Yan der Duim verbetert sprinttij d Rudie Koopmans: "Ruhling is alleen op geld uit" JohanCruijff wil weer naar Spanje Strijd met Taf er uitgesteld Garretsen toch coach van Annie Borckink Tijdens schaatsinterland Nederland-Zweden Uitslagen Kardolus verliest ook tweede geding VRIJDAG 16 JANUARI 1981 SPORT PAGINA 15 ROTTERDAM (GPD) - Het boksgevecht tussen uitdager Hoeine Tafer en Rudie Koop- mans is uitgesteld tot 26 februari. Nadat de Fransman al eerder om uitstel had gevraagd, heeft Koopmans deze week te kennen gegeven niet op de eerder geplande datum - 5 februari - in Parijs te kunnen boksen. De Rotterdammer heeft al enkele dagen last van een griep, waardoor van trainen nauwelijks sprake was. .Ik kan absoluut niet boksen op 5 februari", liet een hoestende en proestende Koopmans gister morgen weten. Er was toen nog geen officieel uitstel aange vraagd. omdat Koopmans de te rugkomst van zijn manager Henk Ruhling eerst wilde afwachten. De Zandvoorter heeft de afgelo pen anderhalve maand een rond reis door Zuid-Amerika gemaakt en is woensdagmorgen pas terug gekeerd in Nederland. Koopmans overigens wist een dag later nog niet, dat zijn manager terug was. Hij zei gistermorgen dan ook: ..Ruhling is al twee maanden weg zonder dat ik iets van hem heb vernomen. Dat kan toch niet. Als hij volgende week nog niet terug is. zal ik hem dui delijk maken dat het mij te gortig is. Ik heb nog geen trainer of spar ringpartner. Als ik daar ook nog voor moet zorgen". Doordat de communicatie tussen de Europees kampioen en zijn Zandvoortse zakcnbehartiger in de afgelopen tijd nihil is geweest, is van een serieuze voorbereiding op het gevecht tegen Tafer weinig terechtgekomen. ..Ik had Lonnie Bennett graag in Rotterdam wil len hebben om mee te sparren, maar ik heb geen telefoonnum mer van hem en kan hem dus niet bereiken. Dat zijn dingen, waar voor Ruhling behoort te zorgen." aldus Koopmans. die voorts zegt eigenlijk niet anders van Ruhling verwacht te hebben. „Ik heb me er nooit zo boos om ge maakt. omdat ik precies weet wat ik aan hem heb. Ik heb Ruhling nog nooit gezien na een gevecht om mij op te vangen. Ik ken zijn mentaliteit. Hij is puur zakelijk ingesteld en alleen op zijn geld uit. Dat is ook wel gebleken na de wedstrijd tegen Mustafa Muham mad in Amerika. Hij had me be loofd. dat ik meteen mij gage zou krijgen, maar dat is niet gebeurd. Ik heb daar zes weken op moeten wachten, terwijl hij zijn geld al had. Dat is natuurlijk vreemd. Het mag niet gebeuren, dat een manager zijn geld allang binnen heeft en lekker op vakantie gaat, terwijl de bokser maar moet af wachten of ie iets krijgt. Doordat het zes weken duurde voor de cheque binnenkwam, heb ik bo vendien geld verloren door de veranderingen in de koers van de dollar Dat heeft me vijf ruggen 5000,-) gekost". Sponsor „Van de televisierechten heb ik ook niets gezien Ruhling wel. Die heeft zich als tussenpersoon op geworpen en twintig procent ont vangen. Ik ben daar nog achter aan geweest, maar het was moei lijk om iets te achterhalen. Tij dens de partij heeft Ruhling met een naam van een sponsor op zijn shirt gelopen. Heeft hij vijfdui zend gulden voor gekregen. Als het goed is. moet ik als bokser daar de helft van krijgen. Is ook niet gebeurd" Henk Ruhling is zich er niet van bewust, dat hij te kort is gescho ten in de persoonlijke begelei ding van Koopmans. ..Integen deel. ik heb in Amerika zelfs meer gedaan dan ik contractueel ver plicht was. Welke manager neemt zijn eigen advocaat mee? Nie mand Ik heb dat wel gedaan. Die wedstrijd in Los Angeles heeft mij achtduizend gulden gekost. Bovendien: als ik er niet was ge weest. had Koopmans niet om het wereldkampioenschap ge bokst". Onderzoek „Ik heb de boksbond gevraagd om een onderzoek naar mij in te stel len naar aanleiding van aantijgin gen in de pers. als zou ik na de partij in Amerika in gebreke zijn gebleven. Het zou een fout van mij zijn geweest, dat ik niet met Koopmans naar het ziekenhuis ben geweest. Ik stel daarop dat het onzin is om als manager mee te gaan. Dat is de taak van een trainer of van de bokscommissie. Ik