Sluiting Dodewaard opnieuw dichterbij Borg maakt zich kwaad Hoogovens haakt niet af Nederland nu toch weer grote favoriet CumEEBI Maccabi verslaat Den Bosch Nu problemen rond opslagmogelijkheden DO/ST ^■■nOTHi Na onverwachte nederlaag West-Duitsland tegen Australië (1-3) VRIJDAG 16 JANUARI 1981 KARATSJI (Van een spe ciale ANP-verslaggever) - De Nederlandse hoc keyers zien vol vertrou wen het laatste treffen in het derde toernooi om de Champions Trophy in Ka- ratsji tegemoet. De weten schap dat er sinds 21 okto ber 1961 niet meer is verlo ren van Engeland en dat de laatste zes onderlinge duels met ruim verschil wrhst opleverdenvoor Oranje gaf het optimisme een extra impuls. "Als het nu niet lukt. lukt het nooit meer", was de algemene mening nadat de winst van Australië op West-Duitsland (3-1) de Neder landers in de kaart had gespeeld. "Het is maar goed dat de Austra liërs tegen ons niet zo goed op dreef waren", tekende voorstop- pcr Arno den Hartog aan. "An ders hadden we vast niet zo mak kelijk van ze gewonnen". Het Nederlandse hockeygezcl- schap bracht het grootste deel van de rustdag door met een be zoek aan de Nederlandse bagger- vaartuigen, die al driejaar in Ka- ratsji bezig zijn een kanaal uit te graven. Spelers en begeleiders warer. op tijd in het slecht bezette stadion (nog geen 1000 toeschou wers) terug om het grootste deel van de wedstrijd Australiè-West- Duitsland te kunnen zien. Na af loop was de stemming in het Ne derlandse kamp opperbest. "De Australiërs waren zowel fysiek als psychisch beter dan de West duitsers". aldus bondscoach Wim van Heumen. 'Toen de Duitsers met 0-2 achter waren geraakt lieten ze het hoofd hangen. Dat ging tegen ons heel anders Vooral van het Westduit- se middenveld ging dit keer heel weinig uit". Van Heumen maakte zoals ge woonlijk nog niet de samenstel ling van de ploeg voor het laatste duel bekend. Het ligt voor de hand dat hij niet gauw een wijzi ging in de huidige samenstelling zal aanbrengen. Tijdens een korte middagtraining werd er nog wel duchtig geoefend op het nemen van de corners. Van Heumen: "De Engelsen beschikken over snelle uitlopers. Daarom moeten de corners bij o/is perfekt lopen". De Brabander wilde nog niet al te veel aan het veroveren van de tro fee denken. "Het toernooiverloop is zo merkwaardig datje nergens zeker van kunt zijn". Hetze De nederlagen van het Pakistaanse hockeyteam tijdens het toernooi om de Champions Trophy in Ka- ratsji heeft de positie van Nur Khan, voorzitter van de nationale bond. er niet plezieriger op ge maakt. Voor de in Karatsji verschijnende avondkrant The Star was het te leurstellende verlies van de we reldkampioenen tegen Neder land en Australië het sein de al eerder ingezette hetze tegen Nur Khan te versterken Het geduld van de luchtmaarschalk PAGINA 17 buiten dienst is nu echter op. Hij heeft een rechtszaak aanhangig gemaakt bij het hof van de pro vincie Smd en eist van de directie van The Star ongeveer 600 000 gulden schadevergoeding omdat hij zich in zijn goede naam en eer acht aangetast. Op zijn beurt heeft The Star een aanklacht te gen Nur Khan ingediend omdat de voormalige president van de Pakistaanse luchtvaartmaat schappij de krant tijdens een persconferentie van chantage zou hebben beschuldigd Nu alle landen vier wedstrijden hebben gespeeld is de stand: 1. Nederland 4 2 2 0 6 15-12 2. Australië 4 2 1 1 5 14-13 3. W-Duitsland 4 1 2 1 4 12- 9 4. Pakistan 4 2 0 2 4 11-9 5. Spanje 4 112 3 ft-15 6. Engeland 4 0 2 2 2 6-8 TEL AVIV (ANP) - In een wed strijd voor de halve finale-poule van het toernooi om de Europese basketbalbeker voor landskam pioenen heeft Den Bosch giste ren in Tel Aviv met 90-99 verloren van Maccabi. Bij de rust leidde de Israëlische ploeg reeds met 48-38. Den Bosch is in Tel Aviv voor 10.000 toeschouwers in hard duel ten onder gegaan. De spelers van de Nederlandse kampioen waren voor de wedstrijd voorgesteld aan Mosje Dajan. Aanvankelijk kon de Brabantse ploeg nog rede lijk gelijk tred houden met de Is