Teheran zwakken en YS kans op vrijlating af van der WIEL Opvolging landbouwpost nog open Teksten Rode Brigades in Romeinse krant wmm. Ck Conferentie Namibië heeft geen resultaat =mnjjw»i. Yan der Klaauw wil betere relatie met Europees Parlement Zeg ja tegen Edah. Edah is goedkoop. WOENSDAG 14 JANUARI 1981 JOHANNESBURG - Dc Zuidafri kaan se vertegenwoordiger bij de Namibië-conferentie in Genève staatssecretaris van buitenlandse -zaken dr. Brand-Fourie, is giste ren naar Zuid-Afrika teruggeroe pen. Waarnemers beschouwen dit als een duidelijk teken dat de onderhandelingen, onder auspi ciën van de Verenigde Staten, over onafhankelijkheid van Na mibië. zijn mislukt. Officieel zou de conferentie vandaag eindige- Ook de vertegenwoordiger van een van de zogenaamde interne par tijen. mr. Du Plessis, kondigde aan dat hij naar Namibië zal te rugkeren. Zuid-Afrika's minister van buitenlandse zaken, Pik Bo tha, heeft in Kaapstad gelijktijdig nog eens met de ambassadeurs van dc westelijke contactgroep - de VS. Canada, Frankrijk, Enge land en de Bondsrepubliek - ge sprekken gevoerd, die blijkbaar ook niet tot een resultaat hebben geleid. Het blijkt dat de conferentie ver moedelijk is mislukt omdat de zo genaamde binnenlandse partijen die samenwerken in de Democra tische Turnhalle Alliantie (DTA) van Dirk Mudge, de Verenigde Naties voortdurend van partij digheid beschuldigen en eisen dat zij erkend worden als gelijk waardig aan de Namibische be vrijdingsorganisatie SWAPO. Dan pas zijn de binnenlandse partijen bereid de verdere voor stellen van de Verenigde Naties te erkennen. De Zuidafrikaanse administrateur- generaal voor Namibië, Danie Hough, betreurde het dat de bei de standpunten niet nader tot el kaar gebracht konden worden en vreest nu dat beide partijen nau welijks nog iets te zeggen hebbe- STRAATSBURG - Dc Europese Commissie komt morgen bijeen om een tijdelijk opvolger aan te wijzen voor Fin Olav Gundelach, de Deense landbouwcommissa ris die gisteren in Straatsburg aan een hartaanval overleed. Pas vol gende weck, na de begrafenis van Gundelach. wordt de benoeming van een nieuwe Deense EG ?rwacht. 1 Olav Gundelach. EG-ci Of de opvolger van Gundelach als Deens lid van het 'dagelijks EG- bestuur' ook de landbouwporte- feuille krijgt, is nog een open vraag. Er bestaan geen afspraken voor de opvolging van een EG- commissaris in geval van overlij den. Maar hgt lijdt geen twijfel dat de landbouwportefeuille in Deense handen blijft als Kopen hagen dat eist. Een dergelijke eis moet dan wel kracht worden bijgezet door de wijzing van een geschikte kandidaat voor de post van land bouwcommissaris, de belangrijk ste functie in het EG-bestuur na die van voorzitter. De Denen heb ben weinig geschikte kandida ten. Genoemd worden de huidige landbouwminister Poul Dahlsa- ger en de voormalige minister van financien Knud Heinese- Deense europarlementariërs ach ten het ook mogelijk dat Kopen hagen met een kandidaat komt die genoegen wil nemen met een 'lichtere' portefeuille. Dat zou een nieuwe verdeling van het werk over de 14 Europese Com missarissen noodzakelijk maken. Het is bijna een week geleden dat commissievoorzitter Gaston Thorn de portefeuilleverdeling in de commissie bekendmaakte. Tegen deze achtergrond krijgt de aanwijzing van een tijdelijk op volger van Gundelach in de com missie extra betekenis. De Ita liaanse EG-commissaris Natali heeft zich al naar voren gescho ven. In de wandelgangen van het Europees Parlement viel dinsdag ook herhaaldelijk de naam van mr. Frans Andriessen. het Neder landse lid van het EG-bestuur. Andriessen zelf weigerde elk commentaar. De vervanger van Gundelach maakt meer kans dan andere EG- commissarissen op de post land bouw als de nieuwe Deense kan didaat duidelijk niet geschikt is voor deze sleutelpositie. Aange zien het politiek is uitgesloten dat een vertegenwoordiger van een groot EG-land landbouw krijgt, komt men al snel uit bij Andries sen of diens Ierse collega Michael O'Kennedy. Voor Andriessen pleit dat zi jn kabi netschef - een belangrijke