ben weieens eerder met bok sers naar het ziekenhuis geweest en weet je wat ze vroegen wat komt u hier doen. meneer? En v. .it betreft het grid de buk wU- de niet eerder uitbetalen, omdat twee handtekeningen niet klop ten. Kan ik daar wat aan doen9 Je hoort Koopmans altijd kritiek hebben, als het om geld gaat Maar heeft hij ook verteld, dat hij met de partij tegen Tafer een on gelooflijk hoge gage binnen- strijkt. Nee he Dat zegt hij nie- ,Ik heb inmiddels wel een spar ringpartner voor Rudie geregeld. Hij wilde zelf pas op 1 februari met een sparringpartner gaan trainen, dus dan ben ik rijkelijk vroeg". HEEREN VEEN (GPD) - Gister avond laat heeft Annie Borc kink zich bij de dameskern ploeg gevoegd. De 29-jarige Eibergse zal tijdens de Euro pese kampioenschappen van het komend weekeinde waar schijnlijk door haar eigen trai ner-coach Ab Garretsen bege leid worden. Kernploegtrai ner Henk Boer. die op wat hoofdpijn na hersteld is van zijn het afgelopen weekeinde opgelopen hersenschudding, wil geen problemen maken. Boer: „Als Annie Borckink in Heerenveen afscheid wil ne men van het Nederlandse schaatspubliek. is het logisch dat de man waaraan ze zoveel heeft te danken, haar coacht. Ab Garretsen mag wat mij be treft dan best op het ijs staan- Voor zaterdag zullen Boer. Gar retsen en Borckink daarover overigens nog een gesprek hebben. Annie Borckink kon zich gisteravond vanwege haar werk pas laat in de avond bij de andere kernploegleden aansluiten. De Nederlandse schaatsenrijd- sters kampen overigens nog wat met de naweeën van het nationale kampioenschap. Boer: „Er zal volgend jaar een betere planning moeten ko men. Het EK valt te snel op Assen. Lichamelijk is de her stelperiode van een week vol doende, maar omdat het bij de NK allemaal erg spannend was, is er nog wel een geeste lijke vermoeidheid. Vorig jaar kwamen de voor Nederland mislukte wereldkampioen schappen ook een week na de NK". Voor twee van de vier Neder landse rijdsters geldt de titel strijd in Heerenveen als een selectiewedstrijd voor de WK in Canada. Boer: „Alie Boors- ma en Ina Steenbruggen, één en twee in Assen, zijn vrijwel zeker van uitzending. Als An nie Borckink na Hcerenveen niet verder zou willen, plaatst Joke van Rijssel zich automa tisch. Gaat Annie wel door en zouden zich door het weer lo- terij-achtige toestanden voor doen, dan heeft Joke nog de beste kans, omdat zij in Assen na drie afstanden er beter voorstond dan Annie". Het schaatspubliek kan morgen en zondag overigens nog de wereldkampioene aanschou wen. Ruslands grootste troef en de absolute favoriete voor de Europese titel is de 25- jarige Natalia Petruseva. In Rusland geldt de Moskouse studente als de opvolgster van Tatjana Barabasj-Avenna en worden haar zelfs rijkelijk meer talenten toegemeten. Getraind door haar echtge noot Anatoli Petruseva, steeg haar ster, na afscheid geno men te hebben van haar favo riete skisport, snel aan de Russische schaatshemel. Sinds het seizoen 1977-'78 voerde ze steeds de seizoen ranglijsten aan en ze staat nu ook op de eerste plaats in het klassement-aller-tijden. Eenmaal buiten het ideale schaatoord Alma ata bleek Petruseva inderdaad een top per. In 1979 werd ze tijdens de WK in Den Haag tweede ach ter Beth Heiden en vorig jaar stak ze in Hamar de Ameri kaanse glansrijk de loef af. In Lake Placid veroverde ze ver volgens goud op de duizend meter. (Van onze sportredactie) DEN HAAG - Met het Europese titelgevecht, over ruim een week in Deventer, voor de boeg, heeft de interland tegen Zweden, gisteren en vandaag, voor de Nedérlandse all round-schaatsers een vrijblijvend karakter. Toch greep Hilbert van der Duim gister avond de gelegenheid aan zijn persoonlijke 500-metertopt ijd iets naar beneden te schroeven, waardoor hij zich wederom manifesteerde als sprinter. Tot dusver was Van der Duim nooit sneller geweest dan 39,20 secon den op het kortste traject, don derdagavond Hitste hij soepeitjes naar 39.13. terwijl de wind in na delige richting over de baan blies van de Haagse Uithof. Daarom had het weinig zin ook op de 3000 meter, toch al een