - Bernadette Devlin, de Noordierse roomska- tholieke activiste, is vanochtend samen met haar echtgenoot neergeschoten in hun woning in het graafschap Tyrone. Na de aanslag werden drie personen gearresteerd. Over de toestand van het echtpaar Devlin was vanmiddag nog niets bekend. 12 jaar garantie Tbonaangevend in eiken. Beverwijk Berkel(ZH) Parallelweg 100 Noordeindseweg 116 Voor verf, behang i goede rood. behang, wandweefsels, vinyl enz. Opruiming start a.s. donderdag. Pelikaanstraat 27. Leiden, telefoon 071-125813 De Pelikaan Duikersploeg vindt vat in plaats van bestuurder (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Met,groot materiaal ruk te de Lcidse brandweer gister middag om vijf uur uit naar pro vinciale weg 5 om drie kilometer voor Rijpwetering te zoeken naar de inzittenden van een wagen die op de kop in een sloot was te recht gekomen. Vergeefs, zo bleek, de bestuurder zat inmid dels bij de kachel. Wel stuitte de duikplocg op een vat met 200 li ter spiritus. De bestuurder had dc rijkspolitie overigens bij thuiskomst direct gewaarschuwd. Dat dc brand weercommandant toch twee van zijn mensen het water in stuurde kwam doordat iemand had ge zegd dat er nog mensen in de au to zaten. Ook het optakelen van het vat spiritus verliep niet ge heel zonder problemen er moest een grotere takelwagen aange rukt worden en daarna was de provinciale weg 5 even afgeslo ten. 30 PAGINA'S Perikelen rond D'Urso PAGINA 9 Journaal favoriet bij ouderen Zigeuners in Zwolle onder dak PAGINA 7 Kweker schendt regels gif De Volksrepubliek Chi na dreigt de diploma 's tieke betrekkingen met Nederland op een laag pitje te zetten. Tenzij Nederland op zijn besluit te rugkomt om duikboten aan Tai wan te leveren. Peking stelt dat Nederland een in 1972 opgesteld verdrag schendt. Daarbij erkende Nederland dat Taiwan een provincie van China is. En een opstandige provincie lever je geen wapens, aldus Pe king. Afgezien van de vraag wie er in dit geval gelijk heeft, is het wellicht zinvoller te bezien wat de even tuele consequenties zullen zijn. Concreet: moet de Staat der Ne derlanden bang worden wanneer China zijn dreigement uitvoert, of wat zijn de voordelen wanneer Nederland een kniebuiging voor het machtige China maakt, zoals bijvoorbeeld onze ambassadeur in Peking graag ziet. Charles de Gaulle zei jaren geleden dat staten geen hart hebben Men moet nooit rekenen op erkente lijkheid van een staat, maar men hoeft ook nooit bang te zijn voor de rancune van een staat Staten kennen alleen belangen Dat geldt zeker voor de huidige Volksrepubliek China. Toen in 1949 de Volksrepubliek werd op gericht behoorde ons land tot de paar landen die de Volksrepubliek hebben erkend en als gevolg daarvan nooit diplomatieke be trekkingen hebben onderhouden met Taiwan. Dat Nederlandse gebaar van des tijds heeft ons vrijwel niets opge leverd. Onze zaakgelastigde heeft zelfs een periode als een soort gevangene in zijn eigen kantoor doorgebracht. Toen de Volksrepubliek later zelf betrek kingen ging aanknopen en bij voorbeeld erkend werd door Ca nada waren de Canadezen plot seling de grote helden en kregen vette orders. Die waren namelijk in het belang van de Volksre publiek. Nederland is niet het enige land ter wereld dat uitgebreid zaken doet met Taiwan en dat geldt ook voor wapens. De Verenigde Staten zorgden er met wapens voor dat Taiwan een onneembare vesting werd Op de Verenigde Staten en andere landen die handel drijven met Taiwan oefent Peking geen pressie uit op diplomatiek gebied De Nederlandse ambassadeur Kneppelhout vreest dat Neder land bij een weigerachtige hou ding achterop zal raken als het gaat om politieke, culturele en wetenschappelijke relaties Voorts stelt hij dat Nederland de nabije en verre toekomst niet moet vergeten. China heeft straks veel te vergeven, aldus de Ne derlandse diplomaat Uitgaande van de stelling van De Gaulle hoeft Nederland zich wat dat betreft geen zorgen te maken. Als Nederland straks op wat voor gebied dan ook in de toekomst zaken heeft die interessant zijn voor de Volksrepubliek dan zullen er zaken worden gedaan, omdat dat in het belang is van de Volks republiek en met omdat Neder land destijds bereid was geen duikboten aan Taiwan te leveren. Dat zal niet de eerste maanden gebeuren, maar wel daarna De diplomatie excelleert als het gaat om opportunistisch denken En voorlopig heeft de Nederlandse economie de order uit Taiwan brood- en broodnodig. Voor 't eerst in zijn 60-jarig bestaan doet Het Motorhuis meeaan de opruiming. En meteen goed ook'Met maar liefst 100 occasions van alle merken' ANWB-gekeurd, alle reparaties uitgevoerd en met het Bovag Garantiebewijs. Dat sluit alle verrassingen uit, behalve één: de prijs. Want die duikelt tijdens de opruiming naar een absoluut dlepterekord! Wie nu niet komt kij ken loopt een levensgrote kans, dat hij er achteraf spijt van krijgt. Riicus vlug even bij ons binnen. Dan merkt u meteen u„t we tijden- ds opruiming Oók een bijzonder opgeruimde ki,:-; r eet ;-n op de in- ruilprijsvanuwautoi vondellaan 80, Leiden, Tel. 071-769313.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 1