raëlische formatie en na 16 minu ten spelen was de stand nog ge lijk: 34-34. Daarna ging Maccabi de strijd echter beheersen en be haalde een voorsprong van twaalf punten, die het tot in de slotfase kon vasthouden. Pas in de aller laatste minuut wist Den Bosch het verschil terug te brengen tot negen punten. Topscorers: Den Bosch: Dekker 24. Akerboom 20. Barker 14, Cramer 10. Macca bi: Berkowitz 35. Perry 26, Wil liams 18. Boatwright 11. In Madrid won Real, eveneens in deze finalepoule, zeer gemakke lijk van TSKA Moskou: 104-80. De Nederlandse basketbalkam pioen bij de dames, DL Amster dam, heeft in Praag voor het toer nooi om de Europese beker met 49-71 verloren van Spartak. Bij rust stonden de Tsjechoslowaak- se dames met 34-20 voor. DL Amsterdam nam verrassend Schaaktoertooi zelfs sterker bezet een voorsprong (8-2). De vreugde was echter van korte duur. Via 12-30 werd halverwege een score van 20-34 bereikt In het tweede deel van de eerste helft slaagde de Amsterdamse ploeg er zelfs niet in een vrije worp af te dwingen. In de derde minuut na de hervatting moest Lia van Reemst wegens de hinder die zij van een oude enkel blessure ondervond het veld rui men. Mede dank zij het feit dat Spartak de teugels wat liet vie ren kon de Nederlandse kam- Van der Laan en Van Vliet uit elkaar TER AAR - Het zijspancrossduo Wil van der Laan/Jaap van Vliet is uit elkaar. Vlak voor het begin (ADVERTENTIE) De vv R.C.L. te Leiderdorp vraagt met spoed EEN 2e JEUGDTRAINER Voor de training en begeleiding van haar jeugd selectie teams. Soil, te richten aan secr. dhr. D. de Haas, Hubrechtstraat 11, 2351 SC Leiderdorp. heeft bakkenist Van Vliet ver klaard geen zin meer te hebben en het zijspancrossen niet meer te kunnen combineren met het run nen van een eigen bedrijfje dat hij heeft opgezet. Coureur Van der Laan is door het opstappen van Van Vliet behoor lijk gedupeerd. Hij heeft zijn vroegere bakkenist Marius van der Berg al benaderd maar deze is definitief gestopt met motorra cen. "Ik ben aan het polsen maar iedereen is bezet" aldus Van der Laan. "Gelukkig heb ik nog een maandje tot de eerste wedstrijd van 15 februari in Halle". Van der Laan en Van Vliet zijn sinds 1977 tweemaal zijspan- crosskampioen van Nederland geworden, eenmaal tweede en in 1980 vierde. Snijders niet terug DEN HAAG (ANP) - De judobond Nederland en de teruggetreden bondscoach Peter Snijders zijn in Den Haag niet tol overeenstem ming kunnen komen over de te rugkeer van Snijders. Beide par tijen konden in financieel opzicht geen basis vinden voor een nieu we samenwerking. Voorzitter Henk van Oosten, van de judobond Nederland: "Onze we gen zijn nu definitief geschei den." De bond gaat binnenkort onderhandelen met andere kan didaten o.a. Jan Bosman, die na het vertrek van Snijders tijdelijk als bondscoach is opgetreden. NEW YORK(UPI)- In het Masters- toernooi te New Yqrk zal het niet komen tot een tweede ontmoe ting tussen Bore en McEnroe. Björn Borg won r.p de tweede avond van het 40°.000 dollartoer- nooi in het met 19.103 toeschou wers volledig uitverkochte Madi son Square Gardens met 6-4, 6-7, 7-6 van zijn grote rivaal. McEn roe. die eerder verrassend had verloren van Gene Mayer, is hier mee uitgeschakeld. Borg gaat door naar de halve finale, waarin hij Maver zal ontmoeten. De an dere halve finale gaat tussen Con nors en Lendl. In tegenstelling tot wat gebruike lijk is. was het de winnaar Borg, die bij tijd en wijle zijn zinnen kwijtraakte. De Zweed maakte in de tiebreak van de tweede set zo'n misbaar, dat hij gestraft werd met twee strafpunten. Het was de eerste maal in zijn carriè re. dat hem iets dergelijks over kwam Hoewel McEnroe voor het begin van de partij had verklaard, dat hij nog steeds last had van maag krampen en een verrekte dij spier, opgelopen in het duel tegen Mayer, stond de 2 uur 38 minuten durende confrontatie tussen de nummers één en twee op een bij zonder hoog peil. Borg, die op weg leek de partij winnend in straight sets af te sluiten, toen hij in de