incou rante afstand, naar een scherpe BARCELONA (GPD) - Johan Cruijff heeft de voetbalclub Real Club Deportivo Espa- nol uit Barcelona gepolst om uit te komen in de resterende wedstrijden van dit seizoen. Het bestuur van deze voet balvereniging heeft dc Ne derlandse voetbalster een bepaald bedrag aangeboden voor elke wedstrijd die hij meespeelt. Johan Cruijff, die hierover op het ogenblik ook onderhandelt met clubs in Engeland en in West- Duitsland, zal zijn beslissing moeten nemen voor 1 februa ri; de datum dat Real Club Deportivo Espanol de Neder lander tijdelijk in zijn gele deren wil opnemen. Volgens Manuel Meier, voor zitter van Real Club Deporti vo Espanol, heeft Cruijff la ten blijken dat hij een voor keur heeft voor het spelen in Spanje. „Ondanks de zware financiële offers zouden wij ontzettend blij zijn als Cruijff op onze condities in gaat. Hij is een lokkertje voor het publiek, die de club kas kan spekken", aldus Me ier, die gisteren niets wilde vertellen over de hoogte van de bedragen, waarvoor hij Johan Cruijff wil laten spele- De Nederlandse voetbalster heeft eveneens FC Barcelo na, waarvan hij jarenlang aanvoerder was, benaderd om voor de resterende wed strijden van dit seizoen uit te komen. FC Barcelona, de grote concurrent van Real Club Sociadad Espanol, heeft niet gereageerd op de poging van Cruijff om tijde lijk terug te komen. Zowel FC Barcelona als Real Ma drid hebben dit seizoen ne derlagen geleden in de wed strijden tegen Real Club So ciadad Espanol. Inmiddels heeft Johan Cruijff via zijn advocaten een voor lopige regeling getroffen voor zijn uitstaande schul den uit de tijd dat hij aan voerder was van FC Barcelo na. Johan Cruijff heeft een totale schuld van 5 miljoen gulden, waarvan ruim 1 mil joen gulden aan de Spaanse fiscus wegens belastingont duiking. score te streven. De stevige bries was te hinderlijk. De krachten moeten immers niet te zeer wor den aangetast met het EK in het verschiet, zo luidde voor de inter land de afspraak. Van der Duim en ook de anderen van het Oran je-kwartet, dat de blikken gericht houdt op Deventer, hielden zich er stipt aan. Het vorig jaar voelde Van der Duim tijdens de krachtmeting met de Zweden, die toen ook een week voor het EK plaatsvond, de vorm uit zijn lichaam wegvloeien. Ge waarschuwd door die bittere er varing hield hij het op de Uithof bij een serie trainingsrondjes op de 3000 meter, maar zijn impone rende sprintprestaties zeggen voldoende over de snelheid die de drievoudige nationale kam pioen momenteel in de benen heeft. Alleen de specialisten Lieuwe de Boer en Jan-Ake Carlberg waren in hun categorie sneller. Tegen el kaar rijdend bleven ze allebei on der de 39 seconden, waardoor De Boer de trend van het NK in As sen, waar hij prestaties van soort gelijk kaliber verwezenlijkte, voortzette. De Fries deed dat trouwens ook op de kilometer, zij het dat die voor hem nog bedroe- vender verliep dan op de nationa le titelstrijd. Hij gaf zich al halverwege zijn twee de confrontatie met Carlberg ge wonnen en eindigde ver achter de voortreffelijk rijdende Zweed. Deze opvolger van de befaamde gebroeders Granath. van wie al leen de jongste (Oloph) nog in wedstrijden uitkomt, realiseerde Uitslagen: 500 meter sprinters: 1. Lieuwe de Boer (Ned) 38.86: 2. Jan-Ake Carl berg (Zwe) 38,90; 3. Jan van de Roe mer (Ned) 39,33; 4. Sies Uilkema (Ned) 39.77. 500 meter all-rounders: 1. Hilbert van der Duim (Ned) 39,13; 2. Frits Schalij (Ned) 38,82; 3. Ulf Ekstrand (Zwe) 40.16; 4. Yep Kramer (Ned) 40.57; 5. Jan Junell (Zwe) en Peter Nyberg (Zwe) 40,80. 