post in het dagelijkse politieke werk in Brussel - een ervaren landbouw specialist is. Mr. Carlo Trojan was lid van het kabinet van de vroege re Nederlandse landbouwcom missaris Lardinois. Tot voor kort bekleedde hij een belangrijke functie bij het ministerie van landbouw in Den Haag. De Europese Commissie die zich maandag officieel in het Europe se Parlement had gepresenteerd, was gisteren 'totaal in de war' door het overlijden van Gunde lach. Deze woorden gebruikte commissievoorzitter Gaston Thorn letterlijk in een korte toe spraak ter nagedachtenis aan Gundelach. die werd geeerd als een eerlijk man die zijn leven voor de Europese Gemeenschap heeft opgeofferd Minister Van der Klaauw heeft gis teren als voorzitter van de EG- raad van ministers van buiten landse zaken zijn diepe droefenis en verbijstering uitgesproken over het overlijden van de EG- landbouwcommissaris Gunde lach. Van der Klaauw deed dit in telegrammen aan de Deense mi nister van buitenlandse zaken en aan de voorzitter van de Europe se Commissie. Gaston Thorn, al dus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken. Mede namens zijn collega's sprekend zei Van der Klaauw dat door het overlijden van Gunde lach een 'uiterst kundig Europe aan' was heengegaan. WASHINGTON/TEHERAN (Reuter/AFP) - Washington en Teheran hebben vanochtend waarschuwingen geuit voor een te groot optimisme voor een spoedige afloop van de gijzelingskwestie. Dit ondanks het feit dat Iran en Verenigde Staten zo dicht bij c akkoord voor de vrijlating van gegijzelden lijken te staan. Volgens diplomatieke kringen Teheran zouden de ingewikkelde Dit omdat de tw onderhandelingen zo goed lopen, gerij'e nog tot dat. onvoorziene omstandighe den daargelaten, in de komende dagen een bekendmaking van be lang kan worden verwacht. Reagan Maar zelfs al zou de grondslag van een regeling in het veertien maanden oude drama worden aangekondigd, zou het nog tot na (Van c correspondent Jan Gerritsen) STRAATSBURG - Minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) wil de samenwerking tussen het Europees Parlement en de EG- ministerraad verbeteren. Hij zegde de Europarlementariërs van ochtend toe dat de regeringen van de Tien meer aandacht zullen besteden aan de adviezen van de Europese volksvertegenwoordi ging. Het Nederlandse voorzitterschap zal niets onbeproefd laten opdat aan deze adviezen volledig recht wordt gedaan, zei de Nederland se bewindsman in een lange, maar overigens tamelijk inhoudslo ze rede voor het Europees Parlement. Hij zette daarin de plannen uiteen met het oog op het Nederlandse voorzitterschap in de EG gedurende het komend halfjaar. Minister Van der Klaauw noemde de betekenis van dit Europees voorzitterschap van „incidentele betekenis" ook gezien het „on gunstige en in sommige opzichten zelfs uitgesproken slechte economische en politieke klimaat". De aandacht wordt gecon centreerd op vier doelstellingen: - Aanpassing van het landbouwbeleid zodat er meer geld beschik baar komt voor andere EG-uitgaven. Van der Klaauw: ..Het voortbestaan van de Gemeenschap als een effectieve en succes volle organisatie hangt af van het welslagen van deze onderne ming". - Bestrijding van de economische crisis. Van der Klaauw: „Een terugval in protectionistische praktijken (bescherming van eigen handel en industrie) moet daarbij tot elke prijs vermeden worde - Internationale economie. De EG moet in het overleg over energie en ontwikkelingssamenwerking een „belangrijke, soms beslis sende rol spelen". - Verbetering van de Europese instellingen, waarbij de Nederland se bewindsman duidelijk voorrang verleent aan de samenwer king met het Europees Parlement. Van der Klaauw kondigde aan dat hij binnenkort naar de Verenig de Staten gaat. Hij bracht dat niet in verband met zijn taak als voorzitter van de EG-ministerraad nadere verkenningen uit te voeren over het zogenaamde Europese vredesinitiatief inzake het Midden-Oosten. Over dit laatste liet hij zich behoedzaam uit. evenals over de Euro-Arabische dialoog die voor de zomervakan