elfde game van de tweede set McEnroe's service doorbrak (ADVERTENTIE) Morgen zaterdag 17 januari aanvang 15.00 uur Sportpark "De Vliet", voetbalwedstrijd 4E KLASSE KNVB DE SLEUTELS-OEGSTGEEST Goedhart Vastgoed voor betaalbare woningen. raakte in de tiebreak heftig geïrri teerd. De Britse scheidsrechter Mike Lugg negeerde bij de stand 3-3 een beslissing van zijn lijn rechter en gaf het punt aan McEn roe. Borg reageerde furieus, kreeg te horen dat hij door moest spelen en kreeg toen hij dat niet snel genoeg deed. twee strafpun ten. McEnroe had toen geen moeite de tiebreak van de tweede set winnend af te sluiten (7-3). McEnroe was stomverbaasd over het ongebruikelijke gedrag van Borg en wist niet hoe hij moest reageren. 'Op een gegeven mo ment was ik zelfs bang dat hij er mee op zou houden'. Ook in het begin van de derde set betwistte Borg een beslissing van de scheidsrechter. Ditmaal was het gelijk zozeer aan zijn kant, dat McEnroe bij het volgende punt de bal ver in de tribunes sloeg. De twee spelers, die elkaar over de volle vijl' sets bekampten in de finales van Wimbledon en Flus hing Meadows, hielden in de der de set hun service, zodat een tweede tiebreak de beslissing moest brengen. Borg nam daarbij snel de leiding en pakte ook de laatste vier punten (7-2). Nederland Het Nederlandse tennisteam heeft ook de tweede poule-wedstrijd voor de Kingscup gewonnen. In de Matcnhal in Apeldoorn, die to taal uitverkocht was. zegevierde het met 3-0 over Monaco, na eer der Frankrijk te hebben versla gen met 2-1. De strijd was al na de enkelspelen beslist want eerst won Mare Al- bert van de uitermate zwakke Vincent Leoni met de duidelijke cijfers 6-1 en 6-2 en vervolgens zette Louk Sanders de gezette Bernard Balleret met 6-4 en 6-3 aan de kant. Waardoor het afslui tende dubbelspel in feite slechts een formaliteit was. pioensploeg de inmiddels naar 52-33 opgelopen achterstand tot 54-45 terug te brengen. Vier mi nuten voor tijd was DL Amster dam opgebrand. Moeiteloos liep Spartak vervolgens uit naar 71- 49. Topscorers bij DL Amsterdam wa ren: Dulcine Seca 11 (2-9)., Helen Zwanenburg 10 (4-6)., Yoka Ver hoeven 10 (2-8). Bij Spartak wa ren Trenakova 17 (11-6) en Weise- rova 13 (10-3) het schotvaardigst. WIJK AAN ZEE (ANP) - Het feit dat het 43ste Hoogoventoernooi vandaag naar alle waarschijn lijkheid met slechts vijf partijen van start gaat, heeft niets te ma ken met de beperkte financiële armslag van de toernooi- organisatie. De bezuiniging, waaraan ook de staalgigant van de IJmond niet kan ontkomen, is doorgevoerd in de personele sfeer, waardoor het prijzengeld onaangetast kon blijven en een deelnemersveld kon worden aangetrokken, dat zelfs iets ster ker is dan vorig jaar. Bij acht punten is een grootmeesterre sultaat bereikt. De relatie Hoogovens- schaken is zelfs zo hecht dat de voorzitter van de raad van beheer ir. F E. Mathijsen beloofde zijn best te zullen doen ook in de toekomst /de voortzetting van de traditie te bevorderen. KNSB-voorzitter Henk Wille, die de laatste maan den nogal eens geconfronteerd is geworden met beëindiging van sponsorschap, toonde zijn dank baarheid met de opmerking dat de media hun taak moeten ken nen door in de verslaggeving alle zetten van het desbetreffende sportgebeuren te betrekken. Dus ook de sponsoring. In een poging daaraan tegemoet te komen, dient te worden vermeld dat de eerste prijs voor zeventien dagen schaken op topniveau 6000 gul den bedraagt. Bij de loting gisteren ontbraken vier deelnemers. Walter Browne, de winnaar van vorig jaar, lag met erieD in Het Hoge Duin en de be handelend geneesheer heeft la ten weten dat zijn partij uit de eer- ste ronde tegen Kick Langeweg uitgesteld dient te worden. Tony Miles, winnaar in Londen voor onder meer Kortsjnoi en Tim man, werd tegen de avond ver wacht, terwijl de organisatie het zekere voor het onzekere nam en Ulf Andersson en Genio Torre, die met veel succes doende zijn in Hastings, tegen elkaar liet loten. Zij kunnen op tijd aanwezig zijn in Wijk