1000 meter sprinters: 1 Carlberg 1.17.72 (nieuw baanrecord); 2. Van de Roemer 1.21.14; 3. De Boer 1.21.41; 4. Ket 1.21.48 3000 meter allrounders: 1. Kleine 4.15,71 (nieuw baanrecord); 2. Van der Duim 4.16.26; 3. Schalij 4.16.27; 4. Junell 4.16.33; 5. Kramer 4.18.49. de op één na beste 1000 m-tijd op Nederlands ijs. Alleen Eric Hei den, wie anders, was ooit een fractie sneller. Schamel De 1.17,72 van de Zweed stak schril af tegen de schamele Nederland se verrichtingen. Sies Uilkema kon geen bijdrage leveren aan de puntenoogst van zijn ploeg, want een valpartij door eigen schuld schakelde hem uit. Bij het Neder lands kampioenschap haalde een tegenstander hem ongewild on deruit, deze keer ging hij frontaal door de baanbeveiliging en kwam in botsing met twee toe schouwers. Iedereen kwam met de schrik vrij, maar Uilkema hield zijn bedenkelijke reputatie als probleemschaatser overein- d. Wilde sprintcoach Jorrit Jorritsma zondag in Assen niets weten van het kiezen van een allrounder in zijn viermansploeg voor de we reldkampioenschappen, voor de interland tegen de Zweden lan ceerde hij een plan dat Hilbert van der Duim perspectieven biedt. De weg die hij moet afleg gen om zich te kwalificieren is niet simpel, maar hij krijgt in elk geval een kans. Frits Schalij reikte tijdens de 3000 meter tut een derde plaats. DEN HAAG (ANP) - Dc schermleraar Kasper Kardolus heeft ook het tweede kort geding dat de Koninklijke Nederlandse Algeme ne Schermbond (KNAS) tegen hem had aangespannen, verloren. De president van dc Haagse rechtbank veroordeelde de scherm leraar uit Zoetermeer opnieuw tot het publiceren van een rectifi catie. Wanneer Kardolus niet uiterlijk volgende week dinsdag zijn eerder in een interview met NKC-handclsblad geuite be schuldiging via een advertentie in deze krant terug neemt, is hij aan de schermbond een dwangsom van 200 gulden per dag ver schuldigd. De president van de Haagse rechtbank veroordeelde de schermleraar tevens tot het betalen van de kosten van het geding. In het interview had Kardolus beweerd dat familieleden van KNA- S-bestuursleden meer kansen hadden zich te plaatsen voor de nationale selecties dan anderen. In het eerste kort geding dat de KNAS vervolgens aanspande, bepaalde de Haagse rechtbank president. dat die uitlatingen grievend waren voor de KNAS, voorzitter Leenders en zijn dochter Jackv. Kardolus weigerde in eerste instantie uitvoering te geven aan het vonnis om een rectifi catie té publiceren. Dezer dagen liet Kardolus weten tegen de uitspraak van het eerste geding in beroep te gaan AA/Y&ë- /A z Onderscheiden In eerste instantie biedt een sprint vierkamp, eind deze maand in Davos, hem de mogelijkheid zich tussen de sprinters te onderschei den. Jorritsma wil daar de beste drie van zijn ploeg aanwijzen voor het WK. de vierde plaats blijft vacant tot vlak voor die titel strijd in Grenoble. Daar mag de allrounder die in Davos het meest de aandacht heeft getrokken als sprinter (en daarvoor gooit Van der Duim uiteraard de hoogste ogen) nog eens in de slag met de vierde man van Jorritsma's ploeg. De sprintcoach heeft deze methode gekozen, omdat hij er zeker van wil zijn dat de allroun der na zijn WK in Oslo nog spirit genoeg heeft voor het sprinttoer- nooi dat er een week later op volg- t. Met Van der Duim als koploper en Flits Schalij als nummer twee van het tusscnklassemcnt steve nen de allrounders op een grote triomf af. Een jaar geleden was dc balans na twee afstanden nog ne gatief, waarna er uiteindelijk een krappe overwinning uit de bus rolde. De Nederlanders onder strepen daarmee dat ze er beter voorstaan dan vorig jaar om streeks deze tijd, maar dc Zwe den zijn in Den Haag gehandicapt door het ontbreken van Tomas Gustafson, hun belangrijkste troef. Gustafson bleef wegens een verkoudheid aan de kant en wordt bovendien al enige tijd ge hinderd door een spierblessure in het onderbeen. Klachten Zijn klachten worden echter nau welijks serieus genomen door Kees Verkerk, die ver voor de Olympische Winterspelen zijn af scheid als trainer had aangekon digd. maar op dringend verzoek van de Zweedse schaatsbond en zijn rijders toch is teruggekeerd. Alleen Gustafson wil net als in voorgaande jaren niets met Ver kerk te maken hebben en dat ver duidelijkt de geringschattende meningen die dc Nederlander al tijd over de begaafde jonge Zweed rondstrooit. Gisteren ver kondigde Verkerk zonder rrieer: „Ik geloof niets van die blessure van Gustafson. Hij durft hier ge woon niet te rijden, bang om af te gaan. Dat is het enige". /<Z445Z£TS AXJgr&W? A2&SA64Sr

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 15