tie op het niveau van ministers zal worden voortgezet. Ronald Reagans installatie als president op 20 januari kunnen duren, alvorens de deur voor de 52 gegijzelden opengaat, aldus de diplomatieke kringen. partijen via Al- ereenstemming moeten komen over technische bijkomstigheden rond de vrijla- lingsvoorwaarden. Vooruitgang naar een akkoord is volgens de diplomatieke kringen in Teheran mogelijk geworden door toege vingen van beide partijen. Naar het zich nu laat aanzien omvat een akkoord het deponeren door de Verenigde Staten van 8 mil jard dollar in Algerije, eenderde van de 24 miljard dollar die Iran oorspronkelijk van Amerika be dong. De gegijzelden zouden Iran per vliegtuig verlaten nadat Alge rije er Iran van in kennis had ge steld dat de 8 miljard dollar wa ren overgemaakt. Ontslag Zuid- Afrikaanse hoofdredacteur JOHANNESBURG - Geheel on verwacht heeft de hoofdredac teur van de Zuidafrikaanse dag bladen The Post en de Sunday Post. Percy Qoboza, gisteren ont slag genomen. Qoboza behoort tot de bekendste zwarte journa listen in Zuid-Afrika. Hij was oorspronkelijk hoofdredac teur van de bladen The World en Sunday World, die op 19 oktober 1976 werden verboden. Qoboza zelf werd gearresteerd en bleef enkele maanden gevangen. De zwarte journalist behoorde eigen lijk tot de groep van gematigde politici in Zuid-Afrika. Hij waar schuwde echter herhaaldelijk dat het wel eens te laat zou kunnen zijn voor veranderingen zonder revolutie in dit land. Percy Qoboza verliet tijdens het weekeinde onverwachts Johan nesburg en stuurde een telegram aan zijn werkgever, de Argus uitgeversmaatschappij. Percy Qoboza, die in Nederland voor zijn verdiensten voor de journalistiek de Gouden Pen ont ving, schrijft in het telegram dat de handelwijze van de regering en het huisarrest van diverse zwarte collega-journalisten hem dwingen ontslag te nemen. (ADVERTENTIE) 'Gisteren deed ik de ontdekking van mijn leven. Ik liep langs een Edah- winkel. Op de ruit stond: Prijsverlaging, en Verander van kruidenier. Kom binnen Nieuwsgierig stapte ik naar binnen....!' 'Vandaag zeg ik tegen iedereen: Ik weet géén goedkopere kruidenier dan Edah. Terwijl alles duurder wordt heeft Edah massaal artikelen in prijs verlaagd. Mensen,'ga zélf kijken. Profiteer!' Iran zou over het geld kunnen be schikken zodra de gegijzelden het Iraanse luchtruim hadden verlaten. De acht miljard dollar vertegenwoordigen het grootste deel van de onbetwiste Iraanse tegoeden die in de Verenigde Sta ten werden geblokkeerd kort na dat fanatieke Islamieten de Ame rikaanse ambassade in Teheran hadden bestormd en daarop 4 no vember 1979 de 52 personeelsle den in gijzeling namen. Als deel van dc voorgestelde rege ling hebben de Verenigde Staten ingestemd met het bijstaan van Iran bij het terughalen langs wet telijke weg van enige der andere tegoeden die dit land opeist. Hier bij zit een gedeelte van het ver mogen dat wijlen de sjah in het buitenland uitzette Nog een aanwijzing dat een oplos sing in de lucht zit zou kunnen zijn de opdracht die de regering maandag gaf aan Iraniërs met claims op of schulden aan Ameri kaanse instellingen daarover bin nen een maand bijzonderheden te overleggen. "De datum nadert, waarop de Ame rikaanse gegijzelden vrijkomen", zo heeft de woordvoerder van de Iraanse regering gisteren nog ver klaard. Ahmad Azizi wees erop. dat Algerije ermee heeft inge stemd, dat de Verenigde Staten de Iraanse tegoeden aan Teheran ROME (AFP/UPI) - De Romeinse teruggeven. Hij ontkende met krant "H Messagero" is bereid in haar editie van vandaag de com muniqués te publiceren die de gevangen leden van de stads- gucrrillagroep van de Rode Bri gades in Tram en Palmi hebben opgesteld. Hoofdredacteur Vitto- rio Emiliano heeft dit gisteren na een vergadering van zijn redactie meegedeeld. Naar hij zei verbindt de krant aan de publikatie geen enkele voorwaarde. II Messagero. een links dagblad, be hoort tot de grootste Italiaanse kranten. Waarnemers zijn van mening dat de verklaring van Emiliano een reactie is op de op roep van