aan Zee, maar de kans is niet denkbeeldig dat Andersson, die voor de nachtboot heeft ge boekt, vertraging vanwege een zeeliedenstaking zal ondervin den. De mogelijkheid om alsnog Viktor Kortsjnoi uit te nodigen, is niet overwogen. De in Zwitserland wonende Rus is door de vroegtij dige opgave van Hübner in de fi nale van het kandidatentoernooi weliswaar beschikbaar, maar zijn komst zou de relatie met de Rus sen ongetwijfeld verstoren. De Sowjet-Unie, die vorig jaar ver stek liet gaan (Kortsjnoi speelde toen wél) heeft overigens bij lan ge na niet voldaan aan de wens van de organisatie om een groot meester met een ELO-rating van rond de de 2600 af te vaardigen. Na wat telegrammen heen en weer. viel van Russische zijde uit eindelijk de keuze op Mark Tai- manow en Evgeni Svesjnikow, die wegens een misverstand in het programma werd aangeduid met de voornaam Herman. Het toernooi-comité ging akkoord omdat Taimanov - concert pianist van allure - tien jaar geleden in Wijk aan Zee won en sinds zijn echec tegen Fischer (0-6) hoogst zelden in het buitenland is gesig naleerd. Dat laatste is ook het ge val met Svesjnikow, een goede theoreticus naar wie zelfs een opening is genoemd. Eén van degenen die deze variant graag speelt is Jan Timman, zijn tegenstander in de vierde ronde. Timman heeft met 2620 punten de hoogste ELO-rating van de deelnemers achter zijn naam en is wel haast aan zijn stand verplicht om te zegevieren. Dat is hem in Wijk aan Zee echter nog nooit ge lukt. Vorig jaar was zijn start (an derhalf uit zes) even abominabel als zijn fmisch (zes uit zeven) in drukwekkend. Nu hoopt hij zijn krachten beter te verdelen. i Zee de loting. Jan DODEWAARD (GPD) - De deze week door premier Van Agt geui te dreiging dat de kerncentrales Borssele en Dodewaard dicht moeten wanneer de Tweede Ka mer de opwerkingscontracten met Cogema (Frankrijk) en BNFL Windscale(Engeland) niet goedkeurt, lijkt meer achter grond te hebben dan een waar schuwende vinger aan het adres van het parlement alleen. Zoals bekend voelt een groot deel van de kamerleden er weinig voor om contracten goed te keu ren waarvan de inhoud onbekend is. De geheimhouding van de in houd van de contracten was de bindende voorwaarde die beide fabrieken voor het laten door gaan van de transacties hebben gesteld. Openbaar maken van de inhoud be tekent het verdwijnen van de mo gelijkheid om afgewerkte splijt stofstaven uit de twee Nederland se kerncentrales in het buiten land te laten opwerken. Opslag mogelijkheid in Nederland is ér amper. Reden voor premier Van Agt om te stellen dat afkeuring van de contracten het voortbe staan van de centrales bedreig- t. In de praktijk blijkt echter nu al die opslagcapaciteit in met name Do dewaard veel te laag te zijn. Wan neer de contracten niet worden goedgekeurd. stuurt BNFL Windscale zonder pardon 106 nog niet opgewerkte staven retour naar Dodewaard, waar ze niet kunnen worden opgeslagen om dat daarvoor bassinruimte ont breekt. Het bassin in Dodewaard .kan in to taal 248 staven herbergen. Op dit moment liggen echter al 127 sta ven op verzending naar Engeland te wachten. Vanaf 16 april komen daar door de laarlijkse schoon maak en wisselbeurt in de centra le aan de Waalbandijk nogeens40 staven bij. Totaal: 167 staven in het bassin met dus nog maar 81 vrije ligplaatsen. Van de bij afkeuring van de con tracten te verwachten zending van 106 staven kan Dodewaard er dus maar 81 in het bassin onder brengen. Maar ook in geval van goedkeuring van de contracten door de Twee de Kamer blijkt de centrale in Do dewaard in de problemen te zit ten. Windscale kan voorlopig geen Nederlandse staven opwer ken en dus moet Dodewaard de afgewerkte staven zolang op ei gen terrein in het koelbassin op slaan. De 106 al verzonden staven blijven in dit geval wel in Enge land. Wanneer op het centrale terrein in Dodewaard niet snel met de bouw van een tweede bassin zal worden begonnen, zal het huidi ge koelbassin na nog twee schoonmaak- en wisselbeurten vol zijn. Per