de ontvoerde Giovanni D'Urso. De sinds 12 december ontvoerde hoge ambtenaar op het ministerie van justitie vroeg in een met de hand geschreven ver klaring. die men gisteren na een anoniem telefoontje aan het dag blad Avanti. in een prullenmand in het centrum van Rome ontdek te, om "een daad van menselijk heid". Via een televisieuitzending deed de dochter van D'Urso een beroep op de Rode Brigades haar vader vrij te laten "Ik ben Lorena D'Ur so. Eigenlijk had mijn moeder zullen komen, zij voelt zich ech ter slecht. Daarom spreek ik....". Familie en.vrienden van D'Urso hebben gisteren opnieuw de ont voerders gevraagd het ultimatum uit te stellen. In dc zendtijd voor politieke partijen had de Radica le partij de familie van de rechter haar zendtijd ter beschikking ge steld. Lorena vroeg ook de kran ten aan de eis van de Rode Briga des te voldoen en documenten te Britse Labour- leden: "Erken regime Kaboel' LONDEN (DPA/Reuter) - Drie Britse Labour- afgevaardigden hebben na hun terugkeer uit Afghanis tan de regering in Londen op geroepen het regime in Ka boel diplomatiek te erken nen. Ze maakten dit bekend tijdens een persconferentie in Londen over hun in Groot- Brittannië fel omstreden reis op uitnodiging van de mach thebbers in Afghanistan. De regering van president Ba- brak Karmal zou naar de me ning van de Labour-lcden de controle over geheel Afgha nistan uitvoeren. De Labour-politici vertelden dat ze geen bewijs van Russi sche controle hadden kunnen vaststellen, op welke plaatsen ze tijdens hun meerdaagse reis ook geweest waren. Premier Margaret Thatcher van Engeland heeft gisteren ver klaard het bezoek dat dc le den van de Labour-partij aan Kaboel hebben gebracht te betreuren. publiceren. De hele dramatiek en perversiteit van de ontvoering bereikte een hoogtepunt toen de dochter van D'Urso de "veroor deling" door de Rode Brigades van haar vader voorlas wegens misdaden is dc beul D'Urso ter dood veroordeeld". In het centrum van dc Italiaanse hoofdstad is gistermiddag een betoging gehouden door de Com munistische Partij. Het motto van de demonstratie was "nee te gen chantage". Daarmee wil men duidelijk maken, dat de Italiaan se media - behalve de kranten ook de radio en de televisie - niet moe ten ingaan op de eisen van de Ro de Brigades. Afscheidsrede Jimmy Carter WASHINGTON (DPA) - Presi dent Carter zal vannacht een afscheidstoespraak houden tot het Amerikaanse volk. In dc door de televisie uit te zen den rede, die ongeveer een kwartier duurt, zal hij onder meer spreken over de nucleai re bewapening, het zuinig omspringen met natuurlijke hulpbronnen en de bescher ming van de mensenrechten. Dit heeft zijn woordvoerder Jody Powell meegedeeld. Morgen krijgt het Congres de laatste begroting van de rege ring-Carter aangeboden, die voor 1982. Zijn "state of the union", te vergelijken met on ze troonrede, stuurt Carter vrijdag naar het parlement. Het jaarlijks overzicht van de Amerikaanse begroting komt zaterdag vrij- (ADVERTENTIE! creation/ Haig woedend tijdens hoorzitting WASHINGTON IAFP Reuter!-Generaal Alexander Haig, die door aanko mend president Reagan is aangewezen als minister van bmtenlandse zaken, is gisteren woedend uitgevallen naar een Democratisch senator die hem ondervroeg over zijn rol m de Watergate-affaire als stafchef van het Witte Huis en veiligheidsadviseur onder Nixon. Toen senator Paul Sarbanes voor ongeveer de twintigste keer vroeg om een waardeoordeel over ziin gedrag in het Witte Huis in de jaren IhT: n 1974 zei Haig: "Ik heb daar al herhaaldelijk op geantwoord". Met een nauwelijks ingehouden woede voegde hi.i eraan toe Ik ben verrast dat u steeds weer dezelfde vragen stelt, wat wilt u eigenlijk Niemand heelt het monopolie van de deugd, zelfs een senator niet Uw bril onderstreept uw persoonlijkheid Nadrukkelijk of subtiel, dat is ook een kwestie van persoonlijkheid. En dat geldt voor kontaktlenzen eigenlijk net zo. Nieuwe Rijn 62 Leiden 071 - 124108 met zorg voor uw ogen en oog voor uw uiterlijk. J

Leidsch Dagblad | 1981 | | pagina 9