wisselbeurt worden immers gemiddeld 40 staven om gewisseld voor verse cxemplare- "Kritieke situatie" Volgens de anti- kernenergiegroepcring Stop Do dewaard is - met dit cijfermate riaal in het achterhoofd - een ui terst kritieke situatie ontstaan. Woordvoerder Hans Vollaard van Stop Dodewaard „Uit deze cij fers valt op te maken dat in ieder geval VOOr de periode die de bouw van een tweede bassin vergt in de kerncentrale Dode waard geen noodreparaties kun nen worden uitgevoerd, wanneer daarbij de in het reactorvat aan wezige splijtstofstaven verwij derd moeten worden. Naar mijn mening kan de regering nu niets anders doen dan de centrale tege lijk met de schoonmaakbeurt in april stilleggen Liever voorgoi <i natuurlijk, maar in ieder geval tot op het moment dat voor dit pro bleem een oplossing is gevonde- Hans Vollaard acht de kans. dat de kerncentrale Dodewaard ver vroegd zal worden uitgesloten op dit moment een stuk groter dan enige tijd geleden. Naast de pro blematiek van de opslag en van afgewerkte staven wijst hij op de uitspraak van premier Van Agt deze week. Van Agt dreigde met sluiting van de centrale wanneer de contracten niet door de Twee de Kamer komen. Vollaard: „Stop Dodewaard is dan ook niet van plan om op dit mo ment actie te ondernemen. Wel zal er actie komen wanneer de re gering ondanks alles na de schoonmaakbeurt de centrale normaal laat doordraaien." Een GKN-woordvoerder bevestig de desgevraagd de onmogelijk heid van ingrijpende reparaties aan het reactorvat in Dodewaar- d. „Wanneer de reactor in de fout gaat, zullen de splijtstofstaven in het vat moeten blijven zitten. Het eni ge wat de centraleleiding in dat geval kan doen, is de centrale stil leggen en afwachten Het reactor vat is overigens in feite een veili ger koelbassin dan de eigenlijke koelbassins buiten. Deze staan in verbinding met de buitenlucht, het reactorvat uiteraard me- t". Wanneer BNFL Windscale bij af keuring van de opwerkingscon tracten de 106 staven naar Dode waard terugstuurt, zal de GKN volgens de woordvoerder een op lossing moeten zoeken. „De GKN zal in dat geval afspraken met Windscale moeten maken om de staven toch in Engeland te laten totdat de uitbreiding van het bas sin bij de centrale gereed is". Deskundigen verwachten dat de bouw van een dergelijke uitbrei ding een klein jaar zal kosten. Al eerder Uitbreiding van de opslagcapaci teit voor bestraalde splijtstofsta ven kwam begin vorig jaar al in de publiciteit toen minister Van Aardenne (economische zaken) zonder medeweten van het parle ment toestemming gaf voor uit breiding met 100 ligplaatsen n mei liet de minister de hekken weer verwijderen en liet bij die gelegenheid weten dat met een opslagcapaciteit van 248 staven de centrale nog tot 1983 zou kun nen doordraaien. Premier Van Agt heeft deze termijn met zijn deze week uitgesproken dreige ment aan het adres van de Twee de Kamer mogelijk sterk verkor- t. Proces tegen Haagse portier geschorst (Van c p verslaggevers) DEN HAAG - De Haagse portier Koos H. zal zich uiterlijk op 9 april moeten verantwoorden voor de moord op ten minste twee jonge meisjes. Gisteren werd de portier, die nog steeds blijft ontkennen voorgeleid voor de Haagse rechtbank. Die schorste de zaak tot 9 april want de rechtbank wilde de rechter commissaris de gelegenheid ge ven verder onderzoek te verrich ten. De officier van justitie mr. R A. Schimmel acht de moord op de elfjarige Edith Post uit Wasse naar en op de achttiei\jarige Emy de Boer uit Schiedam bewezen Het onderzoek naar een derde moord op de elfjarige Tialda Vis ser, waafvan de portier ook wordt verdacht, is nog in volle gang De man maakte gisteren bij zijn voorgeleiding een wezenloze in druk Hij het languit zittend in de verdachtenbank de aanklacht over zich heen komen en verliet na de schrorsing struikelend de rechtszaal. Terwijl Francis Brakel toekijkt verliest haar teamgenote Dnlcine Seca een reboundduel. Spartak won eenvoudig vai\ Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 17